Na wijn weet precies wat hij zegt PZC Pankisi-kloof is een splijtzwam tussen Amerikanen en Russen Cheney strijdt voor een oorlog tegen Irak LPF-minister laat politiek Den Haag gissen naar werkelijke bedoelingen Onderwerp VN-top ligt voor de congresgangers gewoon om de hoek 29 augustus 1952 In de VS woedt sinds enkele weken op opiniepagina's en in zondagse discussiepro gramma's een debat over Irak, met een stoet aan wijze, oude mannen die waarschu wen tegen overhaast optre den. Opvallende afwezige in de discussie tot nu toe: het Witte Huis. Vice-president Dick Cheney geeft tegengas. door Ans Bouwmans De oorlogsveteranen in Nashville, Tennessee, zijn een dankbaar publiek. „Deze natie wil niet leven in de greep van terroristen of een terreurbewind", zegt Dick Cheney. Applaus. De Amerikaanse vice-president herinnert aan gevallen wa penbroeders. Hadden trage dies uit het verleden voorko men kunnen worden? Die vraag is niet langer uitslui tend voer voor historici, maar tegenwoordig ook voor 'de gekozen leiders van dit land', aldus Cheney. Amerika staat voor de keuze militair in te grijpen in Irak, om zo te voorkomen dat de VS, of zijn bondgenoten, in gevaar komen. En over de hoofden van de veteranen spreekt Dick Cheney het Amerikaanse volk en zijn bondgenoten toe over de noodzaak van preventief in grijpen. We kunnen niet wachten tot de Iraakse leider Saddam Hoessein over een kernwapen beschikt, zegt Cheney „De risico's van niets doen zijn groter dan die van actie." Oud-regeringsfunctionaris sen adviseerden Bush jr. de afgelopen weken eerst inter nationale steun te verwerven voor een preventieve aanval op Irak en waarschuwden voor de mogelijk ontwrich tende gevolgen van een inva sie voor het Midden-Oosten. Cheney wil van dat laatste niets van weten. Een ander regime in Bagdad zal de regio voordelen brengen en de 'vrijheidslievende mensen in het gebied een kans geven waarden te promoten die blijvende vrede brengen' zegt hij. Ook de gewone man in de Arabische landen zal zich, aldus Cheney, verheu gen over de 'bevrijding' van Irak. Cheney zegt te geloven dat Saddam Hoessein al be schikt over chemische en biologische wapens. Een 'moorddadige dictator, ter roristennetwerk of een com binatie van die twee die over massavernietigingswapens beschikken, vormen een ern stig gevaar'. Cheney spreekt niet voor zichzelf, maar na mens het Witte Huis, beves tigt Bush' woordvoerder Ari Fleischer later voor alle dui delijkheid. Het moment van Cheneys op treden is niet toevallig. Na hoorzittingen over Irak in de Senaat en het lekken van tal loze militaire opties, is in de VS een voorzichtig debat ontstaan over het nut van een invasie in Irak op dit mo ment. Het effect is direct te merken: de steun onder de bevolking om Amerikaanse soldaten naar Irak te sturen, is tanende. Eind vorige week was nog maar 53 procent voor, tegenover 74 procent november vorig jaar, aldus j een opiniepeiling. Internationaal gezien lijkt Amerika vrijwel alleen te staan in zijn wens om Irak er gens in de nabije toekomst te bevrijden van Saddam Hoes sein. Europese bondgenoten reageren gereserveerd en zijn niet overtuigd van de nood zaak van militair ingrijpen. De Arabische wereld zit niet te wachten op een militaire invasie in Irak en meent dat het Palestijns-Israëlische conflict prioriteit heeft. Het Witte Huis heeft gecon cludeerd dat het wel wat be tere public relations kan ge bruiken. De regering gaat nu Iraakse dissidenten instrue ren hoe ze hun wens om Sad dam Hoessein te lozen beter internationaal voor het voet licht kunnen krijgen. Dick Cheney zoekt het meer in de confrontatie.GPD donderdag 29 augustus 2002 Minister Hilbrand Nawijn van Vreemdelingenbeleid en Integratie baarde deze week opzien met zijn uitspraken over het uitzetten van criminele allochtonen. Maar was hier sprake van een doordachte mediastrategie of van een ordinaire uitglijder? 'Deze man is op dit gebied zeer deskundig. Hij wist precies wat hij zei.' door Luuk Kortekaas Niets zo ondoorgrondelijk als de achterliggende motie ven van een politicus. Dat lijkt zeker op te gaan voor LPF-mi- nister Hilbrand Nawijn van Vreemdelingenbeleid en Inte gratie. politiek Den Haag keek zacht gezegd nogal op van een interview waarin hij - onder meer - het uitzetten van crimi nele allochtonen bepleitte. Vooral het voornemen voor een onderzoek naar de mogelijk heid om ook allochtonen met een Nederlands paspoort het land uit te laten zetten, baarde opzien. Nawijn is immers, in de woorden van de Amsterdamse hoogleraar migratierecht Tho mas Spijkerboer, iemand die dondersgoed weet dat zoiets niet mogelijk is. „Nawijn is een uitstekend jurist. Hij is jaren topambtenaar geweest op dit gebied. Hij weet dat wat hij voorstelt juridisch absoluut niet kan." Een uitgekiende mediastrate gie, domweg te weinig ervaring met de Haagse mores, of belust op politiek gewin? Media-advi seur en voormalig parlementair verslaggever Charles Huijskens heeft er wel even over moeten nadenken, maar kwam toen tot de conclusie dat het toch door dacht moet zijn geweest. Effect Huijskens: „Nawijn is dan wel iswaar nog maar net minister, hij is wel al heel erg lang in dit wereldje actief. Hij kent de ge volgen van media-aandacht en hij weet wat iets teweeg kan brengen. Ik kan niet zeggen dat deze opmerkingen een erg door dachte indruk maken, maar ik ga ervan uit dat hij heel goed wist wat het effect zou zijn. Hij is een expert op dit gebied, kent alle ins en outs. Op het moment dat hij dit zei, moet hij geweten hebben dat het niet haalbaar was." Uit zijn verleden als par lementair verslaggever bij De Telegraaf en het Journaal zegt Huijskens in de aanpak van Na wijn veel te herkennen van de zogenoemde 'nederlagenstrate- gie'. ingevoerd door de toenma lige VVD-voorman Ed Nijpels. „Nijpels riep van alles en werd dan weer teruggefloten of er bleek al heel snel dat het poli tiek niet haalbaar was. De ach terliggende gedachte van de WD was dan zoiets van: 'goh, we hebben het toch maar mooi geroepen'. Dat is waar dit me aan doet denken." Huijskens denkt dat een derge lijke opzet even kan werken, maar dat de kiezer er uiteinde lijk ongevoelig voor wordt. Profiteren Zou Huijskens zelf aan Nawijn een dergelijke strategie hebben aanbevolen? „Vooropgesteld: ik wil met die partij van Nawijn helemaal niets te maken heb ben, dus ik zou ze ook nooit kun nen adviseren. Maar misschien zit het ongeveer zo: iedereen die bij die partij zit, weet dat het heel snel afgelopen kan zijn. Bij de volgende verkiezingen, en dat kan heel snel zijn. worden ze weggevaagd. Wellicht hebben ze zoiets van: 'zolang we hier zitten moeten we maar flink wat roepen', of denken ze: 'vraag niet hoe het kan dat we hier te recht zijn gekomen, maar laten we er vooral van profiteren'. Ik zie geen enkele samenhang of strategie bij die partij. Het hangt allemaal als los zand aan elkaar. Er is ook geen leider die er lijn in brengt. En zo hobbelt het maar voort, van incident naar incident." Ernst van Splunter zat tot 22 mei inde Tweede Kamer voor de WD. Hij keerde na de verkie zingsnederlaag van de liberalen niet terug. Nu werkt hij als com municatie-adviseur bij Elias Communicatie aan het Haagse Buitenhof. Het bedrijf van de Minister Nawijn bij een demonstratie tegen zijn voorgenomen aanscherpingen van het asielbeleid. De man met de bijl vroeg Nawijn het be leid niet met de botte bijl te lijf te gaan. foto Marcel Antonisse/ANP voormalige 'Den Haag Van- daag'-verslaggever Ton Elias kent de politiek van binnen en buiten. Van Splunter: „Wat de partij van Nawijn wil uitdragen is het beeldmerk van het kabinet: dui delijk en daadkrachtig. Dat is ongetwijfeld wat Nawijn heeft willen doen. Maar hij is verge ten het verschil te laten zien tus sen droom en daad. Zijn verhaal is nu overgekomen als een reëel voorstel, terwijl het bedoeld was als iets wat hij zou hebben willen doen als het mogelijk zou zijn. Dat nu is volgens mij onervarenheid met de media. Deze man is absoluut een ex pert op zijn vakgebied en hij heeft precies geweten wat hij zei. dus daar kan het niet aan liggen." Volgens Van Splunter is er nu sprake van 'onduidelijke beeld vorming'. „En dat is iets wat je nooit mag laten gebeuren. Ze ker niet op dit terrein, want dit is het gevoeligste terrein in de politiek van de afgelopen jaren. Van Oudkerk tot Bolke- stein, van Halsema tot De Hoop Scheffer, ze hebben allemaal ondervonden dat uitspraken op dit gebied heel moeilijk lig gen." Volgens Van Splunter is zeker nog niet alles verloren voor de LPF, 'al is er de afgelopen we ken van die kant natuurlijk wel een hoop geklungel te zien ge weest'. „Maar ze leren nu al. De nieuwe fractievoorzitter Wijn schenk heeft nu weer te maken met een Kamerlid in opspraak Je ziet dat hij probeert de zaak te kanaliseren, door dat Kamerlid twee weken de tijd te geven. Als adviseur zou ik tegen die partij zeggen: probeer de komende tijd een heldere lijn te volgen." Krediet Volgens Van Splunter hebben nieuwe partijen altijd krediet bij de kiezer. „En ze hebben ook krediet bij de andere coalitie partijen, want ze hebben samen hun nek uitgestoken door in de regering te gaan zitten. Als het op een gegeven moment gerui me tijd rustig is, dan kan het nog goed komen. Het geheugen voor dit soort incidenten is bij de kie zer over het algemeen niet zo erg groot, Bovendien zijn de ver wachtingen wat de LPF betreft nu al heel erg laag geworden. Dat betekent dat het eigenlijk alleen nog kan meevallen." En de uitspraken van Nawijn? Van Splunter: „Repareren. Daar waar het onhelder is direct zeg gen hoe het wél bedoeld is. Maar dat moet je wel onmiddellijk doen." GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail- web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18,00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van i.-> per maand 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,~ zalerdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concerrv Deoocx aan cos verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt georu'M (abconementenjadministratie en om u te (laten) informeren ever voer u relevante U'ecs.enenp1, duclen van detitelsen de werkmaatschappijen van Wegener of doe* ons zcr gvulCig derden Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit scnriftelijk melden bi| PZU. a oc v lezersservice. Poslbus 18.4380 AA Vlissingen Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Poslbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (01 i 3) 273030 E-mailt redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail; redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail' redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Behoort tot LiJGCJGnGr Meer dan een miljard mensen hebben geen toegang tot schoon water en twee miljard ontbreekt het aan sanitair. Congresgan gers die in het zo chique Sand- ton vergaderen over een betere wereld, hoeven slechts de hoek om te gaan om te zien wat armoe inhoudt. door Eelco van der Linden Tebogo is afkomstig uit Um- tata, dezelfde plaats in het voormalige Zuid-Afrikaanse thuisland Transkei waar Nelson Mandela het levenslicht zag. De geschiedenis blijft zich herha len. Hij is drie jaar geleden naar de stad getrokken in de hoop werk te vinden en woont nu met een broer en een neef in het cen trum van Alexandra, een van de oudste townships van Zuid- Afrika. Nou ja, wonen. Ze hebben een van oud ijzer en golfplaat ge bouwde 'shack' van twee bij drie meter, zonder enige voorzie ning. En er zijn er heel veel van. Van bovenaf gezien zijn er geen straten te onderscheiden. Tebo go gaat voor door een dalend steegje waar twee mensen el kaar niet kunnen passeren. We komen langs een rij mobiele toi letten die zijn gaan lekken. De inhoud vermengt zich met de stroom grijs water, waarvan een grote diepe plas ook lag op de hoger gelegen doorgaande weg. Tebogo toont een open ruimte, met een gapend gat in een stuk beton. In de diepte ligt allerlei soort afval, maar stroomt ook water. Het is een van de beekjes die afwateren in de Junskei, de rivier waaromheen Alexandra vanaf 1912 is verrezen. „Dit is het centrale probleem van de stad", zegt ingenieur Rodney Nay, die betrokken is bij een ambitieus plan de township leefbaar te maken. „De arme migranten hebben bij en zelfs bovenop de rivier gebouwd, omdat ze water nodig hebben. Vervolgens vormt al het vuil dat erin verdwijnt verstoppingen en bacteriologische bommen." Cholera Twee jaar geleden ging het mis. Dezelfde overvloedige regenval die Mozambique blank zette, trof ook Alexandra. De Junskei werd een kolkende watermassa, die talloze bouwsels wegspoel de en na te zijn gekalmeerd nog een andere verrassing in petto had: cholera. Deze ziekte in het centrum van Johannesburg, een paar kilometer van Sandton, het meest luxueuze woon-, win kel- en zakencomplex van Afri ka, was de limit. Het door het ANC beheerste gemeentebe stuur besloot een lang uitge steld plan ten uitvoer te brengen en Alexandra te saneren. Nodig, maar impopulair. De vier vierkante kilometer grond is uiterst gewild, want vlakbij het centrum en dus uitzicht bie dend op werk. Daarom wonen er geen 70.000 mensen zoals oor spronkelijk gepland, maar 350.000. Saneren betekent wa terleiding, riolen en groen aan leggen, maar ook ontruimen en 'gedwongen verhuizingen', het zelfde eufemisme dat tijdens de apartheid werd gebezigd. „Maar er was geen keuze", zegt Obed Babele, die namens de lo kale bevolking in het renovatie project zit. Hij toont de nu lege oevers van de Junskei. Elfdui zend shacks zijn er inmiddels verdwenen. Het volksprotest is geluwd „De rivier is nog steeds vervuild, maar de situatie ver betert. Langs de oevers hebben we gras gezaaid en bomen ge plant. De mensen hebben een nieuw huis in Alexandra gekre gen of zijn naar andere town ships overgebracht." Het project, dat zeven jaar duurt en waarvoor 130 miljoen euro is gereserveerd, is van het soort waar de tienduizenden af gevaardigden op de wereldtop in Sandton over discussiëren. Samenwerking is nodig tussen de Eerste en de Derde Wereld, die nergens zo dichtbij elkaar liggen als op dit stukje Zuid- Afrika. Toegang tot schoon wa teren sanitair zijn tot hoofdthe ma's gebombardeerd. Het geld is goed besteed, vindt ook Beauty, die in 1985 met haar overgrootmoeder langs de oe vers van de Junskei neerstreek. Sinds januari wonen ze, inmid dels met een twee maanden ou de baby, in een echt huisje. Er is een wc en stromend - koud - wa ter, dat gratis is zolang ze zuinig zijn „Binnenkort; krijgen we ook elektriciteit", zegt ze. Dat betekent warm water en niet meer koken met paraffine, dat nu nog de kleine ruimte vult met verstikkende dampen. De jonge vrouw is nog steeds in de greep van verwondering. „Het leven is passend, netjes geworden. Ik wist niet dat dat kon." GPD GRIEKSE LEGER - Het Griekse kabinet heeft besloten het leger in te krimpen om de uitgaven te verminderen. De opperbevelhebber van het le ger heeft opdracht gekregen te onderzoeken hoe groot de ver mindering moet zijn om vijf honderd miljoen drachme te besparen. DEMOCRATISCHE KLE DING - Als onderdeel van de campagne 'ter democratise ring van de kledij' heeft de Egyptische minister van fi nanciën verklaard dat ambte naren van zijn departement voortaan in hemdsmouwen met open boord en zonder fez op kantoor mogen verschij nen. De minister van sociale zaken gaat nog verder. Hij heeft aangekondigd dat hij zelf het voorbeeld zal geven door een hoed te gaan dragen. WEEKMARKT - De midden stand heeft in Sas van Gent een weekmarkt van de grond weten te krijgen. Het gemeentebestuur ging uit eindelijk overstag en bepaalde dat de eerste markt op dinsdag 2 september mag worden ge houden. AARDBEIEN - A.J. Polder uit Sint Philipsland is er m ge slaagd voor de tweede keer in 1952 aardbeien van de koude grond te oogsten. door Frank Hendrickx Rusland en Georgië vliegen elkaar de laatste weken per manent in de haren. Verwijten over 'barbaarse' bombarde menten enerzijds en heimelijke steun aan Tsjetsjeense terroris ten anderzijds hebben de relatie naar een gevaarlijk dieptepunt gebracht. Haviken in Rusland spreken al over een beperkte invasie van het buurland. Het zet ook de verhoudingen met Amerika verder onder druk. De situatie in de Kaukasus staat op scherp sinds Russische vliegtuigen vo rige week vrijdag een gebied in Georgië bombardeerden waar zich Tsjetsjeense terroristen zouden verschuilen. 'Barbaars', oordeelde het Georgische parle ment maandag in een spoedzit ting. De volksvertegenwoordi gers riepen president Edoeard Sjevardnadze op de Georgische ambassadeur terug te roepen uit Moskou en het lidmaatschap van de Gemenebest van Onaf hankelijke Staten, het samen werkingsverband tussen voor malige sovjetrepublieken, op te zeggen. Sjevardnadze vindt dat nog te vroegmaar eist wel excu ses van Moskou. De Verenigde Staten steunen Georgië. Een woordvoerder van het Witte Huis toonde zich zeer ontstemd over 'de schending van de Georgische soevereini teit'. Die reactie kwam onver wacht, want Washington leek zich tot voor kort te onthouden van elke kritiek op Rusland. President Poetin steunde Ame rika actief tijdens de oorlog tegen Afghanistan en is vol gens president Bush 'een vriend'. Laks Moskou reageerde dan ook als door een adder gebeten op de kritiek. Alle beschuldigingen werden glashard ontkend. „Geen Russisch vliegtuig is op gestegen". aldus minister van Defensie Sergej Ivanov. De ver trouweling van president Poe tin hekelde vervolgens nog maar eens de lakse houding van Georgië in de strijd tegen Tsje tsjeense terroristen. In de Pan- kisi-kloof, vlakbij de grens met Tsjetsjenië, zouden rebellen de kans krijgen om te herstellen van hun verwondingen en zich te herbewapenen. Rusland wordt daardoor voortdurend in President Sjevardnadze van Georgië condoleert familieleden van de slachtoffers van het Russische bombardement op de Pankisi-kloof van afgelopen vrijdag. foto EPA de rug aangevallen. Georgië on derneemt daar niets tegen en krijgt desondanks steun van Amerika, luidt de kritiek in Rusland. Georgië ontkende tot voor kort dat er überhaupt rebellen waren inde Pankisi-kloof. De voorma lige sovjetrepubliek moest daar op terugkomen, toen de VS gin gen vermoeden dat er zich in het ontoegankelijke grensgebied ook leden van Al Qaeda ver schuilen. Amerika stuurde mili taire adviseurs naar Georgië en pompte 64 miljoen dollar in een programma om Georgische sol daten op te leiden voor de strijd tegen terroristen, Dit weekein de resulteerde dat in de intocht van een duizend man sterke troepenmacht in de Pankisi- kloof. Het heeft de gemoederen niet kunnen bedaren in Rusland. Mi nister van Defensie Ivanov liet al weten geen enkel vertrouwen te hebben in Georgië. „Het is duidelijk dat Tsjetsjeense strij ders nooit uit Pankisi zullen verdwijnen zonder militaire be trokkenheid van Rusland", al dus Ivanov. In militaire kringen wordt al gespeculeerd over een beperkte invasie. De VS zullen een dergelijke operatie van Rus land echter nooit steunen. Dat de plannen desondanks circule ren, is volgens de analist Pavel Felgenhauer een teken dat Rus sische haviken er alles aan doen om de pro-Amerikaanse poli tiek van Poetin ongedaan te ma ken. „Ze lijken daar succes mee te hebben." Wantrouwen De stemming in de Russische media is omgeslagen. Het wan trouwen ten opzichte van de VS overheerst inmiddels. In een voorpagina-artikel 'Vaarwel. Kaukasus!' deed het dagblad Nezavisimaja Gazeta deze week uit de doeken dat Amerika vast besloten is de Russische invloed in de Kaukakus teniet te doen, precies zoals dat is gebeurd in Centraal-Azië na de oorlog in Afghanistan In voormalige sovjetrepublieken als Oezbekis tan, Kirgizië en Tadzjikistan zijn nu NAVO-troepen gelegerd en lijkt de rol van Rusland uit gespeeld. Met Georgië, Azerbei dzjan en zelfs Tsjetsjenië gaat nu hetzelfde gebeuren, aldus de krant. President Poetin lijkt voorals nog te twijfelen aan zijn positie. Rusland sloot de laatste weken economische overeenkomsten met Irak en Iran, beide lid van de 'as van het kwaad' De relatie met Amerika kwam daardoor al onder druk te staan. Het conflict met Georgië maakt de situatie nog problematischer. „Als president Poetin dit pa troon niet doorbreekt, kan de Russisch-Amerikaanse samen werking wel eens ten einde zijn", voorspelt analist Felgen hauer. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4