In de schaduw van het geweld Alles gaat snel bij nieuwe LPF-leider Wijnschenk PZC PZC Aandacht oorzaken mishandeling karig Batasuna Treinkaartje Duizenden kinderen zijn getuige van mishandeling ouders 30 augustus 1952 vrijdag 30 augustus 2002 van onze redactie binnenland Het gezin is niet voor ieder een een veilige plek, zo blijkt weer eens. Dit keer uit een publicatie van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW). Voor sommigen is het gezin zelfs erg onveilig. Geschat wordt dat in Nederland jaar lijks tachtigduizend kinderen door hun ouders worden mis handeld. Waarschijnlijk zijn er nog meer kinderen getuige van geweld tussen hun ouders. De NIZ W-publicatie In de scha duw van het geweld, die met financiële steun van het minis terie van Justitie tot stand is ge komen, brengt de groep kinde ren in beeld die getuige is van mishandeling. Het gaat hier om geweld dat zich stelselmatig voor hun ogen afspeelt of dat zij horen als ze in hun bed liggen. Deze kinderen zien bijvoorbeeld hoe hun vader hun moeder mishandelt, inclu sief de blauwe plekken, en ze horen de scheldpartijen en het breken van servies. Ongezien, maar even reëel aanwezig is de sfeer van intimidatie en bedrei ging. Als de emmer overloopt, dan zijn het ook deze kinderen die eventueel met (meestal) hun moeder naar een opvanghuis vluchten. Veel kinderen die getuige zijn van geweld, kampen met ge dragsproblemen en ontwikke len gevoelens van angst en de pressiviteit. In het algemeen geldt de regel dat hoe langer kinderen getuige zijn van ge- Kinderen zijn niet alleen ge tuigen van elkaar slaande ouders; ze krijgen ook zelf klap pen. Jaarlijks zijn meer dan vijf tigduizend kinderen het slacht offer. Van hen overlijden er tussen de vijftig en tachtig aan de gevolgen van mishandeling per jaar. Dat is meer dan één kind per week. In mei lanceerde de stichting Raak (Reflectie en Actiegroep Aanpak Kindermishandeling, een gelegenheidsbundeling van organisaties) een campagne om kindermishandeling hoog op de politieke agenda te krijgen. Die campagne staat onder voorzit terschap van de bekende 81-ja- rige psychiater Andries van Dantzig. Al jaren vecht Van Dantzig te gen een - in zijn ogen - onterech te tweedeling: het verschil tussen de ruime (financiële) aandacht voor lichamelijke ge zondheidszorg en de karige be deling van de geestelijke ge zondheidszorg. Hij is er stellig van overtuigd dat er in ons land weid, hoe groter de kans op schade is. De auteurs belichten de achter grond en de aard van de proble matiek en beschrijven wat het voor kinderen betekent getuige te zijn van geweld. Ook bieden zij handreikingen en adviezen voor signalering en hulpverle ning. Veerkrachtig Uit landelijk onderzoek blijkt dat bijna de helft van de onder vraagde vrouwen én mannen ooit slachtoffer is geweest van huiselijk geweld. Daarbij gaat het niet om een eenmalige klap die wordt uitgedeeld, maar om herhaaldelijk geweld. Bij één op de vijf van de ondervraagden duurde het geweld langer dan vijf jaar. Uit internationale stu dies blijkt dat circa veertig pro cent van de kinderen die getuige zijn van geweld, daarvan ernsti ge schade ondervindt. Een aan tal van hen raakt getraumati seerd, al hangt de vraag of, en de mate waarin, ook af van de aard van het kind. „Vermoede lijk", zegt het NIZW, „lopen echter ook 'veerkrachtige kin deren' littekens op en ondervin den zij gevolgen van het ge weld." Kinderen die getuige zijn van geweld tussen hun ouders heb ben recht op de steun van anderen, vindt de onderzoeks instelling. Beroepskrachten en anderen in de omgeving van kinderen die getuige zijn van geweld, kunnen stappen onder nemen om de situatie van deze kinderen te verbeteren en het geweld te stoppen. „Als je weet of vermoedt dat een kind getui ge is van geweld, dan wil je daar iets aan doen. Maar hoe krijg je helder of er werkelij k iets aan de hand is en hoe kun je het kind helpen?", zo vraagt het instituut zich af. Signalen Kinderen die getuige zijn van geweld, geven verschillende signalen. Zo kunnen baby's ex treem bang zijn voor harde geluiden en schreeuwende stemmen. Peuters kunnen een vertraagde nog 'een heel groot verborgen psychisch lijden' bestaat. Maar dat die door deze tweedeling niet boven water getild wordt. „Bij lichamelijke zorg vinden we het heel gewoon. De huisarts komt bij je op bezoek als je niet naar hem kunt komen; je kunt de dure operaties krijgen die je nodig hebt; er komen verpleeg sters van de thuiszorg aan je bed. Je wordt behandeld van verkoudheid tot de meest vreemde tropische ziekten en dat spreekt allemaal vanzelf. Op het gebied van de persoon lijkheidsklachten is daar geen sprake van. En het zijn juist de persoonlijk heidsklachten van de ouders die tot kindermishandeling leiden, meent de psychiater. Een drijf veer voor zijn voorzitterschap van Raak is dan ook dat aan dacht voor het probleem van kindermishandeling. „Het losse draadje waarmee je wellicht de hele trui uithaalt. Als je aan dit draadje trekt, wordt er veel ver borgen psychisch leed zicht baar." GPD ontwikkeling van zindelijkheid en taalbeheersing hebben. Kleuters kunnen sociale proble men krijgen door agressief ge drag tegenover leeftijdgenoten, gezinsleden, dieren of dingen. Oudere kinderen kunnen agres sief of vernielzuchtig zijn of problemen op school hebben. Voorspeller Overigens is het mogelijk dat deze gedragsuitingen andere oorzaken hebben dan huiselijk geweld. Opgroeien in een ge welddadig gezin is volgens som mige onderzoekers echter wel vaak een 'sterke voorspeller' van ernstige puberproblemen, zoals depressie, agressie en jeugdcriminaliteit. GPD De Baskische partij Batasuna heeft gisteren aan gekondigd dat ze voortaan vanuit het Franse Bayonne zal opereren. Het is een reactie op het besluit van het Spaanse parlement om de partij door het Hooggerechtshof te laten verbieden. Het vertrek is wat tegenstanders van het verbod ver wachtten; de politieke tak van de Baskische afschei- dingsbeweging ETA gaat hiermee in Spanje onder gronds. Gevreesd wordt dat het geweld zal toenemen nu de enige bovengrondse spreekbuis van de ETA mond dood is gemaakt. Daar staat tegenover dat met het verbod de weg wordt vrijgemaakt voor de meer gematigde Basken die het vredesproces een kans willen geven. Die gematigden zijn de afgelopen jaren met harde hand verwijderd uit Batasuna, dat zichzelf al lang niet meer de stem van Baskenland mag noemen. Batasuna is niets anders dan de bordkartonnen gevel van de ETA, een partij boven dien waarmee tot dusver geen serieus overleg mogelijk was om de terreur te stoppen. De regering-Aznar begaat een gewaagde weg. Maar de strijd tegen het geweld vereist daadkracht en een rechte rug. Als Aznar zijn strijdlust combineert met het in het zadel helpen van een nieuwe, betrouwbare Baskische gesprekspartner, dan pas raken ETA en Batasuna echt geïsoleerd. De Nederlandse Spoorwegen spelen hoog spel. Terwijl een blikseminslag of een lekkende af sluiter genoeg is om het treinverkeer lam te leg gen, kondigen de NS aan dat het treinkaartje volgend jaar negen procent meer zal kosten. NS-directeur A. Meerstadt verklaarde gisteren dapper dat de dienstver lening verbetert. Dat alleen het ontbreken van een re delijk alternatief de reizigers nog in zijn treinen houdt, lijkt hij niet te beseffen. De Spoorwegen kropen gisteren achter de rokken van de overheid. De steeds oplopende kosten van het spoor wegennet (van de overheid) maken het treinkaartje duur en de kwaliteit van de dienstverlening hangt voor al af van de storingsgevoeligheid van dat net, aldus NS. Voor een private onderneming is deze houding opmer kelijk. Het bedrijf zou de volle verantwoordelijkheid moeten nemen voor de prijs en de kwaliteit van wat het zelf inkoopt. In dit zwakke standpunt zit wel een duide-1 lijke waarschuwing voor de overheid: liet openbaar vervoer gaat pas echt in de vernieling als straks blijkt dat de Spoorwegen op orde komen met gemotiveerd personeel en goed materieel, maar een achterhaald spoorwegennet - behoudens HSL en Betuwelijn - ver- j hindert dat de NS'ers hun werk goed kunnen doen. In hoog tempo lossen de partijleiders van de LPF elkaar af. Pim Fortuyn werd vermoord en zijn op volger Mat Herhen be zweek onder de druk die ontstaat als een jonge par tij met komeetachtige snelheid in het Haagse Circus Maximus wordt gelanceerd. Sinds woens dag mag Harry Wijn schenk het proberen. door Erwin Tuil Als Harry Wijnschenk, de nieuwe LPF-aanvoerder, iets gemeen heeft met de toppers in het kabinet waar zijn partij deel van uitmaakt, dan is het wel snelheid. Premier Balke nende en minister Heinsbroek van Economische Zaken kun nen elkaar feilloos vinden als het gaat om hardrijden en snelle auto's. Wijnschenk kan zich moeiteloos in dat uitgelezen ge zelschap voegen. Harry Wijnschenk zocht op twintigjarige leeftijd de snel heid in de opleiding jachtvlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. Na twee jaar brak hij die af. Ver volgens ging het iets minder snel, met een cursus rallyrijden. Na de luchtmacht volgde vier jaar de hectische sfeer van de aandelenbeurs, als handelaar voor ING, gevolgd door een tus senstop als advertentieverko per bij uitgeversconcern Wege ner. De fascinatie voor motoren en de kennis opgedaan bij Wegener deden Wijnschenk in 1994 be sluiten zijn eigen uitgeverij MotoMax op te zetten. De on derneming publiceert sindsdien enkele motorbladen Zijn voor liefde voor het luxere leven ver tolkte Wijnschenk met zijn blad Horloges Magazine. De presen tatie van dat blad beschouwt hij als zijn belangrijkste vakpres tatie. In een bui van openhartigheid gaf Wijnschenk eerder dit jaar toe al twintig jaar één keer per dag 200 kilometer per uur te rij den. Eventjes maar, voor de kick. Als Kamerkandidaat op de Lijst Pim Fortuyn moest hij het aanvankelijk rustig aan doen. Afhakers Maandenlang was van hem niet meer bekend dan dat hij uitge ver was, in Almere woonde en 38 jaar was. Aanvankelijk zag het er zelfs niet eens naar uit dat hij in de Tweede Kamer zou komen Dankzij enkele afhakers vóór hem op de lijst kon de vader van een zoon van drie alsnog op 28 mei beëdigd worden. Een week Mat Herben (1) en Harry Wijnschenk (r) geven in een Noordwijks hotel een uiteenzetting over de toekomst van de LPF. foto Harmen de Jong/GPD later dan de andere nieuwe par lementariërs. Vanaf dat moment was het dan ook in volle vaart vooruit. Eerst op de achtergrond, maar de fractie leerde hem al snel ken nen. Hij was het die nog geen maand na zijn officiële entree in de Kamer de bestuurscrisis op scherp zette door te di-eigen met een scheuring tussen fractie en partij als die laatste het door de fractie gewenste partijbestuur niet zou accepteren. Het was ook Wijnschenk die het clubje Kamerleden aanvoerde dat fractievoorzitter Herben bij d^ formatie een paar keer terug stuurde naar formateur Balke nende Wijnschenk was niet tevreden over het onderhande lingsresultaat. Met welke be doelingen hij dat uiteindelijk gedaan heeft, blijft gissen. Was hij uit op de val van Herben en daarmee op zijn eigen vooruit gang? Wilde hij daadwerkelijk een beter resultaat of was het een manier om de onvermijde lijke machtsstrijd tussen groep jes binnen de fractie in zijn voordeel te beslechten? Vooralsnog klinkt het officieel dat Harry onder de omstandig heden boven is komen drijven. Elders in de LPF heerst de over tuiging dat Wijnschenk van het begin af aan een politiek spelle tje speelde om zelf vooraan te eindigen. Joods Wijnschenk (voornaam Hartog, Amsterdam 24 januari 1964) werd geboren in het gezin van Hartog Wijnschenk senior en Hendrika Stil, de tweede vrouw van zijn vader. Uit een eerder huwelijk werden zijn halfbroer Richard en halfzus Marja gebo ren. Harry kreeg in 1966 nog een broer: Daniël. Hoewel hij vol gens de joodse wetten geen jood is (zijn moeder was een niet- jood) werd hij wel zo opgevoed. Zijn vader ging bij het uitbre ken van de Tweede Wereldoor log aanvankelijk naar Antwer pen, maar hij keerde terug en sloot zich aan bij het verzet. Als een van de weinigen van de fa milie overleefde hij. in tegen stellingtot 164 familieleden die in het kamp Sobibor hun leven verloren. Ónder hen ook opa Wijnschenk die sinaasappels verkocht in de straten van Am sterdam. Harry was elf jaar toen zijn vader overleed. Harry was altijd behoorlijk sportief. Hij deed aan hardlopen en trainde op het atletiekveldje op het Minervaplein", zegt zijn zus Marja. Nog altijd is hij bezig met zijn gezondheid. Geen ta bak, geen drank en vooral ge zond. WD Wijnschenk gaat er prat op een politiek groentje te zijn met alle voordelen van dien - jeugdig, onbevangen en nog onbedorven van geest. Helemaal waar is dat niet. In de jaren 1996 en 1997 zat hij in het bestuur van de WD, afdeling Almere. „Hij deed voornamelijk de communica tie", zegt toenmalig bestuurslid René van der Avoort, tegen woordig lid van Provinciale Staten in Flevoland. „Hij be moeide zich niet zo met politiek, maar had wel ideeën over hoe we ons moesten profileren." Wijnschenk verzorgde het blad Liberaal Almere en daarover was het bestuur tevreden. Maar echt kennen doet geen van zijn toenmalige bestuursleden hem. Na een jaar hield hij het voorge zien. „Een beginnende uitgever heeft wel meer aan zijn hoofd", vindt Bert Giesberts, lid van de Kamer van Koophandel in Al mere. Ook hij kent Wijnschenk zijdelings via de WD en de Ko ninklijke Vereniging MKB „Wijnschenk is een sympathie ke jongen. Hard werkend, her sens en handig in zaken. Hier heeft hij een goede reputatie". aldus Giesberts. „Ik heb nog nooit iets negatiefs over hem ge hoord. En dat wil voor mij wat zeggen, want het is heel makke lijk om nagewezen te worden." Wijnschenk is niet de enige bin nen zijn familie die door de poli tiek is aangetrokken. Halfbroer Richard is WD-wethouder in Loenen aan de Vecht en halfzus Marja zat voor de PvdA jaren lang in de lokale politiek van de Zaanstreek. De politieke aspi raties van Harry zijn pas ont wikkeld nadat hij de afdeling Almere vaarwel had gezegd en zijn uitgeverij op poten had. Ambities Van der Avoort en Giesberts za gen wel ambitie in de jonge on dernemer, maar dat die ook po litiek zouden zijn vermoedden ze toen niet. Leuk vinden ze het wel. Dat de nieuwe LPF-frac- tievoorzitter eind vorig jaar de WD achter zich liet.deert hen niet. „Het was wel een vlotte knul, maar niet iemand die de politiek toen al in zijn bloed had." De VVD trok niet langer, het ging te traag, zei Wijnschenk zelf. Actie moest er komen en die kwam er toen Pim Fortuyn het podium opkwam, salueerde en met snedige opmerkingen en warrige betogen mensen begon aan te spreken. Als een van de eersten zwierf Wijnschenk door de povere burelen van de LPF in de Rotterdamse industriewijk Spaanse Polder. Niet de stap van een berekend man die op baantjes jaagt, zo meent voor malig compagnon Karei Hu- bert, al was het maar omdat niemand toen geloofde in een politieke aardverschuiving. Bo vendien stond hij laag op de kandidatenlijst. Broer Richard ziet daarentegen wel wat politieke erfelijkheid in de familie en is dan ook niet verbaasd over de stap die Wijn schenk nam door zich beschik baar te stellen voor het fractie voorzitterschap van de LPF. Een deel van de fractie mag dan zo haar twijfels hebben over Wijnschenk als leider, de fami lie en directe omgeving zijn er rotsvast van overtuigd dat Har ry het gaat maken. Hij heeft am bitie, is agressief in de goede zin van het woord, geldt als een pra ter met overredingskracht en is in staat om standpunten prag matisch te verdedigen. Voor Wijnschenk is het oordeel van de familie belangrijker dan dat van zijn fractie..,Die kan me geen barst schelen", zegt hij. Sterker nog: als hij niet in de Kamer zou zitten, had hij net zo lief een autowasstraatje ge rund. Ook daar zit een zekere snelheid in. Bovendien zie je nog eens een auto voorbij komen. GPD FORMATIE - Gisteren is een einde gekomen aan langdu rige formatiepogingen, toen PvdA'er Drees de opdracht accepteerde een nieuw kabi net te vormen. Drees is al ruim twee maanden bezig een coalitie te smeden van PvdA, KVP, AVP en CHU. RUNDFOKDAG - Middel burg is bezig met de voorbe reidingen voor de Walcherse Rundfokdag. Het is de eerste keer na de oorlog dat deze dag weer gehouden wordt. De festiviteiten zijn vooral bedoeld om te laten zien hoe de Walcherse veesector, voor de oorlog een bloeiend be drijf, zich heeft weten te her stellen van de gevolgen van strijd en inundatie. GLADIOLEN - Zuid-Beve- land is voor natuurliefheb bers aantrekkelijker gewor den. Wie door de polders fietst, ziet op diverse plaat sen uitgestrekte gladiolen- velden. En fietsers die toe vallig de teler op zijn veld treffen, kunnen vaak reke nen op een bosje. Het gaat de teler alleen om de bollen. ROKEN - In bed roken geeft risico op brand, weet nu ook een teler in Halsteren. Zijn bedrijf ging in vlammen op, omdat een zwerver op zijn terrein 'in bed' rookte. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (01131273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingsti|den: zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kartooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.--) per maand 19.25 per kwartaal 52 - - per iaar 198.- - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vcor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag zaterdag: 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% B~W Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel (0118) 484240 Fax. (0118)470100 Voor kleint|es Tel (0118)484321 Fax (0118) 484370 Auteursrechten voor benouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel va aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen <n een be (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over «w u ici=»o ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zotgvc 3. g gese>ec.»h* derden. Als u op deze mtormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schritteli|k melden bi| PZC. aic. - v lezersservice. Postbus 18 4380 AA Vlissingen Behoort tot LU0Q0n0r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4