Iedere steeg leidt naar een hofje PZC Zutphen dger0emae verhalen in tin gegoten Bomen Architectuur Strips Corso Poëzie Museum in Ommen Borgen Wandelen langs monumen tale bomen in Middelburg kan zaterdag onder leiding van een gids van de IVN Walcheren Start om 11.00 uur bij De Drvk- kery op de Markt in Middelburg. Daar kunnen kaartjes worden gekocht. Volwassenen: 1,20, kinderen: 0,50. De stichting Architectuur Centrum Amsterdam (Ar- cam) heeft een route uitgestip peld langs het Noordzeekanaal tussen de sluizen van IJmuiden en de Oranjesluizen in Amster dam. De route voert langs resten van oude havens en langs loca ties waar de haven diende als in spiratiebron voor nieuwe ste denbouw en architectuur. De tocht kan per fiets, auto of boot worden afgelegd en voert langs kaden, bruggen, pakhuizen, hijskranen, moderne architec tuur en de Ceres-containerter- minal. De route heet 'Amster dam aan Zee'. Bij Arcam, Wa- terlooplein 213 te Amsterdam, kan voor €2,50 een routeboekje worden besteld. Tel. 020 - 62 04 878, www.arcam.nl In het sportcentrum Valken- court in Valkenswaard wordt vandaag (zaterdag) en morgen voor de 17e keer het Brabants Stripspektakel gehouden. Er is een luxe, gekartonneerde uitga ve van Suske en Wiske's De Rammelende Rally te koop en tekenaar Paul Geerts van deze strip zal een van de dagen aan wezig zijn om te signeren. Verder is er een ruilbeurs met meer dan honderd standhou ders, er is beide dagen een vei ling en er zijn nog tien andere striptekenaars die hun handte kening willen zetten. Valken- court is beide dagen van 10 tot 17 uur open. Voor meer infor matie: tel. 0032-11-661473. Pal na de Tweede Wereldoor log is het begonnen: het Bloemencorso Aalsmeer. Dit jaar trekt het voor de 55ste keer door de binnenstad van Amster dam en wel volgende week za terdag. Het corso met twintig praalwagens en dertig met bloe men getooide auto's staat dit jaar geheel in het teken van de aidsbestrijding. De stoet ver trekt om 9 uur uit Aalsmeer. Na een stop bij het Olympisch Sta dion in de hoofdstad om 11 uur wordt de tocht voortgezet tot de finish om 16 uur op de Dam. Meer informatie op website www.bloemencorsoaalsmeer.nl of tel 0297-32 89 31. zaterdag 31 augustus 2002 Hij kocht z'n eigen plekje in de hemel, de kanun nik Borro, toen hij in 1320 zijn woonhuis met hof naliet aan de armen en zieken van Zutphen. Misschien had hij wat goed te maken, of nam hij simpelweg het zekere voor het onzekere. Wie weet. Feit is dat die beslissing re sulteerde in het Oude Born- hof. Het oudste hofje van Zutphen en punt van aan dacht in het VVV- gidsj e Hof jeswandeling door Zutphen. Eigenlijk is Zutphen zinsbe- goochelend. Het mooiste Hanzestadje wordt het wel ge noemd. Kampen, Deventer, Doesburg, Zwolle, Hattem en Hasselt zullen protesteren. Ook zij hebben eeuwenoude koop manshuizen, delen van vesting werken en hofjes binnen de grenzen. Maar - zo menen velen - zo mooi als Zutphen, nee, dat zijn zij niet. Niet dat Zutphen een en al pracht en praal is. Ook hier ver toont de glazen koepel, waaron der het centrum al eeuwenlang lijkt te liggen, op meerdere plek ken barsten. Zoals bij het foeile lijke Stationsplein, toevallig het startpunt van de wandeling en daardoor de grootste vergis sing in het VW-gidsje. Snel doorlopen maar naar de eerste tussenstop, de Rosmolensteeg, waar de stad haar ware gezicht laat zien. Degene die hier ooit iets aan doet, de stad een facelift wil ge ven en de karakteristieke rim pels wil wegwerken, moet ter stond naar het schavot geleid worden. De Rosmolensteeg is klein, maar van een uitzonder lijke schoonheid. Van oorsprong is het een binnenhof behorende bij het dertiende-eeuwse Domi nicanenklooster, nu is het een steeg tussen twee poorten en verwelkomt ze de bezoekers aan het oude centrum op koninklij ke wijze. Met rechts het huidige Stedelijke Museum en de Open bare Bibliotheek. En natuurlijk groen, veel groen. Vanuit de Rosmolensteeg leidt de route verder door de Turf- straat, vervolgens over de Korte Hofstraat, naar de Groenmarkt en Waterstraat. Een heerlijke route, mede omdat de straten niet opgesierd zijn met V&D, C&A of andere grootwinkël- gi ganten. Nee, hier vind je nog Kelderman Broodspecialist. Of een juwelier Van Soest. En na- Het Oude Bornhof stamt uit 1320 en is daarmee het oudste hofj e van de acht die Z utphen rij k is. tuurlijk grand café Chapeau, waar het met een biertje in de hand heerlijk toeven is. Het aardigste aan de hofjes wandeling is dat de deelnemer een (nagenoeg) compleet beeld krijgt van wat Zutphen te bie- "denlïeeft. Immers, de tocht voert niet alleen naar die acht groene rustpunten, maar ook langs tal van monumenten. Daar heeft Zutphen er nogal wat van: zo'n 375 rijksmonu menten en enkele honderden ge meentelijke. Waarvan de impo sante Sint Walburgiskerk (waarvan voor het eerste altfé is-1 gedaan in 1105) het absolute "hoofdgerecht is, ën de zestien- de-eeuwse bibliotheek Librije het toetje. Bijgerechten vind je er op alle Het gidsje Hofjeswandeling door Zutphen is verkrijgbaar bij de VW aan het Stations plein 39 en kost €1,79. Het is niet de enige wande ling die door hét centrum voert. Natuurlijk is er nog de Hanzewandeling, waarin aandacht voor alle bezienswaardigheden uit de tijd dat Zutphen een sterke handelsstad was. Ook kan men Happen en Stappen, een culinair arrangement onder lei ding van een VW-gids. Hierbij worden zeven res taurants en cafés aangedaan. Informatie: WV Zutphen tel. 0900 -26 92 888. Zutphen is ook een ideale uitvalsbasis voor enkele fietstochten die door het glooiende landschap rond de stad naar plaatsen als Deventer en Vorden leiden. De stad zelf heeft enkele musea, waarvan het Ste delijk Museum (over de geschiedenis van stad en streek) en vooral de bibliotheek Librije (schatka mer voor boekliefhebbers), Museum Henriëtte Polak (moderne figuratieve kunst) en het Gra fisch Museum absolute aanraders zijn. Ook kun nen tochten gemaakt worden over de IJssel en Berkel, met een rondvaart- danwel fluisterboot. Of op eigen kracht in een kano. plaatsen. Iedere steeg, straat en hof leidt naar een monument. Zoals de vijftiende-eeuwse Bourgonjetoren, de Berkelpoort (een ruïne), de toren van het Wijnhuis, de Drogenapstoren. En de Mariaportaal. Met alle hün ëige"n verhaal, waarvan me nigmaal in het WV-werkje kond wordt gedaan Tussen alle gangen door zijn het de hofjes die voor rust zorgen. Zoals het Wöhrmannhofje, ver noemd naar de koninklijke drukkerij die er eerder huisde. En de 's-Gravenhofvan waar uit Zutphen ongeveer duizend jaar geleden is ontstaan. Of het Ruitershof je, dat evenals het Oude Bornhofdienst deed als groen voor armen. En ja, ook nog het Sareptahof je (naar de passage uit de bijbel, waarin profeet Elia tijdens een hon gersnood werd onderhouden door een weduwe uit Sarfat of Sarapta), het Luthershofje en - natuurlijk - het Agnietenhof, even zinsbegoochelend als Zut phen zelf. Harold de Haan foto's Ron Nagtzaam De Rosmolensteeg is van oorsprong het binnenhof van het aanlig gende Dominicanenklooster, tegenwoordig de thuishaven van het Stedelijk Museum. T"\ e grootste dwaasheid is de "1 1 J A wereld te zien zoals hij is en niet zoals hij zou moeten zijn. En dus laat schrijver Miguel de Cervantes Saavedra zijn Don Quichot vechten tegen 'molens'. Een verloren strijd. Maar niet vergeten. Ook niet door het 'Na tionaal Tinnen Figuren Muse um' in Ommen, waar tot en met mei 2003 de expositie 'Beroem de verhalen' is te zien. Overal waar je kijkt, zie je tin nen figuurtjes. Sommige zijn een vingerkootje groot, andere een duim. Maar altijd zijn ze be schilderd op een wijze waarop je dat niet verwacht. Tot in het kleinste detail. „Mensen die dit maken zijn geen hobbyisten meer, maar kunstenaars." Wie door het Tinnen Figuren Museum in Ommen loopt, kan niet anders dan Lou van der Aa gelijkgeven. Huisvlijt, heet het in de volksmond. „Belachelijk." De 'pr-man, webmaster en klus jesman' van het onderkomen wil er niet aan. „Als je zo'n dio rama toch ziet, dan..." Hij wordt er stil van, en dat voor een spraakwaterval. „Een driedi mensionaal schilderijtje is het." Tot mei volgend jaar is de bega ne grond van het Tinnen Figu ren Museum in Ommen gewijd aan Beroemde verhalen. Dat be tekent mythen, sagen, legenden en sprookjes uitgebeeld in tin. Maar ook waargebeurde en in latere tijden zwaar geromanti seerde epossen komen aan bod, zoals die van het roversduo Bonnie en Clyde. „Het is een dwarsdoorsnee van enkele mil lennia aan verhalen", zegt Van der Aa Daarin heeft een - naar het schijnt - willekeurige selec tie plaatsgehad. Dus na het Jungle Book het verhaal van het kindje Jezus, om vervolgens via OdysSee te belanden bij de ge broeders Grimm. Daartussen door nog enkele Germaanse en middeleeuwse vertellingen. Ook het boek van Umberto Ec- co, De naam van de roos, dat in de jaren tachtig nog verfilmd is met in de hoofdrol Sean Conne- ry, valt daaronder. Een epos over goed en kwaad, dat ook wel de rode draad in alle vertellin gen genoemd kan worden. „De tentoonstelling is een feest van herkenning"meent Van der Aa. „Het zijn allemaal verhalen die we vroeger in de klas van de meester hoorden en daarna zelf zijn gaan lezen." Maar dat geldt niet voor de jeugd, haast hij te zeggen. „Het valt me op dat heel veel kinderen op deze expositie pas voor de eerste keer van der gelijke verhalen horen. Zo zie je maar weer: er wordt tegenwoor dig bijna niet meer voorgele zen." Overigens is de wisselex positie, hoewel alleraardigst, nog karig vergeleken met de vaste tentoonstelling. Wat te denken van een twintig vier kante meter groot diorama van de Slag bij Waterloo, compleet met licht- en geluidseffecten. „De op een na grootste ter we reld." Na de verbouwing - het museum is begonnen op de be gane grond en werkt vanuit daar naar de tweede verdieping - zal het de grootste zijn. „Met ruim zevenduizend tinnen figu ren." De ruimte ernaast is in het ge heel gewijd aan de tinliefde van wijlen W. G. L. Wieringa. De Haagse wiskundeleraar is een leven lang bezig geweest met di orama's die verwijzen naar di verse gebeurtenissen uit het verleden. „Een van de fraaiste Hanzestad Ommen ligt in het bosrijke Vechtdal dat een prima uitvalsbasis is voor fiets-, vaar- en wandeltochten. Het stadje zelf herbergt enkele oude gebouwen, een Streekmuseum en twee molens die op ambachtelijke wijze draaien. Het Tinnen Figuren Museum is gevestigd in het oude stadhuis van Ommen aan de Markt I. Meer informatie: www.tinfigmuseum.nl en tel. 0529- 454500. Het Streekmuseum (Den Oordt 7) staat nagenoeg volledig in het teken van Ommen en omgeving. Meer informatie Streekmuseum: www.museum-ommen.nl en tel. 0529 -45 34 87. Voor informatie over de tochten door het Vechtdal kan men contact opnemen met het plaatselijke VVV-kantoor: www.vechtdalvvv.nl en tel. 0529 - 45 16 38. Het verhaal van Jungle Book, afgebeeld in een diorama van het Tinnen Figuren Museum. foto Ab Hakeboom collecties ter wereld." Tiental len doorkijkjes, historische fi guren als prins Hendrik, oude gebouwen en pleinen als het Sant in Haarlem, en het - zeer betoverende - Parijs bij nacht: hier zie je dat de ouderwetse kijkdoos een fantasievolle blik op de werkelijkheid kan geven. Op de zolder, tot slot, vindt de bezoeker de expositie Oranje Boven. Qua tin valt het hier wat tegen, hoewel de uitvoering van de Gouden Koets een waar kunstwerkje is. Nederland kent geen grote tin cultuur, meent Lou van der Aa Natuurlijk zijn er bevlogen hobbyisten en kunstenaars. Maar zo groot als in Duitsland zal het tinnen figuur in Neder land wel nooit worden. „Op de een of andere manier leeft 't er meer. Daar heb je ook nog speci ale fabrieken. In Nederland niet." Daarom heeft het muse um zijn (tijdelijke) collectie hoofdzakelijk gevuld met tin van de oosterburen. Overigens zijn tinnen figuurtjes aan veranderingen onderhevig. Niet zozeer qua vorm als wel qua gebruik. Immers, de Romei nen gebruikten de poppetjes al. Daarna de veldheren, maar schalken, prinsen en generaals die er hun veldslagen mee voor bereidden. Vervolgens werd het kinderspeelgoed, om na de laat ste wereldoorlog weer hoofdza kelijk in handen van volwasse nen te komen. „Sindsdien is het een verzamelobject. Net zoiets als postzegels.' Harold de Haan In boekenstad Bredevoortis de nieuwe poëzie- en prozafiets- route Oost-Achterhoek gepre senteerd Op de pedalen van het woord. Dit is een bewegwijzer- de fietsroute van circa zeventig kilometer lengte, waarin de re latie tussen landschap, cultuur historie en literatuur centraal staat. Het 192 pagina's tellende routeboek bevat naast een rou tekaart zestig poëzie- en proza fragmenten. Op drie locaties zijn zogenaamde luisterplekken ingericht. Mede daarom wordt aangeraden de tocht in twee da gen te rijden, of in te korten. Het routeboek is voor 11,50 euro te koop bij VW-kantoren en boekhandels in de Achterhoek, maar kan ook besteld worden bij het Achterhoeks Bureau voor Toerisme, tel. 0575- 519330, email info@achter- hoektoerisme.nl De VW Stad Groningen heeft een boekje op de markt gebracht, dat Borgen in het Groninger land heet. Het gidsje bevat acht originele ont dekkingstochten door de Gro ninger Ommelanden, waarbij de borgen, vier met museum functie, centraal staan. Er wordt ook gewezen op moge lijkheden om een kanotochtje op de Groninger maren te ma ken of een fietstochtje naar het Theemuseum in Houwerzijl. Het boekje wordt verkocht bij de Groninger WV's en aan de cultuurbalie van het Groninger Museum (prijs 1 euro). Meer info: VVV Stad Gronin gen, tel. 0900-2023050 (45 euro cent per minuut), e-mailadres info@vwgroningen.nl of websi te www.vwgroningen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33