Plasschaert in beklaagdenbank PZC De Biechtspiegel heeft geen echt café nodig Zaal te klein voor bijeenkomst Vitaal Sas Inrichting kruising Terneuzen hangt af van tunnel Sluiskil Restauratie molen Kuitaart loopt jaar vertraging op Maatregelen tegen muskusrat Skatebaan krijgt kleurtje Wouterij Koewacht op de schop Drumband naar voetbalkantine PvdA daagt wethouder uit aantijgingen prijsafspraken te staven met bewijs Abonnement Bredabus voorlopig niet mogelijk Ruim vijftig oldtimers toeren rond Sterrefeesten 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 30 augustus 2002 GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat meer uren vrij maken voor de vangst van muskusratten, want in vrijwel alle delen van de provincie is het aantal van deze dieren toegeno men. Volgens het schap ligt een plaag op de loer als er geen maatregelen worden genomen. Samen met het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is het schap voor de Zeeuwse eilanden verantwoordelijk voor de bestrij ding van de muskusrat in Zeeland. Uit cijfers over de eerste 32 weken van dit jaar blijkt dat het aantal gevangen ratten 16.778 bedraagt. Dat ligt ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar, maar er is wel een verschuiving waar te nemen. In Zeeuws-Vlaanderen daalde het aantal gevangen muskusrat ten met vierduizend tot 9324, maar in de rest van de provincie is sprake van een stijging van meer dan honderd procent. De situatie is het ergst op Walcheren, de Bevelanden en Tho- len. Om te voorkomen dat de situatie uit de hand loopt, zal het waterschap meer gaan controleren. TERNEUZEN - Professionele graffiti-kunstenaars komen morgen naar Terneuzen om de skatebaan in het sportpark Ou de Vaart onder de verf te spuiten. De quarterpipe, piramide, crub- en grinebak en funbox, ze krijgen allemaal een kleurtje. Door er geoefende verfspuiters op los te laten hoopt de ge meente Terneuzen dat het geen rommeltje wordt bij de skate baan. „Die toestellen staan er nu al een tijdje en dan krijg je dat iemand er eens een verfbus op gaat uitproberen. En die kunnen dat meestal niet erg goed", aldus een woordvoerder van de gemeente. De gemeente heeft overleg gevoerd met de jongeren die van de skatebaan gebruik maken. Dat heeft geleid tot contacten met de vzw Graffiti Jeugddienst uit Gent. Die heeft professionele graffitikunstenaars voor het aanbrengen van spuitbuskunst werken. De spuiters worden zaterdag rond 10.00 uur ver wacht. KOEWACHT - De riolering in de Wouterij in Koewacht wordt nog dit jaar vernieuwd. Ook het wegdek, waarover bij de ge meente regelmatig klachten binnen komen, wordt in orde ge bracht. De fundering van de rijbaan wordt verzwaard en het trottoir aan de zijde van de woningen wordt vernieuwd. Een nieuwe asfaltlaag maakt het karwei compleet. Aannemings bedrijf KWS wil het karwei klaren voor 90.000 euro, exclusief btw. In dat bedrag zit een stelpost voor de stortkosten van het teerhoudend asfalt dat wordt uitgebroken. Ook moet de vrij komende grond in een tijdelijk depot worden opgeslagen. Daarna wordt de grond gekeurd en zoekt de gemeente er een bestemming voor. Wanneer de Wouterij op de schop gaat, hangt af van de werkzaamheden aan de Êmmabaan. OOSTBURG - De oude voetbalkantine van voetbalvereni ging IJzendijke wordt omgebouwd tot een multifunctioneel gebouw waarin onder meer de tienersoos, het kinderclub werk en de plaatselijke drumband terecht kunnen. Dit deelde wethouder R. Leentfaar van Oostburg woensdagavond mee in de raadscommissie openbare werken, onderwijs, volksge zondheid en welzijn. Omdat de kantine nog verbouwd moet worden, blijft de drumband nog een poosje oefenen in het jeugdgebouw nabij de rk-kerk. Dit gebouw voldoet niet meer aan de veiligheidseisen, maar „ze worden daar in afwachting van de verbouw van de kantine nog gedoogd", aldus de wet houder. door Jean-Lou de Gucht HULST - Progressief Hulst heeft de PvdA gisteravond in de raad uitgedaagd om nu einde lijk eens met harde bewijzen te komen over malversaties bin nen bouwprojecten in de ge meente. „Zolang die harde bewijzen er niet zijn, is dit zwartmakerij van aannemers en ambtena ren", zei fractievoorzitter A. Hegger. „En dat kan niet." PvdA'er P. Plasschaert betichtte de vier huisaannemers van Hulst tot twee keer toe van prijsafspraken, zonder daar be wijs voor te hebben. Hij had de biedingen en inschrijfstaten van de afgelopen drie jaar naast elkaar gelegd en zag dat de aan nemers ongeveer evenveel op drachten toegeschoven hadden gekregen. Toen hij dacht te kun nen voorspellen wie de volgende klus zou krijgen, zat hij er echter helemaal naast. „Als Plasschaert geen bewijzen op tafel kan leggenmoet hij zijn excuses maken", betoogde Heg ger. Ook het CDA had moeite met de Plasschaerts uitlatingen. „Beneden alle peil", zei fractie voorzitter J. Steijaert. „Het is HULST - Op de Bredabus nieu we stijl van Hulst via Antwer pen naar Breda en terug worden voorlopig geen abonnementen geïntroduceerd. Vervoersmaatschappij Connex- xion, die in opdracht van de pro vincie Zeeland de lijn onder houdt, slaagt er niet in om per 1 september een abonnementen systeem rond te krijgen. Dat be tekent dat alleen via enkeltjes en retourtjes gereisd kan wor den. Wanneer de reizigers wel gebruik kunnen maken van een abonnement, valt volgens een woordvoerder van Connexxion nog niet te zeggen. Dat de informatie aan de reizi gers van de Bredabus te kort zou schieten, zoals sommige klan ten beweren, gaat er bij Con nexxion niet in. „De nieuwe dienstregeling vanaf 1 septem ber is in de bussen verkrijgbaar, terwijl we ook via onze website het publiek informeren." Overigens trok de Zeeuwse ver- keersgedeputeerde Hennekeij onlangs zelf het boetekleed aan over de gebrekkige informatie over de Bredabus nieuwe stijl. Vanwege de moeizame onder handelingen met de provincie Noord-Brabant duurde het tot ver in augustus voordat er dui delijkheid kwam over de ex ploitatie van de lijn. Het plan voor de aanlegstructuur in Sas bracht gisteravond heel wat inwoners op de been. foto Wi m Kooy m a n door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Sociaal-cultureel cen trum De Speye in Sas van Gent was gister avond figuurlijk, maar ook letterlijk te klein. De opkomst voor de informatiebij eenkomst van de gemeente over het stads vernieuwingsplan Vitaal Sas van Gent was zo groot, dat de brandweer rond de klok van zeven uur de deur even op slot deed. Op dat moment waren ruim tweehonderd bezoekers in de grote zaal van De Speye. Plet maximumaantal vólgens de brandveilig heidseisen, dus werd er besloten om niet meer mensen binnen te laten. Een aantal be langstellenden moest zodoende onverrich ter zake afdruipen. „Een beter bewijs dat er een nieuwe Speye moet komen, is er niet", zei burgemeester P. van den Baar in zijn openingswoord. „We hebben behoefte aan een écht goed uitgerust sociaal-cultureel centrum, waar we zoiets als vanavond niet meer mee hoeven te maken", aldus Van den Baar. In zijn openingswoord zei de burgemeester dat hij goed besefte dat een groot deel van de aanwezigen op de voorlichtingsbijeen komst afgekomen was voor één onderdeel uit het plan om het centrum van Sas van Gent nieuwe economische impulsen te ge ven en leefbaarder te maken. Veel inwoners van Sas lopen namelijk te hoop tegen het voornemen om eenringstructuur in Sas aan te leggen om het verkeer zoveel mogelijk uit het centrum te weren. „Maar laat ik daar helder in zijn. Wat wij willen, is het vervoer van gevaarlijke stoffen uit de kern houden, en het vrachtverkeer dat niets te zoeken heeft in Sas van Gent weg te krijgen. Ook de auto's die niets in het centrum te zoeken hebben, willen we via de ringstructuur door Sas sturen", aldus Van den Baar. Hij bena drukte verder nog maar eens dat nog niets definitief vast ligt. Een deskundig bureau doet de komende tijd in opdracht van de gemeente nader onder zoek naar de verkeersafwikkeling. Soft F. de Vries (Progressief Hulst) nam geen genoegen met het ant woord van Plasschaert. „U ver telt vanavond wel een erg soft verhaal en draait om de hete brij heen. Als u zo flink bent, moet u de beschuldigingen herhalen." Plasschaert antwoordde dat hij zijn verhaal verteld had. „Ik pleit er alleen maar voor dat we moeten controleren of het geld goed besteed wordt." De soci aal-democraat zei zich geërgerd te hebben aan de beschuldigin gen dat het een verkiezingsstunt was. „Als wij met een voorstel komen, wordt het altijd in die hoek getrokken." nogal wat om ambtenaren zo te beschuldigen. Daar kun je men sen mee beschadigen." Plasschaert ontkende dat hij mensen beschadigd had. „Ik pleit er alleen voor om een kos- tendeskundige in te huren en hem eens naar de offertes te la ten kijken. Dat is heel wat an ders dan wantrouwen in ambte naren hebben." Plasschaert nam geen genoegen met het on derzoek dat burgemeester A. Kessen heeft uitgevoerd. „Dat blinkt echt niet uit in professio naliteit." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl SLUIS - Meer dan vijftig auto's hebben zich ingeschreven voor de Oldtimerdag in Sluis. De stoet oldtimers vertrekt zondag om kwart over tien vanaf de Grote Markt in Sluis. Tot twee jaar geleden deed een in Knokke georganiseerde old timer-meeting ook Sluis aan, maar deze jaarlijkse bijeen komst is ter ziele. Autofreak Hans Mesure kwam daarom op het idee het evenement vanuit Sluis te organiseren. Tijdens de ochtendrit rijden de 'oudjes' over landelijke weggetjes naar Sint Anna Ter Muiden, Retran- chement, Cadzand en Breskens. Voor de lunch worden de oldti mers geparkeerd voor restau rant Lindenhoeve aan de Bees tenmarkt in Sluis. Om 14.00 uur vertrekken de wagens via de winkelstraten in Sluis naar on der andere Aardenburg en Sint Kruis. Vanaf 16.00 uur zijn de wagens, waaronder de bekende T-Ford en verschillende Jaguar types, weer op het parkeerter rein bij Lindenhoeve te bezich tigen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De vraag of er een rotonde of een verkeers lichtinstallatie op de kruising Haarmanweg/rijksweg N61/Koegorsstraat moet ko men, werd gisteren niet beant woord door de leden van de Terneuzense commissie volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. Bij de opsomming van voor- en nadelen van de twee verkeers maatregelen was Rijkswater staat een belangrijke toekom stige ontwikkeling vergeten: de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Als die tunnel onder het Kanaal van Gent naar Ter neuzen over acht jaar een feit is, en daar gaan de commissieleden vanuit, wordt de N61 iets ver legd door de Koegorspolder om vervolgens zuidelijker op de Tractaatweg aan te sluiten. De huidige weg wordt dan een stuk rustiger, waardoor aanvanke lijke nadelen van een rotonde in voordelen zouden veranderen. De meerderheid van de commis sie liet al doorschemeren een lichte voorkeur voor aanleg van een rotonde te hebben. De vele verkeerspleinen die de afgelo pen jaren in de gemeente Ter neuzen zijn aangelegd, voldoen goed en zorgen voor een vlotte afwerking van verkeersstro men, betoogde PvdA'er J. Dub beldam. Burgemeester en wet houders van Terneuzen en Rijkswaterstaat spraken gister avond geen voorkeur uit. Financieel ontlopen het aanleg gen van een verkeersregelin stallatie of van een verkeers plein elkaar niet veel. Voor de verkeersveiligheid heeft het neerzetten van verkeerslichten echter voordelen, bleek tijdens een presentatie. Als de brug openstaat, kunnen de verkeers lichten zo worden afgesteld dat verkeer op de Koegorsstraat en de Haarmanweg door kan rij den, mits het niet in de richting van de brug is. Bij aanleg van een rotonde is de kans groot dat het verkeer geheel vastloopt als de brug open is. Ook voor de fietser is een brede rotonde met twee rijbanen onveilig. Auto mobilisten zien wielrijders snel over het hoofd op grotere ver keerspleinen. Nadeel van een verkeersplein is dat de aanrij- snelheid bij groen of oranje hoog is, waardoor vaker ernsti ge aanrijdingen voorkomen. Omdat na aanleg van een tunnel wilden de commissieleden geen advies geven. Als Rijkswater staat niet vóór de raadsvergade ring van 12 september nieuwe gegevens kan presenteren over te verwachten verkeersstromen na voltooiing van de tunnel, buigt de raad zich in november pas over de inrichting van het kruispunt op de N61, besliste de commissie unaniem. CLINGE - Stichting Tragel, lo- katie De Sterre houdt 6, 7 en 8 september de 28e Sterrefeesten Op vrijdag worden de Sterre feesten in de tent geopend met een optreden van Koos Alberts. Zaterdagprogramma is er om 13.30 uur een kindershow. Op het terein zijn activiteiten als een Vlaamse kermis, een klim- muur, een roofvogelshow en en kele exposities. 's Avonds treden de bands Under Cover en Not James Dean op. Zondag is er om 10.30 uur een oecumenische kerkdienst, met aansluitend een koffieconcert door Weldoen en Vermaak. Advertentie Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen door Sheila van Doorsselaer KUITAART - De restauratie van molen Vogelzicht in Kuit- aart verloopt moeizaam. Vol gens de planning had de uit 1865 daterende grondzeiler (de enige in zijn soort in Zeeuws- Vlaanderen) al dit voorjaar weer opnieuw graan moeten malen. Omdat de molenmaker, de fir ma Joh. Hoefkens uit Middel burg, het druk heeft met meer dere restauratieopclrachten, is de 'heropening' van wat in de volksmond De Molen van Van Jole genoemd wordt, met een jaar vertraagd. De restauratie van molen Vo gelzicht was een zaak van lan ge adem. Jarenlang soebatten met de gemeente Hontenisse ging eraan vooraf voordat uit eindelijk de verdeling van de financiën geregeld was. Vorig jaar mei werd een begin ge maakt met de restauratie van de molen. De kap van de grondzeiler werd eraf getild zodat vanaf de grond aan de vervanging van diverse onder delen gewerkt kon worden. Voor Vogelzicht moest een compleet nieuwe set wieken gemaakt worden en het bin nenwerk van de molen is toe aan zware herstel- en vernieu wingswerkzaamheden. Zo moet er een nieuwe maalstoel in, wordt gewerkt aan de ko- ningsspil (de aandrijving) en de draagbalk. Het valt molenaar D. van Jole (al sinds 1865 bemaalt zijn fa milie Vogelzicht) best tegen dat de molen nog niet af is, maar hij heeft goede hoop dat dit het volgend voorjaar wel het geval zal zijn. De grondzeiler is in eigendom van de Stichting Molen Vogel zicht. Enkele tientallen jaren geleden werd de molen voor het laatst onder handen geno- De kap van de molen Vogelzicht ligt al veel te lang op de grond; de wieken hadden al lang weer moe ten draaien. foto Wim Kooyman men, maar het houtwerk was zover doorgerot dat opnieuw moest worden gerestaureerd. Ook de maalderij, gelegen naast de molen, staat op de no minatie gerestaureerd te wor den. De maalderij werd ge bruikt als er niet genoeg wind was om de molen het werk te laten doen. Kuitaart is de enige Nederlandse plaats waar de maalderij en de molen bij el kaar staan. De maalderij is inmiddels op de monumenten lijst bijgeschreven, een voor waarde om in aanmerking te komen voor subsidie voor de restauratie. Acteur Mark Verstraete vertolkt de mo noloog De Biechtspiegel in café Juliana in Biggekerke. foto Lex de Meester BIGGEKERKE, N azomerf estival De Biechtspiegel, van Bart Plouvier met Mark Verstraete, regie Frie Couwberghs door Ernst Jan Rozendaal De monoloog De Biechtspiegel gaat over een man in een dorpscafé. Voor het Zeeland Nazomer Festival is het stuk, dat twee jaar geleden met veel suc ces in Vlaamse theaters werd gespeeld, gesitueerd in Zeeuwse dorpscafés, zoals woensdag - bij de première - in café Juli ana in Biggekerke. Een prachtig idee, zou je zo zeggen, maar bij binnenkomst is het publiek meteen uit de droom: het café blijkt een theater. Zou dat niet mooi zijn geweest, een be zoek aan een café, veel volk, gezeten aan ronde tafels of hangend aan de bar, en dan een gast die plotseling in sappig Vlaams aan een monoloog begint? Maar nee. Achterin de ruimte is een podium ge bouwd, voor een gestapelde muur van ouderwetse bierkratten. Op het podium wat kratten Palm en een filmprojector. Daar vertolkt acteur Mark Verstraete zijn tekst. Zo voegt het spelen in een café weinig toe, anders dan dat de toeschouwers naar een vergelijkbare plek worden gelokt als die waarover het in De Biechtspiegel gaat. Maar de plek is zichzelf niet meer, als het publiek keurig in rijen zit, voor het grootste gedeelte zelfs met de rug naar de toog. Zo zijn zelfs de voordelen van een theater opgegeven, want als Verstraete ligt of zich bukt, is hij voor een deel van het publiek onzichtbaar. Daar staat te genover dat De Biechtspiegel in deze op zet gespeeld kan worden in regio's waar helemaal geen theater is. En een café-op stelling handhaven is natuurlijk niet zo praktisch. Gelukkig weet Verstraete met zijn vir tuoze spel alle bezwaren over de opzet snel weg te nemen. Hij brengt zoveel le ven in de toch al prachtige monoloog van schrijver Bart Plouvier, dat het publiek zich binnen de kortste keren wel degelijk in de 'staminee' van een klein dorp waant. Het ene na het andere pijpje Palm wegklokkend, maakt hij duidelijk dat het café een toevluchtsoord is in een snel veranderde wereld. Met veel humor ver telt hij over eigenares Irma, haar stam gasten en de 'stadsmussen', die in het dorp zijn komen wonen, Allengs wordt zijn verhaal grimmiger. De jukebox, symbool van de gezellige ja ren zestig, is weg, de boeren die genera ties lang in de stront en de grond hebben gewroet, hebben te maken met melkquo ta en mestoverschotten. Zelf wordt hij opgevreten door 'liefde die hij niet krijgt en niet meer kwijt kan'. Zijn kinderen zijn het huis uit, zijn dromen - over een reis naar Rio waar 'de vrouwen een dia mant in hun navel en een veer in hun gat hebben' - zijn niet uitgekomen, hij zit met een 'elastiekske' aan het dorp vast. En daar heeft hij 'spijt en kolere', want van zijn vrouw Marja krijgt hij geen lief de en geen gezelligheid. Uiteindelijk, als het drama te zwaar dreigt te worden, blijkt het café een veili ge haven voor de zeeman die nooit is gaan varen, een plek van troost, omdat de tijd daar na een paar biertjes stolt. Wie zat is, kan niet vooruit zien, dus zelfs de dood blijft op afstand. Even valt alles op zijn plaats, ook de jukebox is weer terug. Maar, beseft het publiek, de troost is tij delijk. Zolang de roes duurt. De Biechtspiegel is vanavond en morgen avond te zien in café De Drie Koningen in Groede, ma 2 endiS sept. Zeelands Welvaren in Scherpenisse, wo 4 en do 5 sept. Havenzicht in Kamperland en vrij 6 en zal sept. Land en Scheldezicht in Bath.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43