Hij heeft veel pech gehad PZC Realisme voert de boventoon Kloetinge en Hoek leggen de lat hoog 25 Arjan Human en zijn mislukte profcarrière Brekebeen keept met een helm donderdag 29 augustus 2002 Arjan Human in de aanval namens Hoek in de bekerwedstrijd tegen Baronie. foto Charles Strijd Hij is opnieuw teruggeworpen in de schoot van de amateurs. Arjan Hu- man probeerde het de voorbije jaren ver schillende keren in het profmetier, maar tot een doorbraak kwam het telkens niet. Na avonturen bij Feyenoord, Cercle Brugge, RKC en ADO Den Haag heeft de 23-jarige Middelburger zijn droom om beroepsvoetballer te worden inmiddels opgegeven en zoekt hij zijn heil op het hoogste amateurniveau bij Hoek. Het mysterie Arjan Human. Arjan Human begon zijn voetballoop baan bij Zeelandia, waarna hij als D-pu- pil de overstap naar Middelburg maakte. Op vijftienjarige leeftijd kreeg hij de kans om bij de jeugd van het grote Feye noord te spelen. Human zag het wel zit ten en verkaste naar Rotterdam-Zuid. Jack van den Berg, die tegenwoordig hoofdtrainer is van hoofdklasser AS WH, werd zijn trainer bij de Rotterdamse club. „Hij kwam als gastspelertje bij de C-jeugd binnen. Ik was meteen van hem onder de indruk", vertelt Van den Berg. „Hij was snel, behendig. Het toenmalige hoofd opleidingen bij Feyenoord zag het echter niet zo zitten, vanwege de afstand Middelburg-Rotterdam. Een jaar later ging iknaar de B en ik was Arjan nog niet vergeten. In samenspraak met het nieu we hoofd opleidingen John Metgod heb ik hem toen uitgenodigd voor een proef- wedstrijd. Daarna is hij gebleven en dat werd een succesHij kwam uit voor de B1 van de sportclub. We werden kampioen van de hoogste afdeling van Nederland. Arjan maakte het winnende doelpunt in de kampioenswedstrijd. Eerlijk Van den Berg: „Arjan had een enorm ta lent. Hij wilde ook hard werken, mits je hem voor je wist te winnen. Hij had een groot rechtvaardigheidsgevoel. Je moest wel eerlijk tegen hem zijn. Tussen ons klikte het geweldig, terwijl ik toch be hoorlijk streng tegen hem ben geweest. Soms stond hij half huilend voor me." Na twee seizoenen kwam er een abrupt einde aan het verblijf bij Feyenoord. Dat had niets te maken met zijn voetbalkwa liteiten. Belabberde schoolprestaties noopten hem terug te keren naar Zee land, waar hij bij Dauwendaele ging voetballen. Daar trok Human al snel de aandacht van clubs als Hoek, RBC, MW en Cercle Brugge. Na een testwedstrijd bij Cercle Brugge kon de blonde aanval ler meteen een contract tekenen. Trainer Ronny Desmedt liet Arjan Hu- man eind oktober 1997 in het bekei'duel met Excelsior Moeskroen in de hoofd macht van de Belgische tweedeklasser debuteren. „Ik heb hem altijd vergeleken met Foeke Booywaar ik bij Club Brugge mee heb gewerkt", zegt Desmedt, die te genwoordig assistent-trainer is bij Cer cle Brugge. „Zijn manier van spelen was hetzelfde. Foeke was ook iemand die met enorm veel inzet speelde en altijd karak ter toonde. Arjan ging door een muur voorme. Hij was een prima target-man." Pijn „Het doet me nog steeds pijn dat hij bij ons is vertrokken. Ik zag het echt hele maal in die jongen zitten. Tja, hij lag op den duur een beetje met zichzelf in de knoop. De afstand Middelburg-Brugge werd een steeds groter probleem. Het was beter geweest als hij in Brugge in een appartement was komen wonen. Dat is hem ook aangebo den, maar hij wil- de liever in Mid- V delburg blijven. f Als hij bij ons was gebleven, had hij v nu vast in de eerste M ploeg gespeeld." Zo ver is het nooit gekomen. Human zelf had het idee dat er bij de Belgische profclub Cercle Brugge geen toekomst meer voor hem was weggelegd en besloot terug te gaan naar de amateurs. De aan valler streek neer in Kloetinge en groeide er uit tot één van de beste voetballers van Zeeland. Diederik Hiensch, trainer van Kloetinge, bewaart goede herinneringen aan Hu- man en roemt zijn kwaliteiten. „Hij is heel technisch, heeft een goede balaan name en kan als hij goed in conditie is, een versnelling binnen een versnelling maken. Hij heeft een prima actieradius. Zijn zwakke punt is zijn zelfvertrouwen. Als alles meezit en goed gaat, kan Arjan schitterende dingen doen. Maar als er te genslag is of als het niet lekker loopt, gaat hij zich verstoppen en uit de spits lo pen." Human werd bij de Bevelandse hoofd klasser topschutter met 22 treffers. Dat wekte andermaal de interesse van de profclubs. FC Utrecht, ADO Den Haag, NEC, RKC, RBC en TOP Oss toonden be langstelling. Het werd uiteindelijk RKC Waalwijk, waar hij te maken kreeg met oefenmeester Martin Jol. Bij RKC had Human een voortvarende start en kende hij enkele prima invalbeurten. Na de winterstop verdween hij enigszins uit beeld. De teller bleef uiteindelijk stil staan bij zestien duels en vier treffers. Martin Jol: „Aarjan is in de beginfase heel belangrijk voor ons geweest. Als invaller maakte hij een paar belangrijke doel punten. Hij was ook populair bij het pu bliek. Daarna is hij iets teruggevallen, maar dat is normaal als je van de ama teurs komt. Het probleem was ook dat ik vier spitsen had. Hij had anderen voor zich. Op den duur dacht ik dat het beter voor zijn ontwikkeling zou zijn als hij zou worden uitgeleend. Trouwens, dat wilde hij zelf ook graag, hij wilde graag voetballen." „Ik heb hem leren kennen als een heel goeie jongen. Iemand die keihard wilde werken, wel iemand die zich ergens thuis moest voelen. Hij had ook best een aardi ge actie, maar was geen killer in de zes tien. Daar was-ie een beetje te lief voor, maar dat was op zich niet zo erg. Daar viel aan te werken." Human vertrok op huurbasis naar ADO Den Haag en begon vol ver wachtingen aan een nieuw avontuur. Het werd een desillusie. Human verloor na een aardig begin zijn basisplaats. „Het verhaal is simpel", legt Lex Schoenmaker van ADO Den Haag uit. „We hadden voor één spitspositie twee spelers. Arjan dus en Peter Hofstede. Hofstede was de eerste keus, mede gezien zijn staat van dienst. Maar als Hofstede wat minder draaide, geblesseerd was of geschorst was, kwam Arjan in beeld. Hij is best veel aan spelen toegekomen en heeft het redelijk gedaan. Voor de laatste wedstrijd tegen WV hebben we (Lex Schoenmaker had samen met Rinus Israël de leiding bij ADO Den Haag) hem voorgesteld nog een jaartje te blijven. Dat vond-ie wel leuk", maar vervolgens heeft hij zich ziek gemel d en hebben we nooit meer iets van hem gehoord. We hebben van alles geprobeerd om in con tact te komen, maar het lukte niet. Een keer begrepen we van zijn moeder dat hij ziek was... Duister hoor. Dat kun je dus niet maken." „Hij heeft te snel het bijltje er bij neerge gooid. De concuirentie met Hofstede is natuurlijk niet makkelijk, maar als je pas Rinus Quist heeft als doelman bijna alles gebroken wat maar te breken was aan zijn lichaam. Neus, ribben, borstbeen, voet, ar men, middenhandsbeentje, tenen, vingers en zelfs zijn schedel. Al leen zijn nek is ongeschonden uit zijn twintigjarige keeperscarrière gekomen. De brekebeen uit Sint Philipsland heeft zo'n twintig keer de gang naar het ziekenhuis moeten maken na een potje voetbal. Bijvoor beeld toen hij met Noad'67 tegen Vrederust speelde in het begin van de jaren zeventig. Quist dook voor de voeten van de doorgebroken spits van Vrederust, maar kwam met zijn hoofd tegen diens knie. Dia gnose: schedelbasisfractuur. Na één week in het ziekenhuis pakte Quist zijn biezen, want thuis was zijn vrouw bevallen van een dochter. Weer een week later stond hij al weer op het doel bij Noad'67, met een jockey-helm op zijn hoofd ter bescherming. Ongeschonden is hij echter niet uit de strijd gekomen, want nog altijd is hij aan één oor doof. Het einde van Quists loopbaan kwam in het duel met Bruse Boys te gen Yerseke op zaterdag 1 december 1979. Na 25 minuten brak Quist zijn been op twee plaatsen na een duel met Yerseke-spits Hans Bak ker. Hij revalideerde opnieuw, maar bij de eerste de beste training kreeg hij een bal op zijn knie en de zoveelste breuk was geboren. Toen was de maat vol voor zijn vrouw Truus. Ze pakte zijn voetbal spullen bij elkaar en zette ze bij de vuilnis. Letterlijk. Nooit keepte Rinus Quist, die ooit expres een bal doorliet om zijn ploeggenoten wakker te schudden, meer een wedstrijd. Momenteel wacht de 51-ja- rige Fliplander op een operatie voor twee kunstknieën. Rudy Boogert 22 bent, moet je geduld hebben en je kans pakken als die daar is. Hofstede heeft tenslotte niet het eeuwige leven. Hij had gewoon nog een jaar moeten blijven. Te rug naar de amateurs kan altijd nog." „Ik heb niet onplezierig met hem ge werkt. Arjan is ook een heel behoorlijke speler. Hij heeft een goede actie, heeft een behoorlijk schot, en kan redelijk koppen Misschien zien we hem nog eens terug in het betaalde voetbal." „Ik volg hem nog steeds"zegt Ronny De smedt van Cercle Brugge. „Ook bij RKC en Den Haag is het verkeerd gelopen. Gek hè, als hij zich echt moet waarma ken, loopt het mis. In het veld is Arjan zeer sterk, toont hij ook karakter, maar buiten het veld is dat minder. Misschien is het toch een mentaliteitskwestie, an ders moet je niet twee keer na elkaar af haken." Van den Berg: „Afgelopen seizoen heb ik hem nog eens aan het werk gezien in de wedstrijd Telstar 2-ADO Den Haag 2Hij was met afstand de beste van het veld. Het heeft me echt verbaasd waarom hij het niet heeft gered in het betaalde voet bal. Misschien is ADO met trainers als Rinus Israël en Lex Schoenmaker niet zo'n gelukkige keuze geweest. Dat zijn nou niet echt trainers die een jonge jongen wat bijleren of een kans ge ven." „Laatst sprak ik zijn vader nog en die zei: misschien is Arjan wel te nuchter en wil hij er niet echt alles voor over hebben om te slagen. Dat vind ik te gemakkelijk. Als je bij hem de juiste snaar raakt en je voor hem weet te winnen, heb je een heel goe de voetballer aan hem. Ik had hem er graag bij ASWH bij gehad. Hij heeft lang getwijfeld, maar heeft uiteindelijk toch voor de club dichter bij huis gekozen. Dat kan ik begrijpen." „Ik denk dat hij veel pech heeft gehad", meent Kloetinge-trainer Diederik Hiensch. „Bij Den Haag had hij toch een paar andere spelers, gevestigde namen, voor zich. Tja, en de overgang naar RKC was erg groot. Of het mentaal is geweest, kan ik niet beoordelen. Dat hij er niet voor heeft geleefd, dat wordt veel te snel geroepen. Waar het dan aan ligt? Mis schien heeft het te maken met wat hij ook in het veld wel eens heeft. Als het tegen zit, krijgt-ie het moeilijk. Dan gaat het hem tegenstaan. Dan kwijnt hij een beetje weg. Toch sluit ik niet uit dat we hem nog eens terugzien bij een profclub." „Ik heb zijn naam bij verschillende trai ners in de eerste divisie laten vallen", zegt Martin Jol. „Ik snap die trainers niet. Als ze hem op stage laten komen, zullen ze overtuigd raken van zijn kwali teiten. Achteraf zeg ik dat we hem nooit aan Den Haag hadden moeten uitlenen. Op het moment dat hij daar naartoe zou gaan, was hij de eerste spits, maar ver volgens werd Hofstede gehaald, nota be ne eenzelfde soort spits. Dat was de afspraak niet. Het is uiteindelijk de nek slag voor Arjan geworden. Hij is er hele maal op afgeknapt en daar kan ik me wel iets bij voorstellen." „Ik heb nog overwogen om hem weer te rug naar RKC te halen, maar daar was geen ruimte voor. We zitten met een be grotingstekort. Ik heb nu nog drie, vier spelers te veel. Ik had zo gehoopt dat hij nog onderdak zou vinden bij een club in de eerste divisie. Het is doodzonde dat het zo is gelopen. Hij heeft vreselijk veel pech gehad." Jan Dagevos Na de degradatie van Kapel- Ie kent de eerste klasse van het zaterdagvoetbal nog slechts twee Zeeuwse clubs. Oostkapel - le en SSV'65 moeten komend seizoen de eer hoog zien te hou den. De ambities zijn er wel, maar of beide teams uiteinde lijk ook in de voetsporen van Kloetinge en Hoek zullen tre den, is de vraag. Oostkapelle was vorig seizoen dicht bij een hernieuwd avon tuur in de hoofdklasse, maar de ploeg van trainer Karl Vergou wen strandde in de finale van de nacompetitie. „We willen ook nu weer het hoogste", zegt de trainer, „maar je moet wel reëel zijn. Oostka pelle is veertien maanden gele den een bepaalde weg ingesla gen. We zoeken het vooral in ei gen jeugd, die we willen laten doorstromen en daar besteden we veel aandacht aan. Op die manier kun je een stabiele eer steklasser blijven en mogelijk op termijn uitgroeien tot een hoofdklasser. Maar dat heeft tijd nodig. Ik ben niet zo'n man van doelstellingen, maar ik be sef dat een trainer wordt afgere kend op prestaties, ook in het amateurvoetbal." De opdracht voor komend seizoen luidt daarom een plaats in het linker rijtje. Bij SSV'65 is het verwachtings patroon altijd groot, zeker nu de ploeg zich behoorlijk heeft ver sterkt. Zo kwam Ronnie Hille- brand van Kloetinge over en verruilde Pim Bruins RBC voor de Goese formatie. Adriaan Nieuwenhuijse, de nieuwe trai ner, gaat er niet onder gebukt, „Ik ben wel gewend aan die druk. Ik heb in het verleden bij tal van clubs gewerkt, waar de verwachtingen hoog waren. Maar je moet altijd wel realis tisch blijven. Laten we eerst maar eens een paar jaartjes in die eerste klasse spelen en pro beren uit te groeien tot een sta biele ploeg." Net als Oostkapelle richt ook SSV'65 het vizier op het linker rijtje. „Al zullen we ook probe ren een periodetitel te pakken", zegt trainer Adriaan Nieuwen huijse. „Ik kijk naar het nieuwe seizoen uit en ik verwacht er veel van. We hebben ons vooral aanvallend versterkt. Met Pim Bruins en Christaan Boon heb ben we heel veel snelheid voorin en dat is altijd een belangrijk wapen." Nieuwenhuijse: „Ik denk dat we een goede mix hebben. We heb ben veel jonge spelers, maar er lopen ook nog een paar routi niers rond. Jongens als Paul Bom, Wim Westenberg en Paul Eversdijk kunnen heel belang rijk voor ons zijn." Jan Dagevos Trainer Karl Vergouwen mikt met Oostkapelle op een plaats in het linkerrijtje. foto Lex de Meester Wie de kenners moet gelo ven, is het een paradijs voor de aanvaller en de tech neut. De hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal heeft een streepje voor op de andere hoofdklassen. Vandaar dat de hoofdklasse A in de volksmond ook wel de eredivisie van het za terdagvoetbal wordt genoemd. „Ik verwacht dat er wat opener wordt gespeeld", zegt Kloetin ge-trainer Diederik Hiensch. Kloetinge is dit jaar samen met Hoek van de hoofdklasse B naar de hoofdklasse A overgeheveld. Beide clubs waren toe aan een nieuwe uitdaging. „Maar wij wilden ook al die Rotterdamse ploegen mijden", zegt Hiensch. „Met uitzondering van Deltasport spelen al die ploegen vanuit een gesloten defensie, al tijd vier man achterin en er nog eentje vlak voor de verdediging. Het is allemaal heel degelijk, waar het voor ons heel moeilijk tegen voetballen was. Daar naast weten die clubs fysiek ook nogal van wanten. In A ver wacht ik dat er iets anders wordt gespeeld, veel van die clubs schuiven een mannetje door en spelen achterin een op een. Ik denk ook dat in die klasse meer clubs zoals wij spelen, 4-3- 3 dus." Kloetinge mikt in de hoofdklas se A in eerste instantie op een positie in het linkerrijtje. „Onze topdoelstelling is een plaats bij de eerste vijf, net als in de hoofdklasse B", zegt Hiensch. „Ik denk dat het mogelijk moet zijn. We zijn weer een jaartje ou der en dus rijper. In verdedigend opzicht zouden we wel eens sterker kunnen zijn. We hebben altijd wel goede verdedigers (Jeffrey van de Velde, Björn Langeveld, John Bentschap Knook) gehad, maar het waren gemaakte verdedigers, jongens die eigenlijk van origine mid denvelder waren. Die wilden al tijd heel snel vooruit. Erwin van der Woerdt en Micha Lekawael hebben dat iets minder." Ook Hoek gaat voor een klasse ring bij de eerste vijf. „Dat is best een stoute uitspraak", vindt trainer Angelo Nijskens. „Als je toch ziet hoe al die ploe gen zich hebben versterkt, dat is enorm. Daar is Hoek een klein tje bij." „We hebben een heel degelijke ploeg. We hebben misschien iets aan technisch vermogen ingele verd, maar we hebben er fysiek vermogen en karakter voor te rug gekregen. Als we niet al te veel tegenslag hebben, moet eer plek bij de eerste vijf haalbaar zijn." De supporters en het bestuur dromen echter hardop van een titel. Nijskens: „Ik heb nu al acht voorzitters van clubs uit A horen roepen dat ze voor de titel gaan, maar daar zullen er op zijn minst zeven van worden te leurgesteld, en misschien wel acht. In Hoek zijn de verwach tingen altijd hooggespannen, maar ik vind dat we realistisch moeten blijven. Als we bij de eerste vijf eindigen, hebben we een superseizoen gedraaid." Jan Dagevo: Kloetinge-trainer Diederik Hiensch: „We zijn weer een jaartje ou der en dus rijper." foto Lex de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25