Noord-Walcheren rukt op RCS wil af van zwakke mentaliteit Luctor'88 heeft beste papieren 31 Spelers van dorpsclubs zetten graag een stapje extra Eigen doelpunt na zes seconden zondag vijfde klasse wb donderdag 29 augustus 2002 De Noormannen uit Westkapelle was in de vijfde klasse van het zondagvoetbal een maatje te groot voor de andere teams. foto Lex de Meester Toeval of niet, het afgelopen voetbal seizoen stond op verschillende fron ten in het teken van de opkomst van de Noord-Walcherse verenigingen. Dom burg promoveerde via de nacompetitie. Noormannen werd kampioen. De Meeu wen, Serooskerke en Oostkapelle had den lange tijd uitzicht op promotie. En kele kenners laten hun licht schijnen over het geheim achter deze opvallende ontwikkeling, en komen al vrij snel tot een unanieme conclusie: Het is voor een groot deel een mentaliteitskwestie. De spelers van die dorpsclubs gaan voor el kaar door het vuur. In vrijwel elke klasse, of het nu zaterdag of zondag betrof, viel er wel Noord-Wal- chers succes te noteren. Zo behaalde za terdag-eersteklasser Oostkapelle een pe- riodetitel en werd de tweede keus van de ploeg van trainer Karl Vergouwen kam pioen in de reserve-eerste klasse. In de derde klasse op zaterdag behaalde Se rooskerke eveneens een periodetitel en miste de Meeuwen uit Zoutelande op een haar na promotie. Zondag-vierdeklasser Domburg ging aan de hand van Stoffel Schipper rich ting promotie en mag zich nu op derde- -klasniveau gaan presenteren. Ook de Noormannen uit Westkapelle, dat afge lopen jaar met vlag en wimpel kampioen werd in de vijfde klasse, gaat een treedje hoger acteren. Tenslotte werd er ook nog een basis school-voetbalploeg uit Westkapelle, met veelal spelertjes van De Noorman nen, nationaal kampioen. ,D it kan geen toeval genoemd meer wor den", zegt Stoffel Schipper, acht jaar trainer van Oostkapelle en tegenwoordig werkzaam bij Domburg. „De kern be staat bij zulke ploegen veelal uit jongens van het ei gen dorp, die el kaar al jaren ken nen. Zij binden van de eerste tot de laatste minuut de strijd aan, ook al staan ze met 2-0 achter.." Een mentaliteitskwestie dus, die in de slotfase weieens doorslaggevend kan zijn. Schipper: „Het voetbal is de laatste jaren enorm genivelleerd. Het verschil in niveau is niet meer zo groot tussen de ploegen en daarom kan een stukje werk lust weieens beslissend zijn. Karl Vergouwen, die aan zijn tweede sei zoen bij Oostkapelle gaat beginnen, kan de woorden van Schipper alleen maar bevestigen. „Het is vaak de instelling van deze ploegen die net dat beetje extra's be- i tekent. Je ziet vrijwel altijd dat ze de vol le negentig minuten blijven spelen", zegt Vergouwen. Maar hij denkt dat er nog een belangrijke reden is voor de succes sen. „Er wordt al jaren, veel aandacht aan de jeugd besteed en daar plukken we nu de vruchten van. Diverse besturen heb ben ervoor gekozen deze weg in te slaan en hebben bovendien een goed verzorgd randgebeuren gecreëerd. Op het gebied van begeleiding, verzorging en kle ding zie je veelal dat dit uitstekend voor elkaar is." Dat de jongere spe lers dan langer bij hun club blijven hangen, wordt als prettige bijkom stigheid gezien. „Vergeet ook niet dat de rivaliteit tussen de dorpen onderling nog groot is. Je ziet spelers niet zo snel ver kassen van bijvoorbeeld Domburg naar Oostkapelle", zegt Stoffel Schipper. Volgens Jan Meulmeester, momenteel nog steeds actief als jeugdtrainer bij de Meeuwen, is er nog een andere belangrij ke oorzaak te vinden voor de hoge eind klasseringen die door de Noord-Wal cherse clubs zijn behaald. „Door de mentaliteitsverandering die er in mijn ogen zeker is, zie je vooral dat de trainingsopkomst in de zomerperiode stukken is verbeterd. Mijn ervaring is dat je aan het begin van een nieuwe competi tie vaak met nog geen halve groep stond, omdat de rest nog met seizoenswerk te maken had", verklaart Meulmeester. „Gevolg was dat je onnodig punten ver speelde in de eerste serie wedstrijden, en daardoor vaak aan het einde de plank missloeg. Tegenwoordig zie ik dat er vol le groepen op de velden staan, dus een stukje bewustwording is zeker aanwe zig." Stoffel Schipper kan de woorden van Meulmeester bevestigen. „Een aantal van mijn spelers studeert doordeweeks in een andere stad, maar komt in het weekeinde altijd naar huis. Sommigen proberen zelfs op donderdagavond terug te komen, om zodoende de training nog mee te kunnen maken." Ook het type trainer dat voor een spelersgroep ge plaatst wordt met een typische dorps mentaliteit, kan in de ogen van Schipper doorslaggevend zijn voor succes. „Ik zeg niet dat het in alle gevallen zo is, maar je moet ermee om kunnen gaan. Ik vind het dan ook van belang dat de jongens na de training of wedstrijd ook nog even blij ven hangen in de kantine", stelt Schip per. „Maar daar hebben de meesten geen moeite mee." Ron de Waal Van oudsher staat de Racing Club Souburg bekend om de goede jeugdopleiding. De voet balclub heeft al veel talenten voortgebracht. Als dé drie ex ponenten van de opleiding staan nog altijd Danny Blind en de gebroeders Dennis en Gérard de Nooijer bekend. Zij debu teerden in de jaren tachtig in het betaalde voetbal. De jeugd van RCS is echter niet meer wat het geweest isVan doorstroom naar het eerste elftal is steeds minder sprake. In het seizoen 1979/1980 was het zover. Danny Blind, Oost- Souburger en afkomstig uit de jeugdopleiding van RCS, maak te bij Sparta zijn debuut in het betaalde voetbalDennis en Gé rard de Nooijer volgden respec tievelijk acht en negen jaar la ter. RCS stond vanaf die tijd definitief op de kaart en was en is voor veel talentjes een aan trekkelijke club om voor te gaan voetballen. De laatste jaren droogde de bron echter op, hoewel er veel ver trouwen was in de jeugd. Zo uit te ex-voorzitter Ton Uitterhoe- ve enkele jaren geleden nog dat met de jeugd die eraan zat te ko men, RCS weieens de tweede of zelfs eerste klasse van het zon dag-voetbal zou kunnen halen. Het kwam er nooit van en Uit- terhoeve weet inmiddels ook wel waaraan dat toen heeft ge legen, „Het heeft meerdere oorzaken. In de eerste plaats zijn kinderen te snel weggaan bij RCS. Clubs als RBC en NAC halen die jon gens soms op 11-jarige leeftijd Martin Janse (links) is volgend seizoen opnieuw de aanvalsleider van RCS 1 foto Willem Mieras al weg. Die jongetjes vinden dat natuurlijk prachtig, maar per soonlijk vind ik het dom dat ou ders hun kinderen zo vroeg al la ten gaan. Verder hadden we in die periode veel moeilijke per sonen, die wel de potentie had den, maar gewoon niet de men tale weerbaarheid om het aan te kunnen." Rinus Zegers, die zelf vorig jaar nog trainer was van het eerste elftal van RCS en dit seizoen Breskens onder zijn hoede heeft, spreekt zelfs van een waardelo ze mentaliteit van de jeugd. „Het feit dat de jeugd minder doorbreekt heeft ook te maken met de veranderde maatschap pij Jongens komen naar RCS omdat het niveau dat ze spelen redelijk hoog is. Maar ze kennen geen enkele clubliefde. Na een tijdje hebben ze er om de één of andere reden geen zin meer in en komen ze te laat, of zelfs hele maal niet, soms ook nog zonder af te bellen. Met zulke jongens valt gewoon niet te werken"al dus Zegers. De woorden van Zegers worden bevestigd door het feit dat de A- j eugd van RCS de afgelopen vier jaar, vijf verschillende trainers heeft gehad. Zegers: „Mensen als Cees Houtepën, Rien Schroevers en Henk Patty, toch niet de minsten in het Zeeuwse voetbal, hebben de ploeg onder hun hoede gehad, maar ze zagen snel in dat er weinig mee te be ginnen was. Zelfs in de tijd dat Dennis en Gérard de Nooijer voor de groep stonden, waren er wedstrijden waar met elf man Mevo had de toss gewonnen en koos voor de aftrap. Hadden ze dat maar niet gedaan. Zonder dat tegenstander Heinkenszand ook maar één inspanning hoefde te leveren, stond het al op een 1-0-voorsprong. Na zes seconden lepelde laatste man Piet Verschuure de bal over zijn eigen doelman. De ongelukkige start van Mevo vond plaats op zaterdag 14 februari 1981 in Heinkenszand. De Zierikzeese ploeg was koploper in de eerste klasse van de afdeling en was vol goede moed afgereisd naar de Bevelandse mid denmoter. Het had de voorgaande nacht gevroren en het veld was keihard. De terugspeelbal van de aftrap stuiterde daardoor alle kanten op. Routinier Verschuure stond tussen de middencirkel en het zestienmeter gebied, zo'n 25 meter van het doel van Jan van de Linde. „Jan riep: 'laat maar gaan'. Ik dacht dat-ie de bal even wilde voelen." Met zijn rug naar het doel tikte Verschuure de bal blind terug op zijn doelman. Maar toen de libero zich omdraaide, zag hij tot zijn schrik dat Van de Linde vér voor zijn doel stond. Met een listige lob zeilde de bal over Van de Linde in het doel: 1-0. Mevo-trainer Ko Willemse was niet zo gelukkig met de actie van Ver schuure en voor de eerste en enige keer onder coach Willemse werd de laatste man gewisseld. De wedstrijd ging niettemin verloren (2-0), maar nadien verloor Mevo geen wedstrijd meer. Enkele maanden later promoveerde de ploeg als kampioen naar de vierde klasse van de KNVB. Met Verschuure kwam het ook allemaal goed: hij werd later trainer en zelfs voorzitter bij Mevo en is tegenwoordig voorzitter van het biljartdis trict Schouwen-Duiveland. Rudy Boogert naartoe moest worden gegaan, omdat de rest niet kwam opda gen. Terwijl je toch zou ver wachten dat spelers gestimu leerd worden door training te krijgen van profvoetballers." Profclubs De huidige voorzitter Wessel Vermeulen legt de schuld vooral bij de profclubs. „Ploegen als RBC, RKC en NAC putten de jeugd van verenigingen als RCS volledig uit. Tegenwoordig scouten deze verenigingen ook al D-pupillen, waardoor wij er gemiddeld zes per jaar kwijt ra ken. Veel spelers gaan met veel ophef weg, redden het niet en durven dan niet meer naar hun oude club terug te gaan. Daar door zien we die spelers, als ze eenmaal weg zijn, vaak nooit meer terug." Ook vindt Vermeulen, wiens zoon nog een tijdje bij Feye- noord heeft gespeeld, dat er een verantwoordelijkheid bij de ou ders ligt: „Ik vind het niet de schuld van de ouders dat veel kinderen op zo'n jonge leeftijd weggaan, want voor elke ouder is het prachtig als het zoontje bij een profclub gaat spelen. Wel zou ik het verstandig vinden als ouders wat vaker spelers die het bij een profclub niet gehaald hebben zouden vragen naar hun ervaringen." Voor de toekomst ziet Vermeu len nog wel mogelijkheden om met RCS een stapje hogerop te gaan. „Promoveren naar de eer ste klasse lijkt me met dit mate riaal onmogelijk. Wel willen wij in de toekomst nog proberen de stap naar de tweede klasse te makenal vind ik het niveau van de derde klasse tegenwoordig ook respectabel." Komend seizoen waait er weer een nieuwe wind bij de Sou- burgse club. Hans de Nooijer is Rinus Zegers opgevolgd als trainer van het eerste team. Ghiel de Kok is wéér een nieuw gezicht voor de groep met A-ju nioren. Hij verving Ad Vermeu len, die nu de sterk verjongde tweede selectie onder zijn hoede zal nemen. En plannen voor de bouw van een tribune, nieuwe kleedkamers en een groter trai ningscomplex liggen klaar. Het afgelopen jaar is er niemand van de A-jeugd doorgestroomd naar de eerste selectie. Of dat met de ze veranderingen wel zal luk ken, zal het komende voetbal seizoen uit moeten wijzen. Jan Jaap Corré Nieuwe ronde, nieuwe kan sen. Na het seizoen waarin Noormannen heer en meester was mogen de zondag-vijfde- klassers een nieuwe gooi doen naar het kampioenschap. De meeste oefenmeesters zien Luc tor'88 als titelfavoriet. Vosmeer loert in 5C stiekem op een perio dekampioenschap Dreischor Trainer Wim van der Linde ki j kt tevreden terug het vorige sei zoen: „We hebben toen bijna van elke ploeg minimaal een punt gepakt en dat geeft een goed gevoel. De oefenmeester wil pas na de winterstop bekijken wat de mo gelijkheden zijn. „Als we bo venaan het rechterrijtje staan of onderaan in het linkerrijtje doen we het goed en kunnen we misschien hopen op nacompeti tie." Grootste kanshebbers voor de titel zijn volgens Van der Lin de Luctor'88 en het gedegra deerde Hansweertse Boys met Jong Ambon als outsider. Hansweertse Boys Voor Hansweertse Boys is maar één ding belangrijk.We willen zo snel mogelijk terugkeren naar de vierde klasse", zegt trai ner Gerrit Petersen. „Vorig sei zoen hebben we het in de laatste wedstrijd laten liggen. Scoren is voor ons het grootste pro bleem" Petersen staat dit sei zoen alleen naast het veld en verschijnt niet meer binnen de lijnen. Naast zijn eigen ploeg tipt Petersen WW'67, FC Ber gen en Luctor'88 als titelkandi daten. Jong Ambon Bert Pentury zwaait de scepter bij de Middelburgers, die vorig seizoen vierde werden onder Max Patty en Agus Latumeten. De doelstelling voor deze jaar gang is „lekker mee voetbal len." Souburger Pentury kan niks zeggen over een mogelijke kampioen:Ik concentreer me op mijn eigen ploeg en zie wel hoe het gaat." Kwadendamme Het grootste probleem voor de ploeg van trainer Izaak Verkeste is niet de tegenstander. „Vorig jaar hadden we veel last van blessures. Daar is een aantal oorzaken voor, maar door goed te trainen kan je dat beperken. Eigenlijk is twee keer in de week te weinig." Kwadendamme gokt dit seizoen op en plek in het linkerrijtje. Verkeste ziet in Luctor'88 de nieuwe kampioen. Lewedorpse Boys Herman Vermeulen heeft goede herinneringen aan afgelopen seizoen met Lewedorpse Boys. „Het was een heel leuk seizoen met een goede voetbalsfeer en het zou mooi zijn als dat dit sei zoen ook zo zou zijn." De oefen- meester heeft net als de meeste collega's te maken met een klei ne groep. Vermeulen is daarom blij met de terugkeer van Edwin Fraanje. „Hij gaat het na ander half jaar blessureleed weer bij ons proberen," Wie kampioen gaat worden is voor Vermeulen zeer duidelijk: „Ik zou al mijn geld inzetten op Luctor. Het is bij Hansweert de vraag hoe zij de degradatie ver werkt hebben." Luctor'88 Luctor8 8 is voor de meeste trai ners een van de grootste kans hebbers voor de titel. Toch houdt trainer Cees van der Lin de van het elftal uit Heinkens zand een slag om de arm: „Je moet altijd realistisch blijven. We hebben een jonge onervaren ploeg met enkele ouderen. Het elftal is nog onevenwichtig." Van der Linde zagzijn spits naar Robur vertrekken, maar is blij met de terugkeer van Serge de Blaeij (Goes). Het doel voor ko mend seizoen is een periodeti tel. Van der Linde:Het fysieke is bij ons het moeilijkste punt. Als je tegen een aantal van ons blaast, vallen ze al om." Van der Linde verwacht veel van FC Bergen en denkt dat Hans weertse Boys ver komt door de aanwezige routine. Ouwerkerk Trainer Ron de Bruine begint bij Ouwerkerk aan zijn eerste sei zoen: „Mijn eerste doelstelling is om de ploeg conditioneel goed aan de start te krijgen. Als de conditie in orde is kan ik me meer gaan richten op tactisch beter laten voetballen van het elftal. Ik heb de ploeg gezegd dat we een team hebben dat aar dig kan meedraaien in de vijfde klasse." De grootste titelkandi daten zijn volgens De Bruine Luctor'88 en Robur: Ik heb Robur vorig seizoen gezien, die jongens vormen een leuk jong elftal." Robur Marcel de Nijs maakte de over stap van Luctor naar het Goese Robur en hoopt mee te doen voor een periodetitel.Het kampioenschap is minder re- eel", aldus de oefenmeester. Ro bur heefteen jonge ploeg. „Er is veel jeugd doorgekomen. Meestal speelde Robur onderin mee. Vorig jaar heeft het team zich voor het eerst laten zien met een vijfde plaats"Kans hebbers voor de eerste plaats zijn volgens De Nijs Jong Am- bon en Luctor'88: „Tegen de Brabantse ploegen geef ik ons meer kans, omdat daar meer ge voetbald wordt en wat minder de lange bal gehanteerd wordt. Volharding De laatste plaats werd afgelo pen voetbal jaargang ingeno men door Volharding. De ploeg uit Ovezande heeft dit jaar een nieuwe trainer, De Griek Nikos Kardakaris heeft een mooi stre ven voor dit seizoen. Kardaka ris: We willen dit jaar mooi voetbal spelen. Diep in mijn hart ligt een mooie promotie, maar dat is meer een droom. We hopen door leuk voetbal te spe len meer leden te krijgen voor onze kleine vereniging. Een leu ke sfeer kan daar ook bij hel pen." Kardakaris is pas twee jaar in Nederland en kan niet zeggen wie voor hem titelfavo riet is. Vosmeer De enige Zeeuwse vertegen woordiger in de vijfde klasse C is Vosmeer. Julian Ramon, trai ner van Vosmeer: We komen weer de voor ons bekende clubs tegen. Afgelopen seizoen zaten we in een leuke klasse met allemaal Zeeuwse ploegen. Dat was voor ons een mooi leerseizoen om er een team van te maken. Dit jaar willen we gaan voor een periodetitel.Als kanshebbers voor de titel ziet Ramon vooral het gedegradeer de Kaaise Boys en VES'35. Ed Postma Verdediger Stefan van Hoepen vertolkt met Luctor de favorieten- rol. foto Dirk Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31