Oorvijg slaat nergens op PZC Schilderen zit Pieter Boer in de genen Kabinet wacht vonnis in zaak kerncentrale af 17 Rechter geeft xtc-handelaren drie en vier jaar Hulptransport kunst cultuur Opvoeden :nf 2002 Expositie emaillen gerei en kinderserviezen verlengd lezers schrijven Watersnood WCT V WCT IV Zilt 2002 donderdag 29 augustus 2002 MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 37-jarige man uit Hoogvliet veroordeeld tot vier jaar cel we gens de productie van grote hoe veelheden xtc-pillen, hennep teelt en heling van goederen. Een 34-jarige inwoner van Rot terdam werd voor zijn aandeel bij de productie van amfetami ne veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Voorts kreeg een 36-jarige man uit Spijkenisse voor hand- en spandiensten 180 dagen, waar van 158 dagen voorwaardelijk en 240 uur taakstraf opgelegd. De Spijkenissenaar werd 4 maart dit jaar in Ouddorp aan gehouden met 18.000 xtc-pillen in zijn auto. Het was het topje van de ijsberg, want in Schie dam en in twee vakantiewonin gen in Ouddorp waren de pillen (500.000 stuks) in grote aantal len vervaardigd. De Zeeuwse politie startte vorig jaar het on derzoek, toen ze een inwoner van Sluis-Aardenburg op het spoor kwamen. Uit observaties bleek dat hij in Breda een afspraak had met de Hoogvlietenaar. Die onderhield samen met de Rotterdammer in Schiedam en Ouddorp xtc-pro- ductielijnen. In Schiedam werd ook een hennepkwekerij opge rold. Daarnaast werden in een loods van de Hoogvlietenaar een gestolen vrachtwagen, hon derd magnetrons en tweehon derd gestolen computermoni tors aangetroffen. Officier van justitie R. Ramme- loo had twee weken geleden bij de behandeling van de zaakcel straffen van zeven en vijf jaar geëist. SEROOSKERKE - De leden van de Schouwen-Duivelandse werkgroep van de Stichting Ne derland helpt Polen verzorgen in de eerste week van oktober weer een transport met hulp goederen naar Polen. Kleding voor kinderen en volwassenen en verder zijn ook allerlei soor ten kleine meubelen welkom. Wie voor deze zending kleding of andere spullen beschikbaar heeft, kan dat melden via tele foonnummer: 0111-673063. door Raymond de Frel Toen de tienjarige Robin Aarts uit Terneuzen gisterochtend de krant opensloeg, leerde hij een nieuw woord: 'oorvijg'. De leerling van basisschool Oude Vaart las het voorstel van minis ter Heinsbroek van Economische Za ken en kwam tot een opzienbarende conclusie. „Als dat gebeurt, zullen heel veel leerlingen zonder oren naar huis gaan." Heinsbroek vindt dat docenten onge hoorzame kinderen ongestraft een oor vijg mogen verkopen. In een notitie aan het kabinet, die eergisteren uitlekte, zegt hij zich grote zorgen te maken over het geërodeerde gezag van ouders en leerki'achten. Ouders hebben volgens hem de plicht hun kinderen op te voe den met het besef dat zij respect voor ouderen moeten hebben. Een ouder die op school verhaal komt halen omdat zijn kind een tik heeft gehad, dient vol gens de minister fors gestraft te wor den. Op de Zeeuws-Vlaamse basis- en mid delbare scholen heerst veelal verba zing over Heinsbroeks uitlatingen, niet in de laatste plaats omdat een minister van Economische Zaken zich over dit onderwerp uitspreekt. „Iedereen heeft een mening over ondemijs. Dat mag ook, maar in zijn functie moet Heins broek zich daar niet mee bemoeien. Ik zou zeggen: 'schoenmaker, hou je bij je eigen leest'. Volgens mij heeft Heins- broek een pr-man die ervoor zorgt dat zijn minister iedere week in de krant komt", aldus rector C. Hoek van het Zwin College in Oostburg. Zijn Hulster collega A. van Balen van het Reynaertcollege is het daar niet mee eens. „Heinsbroek is lid van de re gering en bovendien doelt hij op de normen en waarden in het algemeen." Hoek vindt dat het herstel van normen en waarden niet op de scholen gecon- centreerd moet worden. „Als school heb je natuurlijk een eigen taak, maar je mag de maatschappelijke ontwikke lingen ook niet uit het oog verliezen. Ik wil absoluut niet alle ouders over één kam scheren, maar het is zorgwekkend gesteld met de aandacht voor kinde ren." Rector E. van der Rijst van het Zelden- rust-Steelantcollege uit Terneuzen kan zich wel enigszins vinden inHeins- broeks opvattingen, al vindt hij het uit delen van tikken absoluut uit den boze. „Dat over die oorvijg is grote onzin, Veel leraren zien de terugkeer van de oorvijg niet zitten, ze kiezen er liever voor om een leerling te straffen door hem bijvoor beeld apart te zetten. foto Peter Nicolai maar hij rakelt wel iets op wat mijn hart heeft. Er moet iets veranderen in de manier waarop we met elkaar om gaan, maar zeker niet op deze wijze. Slaan is een teken van machteloosheid. Opvoeden is een kwestie van geduld en dat is er vaak niet. We hebben met el kaar een maatschappij gecreëerd waarin wensen heel snel moeten wor den vervuld. Pa wil een rustig kind. Niet op de lange termijn, maar gelijk, a la minute", aldus Van der Rijst. Directeur C. Dingemanse van de Ter- neuzense basisschool Oude Vaart moest smakelijk lachen om de uitlatin gen van Heinsbroek. „Als je het toe staat dat er oorvijgen worden uitge deeld, zet je het hele onderwijs op zijn kop. Klappen uitdelen wekt juist al leen maar agressie op. Actie is immers reactie. Kijk, je moet een kind wel eens corrigerend bij de arm kunnen pakken. Sommige kinderen hebben dat juist nodig. Maar pijn moet je ten alle tijde voorkomen." Zijn collega P. Risseeuw van de Prins Willem van Oranjeschool in Terneuzen stemt daar volledig mee in. „Met geweld los je helemaal niets op. Een klap valt op geen enkele ma nier goed te praten. Het zou ook heel krom zijn: als onderwijzer dien je toch het goede voorbeeld te geven?" S. de Mul van de rooms-katholieke ba sisschool Op de Hoogte in Terneuzen vindt de 'oorvijgnotitie' ook veel te ver gaan, al vindt ze wel dat er iets voor Heinsbroeks opvattingen valt te zeg gen. „Het invoeren van de oorvijg zal heus niet gebeuren, maar het is wel een signaal. Ik sta nu ruim 32 jaar voor de klas en concludeer dat er veel is veran derd. Sommige oudei's maken in het bijzijn van hun kind af en toe opmer kingen tegen ons die niet netjes zijn. Dan geef je niet het goede voorbeeld." Het advies van de Stichting Jeugdzorg Zeeland ligt in deze kwestie voor de hand. „Wij bevelen dit natuurlijk niet aan. Er zijn genoeg alternatieve straf fen mogelijk. Zet een kind bijvoor beeld even apart of neem het tijdelijk iets af wat hij of zij leuk vindt. Dat is veel beter dan het wapperen met de handjes", vindt preventiemedewerk ster B. Elenbaas. „Opvoeden is grenzen aangeven. Je mag niet alles laten gebeuren, maar je kan al veel voorkomen door het accent te leggen op lieve, aardige aspecten van het kind. Zeg dat hij of zij iets goed doet, dat voorkomt al heel veel nega tieve dingen." door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - In de Vlissingse galerie Kunst'ique loopt tot 13 oktober een expositie van olie verfschilderijen van Pieter Boer uit Vrouwenpolder. Boer (gebo ren in 1935) is gek op de zee en dat is aan zijn werk af te lezen; op bijna al zijn doeken zijn ha vens, schepen en stranden te zien. Vlissingen figureert regel matig in zijn werk, maar ook het Kanaal van Gent naar Terneu zen duikt op, de Strao in de Schouwse Westhoek, de Rotter damse haven en Colijnsplaatse kotters. „Het was als kind mijn grote wens om naar zee te gaan", ver telt Boei'. „Maar dat is er niet van gekomen omdat ik destijds in Zuid-Afrika woonde en ver plicht was om in vreemde krijgsdienst te treden, wanneer ik koos voor een maritieme op leiding. Dat offer was mij net iets te gi'oot, omdat ik dan mijn Nedeiiands staatsburgerschap zou verspelen." Bij wijze van alternatief besloot Boer zijn liefde voor het water met palet en penseel te bevredi gen - zonder overigens ooit een schilderkunstige opleiding te hebben gevolgd; Boer is volledig autodidact. Wel heeft hij zich verdiept in het werk van andere, door hem bewonderde kunste naars zoals de Amerikaanse il lustrator Carl Evers en de Ne derlandse maritieme schilder M. Drulman, alias Marinus de Jongere. Impressionisme Zijn favoriete stroming in de schilderkunst is het impressio nisme. De impressionisten meent Pieter Boer, zijn van alle schilders het beste in staat de beschouwer van een schilderij Advertentie festivalhart Abdij Middelburg TITANIC ENSEMBLE salonmuziek thé-dansant in de openlucht zo 1 sept 15u00 gratis Pieter Boer bij een deel van zijn werk, waaruit duidelijk zijn liefde voor het water blijkt. een totaalbeeld, een indruk, te verschaffen die direct aan- spreèkt. „De impressionisten appelleren direct aan mijn ge voel voor schoonheid", legt hij uit. „Als ik naar zo'n schilderij kijk, is er onmiddellijk sprake van een gevoel van herken ning." Dat de in Rotterdam geboren Boer in het dagelijks leven opto metrist (oogmeetkundige) is, is mooi meegenomen voor zijn schilderwerk. Een Engelse collega van hem die aan de universiteit doceerde, heeft Boer veel geleerd over de exacte werking van het mense lijk waarnemingsvei-mogen. Toch worstelt Boer nog dage lijks achter zijn schildersezel, omdat hij vindt dat zijn werk nog altijd voor verbetering vat baar is. „Er zijn van die schil ders die de kleuren op het water op zo'n knappe manier weten te treffen, dat je als het ware wordt uitgedaagd om op zoek te gaan naar hun geheim"zegt Boer, die niet te beroerd is om toe te geven dat zijn 'stapel mislukkingen' hoog is, maar nu toch ook het ge voel heeft dat het eindelijk, na vele jaren zwoegen, 'een beetje begint te komen'. Boer: „Het schilderen heeft er altijd in gezeten. Toen ik nog les gaf in de oogmeetkunde, lar deerde ik mijn betogen in de RENESSE - De wisselexpositie van wit emaille keukengerei en kinderserviesjes in museum De Blikvanger in Renesse is wegens de grote belangstelling gepro longeerd tot en met zaterdag 21 september. De collectie is sinds de start van deze tentoonstelling aan het be gin van de zomer aanzienlijk uitgebreid en groeit nog dage lijks. Volgens gastvrouw van het oude blikkenmuseum Annema- rie Heiligei's komen er steeds mensen op bezoek die zelf een aardig object voor deze presen tatie meebrengen en dat spon taan beschikbaar stellen voor de expositie. Ook in de collectie oude blikken zijn weer wat nieuwe aanwin sten, zoals een Spaans pillen- blikje uit 1913. De Blikvanger is geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema klas altijd met allerlei schetsen die ik met krijt op het bord te kende. Oud-collega's herinne- ren mij er nog wel eens aan dat dat hen destijds opviel. Het schilderen zit gewoon in mijn genen. Naast zee- en havengezichten hangen er van Boer een paar schilderijen van vliegtuigen in Kunst'ique. Enkele werden gemaakt op ver zoek van galerie-eigenaar Frank Bollebakker, die vroeger bij de KLM werkzaam was. De tentoonstelling wordt zater dag 31 augustus om 15.30 uur geopend door Cees van Woudenberg (lid van de KLM- directie), maar is nu al te bezich tigen. Galerie Kunst'iqueGroenewoud 56, Vlissingen. Open donderdag 11.00-18.00uur, vrijdag 11.00-20.00 uur, zaterdag 11.00-17.00 uur en op koopzondagen 13.00-17.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. grijpende besluiten te nemen over voor Zeeland belangrijke zaken, zonder dat men precies weet waar men over praat? Maar gelukkig komt er een voorlichtingsbijeenkomst op 12 september voor de statenleden over de WCT. De burger mag daar niet komen, die snapt daar toch niets van. Politieke verant- woordelijkheid? Ha, ha, een in houdsloos grapje. H.H. Vogel Hammarskjöldlaan 41 Middelburg 'Nieuw leven voor Noorse wo ning' (PZC 24-8) zal voor diege nen die de watersnoodramp 1953 bewust hebben meege maakt weer terug doen denken aan de genereuze steun die het buitenland ons bij deze ramp gaf. Een ziekenhuis te Zierikzee spreekt wellicht nog meer tot de verbeelding. Nu Duitsland, Oostenrijk en Oost-Europa een ramp treft, welke, materieel, de onze te boven gaat, zouden onze autoriteiten een oproep tot hulp moeten doen door bijvoorbeeld een bankrekening te openen. Overwogen zou kunnen worden om bedragen die gevoteei'd zijn voor de 2003 herdenking geheel of gedeeltelijk te bestemmen voor de slachtoffers aldaar. Het Promotiefonds voor Zeeland zou ook door hier aan bij te dra gen het grootste succes van zijn activiteiten boeken. A. Dirkzwager Oude Rijskweg 27 's-Heer Hendrikskinderen (vat Drie Nederlandse en twee Vlaamse schrijvers laten vertellen over het landschap. Een bewuste keus van publicist Kees Slager. Niet alleen vanwe ge de nauwe banden die het Zee land Nazomer Festival wil met Vlaanderen, ook omdat het toch de Vlaamse monniken waren die Zeeland voor een belangrijk deel hebben gemaakt. Een ver laat tribuut. Vandaar gisteravond een ge sprek met Geert van Istendael, een man naar Slagers hart. Hij schrijft mooie dingen over het Vlaamse land, maar kan ook woest worden over wat er met het landschap in dorpen en ste den gebeurt. Hij toont zijn be trokkenheid daadwerkelijk, zo als in het verzet tegen afbraak van Doel. Van Istendael opent ogen. Op meer beschouwende, meer weemoedige wijze doet Paul de Wispelaere - hij is vrijdag te gast - dat eveneens. De drie Neder landse schrijvers die in de serie literaire ontmoetingen aan het woord komen, hebben verge lijkbare invalshoeken. Geert Mak, die dinsdag het spits af beet, is fel in zijn visie over nieu we architectuur en het verklo ten van het landschap. Koos van Zomeren - vanavond aan tafel bij Slager - verheft het beschouwen van de natuur tot kunst. Hij brengt indringend de kleine elementen in het land schap onder de aandacht. Bij zijn optreden maakt een film ploeg opnamen, met het oog op een hem toegekende hoge prijs voor zijn inzet voor de natuur. Willem van Toorn - hij sluit za terdag af - is tegen nieuwe na tuur en vindt dat het Neder landse cultuurlandschap vooral moet blijven. Daarover zal Sla ger hem zeker aan de tand voe len en ook over de vraag in hoe verre het landschap van ons allemaal is en wanneer je wel of niet mag meepraten over veran deringen. De authentieke dor pelingen versus import. Slager voelt zich met het thema landschap als een vis in het wa ter. Hij heeft zelf duidelijk zijn wortels in het Zeeuwse land schap. Grote delen veranderden abrupt na de watersnoodi'amp van 1953. Met de literaire ont moetingen neemt Slager een voorschotje op de komende her denking van de ramp, waarbij de gevolgen voor het landschap zeker aan de orde komen. Middelburg, Prinsenlogement, Abdij. Aanvanq 19.30, zaterdaq 15.00 uur. Politieke vei'antwoordelijk- heid, wat betekent dat? Politie ke verantwoordelijkheid houdt in de verplichting die een be stuurder heeft aan degenen die hem gekozen hebben, de politie ke handelingen die hij heeft ver richt, uit te leggen. Wat komt daarvan terecht? Het onderzoek naar de verkeersstromen die de aanleg van een containertermi- nal met zich meebrengt en die zijn bepaald niet kinderachtig is niet op tijd klaar om 4 oktober een verantwoord besluit te ne men. Toch wordt het door Bruinooge doorgedrukt. Hij wenst niet dat deze kwestie gaat meespelen in de verkiezingen voor provinciale staten van maart 2003. En waai'om niet? Omdat hij bang is, dat men ein delijk eens beseft wat zo'n pro ject voor gevolgen heeft, vooral negatieve, voor Zeeland. De Kok doet het wat dat betreft be ter. Hij vindt dat de nieuwe pro vinciale staten zich moeten uit spreken over de toekomst van het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg, gezien o.m. de daaraan verbonden kosten. En terecht! En dat geldt niet voor de WCT, een project dat veel en veel meer invloed heeft op de provincie dan het plaatselijke ZBM in Domburg? Waar haalt men het lef vandaan om diep in- Studie gevolgen containerkade is te laat klaar (PZC, 21-08). Woensdag 21 augustus bezoch ten we de vergadering van de commissie economie van de provincie Zeeland, om gebruik te maken van het spreekrecht. Dat nog op zo'n korte termijn subsidie aangevraagd moet worden voor een onderzoek naar de verkeersovei'last tenge volge van de WCT, terwijl de be slissing 4 oktober zal worden genomen. We vroegen ons af hoe serieus neemt men de onderzoe ken? Bij agenda punt 6, dat een voorstel met deelname aan pilot duurzaamheidbalans van het ministerie van VROM. behan delde, gaven de meeste leden van de commissie economie zonder schroom toe, totaal niets van de stukken te hebben begre pen. Toch stemde men in met het voorstel. Het motto is blijkbaar: als je het niet snapt, dan stem je er mee in. Dat op deze wijze in commissievergaderingen be sluiten worden genomen is be angstigend voor onze provincie en doet het ergste vrezen voor de besluitvorming over de Wester- schelde Container Terminal. Wanneer gedeputeerde Bruin ooge naar aanleiding van een ondei*werp betreffende de WCT het woord neemt, hangt men tij dens zijn uitvoei'ige betogen aan zijn lippen en slikt men de aan gekondigde zegen voor Zeeland als zoete koek. Op kritische vra gen van Wiersma en Stoffels ko men hilarische antwoorden, want wie durft nog te twijfelen en vragen te stellen? Want je hoeft het echt niet te snappen! Je gaat er tenslotte vanuit dat de vooi'zitter van Zeeland Sea ports, tevens gedeputeerde van economie, altijd gelijk heeft. C.C. Steketee Ovezandseweg 5 Oudelande door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Economische Zaken hand haaft de rechtszaak over de slui tingsdatum van de kerncentrale Borssele. Woordvoerder L. van Zijp heeft dit gisteren bekend gemaakt. De rechtbank in Den Bosch doet 25 september uit spraak in de rechtszaak die nog is aangespannen door het kabi net-Kok. Staatssecretaris Van Geel van Milieu verklaarde in juli, kort na het aantreden van het zitten de kabinet-Balkenende, dat het beter zou zijn de rechtszaak over de sluiting van Borssele stop te zetten. De huidige rege ring van CDA, LPF en VVD wil de kerncentrale toch langer openhouden en daarover onder handelingen beginnen met de directie van Borssele. Het leek hem daarom goed de al sinds vo rig jaar lopende rechtszaak in te trekken. „We kunnen dan de be sprekingen over een nieuwe sluitingsdatum van Borssele met een schone lei beginnen", zei Van Geel. Het ministerie van Economi sche Zaken denkt daar als eerst verantwoordelijke voor de rechtszaak anders over, bleek gisteren desgevraagd uit de woorden van voorlichter Van Zijp. Volgens hem is het 'wel zo netjes eerst de uitspraak van de rechtbank in Den Bosch af te wachten alvorens in overleg te treden met de leiding van de kerncentraleEen uitnodiging voor een eerste bespreking tus sen Economische Zaken en de directie van Borssele is nog niet de deur uit. In de rechtszaak eist de rijks overheid dat eigenaar EPZ van de kerncentrale Borssele zich aan een afspraak uit 1994 houdt. Deze afspraak, gemaakt tussen het Rijk en de toenmalige koepel van elektriciteitsbedrij ven SEP, hield in dat de kern centrale mocht worden gemo derniseerd én 1 januari 2004 moest sluiten. Kerncentrale exploitant EPZ acht zich daar echter niet aan gebonden en wil de energiefabriek langer open houden, waarbij 2013 als moge lijke einddatum wordt ge noemd. Omdat er in de Tweede Kamer sinds de verkiezingen van 15 mei een meerdei'heid voor het langer openhouden van Borsse le is, is de rechtszaak in een an der daglicht komen te staan. Wat de i-echter ook beslist, het kabinet zal in overleg treden over een verlenging van de ope ningstijd van de kerncentrale. Desondanks wil het ministerie van EZ, aldus woordvoerder Van Zijp, het vonnis afwachten, omdat de rechtszaak al zo ver is gevordei'd. Milieuorganisatie Greenpeace riep daar eind juli ook toe op, na de uitspi'aken van staatssecretaris Van Geel. Het stopzetten van de rechtszaak is het domste wat de rijksoverheid kan doen, zei campagnemede werker J. Thijssen in een reac tie, omdat zij daarmee haar on derhandelingspositie over de toekomst van Borssele ver speelt. Het Rijk wil EPZ tenslot te geen vrijbx'ief geven voor het langer exploiteren van de kern centrale, maar een nieuwe af spraak maken over een verleng de exploitatieduur. Advertentie muziektheater op locatie bij Goes ZWARTE VOGELS IN DE BOMEN ontroering waar ontreddering troef is wo 28 t/m za 31 aug en di 3 t/m za 7 sept 20u30/€20,= boerderij Hongersdijk, Roodewijk zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17