m mwm m Nederland spil in drugshandel NS halen zich woede op hals met scherpe prijsverhoging Vrijdag koopavond J 15c Watersnood maakt brood fors duurder Inlichtingendiensten zien explosieve groei distributie Ambtenaren sjoemelden Bollebozen in Hulst en Kapelle Dakloos na puinruimen ino sn water, Litmanen terug naar Ajax Met een Grand Cafémenu voor €3,95 morres Arnemuiden steunt Marokkaanse Apparatuur festival gestolen Gunstige loting topdrie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 22° ZW4 Wolken en zon Wolkenvelden, geleidelijk ook perioden met zon. Droog en in de middag rond de 22 graden. M' jy JK|§ËjëJr 245e jaargang no. 205 vrijdag 30 augustus 2002 los nummer 1,00 door Sander Kuypers DEN HAAG - Nederland heeft als nooit tevoren een spilfunctie in de interna tionale drugshandel. Dat blijkt uit rapporten van de Britse criminele inlichtin gendienst NCIS en van de federale Amerikaanse drugsbestrijdingsorgani- satie DEA. Internationaal opererende drugsorganisaties zoeken steeds meer directe contacten met hun leveranciers in Neder land. Ze willen steeds grotere partijen drugs afnemen, zonder daarbij tussenpersonen in te schakelen. Dit gebeurt zo om de winst zo groot mogelijk te ma ken, aldus de Britse inlichtin gendienst in een analyse over georganiseerde criminaliteit. Ook de Amerikanen constate ren dat er steeds grotere trans porten worden georganiseerd van de bronlanden naar landen over de hele wereld. ,,Het is waarschijnlijk dat deze metho de in de toekomst consequent wordt gebruikt, omdat crimine len de beschikking hebben over talloze containerhavens." Xtc Nederland blijft de belangrijk ste bron van xtc in de VS en Groot-Brittannië. „Ongeveer 80 procent van alle pillen die in de Verenigde Staten in beslag worden genomen, zijn in Neder land gemaakt", stelt de DEA dit jaar vast. Uit het Britse rapport blijkt dat in Nederland en MIDDELBURG - Een kwart van alle jongeren in de gemeen ten Hulst en Kapelle gaan naar het vwo. In Tholen en Reimerswaal wor den die percentages bij lange na niet gehaald. Daar gaat hooguit een op de tien basisscholieren naar het voorbereidend weten schappelijk onderwijs. Dit is een van de opvallende ver schillen tussen Zeeuwse ge meenten die is terug te vinden in de Sociale Atlas Zeeland 2002. Deze atlas, die gisteren werd ge presenteerd, is samengesteld door Scoop, het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cul tuur. pagina 15: atlas toont grote verschillen Spanje wordt gezorgd voor de mondiale distributie van drugs. Drugshandelaren houden zich in Nederland op om verschillen de soorten drugs te verdelen en te verkopen. De Britse inlichtingen- en op sporingsdiensten signaleren ook steeds vaker dat bendes ver schillende soorten drugs in één transport smokkelen. Deze 'cocktails' worden meestal ver voerd door specialistische transporteurs, die werken voor verschillende afnemers. Logistiek De goede logistieke mogelijkhe den maken Nederland zeer ge schikt als distributiecentrum van verschillende drugs, con stateert de Britse inlichtingen dienst. Daarom herbergt Ne derland samen met Spanje zeer belangrijke criminele trans portgroepen en criminele mede werkers, die deals sluiten met drugsorganisaties in onder meer Groot-Brittannië. Neder land is voor Britse drugshande laren makkelijk en onopvallend te bereiken door de korte af stand. Nederland speelt ook een be langrijke rol als toegangspoort voor cocaïne uit Colombia, be stemd voor landen in de EU. Daarnaast distribueren crimi nelen in Nederland de cocaïne die in Spanje aan land is gebracht. Volgens de NCIS or ganiseren Britten de cocaïne transporten uit Nederland naar Engeland. Tot nu toe werd aan genomen dat dat gebeurde door Colombianen. Volgens de NCIS wordt de rela tie tussen Zuid-Amerikanen, Spanjaarden, Nederlanders, Britten en andere criminelen steeds ingewikkelder. Zeker als het gaat om de vraag wie eige naar van de drugs is. Dat maakt het bestrijden van drugssmok kel steeds lastiger. ANP ZALEZLICE - Een moeder en haar zoon zitten bij de plaats waar enkele uren daarvoor hun huis nog stond. De woning in het Tsjechische dorp ZaleHice was zo zwaar beschadigd door de re cente watersnood in Midden- Europa dat het gesloopt moest worden. Een kwart van de 120 huizen van het dorp, 30 kilometer ten noorden van de hoofdstad Praag, is totaal verwoest door de overstromingen, foto Michal Krumphanzl/EPA Advertentie n/nrnlrl door Ron Meershoek UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen verhogen de prijs van het treinkaartje volgend jaar met ruim 9 procent. De maatregel, die gisteren werd aangekondigd, veroorzaakt een storm van kritiek. De Tweede Kamer is fel tegen. Reizigersor ganisatie Rover bereidt pu blieksacties voor. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat zei 'teleurgesteld' te zijn in de NS. Hij lijkt machte loos te staan. De prijsverhoging is toegestaan volgens het con tract tussen NS en Rijk, merkte de LPF-bewindsman op, „Ik zal mijn ongenoegen bij de NS ken baar maken." Banen De NS zeiden ook te verwachten honderden banen te moeten schrappen onder het kantoor personeel. FNV Bondgenoten vreest dat het gaat om 1000 tot 1200 banen. De bond zal geen gedwongen ontslagen accepte ren. Bondgenoten verwacht dat de maatregelen niet tot een ge zonder bedrijf zullen leiden, maar de NS juist instabieler maken. De verhoging van het trein- kaartj e gebeurt in twee stappen Per 1 januari gaat de prijs met 4,9 procent omhoog. Op 1 juli volgt een een stijging met 1,4 procent plus de inflatie. Die is naar verwachting 2,75 procent, zodat de totale prijsverhoging ruim boven de 9 procent uit komt. De NS hadden eerder besloten de prijzen over 2002 niet te ver hogen, gezien de vertragingen en het tekort aan treinen. Vol gens Rover, de Consumenten- AMSTERDAM - Jari Litmanen keert terug bij Ajax. De Finse voet baller tekent een contract tot en met het einde van dit kalenderjaar. Aan het begin van 2003 evalueren beide partijen de samenwerking. „Dan is het de bedoeling dat we er nog anderhalfjaar aan plakken", aldus technisch directeur Leo Beenhakker. Litmanen vertrok me dio 1999 naar Barcelona. De laatste club van de 31-jarige interna tional was Liverpool. Ajax moet Litmanen nog wel speelgerechtigd krijgen voor de Champions League. Dat moet de club doen voor vanmiddag 16.00 uur. Op dat moment loopt de Europese transfer termijn af. Omdat Ajax momenteel een jonge en onervaren selectie heeft, kan de club een gelouterde speler als Litmanen goed gebrui ken. „Los van die ervaring staat zijn kwaliteit niet ter discussie", vindt Beenhakker. ANP bond en andere organisaties breken de NS die belofte door de prijsverhoging van dit jaar vol gend jaar alsnog door te voeren. Minister De Boer merkte op dat de spoorwegen 'tegen de geest van de eigen belofte' handelen. Reizigers- en consumentenor ganisaties wezen erop dat de kwaliteit van het treinvervoer nog steeds te wensen overlaat. Zij vinden dat De Boer het pres tatiecontract met de NS moet openbreken, teneinde de prijs verhoging tegen te houden. NS-directeur A. Meerstadt er kende dat de prijsverhoging moeilijk uit te leggen valt. Maai er is volgens hem niet aan te ont komen. Over het eerste halfjaar leden de NS met de reizigersdi visie, de kernactiviteit, een ver lies van 7 miljoen euro. Het tota le concern boekte wel winst, maar die lag met 27 miljoen euro 64 procent lager dan in het eer ste halfjaar van 2001. ANP pagina 3: Europese middenmoter pagina 4: commentaar Advertentie Bezoek onze website en u ziet dat onze missie luidt: het constant verbeteren van alles wat aan de basis ligt van de menselijke vooruitgang met behulp van wetenschap en technologie. Bezoek een van de 60 landen waar Dow actief is en u ziet de resultaten van ons werk: sterkere en gezon dere gewassen, schoner water, betere bouw- en transport materialen, duurzamere en flexibelere stoffen en compac tere, energiezuinige elektronica. Daarmee willen we niet zeggen dat we onze missie al hebben volbracht. Maar wel dat onze missie de moeite van het volbrengen waard is. Living. Improved daily. van The Dow Chemical Company De griffier van de provin cie Zuid-Holland, M. van Wieringen-Wagenaar, verhaalt voor de enquête commissie bouwnijver heid over fraude door ambtenaren. Die hebben valse facturen van aanne mers goedgekeurd. Weg werkzaamheden die voor de provincie werden uit gevoerd, zijn niet gecon troleerd en er bestond geen ad ministratie. Ze verhuisde vier weken geleden vanuit de Rand stad naar Arnemuiden, omdat ze met haar kinde ren in een geborgen ge meenschap wilde wonen. Woensdag ontving ze een dreigbrief. Een dag later betuigden Arnemuidena- ren hun steun aan de vrouw van Ma rokkaanse kom af. Vermoedelijk door zich in te laten sluiten op het Middelburgse Abdijcomplex hebben dieven voor tienduizenden euro's aan apparatuur kunnen stelen van het Zee land Nazomer Festival (ZNF) en de provincie. Ajax treft in de eerste ronde van de Champions League Inter- nazionale (met Ronaldo), Olympique Lyon en Rosenborg. De loting was gisteren in Monaco. Feyenoord, houder van de Uefa Cup, krijgt te maken met Juventus, Newcastle United en Dynamo Kiev. PSV werd gekoppeld aan Arsenal, het Borussia Dortmund en Auxerre. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13,15 en 17; sport: 19,20,21,22 en 23; kunst en cultuur: 25, 26,27, 29 en 30 van onze redactie binnenland APELDOORN - Brood van de bakker of in de supermarkt wordt binnen afzienbare tijd duurder. Door het extreme noodweer en de overstromingen is de oogst in het noorden, mid den en oosten van Duitsland grotendeels verloren gegaan. Meelproducenten halen daar zo'n vijftig procent van de tarwe vandaan voor de Nederlandse markt. Vorig jaar, toen er in Frankrijk een slechte oogst was, was dat percentage zelfs zestig a zeventig procent. In Duitsland, één van de weini ge gebieden in de omgeving waar tarwe met een hoog eiwit gehalte wordt verbouwd die no dig is om de hoge en luchtige broden te bakken die hier in de winkel liggen, is de prijs per 100 kilogram tarweproducten met vier euro verhoogd. Volgens secretaris De Keijzer van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten gaat het om een verhoging van bijna tien procent. Hij verwacht dat de aangesloten meelfabrikanten nog voor medio september zul len volgen. Of dat ook met tien procent is, hangt af van de ont wikkeling van andere kosten, zoals de prijs van elders ver bouwde tarwe die wordt ge mengd met de hoogwaardige baktarwe. Uiteindelijk bepaalt de indivi duele bakker de broodprijs. Hij is bijna gedwongen de verho ging van de grondstof prijs door te berekenen. Niet alleen de hevige regenval in Midden-Europa is van invloed geweest op de graanoogst, ook de extreme droogte in Noord- Amerika en Australië hebben tegenvallende oogsten veroor zaakt. De Amerikaanse oogst komt dit jaar uit op het laagste niveau van de afgelopen dertig jaar. GPD (Advertentie) WONEN Advertentie OPROEP AAN GEBRUIKERS VAN FIFAX AFVOERONTSTOPPER Ons is gebleken dat een aantal flacons FIFAX afvoerontstopper in de handel is gekomen waarvan de dop onvoldoende is aangedraaid. De flacon is wel gesloten maar de sluiting is hiermee nog niet kinderveilig. Het gaat om flacons van de producten FIFAX korrelontstopper badkamer (blauwe dop) en FIFAX korrelontstopper keuken (rode dop). U kunt de flacon alsnog kinderveilig maken door de dop open en weer dicht te draaien. De kinderveilige sluiting functioneert vervolgens naar behoren. Wij hebben inmiddels maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. INTEC B.V., Veenendaal, 30 augustus 2002. Voor nadere inlichtingen kunt u contact met ons opnemen via telefoonnummer 0318-545222. naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v 6 weken voor 15.- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats'nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- I 0 per maand met nummer: j j j i 1 automatische incasso 19,25) handtekening: c per kwartaal met automatische incasso 52,-). O per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- oen, in de colofon Velt o nadere nfo,mali aan automa ische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" v=ge" 123 di wo do m za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1