LPF-gezant stelt orde op zaken Asbest pas laat na brand ontdekt Doek valt voor Trako Schoondijke Brief Michiel de Ruyter op veiling Politieke onwil stagneert aanleg ambulanceafrit Nieuw bestuur nodig Nieuwe president rechtbank Haven Oostende geblokkeerd Mijnenjager bezoekt Middelburg Hulp wateroverlast kan niet Subsidie voor Gedichten uit Zee Kunstuitleen gaat subsidies voor Zeeuwse kunst toekennen door Rolf Bosboom GOES - Het zittende bestuur van de Zeeuwse LPF-afdeling is niet rechtmatig tot stand geko men. Dat zegt tijdelijk partijbe stuurder E. Maas, die landelijk de reorganisatie van de Lijst Pim Fortuyn leidt. In Zeeland is het wat hem betreft zeker nodig dat de leden bet verleden achter zich laten en gezamenlijk schoon schip maken. Maas kwam gisteravond samen met H. Maronier naar Goes in het kader van de serie Member meet raember'-bijeenkomsten van de LPF, die deze week in al le provincies worden gehouden. Deze dienen als voorbereiding op de bestuursverkiezingen voor de provinciale afdelingen. Die verkiezingen staan in Zee land voor dinsdag 17 september op het programma. Kandidaten kunnen zich tot 12 september schriftelijk melden. Smaad Voor Maas was het gisteren vooral zaak de gemoederen tot bedaren te brengen. Het vroege re Fortuynlijk Zeeland noemt zich nu LPF Zeeland, met het zelfde bestuur als voorheen. Een groep 'verontruste' LPF'ers is van mening dat het bestuur onrechtmatig is omdat het niet gekozen is. De discussie heeft geleid tot haat en nijd tussen beide groepen, met als laatste wapenfeit een aangifte wegens smaad. Volgens Maas is het onjuist van het bestuur van Fortuynlijk Zeeland geweest om zichzelf uit te roepen tot provinciaal be stuur van de partij. „Dat kan natuurlijk niet. Dat is een be sluit dat niet rechtmatig is. Hoe vervelend ook, maar we zullen dat moeten terugdraaien." Nu het landelijk partijbureau volledig zicht heeft op het le denbestand, kunnen per pro vincie besturen worden geko zen. „Deleden moeten dat onder elkaar maar verder uitmaken", zegt Maas. „Daar willen wij als hoofdbestuur niet te veel tussen zitten, als er maar een compe tent bestuur komt." Wat Zeeland betreft wil Maas niet te veel terugkijken op wat er tot nu toe voorgevallen is. „Er zijn wat dingen gebeurd door dat mensen misschien wat te en thousiast waren. Dat begrijpen we ook wel, maar we willen dat nu helemaal schonen. Ik hoop dat er nu echt een goede aanstu ring van de leden gaat plaats vinden." Voorzitter L. Sturm van LPF Zeeland maakt onderscheid tussen de provinciale LPF-af- deling en zijn organisatie, die nu eenmaal statutair gevestigd is en waarvan het bestuur volgens hem wel degelijk rechtmatig is. Volgende week gaat hij praten met Maas praten 'om de zaak in orde te maken'. „Ik verwacht dat we alle problemen kunnen oplossen en alles in goed overleg kunnen samenvoegen. Daar ko men we wel uit, want we hebben met Ed Maas eindelijk iemand die knopen doorhakt. Mensen hoeven zich dan ook niet onge rust te maken over de toekomst van LPF in Zeeland." Van de 120 LPF-leden in de pro vincie waren er gisteren ruim dertig aanwezig. Ondanks de openheid die de partij naar ei gen zeggen nastreeftwas de bij - eenkomst niet toegankelijk voor vertegenwoordigers van de media en niet-leden. Stevig ge bouwde heren zorgden ervoor dat onbevoegden buiten de deur bleven. MIDDELBURG - De rechtbank van Middelburg krijgt per 1 september een nieuwe president. Het is L. van Dijke (42), nu nog sectorvoorzitter van het kantongerec ht in BredaVan Dij - ke werkte voordat hij rechter werd bij Nationale Nederlan den in Den Haag. In Dordrecht volgde hij daarna de opleiding tot rechter. Hierna ging hij werken bij het kantongerecht van Breda. De nieuwe rechtbankpresident heeft al laten weten een voorstander te zijn van het berechten van bolletjesslik kers in Middelburg. OOSTENDE - Een gekapseisde sleepboot heeft maandag middag en -avond urenlang de toegang tot de haven van Oostende geblokkeerd. De Oostende 1 van de firma Decloedt kapseisde omstreeks drie uur bij het binnenslepen van het museumschip Mercator. Op het moment dat de sleep stuur boord de haven in manoeuvreerde, kantelde de sleper en zonk De twee opvarenden konden worden gered. Ze werden ter ob servatie opgenomen in het ziekenhuis. De Mercator ging voor de haven ten anker op de rede van Oostende. Ook de catama rans van de rederij Hoverspeed konden de haven niet in. In opdracht van de havendienst werd de drijvende bok Norma direct naar Oostende gedirigeerd. Tegen middernacht zag die kans de sleepboot te lichten. Daarna kwam het scheepvaart verkeer weer op gang. Het voormalige opleidingsschip Mercator vati de Belgische koopvaardij was op weg van Sail Brugge 2002 naar thuisha ven Oostende. Het museumschip was er één van de zestien 'kathedralen van de zee', die in enkele dagen tijd honderddui zenden belangstellenden trokken. Nadat een 21-jarige ma troos bij een ongeval aan boord zwaar gewond was geraakt, besloot de kapitein zondag niet deel te nemen aan de afslui tende zeilparade voor de Vlaamse kust tussen Zeebrugge en Knokke-Heist. De matroos werd geraakt door een losgescho ten tros en verloor daarbij een been. MIDDELBURG - De mijnenjager Hr. Ms. Middelburg brengt van vrij dag 13 tot en met zondag 15 september een bezoek aan Middelburg. Het schip is na een grote onderhoudsbeurt weer in dienst gesteld. In het kader van een uitgebreid testpro gramma vaart de mijnenjager naar Oostende. Voorafgaand daaraan komt de Hr. Ms. Middelburg naar de 'naamstad'. De bemanning krijgt een receptie en een mosselmaaltijd aange boden in het stadhuis. Op zaterdag 14 september staat het schip vanaf 14 uur open voor publiek, 's Avonds houdt de be manning aan boord een receptie voor een nog onbekend Mid delburgs goed doel. Bij een eerstvolgend bezoek zal het geld, dat tijdens de reis wordt ingezameld, overhandigd. ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland kan niet zonder meer hulp bieden aan de door wateroverlast getroffen gebieden in Tsjechië en Duitsland. Vorige week deed Alert! hiervoor een voorstel aan het gemeentebestuur. Volgens bur gemeester J Asselbergs is het echter niet aan het college maar aan de gemeenteraad hierover een besluit te nemen. Daar naast past het voorstel niet binnen het beleid, dat door de ge meenteraad in 1999 ten aanzien van steunbetuigingen bij rampen is vastgesteld. Het college heeft daarom besloten het voorstel van Alert! op de agenda van de commissie AIZ te zet ten. Volgens Asselbergs is het dan aan de huidige raadsleden te bepalen of zij het bestaande beleid voor deze gelegenheid willen wijzigen. woensdag 28 augustus 2002 Sabrina Vaes (staand in het midden): „Ik heb tijdens de brand in het donker lopen dolen." foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Niemand in de voorhal van het Middelburgse stadhuis heeft inte resse voor Feyenoord-Fenerbahfe. De ge meente had gerekend op 35 a 40 evacués uit de Bagijnhof en De Stoppelaartuin, waar maandagnacht brand woedde en asbest vrijkwam. Om half tien heft burgemeester Koos Schouwenaar de speciale informatie avond op. Slechts vijftien mensen hebben dan gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een broodje te komen eten of vragen te stellen. Voor Sabrina Vaes is de vrijkomende asbest net een beetje te veel van het goede. Ze woont pas anderhalve week in De Stoppe laartuin, vijf huizen verwijderd van de uit gebrande woning. Ze is erg geschrokken: eerst van de nachtelijke brand en later van de asbestdeeltjes. „Ik heb tijdens de brand in het donker lopen dolen en nu pas hoor je dat er misschien schadelijke deeltjes asbest zijn vrijgekomen.Ze verwijt het gemeente bestuur niets. Ook die had niet eerder kun nen weten dat bij de brand schadelijke stof fen zouden vrijkomen. Burgemeester Schouwenaar bevestigt het verhaal van de jonge bewoonster, ,,'s Nachts, nog tijdens de brand, hoorden we van omwonenden dat er misschien asbest zóu kunnen zitten. We hebben toen meteen gezocht, maar niks gevonden. Pas bij de berging van het dodelijke slachtoffer heeft de politie een stuk asbest gevonden. Dat is meteen onderzocht en toen om vijf uur dui- delij k was dat het inderdaad om asbest ging, heb ik alles laten afzetten." De bewoners kregen een brief waarin de maatregelen stonden en een uitnodiging om naar het stadhuis te komen. Mensen die geen onderdak konden vinden bij vrienden of kennissen konden een beroep doen op de gemeente. „Al komen twee straten langs", zegt woordvoerder Peter Woudstra, „we hebben voor iedereen een keurig bed gere geld in een hotel." De reserveringen kunnen later worden ingetrokken. Iedereen vindt onderdak bij familie, vrienden of kennissen. Kat Ook M. Gideonse, die tijdelijk op de katten past in een woning in de Stoppelaartuin, hoeft geen bed van de gemeente. Aan het eind van de middag hoort hij van een poli tieman dat hij zijn tijdelijk huis niet inkan. Echt geschrokken is hij niet van de asbest. „Ach, die ene keer dat je wat inademt. Ik heb in de nacht van de brand tot drie uur buiten gelopen. Ik vind het veel vervelender dat ik niet eventjes tien minuten de straat in mocht om de kat te halen. Maar aan de an dere kant snap ik ook wel dat alles goed ge regeld moet zijn." De witte asbest die is aangetroffen is de minst schadelijke. Elk mens kan een minie me hoeveelheid per jaar hebben. „Ik denk ook dat het allemaal wel meevalt", zegt G. T. Abdelnasser uit de Bagijnhof. „Ik heb de hele vorige avond tot vier uur buiten- gestaan. Daar was ik eigenlijk wel een beet je bang voor, maar de brandweer en de politie hebben mij verteld dat het meeste omhoog is gegaan." Om negen uur krijgt hij het sein dat hij terug mag naar zijn woning. Directeur E. de Ceuster van Woongoed Middelburg vertelt dat drie panden onher stelbaar vernield zijn. Een pand is uitge brand, van twee anderen zijn de scheidings wanden en de draagbalken verwoest. Hij verwacht dat renovatie maanden gaat du ren. Voor de zes bewoners is - op één na - ver vangende huisvesting gevonden. Om half tien ziet niemand van de evacués dat Shinji Ono Feyenoord naar de Champions League schiet. Bewindvoerder vraagt faillissement melkrobot-fabrikant aan door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - De vorige maand gekregen surséance van betaling is voor Trako Holding BV en Trako Techniek BV in Schoondijke niet vol doende om het bedrijf uit de li quiditeitsproblemen te halen. Bewindvoerder H. den Hol lander uit Oostburg vraagt de ze week faillissement aan bij de rechtbank in Middelburg. Den Hollander deelde het per soneel vorige week mee dat de surséance geen lang leven be schoren is. „Het uitstellen van betalingen alleen lost het probleem niet op. Een faillis sement is naar mijn smaak on afwendbaar, maar vanuit di verse partijen worden er wel pogingen ondernomen om de werkgelegenheid tebehouden. Welke partijen dat zijn, kan ik voorlopig nog niet zeggen. aldus Den Hollander. De bewindvoerder noemt de huidige situatie ronduit zorg wekkend, maar ziet wel moge lijkheden om het bedrijf in le ven te houden. „Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar een faillissement biedt ook perspectieven. In een sur séance moet je tot overeen komst komen met de schuldei sers, bij een faillissement niet." Den Hollander ver wacht dat de aanhoudende li quiditeitsproblemen gepaard zullen gaan met ontslagen, maar hoeveel mensen hun baan verliezen durft hij niet te zeggen. Bij Trako werken der tig mensen. „Dat er banen zul len verdwijnen is mijns inziens een zekerheid, maar het is nog te voorbarig om over aantallen te praten Onderzocht wordt of er een doorstart mogelijk is met het bedrijfsdeel dat wiel- systemen voor de landbouw maakt. Daar kunnen mis schien vijftien mensen wer ken, maar dat getal kan naar boven of beneden worden af gerond. Zeker is wel dat Trako melkrobot-fabrikant af is. De omschrijving 'wielsystemen- bedrijfis nu meer van toepas sing." Trako raakte in liquiditeits problemen doordat de ver koop van melkrobots door de uitbraak van mkz-crisis in 2001 stagneerde. Trako produ ceerde onderdelen van melkrobots en verkocht deze aan Prolion, een melkrobotfa- brikant uit Cadzand. Grote problemen met de verkoop van een oud bedrijfsonderdeel aan Prolion, Gascoigne Melotte, zorgden bovendien voor een nog penibelere situatie. Prolion zou volgens Trako-di- recteur F. van Luijk zijn beta lingsverplichtingen niet zijn nagekomen vanwege een ver schil van inzicht over de leve ring van het bedrijfsonder deel. Door middel van deze overname zou Trako zijn schulden kunnen aflossen en zich vervolgens kunnen rich ten op overige activiteiten. Be windvoerder Den Hollander verwacht vandaag te horen wanneer de rechtbank in Mid delburg uitspraak doet. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Een brief uit 1657 van de hand van Michiel de Ruyter wordt op 16 september geveild bij de Nederlandsche Postzegel- en Muntenveiling te Weesp. Volgens A. Meerman van het Vlissings gemeentearchief hoort de brief thuis in het ar chief van de Admiraliteit. Hij is niet zo blij met de veiling, omdat hij bang is dat de brief in de ver keerde handen komt. In de brief beschrijft de Vlis- singse admiraal Michiel de Ruy ter zijn verovering van twee Franse oorlogsschepen voor de kust van Corsica. Hij doet daar van verslag vanuit het Spaanse Cadiz. De brief is gericht aan de heren van de Admiraliteit in Amsterdam. Om die reden denkt Meerman dat de brief het Admiraliteitsarchief toebe hoort. De gemeentearchivaris zegt dat archieven landelijk gezien heel omzichtig omgaan met veilin gen. „Wij proberen alles zo min mogelijk via de handel te ver krijgen. Los verkrijgbare ar chiefstukken gaan al gauw hun eigen weg bewandelen en de handel heeft daar voordeel bij." Meerman is bang voor diefstal, omdat de stukken zoveel waar de toegekend krijgen. De Vlissingse gemeente-archi varis is overigens wel geïnteres seerd in de brief, maar dan in houdelijk gezien. Overigens ziet hij daar ook niet zoveel meer waarde in, omdat de zaken in de brief volgens hem al bekend zijn uit de diverse geschiedverhalen. Ook heeft het archief al enkele brieven van De Ruyter in bewa ring. „We hebben erzo'n drie tot vijf." De gemeentearchivaris zegt dat het Vlissingse gemeentearchief niet gaat proberen de brief in haar bezit te krijgen. Dat komt in eerste instantie, omdat de brief volgens hem geen relatie heeft met de gemeente Vlissin- gen. „Wij proberen in principe zoveel mogelijk te doen aan de instandhouding van archieven. Ook proberen wij de stukken te rug te voeren naar waar ze thuishoren. Dus als een brief aan de Admiraliteit gericht is, hoort hij daar, is hij aan de ge meente gericht, dan hoort hij in het gemeentearchief." Er is een Admiraliteitsarchief gehuisvest in het Nationaal Ar chief in Den Haag. Volgens C. van Golen van het Nationaal Archief zijn ze daar ook voor zichtig met het aankopen van stukken via een veiling. Wel wordt er een uitzondering ge maakt op stukken die van natio naal belang zijn. Het Nationaal Archief gaat uitzoeken waar de brief precies thuishoort. Het vermoeden bestaat dat de brief afkomstig is uit de zogenaamde generaliteitsarchieven van het Nationaal Archief. De organi satie is daarom erg geïnteres seerd in de brief. Van Golen zegt nog overleg te gaan plegen over een eventuele poging tot aan koop van de brief. Taxatie De brief van Michiel de Ruyter is van 30 augustus tot en met 3 september te bezichtigen op de Internationale postzegelten toonstelling in de Amsterdamse RAI. Veilinghouder Cees Muis heeft de brief getaxeerd op 3500 euro. „Dat is volgens Neder landse begrippen een hoog be drag, maar als het een buiten landse brief was geweest, had je er gerust een nul bij kunnen tel len", zegt Muis. Volgens de vei linghouder is de veiling op 16 september de enige kans voor particuliere verzamelaars om de brief in handen te krijgen. Overigens is de brief afkomstig van een verzamelaar die de brief al dertig jaar in zijn bezit had. Hoe hij aan de brief kwam, is de veilinghouder onbekend. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil 40.000 eu ro uittrekken voor het project Gedichten uit Zee. Dat betekent dat het plan van het festival Film by the Sea om acht tot twaalf Nederlandse filmmakers ieder een Zeeuws gedicht te laten verfilmen, vrij wel zeker doorgaat. De comple te film met alle gedichten moet volgend jaar september, tijdens het eerste lustrum van Film by the Sea, in Vlissingen in premiè re gaan. De Raad voor de Cultuur Zee land heeft Gedeputeerde Staten positief geadviseerd over het project. De raad is zeer te spre ken over de combinatie van poë zie en film. Via deze weg wordt een aantal Zeeuwse gedichten onder de aandacht van een gro ter en nieuw publiek gebracht, aldus de culturele adviseurs. door Ben Jansen GOES - De gemeenten Goes en Borsele, de provincie en het Rijk moeten 'als de wiedeweerga' aan de slag om de bereikbaar heid van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes te verbeteren. Voorzitter J. Broertjes van de raad van bestuur van het zie kenhuis is erover teleurgesteld dat gedeputeerde J. Hennekeij van oordeel is dat de plannen voor een extra afslag op de A58 moeten worden overgedaan. „Politieke onwil", meent Broer tjes. Al sinds de sluiting van het zie kenhuis in Zierikzee wordt aan gedrongen op een speciale afrit voor ambulances. Hennekeij verweet de gemeente Goes maandag dat ze heeft aange stuurd op een volwaardige afrit. Dat is volgens de gedeputeerde in strijd met afspraken die zijn gemaakt over de afritten van de A58. Broertjes wijst erop dat in het overleg over een betere bereik baarheid van het ziekenhuis heel nadrukkelijk is gesproken over een 'selectieve afslag voor ambulances die te zijner tijd op snelle en doeltreffende wijze kan worden getransformeerd in een volwaardige afslag'. Dat overleg werd voorgezeten door Hennekeijs collega voor volks gezondheid G. de Kok. Dat Ge deputeerde Staten nu inbinden, verdriet Broertjes. „Het zieken huis moet goed en snel bereik baar zijn. Niet alleen voor am bulances, maar voor medische en verpleegkundige hulpverle ners en patiënten die niet per ambulance komen." Daarbij denkt hij aan kraamvrouwen die in het ziekenhuis komen be vallen. Verloskunde De noodzaak van zo'n afrit klemt te meer als in de toekomst de klinische verloskunde vanuit Vlissingen in Goes wordt gecon centreerd en bij het Ooster- scheldeziekenhuis een huisart senpost voor Noord- en Zuid- Beveland wordt gevestigd. Hennekeij erkent dat het wel licht verstandiger was geweest wat diplomatieker te reageren en niet alleen beschuldigend in de richting van de gemeente Goes te wijzen. Toch houdt hij vol dat de gemeente - en dat geldt ook voor Borsele - heel goed op de hoogte is van de af spraken die over de afritten van de A58 zijn gemaakt. Volgens hem is het alleen mogelijk op korte termijn een eenvoudige afslag (door hem aangeduid als een 'glijbaan voor ambulances') te maken. De procedures voor een ingrijpender oplossing ne men veel tijd in beslag. Boven dien is Rijkswaterstaat - overi gens ook betrokken bij het overleg - er tegen. De gedeputeerde tekent aan dat bij de plannen over de concen tratie van voorzieningen in de gezondheidszorg beter moet worden gelet op kwesties als be reikbaarheid. Broertjes neemt laconiek kennis van deze ver zuchting: „Dat lijkt me een taak voor de heer De Kok." MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft de toe kenning van subsidies voor pro jecten van Zeeuwse kunste naars en stimulering van opdrachten beeldende kunst voor gemeenten, bedrijven en instellingen in Zeeland defin- tief ondergebracht bij de Stich ting Kunstuitleen Zeeland (SKZ). Het besluit past in het voorne men de SKZ om te vormen tot een provinciaal centrum voor beeldende kunst. De bedoeling is ook dat voor de aanvragers van die subsidies meer helder heid ontstaat. De SKZ kan jaarlijks tien keer een bedrag van maximaal 2250 euro uitkeren aan projecten van kunstenaars die in Zeeland wo nen en werken. Het moet gaan om nieuw werk en de aanvraag moet uiterlijk drie maanden voor de realisatie binnen zijn. Gemeenten, instellingen en be drijven in Zeeland die opdrach ten geven aan professionele Ne derlandse kunstenaars kunnen met een bedrag van maximaal 3000 euro worden ondersteund. Dat wordt maximaal vijf keer per jaar uitgekeerd. Melkrobot-fabrikant Trako ging in 1994 met goede toekomstverwachtingen van start. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13