Nieuwerkerkse cijferfreaks Heinkenszand uit op revanche Nieuwdorp vaart wel bij Turkse invloeden SKNWK doet alles om te promoveren 29 Jan Tierie en Martijn Neele: SKNWK voor, SKNWK na zaterdag vierde klasse Rob Moens doelpunten wb donderdag 29 augustus 2002 Wie maakte de meeste doelpunten voor SKNWK? Wanneer vierde de Nieuwerkerkse club zijn eerste kampi oenschap? Wie maakte het eex-ste SKN- WK-doelpunt in de KNVB? Klop aan bij Jan Tierie (50) of zijn neef Martijn Neele (28) en de vragen worden beantwoord. Maar houd rekening met één ding. Zorg dat je na de gestelde vraag geen verplich tingen elders hebt, want Jan en Martijn lopen leeg als de historie van hun club aan de orde komt. De antwoorden (Erwin Theunisse, 1962/1963 en Jan Tierie) zijn slechts de voorzetten voor tal van gede tailleerde en smeuige anekdotes, die urenlang luisterplezier opleveren. Van de penaltybokaal in Nieuwerkerk met voormalig Feyenoord-doelman Eddie Treijtel tot de polonaise waarin Jan met de pruik van scheidsrechter Reniers door de kantine hoste. Jan en Martijn zijn de cijferfreaks van SKNWK. Jan is de geestelijk vader van het boekwerk 'Dertig seizoen kompeti tievoetbal in Nieuwerkerk, 1954-1986' en voor Martijn was dat eind jaren tach tig de prikkel zijn eigen archief aan te leggen. De oogst is inmiddels een partij schriften, multomappen, krantenknip sels en foto's, waar een bibiliotheek een extra ruimte voor zou moeten opkopen. Eén geluk voor beiden: de zoon van J an is net op zichzelf gaan wonen en hetzelfde geldt voor de broer van Martijn, waar door het tweetal een extra kamer voor hun kilo's zware en meterslange papier winkel hebben. Halverwege de jaren zestig, het begin van zijn voetballoopbaan, begon Jan de feiten en cijfers van SKNWK vast te leg gen. In vergeelde schrif tj es met plakband dat inmiddels zijn plakkracht begint te verliezen, staan de namen van coryfeeën als Rinus Heyboer, Wim van Putten en Chris de Braai in keurige blokletters ver eeuwigd. „Waarom doe ik dit?", herhaalt Jan de vraag. „Tja, anders gaan alle ge gevens verloren. Als niemand het bij houdt, gaat het allemaal verloren. En dat zou doodzonde zijn. Daarom houd ik het bij voor het nageslacht" IJdelheid Martijn, de zoon van Jans tweelingzus, vult aan: „Misschien is het wel een soort ijdelheid." Het valt even stil, maar bei den concluderen dat dat geen gekke con statering is. Jan was als voetballer altijd prominent aanwezig op het veld. In twin tig jaar competitievoetbal voor SKNWK maakte hij 123 doelpunten, waarmee hij jarenlang Nieuwerkerks topscorer aller tijden was. Dat streelt ieders ego. Afgelo pen seizoen moest hij zijn koppositie overigens afgeven. Erwin Theunisse is hem gepasseerd en is nu de all time goal- getter met 126 voltreffers. „Moet je weer een paar wedstrijdjes meedoen", sugge reert Martijn met een knipoog. Ook de eerste voetbalstatistieken van Martijn zijn vastgelegd in schriftjes. Zijn eerste schriftje dateert uit 1988, toen hij in de C-junioren speelde. Met enige trots bladert hij door zijn 'debuutwerkje'. Hij stopt bij 7 augus tus 1988, de wed- -"4^L strijd Zierikzee J C2-SKNWK Cl, f uitslag 4-11, ze ven doelpunten w van Wilco de d' Valk. „Toen kon Wilco het al" concludeert Mar tijn over de huidige aanvaller van Kloe- tinge. Een paar bladzijden verder: SKN WK - Heinekenzand 0-11. Een forse zeperd. „Maar dan schreef ik er ook bij hoe dat kwam." Onder aan de pagina staat de allesonthullende verklaring: 'Wilco niet meegedaan'. Maar zelfs als pupil was Martijn al met cijfertjes bezig. Onder impuls van oom Jan. Martijn: „Jan scoorde veel in het eerste team en ik scoorde veel bij de pu pillen. We sloten daarom een wedden- 7 4* schap af, wie dat seizoen de meeste doel punten zou maken. De verliezer zou een etentje betalen. Het scheelde maar een paar doelpunten, maar Jan won. Ik moest dus betalen." Jan en Martijn zitten op hun praatstoel. Om de haverklap toveren ze nieuwe fo to's of statistieken uit hun archieven en elk document heeft een eigen verhaal. Jan schreef een boek van ruim 120 pagi na's over de cijfer matige historie van SKNWK. Had hij al zijn anekdotes erbij vermeld, dan was ongetwijfeld een boek verschenen waarbij de bijbel een dun boekje is. Een elftalfoto van FC Den Bosch uit de jaren zeventig komt op tafel. De prof- ploeg kwam in Nieuwerkerk een vriend schappelijke wedstrijd spelen. En daar na ging het hele gezelschap lekker zwemmen in het plaatselijke zwembad Dol-fijn (kom daar vandaag de dag nog maar 's mee aan) om vervolgens te eindi gen in het plaatselijke café De Meebaal (dat is beter voor te stellen). Of de penaltybokaal, toen nog een uni cum, met Eddie Treijtel. Jan ging samen met Huib de Valk brutaal op bezoek bij Treijtel in diens vakantiehuisje te Elle- meet en vroeg of de Feyenoord-doelman wilde keepen bij de penaltybokaal in Nieuwerkerk. Ook al zat hij in dat jaar (1974) net tussen de twee Uefa Cupfina les tegen Tottenham Hotspur, Treijtel stemde toe. De uren verstrijken. De tijd vertelt de verwevenheid van Jan en Martijn met hun club. Vijfenhalf uur is het SKNWK voor, SKNWK na. Het verveelt geen mo ment. Jan: „De passie heeft even op een laag pitje gestaan, maar sinds mijn zoon Gert-Jan in het eerste team speelt, ben ik het weer gaan bijhouden.Martijn nam de honneurs echter waar: „Elke wed strijd staat m'n moeder langs de lijn met een notitieboekje. Daarin houdt ze voor me bij wie in welke minuut scoort. Ooit wil ik het vervolg op het boek van ome Jan schrijven. Wanneer weet ik nog niet. Maar misschien is het vijftigjarig be staan van de club in 2004 een goede aan gelegenheid. Rudy Boogert Jan Tierie (links) en zijn neef Martijn Neele weten alles van SKNWK. foto Marijkë Folkertsma Het was één van de opval lendste feiten bij de over schrijvingen van Zeeuwse voet ballers dit jaar. Nie.uwdorp zou maar liefst drie Turken verwel komen, allen afkomstig van Zeelandia Middelburg. Intus sen zijn het er vier. Is Middelburg uit de gratie bij de Turken? En wat is de aan trekkingskracht van Nieuw dorp voor de voetballers Turan Dogan, Önder Kog, Haluk Ta- mambay en Ferhan Topal? De laatste vertelt het opvallende verhaal van de overstap. Zittend op de comfortabele bank in zijn Middelburgse wo ning steekt de 22-jarige student bedrijfskunde eerst een druif in zijn mond. „Ik werd in maart of april al gebeld door trainer Piet Puype, die ik nog kende van Zeelandia. Of ik bij Nieuwdorp wilde voetballen. Ik had niet meer zo veel zin bij Middelburg. Ik had een verschil van mening met trainer Huib Meerman en kon niet meer voetballen zoals ikzelf wilde." „Daarvoor had Puype ook al een gesprek gehad met Onder Kog, die in een vormcrisis zat en met voetballen wilde stoppen. Dogy (Turan Dogan) vond het ook niet meer leuk bij Middelburg en wilde daarom ook wel mee. Tu ran en ik zijn toen samen op ge sprek geweest bij Nieuwdorp. Die gesprekken verliepen posi tief en we hadden wel zin in een overstap. Niemand wilde eigen lijk alleen gaan en met z'n drie- en hebben we toen besloten om de stap te wagen. Als laatste be sloot Haluk ook te gaan. Hij gaat over twee maanden het le ger in en moet dan op zondag avond al met de trein weg. Daar door zou hij nauwelijks tijd hebben om te voetballen op zon dag. Omdat wij al naar Nieuw dorp gingen, wilde Haluk daar ook wel heen." Vetrouwen Hoe dan ook, de overstap is bij zonder voor de Turken die alle maal in Middelburg geboren zijn. Topal: „De trainer bete kent veel voor een speler. Puype straalt vertrouwen uit naar ons. Dat maakt een voetballer beter. Ik ben zelf iemand die dat ver trouwen nodig heeft om goed te kunnen spelen. Daarnaast wis ten we dat Nieuwdorp derde klasse speelde en dat Veere en MZVC ook in die klasse speel den. Dat soort derby's zijn leuk. En natuurlijk is het leuk om eens iets geks te doen." Ferhan Topal heeft ondanks een eerste kennismaking nog geen goed beeld van Nieuwdorp. Toch kijkt hij vol vertrouwen uit naar de club. „Er heerst natuur lijk wel een heel andere sfeer dan bij Middelburg. Ik kan me voorstellen dat de mensen bij zo'n dorpsclub meer achter de club staan dan bij Middelburg. Het hele dorp leeft mee, ik weet het niet. Ik denk dat het heel leuk is om mee te maken." Topal, Dogan, Tamambay en Kog hebben het voetbal, zoals bijna alle Turken, geleerd op straat. Jarenlang voetbalden ze elke dag op pleintjes in Middel burg. Topal: „We speelden niet echt op één plein. We voetbal den overal waar we maar plaats konden vinden. Op De Nassau- laan hebben ze laatst een kooi gezet met twee handbalgoaltjes. Hadden ze dat vijftien jaar gele den maar gedaan." De Turkse voetballers voetbal len ook nu nog regelmatig met elkaar. „Of ze nu bij Middelburg spelen of bij Dauwendaele of RCS. We zien elkaar nog regel matig. Zo om de twee weken spelen we wel een potje voetbal tegen elkaar. Het is ook een ma nier van leven. Alleen clubvoet- bal is niet genoeg." Moskee De meesten van die jongens, vertelt Topal, zijn mensen die regelmatig op vrijdag naar de moskee gaan. Ook hijzelf is overtuigd moslim. „Maar naast de religieuze gang naar de mos kee is het ook een sociale bijeen komst. Je ziet elkaar weer, je bidt samen en daarna spreek je weer af met elkaar om door de week nog wat te doen samen. Zelf hou ik me niet dagelijks met religie bezig. Ik lees niet dage lijks de koran en bid ook niet el ke dag. Voor mijn gevoel ben ik daar nog niet aan toe. Maar ik sta wel als moslim in het leven. Voor het voetbal betekent het niet veel hoor. Het enige is dat je met je onderbroek aan doucht na de wedstrijd. Daar zullen ze in het begin wel om lachen bij Nieuwdorp, maar daar wennen ze wel aan." De Turk, die naast zijn studie lessen economie en manage ment organisatie geeft aan havo en vwo en Intercultureel Management op de Ichtus Ho geschool, heeft als doel zo goed mogelijk te voetballen het ko mende seizoen. „Daarnaast wil ik een zo goed mogelijke tijd door te maken met de jongens van Nieuwdorp. En natuurlijk het kampioen schap. Nieuwdorp speelt altijd in de top van de derde klasse, ge loof ik. Ik mag verwachten, en dan leggen we de druk mis schien op onszelf, dat we met vier nieuwe jongens voor het kampioenschap moeten gaan." Pieter van Klinken T Toetbalvereniging Hein- V kenszand steekt haar ambi ties niet onder stoelen of ban ken. De ploeg van Arjo den Dekker wil zo snel mogelijk te rugkeren naar de derde klasse. DFS en Nieuwland zien ko mend seizoen vooral als een overbruggingsjaar, terwijl de rest van de teams in de zaterdag vierde klasse zich op een perio- detitel richt. Borssele Borssele-coach Henk de Nood verwacht een moeizaam seizoen voor zijn elftal. De Zuid-Beve landers raakten drie basisspe lers kwij t en zag daar slechts een paar A-junioren voor terugko men. „Normaliter zullen we een middenmoter zijn. Mijn streven is een periodetitel, want die heeft Borssele volgens mij nog nooit gehaald in zijn geschiede nis" zegt De Nood. Over de voorbereiding is de 42-jarige De Nood tevreden. „Al moesten de meeste spelers er wel erg aan wennen dat ik zelf ook meevoet- bal." Brouwershaven De nieuwe trainer van Brou wershaven Arie Janse legt de lat voor komend seizoen niet al te hoog. „Het kampioenschap is voor ons denk ik niet haalbaar. Onze doelstelling is om bij de bovenste vijf te eindigen en een periodetitel te pakken. Er is geen enkele druk om te promo veren, want de stap naar de der de klasse is erg groot. Dat heeft Brouw in het verleden wel ge zien. Maar we gaan het natuur lijk wel proberen", aldus Janse. Cadzand Met precies dezelfde selectie, maar met een nieuwe oefen- meester gaat Cadzand proberen de goede prestatie uit de vorige competitie te evenaren. „Hoe wel de concurrentie groter zal zijn dan vorig seizoen, vind ik dat we weer in het linkerrijtje moeten eindigen. De nacompe- titie is dan ook ons doel", zegt Ruud Cornelis. Het is voor Cor nells geen must om te promove ren. „Ik denk dat je beter boven in de vierde klasse mee kan doen, dan onder in de derde, want dan is de sfeer meestal snel een stuk minder." Colijnsplaatse Boys John Tahapary wil met zijn jon ge ploeg vooral goed verzorgd voetbal spelen. „Ik hoop dat we het een stuk beter gaan doen dan vorig jaar, want toen heb ben we weinig progressie ge boekt. We hebben de stijgende lijn uit mijn eerste jaar als trai ner niet kunnen doortrekken. Over het spel in de oefenwed strijden ben ik erg tevreden, dus ik hoop dat we dat in de compe titie kunnen voortzetten. Een periodetitel is voor mij dan ook het doel en misschien zit er nog wel meer in." DFS „De spelers van DFS moeten een echte winnaarsmentaliteit krijgen", vindt de nieuwe coach van de ploeg uit Burgh-Haam- stede Edwin Kriens. „Want vooral in mentaal opzicht laat DFS het te vaak afweten. En ik kan er over meepraten, want ik heb zelf jarenlang bij deze club gespeeld en getraind. Verder wil ik wat aanvallender gaan spe len. Ik zie komend seizoen dan ook vooral als een overbrug gingsjaar. De groep is in elk ge val heel enthousiast. Ik moet ze soms gewoon een beetje afrem men omdat ze teveel in één keer willen doen." Heinkenszand Heinkenszand-oefenmeester Arjo den Dekker windt er geen doekjes om. „We moeten zo snel mogelijk terugkeren naar de derde klasse", vindt Den Dek ker. „Ik denk dat ons team door de komst van een aantal ervaren spelers als Raymond Mohr ster ker is dan vorig seizoen. Boven dien leven er in de groep revan- chegevoelens." De andere ploegen in de derde klasse kent Den Dekker niet. „Maar Hein kenszand moet gewoon van haar eigen kracht uitgaan. En dan kunnen we zeker bij de bo venste teams meedoen." Mevo De nieuwe trainer van Mevo Jan Heikamp begint zonder al te ho ge verwachtingen aan de com petitie. „Eerst moeten alle neu zen dezelfde kant opstaan, want vorig seizoen was er wrijving in de groep. Rond de winterstop weten we dan waar we staan en dan wil ik eigenlijk pas een doelstelling voor mezelf bepa len. Ook de voorbereiding van Mevo verliep niet helemaal naar wens. „Door vakanties kwam ik in oefenduels spelers tekort. Erg lastig om dan aan een team te bouwen. Maar ik blijf optimis tisch, anders was ik er niet aan begonnen." Nieuwland Ook Nieuwland-coach Hans Hack ziet komend seizoen als een overbruggingsjaar. „Ik wil proberen er wat meer combina tievoetbal bij de spelers in te brengen. Bovendien zijn we vijf spelers kwijtgeraakt dus het duurt wel een maand of zes voordat de ploeg goed inge speeld is. Ik zie Nieuwland dan ook niet als titelkandidaat, want je kunt niet ongestraft elk jaar spelers laten gaan. Dit sei zoen wil ik vooral de jonge spe- Mocht er ooit een Zeeuws voetbalwoordenboek verschijnen, dan is de omschrijving achter het woord doelpuntenmachine een abc'tje: Rob Moens. In de jaren zestig was hij tweemaal topscorer in het Nederlands amateurvoetbal en in één seizoen zelfs maker van 53 van de 63 doelpunten van Vlissingen. Zijn fijnste tijd beleefde hij naar eigen zeggen echter niet bij Vlissingen, maar bij Hulst, de voorloper van IIVV'24. Hij speelde er slechts twee sei zoenen (1958-1960), maar daarin liet hij wel een onuitwisbare indruk achter. In Hulster kringen wordt hij nog altijd de beste linksbuiten ge noemd, die de club ooit herbergde. Moens' succesvolste seizoen bij Hulst was 1958/1959. Behalve in de com petitie (kampioen van de tweede klasse) maakte de ploeg naam in de KNVB-beker door twee (semi-)profploegen uit te schakelen. Wie anders dan Rob Moens ontpopte zich tot de kwelgeest van de keepers. Het Zeeuws-Vlaamse bekerfeest begon op Nieuwjaarsdag 1959, de dag dat liefst twaalf (semi-)profploegen sneuvelden tegen amateurs. Tweede divisionist Dosko werd met 4-0 op z'n nummer gezet, mede door een hattrick binnen drie minuten van publiekslieveling Moens. Een maand later vloerde Hulst in een dichte mist eerste-divisionist RBC met 4-3. Wederom maakte Moens drie doelpunten. Twee van de Roosen- daalse treffers werden overigens gemaakt door Cees Vermunt, die laterals trainer furore zou maken in Zeeland. Begin mei sneuvelde cupfighter Hulst tegen eredivisie NAC, met interna tionals als Theo Laseroms en Leo Canjels (dat seizoen topscorer van Ne derland). Tot de rust hield Hulst gelijke tred (1-1), maar in de tweede helft demarreerde NAC naar 8-1 Rob Moens eindigde het duel als doelman, omdat vaste goalie Cees de Smit vlak voor tijd geblesseerd het veld moest verlaten. Kon Moens eens voelen wat hij honderden doelmannen had aangedaan. Rudy Boogert Iers beter maken en de basis leg gen voor volgend jaar." SPS SPS-trainer Gerard van Zalin- ge gaat met een erg smalle selec tie het nieuwe seizoen in. De nieuwe oefenmeester van de club uit Pooxtvliet heeft slechts vijftien spelers tot zijn beschik king. „Ik heb niet al te hoge ver wachtingen voor dit seizoen, want de spelers waaruit ik kan kiezen is beperkt. Bovendien willen de spelers uit het tweede niet in het eerste spelen. Mijn doel is vooral een team te bou wen voor de toekomst. Daar heb ik ook twee jaar de tijd voor ge had van het bestuur. Spui Jan Verdonk hoopt met Spui net als vorig seizoen weer bovenin mee te draaien. De nieuwe oe fenmeester zag geen spelers vertrekken, maar er wel drie bij komen: Alex Meijer, Hugo Meessen en Gert-Jan van Vlaanderen. „In de breedte zijn we er dus sterker op geworden", vertelt Verdonk. „Ik hoop dat we het seizoen goed beginnen, want de eerste wedstrijden zijn soms bepalend." Wemeldinge „Ik wil vooral veel beleving en strij d in het veld zien zegt We- meldinge-coach George Daa- men. „En de wisselvalligheid moet eruit." Daamen hoopt dat er voor Wemeldinge een plaats in het linkerrijtje is weggelegd. „Aan de rechter wil ik niet eens denken. We hebben een goede mix van jonge en ei*varen spe lers, dus dat moet zeker moge lijk zijn. Je mag best een keer verliezen, maar ik wil wel dat er elke week strijd geleverd wordt. Wissenkerke Voor Wissenkerke wordt het op nieuw een lastig jaar. De ploeg heeft een smalle selectie en bij blessures en schorsingen komt het elftal van Jaap Knop al snel in de problemen. „Ik wil vooral de het team plezier heeft in het spelletje, We hebben een jonge ploeg met een gemiddelde leef tijd van 21 jaar. Ik hoop dat ik deze jongens dit seizoen weer wat beter kan maken en we een paar leuke uitslagen neer kun nen zetten." Maurice Steketee De vierde klasseB kent geen uitgesproken kampioens kandidaat. Drie van de in totaal zeven Zeeuwse ploegen in deze klasse hopen wel in de top mee te draaien. SKNWK lijkt van die teams de meeste kans op de titel te maken. De ploeg van Cees Willemse heeft een jonge en brede selec tie. WIK'57 en Smerdiek gelden als outsiders. Hoedenkenskerke Een periodetitel acht hij nog wat te hoog gegrepen, maar een plaats in de middenmoot is vol gens trainer Leo Uitterhoeve haalbaar. „De laatste twee sei zoenen hebben we altijd onder in gestaan en ik hoop daar deze competitie verandering in te brengen. En dat moet ook kun nen lukken, want ik heb meer spelers waarait ik kan kiezen dan voorgaande jaren." Krabbendijke Met een bx'edere selectie dan vo rig seizoen hoopt coach Bart Dirkx de competitie in het lin kerrijtje te beëindigen. „Ik heb wat geroutineex-de spelers uit het tweede elftal teruggehaald en er zijn wat A-junioren over gekomen, dus in de breedte zijn we er een stuk sterker op gewor den. We proberen het mindere resultaat van vorig seizoen te vex-beteren en eventueel een pe riodetitel te pakken. SKNWK De verwachtingen bij SKNWK zijn hooggespannen. „We heb ben voi'ig jaar veel progressie geboekt en we gaan er dit sei zoen alles aan doen om te pro moveren", vertelt oefenmeester Cees Willemse. „Met de komst van de gebroeders Padmos en een aantal jeugdspelers is de concurrentiestrijd voor een ba sisplaats toegenomen in het elf tal, Het is dus alleen nog even afwachten hoe de spelex's het gaan opvangen als ze wissel ko men te staan." Smerdiek Smerdiek-coach Pim Potappel veiwacht dat zijn team een stapje terug zal moeten doen. De ploeg uit Sint-Maartensdijk, die elk jaar dicht bij promotie is, zag een aantal basisspelers, on der wie Pierre Withagen en Re- my Potappel, wegvallen. „Ik zie het vooral als een uitdaging om een nieuw jong team op poten te zetten", vertelt Potappel. Stavenisse Voor Stavenisse is de competitie al een heel stuk geslaagd als de ploeg niet als laatste eindigt. „Ik zou al tevreden zijn we als we derde of vierde van onder wor den", zegt de nieuwe trainer Dick Soomers. „Meer zit er voor ons gewoon niet in. We zijn een kleine vereniging en komend seizoen wil ik vooral het elftal verjongen." WIK'57 De selectie van WIK'57 is nage noeg intact gebleven. Trainer Jaap de Ridder verwacht dan ook dat de club uit Kerkwerve gewoon weer voor de bovenste plaatsen gaat meedoen. „Er zijn twee oudere spelers gestopt en daar zijn twee jonge voor terug gekomen. We zijn er dus niet breder of sterker op geworden. We gaan gewoon ons eigen spel letje weer spelen en zien dan wel waar het schip strandt. Wolfaartsdijk Trainer Peter Gi'oenewegen be gint zonder doelstelling aan het nieuwe seizoen. „Ikga proberen zes A-junioren in te passen en dat kost tij dToch ben ik over de voorbei'eiding tevr-eden. We hebben al beter voetbal laten zien dan vorig jaar.Wolf aart- dijk heeft volgens Groenewegen bewust voor de Brabantse vier de klasse gekozen. „Het is beter voor de ploeg om niet elk jaar te gen dezelfde clubs te spelen. Nu leren ze ook andere clubs ken nen en daar worden ze sterker van." Maurice Steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29