Termijnen te vaak overschreden PZC De dokter van Nieuwerkerk vertrekt Boerenboeldag in Brouwershaven PZC Zes Thoolse scholen doen niet meer mee met schoolzwemmen 11 Afhandeling bezwaarschriften bij gemeente loopt voortdurend vertraging op Jeugdsoos De Pul open Saneringsplan terecht goedgekeurd Drankrijder vreest verlies baan School beklad met graffiti Taakstraf voor twee missers Concert van La Primavera agenda Orgelconcert Laatste avond concertreeks woensdag 28 augustus 2002 door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - De ge meente Schouwen-Duiveland is wat onzorgvuldig omgespron gen met bezwaarschriften tegen de bouw van een woning aan de Hoge Hilleweg in Westensehou- wen. De wettelijke termijnen zijn ruimschoots overschreden bij de reactie op en behandeling van bezwaren van zowel J. Kiers als A. van der Bogt. De bouw is ondertussen gestaag voortge gaan. „Ik wil het niet bagatelliseren, maar dit speelt overheid-breed. Deze wettelijke termijnen wor den met regelmaat met voeten getreden", stelt P. Verkaart, co ordinator juridische zaken. Ge zien de praktijk is er ambtelijk aangedrongen op de instelling van een 'termij nbewakingssys- teem'. Dit moet ervoor gaan zorgen dat bezwaarschriften genomen wél op tijd behandeld worden. Aan de Hoge Hilleweg is het af gelopen jaar een woning ge bouwd. Tot ongenoegen van omwonenden, die met name de hoogte van het opgetrokken pand -11,4 meter - gezien de la ge bebouwing van de omliggen de bungalows tegen de borst stuit. Ondermeer Van der Bogt heeft daarom begin januari 2001 bezwaar aangetekend te gen de verstrekte bouwvergun- BRUINISSE - Jeugdsoos de Pul opent op zaterdag 31 augustus zijn deuren voor het nieuwe sei zoen. The Blind dj, dj Insane en dj Studd zorgen in het nieuwe jaar voor gierende rock, bruisende bubbling en beukende beats. De toegang tijdens de openings avond is gratis. Tevens is er van af 15.00 uur de gelegenheid om al een kijkje te nemen in het ge bouw aan het Stenenpad of lid te worden van de jeudsoos. ning. Daarnaast zet hij vraagte kens bij de snelheid waarmee welstandscommissie en ge meente akkoord zijn gegaan met het bouwplan: binnen vier weken was alles in kannen en kruiken. Volgens W. Lievense, coördina tor bouw-en milieuzaken, is de ze termijn van goedkeuring niet bijzonder. Schouwen-Duive land kent een zogeheten 'kleine welstandscommissie' die iedere week bij elkaar komt. Zeker wanneer het gaat om de bouw van één woning kan de aanvra ger 'binnen twee weken' het ad vies, op grond waarvan de bouwvergunning wordt afgege ven, in handen hebben. Het voorgestelde bouwwerk wordt dan beoordeeld op het ontwerp zelf en op het ontwerp ten op zichte van het omliggende ge bied. Nadat de gemeente de bouw van de woning eind 2000 had goed gekeurd, zijn op de afgegeven vergunning twee bezwaar schriften - één van J. Kiers na mens enkele omwonenden en één van Van der Bogt - binnen gekomen. Maar de afhandeling van deze bedenkingen blijkt on nauwkeurig te zijn gebeurd. Wettelijk is vastgesteld dat de overheid binnen tien weken een oordeel moet vellen over het in gediende bezwaar. Deze termijn mag verdaagd worden met vier weken. Nadat eerder deze maand Kiers in een brief aan de gemeenteraad de gang van za ken schetste, stelt ook Van der Bogt dat de gemeente in deze kwestie de termijnen ruim schoots heeft laten verlopen. Ook wanneer hij na vijftien we ken een rappél stuurt, zwijgt de gemeente in alle toonaarden. Pas kort na de zomervakantie (2001) verklaart de bezwaar- en beroepschriftencommissie het bezwaar 'ontvankelijk doch on gegrond'. Achterstand Volgens Verkaart slaagt de ge meente er in 'de meeste' geval len niet in de bezwaren binnen de wettelijke termijnen af te handelen. ,,Er is wat achter stand in de afdoening van be zwaarschriften", aldus de coör dinator juridische zaken. Hij voegt hieraan toe, dat niet al leen Schouwen-Duiveland met dit probleem kampt. In het alge meen blijkt de overheid in de praktijk maar moeilijk binnen de gestelde termijn te kunnen blijven, zo concludeerde de Na tionale Ombudsman in 2001. De oplossing voor dit probleem is in zijn optiek de instelling van een 'termij nbewakingssysteem „Dat we bij binnenkomst van een bezwaar al gaan aangeven wanneer een beschikking eruit moet. Een signalering." Verkaart stelt wel, dat het altijd de bedoeling is de indieners van bezwaren schriftelijk op de hoogte te stellenwanneer de af handeling verdaagd wordt. In het geval van de Hoge Hilleweg is daar geen sprake van geweest. Omwonenden strijden al anderhalf jaar tevergeefs tegen de hoogte van een nieuw gebouwde woning aan de Hoge Hilleweg. foto Marijke Folkertsma BROUWERSHAVEN - Boeken, kleding, meubelen, huishoudelijke apparaten, maar ook decoraties, paling en kaas. Dat zijn de ingrediënten van de jaarlijkse Boerenboel dag zaterdag 31 augustus in Brouwersha- De 23ste editie van de overdekte rommel markt in de jachtwerf berging van Van Ast aan de Oude Schouwsedijk begint 's och tends om negen uur. Om half twee is het tijd voor de nostalgische veiling van antiek en curiosa. Aan de Boerenboeldag werken vijf tig vrijwilligers mee. De organisatie is in handen van de christelijke basisschool De Schouw. De helft van de opbrengst is be doeld voor de school, die met een deel van dat bedrag de kosten van twee (eigen) adop tiekinderen betaalt. De andere helft wordt verdeeld over een aantal goede doelen waar inwoners van Schouwen-Duiveland zich voor inzetten. Dit jaar is gekozen voor ondersteuning van de vakantiewoningen voor jonge kankerpatiënten van de Stich ting Thuredrtih in Renesse. Ze moeten hun helft delen met projecten in het Afrikaanse Burkina Faso en dia. DEN HAAG - Het plan dat B en W van Schouwen-Duiveland hebben opgesteld voor de sanering van de percelen Kox*te No- belstraat 21/Steiltjesstraat 10 in Zierikzee is in overeenstem ming met de Wet Bodembescherming en daarom terecht goedgekeurd door het Zeeuwse provinciebestuur. Het provin ciale goedkeuringsbesluit is vergeefs bij de Raad van State in Den Haag aangevochten door de bewoonster van Steiltjes- straat 10, L. Pineda Galang. Haar woon- en bedrijfspand moeten verdwijnen om de sanering mogelijk te maken maar volgens Pineda Galang is het gemeentebestuur niet 'zakelijk gerechtigd' tot de bodem en opstallen van haar perceel. Het Haagse rechtscollege gaat niet op dit argument van Pineda Galang in, maar stelt vast dat het gemeentelijke sanerings plan in overeenstemming is met de Wet Bodembescherming. In die wet staat niets geregeld over eigendomsverhoudingen. In de bodem van de Korte Nobelstraat/Steiltjesstraat bevin den zich giftige zware metalen en kankerverwekkende PCB's. Na de schoonmaak van de grond willen B en W van Schou wen-Duiveland woningen bouwen op de gesaneerde locatie. MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Zierikzee had zijn baan op het spel gezet door tijdens de proeftijd van een al coholdelict weer met drank op te gaan rijden. Dat nam officier van justitie G. Oosterveld hem gisteren in Middelburg zeer kwalijk. Ze vroeg de rechter, de man zes maanden rijontzeg ging op te leggen vanwege het rijden tijdens de proeftijd. Daarnaast eiste ze voor het dronken rijden zelf (uitslag adem test 515 microgram) op 28 november vorig jaar in Zierikzee 600 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. De Zierikzeeënaar vreesde zijn baan te verliezen. Poli tierechter A. Janssens-van Kampen wilde daar wel enigszins rekening mee houden en beperkte de rijontzegging tot drie maanden plus zes maanden voorwaardelijk en 600 euro boete. De verdachte had die dag cola met jenever gedronken voordat hij in zijn auto stapte. Maar, zei hij, sindsdien had hij geen druppel alcohol meer gedronken. De alcohol-verkeercursus zou hem op andere gedachten hebben gebracht. MIDDELBURG - De Franciscusschool in de Middelburgse wijk Dauwendaele is tussen maandagmiddag vijf uur en gis terochtend beklad met graffiti. Op diverse muren, het dak en de fietsenstalling werden teksten en tekens aangebracht. De politie vermoedt dat de vandalen gebruik hebben gemaakt van spuitbussen met verf. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politiei-echter A. Jans sens-van Kampen heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Vlissingen wegens mishandeling en rijden onder invloed ver oordeeld tot vijftig uur werkstraf. De verdachte raakte op 23 november vorig jaar in een Vlissings café in gesprek met een bezoeker, die zich kennelijk niet op zijn gemak voelde. De va der van de bezoeker zag het tafereel aan, ging op verdachte af en schold hem uit, omdat hij niet wilde dat zijn zoon met de verdachte omging. Dat pikte de Vlissinger niet. Hij sloeg de oudere man met de vuist in het gezicht. Het slachtoffer deed aangifte bij de politie. Een dag later reed de Vlissinger op de rotonde in Ritthem tegen het verkeer in. Uit de blaastest bleek dat hij te veel gedronken had. Raadsman E. Smit bepleitte een boete voor zijn cliënt, maar officier van justitie G. Oosterveld vond een werkstraf van vijftig uur passender. De politierech ter vonniste conform. NOORDGOUWE - In de Drie- koningenkerk in Noordgouwe wordt op zaterdag 7 september een concert gegeven door en semble La Primavera. Het ensemble bestaat uit Clé- mence Comte (blokfluit), Maai ke Boekholt (viola da gamba) en Regina Albanez (gitaar). Tij dens het concert wordt het pro gramma 'Hartstocht en melan cholie' gespeeld, waarin muziek uit het tegenwoordige Span j e en Italië centraal staat. Het concert is georganiseerd door de culturele commissie Brouwershaven en begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR - Dorp, 13.30 uur: Wande ling door dorp plus bezoek streek-en landbouwmuseum; NEELTJE JANS - Parkeerplaats, 14.00 uur: Start Zomervakantie excursie; RENESSE - Jacobuskerk, 10.00 uur-13.00 uur: Torenbeklimming; SEROOSKERKE - Einde Prunjeweg, 13.30 uur: Excursie Plan Tureluur; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Andrea Bolle NIEUWERKERK - M. van den Berg, huisarts te Nieuwerkerk, maakt de kwart eeuw als dorpsdokter nét niet vol. Deze week neemt hij afscheid van zijn werk - nét voor zijn 25-ja- rig jubileum. Terugkijkend vindt hij de vertrouwensband met de patiënten, zoals die met de jaren is ontstaan, het mooi ste wat er is. „De huisarts is de enige arts die een levenslange relatie kan hebben met zijn pa tiënt." Werkdruk is de belangrijkste reden dat Van den Berg zijn werk als huisarts opgeeft. „Ik werk zo'n tachtig uur per week. Dat ging altijd goed, maar nu eist dat z'n tol. Ik ben nu 53 en merk dat ik meer be hoefte krijg aan een goede nachtrust." In vijfentwintig jaar tijd is zijn patiëntenbe stand van 2400 naar ruim 3300 gegroeid. Dat merkt Van den Berg ook in zijn administratie. „De overheidsmaatregelen van de afgelopen vijftien jaar hebben veel meer administra tieve druk gegeven. Ik besteed nu de helft van de tijd aan het controleren van regelingen en het invullen van formulier tjes", zegt Van den Berg. Toen de huisarts zich vijfen twintig jaar geleden in Nieu werkerk vestigde, moest hij wel even wennen. Na zijn stu die geneeskunde wilde hij een praktijk beginnen op het plat teland. „Toen ik hier net zat, kwamen er patiënten die 'pien in d'r rik' hadden. Ik dacht toen gelijk aan hun rikketik. Ik dacht die eerste dagen echt 'waar ben ik nou terecht geko men?', maar het wende geluk kig snel", lacht Van den Berg. Overwicht Het grootste verschil tussen toen en nu is volgens de huis arts de gezagsverhouding tus sen hem en zijn patiënten. ,,Ik begon toen de wittej assen cultuur' op z'n eind liep. Vroe ger straalden die witte jassen overwicht uit. De oudere gene ratie geloofde alles wat ik zei, alleen om het feit dat ik dokter was", zegt Van den Berg. Hoe wel dat veel minder is gewor den, wordt er toch meer dan vroeger beroep op de arts ge daan. De zelfredzaamheid was vroeger veel groter dan nu. Toen werd de huis-, tuin- en keuken wijsheid van groot moeder vaker gebruikt, maar Huisarts M. van de Berg gaat verder als arts in het Goese verpleeghuis Ter Valcke. dat is nu achterhaaldAls men sen iets horen of lezen over bruine vlekjes of een knobbel tje in je hals zijn ze sneller ge neigd advies te vragen." Als huisarts in een klein dorp realiseerde Van den Berg zich dat een wederzijdse vertrou wensband heel belangrijk is. „Bij een bevalling bijvoor beeld word je deelgenoot van een intieme gebeurtenis in het leven van een patiënt. Als dat je wordt toegestaan, betekent het dat je vei-trouwen krijgt. Er zijn zoveel levensfasen waarin dat vei-trouwen om de hoek komt kijken", zegt Van den Berg. De arts deed in zijn be ginperiode twintig tot dertig thuisbevallingen, maar afge lopen jaar waren dat er niet meer dan vijf. Hij is overigens één van de weinige huisartsen op Schouwen-Duiveland die patiënten nog thuis laat beval len. Na zijn vertrek zal dat be halve in Nieuwerkerk ook in Oosterland niet meer mogelijk zijn. Alleen in Bruinisse blijft die gelegenheid nog wel be staan. Volgens Van den Berg ligt de keus om patiënten niet meer thuis te laten bevallen niet al leen aan de werkdruk van huisartsen, maar ook aan de ervaring die een arts heeft. „Als je maar vijf bevallingen per jaar doet, ben je de erva ring kwijt aan het raken. Het moet je in de vingers blijven zitten", aldus de huisarts. Omdat het begeleiden van pa tiënten volgens de Van den Berg zo belangrijk is, is hij ook niet echt positief over de nieu we centrale huisartsenpost die woi'dt opgericht in Zierikzee. Als hij nog huisarts was geble ven had hij er moeite mee ge had, geeft Van den Berg toe. „Ik vind dat de persoonlijke en integrale zorg in de weekend, avond en nachtdiensten dan verloren gaat. Bovendien is het klaaggedrag van patiënten minder als ze weten dat er een bekende dokter zit. Een dok- terspost is anoniem, dus dan valt die rem weg", legt hij uit. „In een stad is zo'n post na tuurlijk anders, maar ik denk dat het op het platteland een cultuuromslag zal zijn. Ik be sef wel dat het een trend is foto Marijke Folkertsma waar je niet aan ontkomt. Je moet toch continuïteit in de zorg bieden." Hoewel Van den Berg zijn werk als huisarts neerlegt, stopt hij nog niet in de zorg. Hij gaat in verpleeghuis Ter Valcke in Goes aan de slag als arts, een functie die minder intensief is dan huisarts. „Ik wil graag hulp blijven verlenen en ik weet dat er in verpleeghuizen een behoorlijk tekort is aan artsen," Op vrijdag 30 augustus houdt Van den Berg een afscheidsre ceptie in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk van 16.00 tot 190 0De opvolger van Van den Berg wordt R. Backx uit Klaas waal. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Zes van de achttien Thoolse basis scholen die meedoen aan het schoolzwemmen, zijn afge haakt. De scholen kunnen zich niet vinden in het schoolwerk plan waarin de opzet van zwem lessen is verwoord. Al voor de zomervakantie wa ren de gemeente en de betrok ken scholen in touw om tot over eenstemming te komen. Die overeenstemming is er als het om het veiligheidsprotocol gaat; het stuk waarin veiligheid en aansprakelijkheid van be trokken partijen uit de doeken wordt gedaan. Wat het school werkplan betreft staan de Thoolse neuzen echter niet zo eensgezind dezelfde kant op. De meningen verschillen als het onder meer om de aanpak van het schoolzwemmen gaat, geeft wethouder W. van Kempen des gevraagd aan. Zo is er bijvoor beeld discussie over de inzet van vrijwilligers om toezicht te hou den tijdens het zwemmen. „Zou ik alle suggesties die door de scholen gedaan zijn overnemen, dan hebben we in plaats van twee zweminstructeurs drie zweminstructeurs nodig. Daar zit natuurlijk een prijskaartje aan", schetst Van Kempen het probleem. Zowel het protocol als het schoolwerkplan zijn op lande lijk niveau tot stand gekomen. Het protocol is de vrucht van overleg tussen onder meer de onderwijswerkgeversorganisa- tie en het ministerie. Van het schoolwerkplan is eveneens landelijk een blauwdruk afge geven. Vanwege de ver-schillen de meningen die er op Tholen op dit vlak leven, was afgesproken voor eind april met visies op dit stuk te komen. Door de drukte op de scholen is er van overleg niets meer gekomen. Een bij eenkomst op 10 september moet daar verandering in brengen. Dan wordt opnieuw over het schoolwerkplan gepraat. Van Kempen betx-eurt het dat de zes - in alle gevallen gaat het om bijzondere - scholen momenteel niet aan het schoolzwemmen meedoenLiever had hij gezien dat de scholen nog even onder de oude regelgeving waren ver der gegaan. De zogenaamde natte gymnastiek wordt door het gemeentebestuur erg be langrijk gevonden. „Zeker ook voor de zwem vaardigheid. Het is hier toch een waterland"stelt Van Kempen, Hij streeft er dan ook naar snel, voor eind van dit jaar, tot een oplossing te komen. Het zwemseizoen voor de be trokken scholen is al verloren, omdat er op Tholen - vanwege het ontbreken van een overdekt zwembad - maar tot eind sep tember schoolgezwommen wordt. Het zal niet makkelijk zijn, erkent de wethouder, om overeenstemming te bereiken. Uniformiteit is wel nodig, meent hij. „Anders krijgen in structeurs te maken met ver schillende werkplannen per school." Op vragen van de Christenunie eerder deze week tijdens de raadsvergadering liet Van Kempen al doorschemeren niet uit te sluiten dat wellicht de geldbuidel moet worden ge trokken. BROUWERSHAVEN - In de Sint Nicolaaskerk in Brouwer shaven wordt vanavond een or gelconcert gegeven door Peter Bannister uit Parijs. Dit is te vens het laatste concert in de se rie zomerconcerten. Bannister heeft in Wales, Frankrijk en Duitsland diverse prijzen voor piano, compositie en improvisatie behaald. Tij dens het concert speelt de free lance-musicus onder meer wer ken van Bach, Frescobladi en Verdi en zijn eigen compositie Menorah. Het concert begint om 20.00 uur. RENESSE - De concertreeks van het recreatiepastoraat van Windkracht 8 wordt morgen af gesloten. Vanaf 20 uur geven Organist Hans Biesma en het dubbelkwartet van het Neder lands Hervormd kerkoor Renes se een concert. Biesma is eerste organist in de Christelijk Gereformeerde kerk in Zierikzee en begeleider van het kinderkoor De Sjofar. Cor van Eek dirigeert het dubbel kwartet, dat een groot geestelijk en wereldlijk repertoir heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33