Dorp vreest verdere teruggang Onderzoek WCT begon jaar terug Ruilverkaveling Philippine wordt weer opgepakt Familie Maas zet poort tuinen open Vlissingse wordt gek van carillon Raadslid wil behoefte inspraak bij keuze burgemeester peilen Belgische drankrijder mag negen maanden niet achter het stuur Wensenlijst Kloosterzande Buurtfeest in De Linie wijk agenda Mini-exposities Orgelconcert in kerk Breskens door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De her indeling in Oost-Zeeuws- Vlaanderen mag niet ten koste gaan van de kern Kloosterzan de. Het dorp moet blijven zoals het is, met de voorzieningen die er nu zijn. De inwoners van Kloosterzande zijn betrokken bij hun dorp. Dat bleek tijdens de tweede bewo nersavond waar de concept kernbeschrijving van het dorp werd behandeld. Scoop, het Zeeuws instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur, had na de eerste bewonersavond in mei al le wensen en aandachtspunten van de dorpelingen genventari- seerd. Het resultaat is een om schrijving van Kloosterzande, een beleidsdocument voor het dorp in de nieuwe gemeente Hulst. Van de nieuwe gemeente Hulst verwachten de inwoners van Kloosterzande initiatieven om de voorzieningen goed op HULST - Voor de zesde maal houdt de Liniewijk in Hulst dit weekend een buurtfeest. De bewoners zetten aan het Hoefblad een grote tent op en die wordt vrijdagavond inge wijd met een kaartprijskamp. Zaterdag is er een lawaaiop- tocht voor de jeugd en na een ballonnenwedstrijd volgt de start van een serie waterspelen. Volwassen kunnen de basi liektoren en beklimmen en een nertsenfarm bezoeken. Verder is er dwergwerpen, een quiz, een playbacjkshow en een geza menlijke maaltijd. peil te houden, vooral omdat er veel ouderen wonen. Er moeten voldoende winkels blijven. De inwoners zijn bang voor een leegloop. De laatste tien jaar is het aantal bij de winkeliersver eniging aangesloten onderne mers teruggelopen van 37 naar 24. De mogelijkheden om het winkelaanbod uit te breiden worden vooral beperkt door het hoge startkapitaal dat een be ginnende ondernemer tegen woordig nodig heeft. De gezondheidszorg in de zin van bereikbaarheid van huisartsen is een punt van zorg. De avond en weekenddiensten van de drie huisartsen in Hontenisse zijn sinds mei verplaatst naar het ziekenhuis in Terneuzen. Bewo ners vinden dit een bezwaar, ze ker voor ouderen. „Hier zijn we het mee oneens", was de mening van velen. „Een huisarts moetin Kloosterzande zitten." Veer De bewoners vrezen dat de be reikbaarheid van Kloosterzan de met het openbaar vervoer flink zal verminderen als de veerverbinding volgend jaar verdwijnt. Handhaving op het huidige niveau is zeker voor de toekomst van de jeugd belang rijk, die voor vervolgopleidin gen onder meer is aangewezen op de Bredabus. De verkeersveiligheid verdient verbetering. De verkeersrem mers aan de Cloosterstraat zijn slecht zichtbaar bij mist en re gen en de remmers maken het erg gevaarlijk voor fietsers. Kloosterzande dient in de toe komst ook meer cachet te krij gen. De inwoners vinden het niet echt mooi in hun dorp. Dat komt onder meer door de mini male groenvoorziening op veel plaatsen in het dorp. woensdag 28 augustus 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ineens was de maat vol voor de Vlissingse C. de Steur-Brunings. Zij stoort zich al jaren aan het carillon in de Sint Jacobstoren in Vlissingen. Vrij dagochtend speelt de beiaardier een paar uur achter elkaar en 'verder klinkt het carillon elk half uur tussen acht uur 's ochtends en negen uur 's avonds'. Toen daar ook 'nog eens elke donderdagoch tend bijkwam, omdat de beiaardier door de renovatie van het stadhuis voor lopig niet meer in de stadhuistoren kon spelen', besloot ze een actie tegen het ca rillon te beginnen. Ze heeft huis aan huis brieven verspreid om de reactie van anderen te peilen. „Ik wil weten of er meer buurtbewoners zijn die zich storen aan het geluid. Van de mensen uit mijn straat weet ik al dat zij er onrustig van worden. Maar ik merk nu aan de reacties dat niet alleen de di recte omwonenden zich eraan storen. Ook verder van de Jacobstoren vandaan hebben ze er last van." De Vlissingse zegt niet 'flauw te willen doen'. „Het klokkenspel hoort bij een stad. Maar we worden er, vooral door die extra donderdagochtend, mee over voerd." Ze heeft een baby van een paar maanden, die wakker wordt van het klokkenspel. „En als ik met mijn doch ter van vier in de tuin ben, moeten we dicht bij elkaar gaan zitten om elkaar te kunnen verstaan. Buren die aan huis werkten, zijn verhuisd vanwege het ca rillon. Zij konden hun klanten niet tele fonisch te woord staan als het carillon speelde." Ze heeft het sterke vermoeden dat het carillon het laatste jaar scheller klinkt. Haar veronderstelling lijkt juist te zijn. De beiaardier zei enige jaren geleden, na de ingrijpende opknapbeurt van het ca rillon, dat de klokken scheller klonken. Vóór 1998 waren de klokken stevig geoxydeerd, zei hij, ze zaten onder het vuil en er was een warme klank te horen. Twee jaar Als de renovatie van het stadhuis vol tooid is, zal de beiaardier weer terug gaan naar de stadhuistoren. „Maar dat duurt nog zo'n twee jaar", weet wethou der L. Poppe-de Looff. „Het is de eerste keer dat ik dit soort klachten over het carillon hoor. Iedereen beleeft geluid op zijn eigen wijze. Sommigen zullen zeg gen dat het leuk is dat het carillon weer speelt. Een ander heeft er last van." Dat betekent niet, beklemtoont ze, dat ze de klachten niet serieus zal nemen. „Ik ga luisteren en bekijken of er een op lossing voor het probleem is. Het is niet de bedoeling dat muziek te veel hinder geeft." door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De provincie pakt na zes jaar de draad weer op voor de ruilverkaveling in de polders rond Philippine. De voorbereidingen voor die ver kaveling zijn al in 1993 gestart. Na het afstemmen van twee an dere ruilverkavelingen in Zeeuws-Vlaanderen werd die voor Philippine echter stil ge- legd. De reden voor de landinrichting kwam destijds vooral voort uit een minder goede verkavelings situatie. Die is te verbeteren door vrijwillige kavelruil. Daarnaast is het de bedoeling de waterbeheersing en de water kwaliteit in het gebied te verbe teren. De verhouding tussen in- dustrie en landschap in de streek tussen Hoek en Philipp, ne is bovendien uit balans Daarom is het noodzakelijk het landschap te versterken. In dat kader bestaat het voornemen om langs het Isabellakanaal 131 hectare nieuw natuurgebied aan te leggen dat in de toekomst een geheel moet vormen met de Braakmanbossen. Voor het hele landinrichtings project Philippine is ongeveer 2,6 miljoen euro beschikbaar Gedeputeerde Staten hebben gisteren de projectnota vast ge steld waarin al deze uitgangs punten zijn opgenomen De no ta is de leidraad waarmee de landinrichtingscommissie ver der gestalte kan geven aan de uitwerking van de ruilverkave ling. De Vlissingse C. de Steur-Brunings en haar twee kinderen hebben last van het carillon van de Sint Jacobskerk. foto Lex de Meester door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De drie ge meenten in de kanaalzone moe ten de gemeenteraadsverkie zingen in november aangrijpen om de mening van de bevolking te peilen over de behoefte aan inspraak bij de benoeming van een nieuwe burgemeester. Gemeenteraadslid Ron de Mey er zei dat gisteravond tijdens de vergadering van de commissie Algemene Bestuurlijke Aange legenheden in Sas van Gent. Alle inwoners van Zeeuws- Vlaanderen krijgen op 20 no vember de gelegenheid hun stem uit te brengen op de kandi daten voor een plaats in de ge meenteraden van de nieuwe ge meenten Hulst, Terneuzen en Sluis, en voor een nieuw water schapsbestuur. De Meyer wil die stembusgang benutten om eens te polsen of de inwoners van de i kanaalzone er behoefte aan hebben om hun zegje te kunnen - doen over de aanstelling van de burgemeester in de nieuwe ge meente Terneuzen. „Zelf ben ik er wel gecharmeerd van om de bevolking erbij te betrekken. Ik denk dat het interessant is om te weten hoe de bevolking er te- j genover staat." De Meyer is zich ervan bewust dat zijn plan de instemming be hoeft van de drie bestaande ge- meenteraden. Daarom wil hij zijn idee volgende week lance- ren in de vergadering van de klankbordgroep die in het kader j van de fusie tussen Axel, Ter- neuzen en Sas van Gent is opge- I richt. De klankbordgroep bestaat uit de fractievoorzitters van alle politieke partijen die vertegen- 1 woordigd zijn in de huidige drie 1 gemeenteraden. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Schuttersterrem hand booggilde St.Sebastiaan, 19.30 uur toe- ristenschieting, AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; 13 45 uur: Fietsclub; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur Kaarten en biljarten; 14 00 uur: Handwerken; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur; Kaarten; Café Cambi inus, 18.00-20.00 uur: Sterrit stempelen; BRESKENS Centrum en Spuiplein, 17.00 uur: Dolle woensdag met braderie en optredens; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur ANBO koersbal; EMMAHAVEN Bezoekerscentrum, 10.45 uur; Excursie door Verdronken Land van Saeftinghe; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HOOFDPLAAT - Schapenboerderij de Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; Praktijkschool. 19.45 uur; Vergadering wijkraad Langs de Linie; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW -NAMEN - Café St.Cecilia, 19.45 uur; Bingo; NIEUWVLIET-BAD Parkeerplaats bij ri oolgemaal, 19.30 uur: Excursie door Ver dronken Zwarte Polder; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur. Kaarten; SLUIS - Sporthal de Vliete, 18.00 uur: Avond wandelvierdaagse; ST.JANSTEEN De Warande. 9.30 uur Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Biljarten; 13.30 uur; Koersbal; 13.30 uur Schieting op de liggende wip: TERNEUZEN - Dansschool Verberk moes, 19.00 uur: Inschrijven nieuwe sei zoen; Dansschool Adrie Hamelink, Inschrijven nieuwe seizoen; WESTDORPE - Canisvliet, 21.30 uur: Nachtdieren kijken. HULST - De vitrinekasten van de openbare bibliotheken in Hulst en Kloosterzande zijn ge vuld met een mini-expositie. Deze week is in de vitrine in Kloosterzande nog een collectie vogeltjes van porselein en aar dewerk van Annelies van den Broeck uit Walsoorden te zien. Belangstellenden kunnen deze bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. In Hulst is de vitrinekast in de bibliotheek ingericht met ro zenkransen en andere devotio- nalia van Carla Saman-Poppe uit Hulst. De rozenkransen, bij sommigen bekend als paternos ters, zijn gebedssnoeren. De kralen bestaan uit verschillende materialen: hout, glas of zilver. Verder zijn er als voorwerpen te zien: etuitjes voor de rozenkran sen en communieboekjes. Deze minitentoonstelling is tot 2 oktober te bezichtigen tijdens de openingsuren van de biblio theek. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen concludeerde gisteren dat een 45-jarige inwo ner van het Belgische Beernem ontzettend veel op het spel zet. De Belgische ondernemer had namelijk fors gedronken toen hij 8 mei dit jaar met zijn auto en aanhangwagen in Sluis achter op een auto reed. Een bloed proef wees twee milligram alco hol per milliliter bloed uit, vier keer de toegestane hoeveelheid. De politierechter zag hiervoor aanleiding om verdachte con form de eis te veroordelen tot negen maanden rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en duizend eu ro boete. Een grote rol speelde volgens de politierechter dat de Belg zeven weken voor het drankincident in Sluis ook al was veroordeeld voor dronken rijden. „Dit is vol strekt onverantwoord gedrag' De eigenaar van een bouwbe- drijf had die dag samen met zijn personeel iets te vieren. „Het is in België een traditie dat het be ëindigen van een bouwproject gevierd wordt met drank", ver- telde hij. „Ja, dat is allemaal prachtig. Maar dan moet men niet gaan rijden", reageerde de politierechter. Het rijbewijs is sinds 8 mei inge nomen „Zonder rijbewijs lijdt mijn werk eronder", stelde hij. 1 Volgens strafpleitster V. Koole I was het de afsluiting van een moeilijke periode. „Door de slechte resultaten van de bouw onderneming heeft hij zijn toe- vlucht in de alcohol gezocht." De Belg heeft inmiddels een im plantaat om zijn alcoholge bruik tegen te gaan en ook heeft hij hulp gezocht bij een ge- sprekstherapeut. KAPELLEBRUG - In het week end van 31 augustus en 1 sep tember houdt de familie Maas in Kapellebrug open dagen in hun tuin Taraxacum Urtica. Beide dagen is de tuin van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur te bezoeken. Dat weekend kunnen tuinlief- hebbers tegen een vrienden prijsje stekjes kopen, maar er kan ook geruild worden. De tuin achter het huis aan de Gentsevaart 117 in Kapellebrug is speciaal. Hij is aangelegd in dienst van de natuur. Alle plan ten mogen uitbloeien en er wordt alleen biologisch verant woord gespoten. Daarom is het er een paradijs voor de kleine dieren. Door de hele tuin zijn kruidenplanten te vinden, waardoor de sierwaarde hoog is.. Tijdens het open weekend kunnen bezoekers rondleidin gen krijgen, biobrood proeven of kijken naar diverse demon straties. Zo zal kunstenares Ria Bont huis beide dagen keramische plastieken laten zien en vertelt Unna Berg alles over de Aloë Ve ra en de toepassingen ervan. Ook is er uitleg over Reiki en edelstenen. Zondagmiddag vanaf 13.00 uur demonstreert Jeanine Peeters de kunst van het bloemschikken en het creatief werken met cement. BRESKENS - De organist Jan i van Westenbrugge concerteert vrijdag in de SOW-kerk te Bres- f kens. Jan van Westenbrugge (1948) j studeerde onder anderen bij j Herman van Vliet. Hij is een veelzijdig musicus en geeft re gelmatig concerten op grote or- gels in Nederland. Ook heeft hij concertreizen in het buitenland gemaakt. Hij speelt deze avond diverse i werken van Bach, Mendelsohn en andere componisten en im- provisaties van hemzelf Tevens is er deze avond gelegenheid tot samenzang. Het concert begint om 19.30 uur in de SOW-kerk aan de Dorps straat 50. Provincie en raadsleden verwijten gemeente Goes getreuzel door Rolf Bosboom en Ben Jansen GOES - Het gemeentebestuur van Goes ligt onder vuur. Het zou volgens Gedeputeerde Staten te lang hebben getreu zeld met de voorbereidingen van het onderzoek naar de ge volgen van de aanleg van de Westerschelde Containerter- minal (WCT). De uitkomsten zouden daardoor niet bekend zijn op vrijdag 4 oktober, de dag waarop Provinciale Staten moeten beslissen over de aan leg van de WCT. De kritiek komt niet alleen vanuit de Middelburgse Abdij, maar ook uit eigen gelederen. Maandag opende VVD-frac tievoorzitter en oud-wethou der S. Heijning de aanval op het college van burgemeester en wethouders. Ga nou onder handelen met GS over com penserende maatregelen, want daar zou een pot met geld ge reed liggen, aldus Heijning. Buurgemeente Borsele heeft al uit die pot gesnoept. Wethouder M. 't Hart (PvdA) zei daar nog met aan toe te zij n De Goese gemeenteraad, hoe verschillend de fracties ook mogen denken over de wense lijkheid van de WCT, is het er over eens dat de nadelige gevolgen van de containerter- minal voor de Bevelandse regio ongedaan moeten worden ge maakt. Onderhandelen daar over, zo luidt volgens 't Hart de afspraak, is pas mogelijk en zinvol als de uitkomsten van de diverse onderzoeken op tafel liggen. Dat dat nog niet het ge val is, kan Goes niet worden aangewreven, vindt de wet houder. V erkeersstromen Het onderzoek waar de discus sie over gaat, richt zich op de gevolgen van de toename van het goederenvervoer per spoor voor de verkeersstromen. De studie moet in beeld brengen of het verkeer in met name Goes daadwerkelijk vastloopt, zoals de gemeente vreest, welke op lossingen er mogelijk zijn en wat die gaan kosten. Een dergelijk onderzoek komt, zo blijkt uit een door de ge meente Goes opgesteld over zicht, voor het eerst ter sprake op 17 april 2001, als Gedepu teerde Staten een werkbezoek brengen aan Goes. Ruim twee maanden later, eind juni, zegt gedeputeerde D. Bruinooge de gemeente schriftelijk toe dat de provincie ambtelijke onder steuning voor de studie zal bie den. Door de vakantieperiode die volgt komen de betrokken ambtenaar van Goes en de pro vincie pas op 13 september bij een voor overleg. Die dag gaat een brief naar het adviesbu reau DHV Milieu en Infra structuur BV met het verzoek een offerte in te dienen voor het onderzoek. De eerste versie van de onderzoeksopzet van DHV komt op 17 december binnen. Ambtenaren van de gemeente, provincie en Rijkswaterstaat bespreken op 29 januari van dit jaar de DHV-offerte. Dat leidt op 6 maart na wijziging van de offerte tot het definitie ve projectvoorstel. Het onder zoek gaat 105.9100 euro kosten. Goes wordt de op drachtgever. Nog in maart stelt zowel de gemeente (41.055 eu ro) als Rijkswaterstaat (11.900 euro) een bijdrage beschik baar. Kapelle trekt er in april 5950 euro voor uit. Onbenulligheid Op 27 maart stemt de werk groep in met het onderzoek. Diezelfde dag wordt de op dracht officieel verstrekt aan DHV. In april worden alle part ners per e-mail ervan op de hoogte gesteld dat de noodza kelijke verkeerstellingen in Goes moeten worden uitge steld. De reden is dat de Van Hertumweg, een van de twee wegen over het spoor, maan denlang deels geblokkeerd is vanwege reconstructiewerk zaamheden. „De onbenullig heid ten top", zei Heijning hierover in de commissie. Op 1 juli stuurt de gemeente Goes een brief naar Gedepu teerde Staten met het verzoek haar financiële bijdrage aan het onderzoek te leveren. Het provinciebestuur besluit op 13 augustus officieel de helft van de kosten te betalen. Volgens de gemeente Goes is de huidige stand van zaken dat DHV de voorbereidingen heeft uitgevoerd. Het onderzoek in Kapelle is aan de gang. De grootschalige verkeerstelling in Goes is voorzien op 26 sep tember Het onderzoek naar het alternatieve tracé langs de A58 zou deze maand moeten beginnen en neemt naar ver wachting vijf maanden in be slag. Gedeputeerde Bruinooge be vestigt dat de data in het over zicht van Goes kloppen. „Ik kan me evenwel niet aan de in druk onttrekken dat geen grote ijver aan de dag is gelegd om het onderzoek zo snel mogelijk uitgevoerd te krijgen. Het da gelijks provinciebestuur én havenschap Zeeland Seaports hebben Goes verzekerd het on derzoek te zullen betalen. Ik had verwacht dat zo'n toezeg ging voor een gemeentebe stuur dat zich zo zeer zorgen maakt over de gevolgen van de aanleg van de WCT, voldoende zou zijn om met grote voortva rendheid aan de slag te gaan. We hebben Goes echter voort durend tot spoed moeten ma nen." Volgens Bruinooge had de analyse van de verkeerssi tuatie in Goes binnen een half jaar gereed kunnen zijn. verkeer in met name Goes daad foto Dirk-Jan Gjeltema Wachtende auto's voor spoorbomen in de Buys Ballotstraat. De studie moet in beeld brengen of het werkelijk vastloopt door de WCT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40