'Nee' gemeenten tegen WCT blijft Ketelfabriek AKF weer ketelfabriek 11 Znf 2002 Muskusrat rukt op Kruising Veilingweg in Sint Annaland is en voelt onveilig Archief biedt kijkje in rijke VOC-tijd Omwonende wil dat N-Beveland optreedt Halte op weg naar de brede school tegen stankoverlast Hennekeij fout met aantijging Goes over A58 Man opgepakt op politiebureau Geluidsonderzoek spoorlijn overtuigt niet zeeuwse almanak Nadeel door Rob Paardekam GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat meer uren vrijmaken voor de vangst van mus kusratten, want in vrijwel alle delen van de provincie is het aantal van deze dieren toege nomen. Volgens het schap ligt een plaag op de loer als er geen maatregelen worden genomen. Samen met het Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren is het schap voor de Zeeuwse eilanden ver antwoordelijk voor de bestrijding van de mus kusrat in Zeeland. Uit cijfers over de eerste 32 weken van dit jaar blijkt dat het aantal gevan gen ratten 16.778 bedraagt. Dat ligt ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar, maar er is wel een verschuiving waar te nemen. In Zeeuws-Vlaanderen daalde het aantal gevan gen muskusratten met vierduizend tot 9324, maar in de rest van de provincie is sprake van een stijging van meer dan honderd procent. De situatie is het ergst op Walcheren, de Beve- landen en Tholen. Om te voorkomen dat de si tuatie uit de hand loopt, zal het waterschap meer gaan controleren. Muskusratten zijn bij zonder vruchtbaar. Een ouderpaar kan drie keer per jaar gemiddeld zes jongeren werpen, terwijl een wijfje dat in het voorjaar wordt ge boren al in het najaar een nest kan krijgen. Zonder bestrijding zijn er elk jaar al gauw acht tot tien keer zoveel diertjes als het jaar ervoor. Dat is desastreus voor onder meer watergan gen en oevers, omdat de muskusrat er lustig op los graaft. Een team van achttien personen houdt zich momenteel bezig met de bestrijding van de muskusrat in Zeeland. BEVELANDEN/THOLEN door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De krui sing Veilingweg met de Lange- weg en Stoofweg in Sint-Anna land wordt veranderd in een rotonde. De kruising blijkt zo wel subjectief als objectief ge zien onveilig te zijn. Vanaf 2 000 tot en met nu hebben op dit punt negen geregistreerde ongevallen plaatsgevonden. De politie, die gevraagd is een ana lyse van het kruispunt te maken, adviseert daarom de aanleg van een rotonde. Het kruispunt wordt daarnaast ook als ge vaarlijk ervaren. Door de ruime opzet van de oversteekplaats ontbreekt het aan duidelijkheid en treedt een zekere gemaks- zucht op bij gebruikers. De voorrangssituatie lokt hoge snelheden uit en fietsers en bromfietsers moeten op een ongebruikelijk punt overste ken. Aanleg van een rotonde wordt als meest logische oplossing ge zien. In het investeringspro gramma 2002 is met deze in greep rekening gehouden, zij het met een tekortschietend budget. De gemeente Tholen heeft rekening gehouden met een investering van 272.000 eu ro. Nu blijkt echter dat ruim 375.000 euro nodig is om het plan te verwezenlijken. Het prijsverschil wordt verklaard doordat onder meer is uitge gaan van prijzen die voor soort gelijke werken in het verleden zijn betaald. Daarnaast is een post als nutsvoorzieningen aan vankelijk niet ingecalculeerd. De gemeente is van plan dit te kort aan te zuiveren uit de post invoering 3 0-kilometerzone, die ingesteld is in het kader van Duurzaam Veilig. De commissie gemeentelijke ontwikkeling wordt om advies gevraagd op maandag 2 sep tember. De commissie vergadert in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk vanaf 19.00 uur. door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg biedt be zoekers de mogelijkheid om de tijd van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie te herleven. Het monumentale Van de Perre- huis is van 20 september tot en met 2 november te bezichtigen onder het thema Wonen in weel de. Daarnaast is er een VOC- stadswandeling opgezet, waar bij verschillende monumentale panden van VOC-bewindheb- bers zijn opengesteld. Het huis van de achttiende- eeuwse familie Van de Perre is gewoonlijk niet open voor pu bliek. „Normaal hebben men sen alleen toegang tot het mo derne gedeelte van ons archief", zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. „Tijdens de tentoonstelling hebben we de stijlkamers van het huis volle dig ingericht naar de achttiende eeuw, alsof de oorspronkelijke bewoners er nog wonenEr zijn vier grote ruimtes te bezoeken, de zogenaamde stijlkamers en de wachtruimte. Een kamer is ingericht als kantoor van de heer des huizes en een kamer als boudoir van mevrouw. „Het is zo ingericht dat het lijkt alsof ze hier net zaten te werken, maar nu even weg zijn", aldus Sijnke. Het huis is te bezichtigen onder leiding van een gids. De rondlei dingen vinden plaats van dins dag tot en met zaterdag om half twee en drie uur. GOES - Het dagelijks gemeen tebestuur van Goes is in zijn wiek geschoten door opmerkin gen van gedeputeerde J. Hen nekeij, die Goes de schuld heeft gegeven van het oponthoud in de procedure voor een zoge naamde selectieve afrit. Goes zou volgens Hennekeij hebben aangestuurd op een vol waardige afrit van de Rijksweg A58, in plaats van een afrit uit sluitend voor ambulances, die daarmee ruim drie kritieke mi nuten eerder bij het Ooster- scheldeziekenhuis kunnen zijn vanuit Schouwen-Duiveland. De gedeputeerde moet de notu len nog maar eens nakijken van de commissievergadering die onder voorzitterschap van Hen nekeij's collega, G. de Kok, heeft plaatsgevonden. Die vergade ring besloot in meerderheid de mogelijkheden voor een vol waardige afrit te onderzoeken. Een collegiaal besluit dus, waarop Goes helemaal niet heeft hoeven aandringen. VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger werd woensdagmid dag rond half twee op het poli tiebureau in zijn woonplaats aangehouden. De man bleek de afgelopen maanden voor enkele honderden euro's getankt te hebben zonder te betalen. De Vlissinger werd woensdag tijdens een verkeerscontrole op de Torenweg in Middelburg staande gehouden voor het rij den in een onverzekerde perso nenauto. De auto werd in beslag genomen. Na onderzoek bleek echter dat met de auto het laat ste jaar zeker twaalf keer ge tankt was zonder betalen. Toen de man zijn voertuig kwam op halen, werd hij aangehouden. Advertentie festival hart Abdij Middelburg FLIP K0WLIER West-Vlaamse luisterpop za 31 aug 20u30 10,= vrijdag 30 augustus 2002 door Mieke van der Jagt GOES - De gemeentebesturen van Goes, Kapelle en Reimers- waal zijn op geen enkele manier onder de indruk van de Quick Scan Geluidsmaatregelen Zeeuwse Lijn, waarin geluids- beperkende maatregelen aan de spoorlijn langs de drie gemeen ten zijn onderzocht. Het gaat om maatregelen die kunnen worden genomen om de overlast van een uitbreiding van het treinverkeer bij de aanleg van een Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) te beper ken. De gemeenten blijven er derhalve bij dat de WCT er niet moet komen. Dat standpunt hadden de ge meenten al eerder ingenomen, omdat niet duidelijk was wat de gevolgen voor de langs de spoorlijn gelegen bebouwing zou zijn. Er liepen toen nog drie onderzoeken, waarvan er nu een, de Quick Scan, is afgerond. Die verandert niets in het stand punt, hebben de gemeenten het college van Gedeputeerde Sta ten laten weten. Trillingshinder Afgezien van het feit dat de con clusie van de Quick Scan in het geheel niet geruststelt, is een he leboel nog helemaal niet onder zocht, zo schrijven de dagelijkse gemeentebesturen in een brief naar Middelburg. Hoe zit het bijvoorbeeld met de trillingshinder? In hoeverre is er een overschrijding van het groepsrisico voor externe vei ligheid op enkele plaatsen in het traject? Hoe zeer nemen de sluitingstij den van de overgangen toe en wordt het niet veel onveiliger op de spoorweg zelf? Allemaal vra gen waarover niet meer dan een natte vinger in de lucht is gesto ken. De Quick Scan gaat alleen over geluidsbelasting en komt daarbij nog tot de slotsom dat meer onderzoek nodig is. Niet alleen om na te gaan of de gefor muleerde beperkende maatre gelen wel voldoende herrie wegnemen, maar en - nog be langrijker - of de maatregelen zelf geen nieuwe problemen scheppen en hoe dat kan worden voorkomen. Goes, Kapelle en Reimerswaal houden vast aan het 'nee' zolang niet duidelijk is of de belemme ringen worden weggenomen. Herstellen Overigens gaat SICON BV in Goes geen ketels bouwen, maar herstellen. Toch is voor de enor me gevaarten die het bedrijf er onder handen wil nemen, pre cies datgene nodig wat het AKF-gebouw te bieden heeft: een enorme, hoge ruimte en een aantal loopkranen en ander hef- materiaal. Het komt goed uit dat dat er allemaal nog inzit. De gemeente Goes is blij met de tijdelijke oplossing. Verschil lende activiteiten heeft het col lege op grond van het bestem mingsplan en uit overwegingen Kinderen van het kinderdagverblijf Tante Tuimelaar zitten tijdelijk in het gebouw van de openbare basisschool De Linden in 's-Gravenpolder. foto Willem Mieras door Esme Soesman 's-GRAVENPOLDER - Het schoolge bouw van openbare basisschool De Lin den in 's-Gravenpolder is, in afwachting van de brede school, tussenstop voor de kinderen van kinderdagverblijf Tante Tuimelaar. De f risgesausde muren en ge zellige inrichting doen anders vermoe den. De kinderen zitten er prima bij. Voorheen verbleven zij in een woonhuis aan de Willem de Goedestraat. In deze beperkte ruimte konden slechts tien kin deren terecht. Op de nieuwe stek, die gis terochtend voor het eerst in gebruik werd genomen, is er ruimte voor vierentwintig kinderen verdeeld over twee groepen. Stapsgewijs wordt die uitbreiding door gevoerd, schetst adjunct unitmanager Saskia de Ceuninck van Capelle. Eerst zal de huidige club tot twaalf worden aangevuld. Daarna komt er een halve tweede groep bij. Op die manier kan beetje bij beetje de nieuwe ruimte in ge bruik worden genomen. Vanwege de nu ter beschikking staande ruimte krijgt Tante Tuimelaar er ook buitenschoolse opvang bij. Meteen bij aanvang telt deze nieuwe voorziening al drie kinderen, die - hoewel zij wel een an der programma krijgen voorgeschoteld - nu nog in het kinderdagverblijflokaal vertoeven. Als de groep groter groeit - dat kan tot maximaal tien kinderen - wordt een derde ruimte ingericht. Hoekjes Om alle ontwikkelingen en de intrek in het gloednieuwe onderkomen te vieren, pakten, kinderen, ouders en leidsters gis teren nieuwe spullen uit. Voordeel van de grotere ruimte in het basisschoolgebouw is dat er diverse hoekjes (leeshoek, baby- hoek etcetera) kunnen worden ingericht. Daar zijn materialen voor aangeschaft. Het assortiment ontwikkelingsmateria len (waaronder puzzels) is uitgebreid. Er is veel rijdend materiaal, ook voor ge bruik buiten, bijgekomen. Daarnaast is er een speciale voedingsbank aange schaft. De Ceuninck van Capelle is enthousiast over de nieuwe stek. Eén van de voorde len is dat er, door de nabijheid, makkelijk samengewerkt kan worden met de basis schoolleiding. Leerkrachten van de basisschool leren bovendien hun toekomstige leerlingen van jongsafaan kennen. door Mieke van der Jagt GOES - Als het aan het Goese college van burgemeester en wethouders ligt, wordt het AKF-gebouw weer een ketelfa briek. SICON BV, uit Vlissin- gen-Oost wil de gigantische ruimte gaan gebruiken om een order van Pechiney af te wer ken, namelijk de reparatie van een groot aantal ketels. Het dagelijks gemeentebestuur van Goes vindt het een prima plan, mits SICON zorgt dat alle vergunningen in orde zijn. Dan gaat het om milieuvergunnin gen en gebruiksvergunningen met betrekking tot de brandvei ligheid, want planologisch is al les dik voor mekaar. Uit het AKF-gebouw, samengesteld uit twee enorme Engelse vliegtuig hangars, vertrok immers jaren geleden de Algemene Ketel Fa briek. De fabriek was een on derdeel van De Schelde, dat na de RSV-affaire ten onder ging. Strikt genomen ligt op het AKF- terrein de bestemming 'Ketelfa briek'. door Arjan Schuiling DEN HAAG - Burgemeester en wethouders van Noord-Beve land erkennen dat de twee mest- zakken van Loonbedrijf Kunst aan de Vlieteweg in Wissenker- ke een onaangename lucht ver spreiden. Het gemeentebestuur heeft echter geen oplossing voorhanden om die lucht tegen te gaan. Dat zei gemeentewoordvoerder D. Dingemanse gisteren tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State. De zaak was aange spannen door omwonende J. Van den Berg, die de gemeente wil dwingen tegen de stank overlast van het bedrijf op te treden. Dingemanse legde uit dat Kunst een milieuvergun ning heeft gekregen, maar dat de mestzakken niet zijn opgeno men in het bestemmingsplan, omdat B en W nog altijd hopen dat de mestzakken op den duur niet meer nodig zullen zijn. Raad van Staterechter, T. Drup steen, merkte op dat hij bij het aanhoren van die passage enige moeite had zijn lachen te hou den. De beide mestzakken staan er al zo'n tien jaar en vallen on der het zogenaamde overgangs recht. Onder dat recht worden situaties die strijdig zijn met het bestemmingsplan alsnog gele galiseerd als de strijdigheid al bestond voor het van kracht worden van het bestemmings plan en zich nadien niet wijzigt. Zolang Kunst dus maar zorgt dat hij de mestzakken laat zo als ze zijn, kan de gemeente daar niet tegen optreden. Toch ver zoekt Van den Berg, de exploi tant van een nabijgelegen mini- camping, het gemeentebestuur om maatregelen te nemen. Niet op basis van het bestemmings plan, maar omdat de milieuver gunning tekortschiet in de bescherming van en zijn cam- pinggasten tegen stankoverlast. Van den Berg stelt voor dat Kunst tenminste een van de twee mestzakken buiten ge bruik stelt. De raadsman van Kunst, J. Ver meulen, gaf aan dat hij niet door zijn cliënt is gemachtigd om op dergelijke voorstellen in te gaan. Het lijkt Vermeulen ook geen redelijke deal, omdat de woning van Van den Berg zo'n 400 meter verderop is gelegen. De woning hoort bij een agra risch bedrijf dat geen recht heeft op speciale bescherming tegen geurhinder, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld burgerwo ningen in het buitengebied. Ook de campinggasten, die slechts een beperkt deel van het jaar bij Van den Berg mogen kamperen, hebben geen recht op die specia le bescherming. Vermeulen ver zocht de Raad van State dan ook het schorsingsverzoek van Van den Berg af te wijzen en de ver gunning van zijn cliënt in stand te laten. Rechter Drupsteen verwacht binnen twee weken uitspraak te doen. Het AKF-gebouw in Goes wordt waarschijnlijk tijdelijk door SICON BV uit Vlissingen-Oost in gebruik genomen om een groot aantal ke tels te repareren. foto Willem Mieras van veiligheid moeten afwijzen, wat veel kritiek opleverde. De gemeente zou een puike be drijfsruimte uit een gebrek aan soepelheid en goede wil laten leegstaan. Nu is de hele AKF- loods in één keer vol voor een periode van tenminste negen maanden. Zo lang denkt SICON nodig te hebben voor het ketel- lapperswerk voor de alumini- umfabriek. De bedrijfjes die nu een ruimte in het AKF-gebouw huren, kun nen gewoon blijven zitten, evenals de overige gebruikers van het terrein. SICON BV is, evenals de AKF, onderdeel ge weest van de Koninklijk Maat schappij de Schelde. Die Vlissinger brengt zijn va kanties bij voorkeur door op een klein Grieks eiland. Spijs en drank zijn er vriendelijk geprijsd, goed weer is er ver zekerd en zo'n eiland heeft een overzichtelijkheid die houvast biedt. Deze zomer ging de reis even wel naar Noorwegen. Een nieuwe relatie opent soms letterlijk nieuwe horizonten. Het beviel hem - afgezien van het samenzijn met de nieuwe relatie - maar matig. Op het weer viel weliswaar niets aan te merken. Op de hoge prij zen van alcoholische dran ken die de Scandinavische landen teisteren, was gere kend door een aanzienlijke hoeveelheid drank van huis mee te nemen. Nee, wat hem echt tegenviel waren de lange wandelingen die overal in het Land der Vi kingen konden worden ge maakt. „Weet je", sprak hij nog merkbaar vermoeid, „dat is het grote nadeel van Noorwegen. Ze hebben daar geen korte afstanden." zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31