Chirac gooit het roer om PZC Deens vredesplan voor Midden-Oosten Onstuitbaar verval maakt Argentinië levensgevaarlijk VS willen alleen marktwerking in ontwikkelingshulp Niet-adverterend bedrijf krijgt negatieve pers Woedende vader doodt zoon na slaan met deur Massagraf met lijken Russen bij Grozny ontdekt VS losten eerste schot bij aanval Pearl Harbor Franse buitenlandse politiek meer op Europa en VS gericht Schadeclaim wegens zoekraken kat Britse militairen gewond in Belfast Chinese aids-activist vermist Hulpkreet ontvoerde Colombianen Ethiopische krijgsgevangenen vrij Britse troepen oefenen langs grens Zimbabwe vrijdag 30 augustus 2002 van onze redactie buitenland BOEKAREST - Gebrek aan advertenties? Roemeense kranten weten een oplossing: negatieve verhalen publiceren over bedrijven die weigeren te adverteren, net zo lang tot ze toegeven. Dat beweert althans de Roemeense afdeling van de internationale marketingver eniging IAA in een gisteren ge publiceerde open brief. De praktijk is ontstaan door dat in Roemenië te weinig geld beschikbaar is voor adverten ties, terwijl er te veel noodlij dende landelijke kranten zijn, zegt voorzitter Obie Moore van de Amerikaanse kamer van koophandel in Boekarest. „Het is onacceptabel. We zijn aan het uitzoeken wat we kunnen doen om een einde te maken aan deze praktijk." Redacteuren die zich aan deze vorm van chantage schuldig maken, zouden geregeld een deel van de opbrengsten in ei gen zak laten verdwijnen. Sommige journalisten wijzen er echter op dat de praktijk niet zo wijdverbreid is als de IAA doet voorkomen. „Er zijn een paar schurken die misbruik maken van hun positie, maar de meerderheid van de journa listen in Roemenië is eerlijk", zegt Lucian Avramescu, chef van het persbureau AM en al meer dan dertig jaar journalist. AP MEULAN - In het dorpje Meu- lan, vlakbij Parijs, heeft woens dagavond een 63-jarige man zijn 35-jarige zoon doodgescho ten. De vader vond dat de zoon de deur te hard achter zich had dichtgetrokken. De dader stond in de buurt be kend als een bruut die zijn vrouw en kinderen jarenlang terroriseerde. De verhouding tussen vader en zoon was der mate onderkoeld dat de zoon briefjes schreef, omdat hij wei gerde met zijn vader te spreken. Woensdagavond was de sfeer zo gespannen dat de zoon woedend de huiskamer uitliep en de deur met een knal achter zich liet dichtvallen. Dat wekte de toorn van de vader die zijn jachtge weer pakte en de zoon in zijn slaapkamer neerschoot. GPD MOSKOU - In de buurt van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is een massagraf gevonden met de lichamen van ongeveer hon derd Russische militairen en burgers. Dat heeft de Russische krant Izvestia gisteren gemeld. Een man, die de gevangene was van de Tsjetsjeense rebellen ge durende de oorlog in het midden van de jaren negentig, leidde of ficieren van de Russische gehei me dienst FSB naar het massa graf. Een FSB-woordvoerder zei tegen Izvestia dat de omge brachte gevangenen voorname lijk militairen en bouwvakkers waren. Begin 1996 waren ze door aanhangers van de Tsje tsjeense rebellenleider Mascha- dov opgepakt. De gevangenen zaten in een school en werden geëxecuteerd toen het Russi sche leger oprukte. DPA HONOLULU - Onderzoe kers zeggen de resten te hebben gevonden van een Japanse mini-onderzeeër die in 1941 ruim een uur voor de aanval op Pearl Harbor door de Ameri kaanse marine tot zinken werd gebracht De 24 meter lange onder zeeër zou het eerste tast bare bewijs vormen van de verzekering van het Amerikaanse leger dat de VS in de Tweede Wereld oorlog het eerste schot op Japanners losten, in plaats van andersom. De onderzeeboot werd op 7 december 1941 door een torpedojager van de Ame rikaanse marine tot zin ken gebracht. In het wrak zouden zich nog de over blijfselen van de twee be manningsleden bevinden. De duikboot werd op en kele kilometers afstand van Pearl Harbor gevon den op een diepte van 366 meter. De boot voerde vier ande re mini-onderzeeërs aan die op weg waren naar Pearl Harbor om deel te nemen aan de aanval op de Amerikaanse vloot, die de VS meesleurde in de oorlog. Kogelgat De ontdekking werd ge daan door duikers van het Laboratorium voor On- derwateronderzoek in Hawaii. Volgens de direc teur, John Wiltshire, staat het vast dat het gevonden wrak dat van de onderzee- er is die al voor het begin van de aanval op Pearl Harbor door de Amerika nen tot zinken werd ge bracht. Een kogelgat in de boven bouw en de aanwezigheid van beide torpedo's zou den dit bewijzen. Drie van de andere mini-onderzee- ers zijn al eerder terugge vonden. Duikers van het laborato rium hebben ruim twintig jaar naar het wrak ge zocht. Volgens het hoofd van het duikteam dat de vondst deed verkeert de duikboot in uitstekende staat. AP door Henk Glimmerveen PARIJS - De buitenlandse poli tiek van Frankrijk zal niet meer dezelfde zijn als tijdens de 'co- habitation' met de socialisten. President Chirac en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken De Villepin hebben deze week met alle Franse ambassadeurs ge sproken en afspraken gemaakt over de politiek. De belangrijk ste koerswijziging lijkt te zijn aangebracht in de verhouding tot de VS en de EU. Chirac pleitte gisteren voor de benoeming van een 'Europese minister van Buitenlandse Za ken' die de 'geloofwaardigheid en effectiviteit' van de buiten landse politiek van de Europese Unie moet versterken. De nieu we functionaris zou dezelfde bevoegdheden moeten krijgen als de voorzitter van de Europe se Commissie (momenteel de Italiaan Prodi). Hij zou de taken moeten overnemen van de Hoge Vertegenwoordiger voor de bui tenlandse politiek en gemeen schappelijke veiligheid (thans de Spanjaard Solana) en de Eu rocommissaris voor buiten landse betrekkingen (nu de Brit Patten). Het pikante aan het voorstel van Chirac is dat het idee niet nieuw is. Exact dezelfde ge dachte, inclusief de namen van de betrokkenen, werd in okto ber vorig jaar geformuleerd door de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Fischer. De Duitse bewindsman sprak in Parijs echter tegen doven. Landschap De verkiezingsnederlaag van de socialisten eerder dit jaar heeft het politieke landschap in Frankrijk evenwel grondig overhoop gehaald. Chirac heeft een regering aangewezen die volstrekt loyaal is aan de presi dent. Dat stelt Chirac in staat om veel meer dan vroeger zijn stempel op de buitenlandse po litiek te drukken. Waarnemers in Parijs menen dat dit vooral gevolgen zal hebben voor de verhouding met de VS. Chirac is veel minder anti-Ame rikaans dan zijn voorganger Mitterrand. Getrouw aan zijn gaullistische opvattingen is het Chirac er juist om te doen een evenwichtige partner van de VS te zijn. Desnoods een rivaal, maar dan wel een opponent die op gelijkwaardig niveau behan deld wil worden. Na de val van de Berlijnse Muur heeft Parijs tandenknarsend moeten aanvaarden dat de rol van Frankrijk op het internatio nale toneel steeds kleiner werd. Tot voor kort reageerden de Fransen zich af met verbitterde aanvallen op de VS die een we reldwijde 'hegemonistische' po litiek zouden voeren. Maar in Washington heeft men in de ga ten gekregen dat met het aan treden van de nieuwe regering ook de kritiek is verstomd. De felste critici van de regering- Bush bevinden zich nu in Ber lijn. Het is een situatie die voor Chirac als geroepen komt. Waar de Duitse bondskanselier Schroder eerder deze week nog fel te keer ging tegen een Ameri kaanse actie in Irak, sprak mi nister De Villepin over de nood zaak te komen tot een 'nieuw Euro-Atlantisch partnerschap'. Met Frankrijk dat namens de Europeanen de kar moet trek ken in die alliantie. GPD MONTREAL - Mensen kunnen erg gehecht raken aan hun huisdier Als het beestje verdwijnt, dan wil je er ook wat voor terug krijgen. Zo hebben een Canadese man en vrouw in de VS een schade claim van vijf miljoen dollar ingediend tegen de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada, omdat hun kat kwijt raakte tijdens een vlucht van Toronto naar San Francisco. De twee beschuldigen Air Canada van nalatigheidContinen tal Airlines, verantwoordelijk voor de afhandeling van de ba gage in San Francisco, wordt ook juridisch vervolgd. Een woordvoerster van Air Canada heeft verklaard dat de maatschappij 'zeer veel spijt' heeft van het voorval. AFP LONDEN - Bij sektarisch geweld in de Noord-Ierse hoofd stad Belfast zijn in de nacht van woensdag op donderdag zes tien Britse militairen gewondgeraakt. Dat heeft de politie be kendgemaakt. De soldaten werden met stenen en vuurwerk bekogeld toen zij gewelddadigheden tussen katholieke en protestantse jonge ren probeerden te beëindigen. Verscheidene militairen moes ten worden opgenomen in het ziekenhuis. DPA PEKING - Een vooraanstaande Chinese aids-activist wordt vermist nadat de door hem opgerichte organisatie door de Chinese regering werd verboden. De activist, Wan Yanhai, werd sinds begin juli, toen zijn orga nisatie werd verboden, gevolgd door de geheime politie, aldus het Informatiecentrum voor Mensenrechten en Democratie. Wan is zaterdag voor het laatst gesignaleerd op een filmfesti val voor homoseksuelen in een café in Peking. Zijn echtgeno te, Su Zhaosheng, die in Los Angeles woont, heeft sindsdien niets meer van hem gehoord. AP BOGOTA - Twaalf Colombiaanse volksvertegenwoordigers die in april door rebellen zijn ontvoerd, hebben in een video opname de nieuwe president Uribe gevraagd zich in te span nen voor hun vrijlating. De linkse guerillagroepering Fare heeft de band vrijgegeven. De ontvoerde mannen gaven een emotionele groet aan hun fa milieleden. Ook riepen ze Uribe op een humanitaire overeen komst te sluiten met de rebellen om een uitwisseling van ge vangenen mogelijk te maken. De conservatieve Uribe werd deze maand geïnstalleerd als nieuwe president. Hij heeft bij zijn aantreden aangegeven hard te zullen optreden tegen alle guerilla groepen. RTR/AFP ADDIS ABEBA - Een laatste groep van 279 Ethiopische krijgsgevangenen die vastzaten in Eritrea, is gisteren naar ei gen land teruggekeerd. Dat meldt het Rode Kruis. Zo'n 1600 Eritrese krijgsgevangenen zitten nog in Ethiopi sche gevangenissen. Het is de bedoeling dat ook zij op korte termijn worden vrijgelaten. Over de vrijlating en repatriëring van de Eritrese gedetineerden moeten nog nadere afspraken worden gemaakt. Het Rode kruis maakte vorige week bekend dat Eritrea en Ethiopië alle mensen zouden vrijlaten die zijn gedetineerd tij dens de bloedige grensoorlog (1998-2000) tussen beide Afri kaanse staten. AFP Rook hangt na een beschieting door Israëlische troepen rond het gebouw in Nabloes waar de Palestijnse leider Arafat zijn kantoor heeft. foto Abed Omar Qusini/RTR van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De huidige EU-voorzitter Denemarken heeft een vredesplan opgesteld voor het Midden-Oosten. De in houd komt vandaag en morgen aan de orde op een top van de Europese minister van Buiten landse Zaken in Denemarken. Volgende week wil de Deense minister van Buitenlandse Za ken het plan presenteren in Saoedi-Arabië, Egypte, Israël en voorleggen aan de Palestijn se Autoriteit. Het Deense voor stel voorziet in de oprichting van een 'voorlopige' Palestijnse staat in 2003, Twee jaar later moet deze staat volwaardig een feit zijn. De eerste fase van het plan be treft onderhandelingen met Is raël en de Palestijnse Autoriteit komende herfst. Voor de verkie zingen in de Palestijnse gebie den in januari 2003 moet er dan een akkoord ligggen over Israë lische terugtrekking uit de her bezette Palestijnse regio's. Na de verkiezingen moet er een nieuwe ronde van onderhande lingen komen. Die moet in au gustus 2003 uitmonden in de 'voorlopige' Palestijnse staat. In 2005 moet er een volwaardig Palestina zijn 'met beperkte be wapening'. De joodse staat moet in deze fase ook besprekingen voeren met Libanon en Syrië. Eerder opperden onder meer de VS een plan voor een Palestijnse staat met aanvankelijk voorlo pige grenzen, maar zonder tijd schema. Israël heeft spijt betuigd over de dood van vier Palestijnse bur gers die omkwamen toen het Is raëlische leger in de nacht van woensdag op donderdag een be doeïenenkamp in Gaza onder vuur nam. De doden zijn een vrouw van 50, twee van haar zoons en een neef. Het leger zei dat soldaten het vuur hadden geopend op verdachte personen die naar een legerpost waren ge kropen. In Rafah, aan de grens tussen Gaza en Egypte, gooiden Pales tijnse kinderen met stenen en flessen naar Israëlische tanks die gebouwen neerhaalden. Is raëlische militairen openden het vuur en schoten een 7-jarige jongen dood. Zes kinderen raakten gewond. Israëlische mi litaire bronnen zeiden dat ge wapende Palestijnen verzet hadden geboden toen de Israë liërs probeerden een tunnel te vernietigen. In Nabloes op de Westoever be schoten Israëlische militairen gisteren het hoofdkantoor van het Palestijnse bestuur. Het ge bouw was bijna leeg door het uitgaansverbod. Er vielen geen slachtoffers, aldus Palestijnse bronnen. AFP/ANP/RTR/AP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - 'Bejaarde vrouw thuis be werkt met gloeiend strijkijzer om haar te dwingen tot afgeven spaarcenten'. 'Jonge rovers schieten uitbaatster kraampje dood voor de ogen van haar 3-jarig kind'. 'Ontvoerde knul vermoord na betaling losgeld. Hoofdverdachten: twee politie mannen'. De frequentie van dit soort krantenkoppen in Argentinië liegt er de zer dagen niet om. De gigantische verpau pering - resultaat van de al vier jaar aan houdende economische crisis - vertaalt zich in een angstaanjagende explosie van criminaliteit. Argentinië behoorde samen met Chili en Uruguay altijd tot veiligste landen van Zuid-Amerika. Maar de laatste tijd is het oppassen geblazen „Buenos Aires is ver anderd in een gevaarlijke stad", klaagt dokter Stella Reyes (56). „Vroeger durfde ik in mijn eentje 's avonds laat nog naar huis te lopen na een avondje uit met vrien dinnen. Nu bel ik een taxi, Een taxi aan houden op straat is ook link geworden." De misdaadcijfers bevestigen haar angst. Het aantal gewelddadige overvallen is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Om de zes seconden wordt er in de provincie Buenos Aires - de belangrijkste van het land - een delict gepleegd. Dat wordt met name in de hand gewerkt, doordat de Argentijnen door de bankcrisis thuis 28 miljard dollar aan spaarcenten 'onder de matras' bewa ren. Ook het aantal moorden is flink gestegen. De laatste acht jaar met 900 procent. Hoe wel dit cijfer nog steeds een factor tien la ger ligt dan in de Braziliaanse metropolen Sao Paulo en Rio de Janeiro, zit de schrik goed in. Express-kidnapping Vooral het risico slachtoffer te worden van een express-kidnapping, is enorm ge groeid. De ontvoeringen worden zo ge noemd, omdat de prooi meestal binnen enkele uren wordt vrijgelaten. De crimi nelen hebben het voorzien op de bankre kening van de gegijzelde of vragen een niet overdreven losgeld in de weet dat het voor de familie snel bij elkaar te brengen is. In 2001 registreerde de politie van Bue nos Aires 20 express-ontvoeringen, dit jaar tot dusver al 121. De vrees hiervoor weerspiegelt zich in de bodemprijzen voor tweedehands luxe personenwagens. Weinigen durven nog in een dure 'bak' te rijden uit angst de aandacht op zich te vestigen. De snel stijgende criminaliteit houdt di rect verband met de enorme toename van de armoede. De economische neergang valt overal aan af te lezen. Eén op de zes gezinnen knoopt de eindjes aan elkaar met ruilhandel. Voorts is de Argentijn - al tijd verzot op eten buiten de deur - uit kos tenbesparing massaal thuis aan het koken geslagen. Mensen gaan ook steeds vaker op de fiets naar het werk. Daardoor is het autoverkeer in de hoofdstad met 20 pro cent afgenomen. Maar nog schokkender zijn de jongste ar- moedecijfers van Argentijnse Bureau voor de Statistiek (Indec). Eén op de drie Argentijnen zit zonder werk of draait te weinig uren om behoorlijk te kunnen rondkomen. Sinds de crisis vorig jaar de cember in volle omvang zichtbaar werd, is het aantal mensen dat op of onder de ab solute armoede-grens zit gestegen van 36 naar 51 procent. Voor eind van dit jaar wordt uitgegaan van 63 procent. Drie de cennia geleden bedroeg dit percentage nog slecht 7. Volgens het Indec zijn intus sen negen miljoen mensen - de helft ervan kinderen - als ondervoed te betitelen. Het enige wat hen bezighoudt is de volgende hap eten en dat in het land dat de graan schuur van Zuid-Amerika heet. Het toont de omvang van het onstuitbare verval aan in een natie die zich in de jaren dertig van de vorige eeuw nog mocht rekenen tot de tien rijkste landen ter wereld. GPD van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De Ver enigde Staten hebben hun af wijzende houding ten opzichte van afspraken over multilatera le doelstellingen en concrete af spraken over tijdschema's giste ren nog eens bevestigd op de VN-top in Johannesburg. De VS willen - anders dan de Europese Unie, de Verenigde Naties en de ontwikkelingslan den - alleen nog maar hulp ge ven via publiek-private part nerschappen met aandacht voor de marktwerking. In die part nerschappen moeten belangen groeperingen en bedrijfsleven met overheden samenwerken. Het doel van de projecten is be strijding van armoede zonder dat dit ten koste gaat van het milieu. Voor 'aan water gerelateerde activiteiten in de hele wereld' geven de VS 970 miljoen dollar. Volgens de Amerikaanse dele gatieleidster Dobriansky kan die bijdrage meer dan 1,6 mil jard dollar uit private bronnen genereren. De 43 miljoen die de VS in elek triciteit voor ontwikkelingslan den willen steken, kan volgens haar uit andere bron worden aangevuld tot 400 miljoen dol lar. Aan bestrijding van de hon ger willen de VS volgend jaar 90 miljoen dollar besteden en aan de duurzame bosbouw 53 mil joen dollar in de komende vier jaar- Mensenrechten- en milieuorga nisaties vinden dat partner schappen de regeringen de mogelijkheid bieden hun ver antwoordelijkheid voor water en elektriciteitsvoorziening af te schuiven, terwijl de bedrijven in de partnerschappen strikte regelgeving kunnen ontlopen. Misbruik Misbruik zou dan op de loer kunnen liggen, omdat er nau welijks zal worden gecontro leerd of de economische ontwik keling ten koste van het milieu gaat en of een bepaald doel wordt bereikt. De Nederlandse delegatie bij de duurzaamheidstop in Zuid- Afrika heeft de eerste stappen gezet bij de afsluiting van part nerschappen tussen bedrijven en overheden. Met Indonesië en Mali zijn af spraken gemaakt over water projecten en over voedsel veilig heidspro jecten in Ethiopië en Eritrea zijn gesprekken gaande. Voorwaarde voor deelname is dat bedrijven rekening houden met het milieu en laten blijken dat ze oog hebben voor sociale vraagstukken. De strijd om schone energie dreigt een breekpunt te worden op de VN-conferentie. Zoals het er nu naar uitziet zullen de on derhandelingen hierover ook in het weekeinde voortduren. De EU heeft in Johannesburg felle kritiek op de VS geuit, om dat de regering-Bush weigert doelen te stellen voor het ge bruik van schone energie. ANP/RTR/DPA LONDEN - Militairen van het Britse elitekorps Special Air Service (SAS) hebben als voor bereiding op de mogelijke eva cuatie van duizenden landgeno ten uit Zimbabwe patrouilles langs de Zimbabwaanse grens uitgevoerd. Dat heeft de Britse krant The Daily Telegraph gis teren gemeld op gezag van rege ringsfunctionarissen. Volgens de krant treft de rege ring in Londen voorbereidingen om 20.000 Britten uit Zimbab we over land en via de lucht te evacueren. Een regeringsfunctionaris zei in The Daily Telegraph dat Zuid- Af'rika heeft aangeboden te hel pen bij het weghalen van de Britten als het geweld in Zim babwe escaleert. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Defensie er kende in The Daily Telegraph dat Britse en Zuid-Afrikaanse militairen gezamenlijk oefenin gen hebben gehouden. Hij stel de echter dat die geen verband hielden met de mogelijke evacu atie. Onder de 20.000 Britten die in Zimbabwe wonen, is een groot aantal blanke boeren. De rege ring van president Mugabe heeft 2900 blanke landeigena ren de wacht aan gezegd. Zij moeten hun grond afstaan aan zwarte landlozen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5