Gevaar door illegaal parkeren PZC Geluidshinder spoor is goed te bestrijden Rode Kruis is blij met nieuwe bus Geen heffing op gratis overnachting Onverwachte sluiting Spar Papegaaienburg gesprek van de dag Middelburg denkt over veiliger fietsroutes GroenLinks Vlissingen pleit voor stopverbod in Aagje Dekenstraat Fietstocht voor Reumafonds Bewaakte fietsenstalling dicht Cursusaanbod Inbrekers aangehouden Motorrijders gewond Litouwer gepakt met valse dollars Toast op winst kost schaker duiten Zilt 2002 doorValeska Nastaly ARNEMUIDEN - Het District Walcheren van het Nederlandse Rode Kruis heeft gis teren een nieuwe rolstoelbus in gebruik genomen. Deze bus moet de oude Daf ver vangen. De bijna splinternieuwe Merce des-Benz is gefinancierd uit eigen kas. Voor het districtskantoor in Arnemuiden werd de bus officieel overgedragen. De bus wordt gebruikt voor vervoer van minder mobiele mensen van en naar hun woning en de dagverzorgingstehuizen op Walcheren. „We zijn blij met deze bus, want de oude was echt aan vervanging toe. zegt een van de vrijwillige chauf feurs, A. van Damme. „Alle chauffeurs van het Rode Kruis wer ken op vrijwillige basis. De kosten van de bus worden gedekt door de huur die de verzorgingstehuizen betalen", vertelt L. Lievense, Zij is penningmeester van het District Walcheren. „Chauffeur J. Dekker heeft zich bezig gehouden met de aankoop van debus." Dekker verklaart dat de bus is omge bouwd. „Hij werd in eerste instantie ge bruikt voor koeriersdienst in Duitsland. Mercedes is gespecialiseerd in speciaal vervoer, dus vandaar dat we voor dat merk auto hebben gekozen. De bus heeft veel meer mogelijkheden dan de oude. De mensen hoeven nu niet meer te bukken als ze instappen. Ook kunnen we de bus volle dig aanpassen aan het soort rolstoel." Maandag of dinsdag maakt de bus zijn eerste rit in dienst van het Rode Kruis. Er is nog wel een probleem met de stoelen. Die zijn besteld bij autobedrijf Louwerse. Verkoper P. van de Guchte waarschuwt dat het nog wel even kan duren voordat de stoelen er zijn. „Die moeten uit Denemar ken komen. We hebben voor die tijd wel wat barkrukken te leen", grapt hij De nieuwe bus voor het Rode Kruis heeft in Duitsland dienst gedaan als koeriersbus. foto Lex de Meester zaterdag 31 augustus 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - In de Vlissingse Aagje Dekenstraat moet een stopverbod worden ingesteld. Dat stelt de fractie van Groen Links. Op dit moment geldt in de straat bij het postkantoor een parkeerverbod. „Maar te veel automobilisten die postzegels gaan kopen of een andere snelle boodschap willen doen, negeren dat verbod en parkeren op de fietssuggestiestrook. Het gevolg is dat voor de zwakkere ver keersdeelnemers gevaarlijke si tuaties ontstaan", zegt P. van Zalen van GroenLinks. De fractie merkt op dat een uit zondering gemaakt moet wor den voor bussen en voor leve ranciers van bedrijven in het winkelcentrum. „Voor die leve ranciers moet dan wel een laad- enlostijd tussen 7.00 en 9.00 uur gelden. Er zal ook op naleving van de regels moeten worden toegezien." Gele streep Enige jaren terug werden tegen over het postkantoor enkele kort-parkeerplaatsen aange legd. Het idee daarachter was dat daardoor het parkeren op de fietsstrook zou afnemen. „We VLISSINGEN - Zes fietsers en een volgauto vertrekken op maandag 16 september vanaf het fabrieksterrein van Pechi- ney in Vlissingen-Oost voor een tocht naar het hoofdkantoor van het Reumafonds in Amster dam. Een dag later fietst de groep weer terug. Doel van de actie is op een sportieve wij ze geld inza melen voor het Reumafonds. Eén van de initiatiefnemers van de sportieve tocht werkt bij Pe- chiney. Hij vond het bedrijf be reid een bedrag vrij te maken voor het fonds. Het gaat om on geveer drieduizend euro. VLISSINGEN - In de Vlissingse bibliotheek 't Spui wordt vrij dag 6 september van 10 tot 16 uur een groot deel van het cur susaanbod voor volwassenen gepresenteerd. Er is informatie te vinden over de Open Universiteit, de Stich ting Palladium, Centrum Kun steducatie Vlissingen, de Zeeuwse Volksuniversiteit en de Vrijwilligerscentrale Walche ren. Bij boekenstalletjes kun nen bezoekers tweedehands boeken kopen tegen een gering bedrag. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee mannen aangehouden op verdenking van een poging tot inbraak in een winkelpand aan de Ooststraat in Zoutelande. De twee, een 24-jarige inwoner van Breda en een 30-jarige man uit Sprang-Capelle, hadden rond één uur 's nachts gepro beerd in te breken in een winkel. Ze werden daarbij gestoord en sloegen op de vlucht. Dankzij een getuige en een politie hond konden de twee in de Zuidstraat worden opgepakt. De politie onderzoekt nog of de mannen ook bij andere inbraken betrokken zijn geweest. DRIEWEGEN- Een 60-jarige motorrijder uit Roosendaal en zijn twee jaar jongere passagiere uit dezelfde plaats zijn don derdagavond gewond geraakt toen ze met hun motor werden aangereden door een 25-jarige automobilist uit Borsele op de kruising Koekoek-van Tilburgstraat in Driewegen. Het paar is per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis gebracht. De automobilist, die verzuimd had voorrang te ver lenen, mankeerde niets. TERNEUZEN - Een 24-jarige man uit Litouwen is gisteren in Terneuzen veroordeeld tot twee weken cel. De Terneuzense politierechter achtte bewezen dat hij op 25 juni in Axel gepro beerd heeft een aantal valse dollarbiljetten in te wisselen bij een filiaal van de ABN-Amro, De Litouwer, die daarop werd aangehouden, bleek in het bezit van een vals paspoortDit feit werd meegenomen in de strafmaat. TERNEUZEN - „Ik heb champagne gedronken, omdat ik schaakkampioen was geworden in Oostende", voerde "een vijftigjarige inwoner van Schoondijke gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter aan als verzachtende om standigheid voor dronken rijden. De man kwam er met een boete van 405 euro vanaf. Op 3 februari van dit jaar was hij onder invloed van de cham pagne in zijn auto gestapt. De politie zag dat hij op weg naar huis met groot licht bleef rij den terwijl er tegenliggers nader den. Dit was voldoende om de man naar zijn woning in Schoondijke te volgen en hem aan een bloedproef te onder werpen. Het bloedonderzoek wees 1,19 milligram uit. „Sterke drank is niet goed voor een schaker. Dat breekt de hersencellen af", merkte de politierechter op. hadden toen al onze twijfels over het nut en de effectiviteit van de parkeerplaatsen. Er wordt nog steeds volop verkeerd geparkeerd.Verkeerswethou der R van der Maden erkent het probleem, maar hij voelt niets vooreen stopverbod. „Leveran ciers moeten vrij kunnen blijven laden en lossen. We kunnen wel een onderbroken gele streep op het trottoir trekken." Hij zal de parkeerpolitie op de hinder wijzen. „Verder dan een parkeerverbod wil ik niet gaan. Met dat verbod mag je ook niet even de auto uitgaan om een postzegel te halen. We kunnen dus ook handhavend optreden." Van der Maden hoopt dat alle weggebruikers een 'beetje op el kaar zullen letten'. „We kunnen wel overal streng willen optre den, maar ik hoop ook dat de weggebruikers zelf welgema nierd met elkaar omgaan. Het is toch een kleine moeite om even de auto te parkeren in de vak ken." Het zou idealer geweest zijn, zegt hijom aan de zijde van het winkelcentrum parkeerplaat sen te maken. „Maar dat was voor zover ik weet niet mogelijk door de boven- en ondergronds- infrastructuur. Dit is een project van mijn voorganger geweest. Onder de grond liggen leidingen en voor het postkantoor en de aangrenzende winkels is weinig ruimte." DISHOEK - De bewaakte fietsenstalling aan de Strandweg bij Dishoek gaat na het weekeinde dicht. Dat heeft het water schap Zeeuwse Eilanden gisteren bekendgemaakt, De stalling ging dit jaar op 1 juni voor het eerst open. Gedu rende de openstelling heeft het waterschap gebruikers en niet-gebruikers ondervraagd naar hun ervaring met de be waakte, maar ook met de onbewaakte fietsenstalling. Op zo merse dagen werd het afgelopen seizoen veelvuldig gebruik gemaakt van de bewaakte stalling. Zeeuwse Eilanden gaat dit najaar inventariseren of er nog behoefte is aan een dergelijke voorziening of dat misschien nog andere plaatsen in aanmerking komen voor een fietsen stalling. ke van een toename van het aan tal goederentreinen op de Zeeuwse lijn. De geluidsbelas ting neemt sowieso toe met twee tot vijf decibel en de WCT voegt daar drie tot vier decibel aan toe. De extra belasting voor een woning is uiteraard afhankelijk van de ligging ten opzichte van het spoor. Er is maatwerk nodig, dat nader uitgezocht moet wor den. Sommige geluidsmaatre gelen kunnen ook meteen de trillingshinder verminderen. De werkgroep vindt vooral het toepassen van lage geluids schermen in combinatie met an dere voorzieningen een aan trekkelijke optie. Het kan ook voordeliger uitpakken. Een vier meter hoog scherm kost 1700 euro per strekkende meter, een één meter hoog scherm 900 euro. Betonnen dwarsliggers komen op 225 euro per strekkende me ter. Daarnaast zijn maatregelen mogelijk, die het RIB in het ka der van onderhoud toch moet uitvoeren, zoals het slijpen van de spoorstaven. De dagelijkse besturen van Goes, Kapelle en Reimerswaal hebben al laten weten dat ze grote moeite hebben met de aanbevelingen van de werk groep. Ze zien volgens het rap port vooral heil in maatregelen die naast geluidsoverlast ook trillingshinder verminderen, zoals het ballastloosspoor en snelheidsvermindering. De ge meenten vinden aanpak van ge luid en trilling bovendien on voldoende; ze willen ook actie voor de sluitingstijden van de spoorovergangen en de veilig heid. C Advertentie festivalhart Abdij Middelburg EL TATTOO DELTIGRE opzwepend, dertig koppig mambo-orkest vr30 aug/21u30/€ 12,50 zeeland nazomer festival 27 aug t/m 6 sept (0ii8) 659 659 www.nazomerfestival.nl door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Voor de Spar supermarkt in de Vlissingse wijk Papegaaienburg is het doek onverwacht gevallen. Pas een week geleden werd de slui ting van de winkel bekend ge maakt. Papegaaienburg heeft sinds deze week geen super markt meer. Een gi'oepj e wijkbewoners is het erover eens dat de sluiting ver velend is voor de wijk. Zeker voor de ouderen. „Er gaan ge ruchten over een faillissement en ook wordt gezegd dat C1000 of super De Boer zich in de wijk wil vestigen", zegt buurtbe woonster C. Vader. Zij heeft geen auto en zal haar bood schappen voortaan halen in de Attent supermark aan de Her cules Segherslaan. Volgens haar is dat de dichtstbijzijnde win kel. „Mijn man is beslist niet fail liet", reageert de vrouw van on- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLiSSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dernemer A. Schnebeli van de Spar. Zij vindt het erg dat die geruchten de ronde doen. „Spar Holding heeft de winkel overge nomen. Mijn man stopt er ge woon mee, hij is 58 jaar. Daar komt nog bij dat er plannen zijn voor de bouw van een 1500 vier kante meter grote Agrimarkt in de wijk. Hij heeft geen zin om af te gaan zitten wachten tot de Spar noodgedwongen moet stoppen." Schnebeli zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Discounter Volgens de Vlissingse wethou der P. van der Maden is de komst van de Agrimarkt naar Vlissin gen nog niet zeker. „Het is de bedoeling dat een grote super markt komt in de wijk Pape gaaienburg, met daarnaast een discounter. Het assortiment van de twee winkels moet elkaar aanvullen. Dat is een nieuwe trend, een lijn met een duidelij ke formule." De wethouder erkent dat de sluiting van de Spar super markt zeer onverwacht is. Wel was al bekend dat de Spar in de cember zou sluiten, wanneer het huurcontract af zou lopen. In de naburige winkel van dro gisterij Huysman is de sluiting van de Spar het gesprek van de dag. „Wij hoorden het vorige week zaterdag pas van een me dewerkster van de super markt", zegt M. Huysman. „We waren stomvei'baasd." Zij is niet bang voor klantenverlies, nu de supermarkt gesloten is. „Wij zitten al 27 jaar op deze lo catie. Ik heb niet het idee dat de Spar de grote publiekstrekker was." Spar Holding heeft afgelopen maandag de winkel overgeno men van eigenaar Schnebeli en de producten voor de halve prijs uitverkocht. Het pand is eigen dom van projectontwikkelaar Development Coordination in Deventer. „Het is zeker dat er een supermarkt terug komt. Wij zijn in onderhandeling met di verse supermarktorganisaties", zegt woordvoerder R, de Bak ker. Donderdag 5 september is er vanaf 19.30 uur een bijeen komst in Het Bolwerk over de plannen voor het winkelcen trum Papegaaienburg. Bij om wonenden valt vandaag een uit nodigingvoor de bijeenkomst in de bus. Bij het Middelburgse station is het vanaf de brug linksaf het nieuwe fietspad op een grote chaos. De gemeente onderzoekt of ze deze situatie en de veiligheid van een aantal andere fietsroutes kan verbeteren. foto Mechteld Jansen door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De gemeente Middel burg gaat onderzoeken hoe de fietsroute langs de kaaien, de Stationsstraat en de Blauwedijk veiliger gemaakt kan worden. De provincie heeft hiervoor ruim 11.300 euro toegekend. De verbetering maakt deel uit van het project 'Voorbeeld Fiets (straat) route'. Het project is vooral bedoeld om de ver keerssituatie voor fietsers veiliger te ma ken. Momenteel rijden auto's en vracht wagens rakelings langs de fietsers. En in de Stationsstraat worden de fietsers zelfs langs twee kanten ingehaald. „Het is niet de bedoeling dat er net zo'n si tuatie wordt gecreëerd als in Goes waar automobilisten zich moeten aanpassen aan de fietsers", zegt D.J. van der Vis van de gemeente Middelburg. „Ook zal de straat niet worden afgesloten voor auto's, Het blijft een belangrijke weg voor auto verkeer. Wat we gaan doen, is bekijken of het mogelijk is meer ruimte te maken rond de fietsstroken of de fietsstroken brederte maken." Op welke manier dat moet en hoe het er komt uit te zien, is nog onbekend. „We zitten nog in de onderzoeksfase." Wanneer de werkzaamheden worden uit gevoerd, is eveneens onduidelijk. „Daar is het allemaal nog te vroeg voor", zegt Van der Vis. „Er gaan maanden overheen voordat het onderzoek is afgerond en daarna moet nog financiële ruimte voor de aanpassingen worden gezocht, door Rinus Antonisse door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Toeris ten die niet betalen voor een overnachting op Schouwen- Duiveland, hoeven geen toeris tenbelasting af te dragen. Dat heeft de Belastingkamer van het Gerechtshof in Den Haag be paald. Door deze uitspraak trekt ondernemer J. Stigter van Camping Den Osse na een lange strijd tegen de gemeente Schou- wen-Duiveland aan het langste eind. Op het gemeentehuis is met ver bazing gereageerd op het oor deel van de belastingkamer. Wethouder J. van Felius noemt de uitspraak 'weinig logisch'. De gemeente zal de uitspraak aanvechten bij de Hoge Raad. Van Felius liet weten wel met de heffing door te gaan. Op camping Den Osse bij Brou wershaven mogen kinderen tot zes jaar gratis overnachten. On dernemer J. Stigter meent op grond van de gemeentelijke ver ordening toeristenbelasting dat hij voor deze jonge gasten geen belasting hoeft af te dragen. Hierin staat wanneer bezoekers 'tegen vergoeding' op het eiland verblijven, deze directe (toeris- ten)belasting geheven moet worden. De gemeente vindt echter dat ook deze gratis over nachtingen gewoon belast wor den en slaan de recreatie-onder nemers hiervoor aan. In de praktijk betekent dit dat ook voor de jonge toeristen de hef fing van 64 eurocent in rekening wordt gebracht. Stigter kibbelt al ruim twee jaar met het gemeentebestuur over deze kwestie door de belasting aanslagen van 1999 en 2000 aan te vechten. Nadat zijn bezwaar schriften eerder nog door de ge meente waren afgewezen, is hij nu in beroep bij de belastingka mer wél in het gelijk gesteld. Naar het oordeel van het hof is in het geval van kinderen onder de zes jaar geen sprake van het houden van verblijf met over nachten tegen vergoeding in welke vorm dan ook. De belang hebbende voert dus terecht aan dat er hier dus geen sprake is van een belastbaar feit, oordeelt de belastingkamer. MIDDELBURG - Er zijn ver schillende goede maatregelen mogelijk om de geluidshinder van het treinverkeer in Goes, Kapelle en Krabbendijke in te dammen. Het leggen van beton nen dwarsleggers, snelheidsbe perking van treinen en het aan brengen van schermen zijn direct uitvoerbaar, tegen aan vaardbare kosten. De maatregelen kunnen afzon derlijk, maar ook in combinatie worden getroffen. Nog niet op grote schaal toegepaste oplos singen (maar flink duurder) zijn een zogeheten ballastloosspoor en spoorstaafdempers. Die zor gen wel voor de grootste ge luidsbeperking. Ze zijn in een stadium van voorbereiding bij Rail Infra Beheer (RIB), verant woordelijk voor de spoorlijnen. De maatregelen worden opge somd in de zogenaamde Quick Sccm Geluidmaatregelen Zeeuwse Lijn, een rapport op gesteld in opdracht van haven schap Zeeland Seaports door bureau Arcadis in Arnhem. Het is begeleid door de Werkgroep Achterlandproblematiek WCT. Aanleiding is de groei van het goederenvervoer per spoor door de komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het rapport verkent vooral de mogelijkheden om geluidshin der te verminderen en in minde re mate het tegengaan van meer trillingshinder. Concreet is aan gegeven waar in de woonkernen langs het spoor in elk geval actie nodig is. In Goes gaat het om voorzieningen over een totale lengte van bijna 2,4 kilometer (met name Patijnweg-Willem Zelleweg, Oostmolenweg), in Kapelle om 1,25 kilometer aan noord- en zuidzijde van de spoorweg, in Krabbendijke om 1,7 kilometer langs de zuidzijde van het spoor en in Stations- buurt (Rilland) om 50 meter aan beide zijden van het spoor. Maatwerk Overigens wordt het stijgen van de milieubelasting langs de spoorlijn niet alleen veroor zaakt door het containervervoer dat de WCT met zich meebrengt. Ook zonder de terminal is spra-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13