Bisschop wacht zwaar jaar Het is behelpen voor vijfdeklassers fi Nöthen voetbalt zonder morren Ottjes verwacht veel van Steen 31 Hontenisse begint aan sportieve uitdaging 4 r Eigen doelpunt na zes seconden donderdag 29 augustus 2002 De 34-jarige Manfred Bisschop was enkele jaren blessuregevoelig, ken de in het kampioensjaar van Hontenisse een zorgenvrij seizoen en besloot al in een vroeg stadium er nog een jaar aan vast te plakken. De keeper verheugt zich op het debuut in de derde klasse en spreekt van een sportieve uitdaging. Hontenisse kreeg in de oefencampagne veel doelpunten tegen en dat doet het ergste vrezen voor het verloop van de competitie. Zonder nieuwkomers van buitenaf liep de formatie van Rudy Riet- jens in de eerste oefenpartij tegen RCS tegen een zeperd op (11-1) die hard aan kwam. „Ik schaam me er niet voor", kijkt Man fred Bisschop terug op dat duel, waarin hij na twintig minuten met een blessure het veld moest verlaten. „Het was toen niet goed. Je zag gelijk dat er in de derde klasse heel anders wordt gevoetbald, vooral in verdedigend opzicht. Je moet in deze klasse gedoseerd aanvallen. Als je zoals wij toen met drie, vier man voor de bal gaat lopen, wordt dat afgestraft." Het wordt dus zaak, vindt hijom een goede organisatie neer te zet ten. „Ik moet misschien nog wel meer praten", weet Bisschop. „Ik begin aan mijn zevende seizoen bij Hontenisse en heb redelijk wat ervaring. Verder ben ik op de lijn re delijk sterk. Ik heb een goede reflex en heb er veel zin in. Maar het is natuurlijk aan de trainer om te bepalen wie keept. We zijn met zijn drieën. Ik heb altijd in de vijfde en vierde klasse gekeept en wil me in deze klasse nog eens bewijzen. Een paar jaar geleden had ik veel last van mijn knieën. Maar vorig jaar rond de winterstop heb ik al beslist dat ik nog een jaar door wil gaan. Ik voel nog wel eens iets, maar kan eigenlijk voluit trainen. Ik wil wel eens zien of ik dit niveau aankan. Als je 34 bent, ben je toch in de bloei van je leven?" „Vorig jaar waren wij zeker niet de be langrijkste kampioenskandidaat", kijkt hij terug. „Ik dacht toen eerder aan Aardenburg, Axel en Sluiskil. Wij vormen wel een hechte eenheid. Ik denk dat dat ook met de resultaten te maken heeft. Als je wint, is het makkelijk om een eenheid te vor men. Nu het erop aankomt, zal blijken hoe sterk die eenheid is. Rudy Rietjens is er wel sterk in om een groep bij elkaar te houden. Hij heeft er een echte vrienden- ploeg van gemaakt. Qua ploeg steekt het allemaal wel redelijk in elkaar. Er loopt hier niemand met kapsones. Bijna de he le A-jeugd van vorig seizoen is overgeko men. Die jongens worden ingepast in het eerste, tweede en derde elftal. Voor de breedte zitten er wel een paar versterkin gen bij." Niettemin maakt de doelman zich op voor een zwaar seizoen, waarin hij meer dan ooit op de proef zal wor den gesteld. „Ik ben er wel veel mee be zig", zegt hij. „Nee, niet dat ik een paar keer voor een wedstrijd naar de wc moet of dat ik niet kan eten. Maar als je geen gezonde wedstrijdspanning hebt, zul je nooit goed kunnen presteren. Vorig jaar hadden we 21 tegendoelpun ten in een heel seizoen. Nu vijftien in de eerste twee oefenwed strijden. Dat is wel veel. Ik houd er toch rekening mee dat ik er zo'n 38 binnen krijg op een heel seizoen. De eerste com petitiewedstrijd zal voor iedereen wel wat extra spanning geven. Want dan moeten we uitgerekend tegen RCS..." Peter van Kouteren )|g Manfred Bisschop over de tegengoals: „Ik houd er toch rekening mee dat ik er zo'n 38 binnen krijg op een heel seizoen." foto Camile Schelstrpete Sluiskil, Philippine en Corn Boys zijn volgens velen de te kloppen ploegen, maar steeds meer clubs in de vijfde klasse A van het zondagvoetbal hebben moeite om een volwaardige se lectie samen te stellen. Voor SDO'63, Graauw, Terhole en in iets mindere mate ook Philippi ne en Vogelwaarde was het be helpen in de voorbereiding. Terhole Terhole-trainer Edy de Witte moest in het kader van het Groot-Hontenisse toernooi zelfs een beroep doen op spelers uit lagere elftallen van Honte nisse om voor zijn ploeg aan elf man te komen. De oefenmeester spreekt van aanmodderen om een ploeg op de been te brengen, maar roemt tegelijkertijd de sfeer bij Terhole. „Het is hier al lemaal heel gemoedelijk. Een kleine, gezellige vereniging met een goed bestuur. Onze gemid delde leeftijd is ook vrij hoog. Als ze er allemaal zijn, hebben we een redelijke ploeg." Graauw Marcel Vael verloor met Graauw de eerste drie oefen wedstrijden, omdat de ploeg verre van compleet was. De re serves van HVV'24 (4-0) en Steen (6-0) profiteerden daar dankbaar van. „We hebben een heel smalle selectie", zegt de routinier. Trainer Paul Taelman hoeft echter niet te wanhopen. „Vorig jaar speelden we in de tweede helft van de competitie sterk", weet Vael. „Als we com pleet zijn, kan het best een leuk seizoen worden." Biervliet Biervliet timmerde aan de weg, trok acht nieuwe spelers aan en begint met een kern van 21 man. Trainer Willy de Jaeger vindt dat er heel goed is getraind. „Ze stralen plezier uit", verzekert hij. „Dan is het voor een trainer ook leuk." De Jaeger is blij met de komst van enkele ervaren krachten. „Die kunnen anderen sturen. Het collectief wordt heel belangrijk. Ik heb vooraf al ge zegd dat wij zeker in het linker rijtje moeten kunnen eindigen. Als de kans zich voordoet, moe ten we een periodetitel pak ken." SDO'63 Ivo Wouters (45), de nieuwe trainer van SDO'63, neemt elke wedstrijd zijn voetbalschoenen mee. „Ik begin niet meer in de basis, maar reken erop dat ik nog wel eens moet invallen." SDO'63 kende vorig jaar veel blessureleed. Wouters: „Dat kunnen we niet hebben, want de kern is heel klein. Als we in de middenmoot eindigen, hebben we het heel goed gedaan. Philippine Voorzitter Paul de Groene van het gedegradeerde Philippine hoopt ten opzichte van vorig seizoen op een betere afstem ming met het tweede elftal, om eventuele personele problemen in de hoofdmacht te kunnen op lossen. Ritchie Bosma volgt Pe ter Hamelink als trainer op. Marnix Schieman, Job van der Vinnen en Edwald Marteijn keerden terug op het oude nest. „We willen er geen druk op leg gen", verzekert de preses. „Maar we hopen toch mee te draaien in de hoogste regionen. Vogelwaarde Vogelwaarde zag vier routiniers afhaken. Arno Wauters weet dat voor hem als één van de overge bleven ervaren spelers een be langrijke taak is weggelegd om de jongelingen te begeleiden. „Er komen zes B-junioren over", zegt Wauters. „Daar zit ten een paar leuke spelers bij. Of die stap niet te groot is, zal moe ten blijkenWe zullen er toch ze ker drie of vier nodig hebben om aan zestien man te komen. Sluiskil Het gedegradeerde Sluiskil is er alles aan gelegen om zo snel mo gelijk weer te promoveren. Trai ner Rolf Mobach weet wat hem te doen staat. „We hebben als bestuur kenbaar gemaakt wat we verwachten"zegt voorzitter Fabian du Puy. „Hoe langer je in de vijfde klasse blijft, hoe moei lijker het wordt om eruit te ko men. Het is aan de technische staf om dat waar te maken." Corn Boys Jean-Pierre Hubregsen aast ook op een snelle terugkeer. „We hebben het voetbal in de vierde Corn Boys-trainer Jean-Pierre Hubregsen: „We hebben het voetbal in de vierde klasse geproefd en dat smaakt naar meer." foto Peter Nicolai Mevo had de toss gewonnen en koos voor de aftrap. Hadden ze dat maar niet gedaan. Zonder dat tegenstander Heinkenszand ook maar één inspanning hoefde te leveren, stond het al op een 1-0-voorsprong. Na zes seconden lepelde laatste man Piet Verschuure de bal over zijn eigen doelman. De ongelukkige start van Mevo vond plaats op zaterdag 14 februari 1981 in Heinkenszand. De Zierikzeese ploeg was koploper in de eerste klasse van de afdeling en was vol goede moed afgereisd naar deBevelandse mid denmoter. Het had de voorgaande nacht gevroren en het veld was keihard. De terugspeelbal van de aftrap stuiterde daardoor alle kanten op. Routinier Verschuure stond tussen de middencirkel en het zestienmeter gebied, zo'n 25 meter van het doel van Jan van de Linde. „Jan riep: 'laat maar gaan'. Ik dacht dat-ie de bal even wilde voelen." Met zijn rug naar het doel tikte Verschuure de bal blind terug op zijn doelman. Maar toen de libero zich omdraaide, zag hij tot zijn schrik dat Van de Linde vér voor zijn doel stond. Met een listige lob zeilde de bal over Van de Linde in het doel: 1-0. Mevo-trainer Ko Willemse was niet zo gelukkig met de actie van Ver schuure en voor de eerste en enige keer onder coach Willemse werd de laatste man gewisseld. De wedstrijd ging niettemin verloren (2-0), maar nadien verloor Mevo geen wedstrijd meer. Enkele maanden later promo veerde de ploeg als kampioen naar de vierde klasse van de KNVB. Met Verschuure kwam het ook allemaal goed: hij werd later trainer en zelfs voorzitter bij Mevo en is tegenwoordig voorzitter van het biljart district Schouwen-Duiveland. Rudy Boogert klasse geproefd en dat smaakt naar meer", zegt de oefenmees ter van Corn Boys. Dethlef Pie- ters is gestopt. De jonge doel man Claudio Scherpenisse kwam van Terneuzense Boys en is de beoogde opvolger van de 49-jarige Jan Mutsaars. Hub regsen: „Ikhoop op eenperiode- titel en in de nacompetitie mee te doen om promotie." Hoofdplaat Met vier nieuwe spelers vindt Hoofdplaat-trainer Tonnie van Mulken dat zijn elftal er heel goed voor staat. „We zijn in de breedte toch wel wat versterkt. De inzet is goed, de trainingsop komst prima. Het gaat er nu om de juiste mix te vinden. De com petitie is verzwaard, maar ik heb er wel goede hoop op. Als wij in het linkerrijtje eindigen, dan hebben we het goed ge daan." Sluis Onder leiding van het drieman schap Johan Bogaard, Norbert de Vestele en Edwin Bogaard mikt Sluis net als vorig seizoen op een klassering in de subtop. „We hebben een iets uitgebrei dere selectie met ook iets betere voetballers", zegt Johan Bogaard. „Het moet alleen wel allemaal klikken. Ik denk dat we net onder de top bij de eerste vijf moeten kunnen meedraai en." Groede Ook Groede beschikt naar het zich laat aanzien over een kwa litatief betere selectie dan vorig seizoen. In de brede selectie zijn zeven spelers uit het asielzoe kerscentrum Hedenesse opge nomen. „Het is een uitdaging om met die mensen te werken", vindt trainer Jos de Wilde. „De kwaliteit is zonder meer toege nomen. Wij hebben niet echt ho ge verwachtingen. Ik ga ervan uit dat we hoog in het rechter- rijtje eindigen. Ons seizoen is geslaagd als we onze derby's winnen." Schoondijke Schoondijke versterkte zich met de komst van doelman Nico van Speybroeck van Sluiskil. „Daar zijn we diep gelukkig mee"zegt voorzitter Rinus Cor- nelis. „Onze andere keeper Mar co de Feijter werkt in de horeca en is ook 's winters nogal eens afwezig," Trainer Theo de Buck begint aan zijn derde seizoen. Cornelis: „Er heerst hier een prima men taliteit. We hopen op een perio de. Ik denk dat de titel nog te hoog gegrepen is." Koewacht In zijn tweede seizoen als oefen- meester van Koewacht hoopt Carlo van Gremberghe zo goed mogelijk mee te doen. „We heb ben een redelijk goede groep", vindt hij„Alleen kan het in ver dedigend opzicht organisato risch nog wel beter. En we moe ten durven voetballen." Peter van Kouteren Serge Nöthen (24) begint aan zijn negende seizoen in de hoofdmacht van Breskens en was door de jaren heen voor alle trainers een ideale speler. De rasechte Bressiaander stelt het ploegbelang voorop en speelde op veel posities in het elftal. Vo rig seizoen was Nöthen veelal rechtsback. Onder Rinus Zegers maakt de jonge routinier zich op voor een seizoen in het hart van de defensie. „Ik speel waar de trainer dat nodig vindt." Hij zegt het zonder ook maar één spoortje van twijfel en heeft er geen moeite mee. Waar velen zich uitspreken voor een favo riete stek in een elftal, is Serge Nöthen ingenomen met elke mi nuut die hij mag uitkomen in de hoofdmacht. „Ik ben blij dat ik in het eerste kan voetballen", zegt hij,Dat was altijd iets om naar uit te kijken." De verdediger was zestien jaar, toen Cor van de Velde hem in oe fenduels aan het grote werk liet ruiken. Een seizoen later was hij vaste keus in de eerste ploeg. „Dat streelt toch wel", bekent hij. „Als Bressiaander in het eerste elftal spelen: daar heb ik altijd naar uitgekeken. Als klei ne jongen leek het me prachtig om kampioen te worden met de club van het eigen dorp. Toen dat in het eerste jaar onder Rob bie de Muijnck ook lukte, vond ik dat geweldig." Na drie mooie jaren onder een trainer die de club door en door kent, was Nöthen niet verrast door zijn vertrek. „Robbie heeft hier in drie jaar natuurlijk heel veel bereikt. In het eerste jaar werden we kampioen. Het sei zoen daarop hebben we ons ge handhaafd in de derde klasse en vorig jaar hebben we verras send goed meegedraaid. Dat was onverwacht, omdat we een slechte voorbereiding hadden. We kregen veel doelpunten te gen en hadden het moeilijk. Maar eigenlijk bleef iedereen in Breskens rustig. De achterban, het bestuur en de technische staf hebben altijd vertrouwen in ons gehad. Dat hebben we als groep niet beschaamd. Op den duur konden we tegen Patrijzen zelfs nog een periodetitel pak ken. Dat is niet gelukt. Het is niet leuk als je naast een prijs pakt, maar ik vraag me af wat we eventueel in de tweede klas se hadden moeten zoeken, We hebben alles gegeven. Patrijzen was gewoon beter. Ruime selectie Hij beseft niettemin dat de ver wachtingen op grond van vorig seizoen hoog zijn. Breskens was erg actief tijdens de overschrij vingsperiode en beschikt on danks het vertrek van vier routi niers over een zeer ruime se lectie. „De meeste jongens kennen el kaar wel", zegt hij. „We hebben een trainingskamp gehad in Veere, ook om elkaar nog beter te leren kennen. In het voetbal vind ik sfeer een heel belangrij ke factor. Daarnaast is er goed getraind. Iedereen had een loopschema meegekregen. We hebben voordat de eerste trai ning begon in groepjes van een man of zeven gelopen om een goede basisconditie te leggen. In Aardenburg liep een groep, in Breskens twee en de rest liep er gens anders. De trainer kwam bij elke groep een keer kijken. Vanaf de eerste training werk ten we met de bal." Direct nadat bekend was dat Robbie de Muijnck zou vertrek ken, polste het bestuur van Breskens de spelersraad. Het werd Rinus Zegers. „We wilden een trainer die veel met een bal werkt en iemand die discipline belangrijk vindt. We willen in de subtop meedraaien. Als je ziet dat je in de eerste duels veel punten pakt, kun je je doel altijd nog bijstellen." Peter van Kouteren Serge Nöthen (voorgrond) in actie. „Als Bressiaander in het eerste spelen: daar heb ik altijd naar uitgekeken." foto Peter Nicolai Marco Ottjes (29) begint aan zijn vijftiende seizoen in de hoofdmacht van Steen en zag in een competitie met Brabantse opponenten een lang gekoester de wens in vervulling gaan. De routinier werd voor het eerst in al die jaren met zijn ploeg afge tekend kampioen en promo veerde naar de derde klasse. Op dat niveau rekent Ottjes op nieuw op een mooie competitie. „We gaan er niet naartoe om ons in te graven." Het klinkt strijdvaardig van een speler, die de mogelijkheden van zijn team kent. Steen zag niemand vertrekken en voegde drie spelers van het eigen dorp aan de selectie toe. Eddy van de Bosch en Eric-Jan Naudts kwa men van HW'24, terwijl uit de eigen jeugd Stijn Dobbelaer doorstroomde. „We zijn in de breedte versterkt", beseft hij. „Vorig jaar hebben we geloof ik tachtig doelpunten gemaakt. Wij gaan er vanuit dat de aanval de beste verdediging is. Ik ver wacht dat we in de derde klasse ook zo zullen spelen." Het is de hand van trainer Ard- jan Lekaj, die dit seizoen in het kader van de cursus trainer/ coach 1 stage loopt bij Hoek en een aanvallende speelwijze voorstaat. „We speelden altijd in de mandekking, maar toen hij kwam zijn we overgeschakeld op zonevoetbal. Als de omscha keling goed is en we goed pressie zetten, dan is dat veel leuker voetballen. We hebben een ech te vriendenploeg, ook buiten het veld. En in het veld willen we aantrekkelijk spelen door voor uit te voetballen. Het voetbal leeft hier wel in Steen. Vorig jaar ging er in de uitwedstrijden altijd zo'n vijftig tot vijfenze ventig man mee. Thuis staat er zeker honderd man." Dat was misschien ook wel het gevolg van de successen die Steen vorig seizoen vierde. De Zeeuws-Vlamingen waren in gedeeld in de Brabantse vierde klasse, namen vanaf het begin de leiding en stonden de koppo sitie niet meer af. „We zagen er eerst wel tegenop", kijkt hij te rug. „Het heeft wel in ons voor deel gewerkt, dat we geen enke le derby moesten uitvechten. We waren de vreemde eend in de bijt." „Ik vind dat we voor een grote uitdaging staan. Ik was vijftien jaar toen ik onder Jan de Block in het eerste elftal kwam. In al die jaren ben ik nooit kampioen geworden. We scoorden heel makkelijk, hoewel ik er zelf maar drie heb gemaakt. Ik kwam als verdedigende mid denvelder niet zo veel voor de goal. Eddy van den Bosch heeft in de oefenwedstrijden op die positie gespeeld. Zelf stond ik voorstopper. Dat vond ik niet erg, omdat we niet met mandek kers spelen." „Het is de bedoeling dat ik van af die positie naar het midden veld inschuif. We zijn onder Ar- djan iets gedurfder gaan spelen. Ik ga ervan uit dat we dat ook in de derde klasse zullen doen. Als je je ingraaft, ben je geen aan winst voor deze klasse. Als we gevrijwaard blijven van schor singen en blessures, moeten we bij de eerste zes kunnen eindi gen." Peter van Kouteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55