Reinigingsdienst trekt aan Goes Fietspad langs Krukweg staat bovenaan Reimerswaal eist duidelijkheid over maatregelen WCT Raadsleden hebben begrip voor plan ziekenhuisfusie Middelburgse brand eist leven I~'iï> - .v-s« Zes Thoolse scholen doen niet meer mee met schoolzwemmen Strandje Krevershille mooi maar gevaarlijk Bedrijf wil gemeente overhalen inzameling huisvuil over te dragen Gemeentehuis Zierikzee dingt mee naar prijs Ambulances uitgerust met verwarming voor infuus zeeuwse almanak Wakker BEVELANDEN/THOLEN nsdag 28 augustus 2002 door Rolf Bosboom GOES - De Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD) probeert de gemeente Goes over te halen de inzameling van huishoudelijk afval toch over te dragen. De dienst heeft laten weten dat over het bod dat is gedaan, valt te praten. De gemeenteraad lijkt daar echter weinig gevoelig Het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Zeeland (OLAZ) is begin dit jaar overge nomen door Delta Nutsbedrij ven. Daarnaast heeft Delta inte resse getoond in de overname van de gemeentelijke reini gingsdiensten. Daarvoor is sa men met OLAZ de besloten vennootschap Zeeuwse Reini gingsdienst opgericht. Die heeft een offerte gedaan aan de Zeeuwse gemeenten. Het Goese college van burge meester en wethouders kiest er voor om niet in zee te gaan met de ZRD. Het gemeentebestuur heeft een onderzoek laten uit voeren naar het functioneren door Rob Paardekam KRUININGEN - De provincie moet op korte termijn duidelijk maken welke maatregelen ze wil treffen om de overlast op te lossen, die de Westerschelde Containerterminal (WCT) voor Reimerswaal met zich mee brengt. Een PvdA-motie met die strekking werd gisteren door een meerderheid van de Rei- merswaalse gemeenteraad aan vaard. Volgens de Partij van de Arbeid in Reimerswaal wordt het tijd dat het college van Gedeputeer de Staten duidelijkheid geeft over de maatregelen die voor Reimerswaal worden getroffen. Ook wil de partij weten op wel ke wijze deze worden gefinan cierd. Deze zaken zouden helder moeten zijn vóór de definitieve besluitvorming over de WCT plaatsvindt. Alleen de eenmansfractie van de WD stemde niet met de mo tie in. M. van der Meij den zei het als vanzelfsprekend te beschou wen dat de provincie maatrege len neemt om de overlast tegen te gaan. „Onbegrijpelijk", zo vond M. Weststrate van Leef baar Reimerswaal. Hij zei er ab soluut geen vertrouwen in te hebben dat GS de hinder zullen oplossen. De Christenunie liet zich in ongeveer dezelfde be woordingen uit. Wethouder M. van Overloop liet weten dat ook het college de mo tie steunt. Volgens hem wil de gemeente concrete toezeggin gen van de provincie. Hij legde uit dat de gedeputeerde hem destijds bij de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland ook allerlei zaken toezegde. „Maar toen ging er een andere economische wind waaien en kon het allemaal niet meer be taald worden." Om dat nu te voorkomen wil het college de zaken zwart op wit hebben. Een mondelinge toe zegging van de gedeputeerde, die liet weten dat de negatieve gevolgen weggenomen zullen worden, is volgens Van Over loop niet voldoende. „Wij willen concrete afspraken, maar daar ontbreekt het tot nu toe aan." van de eigen reinigingsdienst en de resultaten daarvan vergele ken met de offerte. Alles meege rekend blijkt de ZRD iets goed koper te zijn, maar dat verschil weegt volgens het college niet op tegen het voordeel om over een eigen reinigingsdienst te be schikken, met 'de vanzelfspre kende service die eigen mede werkers bieden'. Voor de ZRD is het belangrijk dat een relatief grote gemeente als Goes wel toehapt op de offer te. Hoe meer partijen meedoen, hoe goedkoper de dienst de in zameling van afval immers kan uitvoeren. Maandag, enkele uren voor de vergadering van de raadscommissie grondgebied waarin het onderwerp bespro ken werd, liet de ZRD daarom wethouder S. van 't Westeinde telefonisch weten dat het bod niet zo absoluut moet worden gezien. Er zou ook kunnen worden ge praat over het zogeheten B-ta- riefde offerte die is gedaan aan gemeenten die geen personeel en/of materieel kunnen over dragen. Dat tarief ligt 9,50 euro, zo'n twintig procent, per aan sluiting lager dan het A-tarief dat Goes was voorgeschoteld. Schrikreactie Het aanbod op de valreep heeft weinig indruk gemaakt op de gemeenteraad. S. Verheij (GroenLinks) spreekt van een 'schrikreactie van de ZRD', die haar er echter niet van weer houdt om het collegevoorstel te steunen. Ook andere partijen hebben laten blijken er weinig voor te voelen de reinigings dienst uit handen te geven. De enige partij die een voorbe houd maakt is de WD. Fractie voorzitter S. Heijning plaatst kritische kanttekeningen bij de berekeningen van B en W. Daar in staan nogal wat aannames over te verwachten kosten en voordeeltjes. Zo telt het college ruim negen euro per aansluiting bij de offerte van de ZRD op, omdat bij overdracht van de ei gen reinigingsdienst de ge- door Mieke van der Jagt GOES - Instemmend gebrom en begripvolle vragen. De commis sie maatschappelijke ontwik keling van de gemeenteraad in Goes staat zeker niet negatief tegenover de fusieplannen van de ziekenhuizen in Goes en Vlis- singen. Uit het betoog van bestuurs voorzitter J. Broertjes viel zelfs op te maken dat veel van de be handelingen die het ziekenhuis biedt, dichter bij de mensen kunnen komen. Een groot zie kenhuis voor boven de Wester schelde maakt meerdere 'satellieten' dan alleen een be handelcentrum voor korte, meer routineuze behandelingen in Zierikzee, mogelijk. Maar dat is voor over tien tot vijftien jaar, hield Broertjes de vergadering voor. Dan pas zijn de gebouwen in Goes en Vlissin- gen zo ver afgeschx-even dat er geld in een nieuw ziekenhuis kan. Bovendien zijn beide ge bouwen dan aan een grondige renovatie toe. Commissievoor zitter H. Hoogerland vermoed de zelfs dat de ontwikkelingen dusdanig in een stroomversnel ling kunnen raken, dat het over vijf jaar al verstandig is om nieuw te bouwen voor Noord en Midden-Zeeland. En snel gaan de ontwikkelin gen, zo viel uit Broertjes' schets op te maken. Het aantal behan delingen stijgt explosief terwijl het aantal verpleegdagen dras tisch afneemt. Specialisatie Dat is te danken aan de steeds verdergaande specialisatie bij artsen en verpleegkundigen, aan de vex'betering en verfijning van diagnostische en behandel- apparatuur, aan veel betere me dicijnen en aan de ontwikkeling buiten de ziekenhuismuren, waar thuiszorg, verpleeghuizen en huisartsen beter zijn uitge rust om de minder intensieve dan de ziekenhuiszorg op te vangen. Volgens Broertjes zul- meentelijke organisatie iets kleiner wordt. De 'overhead kosten' stijgen daardoor. Heij ning wees erop dat het aantal medewerkers van de gemeente al jarenlang groeit. „Die negen euro verdien je dus op termijn altijd terug." len er steeds minder bedden no dig zijn terwijl er meer mensen behandeld worden. Als het Oosterscheldezieken- huis in Goes en het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen door gaan op dezelfde voet, neemt in beide ziekenhuizen het aantal bedden af. Een probleem dat zich nu al voordoet, een tekort aan specialisten en een tekort aan gespecialiseerde verpleeg kundigen, wordt dan alleen maar groter. Bij fusie kan de hulp veel doelmatiger georgani seerd worden, kunnen betere apparaten worden ingezet en de patiënten kunnen in tachtig procent van de gevallen dichter bij huis blijven omdat je voor een liesbreuk, een staaroperatie of het weghalen van een darm poliep helemaal niet meer in dat grote ziekenhuis hoeft te ko men. Dat kan dichtbij huis in een satelliet als het voormalige Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee of in een parame disch bedrijfsverzamelgebouw in de buurt. f* 'V-V - - t V- v U-V'. ÏX t- -j»'- V"- "'1 - tvv:7 "'O? x >X ,-3éL -v Politie en brandweer zijn bezig het stoffelijk overschot van het slachtoffer van de brand uit het pand aan De Stoppelaartuin te halen. foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - De brand in de Middelburg se De Stoppelaartuin, in de nacht van maan dag op dinsdag, heeft een leven geëist. Gister middag haalde de brandweer het stoffelijk overschot van een onbekende man uit het to taal verwoeste pand. Gisteravond is de buurt ontruimd, omdat er asbestdeeltjes waren ge vonden. Aan het begin van de avond werd de buurtbe woners gevraagd hun huizen te verlaten. Het betreft de huizen aan De Stoppelaartuin en het Bagijnhof in Middelburg. Aanleiding was de vondst van zogeheten wit asbest. Hoewel deze soort asbest de minst gevaarlijke is, besloot de gemeente het zekere voor het onzekere te ne men en de hele wijk schoon te maken, 's Middags was al een vermoeden gerezen dat asbestdeeltjes bij de brand waren vrijgeko men. Nader onderzoek van verdacht materiaal uitwees dat dit inderdaad het geval was. Een buurtbewoner meldde zich op de avond van de brand al bij de leiding van de brandweer met de waarschuwing dat de panden asbest bevatten. De brandweer was daarvan op het moment van blussen niet op de hoogte. Eerder die middag werd met een hoogwerker het stoffelijk overschot van een onbekende man uit het huis gehaald. Het vermoeden be staat dat het om de nog vermiste bewoner gaat. De twee andere inwoners van het pand aan de Stoppelaartuin konden zich tijdig in veiligheid brengen. De vierde persoon die in het pand woont, was op het moment van de brand niet thuis. De vier inwoners waren geen familie van elkaar, maar woonden op kamers. De huurster van de benedenwoning wist nog net op tijd haar huis te verlaten. pagina 13; asbest laat ontdekt De gemeenteraad beslist don derdag 19 september over de toekomst van de reinigings dienst. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Zes van de achttien Thoolse basis scholen die meedoen aan het schoolzwemmen, zijn afge haakt. De scholen kunnen zich niet vinden in het schoolwerk plan waarin de opzet van zwem lessen is verwoord. Al voor de zomervakantie wa ren de gemeente en de betrok ken scholen in touw om tot over eenstemming te komen. Die overeenstemming is er als het om het veiligheidsprotocol gaat; het stuk waarin veiligheid en aansprakelijkheid van be trokken partijen uit de doeken wordt gedaan. Wat het school werkplan betreft staan de Thoolse neuzen echter niet zo eensgezind dezelfde kant op. De meningen verschillen als het onder meer om de aanpak van het schoolzwemmen gaat, geeft wethouder W. van Kempen des gevraagd aan. Zo is er bijvoor beeld discussie over de inzet van vrijwilligers om toezicht te hou den tijdens het zwemmen. „Zou ik alle suggesties die door de scholen gedaan zijn overnemen, dan hebben we in plaats van twee zweminstructeurs drie zweminstructeurs nodig. Daar zit natuurlijk een prijskaartje aan", zegt Van Kempen. Zowel het protocol als het schoolwerkplan zijn op lande lijk niveau tot stand gekomen. Het protocol is de vrucht van overleg tussen onder meer de onderwijswerkgeversorganisa- tie en het ministerie. Van het schoolwerkplan is eveneens landelijk een blauwdruk afge geven. Vanwege de verschillen de meningen die er op Tholen op dit vlak leven, was afgesproken voor eind april met visies op dit stuk te komen. Door de drukte op de scholen is er van overleg niets meer gekomen. Een bij eenkomst op 10 september moet daar verandering in brengen. Dan wordt opnieuw over het schoolwerkplan gepraat. Van Kempen betreurt het dat de zes - in alle gevallen gaat het om bijzondere - scholen momenteel niet aan het schoolzwemmen meedoen. Liever had hij gezien dat de scholen nog even onder de oude regelgeving waren ver der gegaan. De zogenaamde natte gymnastiek wordt door het gemeentebestuur erg be langrijk gevonden. „Zeker ook voor de zwemvaardigheid. Het is hier toch een waterland", stelt Van Kempen. Verloren Hij streeft er dan ook naar snel, voor eind van dit jaar, tot een oplossing te komen. Het zwem- seizoen voor de betrokken scho len is al verloren, omdat er op Tholen - vanwege het ontbreken van een overdekt zwembad - maar tot eind september school- gezwommen wordt. Het zal niet makkelijk zijn, erkent de wet houder, om ovex-eenstemmingte bereiken. Uniformiteit is wel nodig, meent hij. „Anders krij gen instructeurs te maken met verschillende werkplannen per school." Van Kempen ant woordde op eerdere vragen van de ChristenUnie dat mogelijk de portemonnee moet worden getrokken. ZIERIKZEE - Het nieuwe ge meentehuis van Schouw en- Duiveland en de omliggende tuin worden aangemeld voor de Zeeuwse Architectuurprijs 2004 en de Omgevingsarchitec tuurprijs 2004. De inschrijving gebeurt op initiatief van de ar chitect van het gemeentehuis, T. Rau, en de ontwerper van de tuin, J. van de Lindeloof. Wet houder J. van Felius benadrukt dat het nieuwe gemeentehuis toch 'vooral hün project' is ge weest, maar dat deelname voor een 'positieve uitstraling' kan zorgen. door Sheila van Doorsselaer KREVERSHILLE - „Een prachtig zandstrand, het lijkt wel Scheveningen!" De Honte- nisser wethouder B. Pauwels is lyrisch over het spontaan ont stane strand bij Krevershille. Maar kunnen de badgasten in Scheveningen naar hax-telust in het water plonzen, wie dat bij Ki'evershille doet, wordt onher roepelijk verrast door de verra derlijke stroming. De gemeente wil waarschuwingsborden plaatsen. Zoals sommige strandjes aan de grillige 'Westerscheldekust' spontaan verdwijnen, zo komt er ook af en toe eentje bij. „De zee neemt, de zee geeft", ver woordde Pauwels het natuur verschijnsel. En zoals bij alle moois, het wordt ontdekt en in korte tijd is het er druk. Zo ook bij Krevex'shille, het strandje in de Kop van Hontenisse. Raads lid A. Maas van Algemeen Be lang attendeerde het dagelijks bestuur op de gevaarlijke en wellicht levensbedreigende si tuaties die kunnen ontstaan bij het onbewaakte strandje. Het ziet er allemaal lieflijk uit, maar wie zich te ver in het water begeeft, kan meegesleurd wor den door de sterke stroming. Al gemeen Belang is bezorgd. Wie verantwoordelijk is voor het stukje strand is hen onduidelijk en strandwachten zijn er ook al niet, mocht er iets misgaan. Pauwels geeft toe dat het een gevaarlijke plaats is om te zwemmen. Het plaatsen van waarschuwingsborden is wat Pauwels betx-eft een goede optie, alleen moet dan wel duidelijk zijn wie het strandje in beheer heeft. De gemeente in ieder ge val niet. GOES - De Ambulancedienst Boven de Westerschelde (SABW) heeft gisteren het Ge- Ja-systeem voor infuusverwar- ming in gebruik genomen. Als een van de eerste ambulance diensten in Nederland krijgt de SABW infuusverwarming in al le auto's. Voor patiënten heeft de moge lijkheid om een infuus te ver warmen als voordeel dat onder koeling door een koud infuus voortaan is uitgesloten. Zonder het extra risico van onderkoe ling is de kans op complicaties minder groot. De conditie van de patiënt die een infuus moet hebben, woi'dt niet langer ver minderd door de te lage tempe ratuur van het infuus. De SABW heeft op een van de ambulances een jaar lang met een proefkoffer gedraaid en dat is uitstekend bevallen. Een me dewerker van de dienst is nauw betrokken geweest bij de ont wikkeling van het GeJa-sys- teem. Met de aanschaf van twaalf vexwarmingssystemen voor alle auto's, voldoet de dienst aan de eisen van de CE- normering. In een plan is het streven van de ambulancedienst naar hoge kwaliteitsstandaards vastgelegd. De infuusvex"war- ming past daar pi'ecies in. De keuze voor het Ge Ja-sys teem, geleverd door KP-Medi- cal uit Bunnik, is gebaseerd op de praktische bnxikbaarheid en de mogelijkheid tot flexibele temperatuursinstelling. De in- fuusverwarmingssystemen kos ten zo'n 1000 euro per stuk. De Krukweg in Goes wordt nu alsnog doorgetrokken tot de Goese Meerlaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Dezer dagen werd in dit hoekje een Middelburgs vrouwspersoon opgevoerd die niet zonder weemoed constateerde dat het alweer eenpoos geleden is dat bouw vakkers vanaf de steiger naar haar floten. Misschien zou zij een voorbeeld kunnen nemen aan een wakkere sexe- en leeftijdgenote uit Vlissingen. Die heeft haar lot in eigen hand genomen: zij fluit naar bouwvakkers op steigers. GOES - De voltooiing van het fietspad langs de Krukweg in Goes moet als eer ste worden uitgevoerd. Het project staat bovenaan de lijst die de fracties in de gemeenteraad hebben samengesteld van fietsprojecten, waaraan zij het meeste belang hechten. Na eerdere investeringen om het voor de fietser in de gemeente veiliger en comfortabeler te maken, besloot de ge meenteraad in juni tot een extra in haalslag. Er werd een half miljoen euro opzij gezet om aan dat doel te besteden en wel op korte termijn. Om te bepalen waaraan het geld het beste kan worden uitgegeven, heeft het college een lijst met de voornaamste knelpunten op fietsgebied aan de ge meenteraad voorgelegd. De raad kon dan zelf een keuze maken. De projecten op de lijst vergen in totaal een investe ring van 3,7 miljoen euro. Aan de hand van de voorkeuren van de partijen is nu een top-9 samengesteld, met op nummer 1 de Krukweg in het Goese Meer. Al jarenlang is het daar menigeen een doorn in het oog dat het fietspad niet helemaal doorloopt tot de Goese Meerlaan. Dat gaat nu alsnog gebeuren. De lijst ziet er verder als volgt uit: 2Si tuatie rond Hollandsche Hoeve, zwem bad en kruising met Houtkade, door Rolf Bosboom 3. Kruising 's-Gravenpolderseweg- Beukenstraat, 4. Kruising Ringbaan West-Westhavendijk-Van der Goeska- de, 5. Kruising Westhavendijk-Gelde- loozepad, 6. Oversteek Overzuid-Oost- molenpark, 7. Betere verlichting langs Westhavendijk, Krukweg en Ringbaan Oost, 8. Uitbreiding fietsenstalling bij Steenenbrug, 9. Uitbreiding fietsen stallingbij Oost wal. De negen geselecteerde projecten ver gen bij elkaar 594.000 euro. Wethouder M. 't Hart zegt toe dat het college van B en W 'als een speer' met de lijst aan de slag gaat. „Ik beschouw dit als een welgemeend advies aan het college. Ik zie ook geen enkele reden om ervan af te wijken, al wil ik nog wel even goed kijken naar de onderlinge samenhang van de px-ojec- ten." Kostbaar Twee projecten ontbreken op de lijst, hoewel ze wel hoog op de wensenlijst van de gemeenteraad staan: een fiets pad langs de Kattendijksedijk en ver betering van de route tussen de Goese Polder en het centrum. Deze zijn zo kostbaar (552.000 en 925.000 eux-o) dat ze afzonderlijk moeten worden gezien. Voor de route Goese Polder-centrum, met onder meer de omvox'ming van de Nieuwstraat tot fietsstraat, was ge hoopt op subsidie. Die aanvraag is ech ter afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27