Gemeenten boos op Nawijn Defensie mag geen cent meer investeren PZC Wijnschenk biedt excuses aan voor rommelige LPF Arrestanten verdacht van beramen aanslag op basis VS in België Limburgs dorp wint loterij Schiphol wil snel af van ronselen taxipassagiers Traumaheli aan de grond VNG noemt vreemdelingenbeleid taak van rijksoverheid Internet scholen in gevaar Per auto afrekenen Jager krijgt boete voor niet jagen Spinozapremie voor viertal Veel alcohol illegaal verkocht SoW-kerken: vast overleg met EU Xtc-smokkelaar mag uitgeleverd Huygens-prijs voor Ouwens donderdag 29 augustus 2002 KONINGSBOSCH - De Zomer- Kanjer van de Nationale Post code Loterij van 4,7 miljoen eu ro is gevallen in het Midden- Limburgse Koningsbosch, ge meente Echt. Dat heeft de Post codeloterij gisteren bekendge maakt. Het is voor de tweede keer in de geschiedenis van de goededoe- lenloterij dat een compleet dorp in de prijzen valt. Op aLle lotnummers die begin nen met postcode 6104 van het ruim 1700 inwoners tellende Koningsbosch is een geldbedrag van in totaal 1,2 miljoen euro gevallen. ,,Het wordt nog span nend", legt een woordvoerster van de Loterij uit. Alle bewo ners met een lot met de juiste postcodecijfers en -letters heb ben 3,5 miljoen euro te verdelen. De Postcode Loterij reikt de prijs zaterdag uit aan de geluk kige inwoners. Dat gebeurt tij dens een feest op het Konings plein. De eerste keer dat een complete plaats in de prijzen viel, was vo rig jaar. Toen was Oostburg winnaar. ANP SCHIPHOL - Luchthaven Schiphol wil snel de reglemen ten aanpassen om te verhinde ren dat taxichauffeurs in de aankomsthal passagiers blijven ronselen. Volgens een woordvoerster moeten met de overheid de re gels worden aangescherpt nu is gebleken dat chauffeurs die zelf reizigers aanspreken niet kun nen worden beboet. De rechtbank in Haarlem heeft bepaald dat een ronselende taxichauffeur een door de mare chaussee opgelegde boete niet hoeft te betalen. De verbodsbe paling voor het zonder toestem ming van Schiphol aanbieden van commerciële diensten blijkt volgens de woordvoerster te ruim geformuleerd. Het ronselen van passagiers in de aankomsthal is Schiphol al langer een doorn in het oog. „Sommige vrije rijders benade ren reizigers op een opdringeri ge manier. We hebben daarover veel klachten gehad. "GPD DEN HAAG - Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen is voorlo pig zijn vergunning voor het ge bruik van de traumahelikopter kwijt. Dit is het gevolg van een uitspraak die de Raad van State gisteren heeft gedaan. Twee milieugroeperingen en een omwonende van het zieken huis hadden bezwaar tegen het gebruik van de helikopter aan getekend omdat de machine te veel lawaai zouden produceren. Traumahelikopters moeten vol doen aan geluidsvoorschriften. De provincie Gelderland meent echter dat dit niet mogelijk is omdat de heli te onregelmatig wordt gebruikt. Bovendien, stelt de provincie, is het ook niet in het belang van burgers de traumaheli te binden aan een strenge geluidsbeperking. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Niet de gemeen ten, maar de rijksoverheid faalt als het gaat om de uitvoering van de Vreemdelingenwet. Dat stelde de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) gisteren in een reactie op de uit spraken van minister Nawijn in de Volkskrant. De bewindsman van Vreemde lingenbeleid en Integratie sprak dreigende taal in de richting van dwarsliggende gemeenten. Als die niet meewerken aan het be leid rond uitgeprocedeerde asielzoekers dan zal het Rijk in grijpen en tot uitzetting moeten overgaan, liet Nawijn weten J. van den Berg, de voorzitter van de Directieraad van de VNG, is verbaasd over de uit spraken. ,Het uitzetten is een taak van de rijksoverheid. In de praktijk komt daar weinig van terecht. Die mensen moeten zelf maar uitmaken of en wanneer ze weg gaan. Ze komen dus op straat en daardoor worden gemeenten gedwongen iets te doen, al was het maar om de openbare orde te garanderen. Als de rijksover heid ervoor zou zorgen dat die mensen vertrekken, was er geen probleem." Niet alleen de mogelijke toepas sing van bestuursdwang tegen gemeenten wekt bevreemding bij Van den Berg. Hij wijst er ook op dat de minister in het inter view uitgeprocedeerde asiel zoekers in één adem noemt met illegalen en ook daar de ge meenten verantwoordelijk voor stelt. „Daargaangemeentenhe- lemaal niet over. Illegalen val len onder de Vreemdelingen dienst", constateert Van den Berg. Subsidies Nawijn stond gisteren overi gens niet alleen op de voorpagi na van de Volkskrant. In dag blad Trouw kondigde hij aan dat hij de subsidies aan projec ten waaraan alleen allochtonen meedoen, wil stopzetten. Na wijn vindt dat die projecten niet bijdragen aan de integratie. „Marokkaanse vrouwen die le ren zwemmen, dat is prima. Maar doe het met z'n allen. Die vrouwen moeten juist niet onder elkaar blijven", aldus de be windsman. Verder noemt hij als voorbeeld de subsidies aan voetbalclubs. „Ik zie dat alloch- tonenclubs heel veel geld krij gen, en andere verenigingen niets.Volgens Nawijn wekt dat jaloezie op. GroenLinks-Kamerlid Azough heeft gisteren schriftelijke vra gen aan Nawijn gesteld over zijn uitlatingen in Trouw. Volgens haar zijn er projecten die voor autochtone Nederlanders min der interessant zijn, maar die wel van groot belang kunnen zijn voor de integratie van al lochtonen. Als voorbeeld noemt ze een cursus fietsen voor Turk se mannen en vrouwen. Tweede-Kamerlid Arib van de PvdA hekelt de uitlatingen. „Dit getuigt van geen visie op integratie. Het is goedkoop." Volgens haar is een apart project vaak effectief. „Het gaat dan om een eerste stap in maatschap pij k verband van bijvoorbeeld allochtone vrouwen die zich on derling veilig en vertrouwd voe len. Daarna kun je pas de activi teit breder trekken." SP-Kamerlid Lazrak betitelt de uitspraken van Nawijn als losse flodders en goedkope bühnepo- litiek. ANP pagina 4: Nawijn weet precies wat hij zegt LPF-fractieleider Wijnschenk (r) neemt in Noordwijk de voorzittershamer over van Herben. van onze redactie binnenland NOORDWIJK - De nieuwe fractievoorzitter van de Lijst Pim Fortuyn in de Tweede Kamer, Wijnschenk, heeft gisteren zijn excuses aangeboden aan de Neder landse kiezers. „Het spijt mij enorm dat we de afgelopen tijd zo rommelig zijn overgekomen." Hij benadrukte dat hij zich zal inzetten voor rust en zorg vuldigheid. Wijnschenk deed zijn uitspraken nadat Herben in Noordwijk de voorzittershamer van de LPF aan hem had overgedragen. In het nieuwe fractiebestuur zitten ook de Kamerleden Palm en Eerdmans als secretaris, terwijl Varela penningmeester is geworden. Verder bestaat het team dat volgens Wijnschenk als een soort raad van bestuur met eigen 'business units' of 'portefeuilles' de fractie moet leiden uit Hoogen- dijk, Schonewille, Zeroual en De Graaf. De 'wijze mannen' Herben, Bonke, Van Ruiten en Van denBrink zullen fungeren als een raad van advies. Wijnschenk ontkende dat hij van plan was om de ach terban van Leefbaar Nederland in de LPF te op te la ten gaan. Tijdens de persconferentie werd gerefereerd foto Robin Utrecht/ANP aan een stuk van zijn hand waarin hij voorstelde om met het oog op de komende provinciale verkiezingen de kopstukken van LPF in de regio in te zetten om Leefbaren te overtuigen om naar de LPF over te stap pen. De LPF verliest in hoog tempo aanhang. Driekwart van de mensen die in mei bij de verkiezingen op de partij stemde, zou dat nu niet meer doen. Dit blijkt uit een peiling van het Avro-programma lopdeMiddag en Netwerk. De LPF zou, volgens de peiling, nog acht zetels over houden in het parlement. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij het ministerie van Defensie is per direct een in vesteringsstop afgekondigd. Minister Korthals en staatsse cretaris Van der Knaap hebben daartoe besloten om 'rust te brengen op de begroting'. Defensie moet de komende vier jaar ongeveer 500 miljoen euro bezuinigen. De investerings stop geldt voorlopig tot 1 no vember. Een vacaturestop is niet aan de orde en investeringen waarvoor al contracten zijn afgesloten, gaan door. Maar er worden geen nieuwe verplichtingen aange gaan. Vorige week werd al duidelijk dat de nog door het vorige kabi net geplande aanschaf van zwa re houwitsers (voor 422 miljoen euro) op de tocht is komen te staan. Van der Knaap laat uit zoeken of de kanonnen nog kun nen worden afbesteld of om minder houwitsers aan te schaf fen, of later tot de koop over te gaan. PvdA-Kamerlid Timmermans is 'zeer tegen' op de 'kaasschaaf methode' voor bezuinigingen. Hij noemt het 'hap-snap en de moraliserend voor het perso neel'. Hij is voorstander van het afstoten van complete taken. „De onderzeebootdienst bij voorbeeld. Twee van de vier on derzeeërs liggen permanent aan AMSTERDAM - Kennisnet, een internetsysteem op 12.000 Ne derlandse scholen, dreigt te mislukken. Als het ministerie van Onderwijs niet snel met meer geld over de brug komt, dan zullen honderdduizenden leerlingen op basisscholen en in het voortgezet onderwijs niet meer kunnen internetten. Dat zegt directeur Maes van de Stichting Kennisnet. Volgens hem is er een tekort van 100 mil joen euro per jaar. In opdracht van het ministerie heeft de stichting afgelopen zomer 12.000 scholen via een speciaal computersysteem met elkaar verbonden. Het Kennisnet is een beschermd internet waarop schoolkinderen informatie kunnen zoeken zonder dat ze in aanraking komen met bijvoor beeld porno. Om dit netwerk on line te hou den is op jaarbasis 100 miljoen euro nodig, maar in het regeer akkoord is daar geen rekening mee gehouden. Het is dus uiterst onzeker of de 2,7 miljoen leer lingen op de basisscholen en in het voortgezet onderwijs het ko mend schoolj aar nog kunnen in ternetten. Ook het ministerie van Onderwijs erkent dit en is naarstig op zoek naar extra fi nanciële middelen. GPD de kade omdat er te weinig per soneel is. Dat kost klauwen met geld. En de artillerie, kunnen we die taken niet met Duitsland verdelen?" Ook de huidige Luchtmobiele Brigade kan volgens Timmer mans worden aangepast. „Er zijn veel te veel helikopters. La ten ze de taken delen met de lichte infanterie van de mari niers. Hij vraagt zich hardop af of de haast waarmee het Joint Strike Fighter-dossier werd af gerond, 'mede is geïnspireerd' door de dreigende bezuinigin gen. „Zijn de huidige bezuini gingen het gevolg van het re geerakkoord of zijn het de rokende puinhopen van de vori ge minister van Defensie De Grave?" D66 vindt dat Nederland het contract met de Amerikanen voor de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter moet op zeggen. Daarmee kan volgens D66-Kamerlid Lambrechts honderden miljoenen euro's be spaard worden. Ontslagen Ook voor het personeel bij De fensie zullen de bezuinigingen gevolgen hebben. Van der Knaap liet het personeel bij De fensie gisteren weten dat hij ge dwongen ontslagen wil voorko men. Maar toch moeten er mogelijk tussen de 3000 en 4000 functies verdwijnen. Defensie hoopt dat dat kan via natuurlijk verloop en door defensieperso neel aan een baan elders te hel pen. Bij voorzitter Heerts van de vakbond AFMP beginnen alle alarmbellen te rinkelen. „Ge dwongen ontslagen zijn onaan vaardbaar. Dan breekt de pleu ris uit." Hij verwijt de nieuwe bewindslieden op Defensie dat zij niet eerst de bonden hebben geïnformeerd over de investe ringsstop en de plannen voor het personeel. Heerts vindt verder dat er een HAARLEM - Een jager moet een Noord-Hollandse bloemen- teler een schadevergoeding van ruim 4000 euro betalen, om dat hij te kort is geschoten bij het bejagen van diens grond. Dit heeft de kantonrechter gisteren in Haarlem bepaald.. De bloe- menteler leed schade doordat hazen zich te goed deden aan anjers en guldenroede. De landbouwer had het jachtrecht op de percelen aan de jager verhuurd. Die kreeg echter geen vergunning van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij om buiten het seizoen op hazen te jagen. De kantonrechter oordeelde dat de jager toch zijn verplichtingen had moeten nakomen door zijn jachtrecht dan maar in te brengen bij collega's. ANP DEN HAAG - Onderzoekers op het gebied van natuurkunde, wiskunde, biologie en medische wetenschap krijgen dit jaar de Spinozapremie, de hoogste wetenschappelijke onder scheiding in Nederland. Ieder van de vier onderzoekers ont vangt 1,5 miljoen euro voor een nieuw onderzoeksplan. Het gaat om prof. dr. F. Rosendaal (klinische epidemiologie) en prof. dr. E. Goulmy (transplantatiebiologie), beiden ver bonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden. De andere twee zijn prof. dr. H. Barendregt (wiskunde en informatica) van de Katholieke Universiteit Nijmegen en prof. dr. A. Laagendijk (natuurkunde) van de Universiteit Twente. ANP DEN HAAG - De Keuringsdienst van Waren heeft de afgelo pen weken 49 keer proces-verbaal opgemaakt tegen verko pers van alcohol. Ook gaf de dienst 246 schriftelijke waar schuwingen. Dat heeft de dienst gisteren gemeld. De meeste processen-verbaal (24) betroffen illegale verkoop van alcohol waarbij niet-levensmiddelenbedrij ven zoals sou venirshops drank verkopen. De controles werden uitgevoerd tussen 5 juli en 24 augustus op Texel, Terschelling en Ameland en in Zandvoort, Renesse en Cadzand. ANP UTRECHT - De Samen-op-Wegkerken roepen de Europese Unie op om kerken officieel te erkennen als gesprekspartner. De Europese Conventie, de 'denktank' die hervormingen bin nen de EU voorbereidt, moet daartoe een vaste vorm van overleg instellen. Op die manier kunnen kerken en religieuze gemeenschappen een bijdrage leveren aan een verenigd Europa, schrijven de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken in een giste ren gepubliceerde brief aan de voorzitter van de Conventie, de Franse oud-president Giscard d'Estaing. ANP DEN HAAG - Justitie mag een Nederlander, die wordt ver dacht van grootschalige xtc-smokkel, uitleveren aan de Ver enigde Staten. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de 40-jarige Zaandammer verworpen. Dat heeft een woordvoer ster van de Hoge Raad gisteren gezegd. De man zou honderdduizenden XTC-pillen aan Colombianen hebben geleverd, die deze naar de VS smokkelden. De Ameri kanen waren de Colombiaanse criminelen op het spoor geko men na een tip van de Duitse justitie. Amerikaanse underco veragenten infiltreerden in de drugsbende. De Nederlander en drie Colombianen werden in Nederland aangehouden op verzoek van justitie in New YorkANP nieuwe defensienota moet ko men. „Het Nederlands leger moet kleiner en fijner. De be windslieden moeten prioritei ten aangeven en stoppen met de 'kaasschaaf methode'. ANP GELDROP - Het winkelend publiek kwam met de schrik vrij toen gistermiddag een auto een super markt in Geldrop binnenreed. De automobilist reed met hoge snelheid over het parkeerterrein, ramde twee andere personenau to's en enkele gestalde fietsen en knalde door de gevel van de supermarkt. De auto kwam tot stil stand bij de kassa's. Ondanks het spoor van ver woestingen raakte niemand gewond. Het is volgens de politie vooralsnog onduidelijk wat er precies is misgegaan. foto Peter van den Oetelaar/ANP door Robert Bas ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam ver denkt drie islamitische extre misten ervan dat ze een aanslag beraamden op een Amerikaanse legerbasis in België. Dat heeft een woordvoerster van het OM gisteren bevestigd. De drie verdachten zijn een Fransman en een Algerijn die vorig jaar september in Rotter dam werden aangehouden, en een onlangs door Canada uitge leverde Algerijn. Maandag moeten de drie voorkomen voor de rechtbank in Rotterdam. De strafzaak wordt dan nog niet in houdelijk behandeld. Welke legerbasis de verdachten wilden treffen, geeft het OM niet prijs. Eerder maakte justitie be kend dat de mannen verdacht worden van het voorbereiden van een bomaanslag op de Ame rikaanse ambassade in Parijs. Enkele dagen na de aanslagen in de Verenigde Staten pakte de politie in de Maasstad vier ver dachten op. Twee van hen, de tot de islam bekeerde Fransman en de Algerijn, zitten nog vast. Ook de door Canada uitgeleverde verdachte woonde tijdelijk in Rotterdam. Justitie kwam de terroristencel op het spoor na een tip van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Voetballer In België werd een Tunesische ex-profvoetballer aangehou den. Hij had als 'martelaar' de aanslag op de ambassade moe ten plegen. In een café van zijn broer in Brussel vond de politie grote hoeveelheden grondstof fen voor het maken van een bom Afgelopen juni berichtten Bel gische media dat rechercheurs uit Brussel uit de verklaringen van de voetballer hadden afge leid, dat hij plannen had voor een aanslag op een Amerikaan se basis. Volgens de Belgische media zou het gaan om de basis in Kleine Brogel niet ver van de Nederlandse grens. Hoewel het OM in Rotterdam niet precies kan zeggen om welke basis het gaat, is het volgens persofficier P. Spoon wel een basis 'dichtbij de Nederlandse grens'. De leider van het met het Al Qaeda-netwerk van Osama bin Laden verbonden groepje terro risten is volgens justitie een Franse Algerijn die vastzit in Frankrijk. Hij stond in Afgha nistan in direct contact met de top van het terreurnetwerk van Bin Laden en is onlangs onder strenge beveiliging in Rotter dam als getuige gehoord. Van de in Rotterdam aangehou den Fransman is bekend dat hij een goede bekende was van Za- carais Moussaoui, de man die door justitie in de VS wordt be schouwd als de twintigste ka per. Ook de Brit, die vorig jaar probeerde met explosieven in zijn schoenen een vliegtuig op te blazen, had contact met de Fransman. ANP DEN HAAG - De Constantijn Huygens-prijs van dit jaar gaat naar Kees Ouwens. Hij ont vangt de prijs van 9000 euro voor zijn hele oeuvre. Dat heeft de verantwoordelijke Jan Cam- pert-Stichling gisteren bekend gemaakt. De jury noemt Ouwens 'een van onze intrigerendste dichters, schepper van een volstrekt per soonlijk, eigenzinnig, mystiek oeuvre, verkenner van het onbe reikbare'. Dat geldt vanaf zijn debuut met de dichtbundel Ar cadia in 1968 tot het recente verschijnen van de bundel Et- groen, aldus de jury. De in 1944 geboren Ouwens werd al diverse keren onder scheiden, onder meer met de VSB Poëzieprijs voor Mytholo gieën, de Jan Campert-prijs voor Klem en de Herman Gor terprijs voor Van De Verliezer De Lichtbron. De F. Bordewijk-prijs voor ver halend proza gaat naar Stefan Hertmans voor zijn werk Als op de eerste dag, de Jan Campert- prijs voor poëzie is voor Menno Wigman voor zijn gedichten bundel Zwart als kaviaar. De tweejaarlijkse J. Greshoff-prijs voor essays gaat naar Douwe Draaisma voor Waarom het le ven sneller gaat als je ouder wordt. De G.H.'s-Gravesande- prijs, een driejaarlijkse prijs voor bijzondere literaire ver diensten is toegekend aan Sieg fried Woldhek. De vier laatstgenoemde prijzen bedragen elk 4500 euro. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3