EU-maatregel dupeert internetter PZC Varian Zeeland spil in chromatografie Supers doen proef met bevoorrading door binnenvaart Eigen geld voor een verbouwing is niet altijd goedkoopst Zeelandnet waarschuwt voor hoge kosten bij verplicht opslaan dataverkeer 7 Waalse schepenlift klaar voor gebruik Supervrieskist operationeel in West-Brabant profijt het bedrijf donderdag 29 augustus 2002 door Jeffrey Kutterink KAMPERLAND - Zeelandnet is bezorgd over 'absurd hoge kosten' die het bewaren van in ternetverkeer met zich mee gaat brengen. De Europese Unie wil dat internetaanbieders ver plichten. Het Zeeuwse bedrijf vraagt zich vooral af hoe ver de overheid met 'big brother' moet gaan. Statewatch, een organisatie die opkomt voor de naleving van de burgerrechten binnen de Euro pese Unie, publiceerde vorige week een naar eigen zeggen nog vertrouwelijk voorstel waaruit zou blijken dat de EU vergaan de maatregelen overweegt. Operators en internetproviders zouden alle verkeersgegevens - van onder meer telefoon, fax, e- mail en internet - één a twee jaar moeten bewaren. Als reden voor het voorstel voert de EU 'de strijd tegen het terro risme en zware misdaad, waar onder pedofilie en racisme', aan. Het voorstel is een uitbrei ding van het besluit dat de mi nisters van Justitie en Binnen landse Zaken op 20 september vorig jaar namen om 'in de strij d tegen het terrorisme' vergaande bevoegdheden toe te staan bij het aftappen van dataverkeer. Als het voorstel wordt aangeno men, betekent dat niet alleen dat grote hoeveelheden data moeten worden opgeslagen, maar ook beschikbaar worden gemaakt. Daarvoor moeten enorme databases worden ge bouwd. Directeur J. Bakker van Zee landnet schat dat de kosten om de gegevens alleen al te moeten opslaan in de honderdduizen den euro's beloopt. Een extra kostenpost die het bedrijf aan de klanten zal moeten doorre kenen. Logboek Overigens is zo'n logboek geen overzicht waarin staat dat Jan- t j e op die tij d en datum naar Pie tje heeft gemaild. Laat staan dat de mail zelf in het logboek staat. „Zo'n logboek is niets anders dan een reeks van cijfers", legt Bakker uit. „Het zijn een aantal bestanden die los van elkaar niets zeggen. Pas als de gege vens naast elkaar worden gelegd, en dat is tamelijk inge wikkeld, dan valt er wat uit af te leiden." In het logboek staan geen namen of adressen van ge bruikers, wel de adressen van de computers (ip-adres). Zodra een computer verbinding maakt met het internet, krijgt die bij Zeelandnet een adres (een num mer) toegewezen. Dat adres is nodig, opdat andere computers weten waar een computer zich bevindt op internet. De ip-adressen worden bijge houden, net zoals de datum en tijd dat bijvoorbeeld bestanden worden verstuurd. Ook wordt vastgelegd hoe groot een be stand is. Gigantisch Zeelandnet werkt met dynami sche ip-adressen. Dat betekent dat als een abonnee van Zee landnet verbinding maakt met het internet, telkens een ander adres krijgt toegewezen. Daar door ontstaan gigantische be standen. De ip-adressen moeten telkens veranderen, omdat er een groot tekort is aan num mers. Bakker: „Pas als het klan tenbestand naast de logboeken wordt gelegd, is er achter te ko men wie wanneer op internet was en hoeveel data hij heeft verstuurd en naar wie. Maar die gegevens zijn alleen opvraag baar als de kantonrechter daar voor toestemming heeft gege ven. Om iemand echt in de gaten „En de waag is waarom", merkt Bakker op. De Zeeuwse inter netaanbieder moet van de wet gever al een logboek bijhouden van al het dataverkeer. Maar dat logboek strijkt niet verder dan een maand. HOUDENG - De schepenlift van Strépy-Thieu, gezien vanaf het Canal du Cenjtre. Het bouwwerk van 117 meter hoog, 81 meter breed en 130 meter lang, wordt morgenofficieel in gebruik geno men. Er is twintig jaar gebouwd aan de schepenlift in Wallonië tussen La Louvriére en Mons (Bergen). De lift overbrugt een wa terhoogte van ruim 73 meter en maakt daardoor tal van sluispas- sages in het Canal du Centre overbodig. foto Francois Lenoir/RTR te houden, dus te tappen, moe ten er heel wat handtekeningen worden gezet." Toch verzoeken politie, justitie en de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD, voorheen de BVD) nog al eens om inzage in de bestanden. „Re centelijk nog vroeg de AIVD daarom", zegt Bakker. „In dat geval was toestemming noodza kelijk van een aantal ministe ries. De Telecomwet hanteert daar strikte regels voor." Bak ker kan niet zeggen waarom de veiligheidsdienst in de logboe ken wilde kijken. Langer bewa ren van gegevens over het inter netverkeer van abonnees heeft volgens Bakker weinig zin. Verstuurder „Ik heb de indruk dat de wetge ver is ingelicht over de techniek van twee of drie jaar geleden. Behalve dat het bewaren van logboeken veel opslagcapaci teit en geld kost, is het de vraag of we het allemaal wel moeten willen. Want ook al kun je her leiden dat bepaalde data af komstig is van een computer, zegt dat nog niets over degene die het heeft verstuurd." Steeds vaker zijn computers aan elkaar gekoppeld in een lo kaal netwerk. Dat is niet alleen bij bedrijven, maar ook bij par ticulieren zo. Zo'n netwerk heeft vaak een aansluiting met internet. „In ons logboek zien we dus een adres voor die ver binding. De ip-adressen van de andere computers worden door het lokale netwerk geregeld, dus die zien we niet." Bakker is dan ook niet gelukkig met het beoogde EU-voorstel. „Er bestaat niet voor niets een wet op de privacy. De politiek moet nadenken over de zin en onzin van dit soort maatregelen. Als je al ziet hoeveel apparatuur er staat om de wetgever het naar de zin te maken, kun je daar je vraagtekens bij zetten. Die kos ten moeten de abonnees weer opbrengen. De techniek schrijdt voort en een logboek met cijfers alleen is geen bewijs. Hoe nobel de strijd tegen misdaad ook is, politici moeten zich wel afvra gen of ze zover willen gaan." door Arthur't Hart DEN HAAG - Vier bierbrou wers beginnen op 23 september een experiment met biertrans port over het water naar super markten. De zes maanden durende proef met het speciaal hiervoor gebouwde binnenvaartschip Riverhopper 1 moet de weg vrij maken voor een veel groot scheepser bevoorrading per schip van supermarkten met al lerhande producten. Daarvoor moet een hele vloot binnen vaartschepen worden gebouwd. De bierbrouwers Heineken, Ba varia, Interbrew en Grolsch werken mee aan het experi ment. Het is een initiatief van de lobby-organisatie Nederland Distributieland. Het bier wordt met de Riverhopper vervoerd naar regionale magazijnen van de supermarktketens van Al- bert Heijn en C1000. Het met bier geladen schip vaart daartoe eenmaal per week een rondje via Hengelo, Den Bosch, Ooster hout, Zaandam, Zwolle en terug naar Hengelo. Het bierschip wordt in de vaart gebracht door Riverhopper, een dochtermaatschappij van de grote Zwijndrechtse binnen- vaartrederij Mercurius Scheep vaart. Riverhopper heeft al een tweede schip in bestelling. Dat moet begin volgend jaar naar de supermarktmagazijnen gaan varen met niet alleen bier, maar ook andere houdbare goederen zoals zeep en toiletpapier. Duurder De bevoorrading van super markten gaat nu nog uitsluitend over de weg. Als gevolg van de files gaat dat steeds moeizamer. Daardoor wordt het ook duur der. Vandaar dat bedrijven als Ahold met belangstelling kijken naar transportmogelijkheden per binnenvaartschip. Vrijwel alle magazijnen van AH en Schuitema (de organisatie ach ter C10 00) liggen in de buurt van bevaarbaar water. De binnenvaart speelt tot dus ver geen rol in de bevoorrading van supermarktketens omdat dit met pallets gebeurt. Schepen zijn daarvoor minder geschikt: het in- en uitladen van volle pal lets en het verplaatsen daarvan aan boord om bestellingen op maat klaar te maken levert pro blemen op. De schepen van Ri verhopper moeten daarom wor den uitgerust met een speciaal ontwikkeld hightech laad- en lossysteem. Bij het eerste schip dat de proef met bier gaat uit voeren is dat nog niet het geval; het laden en lossen zal daar ge beuren met heftrucks. Bescheiden Riverhopper denkt aan de bouw van tien schepen in vijf jaar tijd. De schepen zijn van vrij be scheiden omvang om ook de kleinere kanalen aan te kunnen doen. „We gaan met de bier- proef het bewijs leveren dat be voorrading van supermarkten over het water haalbaar en kos tenbesparend is", zegt adjunct directeur ing. R. Boerema van Nederland Distributieland. Be langstelling van zowel produ centen als supermarktorganisa ties is er volgens hem voldoende. „Volgens onze berekeningen kan 50 tot 60 procent van de stroom van niet-bederfelijke goederen naar supermarkten over het water plaatsvinden. Wij hebben er alle vertrouwen in dat dit gaat lukken. Boerema's uiteindelijke toe komstbeeld is een vloot van tientallen bevoorradingssche pen, die volgens vaste routes permanent door Nederland cir culeren. Vlaanderen en het Ruhrgebied kunnen er wat hem betreft ook bij worden betrok ken. Het transport per schip moet al tijd in combinatie met vervoer over land: vooraf (van produ cent naar schip) en na afloop (van schip naar supermarktma gazijn). Essentieel voor het slagen van het plan is volgens Boerema dat het vervoer per schip en over de weg naadloos op elkaar aan sluit. De proef met het bierver- voer moet ook op dit terrein kennis opleveren. GPD door Jeffrey Kutterink BERGEN OP ZOOM - Eén van de grootste diepvriespakhuizen van de Benelux is sinds kort operationeel op industrieter rein Noordland in Bergen op Zoom. Deze gigantische diep- vrieskist met een oppervlakte van 1,2 hectare en een hoogte van 35 meter, zal grotendeels worden benut voor de opslag van diepvriesaardappelproduc- ten van Lamb Weston Meijer in Kruiningen. Het zogenoemde vriesveem is gebouwd in opdracht van Part ner Logistics Europe, waarin advies- en ingenieursbureau Grontmij participeert. Partner Logistics Europe gaat het ma gazijn exploiteren en pallet plaatsen verhuren aan onder meer Lamb Weston Meijer. Vier jaar geleden zijn de voorbe reidingen gestart en aanvanke lijk zou de kolos in Kruiningen verrijzen. Gedeputeerde Staten weigerden tot grote teleurstel ling van de gemeente Reimers- waal, echter een verklaring van geen bezwaar te verlenen voor de bouw. De reden was de im pact van het vriesveem op de Yerseke Moer. Lamb Weston Meijer ging op zoek naar een andere locatie en vond die in Bergen op Zoom. Aan het begin van 2001 kocht Lamb Weston Meijer van Danis- co Foods de aardappel verwer kende fabriek Frites d'Or in Bergen op Zoom. Daardoor kan Lamb Weston Meijer heel conti nentaal Europa, het Verenigd Koninkrijk, het Midden-Oos ten en Zuid- en Midden-Ameri ka voorzien van zijn producten. Het nieuwe onderdeel van het bedrijf kan gebruik maken van de opslagcapaciteit van het vriesveem. De opening van een van de grootste diepvneskasten van Europa vindt medio okto ber plaats. Grontmij Bravenboer Scheers is betrokken geweest bij het project en heeft onder andere de vergunningen aange vraagd en het engineeringsma- nagement verzorgd. Ook tekende Grontmij voor de engi neering van de fundaties en de bouwkundige uitwerking. Binnenkort wordt het tweede vriesveem, dat is gebouwd in opdracht van Partner Logistics Europe, opgeleverd. Dit maga zijn zal worden verhuurd aan Oerlemans Foods Waalwijk BV en staat op het terrein van Oer lemans te Waalwijk. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Chemici en analisten maken gebruik van onder meer chromatografie om te bepalen uit welke stoffen een materiaal bestaat. Het is een scheikundige methode waarbij monsters door een kolom wor den getransporteerd. Sommige 'ingrediënten' blijven langer 'plakken', wat leidt tot een scheiding van bestanddelen en een piek op scherm en printer. Varian in Middelburg maakt dit soort analyse-aparatuur (gas- chromatografen) en kolommen voor gas- en vloeistofchromato- grafie. Van de buitenkant valt het niet te zien, maar de Middelburgse fabriek is zeg maar het zenuw centrum van de chromatogra- fie-productie in Europa voor Varian. Tevens is de onderne ming Europees distributiecen trum. Het Zeeuwse bedrijf is in 1998 overgenomen door het Ameri kaanse concern (hoofdkantoor in Palo Alto, Californië) dat we reldwijd 4300 werknemers telt en een omzet heeft van 749 mil joen dollar. Varian heeft kanto ren en fabrieken in onder meer de Verenigde Staten, Nederland (Middelburg), Latijns Amerika, Australië en de meeste Europese landen. Het concern spitst zich in hoofdzaak toe op de productie van elektronica, vacuüm tech nologie en wetenschappelijke instrumenten. Varian in Mid delburg behoort tot de laatste groep. Het segment 'scientific instruments' vormt 63 procent van de wereldwijde verkoop van het concern (omzet 359 mil joen dollar). De belangrijkste producten die Varian in Middelburg maakt, zijn gas-chromatografen, ko lommen voor gas-chromatogra fen (ook voor apparaten van an dere merken), kolommen voor vloeistof chromatografie en fil ters. In Bergen op Zoom bevindt zich het verkoopkantoor voor de Benelux. Daar werken 45 mensen. Wereldwijd De producten van Varian Mid delburg worden over de hele we reld geëxporteerd. Van de Bene lux en Midden-Oosten, tot Zuid-Afrika en Japan. Afne mers zijn onder meer de chemi sche, petrochemische, gas- en farmaceutische industrie. Ook levert Varian aan biotechnolo- gische bedrijven, de voedings industrie, universiteiten en on Medewerker Jeroen van Rijssel van Varian in Middelburg assembleert een gaschromatografische module. derzoeksinstituten Het Zeeuwse bedrijf is in 1965 opgericht door Kees Boodt, die aanvankelijk bij Dow Chemical werkte als analist. Hij maakte kolommen voor chromatografi- sche scheidingsmethoden. „In die tijd waren er niet veel fa brieken die de kolommen com mercieel produceerden", aldus directeur E. Boeren van Varian. „Bedrijven moesten die kolom men zelf maken.Boodts analy tische blik bleek achteraf juist. Hij startte een bedrijf onder de naam Chrompack in een garage aan de Vlissmgse Badhuis straat. Na zijn overlijden, in 1995, is Chrompack overgeno men door het Amerikaanse Va rian. Behalve het stroomlijnen van productieprocessen, zijn in Middelburg de activiteiten ge concentreerd van fabrieken uit Delft en de Verenigde Staten Nieuwe technieken werden ge ïntroduceerd, evenals nieuwe manieren van werken. „De overname heeft voor Chrom pack heel goed uitgewerkt", meent Boeren. „Dat is na een overname niet altijd het geval." Naam: Varian BV Plaats: Middelburg Opgericht: 1965 Aantal werknemers: 165 Omzet: 40 miljoen euro Het Middelburgse bedrijf heeft volgens directeur Boeren drie grote concurrenten op de we reldmarkt, waaronder Agilent Technologies (sinds 1999 afge scheiden van Hewlet Packard). „Verder zijn er een heleboel kleinere concurrenten die sterk zijn in het produceren van één product", stelt Boeren vast. Varian investeert fors in Zee land. Dit en komend jaar stopt de onderneming 3,6 miljoen dollar in de fabriek. Behalve forse uitbreidingen van de be drijf sruimten, is er een tweede zogenoemde trektoren geïnstal leerd; een apparaat dat zogehe ten capillaire kolommen maakt. Het eindproduct lijkt op een rol draad, maar is feitelijk opgerold glas. De kolommen variëren in dikte van 0,15 tot 0,35 millime ter. Analisten zullen uiteinde lijk door het minuscule kleine buisje in de kolom een stof transporteren om te bepalen uit welke ingrediënten die bestaat. Behalve de uitbreiding van ge bouwen en de tweede trektoren, is verder fors geïnvesteerd in het optimaliseren van de werkpro cessen. Daartoe zijn verscheide ne Amerikaanse werkmethoden ingevoerd om te zorgen dat de productie zo optimaal mogelijk draait. foto Ruben Oreel Verder is geld gestoken in verbe tering van de logistiek. Om te zorgen dat personeel spullen snel kunnen inpakken, is het magazijn geautomatiseerd, De uitbreiding van het bedrijf le vert de komende tijd arbeids plaatsen op. Boeren verwacht dat het aantal toeneemt tot 180 a 190. Behalve kolommen, produceert Varian ook analyse-apparatuur (chromatografen). Grofweg maakt het bedrijf er drie: ga- schromatografen, samplers (au tomatische monsterintroduc tie-systemen) en micro gas- chromatografen. Behalve het maken van stan daard instrumenten voor we tenschappelijk onderzoek, werkt het bedrijf met universi teiten en instituten over de hele wereld samen om kolommen te ontwikkelen. Zo ontwikkelt Va rian een kolom gericht op speci fiek dna-onderzoek. Het bedrijf bezit dan ook een eigen onder- zoeks- en ontwikkelingsafde ling. Om personeel (service-en gineers en verkopers) te trainen, is er in de Middelburgse vesti ging ook een trainingscentrum. door Sylvia Marmelstein De zomer is het populairste jaargetijde voor een ver bouwing van de eigen woning. Een serre eraan, een dakkapel erop of een andere badkamer er in. Het zijn vaak kostbare klus sen die met eigen of geleend geld kunnen worden betaald. Eigen geld inzetten lijkt altijd goed koper. „Maar schijn bedriegt", waar schuwt de Vereniging Eigen Huis (VEH). Ook voor huiseige naren met een dikke spaarreke ning kan het de moeite lonen om toch geld te lenen. Wie geld leent voor een verbete ring van de eigen woning heeft namelijk mogelijkheden de ren te af te trekken. Het eigen geld blijft daardoor beschikbaar voor andere onvoorziene con sumptieve uitgaven, waardoor geen lening afgesloten hoeft te worden om de plotseling kapot te auto of computer te vervan gen. En dat zijn producten waarvan de rente niet aftrek baar is. „Het is dus aantrekke lijker een lening af te sluiten als uw eigen geld netto meer geld oplevert dan u aan netto rente betaalt", aldus de VEH. Wie besluit een lening te nemen wordt door de vereniging van huiseigenaren aangeraden goed te onderzoeken wat de voorde ligste is. In sommige hypotheek aktes staat bijvoorbeeld dat het mogelijk is de eerder gedane (extra) aflossingen op te nemen. Ook mag de klant soms het ver schil tussen de hypothecaire in schrijving en de restantschuld opnemen. Het voordeel is dat de klant bij deze manieren van 'le nen' geen notaris hoeft in te schakelen, zodat de veelal pe perdure rekening van deze tus senpersoon achterwege blijft. Wie die mogelijkheid niet heeft, kan altijd nog de bestaande hy potheek verhogen of een tweede hypotheek afsluiten. Het verho gen van de hypotheek heeft niet de voorkeur van de VEH. „De akte moet dan opnieuw bij de notaris passeren. De kosten zijn dan bijna altijd hoger dan bij een tweede hypotheek." Het doorlopend krediet of een persoonlijke lening (PL) zijn al leen maar gunstig voor wie de hypotheek snel (binnen enkele jaren) aflost. Voor wie langer doet over de aflossing is een tweede hypotheek voordeliger. En dat is dus bij de meeste men sen het geval. Voor wie wil verbouwen wegens 'direct noodzakelijk herstel van achterstallig onderhoud' kan soms geld lenen tegen een veel lagere rente. Deze truc heet ook wel verbouwen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). NHG betekent dat de Stichting Waarborgfonds Eigen Wonin gen garant staat voor de aflos sing van de hypotheek, De bank of verzekeraar die de hypotheek verstrekt, loopt dan geen risico, waardoor de hypotheekrente lager is (0,2 tot 0,5 procent). De NHG wordt vrijwel altijd aan gevraagd op het moment dat de woning wordt gekocht. Sommige gemeenten doen ech ter mee aan de zogenoemde NHG-kwaliteitsverbetering. Dat betekent dat huizenbezit ters ook tussentijds NHG kunnen aanvragen. Wie achter stallig onderhoud weg moet werken, kan zo de volledige kos ten van achterstallig onderhoud en eventuele kosten voor wo ningverbetering onder hypo theekgarantie in de lening opnemen. NHG kan worden aangevraagd voor een complete herfinanciering of voor een aan vullende lening. Spelregel is dat de totale kosten vermeerderd met de restantschuld van de be staande lening niet meer mogen bedragen dan 200.000 euro. Sommige gemeenten geven sub sidies voor woningverbetering. Wie een beeldsbepalend pand bezit (bijvoorbeeld een monu ment) kan zelfs nog iets extra's krijgen. De VEH adviseert daar om om voor het begin van de verbouwing altijd de gemeente te vragen naar de mogelijkhe den. Ook zijn er subsidies in de wacht te slepen voor verbouwingen die ervoor zorgen dat de woning energiebesparend wordt. Denk bijvoorbeeld aan het zetten van sommige soorten dubbel glas, vloerisolatie, dakisolatie en gevelisolatie. Maar ook het plaatsen van zonneboilers en zonnepanelen worden veelal ge subsidieerd. Wie daarvoor in aanmerking denkt te komen kan het beste contact opnemen met zijn energiebedrijf.GPD Voor meer informatie: http://www.veh.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7