PZC Proefteelt kruiden veelbelovend brunch De Biechtspiegel heeft geen echt café nodig 13 BSKH Herinrichtingsplan Schouwen-West zorgt voor onrust Bromfietsers in kielzog rolstoelers naar fietsboulevard W.£*\ België onderzoekt fraude Zeeuwse mosselen Goede eerste oogst aromatische kruiden op Schouwen-Duiveland ik werk graag voor de groenste rovincie van Nederland." Vu Betrapt op stelen van baas zeeuwse almanak Pil SCHOUWEN-DUIVELAIMD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 donderdag 29 augustus 2002 door Jacques Eestermans YERSEKE - In België wordt onderzoek gedaan naar de versheid van Zeeuwse mosse len. Er zou weieens gerommeld worden met de verpakkingsda tum. Volgens de Vereniging Mosselhandel Yerseke gebeurt dat hooguit per ongeluk. „Klanten hoeven daar niet bang voor te zijn. Ze moeten op de houdbaarheidsdatum let- ten", reageert voorzitter Jaap Holstein namens de mossel handelaren in Yerseke. Het Belgisch Instituut voor Veteri naire Keuring (IVK) onder zoekt de verpakkingsdata van Zeeuwse mosselen. Dat ge beurt op verzoek van een res tauranthouder uit Hasselt die afgelopen weekend bij de groothandel mosselen haalde. Hij ontdekte dat de mosselen volgens het etiket maandag, een dag later, waren ingepakt. Verbolgen meldde hij zich bij het IVK dat de restauranthou der liet weten dat het wel vaker gebeurde. „Om de mosselen verser te laten lijken dan ze in werkelijkheid zijn", aldus het Instituut. Grote onzin, verze kert Holstein. „Als het al eens gebeurt, is het zeker niet met opzet. Die verpakkingsdatum is niet eens zo belangrijk. Die staat erop omdat Brussel dat wil. Wij willen al veel langer een code, zo'n streepjescode. Dan kun je altijd de partij ach terhalen. Wanneer opgevist, wanneer verpakt en ga zo maar door." Veel belangrijker is de houd baarheidsdatum, zegt Hol stein. „Daar moet de consu ment goed op letten. Met die datum is in ieder geval niets mis. Dat wordt uitermate streng gecontroleerd. Terecht. Trouwens, de houdbaarheid van een pak melk is toch ook veel belangrijker dan het mo ment waarop de koe gemolken is?" Evenals het Belgische IVK zegt de Nederlandse Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees van het ministerie van Landbouw wel eens verkeerde inpakcodes tegen te komen. „Maar niet in die mate dat het verontrustend is", aldus een woordvoerster van die rijks dienst. door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Het eer ste proefjaar van de teelt van aromatische kruiden op Schou wen-Duiveland ziet er succes vol uit. De twee proefvelden die dit voorjaar ingezaaid zijn, ge ven inmiddels goede oogsten. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu gekookte mosselen voor 11,50 of vegetarische menu: tomaten-pompoensoep quiche met kleine salade en ijs voor 9,00 Brasserie De Drvkkery en MuZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde in Vlissingen verzorgen het festivalcafé van het zeeland nazomer festival elke dag Abdijplein zondag 1 september 13.00-17.00 uur Koopzondag 13.45 en 15.15 uur proeflessen Tango Ai Azar kijk ook op wwvv.drukkeriimiddelbure.nl IKERY Beeld &Geluid de Winkel Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 30 aug t/m 4 okt 's-Hertogenbosch-Nijmegen 30 aug t/m 3 sep Groningen-Roodeschool/Delfzijl 31 aug t/m 5 sep (NoordNed) Utrecht Centraal-Nijmegen 31 aug Amsterdam C-Haarlem 31 aug en 1 sep Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie Of de kwaliteit voldoet aan de strenge eisen van de voedselin dustrie moet blijken uit labora toriumonderzoek. De eerste resultaten worden in oktober verwacht. Dit voorjaar zijn op twee akkers kruiden voor de volle grond zo als peterselie, oregano, tijm, bieslook, venkel en selderij ge zaaid. Van alle soorten zijn di verse variëteiten gebruikt zodat beoordeeld kan worden welke soort het meest geschikt is voor een eventuele commerciële teelt. Daarnaast verschillen de proef velden in grondsoort; bij de ak ker bij Kerkwerve gaat het om zware grond, bij die in de buurt van Oosteiiand om lichte. Als blijkt dat de kwaliteit goed isde oogst voldoende en de op brengst per hectare hoger is dan de gangbare gewassen, dat zou de teelt commercieel opgezet kunnen worden. Laboratoriumonderzoek moet uitwijzen of de zuiverheid van de kruiden (veel of weinig bac teriën), de smaak- en kleurbe- stendigheid, de houdbaarheid en de groeiwijze overeenkomen met de door de afnemer Verste gen Spices Sauces gestelde ei sen. Ook vanuit de wetgeving rond de voedselveiligheid wor den hoge eisen gesteld. Samenwerking Het proefproject, waarvan de aanzet vorig jaar is gegeven, komt voort uit een samenwer kingsverband tussen Agrarisch Schouwen-Duiveland, de CZAV, Verstegen Spices Sau ces en marketingbureau TSTR Hiermee is een gesloten markt- keten ontstaan van producent, verwerker en afnemer die het initiatief tot een haalbaar pro ject maakt. De proefteelt zal nog twee jaar voortgezet worden voordat de deelnemers beslui ten of commerciële teelt renda bel is. „Behalve de praktische kanten van de teelt moet er ook onderzocht worden op welke wijze de kruiden verpakt en be waard worden", legt TSTP-di- recteur R. Bolderman uit. „Mo menteel wordt er onderzoek gedaan naar methoden voor vers bewaren, diepvriezen, was sen en drogen en vriesdrogen. Ook zal er nog een markt- en motievenonderzoek volgen om te zien waar de consument be hoefte aan heeft. Dat betreft zo wel de detailhandel zoals res taurants en slagers, als de klant in de winkel." Beregening In een tweede traject wordt de mogelijkheden bekeken van (druppel)beregening. Hiermee kan het aantal oogsten, en daar mee de opbrengst, per jaar ver hoogd worden. Als besloten wordt tot commer ciële teelt, dan zullen zowel de producent als de verwerker en afnemer streven naar certifice ring. Op de proefvelden woruen verschillende variëteiten gekweekt, om te kijken welke het beste aan de eisen van de markt voldoen. foto Marijke Folkertsma BIGGEKERKE, Nazomerfestival De Biechtspiegel, van Bart Plouvier met Mark Verstraete, regie Frie Couwberghs door Ernst Jan Rozendaal De monoloog De Biechtspie gel gaat over een man in een dorpscafé. Voor het Zeeland Nazomer Festival is het stuk, dat twee jaar geleden met veel succes in Vlaamse theaters werd gespeeld, gesitueerd in Zeeuwse dorpscafés, zoals gisteravond - de première - in café Juliana in Biggekerke. Een prachtig idee, zou je zo zeggen, maar bij bin nenkomst is het publiek meteen uit de droom: het café blijkt een theater. Zou dat niet mooi zijn geweest, een bezoek aan een café, veel volk, gezeten aan ronde tafels of hangend aan de bar, en dan een gast die plotseling in sappig Vlaams aan een monoloog be gint? Maar nee. Achterin de ruimte is een podium gebouwd, voor een gestapelde muur van ouderwetse bierkratten. Op het podium wat kratten Palm en een filmprojector. Daar vertolkt ac teur Mark Verstraete zijn tekst. Zo voegt het spelen in een café weinig toe, anders dan dat de toeschouwers naar een verge lijkbare plek worden gelokt als die waarover het in De Biecht spiegel gaat. Maar de plek is zichzelf niet meer, als het publiek keurig in rijen zit, voor het grootste ge deelte zelfs met de rug naar de toog. Zo zijn zelfs de voordelen van een theater opgegeven, want als Verstraete ligt of zich bukt, is hij voor een deel van het publiek onzichtbaar. Daar staat tegenover dat De Biechtspiegel in deze opzet gespeeld kan wor den in regio's waar helemaal geen theater is. En een café-op stelling handhaven is natuurlijk niet zo praktisch. Gelukkig weet Verstraete met zijn virtuo ze spel alle bezwaren over de op zet snel weg te nemen. Hij brengt zoveel leven in de toch al prachtige monoloog van schrij ver Bart Plouvier, dat het pu bliek zich binnen de kortste ke ren wel degelijk in de 'staminee' van een klein dorp waant. Het ene na het andere pijpje Palm wegklokkend, maakt hij duide lijk dat het café een toevluchts oord is in een snel veranderde wereld. Met veel humor vertelt hij over eigenares Irma, haar stamgasten en de 'stadsmussen', die in het dorp zijn komen wo nen. Allengs wordt zijn verhaal grimmiger. De jukebox, sym bool van de gezellige jaren zes tig, is weg, de boeren die genera ties lang in de stront en de grond hebben gewroet, hebben te ma ken met melkquota en mest overschotten. Zelf wordt hij op gevreten door 'liefde die hij niet krijgt en niet meer kwijt kan'. Zijn kinderen zijn het huis uit, zijn dromen - over een reis naar Rio waar 'de vrouwen een dia mant in hun navel en een veer in hun gat hebben' - zijn niet uitge komen, hij zit met een 'elas- tiekske' aan het dorp vast. En daar heeft hij 'spijt en kolere', want van zijn vrouw Marja krijgt hij geen liefde en geen ge zelligheid. Uiteindelijk, als het drama te zwaar dreigt te worden, blijkt het café een veilige haven voor de zeeman die nooit is gaan va- Advertentie m e t zeezicht Een Zeeuwse bestuurder Dat er naast het gebruik van groene stroom nog meer mogelijk is voor een beter milieu, laten we bestuurders binnenkort graag zien. Als onderdeel van een compleet programma, waaraan we nu samen met brancheorganisaties de laatste hand leggen. DELTA DELTA N.V., POSTBUS 5048,4330 KA MIDDELBURG, TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTA7AKELIJK@DELTA-ZLD.NL door Ali Pankow SEROOSKERKE (S) - Wanneer wordt de Vroonweg werkelijk gesloopt? Hoe komt het fietspad als alternatief voor die verbin ding nou werkelijk te lopen? Wanneer wordt er begonnen met de aanpak van de water overlast in de Kop van Schou wen? Waar zijn de fruittelers met een camping als nevenbe- drijf nou uiteindelijk aan toe, als de fruitgaardregeling waar tien jaar lang aan is gewerkt, plotseling helemaal opnieuw moet worden opgesteld? Kun je van hen nog verwachten dat ze over bedrijfsverplaatsing na denken? Dit soort vragen en emoties leef den onder de talrijke aanwezi gen gisteravond tijdens een in formatiebijeenkomst in het dorpshuis in Serooskerke. De avond was belegd om met de streek te praten over de eerste Uitvoeringsmodule (UM) van het herinrichtingsplan Schou wen-West die eind dit jaar defi nitief dient te worden vastge steld door de provincie. Die UM houdt in dat er na jarenlange discussie en voorbereiding over natuurherwinning, bedrijfsver- plaatsingen en verkeersmaatre gelen nu binnenkort concrete besluiten worden genomen. De uitvoering ervan dient de ko mende vier jaar te gebeuren. Dat brengt onrust teweeg onder de bewoners van het betreffen de gebied, zo bleek gisteravond. Niet iedereen is gelukkig met de voorgestelde maatregelen, maar de meeste onvrede ont staat vooral doordat op veel vragen nog geen concrete ant woorden kunnen worden gege ven. De belangrijkste onderdelen in die eerste UM betreffen: aanleg recreatieverdeelweg, sloop Vroonweg en aanleg van een fietstracé als alternatief, inrichting van 3 5 hectare bosge bied en 45 hectare natuurge bied, erfbeplanting, wegbe- planting en sanering van camping De Berkenhof en na tuurontwikkeling op dit terrein. Volgens E. van der Meer van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) is veel van deze ambities afhan kelijk van grondverwerving. Binnen de gebiedscommissie Schouwen-West is bepaald dat dit op basis van vrijwilligheid dient te gebeuren. Afhankelijk van de beschikbaar komende gebieden zal dus aan leg van bosgebied en natuurge bied gerealiseerd kunnen wor den. Bij de vaststelling van de eerste UM kan dus niet exact worden aangegeven waar dat zal gebeuren. De aanleg van de recreatiever deelweg is inmiddels gestart. Het streven is erop gericht in verband met subsidietermijnen de weg voor maart 2003 gereed te hebben. Onder meer een fruitgaardbedrijf annex cam ping ter hoogte van de Bou- mansweg in Haamstede zal het veld moeten ruimen ten behoeve van deze verkeersader. Er zijn plannen om het betreffende be drijf samen met twee andere fruitgaard- en recreatiebedrij- ven te verplaatsen naar een compensatielocatie in de Burgh- en Westlandpolder. Het is echter niet duidelijk of de be nodigde grond daarvoor tijdig kan worden verworven. Het feit dat de Fruitgaardregeling plot seling geen goedkeuring krijgt bij de provincie brengt extra on rust teweeg bij de betrokken on dernemers. Helderheid De bewoners in de Kop van Schouwen willen voor alles meer helderheid over wat hen te wachten staat de komende jaren in hun woon- en werkgebied. Die boodschap kreeg de Ge biedscommissie vanuit de streek mee ter overdenking voorafgaand aan de vaststelling van de eerste UM op donderdag 5 september in een openbare vergadering vanaf 9.00 uur ook in het dorpshuis in Serooskerke. ren, een plek van troost, omdat de tijd daar na een paar biertjes stolt. Wie zat is, kan niet vooruit zien, dus zelfs de dood blijft op afstand. Even valt alles op zijn plaats, ook de jukebox is weer terug. Maar, beseft het publiek, de troost is tijdelijk. Zolang de roes duurt. De Biechtspiegel is ook te zien van avond in café Juliana, Biggekerke, vr30en za31 aug. De Drie Koningen in Groede, ma 2 en di 3 sept. Zee- lands Welvaren in Scherpenisse, wo 4 en do 5 sept. Havenzicht in Kam perland en vrij 6 en za 7 sept. Land en Scheldezicht in Bath. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe oprit ten tot de fietsboulevard zijn weer onderwerp van kritiek. Sinds het gebruik van de Fiets boulevard langs de zuidkust van Schouwen werd er door di verse groeperingen geklaagd over het feit dat het fietspad niet toegankelijk was voor minder- validen. Uiteindelijk is het de gemeente gelukt in overleg met het Waterschap Zeeuwse Eilan den tot overeenstemming te ko men nieuwe hellingbanen aan te leggen, zodat ook mensen in een rolstoel gebruik kunnen maken van deze voorziening. Met deze nieuwe opritten blijkt echter evenmin iedereen blij te zijn. Bij de Dienst Landelijk Gebied (DLG) zijn diverse klachten binnen gekomen over het feit dat ook bromfietsers gebruik maken van de fietsboulevard. Dat is niet toegestaan, maar in de praktijk gebeurt het wel veelvuldig en zelfs in toenemen de mate. Door de aanleg van de nieuwe hellingbanen is het fietspad immers ook voor brom fietsers toegankelijker gewor den. „Toegankelijkheid voor min- der-valide gebruikers bleek niet verenigbaar met het weren van brommers", schrijft de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in antwoord op de klachten van de betreffende bewoners. De DLG benadrukt dat reeds ge plaatste borden al aangeven dat brommers het pad niet mogen betreden. Verder hoopt deze dienst dat toezicht op het ge bruik en handhaving van de re gels de overlast door brommers aanzienlijk zullen beperken. De briefschrijvers hebben ook moeite met het feit dat door het toenemend gebruik van de Fietsboulevard de rust wordt aangetast voor recreanten die aan de strandjes langs de zee dijk van zon en zee willen genie ten. De DLG erkent dat met die groepering in eerste instantie geen rekening is gehouden bij het ontwerp van de nieuwe op ritten. Volgens deze dienst is het bij de aanleggen van een derge lijke voorziening niet mogelijk aan alle wensen te voldoen en dienen er keuzen te worden ge maakt. „In dit geval is ten aan zien van de opritten door de ge meente Schouwen-Duiveland gekozen voor het algemeen be lang en worden er in het stadium van uitvoering geen wijzigingen op het ontwerp meer doorge voerd", aldus de DLG. GOES - De politie heeft gisteren twee werknemers van een be drijf uit Goes aangehouden wegens diefstal. Ze hebben de afgelopen maand elk twee mo biele telefoons gestolen en door verkocht. Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 Acteur Mark Verstraete vertolkt de monoloog De Biechtspiegel in café Juliana in Biggekerke. foto Lex de Meester Het was de collega's niet ont gaan. Die vermoeide blik, die aanzwellende walletjes, de zorgelijke frons, het onder drukte geeuweneen klassiek geval van gebrek aan slaap. Resultaat van een verstoord slaapritme, de prijs van ja renlang nachtdiensten draaien, dacht de gekwelde Middelburger zelf. En wreef zich nog eens in de ogen. Men hoorde het meelevend aan. Of hij al melatonine ge probeerd had, vroeg de een. Of hij een inslaper bliefde, vroeg de ander. En een derde kwam met een uitstekend boek aan, waarin tal van pro fessoren hun visie op het slaapprobleem gaven. Die week sliep hij voor het eerst sinds lange tijd aan één stuk door. Dat boek, ver klaarde hij desgevraagd, dat was gewoonweg fenomenaal. Na drie pagina's kon hij zijn ogen al niet meer openhou den. Wat je noemt, een échte slaap-pil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37