Een kleinere partner eet minder Maatpak en blote voeten in een Bommel Tips om te bezuinigen zaterdag 31 augustus 2002 Knip een tube tandpasta open als je denkt dat hij leeg is. Er zit nog veel in. Gebruik 2 theelepeltjes soda in de vaatwasser in plaats van ta bletten of poeder. Fris een uitgedroogde luchtver frisser op door hem een nacht in warm water te leggen. Gebruik het nat van augurken en uitjes als sladressing. Draai tijdens het douchen de kraan dicht tijdens het inzepen en harenwassen. Structuurverf kun je zelf ma ken: meng zilverzand door la texverf. Zaagsel kan ook. Gooi het condenswater van de droger terug in de wasmachine. Maak wekelijks een overzicht van de aanbiedingen in winkels. Pas daar je menu op aan. Doe nooit impulsaankopen. Als je denkt iets te willen hebben, wacht dan in elk geval tot mor gen met kopen. Zorg dat je altijd wat makkelij ke en snelle dingen in huis hebt om te eten. Dat bespaart een gang naar de Chinees, snackbar of de pizzaboer. Auto de deur uit! Boodschap pen voortaan in de fietskar. Doe boodschappen alleen met een boodschappenlijstje en wijk daar niet vanaf. Bedenk voordat je een product gaat kopen hoe je moeder het vroeger deed, of je oma, of hoe ze het in de Middeleeuwen deden. Meestal besef je dan dat je best zonder kunt. Betaal eerst jezelf. Bereken je huishoudbudget per maand en haal dat in huis. Verdeel het over het aantal weken in gratis giro enveloppen en gebruik per week één envelop. Koop nooit A-merken of mer ken waar op de televisie reclame voor wordt gemaakt. Zet de kredietlimiet van je bankrekening op 0. Op is op. Koop kerstkaarten en -servet ten na Kerstmis als alles is afge prijsd voor het volgende jaar. Vang voor je gaat douchen de eerste koude liters water op in emmers en gebruik die om het toilet door te spoelen. Koop een voorraadje verjaar dagscadeaus als je een leuke aanbieding tegenkomt. Kijk in de supermarkt in de on derste schappen. De prijsver schillen met de artikelen op ooghoogte zijn enorm. Koop nooit knijpers. Op de grond bij hoge flatgebouwen zijn ze gratis op te rapen. Neem een kleinere partner. Die eet minder. (De meeste tips zijn geplukt van de website www.zuinigst.nl van de Stichting Zuinigheid met Stijl. Deze stichting is ooit op gericht door het naar eigen zeg gen 'in de coulissen verdwenen' vrekkenechtpaar Rob van Ee- den en Hanneke van Veen. Op www.zuinigst.nl staan allerlei tips en links die kunnen helpen bij het rondkomen met weinig geld). Volgend jaar hebben we bijna allemaal minder koopkracht. Vervelend na tuurlijk, maar is het ook een probleem? 'Nee!zegt zui nigheidsexpert Marieke Henselmans. 'Het is onzin om te zeggen dat je met min der niet rond kunt komen'. Ze zijn weer helemaal terug: de koopkrachtplaatjes. In de jaren van economische voor spoed waren ze nauwelijks inte ressant, omdat het hooguit de vraag was hoeveel we er weer op vooruit zouden gaan. Maar nu het economisch tegenzit en er bezuinigd moet worden, vallen politici en sociaal-economisch Nederland over elkaar heen met verwijzing naar het koop krachtplaatje voor de burger volgend jaar. Eén uitkomst van dat debat is al zeker: velen van ons moeten vol gend jaar inleveren. Maar is dat ook een probleem? Nee, zeggen experts in zuinigheid. En al he lemaal niet als het om een kleine achteruitgang in koopkracht gaat - en voor de gemiddelde burger gaat het slechts om een paar procenten koopkrachtver lies. Aan de vaste lasten valt na tuurlijk weinig te doen, maar dat geldt niet voor de huishou delijke en overige uitgaven. Marieke Henselmans, vaste me dewerker van 'Genoeg' (de op volger van de Vrekkenkrant) en auteur van verscheidene boe ken en artikelen over hoe om te gaan met geld, legt uit dat om met minder geld uit te komen twee zaken cruciaal zijn: het hebben van overzicht over het huishoudboekje en de absolute wil om iets in het bestedingspa troon te veranderen. Henselmans, die namens de Stichting Zuinigheid met Stijl ook cursussen geeft over geld- management: „Veel mensen hebben echt geen idee waar ze hun geld aan uitgeven. Elke maand komen ze erachter dat ze eigenlijk geld tekortkomen of maar net rondkomen. 'Ik kan echt niet met minder', is dan de reactie. Maar dat is echt onzin, sorry dat ik het moet zeggen. Zodra je echt bereid bent om te kij ken hoeveel j e eigenlij k nodig hebt om je goed te voelen en ge lukkig te zijn, blijkt dat je vaak met minder toe kunt." Ze noemt een bedrag van 20 euro per per soon per week voor de bood schappen een reëel bedrag, maar zeker niet het minimum. Versnippering Een belangrijke oorzaak van het feit dat veel mensen financi eel overzicht missen, is de ver snippering van de betaalwijzen, zegt ze. Vroeger kregen we een loonzakje mee naar huis en za gen we precies wat we nog had den om de maand mee door te komen. Tegenwoordig blijft veel onzichtbaar: pinnen, chip pen, automatische overschrij vingen, wapperen met de credit card; het gebeurt allemaal wel, maar we zien het niet. In haar cursussen heeft Hensel mans te maken met mensen van allerlei pluimage: mensen die niet meer dat jachtige bestaan willen en minder gaan werken en er daarom op achteruit gaan, mensen die door omstandighe den fors in inkomen zijn terug gevallen en mensen die al heel lang op het minimum verkeren. Een wezenlijk verschil in de problemen in de omgang met geld ziet ze tussen deze groepen niet. Het begin van de oplossing voor vrijwel alle geldproblemen is volgens Henselmans het krijgen foto Eylard van Hal een andere manier naar de za ken te kijken, zegt Henselmans, auteur van het boek 'Consumin- deren met kinderen'. Haar stel ling: een bijstandsmoeder hoeft haar kinderen geen reisje naar Euro Disney te ontzeggen als geleefd wordt volgens de tips uit dat boek. Slachtofferrol Echte problemen zijn er volgens de zuinigheidsexpert alleen als de absolute wil ontbreekt om iets te doen aan financiële pro blemen. „Je ziet nogal eens dat mensen in de slachtofferrol kruipen. Die vinden echt dat de rek eruit is en zijn van mening dat het onrechtvaardig is dat ze met zo weinig rond moeten ko men. Als je dat maar vaak ge noeg tegen jezelf zegt, is dat op een gegeven moment ook zo. Maar ook in deze gevallen zijn er bijna altijd nog wel mogelijk heden." De mensen die in de rol van slachtoffer kruipen kan ook Henselmans niet helpen. Ooit werd ze door een gemeente inge huurd om aan mensen met een Melkertbaan een cursus te ge ven. Omdat het Melkertbanen waren, mocht de betreffende ge meente ze niet meer geld beta len, maar een cursus hoe om te gaan met weinig geld, mocht wel. Dat werd dus een drama. Henselmans: „Daar heb ik van geleerd dat je mensen niet kunt dwingen de gemoedstoestand te bereiken waarin het ze lukt met weinig uit te komen. Pas als je echt wilt, lukt het." Rob Edens Doe boodschappen alleen met een boodschappenlijstje en wijk daar niet van af. Laat de dure A-merken liggen. van financieel overzicht. Ge woon alle inkomsten, vaste las ten en uitgaven opschrijven en na een tijdje kijken waar het al lemaal blijft. „Het heeft een hoog open-deurgehalte, maar het is echt verbluffend om te zien wat inzicht in het uitgaven patroon oplevert." Henselmans staat hierin niet alleen. Ook het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) en an dere clubs die helpen met schuldsanering zeggen dat alles begint met het krijgen van in zicht in de eigen financiën. Door alle uitgaven nauwgezet bij te houden, ontstaat volgens Henselmans een 'financieel zelfportret', dat inzicht geeft in de inkomsten en uitgaven en bo vendien de opsteller de gelegen heid geeft gericht aanpassingen te doen. „Pas als je het op papier hebt, zie je waar je geld heen gaat en welke dingen eruit springen." Henselmans hamert erop dat het echt belangrijk is jezelf te dwingen op een andere manier naar de zaken te kijken. Ze geeft het voorbeeld van de pizza. „Je kunt zo'n ding laten bezorgen. Veel mensen doen dat een keer per maand en staan daar verder niet bij stil. Kost zo 10 euro per persoon. Maar je kunt ook een pizza bij Albert Heijn kopen en hem zelf in de oven stoppen. Is al goedkoper. Je kunt ook naar de Aldi: is nog goedkoper. Wat ook kan is al leen een pizzabodem kopen en hem zelf beleggen. Kost weer minder. En wat uiteindelijk ook kan is een pak bloem kopen, dat kost 25 eurocent, en zelf pizza bodems maken en ze naar eigen voorkeur beleggen. In dat laat ste geval kan je tegen jezelf zeg gen dat je aan het sjacheren bent. Maar je kunt jezelf ook voorhouden dat je culinair be zig bent. Het is echt maar net op welke manier je ernaar kijkt." Dat echte bezuinigingen alleen maar te realiseren zijn door te snijden in de grote uitgaven, is een afschuwelijk misverstand. Henselmans: „'Dat gerommel in de marge heeft toch nauwelijks zin', hoor ik vaak. Maar dat is niet zo. Ook kleine bezuinigin gen zetten zoden aan de dijk. El ke dag naar de kantine in plaats van brood van huis meenemen, scheelt op jaarbasis zo duizend euro. Hiervan zijn heel veel voorbeelden te geven." Reisje Ook de bijstandsmoeder die voor haar gevoel op het absolute bestaansminimum bivakkeert en vindt dat ze geknepen heeft waar het maar kan, leert zo op Zuinigheidsexpert Marieke Henselmans. foto Iris Loonen te sokjes, zoals tennissters die al lang kennen. Sokjes die niet of nauwelijks boven de schoen uit komen. Dat is ook een giganti sche hit. Net of je op blote voe ten loopt, maar je hebt toch het sokgevoel." Het vakblad Schoenvisie heeft de 'blote voetentrend' ook ge signaleerd. „Overkomen waai en uit de tropen, lekker luchtig. In Indonesië dragen ze ook geen sokken." Hoofdredacteur Ellis Faber schat de Nederlandse 'schoenconsumptie' op 60 mil joen paar per jaar. Juiste cijfers ontbreken omdat handelaren en producenten er niet scheutig mee zijn. Dat geldt niet voor Van Bommel. Deze schoenfabriek produceert per jaar 300.000 paar. In 2001 gaf Nederland 2090 miljoen euro aan schoeisel uit. Dat is zes procent meer dan het jaar ervoor. Of de blote voe tentrend de verkoop beïnvloedt, is door gebrek aan cijfers, sta tistisch niet aantoonbaar. Paul de Schipper Mannenvoeten met witte sokken in sandalen. La chen, dat is domineesdracht, om gillend weg te lopen. Blote man nenvoeten in schoenen. Dat is vet. Tot voor kort was het een al leenrecht van rugzakreizigers in de tropen en topvoetballers. En nu? Kijk eens rond op een ca féterras. Een heer in maatpak met blote voeten in Van Bommel, de Rolls Royce onder de Nederlandse schoenen. Heiligschennis? „Nee, supertrendy", zegt Rey- nier van Bommel, commercieel directeur van de gelijknamige schoenfabriek in Moergestel, ,de eerste die ik ermee op tv zag, was Reinout Oerlemans. „We zien de trend sinds een jaar of vier", bevestigt Bart Dirven, eigenaar van de World of Wal king in Made, een schoenen zaak, maar ook gespecialiseerd in Outdoor-kleding. Dirven: „Ik schat dat nu, in de steden, der tig, misschien wel veertig pro cent van de mannen op blote voeten in schoenen loopt, op het platteland is het nog wat min der." Gevraagd naar het waar om van de trend zegt hij: „Blote voeten in schoenen, dat geeft je een uitgerekt vakantiegevoel. Je loopt met de vakantie aan je voeten. Zo hou je het vakantie- sfeertje vast. En het is een deel van nieuwe identiteit, jong, sportief, onbevangen vrijheid." Volgens Dirven maakt de blote- voetenschoen deel uit van een bredere trend: „Mensen gaan meer op reis naar warme lan den. De exotische gewoontes brengen ze mee in hun kleding. Outdoorbroeken worden nu ook op kantoor gedragen. Je zult zien dat de blotevoetenschoen volgend jaar nog een grotere hit wordt." Van Bommel: „Bij jon geren maar ook bij ouderen Die worden jonger. Ze willen niet oud worden, dus zie je ze met blote voeten in de schoen. Blote voeten, al dan niet gerim peld, bevrijd uit zweetsokken, jubelend van opluchting in een ademende, zacht lederen om helzing. „Dat denk je", lacht Reynier van Bommel, „mooi nietWeet je dat een voet per dag een borrelglas met zweet produ ceert. Dat wordt opgenomen door de sok, maar vooral door de binnenzool. Heb je geen sokken dan heb je een extra zweetbelas- ting. In de acht uur dat je schoe nen stilstaan, droogt dat zweet er niet uit." Bacteriënbed Speelt de industrie er op in? Bart Dirven: „Er zijn modellen die je prima met blote voeten kunt dragen. Met de sportschoen die zo gewild is bij de jeugd, is het een ander verhaal. Dat is een massaproduct, 100 procent kunststof. Dat transpireert als een gek. Je zool wordt een bacte riënbed. Daar komen minder leuke dingen van." Reynier van Bommel: „Dan kun je net zo goed een plastic zak van de su permarkt om je voeten binden." Er is ook een compromis tussen de witte sok en de blote voet. Van Bommel: „Van die heel kor- Blote mannenvoeten in schoenen. Dat is vet. foto Thom van Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41