m De Fouw ziet Ottens zitten Meesen groeit onder lat van AZW De Haan blijft Zaamslag trouw Spui en Cadzand kijken naar boven ,29 Middenvelder wil met Terneuzense Boys titel grijpen Rob Moens doelpunten donderdag 29 augustus 2002 -■ - <.-. Mario de Fouw spreekt klare taal: „Ik vind dat je voor het kampioenschap moet gaan." foto Charles Strijd De aanpak van Henk Ottens, de nieu we trainer van Terneuzense Boys, bevalt Mario de Fouw uitstekend. „Een trainer met veel beleving en een goede spelopvatting. Hij vraagt ons aanvallend en aantrekkelijk voetbal te spelen, met honderd procent inzet. Vooral het thuis publiek moet genieten, vindt hij De twintigjarige middenvelder is het he lemaal eens met zijn trainer. Het publiek is de laatste jaren bepaald niet verwend geweest. Daarin moet verandering ko men. Voor De Fouw is een trainerswissel iets nieuws. Hij was Eddy van der Hooft gewend, eerst bij de A-junioren en later twee seizoenen in het eerste elftal van Terneuzense Boys. De Fouw begint aan zijn derde seizoen in de eerste selectie. Hij neemt geen blad voor de mond. „Ik vind dat je voor het kampioenschap moet gaan. Als dat niet lukt dan moeten we ze ker een periodetitel pakken, want daar voor is er genoeg kwaliteit. In principe kunnen we in de tweede klasse van elke tegenstander winnen." Een periodetitel heeft er in de voorgaande jaren beslist al ingezeten. De Terneuzenaren streden tot aan de winterstop mee voor de titel, maar daarna was er een opmerkelijke terugval in de prestaties. De Fouw schrijft het toe aan gemak zucht. „Er was ook wat gerommel. Toch kunnen we het onderling goed met elkaar vinden. Misschien dachten we te gemak kelijk over de te genstanders, die zich bij de terug wedstrijd niet meer lieten verrassen." De Terneuzenaar leek de voorberei ding met een ach- terstand te begin- nen, nadat hij met een acute astma-aanval werd opgeno men op de intensive-care afdeling van het streekziekenhuis. „Gelukkig ben ik daarvan hersteld. Ik heb vanaf het begin meegetraind en oefenduels gespeeld. Omdat ik zes weken op Camping Groede heb gewerkt, ben ik er een weekje tussen uit geweest voor een vakantie naar Grie kenland. Henk Ottens vond zelf ook dat dat moest kunnen." De voetballer De Fouw heeft veel in zijn mars. Hij is crea tief en durft acties te maken. Zijn hande lingssnelheid ligt hoog en zijn passeerbe wegingen zijn moeilijk in te schatten voor de tegenstander. Alleen het rende ment van zijn acties laat weieens te wen sen over. Dat beseft hijzelf ook. „Ik weet dat ik meer uit mijn spel moet kunnen halen. Ik zal veel trainen op mijn schot, want dat moet beter worden. Ik heb nog niet zo veel gescoord, maar ik ben ook midden velder. Vanuit die positie, meestal aan de rechterkant, maak je niet zo gauw een doelpunt. Maar ik geniet ook van een mooie assist." Hij vindt van zichzelf dat hij gecoacht moet worden. „Eddy van der Hooft had een andere benadering, waar ook wat voor te zeggen viel .Bij Henk Ottens merk ik dat hij meer met de speler bezig is. Daar leer ik van." ?4v Hij rept in eerste instantie over een krap pe selectie. Een aantal spelers heeft de club verlaten, maar daar tegenover staat de komst van Ryan de Regt (Terneuzen) en Ralph Zegers (Axel). Bovendien is Nikki de Wolff, na een rustige periode, van plan om zich weer volledig in te zet ten. Hij kan zich ontpoppen tot een bruikbare kracht. Voor het overige kun nen naast De Fouw jonge talenten als Je roen van de Broeke en Mevlud Eryiirük doorgroeien. De Fouw is blij met de twee streekderby's tegen AZW en Zaamslag. „Het geeft altijd iets apart. Vooral de derby tegen Zaamslag, waar trainer Mare de Kunder, Jaap Pijpelink en Peter Hamelink een Boys-verleden hebben. Zelf verwacht ik winst op Zaamslag, om dat we de betere ploeg hebben, Maar het blijft een derby", waarschuwt hij voor onderschatting. Naast Terneuzense Boys tipt hij Arnemuiden, Kapelle en Dintel- oord als kampioenskandidaten. „We treffen deze clubs in het begin van de competitie. Dan weten we meteen waar we aan toe zijn." Aector Dooms Vele jaren moest Niels Mee sen bij AZW genoegen ne men met een rol als reserve doelman. Sinds zijn zeventien de was zijn inbreng beperkt tot invalbeurten. Totdat vorig sei zoen de vaste doelman Johnny Dieleman halverwege de com petitie ernstig geblesseerd ge raakte en geadviseerd werd om te stoppen. Daarmee werd de weg geplaveid voor Meesen. De 25-jarige Axelaar greep zijn kans. Maar dat ging niet onder slag of stoot. ,Bij een invalbeurt wist je dat het tijdelijk was. Zodra Johnny weer kon spelen was het nor maal dat ik mijn plaats afstond." Hij herinnert zich nog goed zijn debuut in de hoofd macht van de Axelse zaterdag club. „Ik merkte dat ik door de spelers niet voor vol werd aan gezien. Ik was immers een snot neus van zeventien jaar. Ik voel de me ook niet zo op mijn gemak, maar na enige tijd viel die last weg. Bovendien kreeg ik steeds meer invalbeurten." Be halve voor Dieleman heeft Mee sen ook als stand-in gefungeerd voor Tonny Gommers en Jurgen Zohlandt. Toen Dieleman aangaf te stop pen, werd na acht jaar het ge duld van Meesen beloond. In eerste instantie verliep het op treden van de doelman moei zaam, maar gaandeweg het seizoen toonde hij zich een be trouwbare sluitpost. Eigenlijk ging Meesen steeds beter spelen. Spelhervattingen „Nu ik wist dat ik eerste keus werd, kwam er toch iets meer druk op mijn schouders te lig gen. Hoewel ik al jaren met de eerste selectie meetrain, bleek ik nog niet voldoende te zijn in gespeeld op mijn teamgenoten. Dat viel op bij spelhervattingen. Ik heb wel geleerd: hoe meer er varing je krijgt, des te beter het je afgaat. Dat merkte ik na het spelen van meer wedstrijden." Tegenwoordig geniet hij tenvol- le de steun van Johnny Diele man, die bij AZW is keepers trainer is geworden. Hij vindt het prettig, want ze kennen el kaar al lang. „Ik beschouw dit als een voordeel." AZW heeft een sterk seizoen achter de rug. De ploeg debuteerde in de twee de klasse en pakte onder leiding van trainer Jaap Goossen ver rassend de laatste periodetitel. Een geruststellende gedachte voor Meesen is dat hij daaraan zijn bijdrage heeft geleverd. In het eerste beste promotieduel was het echter over en uit, want AZW verloor kansloos met 4-0 Mocht er ooit een Zeeuws voetbalwoordenboek verschijnen, dan is de omschrijving achter het woord doeipuntenmachine een abc'tje: Rob Moens. In de jaren zestig was hij tweemaal topscorer in het Nederlands amateurvoetbal en in één seizoen zelfs maker van 53 van de 63 doelpunten van Vlissingen. Zijn fijnste tijd beleefde hij naar eigen zeggen echter niet bij Vlissingen, maar bij Hulst, de voorloper van HVV'24. Hij speelde er slechts twee sei zoenen (1958-1960), maar daarin liet hij wel een onuitwisbare indruk achter. In Hulster kringen wordt hij nog altijd de beste linksbuiten ge noemd, die de club ooit herbergde. Moens' succesvolste seizoen bij Hulst was 1958/1959. Behalve in de com petitie (kampioen van de tweede klasse) maakte de ploeg naam in de KN- VB-beker door twee (seini-)profploegen uit te schakelen. Wie anders dan Rob Moens ontpopte zich tot de kwelgeest van de keepers. Het Zeeuws-Vlaamse bekerfeest begon op Nieuwjaarsdag 1959, de dag dat liefst twaalf (semi-)profploegen sneuvelden tegen amateurs. Tweede- -divisionist Dosko werd met 4-0 op z'n nummer gezet, mede dooreen hat trick binnen drie minuten van publiekslieveling Moens. Een maand later vloerde Hulst in een dichte mist eerste-divisionist RBC met 4-3. Wederom maakte Moens drie doelpunten. Twee van de Roosen- daalse treffers werden overigens gemaakt door Cees Vermunt, die laterals trainer furore zou maken in Zeeland. Begin mei sneuvelde cupfighter Hulst tegen eredivisie NAC, met interna tionals als Theo Laseroms en Leo Canjels (dat seizoen topscorer van Ne derland). Tot de rust hield Hulst gelijke tred (1-1), maar in de tweede helft demarreerde NAC naar 8-1. Rob Moens eindigde het duel als doelman, omdat vaste goalie Cees de Smit vlak voor tijd geblesseerd het veld moest verlaten. Kon Moens eens voelen wat hij honderden doelmannen had aangedaan. Rudy Boogert van Tricht. „Och, we hebben er aan geproefd. De prestatie kwam nog een jaartje te vroeg. Tja, er wordt daarom nu meer van de ploeg verwacht. Je hoort mij dan ook niet zeggen dat het winnen van een periodetitel niet mogelijk is, want we moeten voor die prijs gaan", stelt hij Subtop De Axelaars eindigden in hun debuut jaar boven verwachting op een plaats in de subtop. „Het gaat in de tweede klasse alle maal een tikje sneller en fouten worden gemakkelijker afge straft," Meesen meent dat de lijn van vorig jaar moet worden doorgetrokken. Hij is optimis tisch gestemd over de nieuwe lingen binnen de ploeg. „Ze zijn regelrechte aanwinsten. De een is een goede verdediger. De an der is een spelbepaler die bij de jeugd en in het tweede team van Vitesse heeft gespeeld. Hij coacht zijn medespelers goed, wat we niet gewend waren bij AZW." Meesen kijkt ook uit naar de derby's tegen Terneuzense Boys en Zaamslag. „De derby geeft toch meer sfeer, je hebt altijd meer publiek bij dat soort wed strijden. Ik zie vooral uit naar het duel tegen Terneuzense Boys. Vorig jaar wormen we met 1-0 in Terneuzen. Daar heb ik van genoten. Ook Zaamslag trekt me, want ik heb nog met Eric Tissink en Jacco den Ha mer op school gezeten", aldus Meesen. Aector Doorns Spui en Cadzand zijn de enige Zeeuws-Vlaamse vertegen woordigers in de vierde klasse A van het zaterdagvoetbal. De verwachtingen in beide kampen zijn hoog. Zowel Spui als Cad zand wil bovenin meedoen. Heinkenszand wil in deze klasse maar één ding: promoveren. Met precies dezelfde selectie, maar met een nieuwe oefen- meester gaat Cadzand proberen de goede prestatie uit de vorige competitie te evenaren. „Hoe wel de concurrentie groter zal zijn dan vorig seizoen, vind ik dat we weer in het linkerrijtje moeten eindigen. De nacompe- titie is dan ook ons doel", zegt Ruud Cornelis. Het is voor Cor nells geen must om te promove ren. „Ik denk dat je beter bovenin de vierde klasse mee kan doen, dan onder in de derde, want dan is de sfeer meestal snel een stuk min der." Jan Verdonk hoopt met Spui net als vorig seizoen weer bovenin mee te draaien. De nieuwe oe- fenmeester zag geen spelers vertrekken, maar er wel drie bij - komen: Alex Meijer, Hugo Meessen en Gert-Jan Vlaander. „In de breedte zijn we er dus sterker op geworden", vertelt Verdonk. „Ik hoop dat we het seizoen goed beginnen, want de eerste wedstrijden zijn soms be palend voor de rest van de com petitie." Het scheelde maar weinig of David de Haan had dit jaar Zaamslag verruild voor Hoek. De kwaliteiten van de twintig jarige voetballer waren vooral Patrick Naudts opgevallen. De spelersmanager van Hoek, in de regio speurend naar jong talent voor de toekomst, polste De Haan voor een overgang naar de zaterdaghoofdklasser. Terwijl Arjen Oostdijk, ook afkomstig van Zaamslag, de stap naar Hoek aandurfde bleef De Haan bij de club waar hij op vijftien jarige leeftijd in het eerste elftal debuteerde. Trouwens, ook Kloetinge volgde de verrichtin gen van De Haan. Hij geeft toe dat de verleiding groot was, want Hoek staat aan de top van het Zeeuwse voetbal. ,Ik had graag eerst een testwed- strijd gespeeld, zodat ik voor mezelf een indruk kon krijgen van het niveau. Dat is niet ge beurd. Ik voel er echter weinig voor om een heel jaar in het tweede elftal van Hoek te spe len, Dan speel ik liever met Zaamslag in de tweede klasse. Het is toch weer een stapje hoger en goed voor mijn ontwikké- Vorig jaar leek David de Haan al verloren voor Zaamslag. Zijn ouders verhuisden naar Dor drecht, waar zijn vader als do minee een nieuwe standplaats kreeg. De cios-student, die Kloetinge-trainer Diederik Hiensch als mentor had, was van plan om mee te verhuizen en vroeg overschrijving naar Oranje Wit. Bij de Dordtse club zou hij in de tweede selectie be ginnen, maar tot zijn verbazing was hij in het zevende team in gedeeld. Hij trok meteen zijn in schrijving in, tot opluchting van Zaamslag. Geen eendagsvlieg Het toeval wil dat Oranje Wit kampioen is geworden van de tweede klasse, waarnaar Zaamslag is gepromoveerd. De ploeg van trainer-coach Mare de Kunder behaalde twee titels op rij en kan dit jaar bewijzen dat Zaamslag geen eendags vlieg is. De Haan: „Het zal niet gemakkelijk worden, maar met twintig selectiespelers is er veel meer concurrentie. Dat is gun stig: knokken voor een basis plaats. Peter Hamelink van Ter neuzense Boys, vervanger van Arjen Oostdijk, is een balvaste spits. Er zal anders gevoetbald worden. Als ik mijn eigen kan sen bekijk dan zijn de posities aan de linkerkant dubbel bezet. Peter Oppenneer, overgekomen van Terneuzen, Wouter Buijze en Coen Goossen zijn net als ik linkspoten." De Haan heeft de allure van een multifunctionele speler. Zo kan hij als verdediger, middenvel der en als laatste man - op die plaats viel hij op in het Zeeuws- Vlaamse beloftenteam - goed uit de voeten. Zijn voorkeur gaat momenteel uit naar de po sitie van centrale middenvelder. „Ik zou heel graag achter de spitsen willen spelen, zodat ik me aanvallend kan uitleven. Ik denk dat ik daar geschikt voor ben. Tijdens de voorbereiding heb ik op verschillende plaatsen gespeeld. Ach, het belangrijkste is dat ik speel." David de Haan woont in Goes. Hij is dit jaar afgestudeerd en werkt nu drie avonden in de week in een fitness-centrum. Dat houdt in dat hij één keer per week bij Zaamslag zal trainen. „Ik heb wel de afspraak met Mare de Kunder dat, als hij het nodig vindt, twee keer per week zal trainen. Verder houd ik mijn conditie op peil tijdens mijn werk." Uitdaging De Haan ziet de tweede klasse als een prachtige uitdaging voor voetbalminded Zaamslag en voor zichzelf. „Ik ga ervan uit dat er in de tweede klasse beter wordt gevoetbald en het tempo hoger zal liggen. We zijn twee keer achtereen kampioen ge worden. We moeten realistisch zijn. De top zal niet haalbaar zijn, maar we hopen ons te kun nen spiegelen aan de resultaten van Terneuzense Boys en AZW. De derby's kunnen leuke wed strijden worden. Zelf spreekt me de derby tegen Terneuzense Boys het meest aan, omdat ik daar veel jongens van ken." De Haan is positief over de aan pak van De Kunder. „De organi satie steekt goed in elkaar. We moeten van onze eigen kracht uitgaan, maar we zullen wel be houdender moeten spelen dan andere jaren", meent hij. De voorbereiding verliep redelijk, met als uitschieter het 2-2-ge- lijkspel tegen hoofdklasser Ter neuzen. Zaamslag treft AZW en Terneuzense Boys al vroeg in de competitie. „Dan weten we meteen waar we staan", verze kert De Haan Aector Dooms David de Haan voelde er weinig voor om een heel jaar in het tweede elftal van Hoek te spelen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53