Angst voor onrust op Noordzee PZC PZC Dokbrug blijft nog dicht voor auto's Slachtoffer brand was bewoner pand Multifunctioneel gebouw heet Palet België onderzoekt fraude Zeeuwse mosselen Burgemeester houdt Rijk verantwoordelijk voor uitzetten illegalen Faillissement schokt personeel meubelzaak 15 Gemeenten willen harde afspraken over komst Spaanse en Portugese vissers Bannister speelt in Jacobskerk Concert afgelast Veere wint zaak tweede woning Tien maanden cel voor inbreker Proces-verbaal voor baldadigheid Vragen CDA over stadskantoor Tweetal gepakt voor scooterdiefstal Fiets ontkleed in Souburg Motor keert niet terug van proefrit Nieuw seizoen aan activiteiten in Dauwendaele agenda donderdag 29 augustus 2002 door Jacques Eestermans YERSEKE - In België wordt on derzoek gedaan naar de vers heid van Zeeuwse mosselen. Er zou weieens gerommeld worden met de verpakkingsdatum. Vol gens de Vereniging Mosselhan- del Yerseke gebeurt dat hooguit per ongeluk. „Klanten hoeven daar niet bang voor te zijn. Ze moeten op de houdbaarheidsdatum letten", reageert voorzitter Jaap Hol- stein namens de mosselhande laren in Yerseke. Het Belgisch Instituut voor Veterinaire Keu ring (IVK) onderzoekt de ver pakkingsdata van Zeeuwse mosselen. Dat gebeurt op verzoek van een restauranthouder uit Hasselt die afgelopen weekend bij de groothandel mosselen haalde. Hij ontdekte dat de mosselen volgens het etiket maandag, een dag later, waren ingepakt. Ver bolgen meldde hij zich bij het IVK dat de restauranthouder liet weten dat het wel vaker ge beurde. „Om de mosselen verser te laten lijken dan ze in werkelijkheid zijn", aldus het Instituut. Grote onzin, verzekert Holstein. „Als het al eens gebeurt, is het zeker niet met opzet. Die ver pakkingsdatum is niet eens zo belangrijk. Die staat erop om dat Brussel dat wilWij willen al veel langer een code, zo'n streepjescode. Dan kun je altijd de partij achterhalen. Wanneer opgevist, wanneerverpaktenga zo maar door." Veel belangrijker is de houd baarheidsdatum, zegt Holstein. Niets mis „Daar moet de consument goed op letten. Met die datum is in ie der geval niets mis. Dat wordt uitermate streng gecontroleerd. Terecht. Trouwens, de houd baarheid van een pak melk is toch ook veel belangrijker dan het moment waarop de koe ge molken is?" Evenals het Belgische IKV zegt de Nederlandse Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees van het ministerie van Land bouw wel eens verkeerde inpak- codes tegen te komen. „Maar niet in die mate dat het veront rustend is", aldus een woord voerster van die rijksdienst. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Europese Commissie moet snel een goede regeling treffen voor de toela ting van Spaanse en Portugese vissers tot de Noordzee vanaf 1 januari 2003. De visserijge meenten in Nederland vrezen anders 'verhitte gemoederen en ongewenste situaties op zee', hebben zij gisteren geschreven aan Eurocommissaris Fischler van Visserij. De Nederlandse visserijge meenten, waaronder Vlissin- gen, Reimerswaal, Noord-Be veland, Schouwen-Duiveland VLISSINGEN-PeterBannister verzorgt morgen het middag pauzeconcert in de Sint Jacobs kerk in Vlissingen. Het concert begint om twaalf uur. Bannister is een Engelse organist die woonachtig is in Parijs. Op het programma staan werken van Purcell, Bach, Alain en werken van Bannister zelf. ZOUTELANDE - Het zomer avondconcert dat voor van avond gepland stond in de Ca- tharinakerk in Zoutelande is wegens ziekte van organist Margreet de Jong afgelast. Het concert zou om 20.30 uur begin nen. en Goedereede, reageren op voorstellen voor een toekomstig Europees visserijbeleid. Euro commissaris Fischler heeft die voor de zomer gepresenteerd. De visserijgemeenten én -pro vincies ondersteunen het alge mene uitgangspunt van de Eu ropese Commissie dat óók in het belang van de visserij moet wor den gestreefd naar een duur zaam beheer van visbestanden. Juist de toelating van Spaanse en Portugese vissers tot de Noordzee vanaf volgend jaar kan daarmee op gespannen voet staan, stellen zij. Nieuw is de komst van de Spanjaarden en Portugezen niet. Bij de toetre ding van Spanje en Portugal tot de Europese Unie in 1986 is dat al afgesproken. Alleen, het mo ment komt erg dichtbij en wa terdichte afspraken zijn er nog steeds niet. De Spanjaarden en Portugezen mogen officieel uitsluitend op niet-gequoteerde vissoorten vissen op de Noordzee, maar dat kan bijna niet zonder ook ge quoteerde vissoorten zoals schol, tong en kabeljauw te van gen. Omdat met name het kabel- jauwbestand er slecht voor staat en ook de schol- en tong quota niet overlopen, kan dat tot onrust leiden, vrezen de bur gemeesters van de visserijge meenten. Zij zijn verantwoor delijk voor de openbare orde en veiligheid. Inkrimpen Los van de komst van Spaanse en Portugese vissers maken de Nederlandse visserijgemeenten door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Dokbrug in Middelburg blijft voorlopig afgesloten voor auto's. Een tij delijke reparatie zou vijftigdui zend euro kosten. Het college van B en W heeft dat geld niet beschikbaar. Volledige restau ratie kost 2,3 miljoen euro. De gemeente heeft slechts een half miljoen gereserveerd. De Dokbrug tussen de Maisbaai en de Kinderdijk is sinds 25 juli dicht voor auto's. Door slijtage is het onverantwoord om met zware voertuigen over de brug te rijden. De gemeente heeft al jaren plannen om de oude brug te restaureren. Het college wil de Dokbrug het liefst in oude glorie herstellen. Een restaura tieplan gaat uit van het gebrui ken van nog bruikbare delen van het monument en de kade- wanden. De brug, aldus het college, is een onmisbare schakel voor auto's. Bedrijven op de Kinderdijk zijn bereikbaar door de Dokbrug en ook de huisvuilwagens maken REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail; redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en -provincies zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe Europese visserijbeleid voor de werkgelegenheid, zowel op zee als in de visverwerkende indu strie. Eurocommissaris Fischler wil de Nederlandse vloot fors laten inkrimpen, al heeft hij dat later genuanceerd. Voor de visserij gemeenten is een forse inkrimping onverteer baar, maar zij realiseren zich tegelijkertijd dat een verdere verkleining van de vloot onver mijdelijk is. De belangstelling voor sanering van schepen is groot de laatste tijd, vanwege de lage visquota én gebrek aan per soneel. Om vissers die stoppen aan ander werk te kunnen hel pen, vragen de gemeenten Euro pese steun. Want zeker in plaat sen waarin visserij erg belang rijk is, zoals in Urk en de Kop van Goeree, is het volgens de briefschrijvers 'geen gemakke lijke opgave om vervangende werkgelegenheid te vinden'. Rondom de uitgebrande woning aan De Stoppelaartuin in Middelburg wordt asbest verwijderd. gebruik van de brug. Ook veel fietsers en voetgangers rijden en lopen over de Dokbrug. Een klemmend probleem is dat een nieuwe brug altijd open moet kunnen, omdat de jachthaven vlakbij de Dokbrug ligt. Het Ingenieursburo Amsterdam (IBA) heeft een plan gemaakt voor restauratie. Dat is beoor deeld door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De ge meente kreeg echter geen subsi die, omdat het plan op een aan tal onderdelen tekortschoot, waaronder een kostenraming. Dit voorjaar deed de gemeente Middelburg een nieuwe poging. Ook nu viste het college achter- het net. Twee projecten uit de gemeente Veere kwamen in aan merking voor de riante kanjer regeling. Uit een nieuw onderzoek is naar voren gekomen dat de brug nog wel geschikt kan worden ge maakt voor auto's met een maximaal gewicht van twee duizend kilo. Het gaat dan om een tijdelijke oplossing, die vijf tigduizend euro kost. Het colle ge besloot deze week dat het een andere weg inslaat. Het bedrijf Hollandia Kunst werken, Service en Onderhoud heeft de gemeente gewezen op de mogelijkheid om subsidie aan te vragen bij de Stichting Recreatietoervaart Nederland. Die stichting is een samenwer kingsverband tussen de ANWB, de watersportorganisaties, wa terschappen, provincies en vier ministeries. De stichting inves teert onder meer in de verbete ring van brug- en sluisbedie- ning. „We gaan nu bekijken of we op andere manier het ontbrekende bedrag van 1,8 miljoen euro bij elkaar kunnen krijgen", aldus wethouder A. van 't Westeinde. Ook wordt overwogen de brug over te dragen aan de BV Monu- mentenbeheer, die sneller en simpeler in aanmerking kan ko men voor subsidie. Lukt de fondsenwerving niet, dan moet het college de brug afschrijven en zoeken naar een nieuw en dus goedkoper ontwerp. Restaura tie uit eigen zak is onbetaalbaar. Van 't Westeinde kon gisteren niet aangeven hoe lang het duurt voor er duidelijkheid is over mogelijke subsidietoezeg gingen. „Maar als blijkt dat het jaren gaat duren, dan zullen we toch iets moeten doen aan de Dokbrug." Hij overweegt dan om alsnog vijftigduizend euro uit te trekken voor een tijdelijke opknapbeurt. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het stoffelijk overschot dat dinsdag werd aangetroffen in een uitgebrande woning aan De Stoppelaartuin in Middelburg, is van de vennis- te 38-jarige bewoner. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De woning brandde in de nacht van maan dag op dinsdag uit. Onderzoek toonde dinsdag aan dat bij de brand asbest was vrij gekomen. De gemeente Middel burg nam geen risico en besloot een kleine veertig bewoners tij delijk te evacueren. Een deel daarvan mocht dinsdagavond terug naar huis. Voor tien tot vijftien bewoners uit De Stoppelaartuin duurde de overlast een dag langer, om dat het asbestreinigingsbedrijf alleen bij daglicht kon werken Het onderzoek naar mogelijk vrijgekomen asbestdeeltjes als gevolg van de brand werd giste ren afgerond. De conclusie luid de dat er geen sprake was van asbestgevaar. Eén spoor In slechts één monster werd een spoor gevonden van asbest. Dat monster werd aangetroffen op het perceel van de uitgebrande woning. Bij verder onderzoek foto Ruben Oreel op de locatie is geen enkel spoor van asbest gevonden. Een gespecialiseerd bedrijf is nog bezig de brandresten in en rondom De Stoppelaartuin op te ruimen. Om vijf uur gistermid dag werd een groot deel van de straat, en het gebied dat direct grenst aan de drie door de brand beschadigde woningen, vrijge geven. De plaatsen die vandaag nog worden schoongemaakt, zijn afgesloten met een hek. DEN HAAG - De gemeente Veere heeft opnieuw een zaak voor de Raad van State gewonnen over het niet-permanent bewo nen van een huis in Vrouwenpolder. Het gaat om de ouderlijke woning van de in Rijswijk wonende M. Tilroe. Zij is regelma tig in Vrouwenpolder, maar verblijft er niet permanent. Dat mag niet, volgens een verordening van de gemeente Veere, omdat tweede womngbezit in de dorpen de leefbaarheid aan tast. De Rijkwijkse gaf aan permanent in Vrouwenpolder te willen gaan wonen. Ze kan echter nog niet verhuizen uit Rijs wijk, omdat zij geregeld om medische redenen in een Haags ziekenhuis moet zijn. De Raad van State liet zich niet vermur wen en stelde Veere in het gelijk. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige man uit Vlissingen voor diefstallen en oplich ting veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Aan slachtoffers moet hij 450 euro betalen. De diefstallen werden oktober vorig jaar gepleegd in Vlissingen. Ook lichtte hij een man op door hem goederen af te troggelen. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 18-jarige Vlissinger op de bon geslingerd. Agenten zagen de jongen op de Bosschaartweg in Middelburg fietsen met een terrasstoel achterop. Hij bleek deze kort daar voor meegenomen te hebben van het terrein van McDonalds. MIDDELBURG - De CD A-fractie in Middelburg wil weten of het stadskantoor gebouwd kan worden binnen het beschik baar gestelde budget. Daarnaast vragen de christen-demo craten of er op de ontwikkeling van het hele Stationsgebied mee- of tegenvallers zijn te melden. De fractie is ook be nieuwd of het college al subsidie binnen heeft van het Rijk voor het busstation. Het CDA heeft schriftelijke vragen ge steld over de bouw van het stadskantoor en de parkeergarage. VLISSINGEN - Twee Vlissingers van 26 en 28 jaar zijn in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden op verdenking van diefstal van een scooter. De scooter werd eerder die nacht gestolen vanuit de Scheldestraat en is inmiddels gevonden. OOST-SOUBURG - Een fiets die dinsdagavond in de Spoor straat in Oost-Souburg stond, is vernield en ontdaan van al lerlei accessoires. Tussen zeven uur en half negen 's avonds werd het slot vernield. Een kabel, de fietscomputer, fietstas sen en de pomp werden weggenomen. De jasbeschermer, de trappers en de lak werden beschadigd. THOLEN - Een onbekende man heeft dinsdagavond in Tho- len-stad een motor niet teruggebracht na een proefrit. De man had gereageerd op een advertentie van een particulier die zijn motor te koop had aangeboden. Het voertuig heeft een waarde van een paar duizend euro. door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Het multifunctionele ge bouw in het hart van de Middelburgse Ma- gistraatwijk heet voortaan Palet. Gisteren maakte wethouder A. van 't Westeinde (Cul tuur en Onderwijs) de naam bekend tijdens de prijsuitreiking in het stadhuis van Mid delburg. De bedenker van de naam is toe valligerwijs de voorzitter van het bestuur van de Archipelscholen, C. Kuijvenhoven. Het gebouw huisvest onder meer twee ba sisscholen (waaronder een van Archipel), kinderopvang en een verenigingsgebouw. De gemeente heeft een prijsvraag uitge schreven voor een naam, omdat 'multifunc tionele accommodatie' zo omslachtig is, volgens Van 't Westeinde. „De jury wilde de meest pakkende naam die niet te lang mocht zijn en Nederlands moest klinken. Ook moest de naam creativiteit uitstralen en iets zeggen over de activiteiten die in het ge bouw plaatsvinden", aldus de wethouder. De winnaar heeft drie namen ingediend voor de prijsvraag. Naast Palet had hij Tref punt en Coloriet op zijn lijstje staan. „Tref punt vond ik zelf eigenlijk ook al niet zo leuk, omdat het een beetje oubollig klinkt. De andere naam vond ik wel toepasselijk. Coloriet staat voor een soort vermenging van kleuren. Het probleem met die naam is dat hij een beetje moeilijk is." De architect van het gebouw, G. van Beb- ber, heeft een ontwerp voor de naam ge- C. Kuijvenhove (links) ontvangt zijn prijs voor het bedenken van een naam voor het gebou wencomplex van de brede school in Middelburg van wethouder A. van T Westeinde. Hij was de bedenker van de naam Palet. foto Mechteld Jansen maakt zoals die op het gebouw bevestigd wordt. De letters van het woord Palet ko men boven elkaar aan de zijkant van het ge bouw te hangen als een soort uithangbord. Het is de bedoeling dat de naam bevestigd is voor de officiële opening op 17 oktober. door Jeffrey Kutterink GOES - Meubelzaak Interieur Totaal in Goes is gisterochtend door de rechtbank in Middel burg failliet verklaard. Deson danks blijft de winkel tot en met zaterdag open. De dertig werk nemers staan op straat, zeven tien hebben nog geen ander werk gevonden. Het personeel reageert geschokt en is verbit terd. Interieur Totaal opende in okto ber 2000 met een 'alles voor wonen'-concept. In de PZC van 14 augustus weet eigenaar A. Flikweert de toen nog aan staande opheffing van de zaak aan de huidige staat van de meubelboulevard in Goes. Nu het faillissement door de rechtbank is uitgesproken, treedt het personeel naar bui ten. Het is verbitterd over de gang van zaken. In een brief aan de klanten leggen werknemers uit dat ze nooit goed op de hoog te zijn geweest van de situatie. Ze moesten van ongeruste fa brikanten horen wat er gaande was. De medewerkers voelen zich bestolen. „Wij willen met deze brief aan klanten en fabri kanten uitleggen dat we tot op de laatste dag geprobeerd heb ben om het voor u goed te doen. Wij voelen ons bestolen. Nog minder dan een vuilniszak. Die bindt men netjes dicht en zet men aan de straatkant." Het personeel adviseert mensen die gekochte spullen ter opslag in de zaak te hebben staan, deze zo snel mogelijk op te halen. Inmiddels is een curator aange steld. De FNV zegt niet op de hoogte te zijn gebracht van het faillissement. De CNV-bestuur- der was niet bereikbaar voor commentaar, net zo min als ei genaar Flikweert. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Niet de ge meenten, maar de rijksoverheid faalt als het gaat om de uitvoe ring van de Vreemdelingenwet. Dat is de reactie van de Vlissing- se burgemeester A. van Dok van Weele op uitspraken van LPF-minister Nawijn in de Volkskrant. Nawijn stelde dat gemeenten niet meewerken aan het uitzetten van illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers. „Dat doen we wel. We zetten de mensen het huis uit, maar het Rijk verzuimt ze vervolgens het land uit te zetten. Dat is incon sequent." Door deze halve maatregel zwerven asielzoekers op straat, waardoor overlast ontstaat en gemeenten in de problemen ko men. „Dit geeft te veel onrust. Wij, alle Zeeuwse gemeenten doen hieraan mee, steunen daarom stichtingen die de men sen onderdak bieden, zoals de hulporganisatie INLIA. De op vang is gekoppeld aan begelei ding van de asielzoekers bij MIDDELBURG - Het achttien de seizoen van het activiteiten centrum in ontmoetingscen trum Dauwendaele gaat op maandag 2 september in. Het Sociaal Kultureel WerkMiddel- burg presenteert van twee tot vier uur 's middags alle bezighe den. De dag is bedoeld om kennis te maken met de activiteiten en voor de eventuele inschrijving van belangstellenden. Het activiteitencentrum is op gezet voor mensen vanaf acht tien jaar met een laag inkomen. De activiteiten die worden geor ganiseerd zijn ondermeer schil deren, handvaardigheid, Frans, computercursussen, klaverjas sen en beweging voor ouderen. Het centrum is geopend op maandag, dinsdag en donder dagmiddag van half twee tot half vijf. Op woensdagavond is er een keramiekgroep. In veel groepen is nog plaats voor geïn teresseerden. terugkeer naar het land van her komst." Van Dok verwijst naar een aan vullende opmerking van Na wijn over het vreemdelingenbe leid. „Hij heeft ook gezegd dat hij zal onderzoeken of de rijks overheid de uitgeprocedeerde asielzoekers daadwerkelijk het land uit kan zetten. Daardoor zou een deel van de onvrede bij gemeenten zijn weggewerkt." Slechts een deel, beklemtoont ze, want Van Dok vindt dat de strenge terugkeerregel niet moet gelden voor asielzoekers die al lange tijd in Nederland verblijven. „Kinderen die hier al tien jaar wonen, zijn toch vol strekt Nederlandse kinderen. We moeten asielzoekers die on der de oude vreemdelingenwet zijn binnengekomen een selec tief pardon geven." Dichtgedraaid Op het moment dat een vluchte ling uit huis wordt gezet, kan hij ook geen aanspraak meer ma ken op verzekeringen. „Alle knoppen worden dichtge draaid, maar hij wordt nu niet het land uitgezet. Dat is krom." Een meerderheid van de Vlis- singse gemeenteraad steunde dit voorjaar het voorstel van Vluchtelingenwerk Nederland om alle asielzoekers die langer dan drie jaar in Nederland ver blijven, een verblijfsvergun ning te geven. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur. Koersbal; MIDDELBURG-Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Kuiperspoort (MIKV), 18.30-21.00 uur: Open Avond; Kinderdijk 72 Home-Start Walcheren, 19.00-21.00 uur: Inloopavond; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur. Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15