Je moet een bloedhond zijn om te overleven als prof w PZC Ha, Dimitri Mbuyu wil met Terneuzen aan klantenbinding doen Vrouwen Oostkapelle maken nieuwe start 24 Nico van der Meer Terneuzengaat voor niemand uit de weg Koning van het zaterdagvoetbal donderdag 29 augustus 2002 ./..-A V .•/- "SlSSfcf: Nico van der Meer, in zijn flat met uitzicht op de Westerschelde. „Waar maak je nou nog mee dat de vrouw van de voorzitter je ramen komt zemen?" foto Camile Schelstraete Ik niet koppen, hij ook niet koppenMet die opdracht ging hij als jonge prof een duel in voor de goal. Zo had Huub Ste vens, die zijn trainer was in die tijd bij PSV, het hem geleerd. En was een spits iets sneller dan hij?Dat duurde nooit heel lang, want je deelde gewoon even een beukje uit. Het is maar een greep uit de voetbaltaal van Nico van der Meer, die dit jaar voor Terneuzen speelt, maar als jonge speler zijn opleiding genoot bij PSV, VW en TOP Oss. Tien jaar prof geweest, afkomstig uit Voorburg, maar vanaf zijn tweede jaar opgegroeid in Brabant. Nico van der Meer (3 0) is meer dan een opvallende ver schijning in het anders zo rustige Zuider sportpark van Terneuzen. Voor wie hem nog niet aan het werk heeft gezien: hij is hondsbrutaal, goed gebekt, bikkelhard, uitgekookt, sterk aan de bal en herken baar aan een kapsel met blonde high lights. De scheids is op voorhand gewaarschuwd. Tegen Hoek, op het toer nooi van Delta in Vlissingen, ging hij na tien minuten voor Alwin Don staan en zei: „Als je niet optreedt, schoppen we hier alles om." Toon gezet „Ik weet een beetje hoe het werkt, omdat ik lang genoeg rondloop in het voetbal. Je moet een bloedhond zijn om te overleven als prof. Ik ga voor niemand meer uit de weg op het veld. Zo'n Human ook, die komt me tegen ons met een air in het veld dat hij alles al heeft meegemaakt. Ik heb in het veld even tegen hem gezegd: zo, zo jongen, ook al twee jaar prof geweest? Je moet hem even op zijn plaats zetten, dan is de toon gelijk gezet." Twee wedstrijden heeft hij nodig gehad om te laten zien wat hij kan. Hij kan zich niet echt oppeppen voor een vriend schappelijk potje, maar de derby tegen Hoek vond hij wel een mooie wedstrijd om zich even te laten gelden. Nico van der Meer groeide die avond uit tot de bes te man op het veld. Hij vocht prachtige duels uit met Björn Langeveld en Musa Kanu, heerste als een veldheer op het drukbevolkte middenveld, schuwde de harde tackle niet en voorzag de aanval van mooie, lange passes. Hij draagt het hart op de tong en komt uit een cultuur met een gezonde bluf. „Ik weet dat er veel rivaliteit bestaat tussen Terneuzen en Hoek. En ik heb gezegd dat ik mee wil helpen om van Terneuzen de beste club van Zeeland te maken. Ze zeg gen dat Hoek veel meer betaalt, dat zal mij een zorg zijn. Ik voetbal niet alleen voor het geld, ook voor de eer." Hoe komt zo'n speler (zoon van een oud prof, neef van Dennis Bergkamp) bij Ter neuzen terecht? „Ik kon kiezen uit een paar clubs uit de hoofdklasse. JVC Cuijk en Schijndel waren ook geïnteresseerd. En via een makelaar kon ik ook stage lo pen bij Livingstone in Schotland. Maar eerlijk gezegd had ik daar geen trek meer in. Ze willen me graag of ze willen me niet." Terneuzen was het meest slagvaardig, toen het tegen het eind van mei op onder handelen aankwam. „Ik heb hier een paar geweldige mensen ontmoet, die eer lijk en betrouwbaar overkomen. Zo'n Dobbeleir, de voorzitter, is een heerlijke man om afspraken mee te maken. En ik kom natuurlijk niet zo maar uit Limburg hiernaartoe. Het wordt aantrekkelijk gemaakt om in de top van de amateurs te spelen. Ze willen in Terneuzen vanal- les voor me doen. Ik heb een apparte mentje aan het water gekregen, om voor lopig in te wonen. Met een prachtig uit zicht." Hij was al wat gewend, bij PSV, bij VW, in zijn jonge jaren. „Maar dit is anders, ik val hier van de ene verbazing in de ande re. De mensen van de club hebben me met alles geholpen. Met de inrichting van de flat, schoonmaken, schilderen, behan gen. Ze zijn er met een paar man opgedo ken en hebben alles voor me gedaan. Ik zit hier schitterend aan zee. En zeg nou zelf: waar maak je nou nog mee dat de vrouw van de voorzitter je ramen komt zemen?" Blitse auto's De afspraak is dat hij in principe voor drie j aar blij ftVoor wat het waard is ten minste. „Het kan ook zijn dat ze na een jaar al op me zijn uitgekeken, dat ik een enorme ruzie krijg en dat ze blij zijn dat ik oprot." Maar daar gaat hij niet vanuit. Hij wil in de komende jaren ook maat schappelijk wel wat opbouwen en ook daar gaat Terneuzen in meedenken. „Mijn vader heeft in die tien jaar dat ik prof was altijd gezegd: jongen, denk ook eens aan later. Maar wat wil je. Ik had een prachtig leven, met blitse auto's, mooie meiden en alleen maar voetballen. Ik heb wel eerst mijn school (atheneum) afge maakt, maar daarna niets meer gedaan. Ik leefde voor het voetbal. Voor mijn 2 le jaar heb ik nooit gerookt, nooit gedron ken en nooit een vrouw aangeraakt. Al leen mijn vader dacht vooruit, ik niet." Zijn vader (ook Nico, destijds voetballer bij de profclub FC Hilversum) was be roepsmilitair in Voorburg en werd later overgeplaatst naar de vliegbasis bij Eindhoven. Nico junior: „We gingen, toen ik twee was. in Son en Breugel wo nen. Ik werd op mijn vijfde lid van SBC. Wat ik wel aardig vind is dat Xander de Buisonjde zanger van Volumiadie net een kindje heeft gemaakt bij Wendy van Dijk, daar ook speelde. Twee jaar gele den las ik in Voetbal International een in terview met hem. Hij zei: de enige echte voetballer die Son ooit heeft voortge bracht was Nico van der Meer. Dat vind ik wel mooi om te lezen, dat zo'n jon gen dat zegt." „Ik ging naar PSV toen ik acht was, via de contacten die mijn vader in het voetbal had. Daar heb ik ge speeld totdat ik 21 was. Altijd in de hoogst spelende jeugd- elftallen, later in het tweede elftal met spelers als Peter Hoekstra, Emest Faber en Mitchell van der Gaag. Ik zou op een zeker moment doorstromen naar de eer ste selectie, maar werd toch weer terug gezet. En daar werd ik nogal opstandig van. Ik heb net voor een wedstrijd een keer mijn tas gepakt en ben weggelo pen." Kees Ploegsma, de manager, haalde hem tochnogterug. „Hij vergaf het me, omdat ik zo'n PSV-hart had. Maar toen VW naar de eredivisie promoveerde, ben ik daar naartoe gegaan. Ik heb er bijna vijf jaar onafgebroken in het eerste gespeeld, één jaar eredivisie, daarna eerste divisie. Twee keer ben ik door de supporters tot speler van het jaar uitgeroepen. Frans Körver, de trainer, zag veel in me. Ik heb in een interview een keer over hem ge zegd dat hij niet serieus te nemen was. Dat was een beetje naïef, geloof ik, te genover een man die dertig jaar trainer bij profclubs is geweest." De doorbraak naar een topclub is uitge bleven. Toen hij in 1998 de voorste kruis Huiskamervraag: welke Zeeuwse ploeg bereikte als eerste het hoogste niveau in het Nederlandse zaterdagvoetbal? Voor de hand liggende antwoorden als Hoek, Kloetinge, Oostkapelle, Seroos- kerke, Amemuiden en De Meeuwen getuigen van historische kennis van het provinciale voetbal, maar zijn hartstikke fout. De Zeeuwse primeur was voor Axelse Zaterdag Voetbal Vereniging: AZW. Op de laatste speeldag van het seizoen 65/66 (Koninginnedag) was een 3-1-overwinning op Aalburg voldoende voor het kampioen schap in de derde klasse en promotie naar de tweede klasse, wat in die jaren het hoogste zaterdagniveau was. De architect van het Axelse succes was Rinus Walraven, een warm persoon van weinig woorden. Zowel als speler als als trainer een ge boren winnaar. Bij Axel haalde hij als stopperspil een handvol kam pioenschappen binnen; bij buurman AZVV ging hij als trainer op dezelfde voet verder. Hij leidde AZW twaalf jaar (1955-1967) en stootte in die periode uit de afdeling drie klassen omhoog naar het hoogste zaterdagniveau. Historisch werd het duel met Good Luck, eind jaren vijftig in het de buutjaar van AZW in de vierde klasse KNVB. Elf minuten voor tijd keek de Axelse ploeg tegen een hopeloos lijkende 4-1-achterstand aan, maar ruim zeshonderd tellen later nam AZVV met een 5-4-over- winning de punten mee uit Raamsdonkveer. Het waren slechts de voortekenen van een nog groter succes voor trai ner Rinus Walraven en zijn kornuiten. In 1966 kroonde hij zich tot de Axelse koning van het zaterdagvoetbal. Met AZVV werd hij kampi oen van de derde klasse en tegelijkertijd met Terneuzense Boys van de vierde klasse. Rudy Boogert band van zijn knie afscheurde, in een duel met Dennis den Turk van AZ, mocht hij van WV vertrekken. TOP Oss en Hel mond Sport hadden belangstelling. Het werd TOP. „Ze kochten me als de opvol ger van een snelle jongen op links, maar zo'n speler ben ik eigenlijk niet. Ik ben er uiteindelijk nog drie jaar gebleven. Twee jaar geleden werd ik in de wachtkamer gezet. Ik kon nog naar Helmond Sport, maar dat is niet doorgegaan. John de Wolf, die me goed kende, was toen trainer bij Halsteren, die heeft me daar naartoe gehaald." Afgezeikt „Ik kreeg een baan aangeboden en moest verzekeringen en hypotheken verkopen. Mensen bellen, in de avonduren, en lopen leuren. Daar was ik al snel op uitgeke ken. Je moest altijd beleefd en nederig blijven en werd nog afgezeikt met een grote bek ook. Dat ligt me al helemaal niet. Ik besloot om weg te gaan bij Hal steren en rechten te gaan studeren in Maastricht." En ook dat verhaal had geen lang leven. „Ik was er tien jaar uitgeweest, uit het studeren. Het bleek een te grote stap te zijn. Mijn zus, die meester in de rechten is en les geeft in Maastricht, zag ook wel in dat ik geen kans van slagen had. Ik heb, vorig jaar dus, even bij Wilhelmina'08 gespeeld, in de klasse met Terneuzen. En aan het eind van dat jaar kwam Terneu zen om met me te praten. Ze waren in on derhandeling met René Klomp, een vriend van mijIk kreeg zo'n mooi aan bod, dat ik niet kon weigeren." De eerste kennismaking is veelbelovend. Nico van der Meer voelt zich al aardig thuis in zijn nieuwe omgeving. „Dimitri Mbuyu, de trainer, komt op mij over als een ontzettend lieve man. Ik kan me niet voorstellen dat hij ooit kwaad op iemand kan worden." Voor de rest is het wennen aan de streek, aan de gewoontes, de cultuur en naden ken over zijn toekomst. „Ik ga nu bijna elke dag op een vijvertje op paling vissen met Remco van Leeuwen. Dat kan ik na tuurlijk niet blijven doen. Mijn uitkering stopt in oktober, tegen die tijd wil ik een baan hebben. Dat moet lukken. Ik ben vrijgezel en pas me overal snel aan. Het liefst zou ik in de sportsfeer werken. Ik zou bijvoorbeeld wel verkoper willen worden bij sportmerken als Nike of Adi das. Dat lijkt me ook mooi om met voet bal te combineren." Domme kaarten Terneuzen zal ook even aan hem moeten wennen. Nico van der Meer is geen speler van onbesproken gedrag. Hij was ooit, in zijn proftijd, goed voor drie rode kaarten in vijf weken. „Dat heb ik afgeleerd. Ik krijg nu geen domme kaarten meer, voor schelden te gen de scheids of voor een bal wegtrappen." Met zijn rappe tong zal hij af en toe wel een paar gevoelige schenen raken. Zo zit hij nu eenmaal in elkaar. „Ik ga niet di rect de populaire jongen uithangen, maar ik hou van droge humor. Dat zullen ze in Terneuzen wel accepteren, denk ik. Beetje uitdagen moet toch kunnen? Ik had bijvoorbeeld van Arjan Human in een interview gelezen dat hij vroeger al tijd op de brommer naar de training bij Cercle Brugge ging. Toen we tegen Hoek speelden, heb ik voor de wedstrijd even gevraagd: zo jongen, op de scooter geko men...?" Frits Bakker De achtste plaats die Ter neuzen afgelopen sei zoen na een heftige eind sprint behaalde, verbloemde veel. In werkelijkheid maak ten de Zeeuws-Vlamingen een moeilijk debuut in de hoofdklasse B van het zon dagvoetbal door. De nieuwe trainer hoopt dan ook op een rustiger jaar dan het vorige. Of van die rust bij de start van het seizoen al sprake zal zijn, is echter de vraag. „Want ik verwacht dat van de geblesseerden alleen Erik de Koeijer de openingswed strijd tegen Meerssen zal ha len", zegt Dimitri Mbuyu. De Belgische oefenmeester, die na vijf succesvolle jaren Paul Telussa heeft afgelost, kon in de voorbereiding niet één keer met zijn ideale elftal aantreden. Geert de Poorter, Dominique Verlinde, Matti Buysse en De Koeijer waren door blessures en noodzake lijke operaties niet van de partij en ook Stefan Saey en Williams Benoit Moukoko kampten enige tijd met lichte blessures. „Dus we moeten realistisch zijn", vindt Mbuyu. „Als de geblesseerden terug zijn, hebben we een degelijke ploeg en kunnen we mee draaien. Maar dat is nu niet het geval. En ik vind, met alle respect, dat er nu te veel ver schil in kwaliteit zit tussen bepaalde spelers." Dimitri Mbuyu zag Terneu zen afgelopen seizoen alleen aan het werk tegen het gede gradeerde Wilhelmina'08 en heeft zich laten vertellen dat de hoofdklasse geen makke lijke klasse is. „Er zijn name lijk ook veel spelers uit het profvoetbal afgezakt naar onze klasse, dus veel ploegen zullen nog sterker geworden zijn. Maar ik vind ook dat de huidige selectie sterker is dan die van vorig seizoen Ni co van der Meer, Benoit l Moukoko, Stefan Saev en Jo- han van Rumst zijn spelers met een toegevoegde waarde en ook Remco van Leeuwen en Jordy Bakker kunnen iets extra s brengen. We hebben er dus zes spelers met extra kwaliteiten bij gekregen." Hij erkent dat er nog veel werk te doen valt. maar Mbuyu zal zijn tactiek niet aan de tegenstanders aan passen. „Daar hebben wij de spelers niet voor", zegt Mbuyu. „We zullen de organisatie neerzetten en van onze eigen kracht uitgaan. Ik ben een voetballende trainer, die zijn I spelers verplicht om acties te maken. Maar we moeten wel I realistisch spelen. Want leuk voetballen en complimenten krijgen is leuk, maar wat hebben we eraan als we geen punten hebben? Bovenal moeten we proberen aan klantenbinding te doen, zo dat ermeerpublieknaarTer- neuzen komt." Volgens de kenners zal vooral Williams Benoit Moukoko daarvoor moeten zorgen. Mbuyu: „Zoals hij in de oe fenwedstrijd tegen Lovende- gem speelde, zo wil ik hem bezig zien. Aanwezig zijn, acties maken en scorend ver mogen tonen. Maar we moeten niet verge ten dat hij negen maanden niet gevoetbald heeft, omdat hij in Turkije geen handgeld kreeg. Tijdens die negen maanden is hij wel bezig ge bleven, maar hij heeft vooral geleefd. Lekker eten en drin ken. Daardoor weegt hij nu nog drie tot vier kilo te zwaar. Als hij eenmaal in conditie is, kan hij van heel grote waarde zijn." Barry van der Hooft Dimitri Mbuyu foto Camile Schelstraete De klap is verwerkt. De vrou wen van Oostkapelle ma ken na de degradatie uit de hoofdklasse een nieuwe start. Met een sterk verjongd team hoopt de Walcherse formatie komend seizoen een vooraan staande rol in de eerste klasse te spelen. „We staan vooreen nieu we uitdaging", zegt oefenmees ter Adri Franke. „De basis is goed en ik zie de toekomst roos kleurig tegemoet." Het verblijf van Oostkapelle op het hoogste niveau was van kor te duur. Slechts één seizoen hield de Walcherse formatie het uit in het walhalla van het vrou wenvoetbal. Oostkapelle deed weinig onder voor de meeste te genstanders, maar kwam uit eindelijk toch iets tekort. Fran ke: „Ik heb heel lang geroepen dat die degradatie niet had ge hoeven. We hebben best wel veel tegenslag gehad, we hadden veel blessures. Aan de andere kant moet je misschien toch ge woon concluderen dat we over de gehele linie wat kwaliteit te- kortkwamen. Vooral in de slot fase van de competitie waren we helemaal op." Het vrouwenteam van Oostka pelle heeft inmiddels een meta morfose ondergaan. Arja Bogaard, Irma cle Witte, Ilona Harthoom en keeper Joska Lamper zijn gestopt. Ilona Stouthamer vertrok naar Ste- doco, terwijl Sonja van Eenen- naam vanwege haar zwanger schap voorlopig niet inzetbaar is. Daarvoor in de plaats zijn Maud Kuipers (IJzendijke), An- nemiek de Steur (Terneuzen), Ada Geuze (Zeeland Sport) en keeper Lennie Jacobse (zij keer de na haar studie terug op het oude nest) gekomen. Vanuit de eigen opleiding zijn Janneke Ja cobse, Ingeborg Staps, Nicoline Jacobse, Marjolein van Ingen en Femke Boonstra bij de eerste se lectie gevoegd. „We hebben een enorme verjonging doorge- voerd", vertelt de 46-jarige Franke. „Dat is ook goed. Als je j een bolwerk wilt blijven, moet je investeren in je eigen oplei- ding. Toenikbij Oostkapelle be gon, had ik een selectie van der tien spelers. Komend seizoen werk ik met een groep van 24 speelsters. Er zijn vijf speelsters uitdeel- gen opleiding gekomen. Daar zitten meisjes van net veertien j jaar bij." Franke begint aan zijn vijfde seizoen bij de vrouwen van Oostkapelle. „Het wordt ook mijn laatste", voegt hij er me teen aan toe. „Het wordt tijd dat er eens iemand anders voor de groep komt te staan. Vergeet ook niet dat het gigantisch intensief is. Ik train twee avonden per week en daarnaast houd ik nog j twee avonden per week spreek uur. Wat dat betreft is het trai nen van een mannenteam een makkie. De mannen hebben van jongsafaan een opleiding geno- j ten. Bij meisjes is dat veel min- der. Als erbinnen een club zeven j worden gevondenworden die in een zeventalletje gegooid en wordt er vaak maar wat gedaan. Eigenlijk zouden die meisjes tussen de jongens moeten voet ballen, maar dat gebeurt vaak j niet. Dat betekent dat je ze op latere leeftij d nog moet scho len." Franke heeft zich altijd sterk gemaakt voor het vrouwenvoet bal. „Dat blijf ik ook doen .ver zekert hij„maar ik voel me soms wel eens een Don Quichot- te. Ik zou graag hebben dat het vrouwenvoetbal wat serieuzer wordt benaderd. Oostkapelle heeft binnen het bestuur ie mand die verantwoordelijk is voor het vrouwenvoetbal, maar dat kom je maar heel weinig te gen." Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24