CDA wil terrein KSG loslaten 11 Strandpaviljoens willen weer praten over tijden Vlissinger vraagt raad iets aan het wegdek te doen Vlissingen vreest schadeclaim in zaak-Britannia Familieleden vinden botresten op kerkhof Biggekerke remt snelheidsduivels Archief biedt kijkje in rijke VOC-tijd Fractie legt nadruk op ontsluitingsweg Felgroen met lichtjes FLIP K0WLIER Zflf 2002 Toch subsidie voor Een orkest van zeepbellen Hennekeij fout met aantijging Goes over A58 zeeuwse almanak Nadeel WALCHEREN /rijdag 30 augustus 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De komst van de tweede ontsluitingsweg voor de Vlissingse binnenstad moet niet meer gekoppeld worden aan de aanschaf van het terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG). Die oproep deed de Vlissingse CDA-fractie gis teren in de gemeenteraadsver gadering. Alle aandacht moet uitgaan naar de aanleg van de weg. De fractie vraagt zich boven dien af of het nog zinvol is om over te gaan tot koop van het ge bied, dat slechts een deel van de oorspronkelijke oppervlakte behelst. Een van de redenen voor de koerswijziging van het CDA is dat de voorschriften van de rijksoverheid op het gebied van milieu, stevig zijn aange scherpt. Onlangs verboden Ge deputeerde Staten de gemeente Vlissingen nog om een flat in de Vlissingse binnenstad uit te breiden met een aantal apparte menten. Reden daarvoor was dat de nieuwe bewoners te veel geluidshinder van de Schelde- werf zouden krijgen. „Woning bouw op het terrein van de werf zelf wordt volgens ons daardoor vrijwel uitgesloten", zei C. Seij- door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Het moet toch niet zover komen dat bewoners de straat gaan barricaderen", zei A. Polman gisteravond in de Vlissingse gemeenteraadsver gadering. De Vlissinger maakte gebruik van het recht om in te spreken. Zijn grief was duide lijk. Volgens hem is het wegdek van de Nieuwendijk in Vlissin gen zo slecht, dat er scheuren in de voorgevels van de huizen kunnen ontstaan. „Vooral bussen en vrachtver keer veroorzaken de trillingen. Ze rijden te hard door kuilen en over hobbels", merkte hij op. Hij zei het probleem al eerder te hebben aangekaart bij de ge meente. „Ook anderen hebben er al over geklaagd. Maar er wordt niets aan gedaan. Som mige buren zeggen al dat ze er maar niet meer over beginnen, want het helpt toch niets. Die kant moeten we toch niet op gaan. Het hoeft toch niet zover te komen dat we de weg afslui ten." Wethouder P. van der Maden van verkeer beloofde dat hij de verkeerssituatie zal bekijken. „Ik denk dat het mogelijk is om de ergste kuilen en gaten in het wegdek te herstellen. Eerder hebben we dezelfde soort klach ten gekregen van bewoners uit de Zeilmarkt-Gravestraat. Daar hebben we de weg, voor zover ik weet, naar behoren her steld." Voor een ingrijpende opknap beurt van het wegdek en de om geving moest de Vlissinger nog geduld hebben. „We zijn van plan om het gebied bij de haven en Zeilmarkt te herinrichten. Daarvoor zullen we in 2003 geld reserveren." bel van het CDA. Het CDA sprak ook van 'voortschrijdend inzicht'. Jaren geleden, bij de eerste berichten van de verhui zing van de KSG van de Vlis singse binnenstad naar het in dustrieterrein Vlissingen-Oost, werd een volledige verplaatsing van de onderneming bedoeld. Enige tijd later maakte de KSG bekend in de binnenstad toch ook enkele scheepsbouwactivi- teiten te willen blijven uitvoe ren. De gemeente was daar niet gelukkig mee. Het college had het liefst het hele terrein tot ei gendom gemaakt. Vier maanden geleden sloten de KSG en de gemeente deson danks een intentieovereen komst. Deze hield in dat de ge meente voorlopige exclusiviteit aan de onderhandelingstafel voor de koop van enkele gebou wen en grond van de KSG kreeg. De KSG stelde daar als eis een blijvende optimale bereikbaar heid voor zwaar transport te genover en ook wilde het bedrijf medewerking van de gemeente bij de afgifte van vergunningen voor milieu en geluid. Regie „Belangrijke drijfveer voor de gemeente om toch terrein van de KSG te willen kopen, was altijd om daar de regiefunctie voor be bouwing te behouden", stelde Seij bel na afloop van de verga dering vast. „Nu het de ver wachting is dat woningbouw daar amper of niet mogelijk is, kunnen we misschien op een an dere manier de leiding afdwin gen en kunnen we de verwerving aan een ander overlaten." Want straks heb je dure grond gekocht, maar mag je er weinig mee. Van een nieuwe ontslui tingsweg mag Vlissingen echter niet zo eenvoudig afstand doen, oordelen de centrum democra ten. De hele gemeenteraad heeft zich regelmatig uitgesproken over het belang van de nieuwe weg, die het verkeer in het cen trum moet ontlasten. „Daarom moeten we over het traject van de weg kunnen spreken, zonder de koppeling te maken met de koop van het Scheldeterrein en zonder het idee dat die weg over het Scheldeterrein moet gaan." Wethouder H. de Haas reageer de gisteravond dat hij op 11 september bij de commissie grondgebied in zal gaan op de opmerkingen van het CDA. door Miriam van den Broek DOMBURG - De Veerse fractie Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) wil de discussie over de sluitingstijden van strandpaviljoens opnieuw op gang brengen. De sluitingstij den vormen al jaren een heikel punt, vooral doordat de pavil joens in het zuidwesten van Walcheren uren eerder dicht moeten dan de naastgelegen pa viljoens op Vlissings grondge bied. De Veerse paviljoens mogen in het zomerseizoen open blijven tot middernacht. Sommige fracties zeiden vorig jaar bij de zelfde discussie dat ze twaalf uur te vroeg vonden. Andere partijen vonden middernacht te laat. Vier jaar geleden mochten de paviljoens tot twee uur 's nachts open blijven, net zoals in Vlissingen. Maar om overlast en schade aan strand en natuur tegen te gaan, werd besloten dat de deuren om elf uur moesten sluiten. Uit een evaluatie bleek dat het vervroegen van de slui tingstijden wellicht een oorzaak was voor de toegenomen over last en vandalisme op de stran den. Daarna werden de tijden verruimd tot middernacht. In het Veerse collegeprogramma voor 2002 tot 2006 hebben bur gemeester en wethouders geen standpunt ingenomen u ver deze kwestie. De overlast door het verschil in sluitingstijden van strandpaviljoens in Veere en Vlissingen, werd tijdens de tot standkoming van het college programma nog onderzocht. Bovendien gaven B en W aan dat het onderwerp wat hun betrof, geen prioriteit had. Wel zeide de bestuurders open te staan voor discussie, als de gemeenteraad dat wenst. Fractievoorzitter R. van der Meer van DTV heeft gisteren het college verzocht het onderwerp dit najaar nog op de agenda te zetten van de raadsvergadering. Van der Meer doet dan het voor stel de sluitingstijden van de pa viljoens van Westkapelle tot aan de Vlissingse grens gelijk te trekken met die in Vlissingen. „De vroege sluitingstijden voor onze paviljoens in vergelijking met Vlissingen, hebben we steeds als een onrecht gezien voor de exploitanten in onze ge meente", zegt hij. DTV wil dat de nieuwe tijden in de zomer van 2003 ingaan. Daarom wil hij dit onderwerp nog dit jaar bespreken. „De pa viljoenhouders weten dan ook waar ze aan toe zijn." MIDDELBURG - De Lange Jan staat dezer dagen in een feestelijk licht. Niet de gebruikelijke uit- lichting als het donker wordt, maar een felle groe ne gloed met flikkerende lampjes. Dat heeft alles te maken met het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) dat tot en met volgende week zondag het Middelburgse Abdijplein als festivalhart heeft gekozen. „De Lange Jan is een soort lichtbaken over de stad", zegt artistiek leider Alex Mallems door Harold de Puysseleijr OOSTBURG - Het gemeentebe stuur van Oostburg schaamt zich diep voor de fouten die ge maakt zijn tijdens het bijzetten van een overleden Bressiaander in het familiegraf op de begraaf plaats in Breskens. Medewerkers van het bedrijf dat de werkzaamheden uitvoer de, lieten botresten en ijzerres- ten van de kist van degene die er al langer begraven lag, boven de Advertentie festivalhart Abdij Middelburg West-Vlaamse luisterpop za 31 aug/20u30/€10,= zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestival.nl grond liggen. „Het is gewoon een triest verhaal", zegt wet houder R. Leentfaar. „Dit is echt een grote uitzondering, maar het had natuurlijk nooit mogen gebeuren." Een lid van de fami lie in kwestie sprak tijdens een commissievergadering haar on genoegen uit tegenover de raadsfracties. De familie deed de lugubere ontdekking tijdens een bezoek aan het graf. PvdA- gemeenteraadslid M. van 't Land sprak namens de voltalli ge raadscommissie het schaam tegevoel uit. „Excuses, duizend keer excuses past ons", aldus Van 't Land, Wethouder Leent faar: „We gaan de zaak precies reconstrueren om duidelijkheid te krijgen. En uiteraard zullen we uitgebreid onze excuses aan bieden aan de familie Volgens Leentfaar hebben de gemaakte fouten 'nadrukkelijk te maken met het feit dat het om een be graving in een erg natte periode ging'. Ook het gegeven dat de gemeente de bijzetting had uit besteed aan een particulier be drijf is misschien van invloed geweest. De wethouder weet niet wat er met de botresten en de resten van de kist is gebeurd. De Koudekerkseweg in Biggekerke wordt onder handen genomen om automobilisten beter te laten merken dat ze op een 30-kilome- terweg rijden. foto Ruben O reel door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - Biggekerke wordt ver keersveiliger. De Koudekerkseweg, waar automobilisten nog wel eens flink op het gaspedaal willen trappen, gaat volledig op de schop. De Koudekerkseweg is vrij breed en geeft door de langsliggende parkeerstrook een erg ruim en overzichtelijk beeld. De straat heeft daardoor niet de uitstraling van een weg waar een maximumsnelheid geldt van dertig kilometer per uur. Om dat te veranderen verdwijnt een flink deel van de parkeerstrook. Die wordt ver vangen door struiken en bomen. Daarbij wordt de poort die aangeeft dat de dertig kilometerzone vanaf dat punt ingaat, ver plaatst. Bij het Kerkplein worden enkele parkeer plaatsen aangebracht en ook op de Valke- nisseweg komen parkeervakken. Op de kruising van de Dorpsstraat met de Valke- nisseweg en op de kruising van de Bank- straat en de Korte Oostweg komen zwart witte cirkels op het wegdek. De werkzaamheden zijn naar verwach ting over ongeveer vijf weken klaar. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Vlissingen vreest een schade claim van Ontwikkelingsmaat schappij Britannia. Juridisch medewerker van de gemeente, W. Vael, zei dit gisteren bij de af deling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Het gemeentebestuur voerde daar een hoger beroepszaak te gen een voor haar negatieve uit spraak van de Middelburgse rechtbank. De gemeente hoopt met de rechtszaak bij de Raad van Sta te te bereiken dat de in 1999 ver leende bouwvergunning voor de verbouwing van het leegstaan de hotel aan de Boulevard Evertsen weer geldig wordt. Maar als de hoogste bestuurs rechter het beroep van de ge meente verwerpt, is volgens Vlissingen de kans groot dat de projectontwikkelaar bij de ge meente een claim neerlegt voor vertragingsschade. Het hotel is van binnen half gesloopt en is sinds tijden het domein van jun kies, zei Vael. Onzin Volgens raadsman B. Roozen- daal, die optreedt namens om wonenden van het hotel, is de dreiging met de claim onzin. Na de zitting van gisteren zei de raadsman dat de Ontwikke lingsmaatschappij Britannia pas in een later stadium in de procedure is gestapt. Het waren de bezwaren van de aanvanke lijke initiatiefnemer van de ver bouwing, Kruisveste Manage ment B.V., die door de gemeente veel te laat zijn behandeld. Kruisveste zou dan ook eventu eel recht van spreken hebben. Ontwikkelingsmaatschappij Britannia heeft het hotel echter pas later van Kruisveste overge nomen. Bovendien wist de Ont wikkelingsmaatschappij waar ze aan begon. Het probleem voor de gemeente en de projectontwikkelaar Bri tannia is dat de rechtbank in Middelburg de bouwvergun ning heeft vernietigd om forme le redenen. Het verzoek van de gemeente om de bouwvergun ning geldig te verklaren, is dan ook moeilijk te honoreren door de Raad van State. De lagere rechtbank heeft de vergunning immers niet op zijn inhoud be oordeeld. Wel keurde de Raad van State vorige maand het be stemmingsplan Boulevard 8e herziening goed. Volgens de omwonenden past het bouwplan voor het nieuwe hotel van geen kanten in het be stemmingsplan. De geplande bouwhoogte van 65 meter zorgt voor een enorme schaduwwer king op hun huizen, zo vrezen ze. De verleende bouwvergun ning zal dan ook alsnog inhou delijk door een rechter bekeken moeten worden, vinden ze. Dit scenario zal voor Britannia op nieuw forse vertraging beteke nen. Met de buurt valt wel te praten over een hotel van klei nere omvang. Uitspraak van de Raad van Sta te volgt. MIDDELBURG - De Goese kunstenares Ingrid van der Lin de krijgt toch een subsidie van 2500 euro van Gedeputeerde Staten voor haar project Een or kest van zeepbellen. Daarmee wijken ze af van een negatief advies van de Raad van Cultuur. Die vond namelijk dat ze geen recht had op een eenma lige stimuleringsbijdrage. GS hebben dat advies gene geerd omdat het 'Orkest' een groot publiek inzicht heeft ge geven in het leven van kunste naars in het dictatoriaal gere geerde Birma. van het ZNF. „De boodschap is: komt allen hier heen." De belichting is verzorgd door Quintus Visser, die vorig jaar verantwoordelijk was voor de uitlichting van de opera Ship of Troy. De reac ties variëren, maar zijn volgens Mallems overwe gend positief. „Over smaak valt altijd te twisten. Duidelijk is dat dit de mensen opvalt." foto Lex de Meester door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg biedt be zoekers de mogelijkheid om de tijd van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie te herleven. Het monumentale Van de Perre- huis is van 20 september tot en met 2 november te bezichtigen onder het thema Wonen in weel de. Daarnaast is er een VOC- stadswandeling opgezet, waar bij verschillende monumentale panden van VOC-bewindheb- bers zijn opengesteld. Het huis van de achttiende- eeuwse familie Van de Perre is gewoonlijk niet open voor pu bliek. „Normaal hebben men sen alleen toegang tot het mo derne gedeelte van ons archief", zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. „Tijdens de tentoonstelling hebben we de stijlkamers van het huis volle dig ingericht naar de achttiende eeuw, alsof de oorspronkelijke bewoners er nog wonenEr zijn vier grote ruimtes te bezoeken, de zogenaamde stijlkamers en de wachtruimte. Een kamer is ingericht als kantoor van de heer des huizes en een kamer als boudoir van mevrouw. Volgens Sijnke waren de oor spronkelijke bewoners, Johan Adriaen van de Perre en Jacoba van den Brande, zeer rijk. Zij hadden meerdere huizen, waar onder Kasteel Westhove in Domburg. „Dat was hun zomer verblijf. 's Winters kwamen zij altijd naar de stad." Volgens Sijnke was Johan van de Perre zo rijk, dat hij niet meer hoefde te werken. „Hij beoefende ge woon zijn hobby's. De eerste luchtballon in Zeeland is bij voorbeeld vanuit zijn achter tuin opgelaten. Zijn vrouw had een kapitaal geërfd van haar oom, een VOC-bewindhebber." Het huis is te bezichtigen onder leiding van een gids. De rondlei dingen vinden plaats van dins dag tot en met zaterdag om half twee en drie uur. GOES - Het dagelijks gemeen tebestuur van Goes is in zijn wiek geschoten door opmerkin gen van gedeputeerde J. Hen nekeij, die Goes de schuld heeft gegeven van het oponthoud in de procedure voor een zoge naamde selectieve afrit. Goes zou volgens Hennekeij hebben aangestuurd op een vol waardige afrit van de Rijksweg A58, in plaats van een afrit uit sluitend voor ambulances, die daarmee ruim drie kritieke mi nuten eerder bij het Ooster- scheldeziekenhuis kunnen zijn vanuit Schouwen-Duiveland. De gedeputeerde moet de notu len nog maar eens nakijken van de commissievergadering. Die besloot in meerderheid de mo gelijkheden voor een volwaar dige afrit te onderzoeken. Een collegiaal besluit, waarop Goes niet heeft hoeven aandringen. Die Vlissinger brengt zijn va kanties bij voorkeur door op een klein Grieks eiland. Spijs en drank zijn er vriendelijk geprijsd, goed weer is er ver zekerd en zo'n eiland heeft een overzichtelijkheid die houvast biedt. Deze zomer ging de reis even wel naar Noorwegen. Een nieuwe relatie opent soms letterlijk nieuwe horizonten. Het beviel hem - afgezien van het samenzijn met de nieuwe relatie - maar matig. Op het weer viel weliswaar niets aan te merken. Op de hoge prij zen van alcoholische dran ken die de Scandinavische landen teisteren, was gere kend door een aanzienlijke hoeveelheid drank van huis mee te nemen. Nee, wat hem echt tegenviel waren de lange wandelingen die overal in het Land der Vi kingen konden worden ge maakt. „Weet je", sprak hij nog merkbaar vermoeid, „dat is het grote nadeel van Noorwegen. Ze hebben daar geen korte afstanden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11