Ook pappa speelt met de steentjes W1 wandel je naar het verleden In Veere Legoland In Duitsland De concurrentiestrijd leek al bij voorbaat on eerlijk. Zou het vierde Lego- land-pretpark in de Japanse miljoenenstad Tokio of het totaal onbekende Duitse Günzburg komen? De ver rassing: het werd Duitsland. In de eerste maand kwamen er al 250.000 bezoekers. zaterdag 31 augustus 2002 Heel geconcentreerd zet Wal ter een autootje in elkaar. Dan plaatst hij de racewagen bovenaan de helling'baan bij de start. Als er nog drie auto's staan en het licht op groen schiet, drukt iemand op een knop. De blokkering bij de startstreep zakt weg en de vier totaal ver schillende, qua vorm uiterst ex perimentele karretjes, scheuren omlaag. Walter wordt derde. Hij pakt zijn autootje, haalt er wat lego stukjes af, drukt er een paar an dere op en wisselt de banden. Een nieuwe race kan beginnen. Nu wordt het plaats twee. Een vrouw roept hem. „Kom, Walter, we gaan verder". „Hè, toe, nog één keer!" Hoe oud Walter is? Toch zeker dicht tegen de 40. Zijn zoontje staat naast hem en doet al even enthousiast'mee aan de wedstrijden. Dan ge beurt het: Walter wint! Met een Lee-Towersachtige armbewe ging viert de coureur zijn feest je. „Zag je m'n tijd?", vraagt hij aan zijn zoon. Vlug maakt Wal ter nog even een foto van het bord waarop die tijd is afge beeld. De mensen van Legoland kijken van dat soort taferelen niet op. Want in de drie andere attractieparken van het be roemde Deense bouwsteentje (in Denemarken, Engeland en de Verenigde Staten) is het al niet anders. Of het nu met de al lerkleinsten i s bi j de b akken met duplo, met de grotere kinderen bij de gewone steentjes of met de oudsten bij de echt gecompli ceerde bouwmaterialen: overal zie je vaders - en ook wel eens moeders - meebouwen. Onge twijfeld hebben zij in hun jeugd ook met de Deense steentjes ge speeld. Zelf spelen is maar één onder deel van Legoland, maar wel een belangrijk. 'Edutainment'is de richtlijn; de combinatie van educatie en entertainment. Het ontwikkelen van de creativiteit bij kinderen was de filosofie achter de oprichting van de Le go Company in 1932 in het Deense Billund. Toen in die plaats in 1968 het eerste Lego land open ging, waren de ver keersschool en de hal met bakken vol legosteentjes om te spelen, de belangrijkste onder delen. Andere elementen uit die begintijd - ook in Duitsland, Engeland en de VS terug te vin den - zijn het miniland, een gro te spoorbaan en een poppenthe ater. Molens Het miniland is net Maduro- dam. Omgeveer 25 miljoenlego- steentjes zijn verwerkt in exacte kopieën (schaal 120) van ge bouwen - vaak complete wijken - uit Berlijn, Frankfurt, de ha ven van Hamburg, het vliegveld van München, een Schwabi- sches dorpslandschap (voor de bezoekers uit de buurt), een stukje Zwitserland en ook Ne derland (Amsterdam, de Alk- maarse kaasmarkt, rondvaart boten en, natuurlijk, draaiende molens). Volwassenen kijken en wijzen elkaar op punten van herken ning. Kinderen vinden het het leukst om met een druk op de knop van alles te laten gebeu ren: mensen gaan dansen tijdens Van 25 miljoen legosteentjes is een miniland gemaakt. de Love Parade bij de Branden burger Tor, koorddansers doen een stuntje, een helikopter redt in het nauw geraakte bergbe klimmers, een heteluchtballon stijgt op, een blusboot spuit een straal water en koeien loeien het lied 'Old McDonald had a farm'. Legoland is vooral voor de kin deren; van pakweg twee tot der tien jaar. Voor hen zijn er veel leuke attracties om in te stap pen: elektrische autootjes voor de allerjongsten, een jeep voor een safaririt langs levensgrote dieren (uiteraard van lego), een rit als ridder te paard en een be stuurbaar bootje. En er zijn di verse klim- en klauterobjecten; aparte voor heel jong en wat ou der. Oudere kinderen (en ook vol wassenen) beleven plezier in on der meer enkele achtbanen, in een wildwaterbaan, vanuit een uitkijktoren en in een soort mi- ni-kartbaan waar de snelheid veilig laag blijft. Verder heeft het Duitse Legoland ook een hal waarin je eerst op een film en la ter in het echt kunt zien hoe de legosteentjes worden gemaakt. Na een druk op een knop kun je zelf een steentje als souvenir meenemen. In alle vier de Legolanden is dit seizoen een theater geopend waarin een spectaculaire 4D- film is te zien. Net als de Panda- droom in de Efteling is dat een driedimensionale film met bij effecten, zoals wind, 'regen' en 'sneeuw'. Vergeet tijdens het slenteren van de ene naar de andere at tractie niet om af en toe opzij of Legoland is per auto te bereiken via de afslag Günzburg aan de A8 (Stuttgart-München), even voorbij Ulm en de kruising met de A7. Günzburg is ook per trein bereikbaar. Vanaf het station rijdt gratis een bus naar Legoland. Openingstijden: van 13 juli tot en met 16 september dagelijks van 10 tot 20 uur, tot 13 juli en van 17 september tot en met 3 november op weekdagen van 10 tot 17 uur, overige dagen tot 18 uur. Toegangsprijs: kinderen van 3 tot 11 jaar en senioren vanaf 60 jaar 19 euro, volwassenen 23 euro. Parkeren kost 3 euro. Meer informatie: telefoon: 00 49 - 82 21 700 700 en internet: www.legoland.de omhoog te kijken. Her en der staan of hangen legopoppetjes die iets zeggen of doen, in een boom zitten uilen, tussen de bloemen lopen mieren en darte len bijen. Het is dat je zoveel Duits om je heen hoort praten, anders zou je je net zo goed in een van de an dere Legolandparken kunnen wanen. Het Engelse - in Wind sor - is het mooiste omdat het zo schitterend is gelegen in een heuvelachtig natuurrijk gebied. Billund is heel ruim opgezet in een vlakke streek. Amerika (niet ver van San Diego in Calif ornië) en Duitsland zijn helemaal op de tekentafel ontstaan. Dip Na de opening in Billund bleef het wat lego en attractiepark betreft heel lang stil. Heel lego raakte nogal in een dip. Het bouwsteentje ging niet met zijn tijd mee en verloor de concur rentie met ander speelgoed. Maar nadat lego kwam met computergestuurde modellen, futuristische bouwdozen, spel letjes voor computer en game boy en inhaakte op het succes van het EK-voetbal (en nu weer het WK) en Harry Potter, ging het snel bergopwaarts. Lego - verkrijgbaar in meer dan 130 landen - telt weer helemaal mee. Dus begonnen de Denen aan nieuwe attractieparken te den ken. In 1996 werd het park in Engeland geopend, drie jaar la Ook Legoland kan niet zonder spectaculaire attracties als een wild waterbaan en achtbanen. ter het Amerikaanse en vorige maand Legoland in Günzburg, vanuit Nederland gezien zo'n 100 kilometer voorbij Stuttgart. Dat het vierde park in Duits land zou komen stond niet bij voorbaat vast. Spanje, Zuid- Frankrijk, Italië en Azië waren de alternatieven. „We hebben voor Duitsland gekozen, omdat dat een heel sterke markt van ons is. Lego is bekend en ver koopt er goed. In Japan zouden we veel harder aan onze naam hebben moeten werken, net als drie jaar geleden in Amerika", verklaart Marion Moormann, woordvoerster van het park, de keuze voor onze oosterburen. En waarom Günzburg? „Omdat het zo gunstig ligt", is het simpe le antwoord. „De plaats ligt dicht aan de autosnelwegen A7 en A8. Is makkelijk te bereiken voor de Duitsers zelf, ligt voor Nederlanders op de doorgaande foto's Legoland Duitsland route naar Oostenrijk, Zwitser land en Italië en is ook voor be woners vanuit die drie landen goed aan te rijden." De praktijk in de eerste maand heeft de initiatiefnemers wat dat betreft niet teleurgesteld. Er zijn al 250.000 bezoekers geteld. Dat is ongeveer wat werd ver wacht. In totaal wordt in het eerste seizoen op 1,5 miljoen mensen gerekend. Een. stuk of tien hotels in vier, vijf omlig gende plaatsen hebben zich 'op lego' ingesteld, ofwel veel ka mers met kinderbedden, kin dermenu's en speelhoeken bin nen en buiten. Rüdiger Greb, eigenaar van Hotel zur Post in Leipheim, vlakbij Günzburg, heeft zelfs een oude treinwagon bij zijn hotel laten zetten, waar in binnenkort hoekjes worden gemaakt om met lego te kunnen spelen. Günter Reimann van de Regio- nalmarketing Günzburg heeft brochures laten maken die jon gere toeristen op de aantrekke lijke kanten van de streek wijzen, bijvoorbeeld de fiets- mogelijkheden met routes langs de Donau en watersportplezier in de vele meren. De streek is er klaar voor om de stroom toeris ten te verwelkomen. De afgelo pen jaren telde men zo'n 200.000 overnachtingen. Reimann re kent voor dit jaar op 600.000. De cijfers in Hotel zur Post stel len de eerste maand allerminst teleur. Rüdiger Greb op een zon dagavond: „Normaal had ik op deze avond een stuk of tien gas ten. Vandaag zijn er zeventig. Legoland is echt een lot uit de loterij voor ons! Het is prachtig om te zien hoe de kinderen in Legoland genieten. Hoe ze in een hoekje met lego zitten te spelen. En hoe de pappa's ge woon meespelen." Greb heeft duidelijk ook een Walter gezien. Willem Uilenbroek Veere ademt een en al historie, foto Ruben Oreel. regenwater dat op het dak van de pompeuze Grote Kerk aan de overkant werd opgevangen. Veere moet je niet met naald hakken betreden. Zelfs met ste viger schoeisel kun je lelijk on deruit gaan op de hobbelige kasseien waarmee een aantal straten is geplaveid. Het ver haal gaat dat Veere eens zo arm was dat het de eigen degelijke klinkers overdeed aan Middel burg dat van de halsbrekende kinderkopjes af wilde. Geluk kig dat de gevels niet zo gemak kelijk op te nemen zijn, anders waren die ook nog verkwanseld. Nu liggen de herinneringen aan een rijk koopmansbestaan er huizenhoog opgestapeld. Het is een verademing om vast te stellen dat Veere onder de toene mende toeristische druk zich zelf is gebleven. Geen schreeu werige commerciële uitingen, geen plat vermaak. Het publiek gedraagt zich gedisciplineerd. Het lijkt wel of de kalmte van Veere vat krijgt op de bezoekers. Een passerende bromfietser die veel lawaai maakt, wordt be straffend nagekeken. In Veere doet men zoiets niet. Dat leidt maar af van het monu mentale fraais dat er valt te aan schouwen. Je geniet er extra van de kleine dingen die het stadje mede mooi maken: de zwierige letters op de straatnaambord jes, de sierlijke lantaarns, de in getogen uithangborden. Wie aan de wandeling begint, doet er goed aan even binnen te lopen bij Oma's Snoepwinkeltje voor een polkabrok of ulevel Smakelijk smakkend kun je zo op ontdekkingstocht door straatjes en steegjes, op veel plaatsen omzoomd met oude ge metselde muren die door stevige beren voor omvallen worden be hoed. De jachtclub aan de kade is voor 'members and yachtsmen only', zoals een streng bord vermeldt. „Wie binnentreedt zonder tot een van deze categorieën te be horen wordt er onder luid ge juich uitgeknikkerd", grapt een regelmatige bezoeker. Geen nood: er blij ven genoeg terrasjes over. Vergeet niet ook de ves tingwerken nader te inspecte ren. Daar wacht tevens een spannende tocht door een half duistere gang, met hier en daar een sprankje daglicht dat door schietgaten binnendringt. Nu we het daar toch over hebben: een wandeling door Veere is een schot in de roos. Jacques Cats Een wijze raad voor nu en la ter, benader Veere vanaf het water', rijmde de vroegere bur gemeesterjonkheer Den Beer Poortugael ooit. De toegang over land is anders ook niet te versmaden. Van onder een love- ren dak, dat wordt gevormd door een erehaag van scheef ge groeide bomen - afblijven Wa terschap - kom je vanuit de richting Middelburg zo het ste deke binnenrijden. Vlug de auto aan de kant, want Veere behoor je te voet te beleven. Wie rechts bij de entree langs het Kanaal door Walcheren parkeert, vindt in de nabijheid een wandel paadje dat je rechtstreeks het verleden binnenvoert. Dat be gint al meteen goed: het pad komt uit bij de cisterne, een 16e eeuwse waterput die de in Veere gevestigde Schotse wolhandel destijds naast drinkwater ook spoelwater voor de wol ver schafte. De put werd gevuld met ff rrr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31