Nieuwerkerkse cijferfreaks DFS begint aan overbruggingsjaar s29 Jan Tierie en Martijn Neele: SKNWK voor, SKNWK na Tonnie van den Berge bezig aan 23e seizoen Rob Moens doelpunten Jan Willem Dorreman is bezeten van sport donderdag 29 augustus 2002 Wie maakte de meeste doelpunten voor SKNWK? Wanneer vierde de Nieuwerkerkse club zijn eerste kampi oenschap? Wie maakte het eerste SKN- WK-doelpunt in de KNVB? Klop aan bij Jan Tierie (50) of zijn neef Martijn Neele (28) en de vragen worden beantwoord. Maar houd rekening met één ding. Zorg dat j e na de gestelde vraag geen verplich tingen elders hebt, want Jan en Martijn lopen leeg als de historie van hun club aan de orde komt. De antwoorden (Erwin Theunisse, 1962/1963 en Jan Tierie) zijn slechts de voorzetten voor tal van gede tailleerde en smeuige anekdotes, die urenlang luisterplezier opleveren. Van de penalty bokaal in Nieuwerkerk met voormalig Feyenoord-doelman Eddie Treijtel tot de polonaise waarin Jan met de pruik van scheidsrechter Reniers door de kantine hoste. Jan en Martijn zijn de cijferfreaks van SKNWK. Jan is de geestelijk vader van het boekwerk 'Dertig seizoen kompeti tievoetbal in Nieuwerkerk, 1954-1986' en voor Martijn was dat eind jaren tach tig de prikkel zijn eigen archief aan te leggen. De oogst is inmiddels een partij schriften, multomappen, krantenknip sels en foto's, waar een bibiliotheek een extra ruimte voor zou moeten opkopen. Eén geluk voor beiden: de zoon van Jan is net op zichzelf gaan wonen en hetzelfde geldt voor de broer van Martijn, waar door het tweetal een extra kamer voor hun kilo's zware en meterslange papier winkel hebben. Halverwege de jaren zestig, het begin van zijn voetballoopbaan, begon Jan de feiten en cijfers van SKNWK vast te leg gen. In vergeelde schrift j es met plakband dat inmiddels zijn plakkracht begint te verliezen, staan de namen van coryfeeën als Rinus Heyboer, Wim van Putten en Chris de Braai in keurige blokletters ver eeuwigd. „Waarom doe ik dit?", herhaalt Jan de vraag. „Tja, anders gaan alle ge gevens verloren. Als niemand het bij houdt, gaat het allemaal verloren. En dat zou doodzonde zijn. Daarom houd ik het bij voor het nageslacht" IJdelheid Martijn, de zoon van Jans tweelingzus, vult aan: „Misschien is het wel een soort ijdelheid." Het valt even stil, maar bei den concluderen dat dat geen gekke con statering is. Jan was als voetballer altijd prominent aanwezig op het veld. In twin tig jaar competitievoetbal voor SKNWK maakte hij 123 doelpunten, waarmee hij jarenlang Nieuwerkerks topscorer aller tijden was. Dat streelt ieders ego. Afgelo pen seizoen moest hij zijn koppositie overigens afgeven. Erwin Theunisse is hem gepasseerd en is nu de all time goal- getter met 126 voltreffers. „Moet je weer een paar wedstrijdjes meedoen", sugge reert Martijn met een knipoog. Ook de eerste voetbalstatistieken van Martijn zijn vastgelegd in schriftjes. Zijn eerste schriftje dateert uit 1988, toen hij in de C-junioren speelde. Met enige trots bladert hij door zijn 'debuutwerkje'. Hij stopt bij 7 augustus 1988, de wedstrijd Zierikzee C2 - SKNWK Cl, uitslag 4-11, Jan Tierie (links) en zijn neef Martijn Neele weten alles van SKNWK. zeven doelpunten van Wilco de Valk. „Toen kon Wilco het al", concludeert Martijn over de huidige aanvaller van Kloetinge. Een paar bladzijden verder: SKNWK - Heinekenzand 0-11Een forse zeperd. „Maar dan schreef ik er ook bij hoe dat kwam." Onder aan de pagina staat de allesonthullende verklaring: 'Wilco niet meegedaan'. Maar zelfs als pupil was Martijn al met cijfertjes bezig. Onder impuls van oom Jan. Martijn: „Jan scoorde veel in het eerste team en ik scoorde veel bij de pu pillen. We sloten daarom een wedden schap af, wie dat seizoen de meeste doel punten zou ma ken. De verliezer zou een etent j e be- J talen. Het scheel- f m de maar een paar doelpunten, maar Jan won. Ik moest Jk dus betalen." En dat etentje werd weer een fa- milieklassieker. Martijn kreeg honderd gulden mee van zijn vader Banus (twee doelpunten in SKNWK 1 volgens Jans le venswerk). Samen met oom Jan ging broekie Martijn naar bistro 't Schuitje, in 1982 de eerste shirtsponsor van SKN WK. Maar veel lol beleefde Mairijn niet aan 't etentje. Jan at er lustig op los („Hij nam een paling van 32,50") en Martijn zat te zweten of hij wel genoeg geld zou hebben. Toen Jan als uitsmijter nog het duurste van het duurste toetje nam, een dame blanchezag Martijn zich al in de keuken aan de afwas staan. „Ik had het niet meer." Het is jaren geleden, maar beiden hebben het etentje nog op het netvlies staan. Jan slaat zich op knieën van het la chen. Heerlijk om je kleine neefje zo op de kast jagen. Martijn had zich uiteinde lijk voor niks zit verbijten. Zelfs na de fooi had hij nog een leuk centje voor zijn spaarvarken over. Jan en Martijn zitten op hun praatstoel. Om de haverklap toveren ze nieuwe fo to's of statistieken uit hun archieven en elk document heeft een eigen verhaal. Jan schreef een boek van ruim 120 pagi na's over de cijferma tige historie van SKNWK. Had hij al I zijn anekdotes erbij vermeld, dan was on getwijfeld een boek verschenen waarbij de bijbel een dun boekje is. Een elftalfoto van FC Den Bosch uit de jaren zeventig komt op tafel. De prof- ploeg kwam in Nieuwerkerk een vriend schappelijke wedstrijd spelen. En daar na ging het hele gezelschap lekker zwemmen in het plaatselijke zwembad Dol-fijn (kom daar vandaag de dag nog maar 's mee aan) om vervolgens te eindi gen in het plaatselijke café De Meebaal foto Marijke Folkertsma (dat is beter voor te stellen). Of de penal tybokaal, toen nog een unicum, met Ed die Treijtel. Jan ging samen met Huib de Valk broitaal op bezoek bij Treijtel in diens vakantiehuisje te EÜemeet en vroeg of de Feyenoord-doelman wilde keepen bij de penaltybokaal in Nieuwer kerk Ook al zat hij in dat j aar 19 74) net tussen de twee Uefa Cupfinales tegen Tottenham Hotspur, Treijtel stemde toe en keepte of zijn leven er van afhing. Communicerende vaten De uren verstrijken. De tijd vertelt de verwevenheid van Jan en Martijn met hun club. Vijfenhalf uur is het SKNWK voör, SKNWK na. Het verveelt geen mo ment. Het duo is als twee communiceren de vaten: aanvullend en onafscheidelijk. Ze speelden en spelen allebei met rug nummer 15, bewaarden allebei hun eer ste voetbalschoentjes en ademen cijfer tjes. Jan: „De passie heeft even op een laag pitje gestaan, maar sinds mijn zoon Gert-Jan in het eerste team speelt, ben ik het weer gaan bijhouden." Martijn nam de honneurs echter waar: „Elke wed strijd staat m'n moeder langs de lijn met een notitieboekje. Daarin houdt ze voor me bij wie in welke minuut scoort. Ooit wil ik het vervolg op het boek van ome Jan schrijven. Wanneer weet ik nog niet. Maar misschien is het vijftigjarig be staan van de club in 2004 een goede aan gelegenheid. Rudy Boogert Voetbalclub Heinkenszand steekt haar ambities niet onder stoelen of banken. De ploeg van Arjo den Dekker wil zo snel mogelijk texoigkeren naar de derde klasse. DFS en Nieuwland zien komend sei zoen vooral als een overbrug gingsjaar, terwijl de rest van de teams in de zaterdag vierde klasse zich op een periodetitel richt. Borssele Borssele-coach Henk de Nood vernacht een moeizaam seizoen voor zijn elftal. De Zuidbeve- landers raakten drie basisspe lers kwijt en zag daar slechts een aantal A-juniox-en voor teiaig- komen. „Normaliter zullen we een middenmoter zijn. Mijn streven is een periodetitel, want die heeft Borssele volgens mij nog nooit gehaald in zijn ge schiedenis", zegt De Nood. Brouwershaven De nieuwe trainer van Brou wershaven Arie Janse legt de lat voor komend seizoen niet al te hoog. „Het kampioenschap is voor ons denk ik niet haalbaar. Onze doelstelling is om bij de bovenste vijf te eindigen en een periodetitel te pakken. Er is geen enkele druk om te promo veren, want de stap naar de der de klasse is erg groot. Dat heeft Brouw in het verleden wel ge zien. Maar we gaan het natuur lijk wel proberen. Cadzand Met precies dezelfde selectie, maar met een nieuwe oefen- meester gaat Cadzand proberen de goede prestatie uit de vorige competitie te evenaren. „Hoe wel de concurrentie groter zal zijn dan vorig seizoen, vind ik dat we weer in het linkerrijtje moeten eindigen. De nacompe- titie is dan ook ons doel"zegt Ruud Cornells. Colijnsplaatse Boys John Tahapary wil met zijn jon ge ploeg vooral goed verzorgd voetbal spelen. „Ik hoop dat we het een stuk beter gaan doen dan vorig jaar, want toen heb ben we weinig progressie ge boekt. We hebben de stijgende lijn uit mijn eerste jaar als trai ner niet kunnen doortrekken. Over het spel in de oefenwed strijden ben ik erg tevreden, dus ik hoop dat we dat in de compe titie kunnen voortzetten. Een periodetitel is voor mij dan ook het doel en misschien zit er nog wel meer in." DFS „De spelers van DFS moeten een echte winnaarsmentaliteit krijgen"vindt de nieuwe coach van de ploeg uit Burgh-Haam- stede Edwin Kriens. „Want vooral in mentaal opzicht laat DFS het te vaak afweten. En ik kan er over meepraten, want ik heb zelf jarenlang bij deze club gespeeld en getraind. Verder wil ik wat aanvallender gaan spe len. Ik zie komend seizoen dan ook vooral als een overbiaig- gingsjaar. De groep is in elk ge val heel enthousiast. Ik moet ze soms gewoon een beetje afrem men omdat ze teveel in één keer willen doen." Heinkenszand Heinkenszand-oefenmeester Arjo den Dekker windt er geen doekjes om. „We moeten zo snel mogelijk terugkeren naar de derde klasse", vindt Den Dek ker. „Ik denk dat ons team door de komst van een aantal ex-varen spelers als Raymond Mohr ster ker is dan vorig seizoen. Boven dien leven er in de groep revan- chegevoelens." De andere ploe gen in de derde klasse kent Den Dekker niet. Mevo D e nieuwe trainer van Mevo J an Heikamp begint zonder al te ho ge vex-wachtingen aan de com petitie. „Eerst moeten alle neu zen dezelfde kant opstaan, want vorig seizoen was er wrijving in de groep. Rond de winterstop weten we dan waar we staan en dan wil ik eigenlijk pas een doelstelling voor mezelf bepa len." Ook de voorbereiding van Mevo verliep niet helemaal naar wens. „Door vakanties kwam ik in oefenduels spelei's tekort. Erg lastig om dan aan een team te bouwen. Maar ik blijf optimis tisch, anders was ik er niet aan begonnen." Nieuwland Ook Nieuwland-coach Hans Hack ziet komend seizoen als een overbruggingsjaar. „Ik wil proberen er wat meer combina tievoetbal bij de spelers in te brengen. Bovendien zijn we vijf Mocht er ooit een Zeeuws voetbalwoordenboek verschijnen, dan is de omschrijving achter het woord doelpuntenmachine een abc'tje: Rob Moens. In de jaren zestig was hij tweemaal topscorer in het Nederlands amateurvoetbal en in één seizoen zelfs maker van 53 van de 63 doelpunten van Vlissingen. Zijn fijnste tijd beleefde hij naar eigen zeggen echter niet bij Vlissingen, maar bij Hulst, de voorloper van HW'24. Hij speelde er slechts twee sei zoenen (1958-1960), maar daarin liet hij wel een oxxuitwisbare indruk achter. In Hulster kringen wordt hij nog altijd de beste linksbuiten ge noemd, die de club ooit herbergde. Moens' succesvolste seizoen bij Hulst was 1958/1959. Behalve in de com petitie (kampioen van de tweede klasse) maakte de ploeg naam in de KN- VB-beker door twee (senxi-)profploegen uit te schakelen. Wie anders dan Rob Moens ontpopte zich tot de kwelgeest van de keepers. Het Zeeuws-Vlaamse bekerfeest begon op Nieuwjaarsdag 1959, de dag dat liefst twaalf (semi-)profploegen sneuvelden tegen amateurs. Tweede- -divisionist Dosko werd met 4-0 op z'n nummer gezet, mede door een hat trick binnen drie minuten van publiekslieveling Moens. Een maand later vloerde Hulst in een dichte mist eerste-divisionist RBC met 4-3. Wederom maakte Moens drie doelpunten. Twee van de Roosen- daalse treffers werden overigens gemaakt door Cees Vermunt, die later als trainer furore zou maken in Zeeland. Begin mei sneuvelde cupfighter Hulst tegen eredivisionist NAC, met in ternationals als Theo Laseroms en Leo Canjels (dat seizoen topscorer van Nederland). Tot de rust hield Hulst gelijke tred (1-1), maar in de tweede helft demarreerde NAC naar 8-1. Rob Moens eindigde het duel als doelman, omdat vaste goalie Cees de Smit vlak voor tijd geblesseerd het veld moest verlaten. Kon Moens eens voelen wat hij honderden doelmannen had aangedaan. Rudy Boogert spelers kwijtgeraakt dus het duurt wel een maand of zes voordat de ploeg goed inge speeld is. Ik zie Nieuwland dan ook niet als titelkandidaat, want je kunt niet ongestraft elk jaar spelers laten gaan. SPS SPS-trainer Gerard van Zalin- ge gaat met een erg smalle selec tie het nieuwe seizoen in. De nieuwe oefenmeester van de club uit Poortvliet heeft slechts vijftien spelers tot zijn beschik king. „Ik heb niet al te hoge ver wachtingen voor dit seizoen, want de spelers waaruit ik kan kiezen is beperkt. Bovendien willen de spelers uit het tweede niet in het eerste spelen. Mijn doel is vooral een team te bou wen voor de toekomst. Spui Jan Verdonk hoopt met Spui net als vorig seizoen weer bovenin mee te draaien. De nieuwe oe fenmeester zag geen spelers ver trekken, maar er wel drie bijko men: Alex Meijer, Hugo Mees- sen en Gert-Jan van Vlaande ren. „Ik hoop dat we het seizoen goed beginnen, want de eerste wedstrijden zijn soms bepalend voor de rest van de competitie." Wemeldinge „Ik wil vooral veel beleving en strijd in het veld zien"zegt We- meldinge-eoach George Daa- men. „En de wisselvalligheid moet eruit" Daamen hoopt dat er voor Wemeldinge een plaats in het linkerrijtje is weggelegd. „Je mag best een keer verliezen, maar ik wil wel dat er elke week strijd geleverd wordt. En dat miste ik afgelopen seizoen. Wissenkerke Voor Wissenkerke wordt het op nieuw een lastig jaar. De ploeg heeft een smalle selectie en bij blessures en schorsingen komt het elftal van Jaap Knop al snel in de problemen. „Ik wil vooral de het team plezier heeft in het spelletje." Maurice Steketee Op zijn vijftiende kon hij al kiezen tussen de jeugd van Feyenoord, Sparta en RBC. Toch koos Tonnie van den Berge er voor om bij Bruse Boys te blij - ven. De club waar hij zeven jaar eerder voor het eerst zijn voet balschoenen aantrok. Nu staat de 38-jarige routinier aan de vooravond van zijn drieëntwin tigste j aar in het eerste elftal van de voetbalclub uit Bruinis- De keuze lijkt snel gemaakt als j e kunt kiezen tussen het rood en wit van Feyenoord of het paars- wit van Bruse Boys. Want welke jonge voetballer di*oomt er nu niet van om voor de stadionclub te mogen uitkomen? Toch koos de toen 15-jarige Tonnie van den Berge voor het eerste elftal van Bruse Boys. „Ik kreeg een brief thuis van Feyenoord waarin stond dat ze me wilden hebben samen met mijn neef Ja cob", vertelt Tonnie van den Berge. „En ook Sparta en RBC toonden belangstelling. Maar op dat moment zag ik het echt niet zitten om bij één van die clubs in de jeugd te gaan voet ballen. Waarom ik die unieke mogelijkheid liet schieten? Ik weet het niet. Ik bleef veel liever voor Bruse Boys spelenAchter af gezien heb ik daar wel spijt van, maar wat dat betreft kan ik af en toe best een rare vogel zijn. Nu wil ik er eigenlijk het liefst maarniet meer teveel aan terug denken. Ik kan het toch niet meer terugdraaien." Pinchhitter Komend seizoen wordt voor Tonnie van den Berge zijn drie ëntwintigste jaar in de hoofd macht van Bru. Met zijn neef Ja cob vormt hij al jarenlang een plaag voor elke tegenstander. Is het niet als spits dan is het wel als laatste man. Maar ook voor Van den Berge beginnen de ja ren te tellen. Toch denkt hij nog niet aan stoppen, hoewel het li chaam wel steeds meer slijtage- plekken begint te vertonen. Zo verdx-aaide hij aan het eind van de vorige competitie tijdens een onder ling toernooitje zijn knie. Een vexwelende blessure die hem heel zijn vakantie parten heeft gespeeld. „Maar zo lang als het gaat, wil ik toch gewoon blijven doox-gaan met voetballen. De nieuwe trai ner wil me bij het eerste elftal blijven betrekken. Meestal be gin ik tegenwoordig op de bank om er dan als een soort pinchhit ter in te komen. Maar hoge bal len hoef je mij niet te geven, want ik ben absoluut geen kop per Daax-voor moet je bij Jacob zijn. Ik ben meer de man van de voorzet." Van den Bei-ge betreurt het dat Bruse Boys komend seizoen niet meer in de Zeeuwse maar in de Zuid-Hollandse derde klasse uitkomt. „Ik heb geen flauw idee wat ons te wachten staat, want het zijn allemaal nieuwe tegenstanders. Alleen Duive- land ken ik. Het is veel leuker om tegen de Zeeuwse derde klassers te spelen, maar het is niet anders. We zullen wel zien hoe het afloopt al hoop ik wel dat we dit jaar minder onnodige punten verspelen dan vorig sei zoen. Want door een paar knul lige nederlagen hebben we toen de derde periodetitel verspeeld. Hopelijk hebben we daar wat van geleerd en presteren we dit seizoen wat minder wisselval- lig." Of Van den Berge na zijn actieve carrière ook trainer wordt van zijn grote liefde, durft hij voor alsnog niet te zeggen. „Daar heb ik eigenlijk nog niet goed over nagedacht. Ik begin trouwens dit seizoen wel een j eugdelf tal te trainen dus wie weet word ik in de toekomst nog wel eens coach van een seniorenelftal van Bru se Boys." Maurice Steketee Tonnie van den Berge weet van geen ophouden. foto Marijke Folkertsma Zijn leven bestaat voorname lijk uit sport. Is het niet ac tief dan is het wel passief. Jan Willem Doxreman voetbalt bij ZSC'62 uit Scharendijke, werkt in de horeca en de rest van zijn tijd kun je hem ook nog op de squash- en tennisbaan en in het zwembad teiorgvinden. „Er zijn maar heel weinig sporten waar in ik niet geïnteresseei'd ben" vertelt Dorreman. Zelfs tijdens het werk probeert Dorreman via een televisie op de hoogte te blijven van het wel een wee in de sportwereld. Van het WK voetbal, Wimbledon en de Tour de France heeft hij dan ook bijna geen seconde gemist. Maar voetbal blijft voor Doxre man het mooiste spelletje dat er is, hoewel hij in zijn jonge jaren ook aan tennis en badminton nen heeft gedaan. „Op een gege ven moment was ik zelfs lid van drie verschillende sportvereni gingen" vertelt Dorreman. „Wegens tijdgebrek heb ik toen maar besloten alleen te blijven voetballen. En af en toe squash, tennis en zwem ik nu nog wel eens." Loodzwaar Toch steekt hij tegenwoordig zijn meeste energie in ZSC. En dat kan de voetbalclub goed ge bruiken ook, want de Scharen- dijkse formatie wacht opnieuw een loodzwaar seizoen in de der de klasse. Vooral omdat drie be langrijke steunpilaren besloten na afloop van de vorige compe titie de club vaax-wel te zeggen. Bovendien zijn er weinig nieu we spelers bijgekomen „Het is een aderlating voor ZSC dat John van der Have, Jan van de Linde en Jacco Heijboer hele maal of gedeeltelijk zijn ge stopt. De oudere jongens zullen komend seizoen de draad moe ten oppakken. Ja, ook ikzelf zal me meer moeten manifesteren" zegt de 23-jarige linkermidden velder. Dat manifesteren zal Dorxeman moeten doen onder een nieuwe oefenmeester, want na vier re delijk succesvolle jaren heeft Edwin Kriens de club verlaten. Ondanks het wat mindere laat ste jaar, kijkt Dorreman met een goed gevoel terug op de tijd dat Kriens aan het roer stond bij ZSC. „Ik ben bij de groep gekomen in de tijd dat Kees Kommer trainer was. Hij heeft mij de basis bijge- bi-acht en Edwin (Kriens) heeft dat verder uitgebouwd. Door hem ben ik vooral technisch en tactisch beter gewox-den, En de sfeer is in de groep ondanks de soms wat mindere resultaten al tijd uitstekend gebleven. Onder Kommer heb ik trouwens wel de leukste wedstrijd uit mijn carri- ère gespeeld. We stonden toen een keer met vier Dorremannen in het veld: ikzelf, mijn vader, broer en neef. Een bijzondere ervaring." Niettemin is Dorreman blij met de komst van Ton van der Spaan naar ZSC. „Hij heeft afgelopen seizoen bij Duiveland natuurlijk een prachtige prestatie geleverd door die club met veel jeugdspe lers kampioen te maken. Hopelijk weet hij onze groep net zo te prikkelen als de spelers- groep van Duiveland, want die jongens leefden er echt voor. En misschien dat hij ex- voor kan zorgen dat de trai ningsopkomst het hele seizoen hoog blijft, want na de eerste weken haken er steeds meer jon gens af door wei-k, cursussen en het weer. De doelstelling voor komend seizoen is in elk geval handhaving. Meer is alleen maar meegenomen." Maurice Steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43