Nederlandse clubs klagen niet Supercup wil maar niet wortelen PZC Bovenarmen Haas taboe in New York Tennisdubbel als symbool van vrede Ajax, PSV en Feyenoord achten zich kansrijk in Champions League "X X X 19 Atleet Boulami op epo gepakt Geen wereldbeker Oosterhout Nando Rafael naar Hertha BSC Startverbod Nederlandse Turpijn Kadijk/Leenstra starten met winst IOC serveert 14 sporten af Van Nistelrooy buiten prijzen Real wil alles winnen vrijdag 30 augustus 2002 van onze sportredactie DEN HAAG - Geen van de drie Neder landse topclubs in de Champions Lea gue klaagde gisteren over een zware lo ting. Ajax, PSV en Feyenoord achten zich alledrie kansrijk om de tweede ronde van het miljoenenbal te halen. De tevredenheid spatte aan alle kanten uit de Arena, toen het lot Ajax gisteren aan de kampioenen van Frankrijk en Noorwegen plus de nummer drie van Italië koppelde. Vrijwel zonder uitzon dering zagen spelers en trainer moge lijkheden om de tweede ronde van de Champions League te bereiken. Tege lijk waarschuwde trainer Ronald Koe man voor al te veel optimisme. „Het zijn misschien niet de leukste te genstanders, maar wel ploegen waar tegen het moeilijk voetballen is. Maar we hebben geen Manchester of Real, er is er niet één die er boven uitsteekt. Het is leuk om tegen een absolute topclub te spelen, maar als je naar zo'n loting zit te kijken, hoop je toch op een poule waar in je een ronde verder kunt komen." Indeling Champions League 2002 2003 Arsenal (Eng) Borussia Dortmund (Dui) PSV (NED) Auxerre (Fra) Valencia (Spa) Liverpool (Eng) Spartak Moskou (Rus) FC Basel (Zwi) SPEELSCHEMA PSV: 17/09 Auxerre - PSV 25/09 PSV - Arsenal 02/10 PSV - Borussia Dortmund Real Madrid (Spa) AS Roma (Ita) AEK Athene (Gri) Racing Genk (Bel) 22/10 Borussia Dortmund - PSV 30/10 PSV - Auxerre 12/11 Arsenal - PSV -/DV- Internazionale (Ita) Olympique Lyon (Fra) AJAX (NED) Rosenborg (Noo) SPEELSCHEMA AJAX: 17/09 Ajax - Olympique Lyon 25/09 Internazionale - Ajax 02/10 Rosenborg - Ajax 22/10 Ajax - Rosenborg 30/10 Olympique Lyon - Ajax 12/11 Ajax - Internazionale Juventus (Ita) FEYENOORD (NED) Dynamo Kiev (Oek) Newcastle United (Eng) Manchester United (Eng) Bayer Leverkusen (Dui) Olympiakos Piraeus (Gri) Maccabi Haifa (Isr) SPEELSCHEMA FEYENOORD 18/09 Feyenoord - Juventus 24/09 Newcastle United - Feyenoord 01/10 Feyenoord - Dynamo Kiev ^GV Bayern München (Dui) Deportivo la Coruna (Spa) AC Milan (Ita) RC Lens (Fra) 23/10 Dynamo Kiev - Feyenoord 29/10 Juventus - Feyenoord 13/11 Feyenoord - Newcastle Utd. X FC Barcelona (Spa) Galatasaray (Tur) Lokomotiv Moskou (Rus) Club Brugge (Bel) anp - bron: UEFA „Het lijkt mij een gunstige loting, vol gens mij is het te doen", liet Rafael van der Vaart zich ontvallen. „Ik had het heel leuk gevonden om tegen een ploeg als Real Madrid of Manchester United te spelen, maar sportief gezien is dit oké." Internazionale is een oude bekende van Ajax. In mei 1972 stonden beide ploe gen tegenover elkaar in de finale om de Europa Cup 1 (2-0 voor Ajax). De Itali anen worden getraind door Hector Cu- per, de man die eerder van Valencia een Europese grootmacht maakte. Olympi que Lyon werd vorig seizoen kampioen van Frankrijk en speelde twee seizoe nen geleden nog tweemaal in Cham pions League-verband tegen Heeren veen. Rosenborg BK is een verhaal apart. De Noren plaatsten zich deze week voor het kampioenenbal door Brondby uit te schakelen. Het is de achtste keer op rij dat Rosenborg de Champions League haalt, een record. De ontmoetingen met Rosenborg worden vooral speciale wedstrijden voor AndréBergdolmo. De Noorse Ajacied speelde drieënhalf jaar voor de ploeg, die al tien jaar achtereen landskampioen is. PSV De loting voor de Champions League heeft PSV één Europese topploeg en twee minder aansprekende tegenstan ders opgeleverd. De Engelse lands kampioen Arsenal mag hoog op elk affiche prijken. Van het Franse Auxer re en Borussia Dortmund uit Duitsland krijgt de rechtgeaarde voetballiefheb ber bij de eerste aanblik niet direct ril lingen over het lijf. PSV-coach Guus Hiddink wilde eigen lijk niet al te veel woorden vuilmaken aan de loting, omdat hij niet in clichés wenste te vervallen. „Een sterke, even wichtige groep, met voor ons zeker kansen op de tweede ronde. Je kunt wel voorkeuren en wensen hebben, maar die gelden niet in een loting," vond hij niettemin. „Dortmund is klassiek Duits voetbal. Je weet welke spitsen ze hebben, je weet dat ze gevaarlijk zijn. Vergis je verder niet in Auxerre. Een sterke ploeg in een competitie die publicitair misschien niet zo aanspreekt, maar wel tot de sterkste van Europa behoort. Die zullen we goed moeten analyseren." Kevin Hofland vindt het allemaal lasti ge ploegen. „Zeker de eerste twee in el ke poule zijn heel zwaar. Arsenal is kampioen in Engeland, Borussia in Duitsland. Auxerre kun je een beetje vergelijken met Nantes, denk ik. Het zijn wel allemaal aantrekkelijke tegen standers. Je moet zorgen dat je in ieder geval thuis de punten pakt en uit zo veel mogelijk. We zullen het zien." Ronald Waterreus; „Het is altijd zo moeilijk om iets zinnigs te zeggen over een loting. Noem mij één gemakkelijke poule. Je moet afwachten wat de vorm is op het moment dat je tegen zo'n ploeg Feyenoord Feyenoord treft in Juventus een oude bekende. De Rotterdammers wonnen al eens in de Champions League van de gerenommeerde Italiaanse ploeg, die niettemin als favoriet wordt be schouwd. Feyenoox-d hoeft volgens trainerBert van Marwijk voorniemand bang te zijn. „Natuurlijk vinden we het prachtig om tegen Newcastle en Juven tus te spelen. Kiev is voor ons de meest onberekenbare, maar niemand hoeft er over in te zitten dat mijn spelers naast hun schoenen zijn gaan lopen. De spe lers van Feyenoord kijken alleen niet meer huizenhoog op tegen alle grote namen in Europa. Ik denk dat er nu ge noeg clubs zijn die niet blij zijn met ons in de poule. Dat heeft natuurlijk alle maal te maken met het winnen van de Uefa Cup." „De clubs hebben ook gezien hoe Feye noord Fenerbahce heeft uitgeschakeld. Ik merk hoe over ons gedacht door het contact dat John Metgod met Real Ma drid heeft. De trainersstaf van Real heeft veel bewondering voor de manier waarop wij ons presenteren en spelen. We hebben nog steeds geen bijzondere begroting in vergelij king met de andere clubs in onze poule. Maar met minder kwaliteiten hebben we kennelijk wel een beter team." GPD speelt. We moeten die tweede ronde ge woon eens een keer halen. Het wordt eens tijd." Rafael van der Vaart (Ajax): „Volgens mij is het te doen." Ronald Waterreus (PSV): „Noem mij Bert van Marwijk (Feyenoord): „Voor één gemakkelijke poule." niemand bang." BERLIJN - De Marokkaanse atleet Brahim Boulami is op do ping betrapt. Boulami werd gepakt in Zürich, waar hij op 16 augustus een wereldrecord liep op de 3000 meter steeple cha se. De internationale atletiekfederatie LAAF maakte bekend dat bij de controle sporen van het verboden bloeddopingmid- del epo zijn gevonden. Boulami riskeei*t een schorsing van twee jaar. Hij was al x-ecordhouder met 7.55,28, maar verbe terde die tijd in Zürich tot 7.53,17. Boulami ontkent doping gebruikt te hebben. „Ik wacht op de contra-expertise en wil alle mogelijke controles ondex-gaan." RTR OOSTERHOUT - De kogel is door de kerk. Het driebanden- toernooi in Oostex-hout gaat dit jaar niet door. Daarmee ver dwijnt het enige nog overgebleven biljartevenement in het kader van de World Cup van de kalender De beslissing van de Stichting Biljartpromotie Oosterhout kwam niet als een ver rassing. Eerder al gaf het bestuur aan het toernooi, dat van 10 tot en met 15 december op de kalender stond, te willen schrap pen. „Wat heeft het voor zin", aldus vice-voorzitter Jules de Nijs, „om een wereldbekertoernooi te organiseren als we de enige zijn?" De Billiard World Cup Association, een organisa tie met alle wereldtoppers in het driebanden onder contract, slaagde er niet in om naast Oosterhout ook maar één ander wereldbekertoernooi van de grond te krijgen. GPD AMSTERDAM - Nando Rafael vertrekt bij Ajax. Het talent gaat spelen voor Hertha BSC. Ajax moet de veel scorende ju nior noodgedwongen laten vertrekken. Het CWI, Centrale Organisatie Werk en Inkomen, geeft geen tewerkstellingsver gunning af voor de speler. Volgens het CWI voldoet de Ango lees niet aan de zogenoemde kwaliteitsnormen. Nado Rafael vluchtte in 1994 uit zijn geboorteland, nadat zijn ouders, broer en zus waren vermoord. Hij vroeg in Nederland asiel aan. Op dat moment bestond geen kennis over zijn even tuele voetbalkwaliteiten. Na een kortstondig verband bij SV Halen kwam hij bij de jeugdafdeling van Ajax terecht. Door het ontbx-eken van een tewerkstellingsvergunning mocht het talent de afgelopen weken niet trainen of spelen. Vervolgens heeft Ajax meegewerkt aan de oplossing in Berlijn, waar Her tha van Huub Stevens zijn nieuwe werkgever wordt. ANP KAPRUN - De Nederlandse wielrenster Laura Turpijn is gis terochtend bij een gezondheidscontrole rond het WK moun tainbike betrapt op een te hoge hematocrietwaarde. Bij de test in Kapruin (Oostenrijk) had ze een waax-de van 47,6, waar maximaal 47 is toegestaan. Ook haar hemaglobinewaax'de was net te hoog; 16,2 waar 16 is toegestaan. Turpijn heeft een startverbod van twee weken gekregen. „Dit moest mijn eerste WK worden en nu overkomt me zoiets. Ik ben er kapot van", reageerde Tuipijn in tranen. ANP BASEL - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra zijn de Europe se titelstrijd beachvolleybal in Basel gestart met een zege. Het Nederlandse duo, als eerste geplaatst, won gisteren in de tweede ronde van het Oostenrijkse koppel Christine Mellit- zer/Sabine Swoboda (21-15 21-19). Vandaag treft het duo de lokale Zwitserse favorieten Simone Kuhn en Nicole Schny- der. ANP LAUSANNE - Golf en rugby worden wellicht in 2008 weer olympische sporten, veertien andere sporten hoeven zich geen illusies te maken over het ver krijgen van de olympische sta tus. Het Internationaal Olym pisch Comité IOC heeft gisteren onder meer bridge, schaken en biljarten afgeserveerd. Het uitvoerend comité van het IOC kwam gisteren in Lausanne bijeen om te discussiëren over de samenstelling van het pro gramma, Het heeft (nog) geen nieuwe sporten aangewezen. Dat gebeurt pas tijdens het 114e IOC-congres in november. Wel werd bekend dat veertien inter nationale sportbonden, die ver zocht hadden toe te mogen tre den tot het programma, geen hoop hoeven te koesteren. Het gaat om rolsporten (FIRS), polo (FIP), surfing (ISA), bridge (WBF), schaken (FIDE), lucht sporten (FAI), biljarten (WCBS jeu de boules (CMSB), dansen (IDSF), bowling (FIQ), racquet- bal (IRF), waterski (IWSF), squash (WSF) en onderwater sporten (CMAS). ANP MONACO - Ruud van Nistel rooy is gisteravond in Monaco niet in de prijzen gevallen tij dens de jaarlijkse verkiezing van de Uefa. De spits van Manchester United was in twee categorieën geno mineerd, maar de Fransman Zi- nedine Zidane (meest waarde- volle spelex-) en de Spanjaard Raul (beste aanvaller) werden onderscheiden. Beste trainer van het afgelopen jaar was Vicente Del Bosque van Real Madrid. Hij was een van de nog drie overgebleven genomi neerden In de voorselectie be hoorde ook Bert van Marwijk nog tot de kanshebbers, maar hij viel af voor de definitieve se lectie. De Duitse doelman Oli ver Kahn werd uitgeroepen tot doelman van het jaar, tex*wijl Roberto Carlos (Bra) en Michael Ballack (Dui) werden gekozen als respectievelijk beste verde diger en middenvelder van de vorige voetbalj aargang. Voor Nederland was er deson danks nog wel succes in Mona co. Marco van Basten en Frank Rijkaard maken namelijk deel uit van het sterrenteam van tien jaar Champions League. ANP van onze sportredactie NEW YORK - Als vrouwelijke tennissers in elk geval nog enke le lichaamsdelen bedekken, is het al prima. Bij de mannen ligt dat compleet anders. De Duitser Tommy Haas droeg op de US Open een shirt zonder mouwen en moest van de referee iets an ders aantrekken. Mét mouwen worstelde de als derde geplaatste Haas zich in vijf sets (7-6,3-6,3-6,6-4 en 7-5) langs de Spanjaard David San chez. „Ik vind het verkeerd dat ik het shirt niet mag dragen. Ik verheugde me er echt op. Het ziet er goed uit, is comfoxtabel. Die mouwen zitten in de weg, zeker als ik ga zweten. Zo'n shirt heeft dus ook een functie." Alle ogen zijn in Flushing Meadows gericht op Serena Williams, die een zwart catsuit van lycra draagt. Het zit strak om het lichaam, alle rondingen van haar atletische lijf zijn te zien. De jongste van de succes volle zusjes ontwerpt geregeld haar eigen pakjes en had ook nu haar inbreng. „Het is sexy,spor- tief en het valt op. Als ik zo kan meehelpen om de aandacht voor vrouwentennis te vergroten, doe ik dat graag." De WTA, de vakbond in het vrouwentennis, vindt het niet nodig om in te grijpen. Daar is imago belangxüjk. Anna Koer- nikova met een blote buik, Da- niela Hantuchova in een soort zwarte nachtjapon, alles kan. Het scoort, want wat kijkcijfers betreft wint het vrouwentennis steeds meer terrein. De mannen daarentegen kampen met een imagoprobleem. Te weinig op vallende figuren. „De vx'ouwen hebben duidelijk een voor sprong", stelt Haas. „Vernieu wing is goed voor het tennis. Eerst had je Agassi, met korte spijkerbroeken, met de felle kleuren. Dit is een volgende stap. Volgens mij hebben veel meer tennissers behoefte aan een shirt zonder mouwen.. Ik ga in elk geval mijn best doen om het in de toekomst te mogen dragen. Misschien al tijdens dit toernooi." Naaktfoto Het offensief van Haas, die zich eei'der op verantwoorde wijze naakt liet fotograferen met zijn vriendin, wordt nauwelijks ge waardeerd, In het Louis Arm strong Stadium liet hij gisteren zijn gespierde bovenarmen zien. Te veel van het goede, vond de ATR Die vakbond vindt het blijkbaar al heel wat dat de mannen zijn afgestapt van de ovemegend witte tenniskledij. Andy Roddick in een blauw shirt en een rode broek, daar ligt nu ongeveer de limiet. Ook Pete Sampras noemde de actie van Haas onverstandig. „Het is een poging om iets an ders te proberen, maar niet de juiste manier. Ik zou er in elk ge val niets voor voelen om in een shirt zonder mouwen te tennis sen." GPD van onze sportredactie NEW YORK - De Pakistaan Ai- sum-ul-Haq Qureshi en de Isra ëliër Amir Hadad vormen bij de US Open een opvallend dubbel. Twee tennissers uit landen die lijnrecht tegenover elkaar staan. De ongebruikelijke com binatie is in New York uitge groeid tot een symbool voor de vrede. Nu de aanslagen van 11 septem ber bijna een jaar geleden zijn, gaat het op het Grand Slam om meer dan alleen tennis. Qureshi en Hadad kx*egen na hun over winning op de Argentijnen Hood en Prieto vooral vragen over de fatale elfde september, „Wat toen gebeurde, vind ik erg triest", meende Qureshi, in wiens vaderland zich tal van al- Qaeda-strijders, plegers van de aanslagen, schuilhielden. ,Ik heb te doen met de Amerika nen. Als mensen gelukkig van ons worden en iets positiefs ha len uit onze samenwerking, vind ik dat goed. Maar we zijn slechts sporters. Ik vind dat je religie en politiek niet met ten nis moet vermengen." Israëliërs en Pakistani stonden zij aan zij op de tribune bij de partij van de twee tennissers. Het duo werd wel onder zware bewaking naar de baan geleid. RTR door Peter van Duyl UTRECHT - Zoals de toernooi en om de Europacup ooit leven in werd geblazen door de Franse krant L'Equipe, dankt Europa het duel om de Supercup aan de Nedeidandse Telegraaf. Exact dertig jaar geleden lanceerde sportverslaggever Anton Wit kamp het idee om de winnaars van de Europacups I en II jaar lijks aan elkaar te koppelen. Een 'Supercup' voor de winnaar leek de enig logische prijs. Witkamp legde in 1972 zijn idee voor aan Jaap van Praag, de toenmalige voorzitter van Eu ropacuphouder Ajax. De over levering wil dat Van Praag on middellijk enthousiast was over een ontmoeting met Glasgow Rangei's, winnaar van de Euro pacup H. Het duel diende om voor eens en altijd te bepalen welke club de sterkste van Eu- i'opa was. Het enthousiasme van Van Praag werd niet gedeeld door de Uefa, ook al omdat Glasgow Rangers voor een jaar was uitgesloten van internatio naal voetbal door het wange drag van zijn supporters. Toch zette Witkamp dooi'. En dus werden in januari 1973 de eerste wedstrijden om de Euro pese Supercup gespeeld. Ajax, op het hoogtepunt van zijn macht en kracht, won met 3-1 in Schotland en met 3-2 in het Olympisch Stadion. In de ana len van de Uefa zijn deze duels overigens niet terug te vinden. Ajax' eerste Supercup staat te boek als officieus. Pas in het seizoen daarna werd de Supercup officieel door de Uefa geadopteerd. En Ajax won ook de eerste échte uitvoering van de nieuwe Europese beker In januari 1974 werd eerst met 1-0 van AC Milan verloren, voordat de Italianen in Amster dam werden verpulverd; 6-0, met treffers van Mulder, Keizer, Neeskens, Rep, Gerrie Mühren en Haan. Sportministerie De aarzelende start van de strijd om de Supercup zou kenmer kend blijken, want het evene ment zou nooit echt wortelen in de bodem van Europa. In 1974 verbood het sportministerie van de DDR de wedstxtjd van Euro pacup Il-winnaar FC Magde burg tegen Bayern München. En vaak was het voor de deelne mende clubs een groot probleem om geschikte data voor de twee duels te vinden. In 1981 en 1985 werd zelfs niet eens om de Supercup gespeeld. De reputatie van de Supercup sluit dan ook in niets aan op zijn naam. De beker wordt maar door heel weinigen als een grote prijs beschouwd. Scheidsrech ter Mario van der Ende heeft daar zo zijn eigen gedachten over. De Hagenaar floot in zijn loopbaan twee Supercup-fina les, die van 1991 tussen Man chester United en Rode Ster Belgrado en die van drie jaar la ter tussen Arsenal en het grote AC Milan. Voor Van der Ende behoren die duels tot de absolute hoogte punten in zijn zojuist afgesloten loopbaan. „Het is toch een Eu ropese finale. Ik voelde me ver eerd als ik zo'n wedsti'ijd kreeg. Als scheidsrechter is het altijd leuk om tussen de beste spelers van Europa te lopen." Prijzenkast Volgens de Hagenaar nemen de clubs die om de Supercup mo gen spelen de wedstrijd wel de gelijk serieus. „Elke club die 'hem' gewonnen heeft, zet het op zijn briefpapier en de beker staat vooraan in de prijzenkast. Voor Feyenoord zou het ook ge weldig zijn als ze winnen. En ik moet zeggen: als Feyenoord speelt zoals dinsdag tegen Fe nerbahce hoeven ze van nie mand te verliezen." Een enkele keer daargelaten werd de Supercup tot en met 1997 over twee wedstrijden be slist. Sinds 1998 probeert de Uefa de beker wat meer cachet te geven: de strijd om de Super cup geldt tegenwoordig als offi ciële opening van het Europese voetbalseizoen. Er is nog maar één finaledie elk j aar op dezelf de plek wordt afgewerkt: het Stade Louis II in Monaco. Na het verdwijnen van de Europa cup II in 1999 is de Supercup een duel tussen de winnaai's van de Champions League en de Uefa Cup. Welke club morgen ook wint, zeker is dat er een nieuwe naam op de Supex-cup komt te staan, want Real Madi'id noch Feyenoord won de beker ooit eerder. Italië leverde de meeste winnaars: zeven. Zes keer won een Engelse club, drie keer een Spaanse en ook driemaal een Belgische. AC Milan is de enige club die de Supercup drie keer won. Feyenoord kan hoop putten uit de recente statistieken. Het da teert alweer uit 1997 dat de win naar van de Champions League, in dit geval Juventus, ook de Eu ropese Supercup won. Sinds dien ging de zege na ar de houder van de Uefa Cup. Dat weten ze ook bij Real Ma drid, dat in zowel in 1998 in Chelsea als twee jaar later in Galatasaray zijn meerdere moest erkennen. Vermoedelijke opstelling Feye noord: Zoetebier; Gyan, Van Wonde ren, Paauwe en Rzasa; Emerton, Bosvelt, Ono en Lurling; Kalou en Van Hooijdonk. GPD/ANP MONACO - Negen keer liet Real Madrid zich als beste clubteam van Europa kronen. Real veroverde de wereldbeker evenals de Uefa Cup tweemaal en de landstitel ging maar liefst 28 keer naar de Konink lijke. Een prijs ontbreekt er echter nog in de prijzenkast: de Europe se Supercup. Als het aan trainer Vicente Del Bosque ligt, komt daar vanavond verandering in. Na nederlagen tegen Chelsea (1998) en Galatasaray (2000) wil de oefenmeester de overvolle erelijst van de Madrilenen completeren. „Ik neem het duel om meerdex-e redenen serieus. Wij van Real willen alles winnen. Daar hoort ook de Supercup bij. Bo vendien is de wedstrijd tegen Feyenoord een mooie manier om te kijken waar we vlak voor het begin van het seizoen staan. Vermoedelijke opstelling Real Madrid: Casillas; Salgado, Hierro, Helguera en Roberto Carlos; Makelele, Zidane, Cambiasso en Figo; Raul en Portillo. ANP Mario Jardel schoot Galatasaray in 2000 met twee treffers langs Real Madrid naar de Supercup. foto Vanina Lucchesi/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39