Kats voor een j aar in slaap PZC Goes neemt alleen genoegen met de titel Nagenieten van voordeelsituaties 26 m derde klasse zondag Kick Smit trainer van Zeelandia donderdag 29 augustus 2002 Het voetbalveld van Kats: effen groen, gladgeschoren, zonder kale plekken, maar ook zonder elftal. foto Willem Mieras Hier ligt het mooiste veld van Zee land en omstreken." De barjuf frouw van sv Kats zegt het met enig bom barie en de omstanders knikken. De grasmat ligt er vlak voor de competitie begint dan ook mooi bij. De vergelijking met een biljartlaken wordt meerdere ma len gemaakt, effen groen, gladgeschoren en (nog) zonder kale plekken. Hoe aan lokkelijk om op te voetballen. Des te te leurstellender is het voor de Katse voet ballers dat er dit jaar niet op gespeeld gaat worden. De club 'slaapt' namelijk een jaartje. Sinds de oprichtingin 1972 is het elk jaar hangen en wurgen geweest bij de kleinste vereniging van Nederland. Altijd werd de vraag gesteld: kunnen we het dit jaar rooien met het aantal spelers dat we heb ben? Tot het begin van het seizoen 2001- 2002 was het antwoord altijd positief, al kende de sv Kats nooit de luxe van meer dan één team. Maar nu valt het antwoord negatief uit. „Het zat er al die tijd al wel aan te komen", vertelt Piet Geelhoed, die al 25 jaar voorzitter is van de miniclub uit het minidorp. „Elk jaar zit ik er ach teraan om genoeg spelers te krijgen, maar dit jaar is dat niet gelukt. We heb ben er nu zo'n elf. Dit gaat me echt aan het hart." Vorig seizoen telde de club nog zeventien leden. Dat was voor de KNVB net genoeg om Kats toe te laten tot de competitie. De ploeg die voornamelijk bestond uit veer tigers speelde in de reserve vierde klasse en eindigde als laatste, met (veruit) de meeste goals tegen. Geelhoed: „Ons team wordt steeds een jaar ouder. Het is een groep die al jaren bij elkaar is en nu in de veertig is aanbeland. Voor hen houdt het een keer op. En er is niet genoeg voeding van onderaf uit het dorp." Wie uit Kats komt en maar enigszins ta lent heeft, gaat namelijk niet bij de plaatselijke voetbalvereniging spelen. Of de band moet wel heel sterk zijn met de geboortegrond. Nee, liever gaat de jeugd naar Wissenkerke, Colijnsplaatse Boys (beide vierde klasse) of een van de teams van Kloetinge. Geelhoed weet wel een aantal namen van Katse jongens die hij goed in zijn elftal zou kunnen gebrui ken: Michel Ribbens, Robin van Loon en Erwin Taselaar. „Die komen van hier, maar zoeken hun heil ergens anders. Daar kunnen ze op een iets hoger niveau spelen." Tot overmaat van ramp raakten aan het eind van het afgelopen seizoen twee jonge spelers - Peter Geelhoed en Danny de Grou - geblesseerd. Blijft over een 'ouwelul- lenteam'. Joop de Wild (43) is - of liever gezegd was - een van die oudgedienden. Hij maakte jarenlang m1 deel uit van de Katse selectie, maar zegde na afgelopen seizoen zijn lidmaatschap op. „De laat ste tijd was ik niet meer gemotiveerd ge noeg. We hadden elke zaterdag wel elf man, maar het kostte veel moeite om die bij elkaar te krijger^ Toen we nog wat jonger waren, belden we gewoon wat vrienden uit een ander dorp op met de vraag of ze die zaterdag wilden meespe len. Dat gaat nu niet meer, die vrienden zijn ook in de veertig en hebben daar ook geen zin meer in." De Wild is er dan ook niet zo rouwig om dat de club nu even slaapt. „Ach. het hing al zo lang in de luchtMaar ik geloof wel dat ze een door- start gaan maken volgend jaar." Dat zou dan moeten gebeuren met een zestal spelers van Kloetinge. De Wild: „Dat hebben ze toegezegd." Eigenlijk hadden de zes hun komst al voor dit sei zoen beloofd, maar dat ging onverhoopt niet door. Geelhoed: „Toen ik dat hoorde, heb ik contact gezocht met Colijnsplaat se Boys. Die club heeft één zaterdagteam en één zondagteam. Ik heb bij het be stuur aangeklopt en gevraagd of we sa men twee zaterdagteams konden maken. Wij hebben namelijk net een aantal man tekort, terwijl zij net iets ruimer zitten. Het bestuur wilde wel, maar de elftalbe geleiders van Colijnsplaatse Boys wilden het niet. En dus ging dat niet door." Ook met Cortgene (zo heet de club uit Kortgene) hoopte Geelhoed tot een sa menwerking van één jaar te komen. Zelfs vanaf zijn vakantie adres in Frankrijk probeerde de Katse preses het bestuur van Cortgene te overre den, maar tevergeefs. De KNVB staat toe dat een vereniging één jaar - maar absoluut niet meer - niet aan de competitie meedoet. Geelhoed: „Als we voor volgend seizoen geen team hebben, houdt de voetbaltak van de sv Kats op te bestaan.Maar zover ziet de voorzitter het niet komen. Hij hoopt op het Kloetingse zestal, maar zal daar niet blind op varen. „Ik ga alle jongeren in Kats aanspreken en hen vragen of ze wil len komen voetballen en of ze dat ook aan hun vrienden willen vragen." Ondertussen trainen de overgebleven le den op donderdag en zitten ze 's zater dags thuis. Die dag is het komend jaar leeg in de kleine houten kantine en wordt er niet gedoucht in de vervallen kleedlo kalen. Die dag staat de Dijkstraat ook niet vol geparkeerd met auto's van de be zoekende club. Dat Kats te weinig spelers heeft om com petitie te spelen is niet het enige pro bleem van de Noord-Bevelanders. Want het voortbestaan van het mooie veld staat op de tocht. Het veld waarop hoofd klasser Kloetinge graag het seizoen opent en het veld waarop Colijnsplaatse Boys graag gedurende het hele seizoen wil trainen. „Al lange tijd loopt er een onderzoek van de Zeeuwse Sportraad naar het rende ment van de twee sportterreinen op het eiland. Dat gebeurt in opdracht van de gemeente Noord-Beveland", weet Geel hoed, die dit jaar na twintig jaar afscheid nam als raadslid. „De Sportraad kwam al een keer met een voorlopig rapport. Maar dat rammelde aan alle kantenDe raad kon er niets mee, omdat er geen financiële onderbouwing instond. Wel stond er een alinea in over het afstoten van ons veld. Nu wordt dat nog onderhouden door de gemeente, maar dan zouden wij het moeten kopen om het te kunnen behouden. We zijn fi nancieel gezien een gezonde club, maar dat redden we natuurlijk niet." Zo ver is het allemaal nog niet. Toch ziet Geelhoed het onderzoek als een zwaard van Damocles boven de club hangen. Want zeker nu Kats geen competitie speeltis de verleiding voor de gemeente raad groot om in te stemmen met het af stoten van het Katse voetbalveld. Geel hoed: „Dat is echt het doemscenario." Kats slaapt en droomt van betere tijden. Roeland van Vliet Met negen ploegen uit de provincie is de derde klasse van het zondagvoetbal sterker Zeeuws getint dan de afgelopen seizoenen. Toch denkt het gros van de trainers dat Dosko en Moerse Boys, die samen met Grenswachters de Brabantse inbreng vormen, de te kloppen ploegen zullen zijn. Slechts één oefenmeester durft uit te spre ken dat hij met zijn team voor de titel gaat. Leo van der Weyden wil met Goes maar één ding: kampioen worden. Breskens Rinus Zegers begint aan zijn eerste jaar als trainer van Bres kens en vindt dat Breskens niet meer moet verwachten dan de klassering van afgelopen sei zoen. „Het verschil met de bo venste ploegen was groot. En daarom moeten we tevreden zijn als we een goede midden moter worden." In de voorbereiding heeft de oe fenmeester uit Zaamslag ge merkt dat veel (nieuwe) jongens moeten wennen aan het niveau. Zegers denkt dat Dosko, Moerse Boys en Patrijzen weer om de hoofdprijs zullen spelen en ver wacht daarnaast dat ook Goes zich bij dat drietal voegt. Domburg Voor het eerst in de historie van de club speelt Domburg in de derde klasse. „Als we erin blij ven kunnen we ook weer een feestje vieren", zegt trainer Stoffel Schipper, die via de na- competitie met zijn ploeg pro moveerde. De spelersgroep is vrijwel intact gebleven. „We hadden graag een iets bredere selectie gehad", vertelt Schip per. „Maar dat is niet gelukt. Op voorhand zeg ik dat het seizoen geslaagd is als we ons handha ven." Moerse Boys („Ze spelen al jaren in de top"), Dosko en Zeelandia Middelburg zijn vol gens Schipper de voornaamste titelkandidaten. Goes Leo van der Weyden is bij Goes de opvolger van Ko Stoutjesdijk en over de verwachtingen voor dit seizoen is de nieuwe trainer duidelijk. „De doelstelling van het bestuur, de trainers en de spelers is kampioen worden. Ik baseer dat op de wedstrijden die ik aan het eind van het vorig sei zoen heb gezien en op wat er aan jeugd rondloopt. Ze zijn heel ta lentvol en ervaren spelers als Mart van de Guchte, Johan Tuin, Clarence Pahlad en Shan non Braafhart moeten alles in goede banen gaan leiden. We gaan er keihard voor werken en ik wil iedere wedstrijd winnen Indien Goes aan die gewaagde voorspelling kan voldoen, dan denkt Van der Weyden concur rentie te krijgen van Patrijzen, Dosko en Moerse Boys. Hontenisse Hontenisse-trainer Rudy Riet- jens doet niet graag aan voor spellingen. „Omdat je later al tijd wordt teruggepakt op je uitspraken", weet hij Rietjens durft echter wel te stellen dat de ploeg waarmee hij afgelopen seizoen kampioen werd, in de derde klasse beter tot z'n recht zal komen. „Toch zullen wij een beetje anders spelen. Niet met acht of negen man achter de bal, maar positief en aanvallend voetbalOnze basis is smal en bij blessures kunnen we het moei lijk krijgen. Behoud is voor ons daarom de doelstelling." Als hij de geluiden die hij opving moet geloven, dan gaan Dosko en Patrijzen voor de titel spelen. Patrijzen In de afgelopen jaren haalde Pa trijzen steevast de nacompeti- tie, maar daarin bleek vooral de te smalle spelersgroep een strui kelblok Dit seizoen is de kern iets breder en daarom wil trai ner Kees van der Sluis opnieuw meedraaien in de top. „We mik ken op een plaats in de topdrie", zegt de Middelburgse oefen- meester, die niet meer over Ron de Vos en Henk van de Brink (die nog wel mee blijft trainen) kan beschikken. Van der Sluis ver wacht dat Moerse Boys de te kloppen ploeg zal zijn en ziet Dosko als een outsider. RCS Door het vertrek van Kees Wes- terweele en keeper Jaco Nelen moet trainer Hans de Nooijer bij RCS aan een nieuwe ploeg bou wen. „We moeten veel jonge spelers inpassen", weet de voor malig trainer van onder andere Veere. „We verwachten en gaan ervan uit dat we een stabiele middenmoter worden. En we willen meedoen voor een perio- detitel. Een goede start is daar bij natuurlijk heel belangrijk." Hans de Nooijer heeft weinig zicht op de titelkandidaten. „Gevoelsmatig zeg ik Dosko en Moerse Boys. Patrijzen reken ik daar niet bij, maar misschien kunnen Steen en Zeelandia Middelburg wel voor een ver rassing zorgen." Steen „Ik ken twee of drie tegenstan ders en voor de rest zijn het on- In ruil voor melkbonnen strikte zondagclub Zeelandia in de oorlogsja ren de bekende international Kick Smit als trainer. Op een stuk veld bij de molen aan de Oude Vlissingseweg nam de goalgetter van Oranje (26 doelpunten in 29 interlands) de Zeelandianen onder handen. In het 'lespakket' van trainer Smit was ook de volley opgenomen. Op het trapveldje bij de molen doceerde Smit hoe een hoge voorzet in één keer in het doel gepegeld moest worden. De fiets van een jeugdig toeschouwertje moest het daarbij ontgelden. Met een kanonskogel volleerde Smit het voorwiel van de fiets dubbel. Onder Smit stond Zeelandia halverwege de oorlog op de drempel van de tweede klasse. Het laatste obstakel was Internos, dat in twee beslissings wedstrijden in Roosendaal bestreden moest worden. Het eerste duel leek in een drama te eindigen. Bij de rust keek Zeelandia al tegen een 4-1-ach- terstand aan. Maar als speler had Smit goed opgelet bij de donderspee- ches van zijn voormalig bondscoach Karei Lotsy. Smits verbale explosie a la Lotsy schudde Zeelandia in de rust wakker en in de tweede helft werd de achterstand omgebogen in een 5-5-gelijkspel. Het mocht uiteindelijk niet baten, want twee weken later liep Zeelandia de promotie mis door een 3-1-nederlaag. Ook andere Zeeuwse clubs maakten jaren later gebruik van de diensten van (oud-)internationals. Doelman Piet Kraak (33 interlands) runde eind jaren vijftig in Zierikzee een hotel en combineerde dat met het trainer schap van Zierikzee. Rinus Bennaars 15 interlands) leerde Tholense Boys eind jaren zestig de fijne kneepjes van het voetbalvak. Rudy Boogert bekende ploegen.", vertelt Ar- dian Lekaj. De Temeuzense trainer komt met Steen, na het kampioenschap in de vierde klasse, in een geheel nieuwe klasse terecht. „Maar ik ben er van overtuigd dat Steen in de derde klasse beter tot z'n recht zal komen." Door de komst van Eddy van den Bosch, Erik-Jan Naudts (beiden HW'24) en Stijn Dobbelaere (eigen jeugd) lijkt Steen alleen maar sterker te zijn geworden. „Dat zal in de competitie moeten blijken", zegt Lekaj, die heeft begrepen dat de ploegen die altijd boven in meedraaien dat nu ook weer zullen doen: Moerse Boys, Dosko en Patrijzen. Zeelandia Zeelandia Middelburg zag aan het eind van het vorig seizoen Turan Dogan, Önder Ko?, Haluk Tamambay en Ferhan Topal naar Nieuwdorp vertrek ken en kreeg versterking van Marcel Lourens (Kloetinge) en Jeannot Wolf (Arnemuiden). „Toch is de sterkte van de selec tie ongeveer hetzelfde geble ven", zegt trainer Huib Meer man. „Als wij gevrijwaard blijven van blessures, dan denk ik dat we in de top mee kunnen draaien." Moerse Boys en nieu weling Steen verwacht Meer man ook bovenin. „En Patrijzen is altijd een outsider." Zierikzee Na twee jaar HW'24 staat John de Frel dit seizoen aan het roer bij Zierikzee. De Brabantse oe fenmeester rekent erop dat Moerse Boys, Dosko en Patrij zen voor de titel spelen en ver wacht ook Zeelandia Middel burg en Breskens bovenin. „Zierikzee wil een stabiele mid- denmoterworden", zegt De Frel „Ik pas me aan aan het spelers- materiaal dat ik heb. Zierikzee kan goed gegroepeerd voetbal len en behaalt vaak goede resul taten tegen de topploegen. Maar tegen de zwakkere broeders gaat het vaak mis. Dat laatste moeten we eruit zien te halen." Barry van der Hooft Twee maatjes, zoals ze zelf zeggen. De een is 29 en de ander nog jonger, 22 pas. En dan al scheidsrechter op het hoogste amateurniveau. Souburger Pe ter van Loenen en Terneuzenaar Angelo Boonman sprongen een gat in de lucht toen hen deze zo mer het goede nieuws over de promotie bereikte. „Ik ben een chauvinistische Zeeuw", vertelt Van Loenen. „Ik heb er dan ook altijd veel waar de aan gehecht dat arbiters uit onze provincie op een hoog ni veau floten. Onder anderen Ge rard de Schepper, Rien van Haaften, Alwin Don en meer re centelijk Harold van de Ketterij vormen een prachtig rijtje. Een rijtje waartoe Angelo en ik nu ook behoren. De Zeeuwen laten weer van zich horen. Haha." - En het is snel gegaan. Angelo Boonman: „Dat kun je wel zeggen, ja. Ik ga in het zater dagvoetbal nu pas mijn zevende seizoen in. Vorig seizoen, mijn eerste bij de senioren, ben ik in de winterstop gepromoveerd van groep 3 naar groep 2. Deze zomer ben ik opnieuw een ni veau gestegen. Ik heb zelfs al een gesprek gevoerd met oud- topscheidsrechter Mario van der Ende over een mogelijke toekomst in het betaald voetbal. En dat verliep ook nog eens ui terst positief." Peter van Loenen: „Mijn carri ère als scheidsrechter heeft al tijd een opwaartse lijn gekend, totdat ik er met een zware knie blessure twee jaar uit kwam te liggen. Toen ben ik zelfs terug gezet van groep 2 naar groep 3 Maar al snel na mijn rentree promoveerde ik weer. Dit wordt mijn zeventiende jaar, het eer ste in de zondaghoofdklassen." - Wat maakt jullie geschikt voor de hoofdklasse? Boonman: „Ik denk dat Peteren ik op één lijn zitten wat het lei den van wedstrijden betreft en dat we het ook van dezelfde sterke eigenschappen moeten hebben. En dat is met name de rust en zelfverzekerdheid die we tijdens een duel uitstralen. We doen een hoop op gevoel, ver trouwen op ons inschattings vermogen en weten waar je dan en dan moet staan. Daarbij zijn we allebei superfanatiek met onze sport bezig." Van Loenen: „Tuurlijk maak ik wel eens vergissingen. Tuurlijk twijfel ik wel eens. Maar dat laat ik nóóit zien. Ik zet een twijfel geval of een mogelijke fout ook snel van me af. Pas achteraf draai ik het filmpje terug en analyseer ik stuk voor stuk mijn beslissingen. Zodat ik de vol gende keer beter op een moeilij ke situatie kan reageren." - Het lijkt nu alleen maar hosan na te gaan met jullie. Maar is dat ook altijd zo geweest? Van Loenen: ,,'t Is niet altijd even makkelijk om scheidsrech ter te zijn, nee. Je bent en blijft nu eenmaal een eenling. Die ook nog eens van alles naar zijn hoofd krijgt geslingerd." - Hebben jullie al eens te maken gehad met fysiek geweld? Boonman: „Fysiek geweld ben ik tot nu toe gelukkig nog nooit tegengekomen. Van Loenen: „Nou, ik jammer genoeg wel. In Tilburg, bij RKT- W kwam er eens een speler op me af stormen. Hij wond zich bij een bal al dan niet over de lijn dermate op dat hij de bal in mijn richting trapte. Omdat die bal mij raakte, riep ik hem bij me en gaf rood. Toen-ie in de dug-out ging zitten, droeg ik hem op naar de kleedkamer te gaan. In eerste instantie deed hij dat ook gewoon, maar ineens week hij van zijn lijn af en snelde woe dend op mij af. Ze moesten hem met twee, drie man van me af houden. Later zei-ie dat hij me alleen maar een hand wilde ge ven. Ja ja, ik ben niet gek, zijn ogen op dat moment vertelden me genoeg." Ik ben erinelk geval flink van geschrokken. Die speler krees uiteindelijk ook twaalf wed strijden schorsing. Toen ik kort daarna een vervelende wed strijd in Vught had geleid, waar in ik twee rode prenten uitdeel de, kwam ik in een file terecht Daar heb ik flink kunnenna- denken, en was ik er van over tuigd dat ik ermee zou kappen." - Maar? Van Loenen: „De volgende dag was er een bijeenkomst van de COVS. Daar raakte ik weer he lemaal geïnspireerd." Boonman: „Als ik een wedstrijd tot een goed einde heb weten te brengen, ja, daar haal ik mijn voldoening als arbiter uit. Zoals ik ook erg kan nagenieten van momenten. Ik lieg als ik zeg dat i k me niet heerlij k voel als er bij voorbeeld gescoord wordt na dat ik voordeel heb gegeven aan de aanvallende partijDaar denk je 's avonds nog wel eens met een glimlach aan terug." - Gaan jullie komend seizoen ook strenger optreden bij schwalbes, zoals jullie van bo venaf is opgedragen? Boonman: „Dat vind ik dus een stompzinnige opdracht, want letten we voorheen niet goed op dan? Als er iets gebeurt, weeg je toch altijd af of het een overtre ding is of niet? De enige veran dering die ik oppik, is dat we sneller geel moeten trekken als er sprake is van een overduide lijke fopduik." Van Loenen: „De spelregelken- nisbij spelers is trouwens erbar melijk slecht. De eerste twee se lecties van Oostkapelle hebben we daarop bijvoorbeeld eensge- toetst. Het resultaat daarvan sloeg bij die voetballers werke lijk in als een bom. Zo armoe dig... Ik heb het nu nog maar over amateurs, maar ook bij de profs schiet het qua spelregel kennis nog wel eens tekort. Toen ik een jaar terug VC Vlissingen - Feyenoord leidde, floot ik voor een vrije schop. Ik weet nu niet meer of het een directe of indi recte was, maar wat ik me nog wel herinner is dat Igor Korneev naar me toekwam met de vraag: once or twice? Da's toch van de gekke?! Hij is een prof, en dan dien je dat toch te weten als je mij wel of niet met mijn hand omhoog ziet staan?!" - Hoe schatten jullie het komen de seizoen in? Van Loenen: „Ik heb doormijn knieblessures geleerd datje ner gens vanuit kunt gaan. Het ko mende jaar mik ik op handha ving, daarna zie ik wel weer." Boonman: „Hetrandgebeuren- de supporters, de besturen en ga zo maar door - zal weer een stuk ingewikkelder zijn. In tegen stelling tot het fluiten zelf. Want hoe hoger je komt, hoe beter de spelers kunnen voetballen. Als er iemand op dat niveau onder uit wordt gehaald, weet je als scheidsrechter meteen dat het bewust gebeurt. Op een lagerni- veau kan het ook gewoon on kunde zijn van de speler die de overtreding maakt. Dus is de twijfel groter of je nu een kaart moet geven of niet." - Op het niveau waar jullie gaan acteren, worden prestaties ver wacht. Boonman: „Er zal de nodige druk op ons komen te liggen, ja. Helemaal omdat ik dolgraag nog een stap vooruit wil zetten. Als ze aan het einde van het sei zoen concluderen dat je niet ge schikt bent voor het niveauzet ten ze je zo terug. Het is ontzet tend moeilijk om zo hoog te rei ken als scheidsrechter, maar het is nog makkelijker om weer te rug te vallen naar een lager ni veau. Een vergissing te veel en het is gebeurd. Want ze zitten daar in Zeist echt niet op Peter van Loenen en Angelo Boonman te wachten. Nou ja, nog niet." Björn Goorden Angelo Boonman (links) en Peter van Loenen, twee jonge scheids rechters die eraan komen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26