Heinsbroek wil de oorvijg terug Aanpak voetbalgeweld harder u intratuin PAKKER Zeeland omhelst cultureel Vlaanderen LPF'er Eberhard doet aangifte tegen het AD ^1^ A Minister in de bres voor herstel van waarden en normen Akkoord in Johannesburg over visserij 1U0 29 Groene stroom zwaarder belast Wapenrel nekt minister België Dode gevonden na brand Feyenoord boekt groot succes VID start met fileprognoses Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 22° jjl60 4 N 5 Wolkenvelden Aan zee hardnekkige bewolking, elders ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige noordenwind bij circa 22 graden. 245e jaargang no. 203 woensdag 28 augustus 2002 los nummer 1,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - In het on derwijs moet, naar voor beeld van de voetballerij, een systeem van 'gele kaarten' worden inge voerd. En docenten moe ten ongehoorzame leerlin gen straffeloos een oorvijg kunnen geven. Deze voor stellen doet LPF-minister Heinsbroek van Economi sche Zaken in een notitie aan het kabinet die giste ren is uitgelekt. Heinsbroek maakt zich blijkens het stuk grote zorgen over het geërodeerde gezag van ouders, leerkrachten, politieagenten en huisartsen. Vaders en moeders hebben de 'plicht', meent hij, hun kroost op te voeden met het besef dat zij respect voor oude ren moeten hebben. Op de scho len moeten 'strengere regels' gaan gelden. „De ouder die (op school) verhaal komt halen om dat zijn kind een oorvijg heeft gekregen, dient fors gestraft te worden." Geef de huisarts lucht door niet voor elk pijntje langs te gaan, schrijft Heinsbroek. De minister ergert zich ook aan de in zijn ogen weinig indruk wekkende presentatie van poli- tie-ambtenaren. Vorige week stelde hij al voor het wagenpark te vervangen omdat Opeltjes en Golfjes te weinig ontzag zouden afdwingen. Het uniform deugt volgens Heinsbroek ook niet. „Het politielogo met die waak vlam moet weg. Het zijn geen JOHANNESBURG - Op het ge bied van de visserij is op de tweede dag van de top van de Verenigde Naties over duurza me ontwikkeling een akkoord bereikt; het eerste op deze top in Johannesburg, die maandag be gon. Dat meldde de Britse om roep BBC gisteren. Het akkoord gaat over herstel van de grootste visgronden in de wereld tot een commercieel ge zond niveau, dat in 2015 moet zijn bereikt. Daarvoor is beper king van de vangst nodig tot een zodanig peil is bereikt dat op een langdurig stabiele vangst kan worden gerekend. Op aandringen van de Verenig de Staten is ook in het akkoord opgenomen dat 'waar mogelijk' de visstand moet worden aange vuld. Volgens de Amerikanen is bijvoorbeeld ten oosten van Ca nada zoveel kabeljauw gevan gen, dat die soort zich niet meer vanzelf zal herstellen. Toch wordt het akkoord als een nederlaag voor de Amerikanen gezien, omdat een nieuw doel is gesteld met een tijdschema. De VS hadden ervoor gepleit om in Johannesburg geen nieuwe doe len te bepalen, maar te proberen de landen zover te krijgen ge maakte afspraken na te komen. Het akkoord omvat ook de in stelling van beschermde zeege bieden in 2012., zodat dreigde diersoorten kunnen herstellen. Het akkoord wordt opgenomen in het actieplan waarmee de top wordt afgesloten. RTR/ANP verwarmingsmonteurs of pijp- fitters", schrijft hij aan zijn col lega-ministers. Zijn pleidooi voor herstel van gezag en orde vat Heinsbroek samen onder de noemer: 'herstel normen en waarden'. Hij wil daarvoor niet alleen NOS-re- clamespotjes en media-optre dens inzetten, maar ook de film industrie inschakelen. „Dat kan heel goed, betrekkelijk snel en effectief, elk product is ver koopbaar, het is maar hoe je het verpakt", houdt hij de minister raad voor. „Ook president Bush overweegt de inzet van de recla me-industrie en Hollywood bij zijn bestrijding van terroris me." De notitie werd volgens een woordvoerder van Economi sche Zaken geschreven na de vaststelling van het regeerak koord, bij wijze van discussie stuk. Heinsbroek wil blijven meedenken over het onderwerp: „Ik denk dat het onconventio neel is, maar de tijd en Neder land zijn er naar mijn mening rijp voor", schrijft hij Goedkoop De onderwijsbonden wijzen er op dat het invoeren van lijf straffen niet de manier is om meer respect voor de leraar te kweken. De oplossing van Heinsbroek is 'een beetje goed koop', aldus W. Dresscher van de Algemene Onderwijsbond. „Gedrag is altijd te veranderen door communicatie", zegt Van der Grint, algemeen directeur van pr- en adviesbureau Hill Knowlton Nederland. „Maar het kost tijd, zeker de vier jaar van dit kabinet." Het bureau verzorgde voor de Stichting Ideële Reclame de campagne 'De maatschappijdat ben jij „Het is het zoveelste proefbal lonnetje van de LPF", zegt GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller. „De nota is ge schreven voor de regeringsver klaring, maar niets ervan is overgenomen door premier Bal kenende. Dat zegt genoeg." GPD Scène uit Coupure, dat in Zonnemaire wordt opgevoerd in het kader van het Zeeland Nazomerfestival. door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Zeeland en Vlaande ren hebben iets met elkaar. Zeker op cultureel gebied. Daarover waren voor zitter Mineke van Gelder van het Zee land Nazomer Festival, gedeputeerde van cultuur Gert de Kok en de Vlaamse minister van cultuur Paul Van Grem- bergen het gistermiddag roerend eens. In hun toespraken bij de opening van het Zeeland Nazomer Festival in de Nieuwe Kerk in Middelburg stonden zij alledrie stil bij de rol die Zeeland speelt in de culturele uitwisseling tussen Vlaanderen en Nederland. Volgens Van Gelder vervult Zeeland een 'scharnierfunctie' tussen Vlaande ren en Nederland, De Kok sprak over 'een brug' en een 'springplank' voor Vlaamse artiesten om bekend te wor den in Nederland. Hij herinnerde de Vlaamse minister aan het Vlaams-Ne derlands Cultureel Akkoord, waarin afspraken zijn gemaakt over zoge naamde vuurtorens, theaters die een vooruitgeschoven positie hebben om de belangstelling voor Vlaams toneel in Nederland en Nederlands toneel in Vlaanderen te stimuleren. De Kok opperde dat Vlaanderen en Ne derland in het kader van dat program ma wellicht geld zouden kunnen steken in het Zeeland Nazomer Festival, dat plaats biedt aan een overvloed van Vlaamse kunstuitingen. „Als een vuur toren ergens op zijn plaats is, dan is het ih Zeeland." Van Grembergen nam de handschoen op. Nadat hij een link had gelegd met de mede door Vlaamse emigranten tot stand gebrachte Gouden Eeuw, merkte hij op dat de culturele samenwerking tussen Vlaanderen en Nederland welis waar goed loopt, maar dat van gouden tijden niet meer en nog geen sprake is. Uitwisseling „De Vlaamse golf van de j aren tachtig is achter de rug", aldus Van Grembergen. „Het is voor Vlaamse gezelschappen moeilijker geworden in Nederland te spelen, dat wil zeggen voor publiek foto Lex de Meester vooral. De overheden doen ingrepen om de uitwisseling terug te intensiveren. Dit festival kan een katalysator zijn van artistiek verkeer tussen Vlaande ren en Nederland. Als de uitwisseling met Vlaanderen ook in de toekomst een speerpunt blijft, dan lijkt mij extra on dersteuning vanuit de Vlaams/Neder landse overheid haalbaar. Na een maaltijd togen de genodigden vervolgens naar Zonnemaire om de openingsvoorstelling Coupure te zien. „Een statement", meende Van Gelder. „Met deze voorstelling laten we zien dat in onze op spektakel beluste maat schappij inhoud en de ihenselijke maat minstens zo belangrijk zijn." pagina 12: recensie Coupure door Bernice Breure DEN HAAG - Nieuwe regels om het voetbaltoeziclit te intensi veren zijn niet nodig. Om de toe- Advertentie HET GROENE WARENHUIS nemende agressie in en rond de stadions de kop in te drukken moeten bestaande maatregelen, zoals het 'civiel stadionverbod' (opgelegd door de club), worden aangescherpt. Ook moeten de gemeenten hun beleid beter op elkaar afstemmen. Een mel dingsplicht wordt voorlopig niet nodig geacht. Dat hebben het ministerie van Binnenlandse Zaken, het Open baar Ministerie, de KNVB en de burgemeesters van gemeenten met een club in het betaald voet bal gisteravond in Den Haag ge concludeerd tijdens overleg over voetbalvandalisme. Gemeenten en clubs moeten met ingang van dit nieuwe seizoen dezelfde tolerantiegrenzen hanteren, vindt burgemeester Stekelenburg van Tilburg. Op spreekkoren en spandoeken moeten overal dezelfde sancties Grote bolchrysant '\f, diverse kleuren. Van 5,99 Advertentie Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. Pennisetum I Prachtig siergras, een sfeermaker l voor de tuin. Bloeit tot oktober. 4?95 QC MOOI WEER europaIuin e GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 1 staan. „Wat in Amsterdam niet kan, moet in Zwolle ook niet kunnen", aldus Stekelenburg. Onaanvaardbare kreten moeten kunnen leiden tot het stilleggen van de wedstrijd. Hij vindt dat ook moet worden onderzocht of deze spreekkoren strafrechte lijk kunnen worden aangepakt. Een strafrechtelijk stadionver bod (door de rechter opgelegd) zit er nog niet in. Verder moet, het gebrek aan 'uitvakken' wor den opgeheven. Harde kern De KNVB had graag een alge mene invoering van een mel dingsplicht gezien, maar heeft er vrede mee dat eerst andere mogelijkheden worden aange pakt Directeur Kesler van de voetbalbond wees er op dat de harde kern van notoire rad draaiers hooguit uit driehon derd man bestaat, Kesler is geen voorstander van het 'scannen' van supporters voorafgaand aan een wedstrijd. De KNVB voelt meer voor een camerasys teem met chips dat ook is toege past bij de Olympische Winter spelen in de Verenigde Staten. GPD Het kabinet wil de vrijstelling van energiebelasting voor groene stroom uit het buitenland afschaffen. De maatregel maakt voor zo'n 700.000 huishoudens de groene stroom waarschijnlijk duurder. De Belgische minister Magda Aelvoet stapt op. Ze is het niet eens met de levering van 5500 machi negeweren aan Nepal. Haar partij, Agalev, laat weten dat de omstreden wapenleverantie geen regerings- g£ crisis waard is. Omwonenden van de de uitgebrande woning aan de Stoppe- laartuin in Middelburg moesten hun woning verlaten nadat duidelijk was geworden dat er asbest was vrijgeko men. Eerder op de dag was in de woning het stoffelijk overschot van een man gevonden. Feyenoord heeft zich gisteravond ten koste van het Turkse Fenerbahge geplaatst voor het hoofdtoernooi van de Cham pions League. Het werd in Istanbul 2-0 voor de Rot terdammers. Feyenoord won het eerste duel in derde rij Q en beslissende voorronde in Rotterdam met 1-0. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; uit: 19 en 21; jong: 22 en 23 door Erwin Tuil DEN HAAG - Het LPF-Kamer- lid Eberhard heeft aangifte ge daan tegen het Algemeen Dag blad (AD) wegens smaad. Hij bevestigde dat gisterenavond na een gesprek met zijn advo caat Spong. Ook wordt aangifte gedaan tegen een vooralsnog onbekend persoon die gegevens heeft gelekt uit het justitiële dossier over Eberhard. „Dit is een strafbaar feit en schending van de geheimhou dingsplicht van degene die ge lekt heeft", zei Eberhard. Hij vermoedt dat die onbekende tipgever een politieman is die bevriend is met de nieuwe LPF- fractievoorzitter Wijnschenk. Van het AD wordt een rectifica tie geëist. Het dagblad moet zijn beschuldigingen over een straf blad en veroordelingen wegens diefstal en verduisteringen in trekken. Eberhard blijft erbij dat hij geen strafblad heeft. „Er is geen ver oordeling wegens diefstal of verduistering geweest." Wel heeft hij begin jaren negentig een aanvaring gehad met de zoon van zijn inmiddels overle den partner, zo zei hij gister avond. Bij deze zoon is destijds ingebroken. Ook werd hij be dreigd. Er werd toen gewezen naar Eberhard, maar er is nooit een rechtszaak van gekomen wegens gebrek aan bewijs. „Maar dit soort dingen komen wel in een justitieel dossier." Het voor twee weken op non-ac tief gezette Kamerlid is ervan overtuigd dat hij het slachtoffer is van een lastercampagne van Wijnschenk. Die zou vorige maand al een onderzoeksrap port over Eberhard van het de tectivebureau Boogert Part ners aan enkele fractiegenoten hebben laten zien. GPD pagina 3: kandidaten kabinetspost DEN HAAG - De Verkeersin- formatieDienst (VID) verzorgt voortaan dagelijks een 'spits- verwachting' voor de komende avond- en ochtendspits. De file prognoses zijn onder meer te ho ren via de radiozender Business Nieuws Radio. Met deze nieuwe service wil de VID weggebruikers helpen met het plannen van autoritten. „We krijgen regelmatig vragen van weggebruikers of een bepaalde spits voor veel of weinig vertra ging zal zorgen", zegt woord voerder P. Potgraven. „Onze spitsverwachting is gericht op mensen die geregeld een be paald traject rijden. We werken met categorieën waarbij de spits wordt ingedeeld op basis van de verwachte drukte. De in deling loopt van 'geen of vrijwel geen spits' tot een 'zeer zware spits'." De afgelopen maanden heeft de VID geëxperimenteerd met de opzet. Volgens de VID was meer dan tachtig procent van de prognoses juist. De prognoses zijn ook telefo nisch te beluisteren via 0900- 8855 en te bekijken via website www.vid.nl. GPD (Advertentie) naam:fip noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v 6 weken 15-" straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode; staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon. ,,r noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maancj met nummer: g automatische incasso 19,25). handtekening: r Per kwartaal met automatische incasso 52,-). - D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 1" vens. In de eolofon treft u nadere informïti? aan 'g °9™j Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ''71 G91 d^nnnnnp'1 Antwoordnummer 123 oz 11 uuuuuz: 4380 V8 Vlissingen di yyjj do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1