Breskens vol van oude jazz Tango in Middelburg 19 Antwerps festival zingt lof van de meerstemmigheid Jong woensdag 28 augustus 2002 foto Ruben Oreel De Middelburgse Kunst- en Cultuurroute staat ko mende zondag in het teken van de tango. Elke eerste zondag van de maand vindt deze route plaats, met steeds een wisse lend thema. Komende zondag kan letterlijk en figuurlijk worden geproefd van de Ar gentijnse tango. Op diverse plaatsen in Middelburg wordt er gedanst en muziek gespeeld en kunnen Argentijnse hapjes worden gegeten. Het programma begint om 13.00 uur met muziek en dans in Pakhuis 22 aan het Oost kerkplein en in Desafinado aan de Koorkerkstraat. Op hetzelf de tijdstip is er op de Markt een draaiorgel met Argentijnse tangomuziek en dansers. Toos van Holstein staat vanaf 13.15 uur op de Korendijk met mu- ziekschilderijen. Daar is ook een optreden van Frank Du ring op saxofoon. In De Drukkerij aan de Markt worden proeflessen tango ge geven (13.45-14.30 uur en 15.15-16.00 uur). Docenten van de stichting Tango Al Azar verzorgen de lessen. Als vol leerd tangodanspaar kunnen mensen zich voor het stadhuis laten fotograferen (vanaf 14.30 uur). Op de Vismarkt kan er gedanst worden bij een terras met Ar gentijnse grill. De activiteiten duren tot 17.00 uur. De deelnemers zijn her kenbaar aan de blauwe vlag. Het programma met routebe schrijving is bij hen of bij de VW en De Drukkerij af te ha len. Kunst-en Cultuurroute: zon dag vanaf 13.00 uur, diverse locaties, Middelburg 28 augustus t/m 3 september WOENSDAG Dubbele en de Watermensen Muziektheater voor kinderen. Voorstelling waarin Martin Mens het verhaal Dubbele en de Wa termensen van Hans Kuyper vertelt voor kinderen vanaf acht jaar. Mens wordt daarbij begeleid door twee muzikanten. Abdijplein, Middelburg, 15.00 uur Teruggespoeld In Teruggespoeld, een serie literaire ontmoetingen, deze keer Geert van Istendael. Hij schreef over België en Brussel. Kees Slager praat met hem. Prinsenlogement Abdij, Middelburg, 20.00 uur Peter Bannister Peter Bannister uit Parijs geeft een orgelconcert. De in 1966 in Londen geboren organist speelt werk van onder an deren Frescobaldi, Bach, Purcell, Vierne, Widor en Verdi. Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur Negen acts staan vrijdagavond en zaterdag (30 en 31 au gustus) in Breskens garant voor een portie jazz oude stijl. De negende editie van het Oude Stijl Jazz F estival speelt zich af op en nabij het Spuiplein. De Stichting Jazz Breskens (or ganisator van het evenement) richt zich in de programmering op orkesten die authentieke jazz uit 1900 tot 1950 ten gehore brengen. Opvallend genoeg is een flinke toestroom van men sen voor de organisatie geen ab solute must. „We houden dit evenement bewust na de Visse rijfeesten. Dit jazz-festival moet gewoon heel gezellig en knus blijven", aldus Arie Vinke van de Stichting Jazz Breskens. Het festijn wordt vrijdagavond om 21.00 uur in De Heeren van Amstel geopend door The Origi nal Quayspitters Jazz Band. De ze Bressiaanders warmen het publiek op voor de hoofddag, die om 14.00 uur begint met een drietal streetparade-acts. Voor de Bresjies Viere is de route langs de cafés een bekend pad. Organisator Arie Vinke han teert in dit gezelschap de bas tu ba en Henk Bonthuis de banjo. Jan Salomé speelt sopraan sax en Jan Groen is trompettist. De Old Dixie Street Paraders uit Middelburg en May Day Jazz Band uit Bergen op Zoom trak teren de toeschouwers eveneens op pure, onvervalste streetpara- de jazzmuziek. Vanaf 21.00 uur geeft een vijftal orkesten acte de présence in de cafés op en rond het Spuiplein. In De Heeren van Amstel treedt de Tilburgse formatie The Total Confusion op. Dit jonge orkest laat j azz-klanken uit de dertiger jaren op een frisse manier herle ven. Dixie-muziek wordt ge bracht in een uitbundige mix van oude jazz en persoonlijke smaak. The Hot Chilly Stompers uit Evergem doen café Centraal aan. Frontman Jerry De Ville is een fervent fan van de soprano saxofonist Sidney Bechet en legde zich daarom toe op de stijl van deze solist. Samen met een kwartet muzikanten brengt hij jazz uit de twintiger jaren ten gehore, afgewisseld met recen tere New Orleans- en Dixie- land-nummers. The Hot Paddlewheel Jazz Band uit Geraardsbergen staat op de planken in snackbar Happy Days. Deze zeskoppige formatie De May Day Jazz Band: onvervalste streetparade jazzmuzi ek. streeft ernaar om de New Or- leans-muziek te laten herleven zoals die onstaan is in de ge boorteplaats van de jazz. Oude New Orleans- en Dixieland- klassiekers worden door The Hot Paddlewheel Jazz Band op authentieke wijze gebracht. The Crooktown Jazz Band uit Ingelmunster speelt in J&B Ta verne. De uit Terneuzen afkom stige Red Green Jazz Band geeft het evenement in restaurant Paddington ook in de avond uren een Zeeuws-Vlaams tintje. Raymond de Frel Jazzfestival Breskens: vrijdag (vanaf 21.00 uur) en zaterdag (vanaf 14.00 uur), Spuiplein en omgeving, Breskens foto Ruben Oreel In Antwerpen vindt op dit mo ment het festival van de meer stemmige muziek plaats: Laus Polyphoniae. Op verschillende locaties in de stad zijn concer ten, openbare repetities, lezin gen en gesprekken met musici. De Sint-Augustinuskerk biedt onderdak aan de kleine mid dagrecitals en de grote avond en nachtconcerten. Het festival dat de lof van de meerstemmigheid zingt, is ge leidelijk uitgegroeid tot een enorm gebeuren waarin uit voerders en publiek de laat middeleeuwse muziek intensief bespreken en beluisteren. Dit jaar staat de Engelse meer stemmigheid centraal: Musica Brittanica. John Buil (1562- 1628), een grote virtuoos van het klavier, vertrok na een schandaal uit Engeland naai de Zuidelijke Nederlanden, waar hij in dienst trad van aartshertog Albrecht. Uitein delijk sloot hij zijn carrière af als organist van de Antwerpse kathedraal. Doctor Buil en de klaviermuziek zijn twee be langrijke invalshoeken van Laus Polyphoniae 2002. Daar naast komt het hele repertoire van de Engelse muziek van de vijftiende tot de zeventiende eeuw aan bod. Missen, motet ten en madrigalen, anthems, lute songs en consort music. Grote componisten als Byrd, Tallis, Dowland, Weelkens, Gibbons zijn present, maar al tijd in een bredere context van de Europese muziek. Dit jaar is de Antwerpenaar Jos van Im- merseel de centrale artiest. Maar er is nog veel meer te beleven: 27 concerten, tentoon stellingen van klavierinstru menten, masterclasses, open bare interviews. Laus Polyphoniae 2002: van daag t/m zondag, diverse loca ties, Antwerpen Duo Gavotte Het Duo Gavotte geeft een concert. Noortje van Middelkoop speelt panfluit en Martin Mans orgel. Ze brengen zowel geestelijk als klassiek repertoire, evenals Roe meense volksmuziek. Hervormde Kerk, Haamstede, 20.00 uur Coupure Coupure is een toneelstuk van Heieen Verburg. Dit zachtzinnig stuk over een harde werkelijkheid toont de litte kens van de watersnoodramp. Gespeeld door Bram Kwekke- boom, Marlies Hamelynck en Oscar Postema, regie van Guido Wevers. In het kader van het ZNF. Zonnemaire-polder, Zonnemaire, 20.30 uur De Biechtspiegel De Biechtspiegel van Bart Plouvier is een monoloog aan de toog. Acteur Mark Verstraete schetst als man in een café met nostalgie en humor het verloren paradijs van het dorps verleden. Café Juliana, Biggekerke, 20.30 uur Zwarte vogels Zwarte vogels in de bomen is muziektheater op locatie. De Vlaamse theatermaker Eric De Volder en de Nederlandse componist Dick van der Harst namen een oeroud thema onder handen: dat van de boeren, over vroeger en nu. Boerderij Hongersdijk, Roodewijk bij Goes, 20.30 uur Three Ladies Of Jazz Lidie Knol, Henriëtte Hannewijk en Jos Bode treden op. De vrouwen zingen elk hun eigen repertoire en worden begeleid door de Jazz Sessie Band. Jazz- en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur Hommage a Brei Filip Jordens brengt een Hommage a Brei. Samen met Les p'tits Mozarts de ce soir brengt hij een ode aan de Belgische grootmeester van het Franse chanson. Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur DONDERDAG Rien Balkenende Wekelijks wordt een middagpauzeconcert gegeven. Deze dag komt dat voor rekening van Rien Balkenende uit Mid delburg, die gedurende een half uur het befaamde De Rijckere- orgel bespeelt. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Teruggespoeld In Teruggespoeld, een serie literaire ontmoetingen, deze keer Koos van Zomeren. De Betuwe speelt een belangrijk rol in tal van zijn werken. Prinsenlogement Abdij, Middelburg, 20.00 uur Coupure Coupure is een toneelstuk van Heieen Verburg. Zie woensdag. Zonnemaire-polder, Zonnemaire, 20.30 uur Zomeravondconcert Optreden in de kerk in Zoutelande. Het concert wordt verzorgd door Margreet de Jong (orgel), Lon- ne Smit (sopraan) en Marja de Waard (alt). Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur De Biechtspiegel De Biechtspiegel van Bart Plouvier is een monoloog aan de toog. Zie woensdag. Café Juliana, Biggekerke, 20.30 uur Zwarte vogels Zwarte vogels in de bomen is muziektheater op locatie. Zie woensdag. Boerderij Hongersdijk, Roodewijk bij Goes, 20.30 uur Wigbert Van Lierde Van Lierde eert de Antwerpse blueszanger Ferre Grignard. Wigbert en muzikale kompanen als Roland brengen de energieke skifflemuziek van de jong gestorven Ferre. Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur VRIJDAG Teruggespoeld Literaire ontmoeting met Paul De Wispclaere. In 1998 ontving deze Vlaamse schrijver de Prijs der Nederlandse Letteren voor zijn overwegend autobiografisch getinte werk. Prinsenlogement Abdij, Middelburg, 20.00 uur Jos Verpoorten Jos Verpoorten geeft een orgelconcert. De organist van de Gasthuiskapel in Tholen speelt werken van Bach, Brahms en Smart. Cuyperskerk, Sas van Gent, 20.00 uur Coupure Coupure is een toneelstuk van Heieen Verburg. Zie woensdag. Zonnemaire-polder, Zonnemaire, 20.30 uur De Biechtspiegel De Biechtspiegel van Bart Plouvier is een monoloog aan de toog. Zie woensdag. Café De Drie Koningen, Groede, 20.30 uur Zwarte vogels Zwarte vogels in de bomen is muziektheater op locatie. Zie woensdag. Boerderij Hongersdijk, Roodewijk bij Goes, 20.30 uur September '80 Rock- en bluescafé Groen Licht houdt muziekavonden. Dat begint met een optreden van de band September '80. Café Groen Licht, Vlissingen, 21.00 uur Jazzfestival Het negende Oude Stijl Jazz Festival in Breskens. Het evenement begint met een optreden van The Original Quayspitter Jazz Band. Café De Heeren van Amstel, Breskens, 21.00 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt voor het laatst zijn zomervoorstelling. In zijn eigen huistheater klinken op schilderachtige wijze liedjes en anekdotes over het leven zelf. De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur Crosshead and the Southside Horns De band treedt op tijdens een festival in het Arsenaaltheater zaterdag in Vlissingen Ien van den Berg De kunstenares exposeert schil derijen en wandkleden vanaf vandaag in Goes De Biechtspiegel Voorstelling met Mark Verstraete vandaag en morgen in Biggekerke; vrijdag en zaterdag in Groede; maandag en dinsdag in Scherpenisse Julia Blake en Charles Tingwell In de film Innocence morgen en zaterdag in Middelburg Zwarte vogels in de bomen Muziektheater van Eric De Volder en Dick van der Harst vandaag, morgen, vrijdag, za terdag en dinsdag in Roode wijk bij Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19