Van Persie maakt zich onmogelijk Verkerk beleeft een droomdebuut Transfermarkt mogelijk langer open Rendement Oranje blijft laag in Macau Vier kandidaten voor Winterspelen in 2010 Talent tergt Feyenoord Assen verliest WK-licentie Barcelona in hoofdtoernooi Rob Clerc is weer titelkandidaat Amerikaan koopt Arrows Van Moorsel niet in Ladies Tour Vrouw van Rumsas blijft vastzitten Vijfde goud zwemmer Ian Thorpe 22 Sluiter baalt ondanks zege Nalbandian al naar huis van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord staat morgenavond in het stadi on van AS Monaco tegenover de winnaar van de Champions League en Robin van Persie zit thuis voor de televisie. De trai nersstaf van Feyenoord was het achttienjarige talent in de nacht van dinsdag op woensdag zo zat, dat men hem gisteren me teen naar huis stuurde. De wedstrijd om de Super Cup tegen Real Madrid maakt de aanvaller dus niet mee. Van Per sie vloog gistermorgen nog wel met het team mee van Istanbul naar Nice, maar in Zuid-Frank rijk kreeg hij als enige een en keltje Rotterdam in zijn handen gestopt. Een maatregel uit pure ergernis, legde de leiding van Feyenoord gisteravond uit. Van Persie houdt zich niet aan de groepsregels, aldus de club leiding. Hij zou dinsdagavond een 'klote warming-up' (citaat Van Marwijk) hebben gedaan, hij werd het weekend daarvoor al verantwoordelijk gehouden voor het puntenverlies bij Roda JC en heeft de naam een 'arro gant mannetje' te zijn. Voor straf moet hij nu bij de jon ge beloften meetrainen totdat hij laat blijken zijn leven te wil len beteren. Het lijkt een herha ling van de geschiedenis rond een andere linksbuiten van Fey enoord. Want een jaar geleden voltrok zich hetzelfde scenario, toen met Leonardo in de hoofd rol. Bert van Marwijk was als trainer toen 'klaar' met de Bra ziliaan, die door de groep kei hard werd aangepakt. Van Persie zou tegen Fenerbah- ce invallen voor Lurling, maar hij deed de warming-up derma te ongeïnteresseerd (volgens as sistent-trainer Metgod), dat Buffel mocht invallen. „Dit is een maatregel uit ergernis", ver klaart Jan Swart, manager bij Feyenoord. „Van Marwijk wil ermee aangeven dat Robin eens goed moet beseffen dat hij in een andere wereld is terechtgeko men. In de afgelopen weken zijn er diverse gesprekken met Ro bin, ook door anderen dan de trainer. Hij is er voortdurend, zowel vriendelijk, vaderlijk als streng op gewezen dat hij in een groep moet werken en niet als eenlingerbuiten." Swart vervolgt: „Voortdurend hebben we hem gevraagd: en, valt het kwartje? Ja, zei hij dan, maar twee dagen later regende het alwéér in zijn tuintje. Op een gegeven moment keert de groep zich tegen hem en is het tijd dat hij bij zichzelf te rade gaat." Groen en geel Met name de oudere spelers van Feyenoord ergeren zich inmid dels groen en geel aan het ge drag van Van Persie. Hij ge draagt zich bij vlagen als een gearriveerde vedette. Voor beeld: hij wil in een sportwagen rijden in plaats van de midden klasser die de club beschikbaar stelt. De Rotterdammer debu teerde pas vorig seizoen en speelde toen tien wedstrijden. Hij liet zien dat hij een begena digd aanvaller is. Maar óók gril lig en weerbarstig. Op 31 maart kwam hij voor de wedstrijd te gen RKC een uur te laat, omdat hij de zomertijd was vergeten. Hij verbaasde en (vooral) ver bijsterde vervolgens ploeggeno ten en trainers, toen hij bij een vrije trap Pierre van Hooijdonk bijna wegduwde en zelf achter de bal ging staan. GPD/ANP door Henri van der Steen ZEIST - De KNVB, beter: directeur Henk Kesler, beslist deze week of de transferpe riode voor binnenlandse transfers wordt verlengd tot na 31 augustus. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook na dit weekeinde spelers binnen Nederland nog van club kunnen wisselen. De Fifa legde de voetbalwereld dit jaar een nieuw systeem op, met nog maar twee transferperiodes: de zomer en de maand januari. Het stond de afzonderlijke bon den vrij voor binnenlandse transfers een afwijkende regeling te treffen. Op de algemene vergadering van 3 juni beslisten de clubs akkoord te gaan met de Fifa-richtlijn en ook voor binnenlandse stransfers de aangewezen perioden te ac cepteren, mits de meeste andere Europese landen dat ook zouden doen. Hierover ontstond onenigheid. Engeland besliste bijvoorbeeld vanaf de First Division bin nenlandse transfers ook buiten de Fifa- perioden toe te staan. Henk Kesler beslist vandaag of uiterlijk morgen of hij het Engelse model over neemt. Woordvoerder Rob de Leede: „Normaal beslist de vergadering over een reglementswijziging, maar de vergade ring heeft in feite al gesproken. In de no tulen staat dat de Fifa-regel wordt over genomen, tenzij... En over dat 'tenzij' is discussie. De CSR (Spelersraad) is het er mee oneens dat binnenlandse transfers worden beperkt zoals internationale transfers. Kesler gaat nu voor 31 augustus beslissen of de binnenlands transfer markt langer openblijft." GPD van onze sportredactie WARSCHAU - Barcelona heeft zich gisteravond geplaatst voor het hoofdtoernooi van de Champions League. De ploeg van Louis van Gaal won in Polen met 1-0 van Legia Warschau. Eerder was Barcelo na thuis al met 3-0 te sterk ge weest. Barcelona begon in de Poolse hoofdstad met de Nederlanders De Boer, Cocu en Kluivert in de basis. Het duel werd beslist door een strafschop. Mendieta schoot in de 69e minuut raak vanaf elf meter. Legia-speler Magiera kreeg vijf minuten voor tijd rood. Ook Dynamo Kiev loot vandaag mee. De ploeg uit de Oekraïne versloeg op eigen veld het Bulgaarse Levski Sofia met 1-0. Cernat was de doelpun tenmaker, in de 41e minuut. Uit had Kiev ook al met 1-0 gewon nen. Grazer AK ontsloeg on- ASSEN - Het circuit van Assen verliest per 9 september h recht om WK-evenementen in de motorsport te organiser De internationale motorsportbond FIM trok de licentie in I gens het wangedrag van Nederlandse fans tijdens deTTopS Barcelona-speler Luis Enrique waagt een schot op het doel, maar zijn poging zou geen doelpunt opleveren. foto Ja nek Skarzynski/EPA langs coach Thijs Libregts. Het beoogde schokeffect leidde niet tot plaatsing voor de Cham pions League. De Oostenrijkers bleven steken in de kwalifica ties na het 3-3-gelijkspel bij Lo- komotiv Moskou. In Graz had den de Russen met 2-0 gewon nen. ANP/RTR juni. Een groep toeschouwers bezette het circuit na de M toGP-klasse. Ze belaagden coureurs en bekogelden marshall" met blikjes en flessen. Fans probeerden de Nederlandse rijd Jurgen van den Goorbergh van zijn laarzen en helm te bern ven. Assen kan de licentie terugverdienen als het passend maatregelen neemt.De FIM keurt de baan begin volgend iaar weer, waarna Assen de licentie mogelijk terugkrijgt. ANP VELP - Rob Clerc boekte gisteren in de negende ronde van het NK dammen zijn eerste overwinning. De achtvoudig natio' naai kampioen speelde een sterke partij tegen Scholma diein zo goed als verloren stelling door de vlag ging Door die zege kwam Clerc, die aan zijn 27ste NK bezig is, op twee punten van koploper Gérard Jansen en meldde zich daardoor weer als serieuze titelkandidaat. Jansen kreeg van VanDusseldorn weinig kansen en berustte in een puntendeling. ANP LONDEN - Formule-1-renstal Arrows wil zondag bij de Grand Prix van België starten. Het met een schuld van 1001 miljoen euro kampende team liet in een verklaring weten aan een Amerikaanse investeerder te zijn verkocht. Bij de laatste i race in Hongarije ontbrak Arrows. De naam van de investeer-1 der is niet vrijgegeven. Wel is bekend dat teambaas Tom Walkinshaw met Craig Pollock onderhandelde. Pollock, de! manager van Jacques Villeneuve en oud-teambaas van BAR heeft een reeks Amerikaanse geldschieters achter zich staan! Zij zijn geïnteresseerd in een 'Team USA' in de Formule 1SID ROTTERDAM - Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft zich af gemeld voor de Holland Ladies Tour. De wielrenster van Farm Frites-Hartol kampt met vermoeidheidsverschijnselen. Voorlopig neemt de renster even gas terug. ANP CHAMBERY - Edita Rumsas blijft voorlopig vastzitten. Het Hof van Beroep in Chambery heeft het verzoek tot invrij- heidsstelling verworpen. Dat maakten haar advocaten giste ren bekend. De echtgenote van wielrenner Raimondas Rumsas zit sinds eind juli, kort na de Ronde van Frankrijk,in de cel op verdenking van 'georganiseerde dopinghandel'. In haar auto werden bij een controle verdachte medicamenten aangetroffen. De Litouwse hangt een gevangenisstraf van maximaal zeven jaar boven het hoofd. Raimondas Rumsas weigert gehoor te geven aan het verzoek met de Franse justitie te komen praten. AFP YOKOHAMA - Zwemmer Ian Thorpe steekt in een bloed- j vormDe Australiër won gisteren zijn vijfde gouden medaille op de Pan Pacific Spelen in Yokohama. Thorpe was de snelste op de 100 meter vrijHij noteerde een tijd van 48,84 seconden. Onlangs veroverde Thorpe zes gouden medailles op de Geme- j nebestspelen in Manchester. RTR donderdag 29 augustus 2002 NEW YORK - Winnen en toch balen, Raemon Sluiter voelde zich net Richard Krajicek. De Rotterdammer had in de eerste ronde op de US Open net de Amerikaan Taylor Dent in vijf sets (3-6, 6-3, 6-0, 1-6 en 6-3) verslagen, maar zat er met een sip gezicht bij. „Krajicek is een echte perfec tionist," verduidelijkde Sluiter, „die heeft dat wel vaker. Ik bijna nooit." Hij was teleurgesteld in zichzelf, na een bizarre vijfset ter. Matig tennis, een indruk wekkende mentale dip in de vierde set, een break achter stand in de vijfde set en toch winnen. „Nu zit ik er misschien verslagen bij, morgen kan het anders zijn. Dan gaat mijn vriendin de stad in en kan ik op bed blijven liggen. Was ik uitge schakeld, had ik mee gemoe ten." Sluiter is kritisch op zichzelf, zit in een fase waarin het zelfver trouwen broos blijkt. De service hapert al weken, de resultaten vallen tegen. Twee kansloze ne derlagen op hardcourt, tegen de Chileen Nicolas Massu en de Duitser Alexander Popp, heb ben twijfel gezaaid.„Ik had het nooit zo ver mogen laten komen tegen Dent," gaf Sluiter zichzelf een standje. „Die jongen heeft een geweldige eerste service, maar als die weg valt heeft hij weinig wapens." In de vierde set had Sluiter de ge nadeklap moeten uitdelen. Hij brak meteen de service en Dent kreeg een strafpunt omdat hij gefrustreerd een bal over de tri bunes joeg. „Dan moet je ge woon toeslaanmaar ik kwam in een mentale dip terecht," baal de Sluiter. De Rotterdammer hoopt op beterschap in de twee de ronde, als hij stuit op Andy Roddick, de bedwinger van Martin Verkerk. GPD NEW YORK - Wimbledon-fina list David Nalbandian is er niet in geslaagd de tweede ronde te bereiken van het toernooi om de US Open. De als zestiende ge plaatste Argentijn verloor in drie sets van de Armeniër Sargis Sargsian: 1-6 4-6 4-6. Bij de vrouwen liet de als eerste geplaatste Serena Williams geen spaan heel van het zusje van Marat Safin. In veertig mi nuten kreeg de pas 16-jarige Di- nara Safina een lesje: 6-0 6-1. RTR door Norbert Kleinherenbrink MACAU - Het vierde opeenvol gende gelijkspel bij de Cham pions Trophy in Macau voelde in het Nederlandse kamp aan als een dikke nederlaag. „Nee, 2-2 tegen Nieuw-Zeeland is geen uitslag om trots op te zijn", ver zuchtte bondscoach Mare Lam- mers. „Het is flink balen", vulde aanvoerster Mijntje Donners aan. De centrumspits van Oranje bracht de stemming in de spe lersgroep na de nieuwe domper in China treffend onder woor den. „Iedereen is nu even stil, boos en chagrijnig. Niemand had erop gerekend dat we ook tegen Nieuw-Zeeland niet zou den kunnen winnen. De sfeer in de selectie is echter het pro bleem niet. Die blijft ondanks de tegenvallende resultaten goed. Gelukkig maar, want in terne strubbelingen kunnen we er ook niet nog eens bij hebben." Volgens Donners ontbreekt het in de Nederlandse ploeg vooral aan mentale hardheid. „Het ligt niet aan het hobbelige veld of de drukkende warmte. Ook heb ben we voldoende kwaliteit en conditie. We zijn echter als team niet volwassen genoeg. De echte scherpte ontbreekt. Dat wreekt zich vooral in de afwerking. Donners mist bij Oranje, maar ook bij zichzelf, de nodige arro-1 gantie. „Zo'n instelling van: wie I maakt ons wat9 Wij zijn de bes te. Dat stralen we hier in Macau j niet bepaald uit. Er is onzeker- heid in de ploeg geslopen. Niet zo gek natuurlijk als een over- winning zo lang uitblijft." Verdedigster Minke Booij bracht Nederland tegen Nieuw- Zeeland, vorig jaar vijfde bij de Champions Trophy in Amstel veen, al na twee minuten op voorsprong uit een strafcorner, Oranje verzuimde daarna uit een serie kansen de score uit te j bouwen. Verrassend Via doelpunten van Gubb en Drysdale kreeg het duel na de rust een verrassende wending j (1-2). Acht minuten voor tijd voorkwam Fatima Moreira de I Melo een dramatische neder-1 laag voor Oranje.Vrijdag sluit Oranje de groepsronde af tegen hekkensluiter Engeland. Ne-1 derland is als nummer 5 uitge schakeld voor de finale, maar maakt nog wel kans op de stnjd om het brons. „Het zou fijn zijn als dit moeizame toernooi toch nog met een goed gevoel kunnen i afsluiten", blikte Donners hoopvol vooruit. ANP door Marc van Veen LAUSANNE - Het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) heeft vier steden geaccepteerd als kandidaat voor de organisa tie van de Olympische Winter spelen in 2010. De keuze gaat tussen het Canadese Vancouver, het Oostenrijkse Salzburg, het Zwitserse Bern en Pyeongch- gang in Zuid-Korea. Acht ste den hadden zich aangemeld. Afgevallen zijn Sarajevo in Bos nië, het Spaanse Jaca, Andorra en het Chinese Harbin. Een werkgroep met IOC-a fgevaar- digden en externe specialisten op diverse terreinen beoordeel de de afgelopen tijd alle aanvra gen. De vier overgebleven kan didaten hebben tot 10 januari 2003 om hun uitgebreide plan nen bij het IOC in te leveren. De informatie wordt dan geanaly seerd door de evaluatiecommis sie van het IOC. De steden moe ten ook een borgsom van een i half miljoen dollar overmaken De uiteindelijke beslissing over de organisatie wordt volgend jaar juli genomen tijdens een congres van het IOC in Praag De Winterspelen in 2006 vinden plaats in Turijn. New York en San Francisco zijn in de Verenigde Staten overge- j bleven in de race voor de organi-1 satie van de Zomerspelen in i 2012. Het nationale olympiscn comité van de Verenigde Staten 1 USOC maakte dat bekend Was hington en Houston zijn afge- vallen. De financiële mogelijkheden j van New York en San Francisco j en de concurrentiepositie van die steden in de race met inter- i nationale tegenkandidaten ga- j ven uiteindelijk de doorslag ANP Alphenaar verliest voor 20.000 toeschouwers van Roddick door Martijn van Beeten NEW YORK - Felle lampen ver lichten het grootste tennisstadi- on ter wereld. De schijnwerpers in het Arthur Ashe Stadium in New York zijn gericht op show bink Andy Roddick, een tiener die het Amerikaanse tennis kleur moet geven. In zijn scha duw straalt Martin Verkerk, de butant op een Grand Slam- toernooi. Kalm blijven in een stadion waar toeschouwers op de bo venste ring een verrekijker no dig hebben om de bal te zien. Waar 20.327 van de 23.000 stoe- lenbezetzijn.Datisde opdracht voor Verkerk in de eerste ronde van de US Open. Hij verliest met 7-6, 6-3 en 6-4, maar krijgt lo vende woorden van John McEn roe, die live optreedt als televi siecommentator. Donald Trump en burgemeester Bloomberg kijken bewonderend naar de voor hun totaal onbekende Ne derlander. Drie sets in een roes, knokken tegen de mokerslagen van Rod dick. Dromen, verliezen, trots zijn. „Dit is echt niet normaal," zucht hij zoekend naar de mooie woorden die zijn ervaring recht moeten doen. Verkerk kon geen bus tegenkomen in New York of hij zag de beeltenis van Rod dick. „Ik werd helemaal gek van die gozer. "Vier dagen lang werd hij bijna elk moment geconfron teerd met die naderende wed strijd in het Arthur Ashe Stadi um. Wachten, niets doen, de dag vormt een ontzettend lange stil te voor de storm. Ontbijten om half tien 's ochtends, televisie kijken, bellen met het thuis front, lunchen, warmslaan, de tijd doden. Verkerk probeert de zenuwen af te voeren,Die wed strijd komt steeds dichterbij en dat voel ik," vertelt hij drie uur voor de wedstrijd. „Hier ga ik zo ontzettend veel van leren." Blondine Verkerk loopt naar baan twaalf om nog even een balletje te slaan. Meteen heeft hij een ca mera voor de neus van USA Network, de tv-maatschappij die het toernooi landelijk 'co vert'. Een blondine vraagt wat ze zou moeten doen bij een bezoek aan zijn woonplaats Al phen aan den Rijn. Voor miljoe nen kijkers zegt Verkerk: „Al phen is saai, je kunt beter naar Amsterdam gaan." En als hij een bekende ziet roept hij: „Hé Japie, heb je al kaartjes." Terug naar de playerslounge, wachten. Dan de kleedkamer, alleen in één ruimte met Rod dick. Ijsberen, elkaar stiekem bespieden en dan kort voor ne gen uur richting stadion. Daar zijn net puinruimers van 'ground zero' geëerd, klinkt op zwepende rock-and-rollmu- ziek. Verkerk loopt naar binnen, met een nerveus glimlachje op het gezicht. Tennis in New York, dat is show. Muziek tijdens de pauzes, ge schreeuw uit het publiek. In de ze honkbalstad wordt een toe schouwer uitgejouwd als hij na een misser van Verkerk de bal uit zijn handen laat glippen. Ballenjongens rollen die gele bolletjes niet, ze gooien ze over de volle lengte van de baan naar een collega. Verkerk kijkt, geniet, maar sluit zich af als het duel met die Ame rikaanse showbink begint. Die probeert hem bij het inspelen al te overdonderen door alle smashes loeihard weg te slaan. In de eerste servicegame poeiert Roddick, in rode broek en blauw shirt, al opslagen met meer dan 215 kilometer per uur richting de Nederlander. „Ach," zegt Verkerk, „mijn hardste service zat ook tegen de 215 kilometer. Volgens mij een persoonlijk re cord," Opstandig Miguel Janssen, de conditietrai- ner van de Alphenaar, filmt de unieke gebeurtenis. Japie zit met een oranje pet op het hoofd in de spelersbox. Het publiek wordt opstandig als het score bord hapert en verkeerde stan den doorgeeft. En Verkerk, die blijft rustig. Stunten lukt niet, zoals Paul Haarhuis in 1989 in New York deed tegen John McEnroe. Die debuteerde toen ook als 23-jari- ge en vertelde op de persconfe rentie dat hij van Mars kwam. „Toch ben ik trots," stelt Ver kerk. „Ik heb gevochten. Mis schien heb ik fouten gemaakt, had ik sommige situaties anders moeten aanpakken. Ik zou het niet weten. Door de entourage zijn bepaalde zaken compleet langs me heen gegaan. Puffend zit hij in de kleedkamer en probeert alle indrukken een plaats te geven. „Het is zo moei lijk uit te leggen hoe dit voelt, hoe mooi dit is. In de vorm die ik nu heb, had ik van menig tennis ser kunnen winnen. Maar Rod- Martin Verkerk werd hele dagen geconfronteerd met een Amerikaanse 'Roddick-mania'. „Ik werd he lemaal gek van die gozer." foto Ron Frehm/AP dick was te sterk, simpel. Ik heb geen set gepakt, maar dit is het mooiste moment dat ik ooit heb beleefd. Bij het inslaan stond ik gewoon te lachen, zo overweldi gend was het allemaal." Verkerk is ontgroend, kan haast geen entourage treffen die nog indrukwekkender is. Deze twee uur tennis zijn waarschijnlijk meer waard dan duizend uur trainen. Door de blessures van Richard Krajicek en Sjeng Schalken is de kans groot dat hij volgende maand in Finland zijn Davis Cup-debuut maakt. Een ijshockeyhal in Turku, Verkerk zal er niet van schrikken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22