verras Geloof in toekomst verschilt Ordina ziet omzet met vijf procent teruglopen Greenpeace verwijt Wij ma illegaal hout kappen in Kameroen I GrafiyWNF-Rangerposter Consumenten zijn somberder dan ondernemers over economie Vliegen naar verre oorden flink duurder Laarzen niet aan te slepen 1 i mus Glittershirt, 100% katoen. 122-176 vanaf g?5 Corduroy rokje, katoenen stretch. 122-176 vanaf 14.95 Verrassend... C&A Advertentie) woensdag 28 augustus 2002 van onze redactie economie DEN HAAG - De ondernemers in Nederland hebben meer ver trouwen in de toekomst van de economie dan de consumenten. Dat blijkt uit twee onderzoeken van het CBS die gisteren zijn ge publiceerd. Het producentenvertrouwen, de stemmingsindicator van de on- dernemers in de industrie, is in juli 2002 sterk verbeterd en uit gekomen op 1,5. In juni lag de stemmingsindicator nog op min 2,9. Uit de zogenaamde Con junctuurtest van het CBS blijkt verder dat de ondernemers vooral hoopvol zijn gestemd over de periode augustus tot en met oktober. De orderpositie lag eind juli op 93,4. Dat was 0,1 procentpunt hoger dan in juni. De orderontvangsten zijn in vergelijking met de voorgaande maand wel een fractie terugge lopen, maar de afname was min der groot dan gebruikelijk in deze tijd van het jaar. Het oor deel van de ondernemers over de orderpositie is in alle sectoren wat positiever. De zonnige stemming geldt niet voor alle onderdelen van de be drijvigheid, meldt het CBS: on danks de verbeteringen ver wacht per saldo twaalf procent van de ondernemers de komen de drie maanden minder men sen in dienst te hebben. Merkwaardig is dat de onderne mers hun vertrouwen vooral ba seren op een verwachte stijging van de productie van consump tiegoederen in de komende drie maanden, terwijl juist het con sumentenvertrouwen volgens een ander onderzoek van het CBS in de maand augustus is ge daald. Dat betekent dat de con sumenten verwachten juist minder spullen te kopen. Het was de zevende maande lijkse daling op rij in het consu mentenvertrouwen. De zoge naamde vertrouwensindex ligt nu op min 27, drie punten lager dan in juli. Hiermee is het ver trouwen, of het gebrek daaraan, gelijk aan het dieptepunt van maart 1993 in de vorige periode van economische teruggang. De daling van het vertrouwen in augustus hangt volgens de on derzuekers van het CBS vooral samen met een negatiever oor- I deel over het economisch kli- maat en iets minder met een la gere koopbereidheid. Duurzaam Over de eigen financiële positie is de consument voor het eerst dit jaar niet negatiever gewor- den. al blijkt dat consumenten vooral duurzame artikelen va- kanties en uitgaan als bezuini gingsposten zien bij inkomens daling. GPD/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Greenpeace en de Engelse milieuorganisatie Forest Monitor zeggen bewijzen te hebben van illegale houtkap in Kameroen door het Neder landse bedrijf Wijma. Onderzoek ter plekke zou uit wijzen dat Wijma een vergun ning voor het ene bosgebied heeft gebruikt om in een ander gebied te kappen. De onderzoe kers tonen aan dat boomstam men met het Wijma-logo vijf ki lometer buiten het gebied lagen waar Wijma mag werken. Ook zijn wegen aangelegd om het hout te vervoeren, waardoor plantages van de lokale bevol king zijn verwoest. Het in Kampen gevestigde Wij ma erkent dat het vorig jaar fou ten heeft gemaakt, maar zegt dat die zaak inmiddels is recht getrokken. „Een opgewarmde hap van Greenpeace", meent di recteur D. Ouwehand. „Vorig jaar hebben onderaannemers hout gepikt bij de buurman. We hebben daar onze verantwoor delijkheid voor genomen. We zijn gestopt met die mensen, de controle is verbeterd en we ho pen dat het hiermee achter de rug is." Greenpeace kaart de zaak ook aan gezien de top in Johannes burg over duurzame ontwikke ling. „Wat Wijma doet in Ka meroen is slechts een voorbeeld van wat bedrijven wereldwijd doenwinst maken ten koste van milieu en lokale bevolking", al-1 dus Greenpeace. Zonder bin- I dende internationale afspraken i is duurzame ontwikkeling niet mogelijk, zegt de organisatie „Dat is de enige manier om ille gale praktijken en andere vor men van destructief gedrag door het bedrijfsleven tegen te gaan en te bestraffen. Het meeste van net gevonden hout is azobé, een houtsoort die in de grond-, weg- en water bouw wordt gebruikt, eenspeci alisatie van Wijma. De Nederlandse overheid is een be langrijke klant van het bedrijf I Greenpeace stuurde minister De Boer van Verkeer en Water staat gisteren hierover een brief Daarin staat het verzoek geer. j hout meer af te nemen bij Wij-1 ma, totdat het bedrijf kan aan- j tonen dat zijn hout afkomstig is uit legale en duurzame houtkap Wijma meent dat beide milieu- j organisaties zich voor hei karretje laten spannen van con currenten van het bedrijf. Ou- I wehand zegt bewijzen te heb- ben dat een 'hetze' tegen zijn bedrij f wordt gevoerd. Hij zegt bezig te zijn met een ju-1 ridische aanpak van de bednj- ven die Wijma onheus bejege nen. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De omzet van ICT-dienstverlener Ordina is in de eerste zes maanden van dit jaar uitgekomen op 205,4 miljoen euro. Dat is een daling van 5 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De nettowinst voor af schrijving van goodwill daalde van 15,2 miljoen euro naar 9,7 miljoen euro. Door het verslechterde econo misch klimaat stellen veel klanten hun opdrachten uit. Lopende projecten worden bo vendien afgeslankt of zelfs stopgezet. Daardoor staan de prijzen onder druk. De markt voor de ICT-dienst- verlening is in de eerste zes maanden van dit jaar met 12 tot 15 procent gekrompen, stelde het bedrijf gisteren. In Nederland zakte Ordina 's om zet autonoom, dus zonder het effect van overnames, met 9 procent. „We hebben per saldo markt aandeel gewonnen", zei be stuursvoorzitter R. Kasteel. „We hebben relatief succesvol gepresteerd. Daarom staan we er beter voor dan wie dan ook. De dalende ICT-investeringen zijn het stevigst voelbaar in de telecom, media en sociale ze kerheid. Dat laatste komt vol gens Ordina door de recente fusie van de uitvoeringsinstel lingen tot het UWV (Uitvoe ringsorgaan Werknemersver zekeringen). „Daar worden investeringen nog even vastge houden. Ik vernacht omzet groei in 2003." Over telecom is Kasteel niet erg optimistisch. „Ik verwacht dit jaar en volgend jaar niets van die markt." Desalniette min blijft Ordina in de tele- commarkt actief. „Het moet een keer weer aantrekken. Stroomlijnen De onderneming gaat de orga nisatie verder stroomlijnen om de efficiency te verbeteren. Zo komt de afdeling Sociale Ze kerheid onder de vleugels van Public. Dat moet in 2003 tot meer kos tenbesparingen leiden. „Let wel", doceert Kasteel. „Het gaat hierbij niet om een groot schalige reorganisatie. Het zou kunnen dat hier en daar een baan vervalt, maar het gaat om integratie van verschillende onderdelen." Ordina haalt 47 procent (was 43 procent) van de omzet van de tien grootste klanten (onder meer ABN Amro, ING, Philips, de ministeries van Justitie, - Financiën, -Verkeer en Water- staat en de politie). Ordina wil I daar meer nadruk op leggen. Ergens volgend jaar wil het be- I drijf tot de top drie van 's lands automatiseerders behoren. De JI onderneming staat nu nog op plek vijf. Voor het gehele jaar verwacht Ordina geen verbeteringen. De omzet zal in de tweede helft vergelijkbaar zijn met die van i de eerste zes maanden. Banen Ordina zegt tijdig op de ver slechterde marktsituatie te hebben gereageerd met onder meer bezuinigingen. Daarbij j vervielen in de afgelopen zes maanden 250 banen. Ook maakt het bedrijf minder gebruik van ingehuurde krachten. Bij het ict-bednjf werken bijna 4000 mensen. ANP Stoer ruitshirt, 100% katoen. 92-122 12.95 Trui, 100% katoen. 92-122 AMSTERDAM - Met het vlieg tuig vanuit Europa naar verre bestemmingen reizen is de afge lopen jaren flink duurder ge worden. De prijzen voor korte vluchten binnen het continent lijken te stabiliseren, zo bleek gisteren uit de index over het tweede kwartaal van American Ex press Corporate Travel dat de luchtvaartarieven analyseert. De prijzen binnen Europa blij ven op gelijk niveau door uitbreiding van de routes van budgetmaatschappijen en de toename van treinreizen. Tradi tionele maatschappijen reage ren hierop door op de goedkope re tickets het minimumverblijf en de zaterdagnachtverplich ting af te schaffen. Vooral de tarieven voor zaken reizen in de businessclass naar het Verre Oosten en Oceanië zijn respectievelijk 3 procent en 9 procent duurder geworden in vergelijking met het tweede kwartaal vorig jaar. Vanuit Ne derland zijn de dure tickets naar deze bestemmingen zelfs met 15 procent gestegen. De tarieven vanuit Nederland naar Noord-Amerika stegen met 14 procent voor de eerste klas en met 9 procent voor busi nessclass. In Europees verband gingen de prijzen met 6 procent en 7 procent omhoog. De verwachting is dat de tarie ven op transatlantische routes volgend jaar met 10 procentstij gen. ANP Basic mouw 100% katoen. 92-122 Toffe broek, 100% katoen. 92-122 12.95 Denim met kniestukken, 100% katoen. 92-122 RAALTE - Bij 's werelds grootste laarzenfabrikant Hevea BV in Raalte vinden de laarzen vandaag de dag gretig aftrek. Door de wa teroverlast van de laatste weken is de vraag naar professionele laarzen flink gestegen. Jaarlijks worden er, samen met de buitenland se Hevea-vestigingen, zo'n 3,5 miljoen paar laarzen geproduceerd. foto Koen Suyk/ANP Dubbel cool gevoerde broek. 122-176 vanaf 7.95 capuchon Glamour glittershirt, 100% katoen. 122-176 vanaf Bij aankoop van kinderkleding. Zolang de voorraad strekt. Kleurrijke trui. 92-122 Streepshirt, 100% katoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6