Port Zélande knapt hele park op pzc Canadese molens zorgen voor schoon stromend water in inlaag PZC TTTT, - Muskusrat rukt op boven Westerschelde BHSS'S Aantasting strandje bij Borrendamme wordt gecompenseerd Nieuwe Haven hekelt inrichting gebied Grote renovatie kost twintig miljoen euro Schaken voor senioren Motortocht door Zuid-Beveland 13 Gronddepot reserveren Man opgepakt op politiebureau Justitie wil Rhodos niet vervolgen Autoinbraak in Renesse Vrouw beroofd van schoudertas &S tmawgi 4 M 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 30 augustus 2002 F'l d t meer uren vrii- zoveel diertjes als het jaar er- maken^voor de vangst van Samen met het Waterschap ratten 16.778 bedraagt. Dat provincie is sprake van een tuatie uit de hand loopt, zal het voor. Dat is desastreus voor on- muskusratten, want in vrijwel Zeeuws-Vlaanderen is het ligt ongeveer op hetzelfde ni- stijging van meer dan honderd waterschap meer gaan contro der meer watergangen en oe- alle delen van de provincie is schap voor de Zeeuwse eilan- veau als vorig jaar, maar er is procent. leren. Muskusratten zijn bij- vers omdat de muskusrat er het aantal van deze dieren toe- den verantwoordelijk voor de wel een verschuiving waar te Vn.olitbQor zonder vruchtbaai. Een ouder lustig op los graaft. Een team genomen. Volgens het schap bestrijding van de muskusrat nemen. In Zeeuws-Vlaanderen Vruchtbaar paar kan drie keer per jaar van achttien personen houdt ligt een plaag op de loer als er in Zeeland. Uit cijfers over de daalde het aantal gevangen De situatie is het ergst op Wal- gemiddeld zes jongeren wer- zich momenteel bezig met de geen maatregelen worden ge- eerste 32 weken van dit jaar muskusratten met vierduizend cheren, de Bevelanden en Tho- pen, terwijl een wijfje dat inhet bestrijding van de muskusrat nomen. blijkt dat het aantal gevangen tot 9324, maar in de rest van de len. Om te voorkomen dat de si- voorjaar wordt geboren al m in Zeeland. door Inge Heuff OUDDORP - Het twaalf jaar oude bungalowpark Port Zé- lande in Ouddorp gaat volledig op de schop. Maandag worden de eerste vijftig woningen uit de verhuur gehaald voor een op knapbeurt. Ook de algemene voorzieningen zoals de sport hal, sauna en het centrum Grand Place worden aange pakt. Eind maart moet Port Zé- lande klaar zijn. De renovatie van de bungalows zal gefaseerd plaatsvinden. El ke week worden er vijftig wo ningen uit de verhuur gehaald die in drie weken tijd een volle dige opknapbeurt krijgen. De bungalows worden geschilderd SCHARENDIJKE - In Scharen- dijke wordt woensdag 4 septem ber weer begonnen met schaak wedstrijden voor senioren. De organisatie is in handen van de ouderenbond ANBO Mid- denschouwen. De denksport vindt eens in de twee weken plaats in de verenigingszaal van de hervormde kerk aan het Bethlehemplein. De aanvang is telkens om twee uur. Voor niet-schakers is tij dens die zogeheten contactmid dagen de mogelijkheid om te kaarten of een spelletje koersbal te spelen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Landinrich tingscommissie (LIC) Schou- wen-Oost wil zoeken naar mo gelijkheden voor compensatie van de gedeeltelijke aantasting van het strandje bij Borrendam- me in Zierikzee door de aanleg van de fietsboulevard aan de zuidkust van Schouwen. De voltallige commissie was het daar gisteren in de vergadering in het dorpshuis in Serooskerke over eens. Uitbreiding of aanpassing van strandjes vormt geen onderdeel van de plannen tot herinrich ting van Schouwen-West. De LIC voelt het echter als een plicht enigszins goed te maken dat een deel van het strandje bij Borrendamme is aangetast door de opritten van de fietsboule vard. Sommige mensen die graag zon nen en zwemmen op deze locatie aan de Oosterschelde zijn niet REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en alle losse inventaris, inclusief de stoffering, wordt vernieuwd. De badkamers, keukens en de verwarmingssystemen worden nagelopen en waar nodig wor den onderdelen vervangen. Het centrum met de winkeltjes en restaurants krijgt een schil derbeurt en de sauna wordt ge heel gerenoveerd. Het grote plein bij de hoofdingang krijgt een mediterrane uitstraling. Auto's, behalve van mindervali- de bezoekers, mogen alleen nog op de aankomst- en vertrekdag het park in. Daarom worden de parkeerterreinen buiten het park met 650 plaatsen uitge breid tot 1000 plaatsen. De overbodig geworden parkeer vakken in het bungalowpark worden veranderd in kinder- speelplaatsjes of met gras en struikgewas beplant. Sporthal De sporthal van Port Zélande sluit half september om voor de kerstvakantie weer open te gaan als Adventure Factory. De hal moet een scala aan slecht- weervoorzieningen gaan her bergen. Zo kunnen gasten naast de traditionele sporten zoals tennis, squash, volleybal en badminton ook gaan beachvol- leyballen op een met zand vol gestort veld. Verder komen er een overdekte midgetgolfbaan en een virtuele bowlingbaan. Een podium gaat plaats bieden aan spelshows en optredens. Voor karaokeliefhebbers is er een cabine waar een eigen band kan worden opgenomen. „Voor de plannen van de sporthal heb ben we uitgebreid onderzoek blij met de aantasting van hun privacy door de talrijke fietsers die nu langskomen. Zij maken ook bezwaar tegen het voorge nomen uitzichtspunt dat de Dienst Landelijk Gebied (DLG) hier wil creëren. Volgens de DLG ontstaat daardoor echter geen direct zicht op het standje. Er wordt gedacht aan een uit zichtspunt als een soort verzon ken zitkuil aan de landzijde. „Misschien kunnen we de men sen tegemoet komen met het op hogen van het strandje. Zoveel kleine strandjes aan de Ooster schelde hebben we ten slotte ook niet", aldus commissielid P. de Koeijer. Vertegenwoordi ger G. van Zonneveld van de na tuurorganisatie binnen de LIC stelde voor eens te bezien of er in dit opzicht mogelijkheden tot verbetering van deze locatie zijn in samenwerking met het Nationaal Park Oosterschelde. Brommers De fietsboulevard wordt sinds de aanleg zeer intensief ge bruikt. Tot ongenoegen van ve len zijn dat echter niet alleen fietsers, maar ook brommers. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen wil daar verbodsborden plaatsen, maar volgens woord voerder J. Mol kan dat pas als het waterschap officieel wegbe- heerder is. Het fietspad wordt naar verwachting dit najaar overgedragen door de DLG aan het waterschap. Wethouder G. van de Velde-de Wilde ver wacht dat met borden alleen het probleem niet is opgelost. De re gels zullen ook gehandhaafd moeten worden, maar volgens haar is het een utopie dat daar mee alle brommers geweerd kunnen worden, omdat niet voortdurend toezicht kan wor den gehouden. KWADENDAMME - De Zeeuwse Motor Toer Club Elec tron houdt zondag 1 september de Zaktoer vanuit tapperij 's Lands Welvaren in Kwaden- damme. Alle soorten motoren kunnen aanhaken bij enkele voorrijders, die de Zak van Zuid-Beveland verkennen. De start is om 13.30 uur maar in schrijven kan al vanaf 12.00 uur bij 's Lands Welvaren. gedaan", vertelt Dappert. Er is een delegatie naar Amerika ge weest om zich te oriënteren op de mogelijkheden." Dappert spreekt van een megaproj eet dat pas eind maart afgerond wordt en dat in het totaal twintig mil joen euro gaat kosten. „Port Zélande draait heel goed maar na twaalf jaar wordt alles, ondanks het onderhoud, een beetje sleets. En om de wat rus tigere wintermaanden aantrek kelijker te maken, denken wij met de overdekte Adventure Factory een aanbod te hebben." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Vrachtverkeer dendert voorbij. Auto's, moto ren, fietsers en voetgangers zoe ken kriskras door elkaar hun weg. Tot ergernis van de bewo ners van de Nieuwe Haven, die wel raad weten met hun straat. „Maak er een promenade van. Zet maar borden neer: alleen voor plaatselijk verkeer." Op een zomerse dag is het me teen duidelijk hoe goed het wo nen is aan de N ieuwe Haven .Be woners posteren zich in tuinstoelen op hun stoepjes en slaan gezeten in de zon de be drijvigheid in de straat gade. Maar al snel vergaat de pret; als het eerste middagverkeer op gang komt. Vrachtwagens bege ven zich weer richting het oude centrum om de onverkochte wa ren van de weekmarkt op te ha len. Autobestuurders geven wat extra gas om de geparkeerde be drijf sbusjes te omzeilen. Het verkeerslawaai overstemt even de gesprekken, „We moeten weer eens met zijn allen een brief gaan sturen", vindt I. Kooijmans. De situatie op de Nieuwe Haven is haar een doorn in het oog. Het zware ver keer rijdt kuilen in de weg en zorgt voor forse trillingen. Een ferme scheur in de stoep geldt daarvoor als bewijs. Ook in huis blijven de bewoners niet ver schoond van de overlast. „Bo ven, in de slaapkamer, ruik je de uitlaatgassen." Haar buurman beaamt dat: als de wind uit de verkeerde richting komt, drin gen de uitlaatgassen vanaf een uur of zes 's morgens het huis binnen. In het souterrain heeft hij daarom een extra slaapka mer ingericht. Niet alleen de bewoners hekelen de inrichting van de straat. On dernemer F Kramer van café De Banjaard zou graag zien dat op de Nieuwe Haven in ieder geval het 30-kilometer-regime wordt ingevoerd. Hij en zijn personeel moeten dagelijks ettelijke ma len de straat over naar het terras aan het havenkanaal. „Er is nog nooit wat gebeurd, hoor. Maar het trilt aan alle kanten en ze rij - den te hard. Mensen kunnen hier niet wandelen", vat hij zijn aanmerkingen samen. De on dernemer realiseert zich wel dat het lastig zal worden een oplos sing te vinden waar iedereen tevreden over is. Want vermin dering van het verkeer op de Nieuwe Haven zal elders in de stad voor overlast zorgen. „Er moet hier eerst iets gebeu ren. Dan doen ze wat", stelt be woner J.Volkeri. De gemeente is wel degelijk op de hoogte van de problemen aan de Nieuwe Ha ven. In de Structuurvisie Zie rikzee, die begin dit jaar is vast gesteld, is een grootscheepse herinrichting van het gebied opgenomen. Met ingrijpende maatregelen als eenrichtings verkeer in de straat en meer ruimte voor de wandelende be zoekers moet een rustig en aan trekkelijk 'verblijfs- en flaneer- gebied' ontstaan. Wanneer de gemeente daadwerkelijk in het gebied aan de slag gaat, is nog niet bekend. Schema Volgens gemeentelijk planoloog O. Griffioen wordt op dit mo ment gewerkt aan een 'uitvoe ringsschema' voor de plannen uit de structuurvisie. Hij plaatst daarbij wel de kanttekening dat het een visie 'voor de middellan ge termijn' (tien tot vij f tien jaar) betreft. Uitvoering van plannen zullen verspreid in datzelfde tijdsbestek plaatsvinden. Dat niettemin binnen afzienbare tijd de eerste stappen gezet moeten worden spreekt volgens de planoloog voor zich. Griffi oen: „Want we moeten oppassen dat het plan niet het plan blijft." Port Zélande is twaalf jaar na de opening toe aan een grondige renovatie. foto Marijke Folkertsma SEROOSKERKE - Vertegenwoordiger R de Koeijer van Agrarisch Schouwen-Duiveland binnen de Landinrichtings commissie Schouwen-Oost maant tot voorzichtigheid met het afvoeren van afgegraven grond uit natuurherwinningsge- biedDePrunje. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft bij de provincie toe stemming gevraagd om bij uitzondering via de loswal in de Schelphoekhaven grote hoeveelheden grond te mogen ver schepen. Daar is een gedoogbeschikking en een aanpassing van de Provinciale Milieuvergunning voor nodig. De betref fende loswal ligt namelijk binnen de begrenzing van het stil- tegebied dat in de Schelphoek van toepassing is. „Weeg goed af wat goedkoper is. De grond geheel verkopen en afvoeren of een deel reserveren voor het ophogen van agrarische gronden. Anders moeten daar straks weer transportkosten voor wor den betaald, aldus De Koeijer. VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger werd woensdag middag rond half twee op het politiebureau in zijn woon plaats aangehouden. De man bleek de afgelopen maanden voor enkele honderden euro's getankt te hebben zonder beta len. De Vlissinger werd woensdag tijdens een verkeerscontrole op de Torenweg in Middelburg staande gehouden voor het rijden in een onverzekerde personenauto. Het voertuig werd in be slag genomen. Na een onderzoek door de politie bleek echter dat met deze auto de afgelopen maanden zeker twaalf keer getankt was zonder betalen. Diverse tankstationhouders in de omgeving van Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden hadden hiervan aangifte ge daan. Toen de man zijn voertuig kwam ophalen, werd hij aan gehouden. De man heeft bekend en is later met een dagvaar ding op zak in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Justitie ziet niets in het vervolgen van het Grieks restaurant Rhodos uit Middelburg. Officier van justi tie A. Flikweert vroeg gisteren de rechtbank in Middelburg het openbaar ministerie in die zaak niet-ontvankelijk te ver klaren. Het restaurant verkeert in staat van liquidatie en de vier familie- vennoten zijn failliet verklaard. „De zaak is niet meer opportuunEr is geen enkel doel mee ge diend", vond de officier. Het restaurant wordt belastingfrau de verweten. De rechtbank neemt op 11 september een beslis sing. RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag is op de Hogezoom in Renesse een personenauto opengebroken. Er werden een discman en enkele cd's weggenomen. De discman heeft een waarde van enkele tientallen euro's, ook de cd's heb ben gezamenlijke waarde van enkele tientallen euro's. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissingse is in een horecagele genheid in haar woonplaats haar schoudertas kwijtgeraakt. De diefstal vond plaats in de nacht van woensdag op donder dag. De vrouw had de tas naast haar neergezet, maar merkte later dat deze was verdwenen. De inhoud bestond uit per soonlijke papieren, een klein bedrag aan contant geld, een brillenkoker en kleding. M'. - 'jfifi r- In het midden is het 'dammetje' te zien waarop de molens geplaatst worden. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon KERKWERVE - De Dienst Landelijk Ge bied (DLG) wil langs de Inlaagweg onder Moriaanshoofd drie windmolens bouwen. Deze zijn nodig om de kwaliteit van het water in de inlagen goed te houden. Het college van Schouwen-Duiveland wil nu toestemming geven voor de bouw en de bouwvergunning voor de eerste van de drie windmolens afgeven. Het natuurgebied aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland, dat in het kader van de landinrichtingsproject Schouwen- Oost wordt aangelegd, omvat grote plas sen water en kreken. Om al dat water ge zond te houden, zodat het een foerageer- gebied voor vogels en de dieren in de plassen blijft, is volgens de DLG stroming van het water noodzakelijk. „Want stil staand water groeit dicht en vervuilt", al dus A. Wittebrood, woordvoerder van de dienst. Om die stroming in het water te krijgen wil de DLG drie windmolens bouwen langs de Inlaagweg onder Moriaanshoofd bij Kerkwerve. Het gaat daarbij volgens E. van der Meer, secretaris van de landinrichtingscommis sie, om 'vrije kleine', zogeheten Canadese windmolens. Die naam heeft de molen te danken aan het ontwerp, dat sterk doet denken aan de molens die veelvuldig op het Canadese en Amerikaanse platteland worden aangetroffen. Met een open op bouw van zeven meter hoog en een blad diameter van 3,6 meter steekt deze wind molen (met centrifugaalpomp) 9,1 meter boven de grond uit. De kosten van de bouw van het eerste exemplaar worden geschat op 22,000 euro. Het college is van plan de gevraagde bouwvergunning voor de eerste windmo len af te geven. De aanvraag van de DLG komt op het moment dat de gemeente Schouwen-Duiveland de laatste hand legt aan de beleidsvisie windenergie die voor het hernieuwde bestemmingsplan buitengebied wordt opgesteld. Vooruitlo pend op deze nota is al vastgesteld dat windmolens in kleine parken gebouwd dienen te worden, die tevens moeten pas sen in de omgeving. Zodoende komen ruimtelijk gezien 'de Philipsdam, de Rog- genplaat, de Oosterscheldekering en Zee- landbrug en de ontwikkelingspolen Zierikzee en Bruinisse' in aanmerking. Omdat er echter nog geen definitieve lijn is uitgezet moeten aanvragen voor de bouw van windmolens van Promill uit Middelharnis en acht agrariërs uit Ou- werkerk wachten tot deze nota klaar is. Klein Zowel wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening) als wethouder G. van de Velde-de Wilde (project Schou wen-Oost) zijn niet in detail op de hoogte van de afgegeven bouwvergunning. Dat deze windmolen van de DLG niet hoeft te wachten op de oj^handen zi jnde beleidsvi sie kan volgens Van de Veïde mogelijk te maken hebben met het feit dat het om een betrekkelijk kleine molen gaat. Want om vooruitlopend op komend beleid al vast aan de slag te gaan, zou met uitdruk kelijke instemming van het college moe ten. Van de Velde: „Ik ga er vanuit dat het een dusdanig kleine windmolen is, die binnen het bouwbesluit niet onder de nota valt." De DLG wil de windmolen in 2003 reali seren. De bouwvergunning voor de eerste windmolen ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeentehuis in Zierik zee. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37