Veere wil 598 huizen bouwen PZC PZC Bazaar Grijpskerke is een begrip V erkeerssituatie Sloegebied wijzigt Muskusrat rukt op boven Westerschelde Gemeenten blijven tegen komst WCT 13 Gemeente maakt planning voor nieuwe woningen in dorpen tot 2011 Rugby'ers promoten sport Ringrijdersfeest Man opgepakt op politiebureau Justitie wil Rhodos niet vervolgen Scooter gestolen in Middelburg Vrouw beroofd van schoudertas Skatebaan professioneel bespoten VI Open huis bij nieuwe garages brandweer agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 30 augustus 2002 door Rob Paardekam GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat meer uren vrij maken voor de vangst van muskusratten, want in vrijwel alle delen van de provincie is het aantal van deze dieren toe genomen. Volgens het schap ligt een plaag op de loer als er geen maatregelen worden ge nomen. Samen met het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is het schap voor de Zeeuwse eilan den verantwoordelijk voor de bestrijding van de muskusrat in Zeeland. Uit cijfers over de eerste 32 weken van dit jaar blijkt dat het aantal gevangen ratten 16.778 bedraagt. Dat ligt ongeveer op-hetzelfde ni veau als vorig jaar, maar er is wel een verschuiving waar te nemen. In Zeeuws-Vlaanderen daalde het aantal gevangen muskusratten met vierduizend tot 9324, maar in de rest van de provincie is sprake van een stijging van meer dan honderd procent. Vruchtbaar De situatie is het ergst op Wal cheren, de Bevelanden en Tho- len. Om te voorkomen dat de si tuatie uit de hand loopt, zal het waterschap meer gaan contro leren. Muskusratten zijn bij zonder vruchtbaar. Een ouder paar kan drie keer per jaar gemiddeld zes jongeren wer pen, terwijl een wijf je dat in het voorjaar wordt geboren al in het najaar een nest kan krijgen. Zonder bestrijding zijn er elk jaar al gauw acht tot tien keer zoveel diertjes als het jaar er voor. Dat is desastreus voor on der meer watergangen en oe vers, omdat de muskusrat er lustig op los graaft. Een team van achttien personen houdt zich momenteel bezig met de bestrijding van de muskusrat in Zeeland. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het gemeentebe stuur van Veere wil verdeeld over tien jaar 598 woningen bouwen. Dat staat in de plan- ningslijst woningbouw 2002- 2011. Deze lijst wordt maan dagavond besproken in de com missievergadering Ruimtelijke Ontwikkeling. De meeste woningen worden ge bouwd in Koudekerke. Binnen tien jaar verrijzen daar 124 on derkomens aan de Kaapduinse- weg, op de plaats van het voor malige Hotel Walcheren, bij de Biggekerksestraat, bij het Ko ningshof en op een aantal ande re plaatsen in en rond het dorp. Oostkapelle staat met 70 wo ningen tweede op de lijst. Daar worden verdeeld over de jaren, vijftig woningen gebouwd bij de Duinweg en de Noordweg. Ook de zeven woningen op de plaats van de voormalige Eben Haë- zerschool in Oostkapelle staan op de lijst. Vier bejaardenwo ningen in de E.D. van den Broeckestraat moeten plaats maken voor drie nieuwe wonin gen. In het kort kan Aagtekerke re kenen op 28 nieuwe woningen, Biggekerke op 33 huizen, Dom burg op 38 stuks en Gapinge op 14. Grijpskerke breidt uit met 37 huizen, Meliskerke met 20, Serooskerke krijgt er 50 bij, de kern Veere 49, Vrouwenpolder 37, Westkapelle 60 en in Zoute- lande willen B en W 37 wonin gen bouwen. In deze cijfers zijn niet alleen MIDDELBURG - De Middel burgse Rugbyclub Oemoeme- noe houdt zaterdag een blind- date-toernooi. Twaalf teams met veel onervaren spelers gaan de strijd aan op sportpark Voor- borch in Middelburg. Het toernooi begint om elf uur 's ochtends. De finale wordt om vier uur gespeeld. De wedstrijd is bedoeld om de rugbysport te promoten. Leden hebben op dracht gekregen om teams van vrienden of collega's te vormen. De teams bestaan elk uit zeven spelers, onder wie twee geoe fende rugbyers. Bekende rug byers zijn scheidsrechter bij het toernooi. Zo is oud-internatio nal Arno Seijbel aanwezig, sa men met Benjamin Mast, speler van het Nederlands rugbyteam. DOMBURG - De Domburgse ringrijders vieren zaterdag hun vijftigjarig bestaan. Er is ring- rijden vanaf acht uur 's morgens in Domburg. Daarnaast vinden er activiteiten voor de jeugd plaats. De dag wordt afgesloten met live muziek in Schutters hof, vanaf 21 uur. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl concrete bouwprojecten opge nomen, maar ook een aantal nieuwbouwwoningen op in- breidingslocaties. Dat zijn bouwlocaties op plaatsen waar voorheen huizen of bedrijven stonden. Omdat veel afhangt van bedrijven die uit eigen be weging verhuizen of stoppen, is de hoeveelheid woningen op de ze plekken globaal berekend. De gemeente spreekt overigens zelf niet van 598 nieuwe wonin gen, maar van 565. Dat komt doordat de nieuwbouw voor een gedeelte 33 gesloopte of nog te slopen bejaardenwoningen vervangt in Biggekerke (4), Domburg (6), Koudekerke (16), Oostkapelle (4) en Serooskerke (3). Per jaar bekeken, worden de meeste woningen volgens de planningslijst gebouwd in 2004. Dan staan 127 nieuw te bouwen woningen op de agenda. Van 2005 toten met 2011 worden ge middeld per jaar zo'n 50 wonin gen gebouwd. Deze lijst kan per jaar worden bijgesteld. VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger werd woensdag middag rond half twee op het politiebureau in zijn woon plaats aangehouden. De man bleek de afgelopen maanden voor enkele honderden euro's getankt te hebben zonder beta len. D e Vlissinger werd woensdag tij dens een verkeerscontrole op de Torenweg in Middelburg staande gehouden voor het rijden in een onverzekerde personenauto. Het voertuig werd in be slag genomen. Na een onderzoek door de politie bleek echter dat met deze auto de afgelopen maanden zeker twaalf keer getankt was zonder betalen. Diverse tankstationhouders in de omgeving van Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden hadden hiervan aangifte gedaan. Toen de man zijn voertuig kwam ophalen, werd hij aangehou den. De man heeft bekend en is later met een dagvaarding op zak in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Justitie ziet niets in het vervolgen van het Grieks restaurant Rhodos in Middelburg. Officier van justitie A. Flikweert vroeg gisteren de rechtbank in Middelburg het openbaar ministerie in die zaak niet-ontvankelijk te verkla ren. Het restaurant verkeert in staat van liquidatie en de vier familie- vennoten zijn failliet verklaard. ,,De zaak is niet meer opportuun. Er is geen enkel doel mee gediend", vond de officier. Het restaurant wordt belastingfraude verweten. De rechtbank neemt op 11 september een beslissing. MIDDELBURG - Vanaf het Parelplein in Middelburg is in de nacht van woensdag op donderdag een zwart/witte Beta scooter gestolen. Het kenteken van de scooter is TLW282. De waarde is onbekend. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissingse is in een horecagele genheid in haar woonplaats haar schoudertas kwijtgeraakt. De diefstal vond plaats in de nacht van woensdag op donder dag. De vrouw had de tas naast haar neergezet, maar merkte later dat deze was verdwenen. De inhoud bestond uit per soonlijke papieren, een klein bedrag aan contant geld, een brillenkoker en kleding. TERNEUZEN - Professionele graffiti-kunstenaars komen morgen naar Terneuzen om de skatebaan in het sportpark Ou de Vaart onder de verf te spuiten. De quarterpipe, piramide, crub- en grinebak en funbox, ze krijgen allemaal een kleurtje. Door er geoefende verfspuiters op los te laten hoopt de ge meente Terneuzen dat het geen rommeltje wordt bij de skate baan. „Die toestellen staan er nu al een tijdje en dan krijg je dat ie mand er eens een verfbus op gaat uitproberen. En die kunnen dat meestal niet erg goed", aldus een woordvoerder van de ge meente. De gemeente heeft met de jongeren die van de skate baan gebruik maken overleg gevoerd. Dat heeft geleid tot contacten met de vzw Graffiti Jeugddienst uit Gent. Die heeft professionele graffitikunstenaars voor het aanbrengen van spuitbuskunstwerken. De spuiters worden zaterdag rond 10.00 uur verwacht en de kunstwerken zullen straks een totale oppervlakte van ruim 46 vierkante meter beslaan. Carla Bommeljé is bezig met het inrichten van de bazaar in Grijpskerke. foto Ruben Oreel Opbrengst succesvol evenement dit jaar naar hulpproject Cambodja door Ab van derSluis GRIJPSKERKE - Elk jaar denkt de bazaarcommissie Grijpskerke dat het plafond be reikt is, maar elke keer opnieuw overtreft de opbrengst van de bazaar alle verwachtingen. Voorzitter Martin Dekker en commissielid Carla bommeljé hopen ook nu weer op een bru- tobedrag van 22.000 euro. Het bedrag gaat naar de actie Zee land helpt Cambodja voor de bouw van een school in Poipet. De bazaar, morgen in het dorps huis en wijde omgeving, wordt voor de 25ste maal gehouden. Het evenement begon ooit om geld binnen te halen voor de res tauratie van de kerk, maar is nu onafhankelijk. Alleen de naam bleef hetzelfde. „Da's juist het leuke", vertelt Dekker, „Het is nu meer een dorpsgebeuren." De commissie zelf telt twaalf le den, maar wordt op de grote dag bijgestaan door honderd vijftig tot tweehonderd vrijwilligers. De commissie is het hele jaar druk doende met de organisatie. Dat begint al direct na afloop van de bazaar. Dekker: „We be ginnen dan meteen met een eva luatie. We bekijken wat fout is gegaan en we bepalen ook me teen het goede doel voor het vol - gende jaar." In november krijgt elke dorpsbewoner via een briefje in de bus te weten wat de opbrengst was van de afgelopen bazaar en welke liefdadigheids instelling kan rekenen op een volgende gulle gift. Keuze De bazaarcommissie kan jaar lijks kiezen uit een aantal goede doelen. De organisaties weten de commissie te vinden. Elk j aar melden zich ongeveer zeven be langstellenden. De keuze is niet verstandelijk, maar gevoelsma tig. „We bekijken wel kritisch wat ons aanstaat en waar we het beste gevoel bij hebben." Klein schaligheid speelt ook een rol. De bazaarcommissie voelt er niets voor om bijvoorbeeld de Postcodeloterij te steunen. Die organisatie is te massaal. „We proberen zo concreet mo gelijk te helpen", vult commis sielid Bommeljé aan. „De actie Zeeland helpt Cambodja is kleinschalig, heeft een Zeeuws aspect en is dus niet echt ver van je bed. De kreet Zeeland helpt Cambodja is ook heel herken baar voor mensen. De bouw van het schooltje is ook iets waar je achter kunt staan. Je hebt iets concreets in handen," Het dorpshuis en de Kerkring zijn morgen het decor van een grootschalige rommelmarkt. Het hele jaar door zamelt de ba zaarcommissie spullen in. Die worden voorafgaand aan de rommelmarkt zorgvuldig ge sorteerd: pannen bij pannen, aardewerk bij aardewerk en kleding bij kleding. „Da's onze grootste kracht", weet Bommel jé. „Elk doosje gaat open. Alles wordt per item gesorteerd en al les staat elk jaar op dezelfde plek." Kostbare spullen worden apart gezet voor de verkoop bij opbod. Het meeste geld wordt 's avonds opgebracht door het Rad van Fortuin en de verloting. Dekker en Bommeljé verklaren het succes door de enorme om vang van de bazaar en het feit dat het evenement een naam heeft opgebouwd. „We weten", zegt Dekker, „dat mensen zelfs hun vakantie afstemmen op de bazaar. We krijgen ook spullen van mensen die verhuizen of overlijden, die weten dat de op brengst van hun spullen naar een goed doel gaat." Zonder alle vrijwilligers is het onmogelijk een bazaar te orga niseren, aldus Dekker. „We doen een beroep op mensen, die mis schien op een zonnige dag veel liever naar het strand gaan. Maar elk jaar weer staat ieder een klaar. Hebben we die men sen niet, dan kunnen we het or ganiseren van de bazaar wel vergeten. Aan het einde van de dag heeft iedereen een goed ge voel: dat hebben we als dorp toch weer met z'n allen goed ge daan." Voorzitter Hector Loontjes van de Stichting Sawasdee is met een informatiekraam aanwezig in het dorpshuis met videofilm pjes en informatie over het werk in Cambodja. Hij vertelt dat de school, die acht lokalen telt, in september opengaat. „Wij heb ben de school voorgefinancierd, omdat we er alle vertrouwen in hebben dat de bazaar veel geld opbrengt." De school, waar dui zend leerlingen les kunnen krij gen, kost 35.000 Amerikaanse dollars. Het ministerie van Ont wikkelingssamenwerking en de Nationale commissie voor in ternationale samenwerking en duurzame ontwikkeling beta len de helft. De rommelmarkt begint om 9 uur en duurt tot 17 uur. Vanaf 20 uur is het dorpshuis open voor het Rad van Fortuin. Nieuw- en Sint Joosland door Ben Jansen VLISSINGEN - De verkeerssituatie in het westelijke deel van het haven- èn in dustriegebied Vlissingen-Oost veran dert. De Ritthemsestraat, die het gebied in westelijke richting verbindt met Oost- Souburg en de A58, wordt woensdag ter hoogte van de toegangsweg naar de Ko ninklijke Schelde Groep afgesloten. Doorgaand verkeer kan dan niet recht streeks verder naar de Engelandweg, maar wordt via een nieuwe weg in noor delijke en vervolgens in oostelijke rich ting naar de rotonde Europaweg-Noor- d/Engelandweg geleid. De afsluiting van de Ritthemsestraat is een gevolg van de vestiging van het Ant werpse scheepvaart- en transportbedrijf Cobelfret Ferries. De roll-on roll-off ter minal van Cobelfret krijgt vier los- en laadplaatsen voor schepen aan de Sloe- haven, pal ten oosten van de Schelde-ka- vel en een opstelterrein voor de vracht wagens, containers en personenauto's die het bedrijf vervoert aan de noord kant. Om een goede verbinding te be werkstelligen tussen beide delen van de terminal wordt de Ritthemsestraat van de toegang naar De Schelde tot aan de Engelandweg aan het verkeer onttrok ken. De afgelopen maanden is aannemings bedrijf Sagro in opdracht van haven schap Zeeland Seaports druk bezig ge weest met de voorbereidingen voor de vestiging van Cobelfret. Die hielden on der meer in dat de hoogwaterkering, die langs de Ritthemsestraat liep, is verlegd. Achterlangs het havenschapsgebied, naast de Sloeweg, is een nieuwe dijk aan gelegd. Nadat die gereed was, kon in de bestaande dijk een doorbraak worden gemaakt voor de nieuwe weg om het Co- belfretterrein heen. Krappe planning Het zand voor de nieuwe hoogwaterke ring is gehaald uit een zanddepot op de plaats van de toekomstige Cobelfretves- tiging. De afgraving die hierdoor is ont staan, zal worden opgevuld met zand dat vrijkomt bij de aanleg van de haven voor het scheepvaart- en transportbedrijf. Vorige week is aannemingsbedrijf Van Oord ACZ begonnen met het heiwerk voor het landhoofd. Met een persleiding NIEUWE HOOGWATER KERING OMLEIDING RITTHEMSE- STRAAT noord. RITTHE",S ENGELANDWEG O»' k VERWIJDERDE HOOGWATER KERING wordt het zand uit de haven naar de be stemde plaats gebracht. „We hebben te maken met een krappe planning", vertelt beleidsmedewerker nieuwe werken R van de Schraaf van Zeeland Seaports. „Cobelfret wil op 1 januari met zijn acti viteiten in Vlissingen-Oost beginnen. We zitten gelukkig keurig op schema." Daar waren wel extra inspanningen voor no dig. Zo heeft Sagro tijdens de bouwvak vakantie doorgewerkt. door Mieke van der Jaqt GOES - De gemeentebesturen van Goes, Kapelle en Reimers- waal zijn op geen enkele manier onder de indruk van de Quick Scan Geluidsmaatregelen Zeeuwse Lijn, waarin geluids- beperkende maatregelen aan de spoorlijn langs de drie gemeen ten zijn onderzocht. Het gaat om maatregelen die kunnen worden genomen om de overlast van een uitbreiding van het treinverkeer bij de aanleg van een Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) te beper ken. De gemeenten blijven er derhalve bij dat de WCT er niet moet komen. Dat standpunt hadden de ge meenten al eerder ingenomen, omdat niet duidelijk was wat de gevolgen voor de langs de spoorlijn gelegen bebouwing zou zijn. Er liepen toen nog drie onderzoeken, waarvan er nu een, de Quick Scan, is afgerond. Die verandert niets in het stand punt, hebben de gemeenten het college van Gedeputeerde Sta ten laten weten. Afgezien van het feit dat de con clusie van de Quick Scan in het geheel niet geruststelt, is een he leboel nog helemaal niet onder zocht, zo schrijven de dagelijkse gemeentebesturen in een brief naar Middelburg. Hoe zit het bijvoorbeeld met de trillings- hinder? In hoeverre is er een overschrijding van het groeps- risico voor externe veiligheid op enkele plaatsen in het traject? Hoe zeer nemen de sluitingstij den van de overgangen toe en wordt het niet veel onveiliger op de spoorweg zelf? Allemaal vra gen waarover niet meer dan een natte vinger in de lucht is gesto ken. De Quick Scan gaat alleen over geluidsbelasting en komt daar bij nog tot de slotsom dat meer onderzoek nodig is. Niet alleen om na te gaan of de geformu leerde beperkende maatregelen wel voldoende herrie wegne men, maar en - nog belangrijker - of de maatregelen zelf geen nieuwe problemen scheppen en hoe dat kan worden voorkomen. Goes, Kapelle en Reimerswaal houden vast aan het 'nee' zolang niet duidelijk is of de belemme ringen worden weggenomen. ZOUTELANDE - De drie nieuwe brandweergarages in Oostkapelle, Westkapelle en Zoutelande worden zaterdag 7 september feestelijk geopend. Ook de nieuwe tankautospuit van deuitrukpost in Zoutelande wordt officieel in gebruik geno men. In de post Westkapelle wordt die dag tevens een Rode Kruis-ruimte van het Neder landse Rode Kruis geopend. Be langstellenden kunnen 7 sep tember van 14.30 tot 16.30 uur een kijkje nemen achter de schermen bij de uitrukposten in Westkapelle en Zoutelande. De nieuwe kazerne in Oostkapelle houdt 5 oktober open huis. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuls, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers, Plein NH Kerk op Markt, 20.00 uur: Con cert OKK met Onda uit Ritthem; ZOUTELANDE - Muziektent, vanaf 19.00 uur: Lawaaioptocht; De nieuwe hoogwaterkering volgt aan de westkant voor een deel de Koedijk. Hier komt een fietspad bovenop de dijk. Het doorgaand fietsverkeer in oostelijke richting kan verder de onderhoudsweg volgen tot aan de weg die volgende week in gebruik wordt gesteld. Daar is weer een fietspad aangelegd. De nieuwe dijk doorsnijdt het crossterrein dat in af wachting van een bedrijf tijdelijk op de ze plaats was gevestigd. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13