sluit zomer af Buurt Zierikzee wil niet uitkijken op dijk 11 Laatste kans opkrabbelend VVV Buitengewoon LSD eist uitleg over fruitgaardregeling Archief biedt kijkje in rijke VOC-tijd Gemeenteraad haalt fel uit naar bedrijfsleven Schouw en-Duiv eland Z0IH161Tl£iir6 Botresten liggen bloot op kerkhof Koeien jagen jonge vogels de dood in FLIP KOWLIER Znf 2002 Hennekeij fout met aantijging Goes over A58 CDA Vlissingen wil terrein KSG loslaten zeeuwse almanak Nadeel waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 30 augustus 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Stichting VW-Info Schouwen-Duive- land krijgt haar allerlaatste kans. Nog één keer wil de ge meente, onder strikte voor waarden, extra geld (32.580 eu ro) doneren. Schoorvoetend is een meerderheid van de ge meenteraad gisteravond ak koord gegaan met de extra sub sidie. Mits deze betaald wordt uit de inkomsten van de toeris tenbelasting. De stichting, die dit jaar de plaats in heeft genomen van de vereniging VW, heeft grootse opstartproblemen. Het beoogde aantal van duizend betalende participanten is nog altijd niet gehaald. Omdat zodoende de in komsten achterblijven bij de verwachtingen kijkt het stich tingsbestuur tegen tekorten aan. Met de hand in de pet heeft het VW-bestuur daarom bij de gemeente aangeklopt om voor één keer extra geld in de de op krabbelende organisatie te ste- OOSTBURG - Het gemeentebe stuur van Oostburg schaamt zich diep voor de fouten die ge maakt zijn tijdens het bijzetten van een overleden Bressiaander in het familiegraf op de begraaf plaats in Breskens. Medewerkers van het bedrijf dat de werkzaamheden uitvoer de, lieten botresten en ijzerres- ten van de kist van degene die er al langer begraven lag, boven de grond liggen. „Het is gewoon een triest verhaal", zegt wet houder R. Leentfaar. „Dit is echt een grote uitzondering, maar het had natuurlijk nooit mogen gebeuren." De familie deed de lugubere ontdekking tijdens een bezoek aan het graf. SEROOSKERKE (S) - Het inla ten van vee dit voorjaar in het natuurherwinningsgebied langs de zuidkust van Schou wen is op een ongelukkig geko zen moment gebeurd. De toe stroom van heel veel koeien op één dag heeft een grote sterfte onder jonge vogels tot gevolg gehad. Inwoner en agrarisch onderne mer in dit gebied J. van de Hoek liet zich gisterochtend in de ver gadering van de Landinrich tingscommissie Schouwen- Oost verbolgen uit over deze gang van zaken. Hij vindt het onvoorstelbaar dat juist op het moment dat er heel veel jonge vogels in dit gebied vertoeven plotseling zoveel koeien worden ingelaten. Volgens hem kan dat wel beter geregeld worden. „Als die beesten voor het broedsei- zoen waren ingelaten, waren de vogels vanaf het uitkomen van de eieren vertrouwd geraakt met de koeien. Nu kenden ze die dieren niet en sloegen op de vlucht vanuit het nest. Dan zijn ze de volgende dag dood, want ze kunnen nog niet bij de moe der weg. Het gaat echt om tien tallen jonge vogeltjes", aldus Van de Hoek. Hij liet de commissie weten bij Staatsbosbeheer naar de gang van zaken te hebben geïnfor meerd. Daar had hij te horen ge kregen dat 'de deskundigen daar heus wel weten hoe het moet'. Vertegenwoordiger G. van Zonneveld van de natuur organisatie binnen de LIC trekt zich het verhaal Van de Hoek echter aan en vindt dat beslist voorkomen moet worden dat een dergelijk euvel zich nog maals voordoet. Advertentie festivalhart Abdij Middelburg West-Vlaamse luisterpop za 31 aug 20u30 10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.hazomerteslival.nl ken. Het college, dat hecht aan een eigen Schouwen-Duive- landse VW, heeft besloten bij wijze van hoge uitzondering één keer extra te investeren. De voorwaarden die aan deze gift gesteld worden zijn, dat voor 1 december van dit jaar een be leidsplan op tafel ligt en gedu rende het jaar 2003 een direc teur aan het roer staat van de WV. De gemeenteraad prijst uitvoe rig de inzet van de vrijwilligers, die verwoede pogingen doen om de VW in stand te houden. An derzijds hebben de raadsleden grote bedenkingen bij deze ex tra financiële injectie. Vorig jaar nog is immers door de toen malige raad geld in de VW ge stoken onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het de laatste keer zou zijn. ,,U zult begrijpen dat nu er weer extra geld ge vraagd wordt, wij daar moeite mee hebben", stelt H. Winfield (PvdA). Naast de herhaalde vraag om extra geld zijn de fracties te leurgesteld in de opstelling van het Schouwen-Duivelandse be drijfsleven. Want dat de vereni ging vorig jaar nog 735 leden telde en de stichting nu rond de vijfhonderd participanten aan zijn zijde weet stuit de raadsle den tegen de borst. „Wij blijven vinden dat het niet alléén de verantwoordelijkheid van de gemeente is, maar zeker ook van het bedrijfsleven" aldus G. Houtekamer (SGP), die de hou ding van de ondernemers 'laak baar' noemt. Ook andere partij en halen fel uit naar het bedrijfsleven. Ondanks de bedenkingen en kanttekeningen wil de gemeen teraad, met uitzondering van de PvdA, de VW nog een laatste kans bieden. Aan de eisenlijst heeft de fractie van Alert! toe gevoegd dat bij het beleidsplan voor 2003 ook een prognose voor de komende drie jaar en een liquiditeitsoverzicht gele verd moeten worden. Een meer derheid van de fracties stelt te vens dat het geld moet worden betaald uit de inkomsten van de toeristenbelasting, die zodoen de nog een jaar langer met één eurocent verhoogd zal blijven. Dat de afgifte van de extra sub sidie schoorvoetend is klinkt bij de fracties duidelijk door. H. Coomans (WD): „Dit is écht de limit." door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Stichting Zonnemaire Buitengewoon en de leden van het saxofoonen semble 'Het kwartet' vinden de zomer van 2002 in Zonnemaire bijzonder genoeg om die op een passende wijze te gaan afslui ten. Dat zal gebeuren op zon dagmiddag 8 september. Dat is ook de laatste dag van de kunst route 'De Platte Ruimte' met billboards van Gust Romijn in de polder van Bommenede. Het saxofoonensemble bestaat uit Jaco Konijnendijk, Hans Goemans, Jaap Verseput en Margriet Smits. Zij geven op 8 september vanaf 15.30 uur er gens op een locatie langs de kunstroute een concert in de open lucht voor iedereen die het bij wil wonen. De première van de video-film 'Bladeren door Zonnemaire' van Andries Meijsen in juni geldt als een van de culturele elementen die de zomer in dit dorp tot een hoogtepunt maak ten. De meeste muziek in deze filmdocumentaire wordt ge speeld door 'Het kwartet'. Tij dens het zondagmiddagconcert zullen zeker ook enkele num mers uit deze film worden ge speeld. Gebeurtenissen Andere gewaardeerde culturele gebeurtenissen in Zonnemaire deze zomer waren de opvoerin gen van het openluchtspektakel 'Dijkval' door de Stichting His torische Spelen, de viering van het 25-jarige jubileum van drumband Nut en Uitspanning, het Festival Zonnemaire Bui tengewoon en de toneelvoor stelling 'Coupure' die nu nog tot en met 7 september wordt opge voerd in het kader van het Zee land Nazomer Festival. Als mijlpaal op sportief gebied gold bovendien het kampioenschap van het eerste senioren-voet- balelftal. Het was immers ne gentien jaar geleden dat de ploeg promoveerde. Aansluitend aan het optreden van het saxofoonensemble op 8 september wordt langs de kunstroute een picknick gehou den waar de bezoekers hun zelf meegebrachte etenswaren kun nen nuttigen. Drank zal te koop zijn op de locatie zelf. Bij slecht weer wordt de zomer- afsluiting gehouden in de schuur op het erf van de boerde rij aan de Schapenweg 1 in Zon nemaire. GOES - Het dagelijks gemeen tebestuur van Goes is in zijn wiek geschoten door opmerkin gen van gedeputeerde J. Hen nekeij, die Goes de schuld heeft gegeven van het oponthoud in de procedure voor een zoge naamde selectieve afrit. Goes zou volgens Hennekeij hebben aangestuurd op een vol waardige afrit van de Rijksweg A58, in plaats van een afrit uit sluitend voor ambulances, die daarmee ruim drie kritieke mi nuten eerder bij het Ooster- scheldeziekenhuis kunnen zijn vanuit Schouwen-Duiveland. De gedeputeerde moet de notu len nog maar eens nakijken van de commissievergadering die onder voorzitterschap van Hen nekeij 's collega, G. de Kok, heeft plaatsgevonden. Die vergadering besloot in meerderheid de mogelijkheden voor een volwaardige afrit te onderzoeken. Een collegiaal besluit dus, waarop Goes helemaal niet heeft hoeven aandringen. Een caravan tussen de fruitbomen op camping Tentenbosch in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Valeska Nastaly door Marcel Modde ZIERIKZEE - Leefbaar Schouwen-Dui veland (LSD) neemt het wethouder G. van de Velde-de Wilde (VVD) 'hoogst kwalijk' dat ze informatie heeft achter gehouden over het sneuvelen van de fruitgaardregeling. Fractievoorzitter P. Berrevoets-Ringelberg heeft de indruk dat de gemeenteraad in de kwestie bui tenspel is gezet, waardoor ze haar werk niet goed kan doen. LSD vraagt in een brief aan de voorzitter van de gemeenteraad, burgemeester J. Asselbergs, om uitleg. Aanleiding zijn uitlatingen van Van de Velde in de PZC van afgelopen dinsdag. Daarin geeft de wethouder aan dat op initiatief van de gemeente de fruitgaardregeling 2001 is ingetrokken. Van de Velde zei bij die gelegenheid uit verschillende gesprekken met de provin cie te hebben begrepen dat een 'zeer ne gatief advies' van de planologische com missie te verwachten viel, omdat van die kant zowel planologisch als juridisch de nodige kantekeningen bij de regeling werden geplaatst. Het nieuwe beleid moest fruitgaardbe- drijven in staat stellen het aantal kam- peerheden op hun terrein uit te breiden van acht naar twaalf eenheden per hec tare, tot een maximum van zestig plaat sen. De gemeente wil de agrarische be stemming van de terrein behouden. De provincie meent echter dat recreatieve doeleinden de hoofdmoot zouden vor men en vindt dat er dus een aanpassing noodzakelijk is. Ook op juridische gron den zou de regeling niet kloppen. Verrast Berrevoets stelt 'onaangenaam verrast' te zijn door de mededelingen van de wet houder. In het raadsledenspreekuur vorige week moesten de fracties onder nemer H. van der Valk van fruitgaard- camping Tentenbosch in Renesse het antwoord op zijn vragen over het schrap pen van de regeling schuldig blijven. „Simpelweg omdat wij - evenals de an dere aanwezige fracties - van niks wis ten, van de laatste ontwikkelingen", al dus de LSD-fractievoorzitter gisteren in een toelichting. In de brief: „Wij zouden het op prijs stel len dat raadsleden adequaat op de hoog te gehouden worden bij belangrijke be leidsontwikkelingen. Zeker in dit geval waar het mislopen van subsidie in het ge ding is." Blokkade De oppositiepartij wil weten wanneer de provincie de blokkade tegen de uitvoe ring van de regeling heeft opgeworpen. Ook is LSD benieuwd wat die tegenstand dan precies inhoudt en of er sprake is van een 'geheime brief' uit Middelburg over dit onderwerp, wat tijdens het raadsle denspreekuur naar voren kwam. De fractie vraagt verder om uitleg over de consequenties van deze blokkade voor de gemeente en de betrokken ondernemers. Berrevoets in de toelichting: „Wanneer zo'n regeling wordt ingetrokken, dan is dat een hele wezenlijke maatregel. Dat kun je toch niet beslissen buiten de ge meenteraad om! Worden wij als gemeen teraad dan nog wel serieus genomen? Wat is bovendien nog het nut van het raadsledenspreekuur wanneer ons ele mentaire informatie wordt onthouden? Wij voelen ons gepasseerd en dat is een kwalijke zaak. En wanneer de wethou der vervolgens in dat zelfde krantenarti kel aangeeft te piekeren over een aparte afspraak per bedrijf bij wijze van moge lijke oplossing, dan begrijp ik daar ook niks van. Voor zo'n individuele regeling heeft ze helemaal nog geen politieke steun. Past dat wel in het plan en welk budget is daar voor? Misschien is die ac tie helemaal zo verkeerd nog niet hoor, en valt daar een grote meerderheid voor te vinden, maar laat ze dat dan wel via de juiste weg regelen. Met dit soort solis tisch optreden vraag je alleen om moei lijkheden." door Ali Pankow SEROOSKERKE - Bewoners van de Kiekendiefstraat en de Kluutstraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht doen een dringend beroep op de Landin richtingscommissie (LIC) Schouwen-Oost. Ze willen dat de aanleg van een dijk tussen huji woningen en het nieuw aan te leggen natuurgebied wordt geschrapt. De gewraakte dijk vormt onderdeel van de inrich tingsplannen langs de zuidkust van Schouwen. Woordvoerders van beide stra ten droegen gisteren in de ver gadering van de LIC in Seroos- kerke tal van argumenten aan van de dijk af te zien. Volgens hen staat een dijk haaks op het streven een geleidelijke overgang te creëren tussen woonwijk en natuurgebied. Het voorstel zou op geen enkele his torische context zijn gebaseerd, omdat er volgens de bewoners nog nooit een dijk heeft gelegen. Verder droegen zij aan dat de dijk inbreuk maakt op de struc tuur van Poortambacht. De as met uitzicht op het landelijk ge bied waar destijds voor is geko zen, zou door het obstakel ab rupt worden onderbroken. Ook vinden ze dat het bestaande wandelpad aan de zuidwestzij- de van Poortambacht al goed De Kiekendiefstraat met uitzicht op het toekomstig natuurgebied, rechts woningen in de Kluutstraat, waarlangs de dijk moet komen foto Marijke Folkertsma zicht biedt op het natuurgebied en dat er voor aanleg van een dijk met wandelpad derhalve geen enkele noodzaak is. De LIC ging niet inhoudelijk op de argumenten in maar deed wel de toezegging dat voor de vast stelling van de inrichtingsplan nen nog nader overleg met de bewoners zal plaatsvinden. Heet hangijzer in dat overleg vormt ook het voorstel tot het amoveren van de Weldamse- weg. De weg wordt nu veelvul dig gebruikt door wandelaars en fietsers, maar ook door agra risch ondernemer W. de Boer die percelen aan deze weg heeft lig gen. Hij informeerde gisteren bij de LIC of al duidelijk is hoe hij met een grote trekker bij zijn land moet komen nadat de Wel- damseweg is gesloopt. Voorzitter A. de Haan van de LIC moest daarop het antwoord schuldig blijven. Zij gaf aan dat de Weldamseweg nog 'in de planvorming zit' en dat er bin nen de commissie nog afwegin gen gemaakt moeten worden over het al of niet slopen van de ze weg. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft wat deze zaak be treft al wel een standpunt inge nomen. Bestuurslid J. Mol van het waterschap zei de argumen ten van de natuurorganisatie voor het slopen van de Weldam seweg wel te kunnen begrijpen. Als waterschapsman acht hij het echter een verkeerde inzet van financiële middelen. De waterkering moet toch bereik baar blijven en bij het verdwij nen van de Weldamseweg moet als alternatief een nieuwe ver binding op de Levensstrijddijk worden gemaakt. Verder wees hij op het belang dat de bewo ners hechten aan het voortbe staan van de betreffende weg. Mol vindt dat mensen ook recht hebben op natuurbeleving. Keus De overige leden van de LIC schortten hun mening over wat er met de Weldamseweg moet gebeuren nog even op tot een volgende vergadering. Zij heb ben de keus uit vier mogelijkhe den, variërend tussen handha ven tot geheel verwijderen en het aanleggen van een nieuwe verbinding voor al het verkeer onderlangs de Levensstrijddijk. MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg biedt be zoekers de mogelijkheid om de tijd van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie te herleven. Het monumentale Van de Perre- huis is van 20 september tot en met 2 november binnensmuurs te bezichtigen onder het thema Wonen in weelde. Daarnaast is er een VOC-stadswandeling op gezet, waarbij verschillende monumentale panden van VOC-bewindhebbers zijn open gesteld. Het huis van de achttiende- eeuwse familie Van de Perre is gewoonlijk niet open voor pu bliek. „Normaal hebben men sen alleen toegang tot het mo derne gedeelte van ons archief", zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. „Tijdens de tentoonstelling hebben we de stijlkamers van het huis volle dig ingericht naar de achttiende eeuw, alsof de oorspronkelijke bewoners er nog wonen. Er zijn vier grote ruimtes te be zoeken, de zogenaamde stijlka mers en de wachtruimte. Sijnke vertelt dat een kamer is inge richt als kantoor van de heer des huizes en een kamer als boudoir van mevrouw. „Het is zo inge richt dat het lijkt alsof ze hier net zaten te werken, maar nu even wegzijn", aldus Sijnke. „In de ontvangstruimte komt een tafel die gedekt is met porselein, waar je bij wijze van spreken zo kunt aanschuiven." Sijnke vertelt dat de oorspron kelijke bewoners, Johan Adri- aen van de Perre en Jacoba van den Brande, zeer rijk waren. Zij hadden meerdere huizen, waar onder Kasteel Westhove in Domburg. „Dat was hun zomer verblijf. 's Winters kwamen zij altijd naar de stad." Volgens Sijnke was Johan van de Perre zo rijk, dat hij niet meer hoefde te werken. „Hij beoefende ge woon zijn hobby's. De eerste luchtballon in Zeeland is bij voorbeeld vanuit zijn achter tuin opgelaten. Zijn vrouw had een aardig kapitaal geërfd van haar oom, een VOC-bewind- hebber." Het huis is te bezichtigen onder leiding van een gids. De rondlei dingen vinden plaats van dins dag tot en met zaterdag om half twee en drie uur. VLISSINGEN - De komst van de tweede ontsluitingsweg voor de Vlissingse binnenstad moet niet meer gekoppeld worden aan de aanschaf van het terrein van de Koninklijke Schelde Groep. Die oproep deed de Vlissingse CDA-fractie gisteren in de ge meenteraadsvergadering. Alle aandacht moet uitgaan naar de aanleg van de weg. De fractie vraagt zich bovendien af of het nog zinvol is om over te gaan tot koop van het gebied, dat slechts een deel van de oorspronkelijke oppervlakte behelst. Die Vlissinger brengt zijn va kanties bij voorkeur door op een klein Grieks eiland. Spijs en drank zijn er vriendelijk geprijsd, goed weer is er ver zekerd en zo'n eiland heeft een overzichtelijkheid die houvast biedt. Deze zomer ging de reis even wel naar Noorwegen. Een nieuwe relatie opent soms letterlijk nieuwe horizonten. Het beviel hem - afgezien van het samenzijn met de nieuwe relatie - maar matig. Op het weer viel weliswaar niets aan te merken. Op de hoge prij zen van alcoholische dran ken die de Scandinavische landen teisteren, was gere kend door een aanzienlijke hoeveelheid drank van huis mee te nemen. Nee, wat hem echt tegenviel waren de lange wandelingen die overal in het Land der Vi kingen konden worden ge maakt. „Weet je", sprak hij nog merkbaar vermoeid, „dat is het grote nadeel van Noorwegen. Ze hebben daar geen korte afstanden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35