PZC EÜ-rampenfonds wordt haastklus Prins en Mandela openen watertop Nonnen Australië beticht van seksueel misbruik Tanker vaart door na rammen schip Duitse justitie klaagt Marokkaan aan wegens aanslagen VS Tomatenslag eist gewonde Europese Commissie lijkt zaak te willen klaren voor Duitse verkiezingen Mobiel bellen is doodsteek voor relatie Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl Tolgaarders in Spanje kopiëren creditcards Hooggeleerde Britse daklozen Khatami wil meer bevoegdheden Spanjaarden zonder radio en tv Vietnam laat 6000 gevangenen vrij Dertien doden in Colombia Verboden partij Batasuna wijkt uit naar Frans adres donderdag 29 augustus 2002 van onze redactie buitenland CHERBOURG - Een Noorse rederij heeft toegegeven dat één van zijn tankers voor de Franse kust betrokken is geweest bij een aanva ring. Het schip ramde maandagavond een Frans vissersschip en voer daarna gewoon verder. Het ongeluk heeft vermoedelijk vier Franse vissers het leven gekost. Van een Fransman staat de dood vast, drie anderen werden gisteren nog vermist. Drie opvarenden zijn gered door een andere vissers boot. De Franse politie onderzoekt of de bemanning van de tanker kan worden aangeklaagd wegens doodslag door nalatigheid. De tanker, de Bow Eagle, was op weg van Brazilië naar Rotterdam, maar brak op last van de Franse autoriteiten zijn reis af na het onge luk. De Fransen hebben het schip geïnspecteerd en gaven daarna toestemming om verder te varen. De tanker, sinds gistermiddag vanuit Duinkerken onderweg naar Rotterdam, vervoerde chemica liën. Door het ongeluk ontstond een lek, waardoor 200 ton ethylacetaat in zee terechtkwam. De bemanning slaagde er zelf in het lek te dich ten. AFP Franse onderzoekers en een advocaat van de Noorse reder worden voor de kust bij Duinkerken afgezet op de Bow Eagle. foto RTR BUNOL - Een vrouw is gisteren zwaargewond geraakt tijdens het jaar lijkse tomatengevecht in het Spaanse dorp Bunol bij Valencia. Ze viel van een met tomaten volgela den truck en werd onder de voet gelopen. Het slachtoffer liep behalve een beenbreuk verschei dene andere verwondin gen op. In totaal waren er meer dan 40.000 mensen in het dorp die elkaar bekogel den met 120 ton rijpe to maten. De oorsprong van het festival is onduidelijk. De tomatenveldslag trekt elk jaar bezoekers uit de hele wereld die zich een uur lang in de uiteindelijk roodgekleurde straten mogen uitleven. DPA/RTR/EFE door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het noodfonds van de Europese Unie, bedoeld voor slachtoffers van natuur- en an dere rampen, wordt een politie ke haastklus. De Europese Commissie wil dat nog dit jaar 500 miljoen euro uit het fonds in-oprichting beschikbaar komt voor de slachtoffers van de overstromingen in Midden-Eu ropa. Maar waar het geld van daan moet komen en hoe het fonds gaat werken, is nog on duidelijk. Gisteren lanceerde Commissie voorzitter Prodi in Brussel het voorstel tot de oprichting van een noodfonds, waarover het Europees Parlement en de vijf tien lidstaten moeten meebe slissen. Het idee, afkomstig van de Duitse kanselier Schroder, kwam twee weken geleden voor het eerst op tafel na afloop van topoverleg in Berlijn over de watersnoodramp De Europese Commissiehet da gelijks bestuur van de Unie, heeft enorme haast. Vandaag praten de vijftien ambassadeurs van de EU-landen over het voorstel en morgen is het onder werp van gesprek tijdens de in formele bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken in Denemarken. Als het aan Prodi ligt, dan staat het volgen de week op de agenda van het Europees Parlement in Straats burg. Woordvoerders ontkennen dat het hoge tempo iets te maken heeft met de Duitse verkiezin gen op 22 september. Maar ach ter gesloten deuren bevestigen dezelfde Commissiezegslieden dat de politieke situatie in Duitsland en de druk van kan selier Schroder het rampen fonds wel degelijk tot een haast klus hebben gemaakt. In een verklaring herhaalde Commissievoorzitter Prodi gis teren keer op keer dat de 'Euro pese solidariteit met de slacht offers' van het hoogste belang is. Maar waar het geld vandaan moet komen, is onduidelijk. Er bestaat evenmin helderheid over de vraag wanneer het fonds uitkeert, welke gebeurtenissen als een 'ramp' zullen worden be schouwd en op hoeveel geld de getroffen regio's in Duitsland en Oostenrijk kunnen rekenen. Volgens Prodi zal er dit jaar minstens 500 miljoen euro in het fonds beschikbaar komen, een bedrag dat moet groeien naar 1 miljard. Dat geld moet gevon den worden op deEU-begroting door te speuren naar bedragen die wel zijn gereserveerd, maar niet worden uitgegeven. Een ambtenaar gaf gisteren toe dat het geld nog lang niet bij elkaar is gesprokkeld. Vanaf volgend jaar is het ram penfonds een extra uitgaven post op de Europese begroting. Volgens Prodi is dat mogelijk zonder dat de EU de in 1999 af gesproken financiële grenzen overschrijdt. GPD van onze redactie buitenland SYDNEY - Een orde van non nen in Australië heeft tiendui zenden dollars betaald aan vrouwen die zeggen dat ze sek sueel en lichamelijk zijn mis bruikt in een weeshuis. Maar het geld was geen erkenning van schuld, zei gisteren Clare Breen, regionaal moeder-overste van de Arme Zusters van Nazareth in Australië en Nieuw-Zeeland. De orde betaalde in de afgelo pen twee jaar in totaal 41.500 euro aan dertien vrouwen die nog altijd 'ongelukkige herin neringen' bewaren aan het weeshuis. „Het is een manier om de meisjes te proberen te helpen in het genezingsproces", zei Breen. Een groep van in totaal zeven tien vrouwen had de orde in 1999 aangeklaagd wegens sek sueel misbruik, dat tussen 1940 en 1950 zou hebben plaatsgehad in het Nazareth-weeshuis in Brisbane. Volgens het Australi sche tijdschrift Bulletin, waarin enkele van de vrouwen aan het woord komen, is het geld uitbe taald om slachtoffers tot zwij gen te verplichten en hun proces tegen de orde in te trekken. Een van de vrouwen, Lizzie Walsh, vertelde dat ze door non nen is verkracht met een vlag- genstok 'om de duivel uit me te krijgen'. Ook hebben de nonnen volgens haar een oogje dichtge daan toen ze twee keer door priesters werd verkracht. Vol gens Bulletin besloten de slachtoffers hun verhaal te doen, omdat ze diep veront waardigd zijn over de recente berichten over het seksschan daal in de Rooms-Katholieke Kerk in Australië. De kerk begon vorige week een onderzoek naar beschuldigin gen dat aartsbisschop Peil van Sydney zich veertig jaar gele den als priesterstudent aan een 12-jarige jongen heeft vergre pen. Peil, die zegt onschuldig te zijn, heeft zich teruggetrokken totdat het onderzoek is afge rond. Aartsbisschop De aartsbisschop is ook onder vuur komen te liggen, nadat hij had toegegeven dat hij een gezin duizenden dollars heeft aange boden in ruil voor de belofte de kerk niet te vervolgen. Het gezin zegt dat twee dochters zijn mis bruikt door een priester. In 1996 heeft de RK-Kerk in Australië zich verontschuldigd voor het wangedrag van pedofiele pries ters. De kerk heeft al miljoenen dollars schadevergoeding aan slachtoffers van seksueel mis bruik betaald. RTR/AFP Een onder een paraplu weggedoken wandelaar in Rome kijkt naar zijn spiegelbeeld in de plassen. Ook de Italiaanse hoofdstad en het omringende gebied kreeg haar deel van de dit jaar overvloedig vallende regen, die zware schade toebracht aan de oogst. foto Gregorio Borgia/AP BAIERBRUNN - Te veel mobiel bellen met je part ner is dodelijk voor je re latie. Dat schrijft de com municatiedeskundige en relatietherapeut Joachim Engl deze week in een Duits tijdschrift voor apothekers. Door al het bellen voelen mensen zich nooit meer gescheiden van hun part ner en dat kan ertoe leiden dat een gevoel als verlan gen volledig verdwijnt, denkt Engl. Bovendien wekt het eindeloze gebab bel via de telefoon de in druk dat je elkaar nog ge noeg te melden hebt, terwijl echt contact in werkelijkheid misschien al lang is verdwenen. De therapeut raadt mensen dan ook aan hun mobiel tje met gezond wantrou wen te behandelen. AP door Eelco van der Linden JOHANNESBURG - Prins Wil- lem-Alexandcr heeft tijdens zijn eerste publieke optreden op de Wereldtop in Johannesburg vooral complimenten in ont vangst genomen van Nelson Mandela. De Zuid-Afrikaanse ex-president roemde Willem- Alexanders kennis van de wa- terproblematiek en ook diens bescheidenheid. Dat heeft hij van 'moeder', aldus Mandela op vertrouwelijk toon, 'die de sim pelste monarch van de wereld Samen met Salim Ahmed Sa- lim, oud secretaris-generaal van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en nu Afrika's 'Water-Ambassadeur', openden Mandela en de prins de 'Water- dome', één van de evenementen die parallel lopen aan de We reldtop. In een voormalige ge vangeniskoepel van enorme omvang staat het thema water in de breedste zin centraal. Er zijn zeventig stands van lan den en organisaties die experti se aanbieden of vragen in de hoop tot 'zaken' te komen. Dit alles in de hoop verandering te brengen in de trieste statistie ken die in Johannesburg steeds weer klinken: 1,1 miljard men sen zonder drinkwater; 3 mil joen mensen die jaarlijks ster ven aan ziektes veroorzaakt door problemen rond water Mandela, die als enige sprak, il lustreerde een en ander door te vertellen wat hij ziet als hij te rugkeert naar zijn geboortedorp in de Oost-Kaap. „De armoede en de teloorgang van het milieu zijn schrijnend, maar de afwe zigheid van schoon drinkwater treft mij het meest." Mandela prees wel de inspan ningen van het democratische Zuid-Afrika om water naar de zwarte massa's te brengen. Sinds 1995 hebben 7 miljoen mensen water gekregen, wat Mandela 'een van de belangrijk ste prestaties van onze regering' noemde. Nota Prins Willem-Alexander werd uitgebreid geprezen om de nota 'No water No future', die hij heeft geschreven op verzoek van VN-secretaris Kofi Annan. „Mijn jonge vriend is totaal toe gewijd en doet uitstekend werk", aldus Mandela. Prinses Maxima hoorde het in de zaal glunderend en met gepaste trots aan. De prins zal in de komende da gen verschillende toespraken houden en aan een paneldiscus sie deelnemen. Gisteravond opende hij de stand van Neder- C Advertentie De autosite voor heel .Nederland land, dat met zijn kennis op watergebied een van de actief ste landen op deze beurs is. Overheid, bedrijfsleven, onder zoeksinstituten, technische ho gescholen en enkele non-gou vernementele organisaties, verenigd volgens de beste prin cipes van het poldermodel in het Nederlandse Water Partner schap (NWP), bieden kennis en ervaring aan. De geïntegreerde aanpak is de BARCELONA - De Spaanse po litie heeft negen mensen opge pakt die hebben gefraudeerd met creditcards waar automo bilisten hun tolgeld mee betaal den, heeft de politie gisteren ge meld. De fraudeurs hebben zo'n zes miljoen euro buitgemaakt. Twee van de arrestanten werk ten bij een tolhuis in het noord oosten van Spanje, Zij kopieer den daar met behulp van een klein apparaatje de gegevens op de magneetstrip van de credit cards. De kopieën verkochten zij voor negentig euro per stuk aan een bende fraudeurs die valse creditcards maakte. Vanaf januari 2001 zou de bende ongeveer 60.000 creditcards hebben gekopieerd. AP beste. „We moeten proberen zo veel mogelijk mensen uit zoveel mogelijk disciplines samen te brengen om problemen opti maal te lijf te kunnen gaan", zegt Lies Janssen van het NWP. Het doel is helpen, maar er mag ook best wat aan verdiend wor den, redeneert de Nederlandse organisatie. Hoewel activisten er hier sterk anders over den ken, propageert Nederland voor de bestrijding van milieupro blemen nadrukkelijk het pu- bliek-private model. Willem-Alexander en Maxima hoorden alles instemmend aan. Het Nederlandse paar had ove rigens niet alleen Nederlandse belangstelling. Elke standhou der wilde zijn of haar verhaal wel kwijt, wat leidde tot opstop pingen en nerveuze reacties van het leger begeleiders. Teleurgesteld Eén man was wat teleurgesteld. Kwame Odame Abaio, ingeni eur uit Ghana, kende de prins nog van diens recente bezoek aan het West-Afrikaanse land. „Er is toen veel over water ge praat, en over de geïntegreerde aanpak, die we hier nu presen teren", zegt Abaio trots wijzend op het schema aan de wand. Van Nederland heeft hij sindsdien niet veel vernomen. „Ze zitten vooral in Oost-Afrika, schijnt het. Misschien dat we de ko mende dagen echt partners kun nen worden." GPD LONDEN - Bijna de helft van alle Britse daklozen is in het be zit van een diploma. Dit meldt de Britse organisatie Crisis, die hulp biedt aan daklozen. Crisis inventariseerde het oplei dingsniveau van een groep daklozen in met name de grote ste den, en ontdekte dat zeker een kwart de middelbare school had afgemaakt. Nog eens 8 procent had het niveau gehaald dat vergelijkbaar is met het Nederlandse VWO. Een op de tien daklozen had een vorm van beroepsopleiding genoten. Volgens Crisis wijst het onderzoek uit dat de veronderstelling dat onderwijs een oplossing vormt voor armoede niet klopt, zegt de BBC. ANP TEHERAN - De Iraanse president Khatami wil meer be voegdheden, vooral op economisch terrein, om beter aan de aspiraties van de bevolking te kunnen voldoen. Hij zal het parlement hiervoor binnenkort een wetsvoorstel toesturen. Dat maakte de hervormingsgezinde president gisteren be kend. Khatami werd twee keer met overweldigende meerderheid tot staatshoofd gekozen. Zijn aanhangers hebben eveneens een meerderheid in het parlement. Maar de besluiten van de hervormingsgezinde vleugel worden veelal tegengewerkt door instellingen onder controle van conservatieven, die voor inspiratie kijken naar de Opperste Leider, ayatollah Kha menei, AFP/DPA MADRID - Miljoenen Spanjaarden hebben het gisteren uren lang moeten stellen zonder radio en televisie. Door een brand in de televisietoren in Madrid kon de gehele hoofdstad en om geving geen rtv-signalen meer ontvangen. Circa dertig mensen in de ongeveer 220 meter hoge toren, pi- ruli (lolly of piemel) genaamd, konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer vermoedt dat kortsluiting de oorzaak was van de brand. EFE/DPA HANOI - In Vietnam zullen dezer dagen zo'n 6000 gevange nen worden vrijgelaten. De gedetineerden profiteren van een amnestie die is afgekondigd ter gelegenheid van een nationa le feestdag op 2 september. Volgens de Vietnamese staatsme dia zijn onder de gelukkigen ook 17 buitenlanders. Hun na tionaliteit is niet bekend. Volgens de Vietnamese pers gelden de maatregelen in ieder geval niet voor mensen die 'zware' misdrijven hebben ge pleegd. Ook personen die zijn veroordeeld voor drugsdelicten maken geen kans op vrijlating. Daarnaast is het niet duidelijk of politieke gevangenen in het communistische land kunnen profiteren van de amnestie. AFP BOGOTA - Bij verscheidene gevechten in Colombia zijn de af gelopen dagen dertien mensen om het leven gekomen. Het le ger heeft elf Farc-rebellen gedood bij confrontaties in de staat Antioquia en in de buurt van de zuidelijke stad San Vicente del Caugan, op 300 kilometer van de hoofdstad Bogota. Voorts werd, eveneens in Antioquia, een lid van het Nationale Bevrijdingsleger (ELN), de grootste rebellenbeweging na de Fare, door militairen gedood. Gevechten in de omgeving van de stad Turbo, ten noordoosten van Bogota, kostten het leven aan een lid van een paramilitaire groepering. AP Center in New York boorde. In Hamburg volgde hij een techni sche opleiding. Tot de kennissenkring van El Motassadek behoorde verder Marwan al Shehhi, die ook in een van de gekaapte vliegtuigen zat. De Marokkaan beheerde een bankrekening van Al Sheh hi waarop met grote regelmaat flinke geldbedragen binnen kwamen, aldus de politie. Al Shehhi zou het geld hebben ge bruikt om zijn verblijf in de VS en vlieglessen te financieren die hij volgde samen met Atta. van onze redactie buitenland KARLSRUHE - De Duitse jus titie heeft een Marokkaan in staat van beschulding gesteld wegens betrokkenheid bij de aanslagen op 11 september vo rig jaar in de Verenigde Staten. Dat heeft de openbare aankla gergisteren bekendgemaakt. Ze komt vandaag met nadere bij zonderheden over de aanklacht. De 28-jarige Mounir el Motas sadek werd in november in Hamburg aangehouden. In deze stad woonden drie kapers die hebben deelgenomen aan de aanslagen in de VS. Om die re den concentreert een deel van het onderzoek naar de aansla gen zich in deze stad. Bij de ter roristische acties in New York en Washington waren in totaal negentien kapers betrokken. El Motassadek is de eerste die in Duitsland is aangeklaagd in verband met de aanslagen, die meer dan drieduizend mensen levens eisten. Hij werd in no vember gearresteerd omdat hij banden zou hebben gehad met Mohammed Atta. Atta was een van de kapers en zat in een toe stel dat zich in het World Trade Klopjacht In juli deed de Duitse politie in Hamburg invallen in een aantal huizen. Dat gebeurde tijdens een klopjacht op militante mos lims die bezig zouden zijn ge weest aanslagen voor te berei den. Enkele mensen die toen werden aangehouden verklaar den banden te hebben met Atta. De Duitse politie maakt nog jacht op drie andere mannen die met Atta in een huis zouden hebben gewoond. Dit drietal zou een aantal keren hebben ge probeerd de Verenigde Staten binnen te komen, maar kreeg geen visa. AFP/DPA/ANP van onze redactie buitenland MADRID - De Baskische onaf hankelijkheidspartij Batasuna wil naar aanleiding van het ver bod op de partij in Spanje van uit Frankrijk gaan opereren. Dat heeft de partij gisteren op haar website gemeld. Het hoofdkantoor van Batas una is voortaan gevestigd in het bureau van haar EU-afgevaar- digde Koldo Gorostiaga in Bay- onne, een plaats in het zuidwes ten van Frankijk, die ook tot Baskenland behoort. Maandag gelastte de Spaanse onderzoeksrechter Garzon op schorting van alle activiteiten van Batasuna voor drie jaar en sluiting van haar kantoren in het land. De partij is volgens Garzon nauw verbonden met de terreurbeweging ETA. Het Spaanse parlement heeft voor een algeheel verbod op de partij gestemd. Madrid wil ver der dat Batasuna op de lijst van terroristische organisaties van de Europese Unie komt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zei dat de regering van premier Raffarin nota heeft genomen van het juridische be sluit van Spanje en dat dat al leen voor rekening komt van de Spaanse autoriteiten. Justitie in Frankijk wilde geen commen taar geven. De leiders en leden van Bata suna zullen zich overigens niet naar Bayonne begeven. Ook worden er geen dossiers of ma teriaal naartoe gebracht. Het gaat voornamelijk om verplaat sing van het officiële adres naar Frankrijk, waar de activiteiten van de partij niet zijn verboden Woordvoerder Otegi van de par tij had dinsdag gezegd dat de partij 'het land nooit zal verla ten'. DPA/AFP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5