Sociale atlas toont verschillen PZC Apparatuur Nazomerfestival gestolen Plotseling vertrek Delta-directeur roept vragen op Scoop roept op te investeren in kleine kernen Hondensport op basis Woensdrecht Slachtoffer weer onder één dak met verdachte 15 Scoop brengt bevolkingsgegevens Zeeuwse gemeenten bijelkaar Verdachte wijt fataal ongeval aan slechte plaats borden DE BIECHTSPIEGEL Znf 2002 COUPURE Zflf 2002 Onderzoek naar explosieven Vrachtwagen verliest betonblok Staat mag visgebieden sluiten Distels overwoekeren inlaaggebied Omloop van Z-Vlaanderen vrijdag 30 augustus 2002 doorEmile Calon MIDDELBURG - Investeer in de vitaliteit van de kleine ker nen. Voorzieningen verdwijnen sluipend. Investeer in publiek- private servicepunten waar diensten zijn ondergebracht, adviseerde directeur D. van den Bout van Scoop gisteren Zeeuwse bestuurders tijdens een miniconferentie over een Zeeuwse Sociale Agenda. De directeur van het Zeeuws In stituut voor Zorg, Welzijn Cultuur hield hen ook voor dat ze ruimte moeten scheppen waaronder mensen makkelijk instappen in bestuurlijke, uit voerende of organisatorische vrijwilligersactiviteiten. En ze moeten de discussie over voor zieningen in stad en platteland dicht bij de burgers houden. „Hou de menselijke maat, voor kom sociaal en ruimtelijk isole ment." En er moet ook gewerkt worden aan het verbeteren van het openbaar vervoer. Vooi'zitter H. Simons van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn hield de bestuurders voor dat verschillende thema's de komende jaren de sociale agenda zullen bepalen. Om te beginnen de bestuurlijke schaal. Hij erkende volmondig dat hij ook als parlements- en kabinetslid jarenlang pleitte voor schaalvergroting. Nu weet hij echter dat groot niet gelijk staat aan goed en efficiënt. Dat is volgens hem lang onderschat. Hij vertelde ook dat dienstver lening een belangrijk item wordt. Instellingen moeten bij al hun plannen de dienstverle ning centraal stellen, aldus de voorzitter van het NIZH. De vermaatschappelijking van de zorg zal ook steeds nadrukkelij ker worden besproken. Net als leefbaarheid in combinatie met veiligheid Ook moeten be stuurders volgens hem aanvaar den dat er regionale verschillen bestaan en dat per regio een op lossing gezocht moet worden voor een probleem. Zelf vindt hij dat huisartsen en leraren in bijvoorbeeld achterstandswij ken meer moeten verdienen dan hun collega's in betere wijken. Simons loofde de manier waar op in Zeeland bestuurders sa menwerken. Volgens hem is dat nog steeds zeer bijzonder. Ook Van den Bout merkte op dat in Zeeland veel beter wordt sa mengewerkt dan in andere re gio's. Maar het kan volgens hem nog beter. Op regionaal niveau moet het overleg tussen ge meenten onderling en gemeen ten en provincie verder vorm worden gegeven. En de schotten tussen de verschillende instel lingen moeten ook geslecht worden. door Emile Calon MIDDELBURG - Opvallend veel jongeren uit de gemeenten Hulst en Kapelle gaan naar het atheneum, het gymnasium of het lyceum, zo blijkt uit de Soci ale Atlas Zeeland 2002. Bijna een kwart van de jongeren uit die gemeenten gaat naar het vwo. In Tholen en Reimerswaal wor den die percentages bij lange na niet gehaald. Uit de gisteren door Scoop ge presenteerde Atlas blijkt dat net geen acht procent van de Thool- se jongeren naar het vwo gaat. En één van de tien jongeren uit Reimerswaal gaat ook naar het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs. In die twee ge meenten zijn het voorbereidend beroepsonderwijs het popu lairst. Ruim eenderde van de jongeren uit die gemeenten be zoekt het vbo. Scoop-onderzoeker D. van der Wouw heeft geen verklaring voor de opvallende verschillen op het gebied van onderwijs tus sen de verschillende gemeenten. Aan de hand van de gegevens in de Atlas kunnen overheden en andere instellingen onderzoe ken waarom er verschillen zijn en vervolgens besluiten om al dan niet in actie te komen. Allochtonen De Atlas laat namelijk zien dat er op allerlei terreinen fikse ver schillen zitten tussen de zeven tien Zeeuwse gemeenten. Scoop heeft in opdracht van de provin- door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 25-jarige inwo ner van Terneuzen wegens schuld aan een dodelijk ongeval vijftien maanden rijontzegging, 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf geëist. De Terneuzenaar veroorzaakte ruim twee jaar geleden, 18 juni '2000, op de Oostlangeweg tus sen Biervliet en Hoofdplaat als bestuurder van een auto een eenzijdig ongeval waarbij zijn vriendin om het leven kwam. Op de plaats van het ongeluk was er net een nieuwe toplaag op het wegdek aangebracht. De officier vond dat de man on verantwoord hard gereden had. ,Hij had vanwege de opspatten de steentjes en het losse grind zijn snelheid moeten matigen, want anders verliest men de grip op de weg", stelde Flik weert vast. De auto was in een flauwe bocht in een slip geraakt en aan de andere kant van de weg in de sloot beland. In de au to zaten behalve het slachtoffer nog twee vrienden van hem. Ter discussie stonden de ver keersborden. Hadden de waar schuwingsborden de verdachte voldoende op de gevaarlijke si tuatie geattendeerd of stonden ze die zondag niet goed ge plaatst? Volgens de officier waren de waarschuwingsborden 'slipge vaar, matig uw snelheid en op spattend grind' goed geplaatst en had de bestuurder moeten weten wat hem te wachten stond. Raadsman C. de Lange deelde die mening niet. „Mijn cliënt reed niet te hard. Hij was verrast door de gravel. Een vijf tig kilometerbord was twee ki lometer van het nieuwe wegdek geplaatst. Die afstand was veel te ver. Bovendien stond het waarschuwingsbord 'slip ge vaar' opgesteld bij het begin van de werken, zodat hij niet meer tijdig kon reageren." De straf pleiter concludeerde dat het aan een deugdelijke bebakening van de borden heeft ontbroken- .De Terneuzenaar zei zich wel verantwoordelijk voor het on geval te voelen. „Maar ik acht me niet schuldig', meende hij. De rechtbank doet 11 septem ber uitspraak. cie die Atlas samengesteld aan de hand van allerlei beschikba re gegevens. Zo blijkt dat de meeste (niet-Westerse) alloch tonen in Middelburg-zuidoost en het middengebied van Vlis- singen wonen, terwijl er nauwe lijks honderd wonen in respec tievelijk Sluis-Aardenburg en Noord-Beveland. Van alle men sen die zich in Zeeuws-Vlaan deren vestigen zijn volgens de atlas opvallend veel van buiten landse (Belgische) afkomst. De meest grijze kernen van Zee land zijn Domburg, Eede en Haamstede. Een kwart van die inwoners is ouder dan 65 jaar. Oud-Vossemeer, Philippine, Rilland-Bath, Waarde en Wa terlandkerkje kennen de minst grijze bevolking; slechts één van de acht inwoners is gepensio neerd. In de Atlas zijn gegevens opge nomen op het gebied van arbeid en inkomen, maatschappelijke participatie, woonomgeving en veiligheid, jeugd, multicultura- liteit, onderwijs en zorg. De meest recente cijfers zijn af komstig van begin dit jaar. Voor een aantal terreinen is gebruik gemaakt van oudere gegevens. Met de Atlas beschikt de pro vincie nu over een gebundeld bestand en is het in het vervolg vrij makkelijk om allerlei ver anderingen te signaleren. Gede puteerde L. Coppoolse toonde zich erg ingenomen met de At las. Hij noemde hem een aan winst. Om de twee jaar ver schijnt er een nieuwe uitgave zodat precies is te volgen hoe het met de sociale infrastructuur van Zeeland gesteld is. Scoop gaat de Atlas, alsmede al le onderliggende gegevens, over enige tijd ook op internet zetten. Hond en baas leggen een parcours vol hindernissen af. door Rob Paardekam WOENSDRECHT - Bi j biatlon denk je al snel aan lange latten en sneeuw. Daar was gisteren echter geen sprake van op de vliegbasis in Woensdrecht. Het wa ren dan ook geen mensen, maar honden die de spox-tdiscipline beoefenden. De Koninklijke Militaire School Luchtvaart (KMSL)van de vliegbasis organiseerde voor de twaalfde keer de internationale hondenbiatlon voor hondengeleiders. De teams legden een negen kilometer lang parcours af. Voor de baasjes waren er schietoefeningen, terwijl de honden aan de nodige dres- suuroefeningen werden onderworpen. Zestien natuurlijke en gecreëerde hin dernissen maakten het geheel com pleet. De wedstrijd is een goede graadmeter voor de inzetbaarheid en de vaardighe den van zowel de geleider als de dienst- hond. Trok de eerste hondenbiatlon in 1990 slechts vijftien deelnemers; dit jaar waren dat er 79. De belangstelling voor de sport is zo sterk toegenomen dat hondenbiatlon een officiële en internationale status heeft verworven. Naast de Nederlandse teams, waren er dit jaar deelnemers uit Zwitserland, Tsjechië, Duitsland en België. De wedstrijd werd gewonnen door de 29-jarige Halstenaar Corné Keijl met foto Willem Mieras zijn hond Rico in een tijd van 43 minu ten en 5 seconden. Keijl is als korporaal werkzaam op de vliegbasis in Woens drecht bij de hondensectie van de KM- SL. De Zwitser Paul Kaestli, de winnaar van vorig jaar, werd tweede met een achterstand van vijftig seconden. Kort daarachter finishte de Tsjech Antonin Muhlfait als derde. Een aparte prijs voor de beste schutter ging naar de Zwitser Daniel Aesbach. door Miriam van den Broek en Ernst-Jan Rozendaal MIDDELBURG - Op het Ab dijplein en in het Abdijcomplex in Middelburg is woensdag nacht voor tienduizenden euro's aan apparatuur gestolen van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) en van de Provincie Zee land. De provincie mist zeven computers en van het ZNF is on der meer video- en projectieap- paratuur weggenomen. Ver moedelijk hebben de daders zich laten insluiten. De diefstal vond plaats tussen één uur 's nachts en zes uur 's ochtends, denkt A. Lourense, hoofd gebouwendienst van de provincie. „Normaal wordt het Abdij plein om elf uur 's avonds afgesloten met hekwerken, maar nu het Zeeland Nazomer Festival op het Abdijplein wordt gehouden, sluiten we het plein af na afloop van de voor stelling. Dat was gisteren onge veer om één uur. We hebben geen braaksporen aangetroffen. Daardoor hebben we het ver moeden dat de daders zich hebben laten insluiten in het Abdijcomplex. Maar veel kan ik daarover niet zeggen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Of er een alarm is afgegaan, zegt Lourense niet. „Uiteraard is het complex wel beveiligd. Boven dien is het complex zo ingericht dat we het inbrekers moeilijk maken." Het afgelopen jaar werd twee keer eerder ingebroken bij de provincie. Ook toen zijn compu ters meegenomen. Bij die inbra ken was er wel sprake van braakschade. De daders kwa men binnen na het intikken van een ruit. De ZNF-organisatie was gisteren volop in touw om alle geplande activiteiten nor maal te laten doorgaan, inclu sief de installatie van Paul en Menno de Nooijer, waaruit vi- deo-beamers waren gestolen. Volgens ZNF-directeur R. van Meij el was op het plein geen nachtwaker aanwezig. „Als het plein is afgesloten, zou het vol doende beveiligd moeten zijn. Nu gaan we natuurlijk wel ver gaderen over andere maatrege len." Advertentie verteltheater op locatie in Zeeland monoloog aan de toog wo 28 t/m za 31 aug en ma 2 t/m za 7 sept 20u30 10,= incl. consumptie dorpscafés in Biggekerke, Groede, Scherpenisse, Kamperland en Bath zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerlestival.nl Advertentie theater op locatie bij Zonnemaire een zachtzinnig stuk over de harde werkelijkheid van 1953 di 27 t/m za 31 aug en di 3 t/m za 7 sept 20u30/€15,= Zonnemaire-polder (overdekte tribune) zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank moest het gis teren doen zonder de hoofdrol spelers. Een 31-jarige inwoner van Terneuzen, die zich moest verantwoorden voor het bedrei gen met de dood en vrijheidsbe roving van zijn vrouw, kwam niet opdagen. Ook de vrouw (het slachtoffer), die als getuige was opgeroepen, bleef weg. Alles zou weer koek en ei zijn tussen verdachte en slachtoffer. Ze zouden weer samen onder één dak wonen in Terneuzen. „Waar zijn die in godsnaam mee bezig?", riep officier van justitie R. Rammeloo vertwijfeld uit. Hij voelde zich gefrustreerd door de gang van zaken. „Politie en justitie hebben in deze zaak veel tijd en werk gestoken", zei hij. Eerder was de strafzaak aange houden voor het horen van ge tuigen. De man wordt ervan be schuldigd 21 februari dit jaar in Terneuzen zijn partner met een mes te hebben bedreigd en ste kende bewegingen in haar rich ting te hebben gemaakt. Daar naast had hij het slachtoffer van haar vrijheid beroofd door de deuren van de woning op slot te doen, zodat ze niet aan het ge weld kon ontsnappen. Drie da gen na het incident werd de verdachte door de politie aan gehouden. De man zat circa drie maanden in voorarrest. Zijn raadsman E. Smit zag het ver zoek om zijn cliënt uit de voor lopige hechtenis te schorsen ge honoreerd. Daaraan werden consequenties verbonden. Zo zou hij (tijdelijk) naar zijn neef in Den Haag verhuizen en bo vendien was hem contactver bod met zijn vrouw opgelegd. „Het lijkt er sterk op dat ze te rug samen zijn", stelde de offi cier. De man kon niet bereikt worden op het adres van zijn neef en het slachtoffer had zich laten ontvallen dat hij bij haar thuis ziek op bed lag. De dagvaarding werd door de rechtbank nietig verklaard. De rechtbank gaf de officier in overweging zich te beraden op een nieuwe oproep, gezien de omstandigheden. Daar wilde de officier (voorlopig) niet van we ten. Hij wil de zaak eind oktober opnieuw ter zitting te brengen. SCHOONDIJKE - Maandag wordt er in de omgeving van de rijksweg N5 8 tussen Schoondijke en Oostburg gestart met een explosievenonderzoek. Rijkswaterstaat acht het drie weken durende onderzoek nodig in het kader van het project Duur zaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaanderen. In het najaar wordt immers de weg tussen Schoondijke en Oostburg verbe terd In dit gebied is in de Tweede Wereldoorlog hevig gevoch ten, „In het verleden zijn hier al meerdere keren explosieven ge vonden. Er is reeds een vooronderzoek gedaan met metaalde tectoren en die begonnen vaak te piepen Het kan natuurlijk van alles zijn, maar we sluiten niets ui tAls de kans op aanwe zigheid van explosieven nihil is, doen we natuurlijk geen on derzoek. We houden dus serieus rekening met de vondst van explosieven, maar waarschijnlijk treffen we hoofdzakelijk gewone metale voorwerpen aan, zoals een verloren hoefijzer of een stuk prikkeldraad", aldus J. Geluk van Rijkswater staat. De opgravingswerkzaamheden gaan vooralsnog niet gepaard met omleidingen voor het verkeer. MIDDELBURG - Een 65-jarige vrachtwagenchauffeur uit de gemeente Borsele heeft gisteren een betonblok verloren op de Toren weg in Middelburg. De man reed vanaf de Schroeweg de Torenweg op. In de bocht viel het blok uit de laadbak op de weg. Er was een takelwagen nodig om het blok weer op de vrachtwagen te krijgen. Niemand raakte gewond, wel ont stond schade aan het wegdek. DEN HAAG - Vissers uit Stellendam en omgeving die in de Voordelta vissen, hebben een slag verloren voor de Raad van State in Den Haag. Zij mogen sinds eind 1999 in vier natuur gebieden in de Voordelta niet meer vissen. Volgens hen had de rijksoverheid dit niet via persoonlijke vergunningen mogen regelen, maar via een algemene bestuursmaatregel, waarte gen gemakkelijker bezwaar mogelijk is. De Raad van State heeft echter bepaald dat de Staat dit als eigenaar van de vis rechten voorde Voordelta wel via persoonlijke vergunningen mocht doen. De advocaten van de vissers leggen zich daar niet bij neer. Zij gaan de Staat voor de rechtbank in Den Haag dagen om de sluiting van de visgebieden ongedaan te maken. Dit is een be langrijke zaak voor de beroeps visserij, omdat de rijksover heid niet eerder via persoonlijke vergunningen visgebieden heeft gesloten om zeenatuur te beschei'men. SEROOSKERKE - Het inlaaggebied achter de zeedijk langs de zuidkust van Schouwen wordt plotseling ovex*woekex"d door distels. Bewoner en agrarisch ondernemer in dit gebied J. van de Hoek meldde dat gisterochtend in de vergadering van de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. Volgens Van de Hoek is er dit jaar sprake van een explosieve toename van het aantal distels. Het zaad van deze planten valt in grote massa's tussen de bloemen in dit gebied. „Het geeft een aanblik alsof het ge sneeuwd heeft", meldde hij en overhandigde de commissie een fotoreportage waarin hij de groei en ontwikkeling van de distels heeft vastgelegd. Van de Hoek wil gx*aag op koxie ter mijn van de LIC vexmemen wie er verantwoordelijk is voor het weghalen van al het witte zaadpluis. Voorzitter A. de Haan zegde toe in volgende vergadering op deze vraag terug te ko- door Ben Jansen MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) wil opheldering over het plotselinge vertrek vaix algemeen directexxr J. de Back (56) van nutsbedrijf Delta. De Statenfractie van deze partij wil weten welke gevolgen het opstappen van De Back heeft voor de onderneming. Bovendien neemt de PvZ geen genoegen met de mededeling dat de directeur 'op eigen ver zoek om persoonlijke redenen vertrekt'. Fractievoorzitter R. Stoffels: „We kunnen ons geen tweede affaire Spar van de Hoek veroorloven. Dit is niet goed voor Zeeland." De voorman van de PvZ veron derstelt dat het niet boterde tus sen De Back en de raad van com missarissen, Naar zijn mening betekent dit dat de kwestie ook de commissarissen valt aan te rekenen. „Zij hebben hem im mers aangesteld en zij hebben blijkbaar niet goed ingeschat of de heer De Back, die bij Pechi- ney nu eenmaal in een andere cultuur werkte, de juiste man op de jxxiste plaats was." Een ander Statenlid dat de gang van zaken bij Delta steeds kri tisch heeft gevolgd, M. Wiersma van GroenLinks, is zich exwan bewust dat de Zeeuwse politiek sinds enige jaren op grotere af stand tot het nutsbedrijf staat. „Maar ik kan me toch voorstel len dat we eens van gedachten wisselen over de situatie die nu bij Delta is ontstaan. Het uitga venpatroon van de provincie is ernstig afhankelijk geworden van het dividend dat we van Delta ontvangen. Verder had den we het idee dat het bedrijf op de goede weg was met groene TERNEUZEN - Vanuit Hoek wordt woensdag 4 september voor de 23e keer de fietstoer- tocht 'Omloop van Zeeuws- Vlaanderen' verreden. De tocht van 100 km wordt ge organiseerd door marechaussee in Terneuzen. Deelname staat open voor medewerkers van de fensie, politie, openbaar minis terie en aanverwante diensten. J. de Back stroom, duuxxame energie-op- wekking en waterbesparing. Dat zijn zaken die in elk geval overeind moeten blijven." Voorzitter P. Louwerse van de ondernemingsraad van Delta zegt niet te weten wat tussen De Back en de raad van commissa rissen of het managementeam is voorgevallen. In het overleg tus sen de directeur en de ondenxe- mingsraad deden zich geen pro blemen voor. „Het was een goede zakelijke relatie. Er de den zich wel eens meningsver schillen voor en zo hoort het ook." Moeite Plet kostte Delta vóór de benoe ming van De Back veel tijd om een opvolger te vinden voor de toenmalige directeur P. Stoter. Louwerse gaat ervan uit dat het nu minder lang zal dux-en. „Del ta zat destijds in een luxe situa tie. Stoter was bereid aan te blij ven tot een opvolger voor hem was gevonden. Dat betekende dat de raad van commissarissen op zijn gemakje kon rondkij ken." Louwerse wil dat de onderne mingsraad wel een nadrukkelij kere rol gaat spelen in de proce- dure voor de benoeming van een nieuwe algemeen directeur. „De vorige keer konden we in feite alleen maar ja zeggen. Ik wil be weren dat we nu niet zonder di recteur zouden zitten als we wél meer inbreng zouden hebben gehad. Maar je ziet dat in de we reld van de ondernemingsraden woi'dt gezocht naar mogelij khe den om invloed op de benoe ming van directeuren en com missarissen te vergroten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15