Moedermaffia heeft de macht PZC Diabetes is de meest verborgen Blijf af, schei uit! ziekte van de westerse wereld Vaders worden in baby wereld niet voor vol aangezien Nieuw malariavaccin blijkt succes Lengte heeft invloed op relatie Donzen dekbed helpt tegen allergie Extra vitamine werkt niet altijd Dosis medicijnen verandert vaak Zoutbehoefte beïnvloedt bloeddruk homeopathie Sulphuricum acidum opvoedkunde Inhalatoren risicovol dinsdag 27 augustus 2002 door Corine van Zuthem AMSTERDAM - De babywe reld is in handen van de 'moe dermaffia'. Kersverse vaders worden genegeerd of niet voor vol aangezien. Dat blijkt uit een recent onderzoek naar het ima go van het vaderschap. Henk Hanssen neemt het met zijn website Ikvader.nl eveneens op voor de papa's, want: „Je hangt er als vader maar zo'n beetje bij." De bezoekjes aan de babyspeci aalzaak waren hem een gruwel. ..Die baby wereld is totaal niet op mannen gericht. Mannen communiceren namelijk an ders. willen andere dingen zien." Bij de bezoeken aan de verloskundige of het consulta tiebureau werd hij genegeerd. „Alles draait om de zwangere of pas bevallen vrouw. Als vader hang je er maar zo'n beetje bij Ze zouden het juist moeten waarderen dat je als man mee komt. Maar het lijkt wel alsof het vaderschap geen enkele sta tus heeft en je slechts een figu rantenrol vertolkt." Henk Hanssen (39) is journalist en internetondernemer én vader van Rosa (2) Anderhalf jaar ge leden begon hij de website Ikva- der.nl. Uit irritatie en verba zing, zegt hij. „De babywereld wordt gedomineerd door moe ders. Er is bijvoorbeeld maar heel weinig informatie beschik baar die specifiek gericht is op vaders. Het gros van de boeken over zwangerschap en geboorte is geschreven voor vrouwen. Dat geldt ook voor bladen zoals Ouders van Nu en Wij Jonge Ou ders. Dat zijn in feite vrouwen bladen." Als er in de bestaande literatuur al een hoofdstuk voor vaders ge reserveerd is dan gaat het voor namelijk over de ondersteunen de rol van de vader tijdens de bevalling en alles wat hij daar bij moet doen en laten Over de emoties die (ook) bij hem de kop kunnen opsteken tijdens het smeren van tientallen beschui ten met muisjes en het rondstu ren van geboortekaartjes door, lees je nergens. „Het lijkt wel alsof vader-worden een secun daire beleving is, terwijl het juist één van de indrukwek kendste gebeurtenissen in je le ven is. Mijn eerste doel is dan ook om de informatie over zwangerschap, geboorte en op voeding te emanciperen en meer op de mannelijke beleving te richten. Begin volgend jaar komt het Ikvader-handboek uit." Ook Caspar Itz, student be stuurskunde en vrouwenstudies aan de Universiteit van Amster dam, concludeert in zijn onder zoek naar het imago van het va derschap dat de babywereld gedomineerd wordt door de 'moedermaffia'. De wereld van pasgeboren baby's is roze en mintgroen en daar voelen veel vaders zich niet in thuis, zegt hij. Bovendien worden vaders niet voor vol aangezien. „Een man met een baby is een klun gel, daar komt het op neer." De conclusies zijn koren op de molen van Henk Hanssen. Hij spreekt zelfs over een complot om vaders buiten te sluiten. „Dat blijkt ook uit het onder zoek. Vrouwen stellen zich heel dubbelzinnig op. Aan de ene kant mopperen ze over de gerin ge participatie van hun mannen in de zorg, maar aan de andere kant willen ze de regie niet uit handen geven." Babyjogger Maar in hoeverre hebben de he ren het aan zichzelf te danken dat ze - althans in hun ogen - buitenspel gezet worden? Im mers, achter zo'n stoere baby jogger zien ze zichzelf nog wel lopen, maar een dag in de week minder werken? Liever niet! Hanssen - die zelf één dag in de week voor z'n dochter zorgt - geeft het toe: mannen zouden zelf ook meer het belang moeten inzien van het zorgen voor hun kind. Toch speelt de moeder ook daarin een bepalende rol, heeft hij gemerkt. „De Universiteit van Utrecht heeft eens onder zocht welke factoren bepalen dat mannen meer tijd gaan vrij maken voor de zorg van hun kinderen. Dat bleek voorname lijk aan de moeder te liggen. Zij doceert in wezen de mate waar in een man vader kan zijn", zegt Hanssen. De acht vaders die bij Ikvader.nl betrokken zijn willen, zo mel den ze op de website, in het door roze wolken versluierde baby- en kin derwereldje een geluid te laten horen dat ook mannen aanspreekt. Hoe? „Door nuch tere. strikt onafhankelijke in formatie te verschaffen en een online-gemeenschap te creëren waar mannen vreugde en ook tegenslag met elkaar kunnen delen", meldt de website. Hanssen pleit daarnaast voor een algehele upgrading van het vaderschap en hoopt een cul tuuromslag te bewerkstelligen. „Ik hoop dat werkgevers in de toekomst niet meer naar hun voorhoofd wijzen als een man nelijke werknemer ouder schapsverlof aanvraagt of eer der de vergadering verlaat om z'n kind uit de crèche te halen. Het is van het grootste belang dat vaders een actievere rol in de zorg voor hun kinderen gaan spelen. Kijk maar naar al die jonge moeders die in de wao te rechtkomen. Maar dan moeten die vaders wel de kans krijgen." Om dat te bereiken pleit Hans sen, die bedrijven en overheids instellingen op dit punt advi seert, voor een aansprekende campagne. „En dan bedoel ik niet zo'n belegen SIRE-spotje over een man die alleen op zon dag het vlees snijdt. Laat maar eens een sexy man met een ba- bydraagzak zien, waarvoor al lerlei vrouwen in katzwijm val len." Ook het onderzoek van Caspar Itz mondt uit in een pleidooi voor ander overheidsbeleid. „De overheid moet duidelijk maken dat mannen gewoon veel interessante dingen missen als ze niet achter de kinderwagen lopen, hun kind naar bed bren gen of er leuke dingen mee doen." De respons die Henk Hanssen op zijn website krijgt is enorm. Niet alleen mannen reageren, maar óók vrouwen. „Gelukkig zijn er ook vrouwen die niet van pastelkleurige babykleren hou den." GPD Vaders voelen zich er vaak een beet je bijbuiigelen in de babywereld. foto Cynthia van Dijk/GPD VICTORIA - Een nieuw vaccin tegen malaria ismetsuccesse test bij muizen. Het vaccin richt zich niet, zoals eerdere vac' eins, tegen de malariaparasiet zelf, maar tegen het gif ervan' De conclusie van het onderzoek publiceerde L. Schofiel l (Royal Melbourne Hospital, Victoria) in het wetenschapne lijk tijdschrift Nature. Als het vaccin ook bij mensen werkt zou malaria een betrekkelijk onschuldige infectieziekte ku nen worden. GPD GROOT BRITTANNIË - Vrouwen die kleiner zijn dan de ge middelde lengte en mannen die groter zijn dan gemiddeld hebben een grotere kans op een langdurige relatie met hun partner en krijgen gemiddeld meer kinderen. Dat schrijft D. Nettle (Open Universiteit, GrootBrittanmë)in het wetenschappelijk tij dschrift Proceedings of the Royal So ciety op grond van onderzoek bij 10.000 Britten geboren in 1958. GPD HOBART - Slapen onder een donzen dekbed vermindert bii kinderen de kans op het ontstaan van een allergie voor huis stofmijten. Bij kinderen die al allergisch zijn voor huis stofmijt, vermindert een donzen dekbed het aantal luchtweg klachten. i Dat schrijft A. Ponsonby (University of Tasmania, Hobart)in het vakblad Journal of Clinical Epidemiology op grond van een onderzoek bij 498 kinderen. GPD WAGENINGEN - Dagelijks gebruik van vitamine E- of mul- tivitaminepreparaten beschermt 60-plussers niet tegen het krijgen van luchtweginfecties (verkoudheid, griep). Dat con cludeert J. Graat (Universiteit Wageningen) in het medisch tijdschrift JAMA op grond van een onderzoek'onder 652 per sonen. Bij gebruikers van vitamine E (200 mg per dag) was de j duur van de infecties zelfs langer dan bij niet-gebruikers GPD UTRECHT - Bij ongeveer 40 procent van de nieuwe medici]- nen wordt de voorgeschreven dosis enige tijd nadat het mid del op de markt is gekomen, verlaagd of verhoogd. Dat gebeurt op grond van de ervaringen met het middel in de praktijk. Tot deze conclusie komen onderzoekers van de Ge orgetown University en cle universiteiten van Utrecht en Maastricht in twee artikelen in het vakblad British Journal of Pharmacoepidemiology and Drug Safety. Volgens de onderzoekers toont dit aan dat er tijdens het testen van nieuwe geneesmiddelen meer aandacht moet worden be steed aan het vinden van de optimale dosering. GPD BOSTON - Baby's met een voorkeur voor zoute smaak blijken een hogere bloeddruk te hebben dan baby's die niet van zout houden. Dat concludeert S. Zinner (Harvard Medical School, i Boston) in het vakblad Hypertension uit onderzoek bij 283 baby's. De voorkeur voor zout is mogelijk een maat voorde zoutgevoeligheid, de mate waarop de bloeddruk van iemand reageert op zout, speculeert Zinner. GPD door Jacques van Dam Sulphuricum acidum, H..SO,, beter bekend onder de naam zwavelzuur is een van de be langrijkste chemische stoffen in de industrie. Alleen al in Ameri ka wordt jaarlijks meer dan 40 miljoen ton geproduceerd. Bij na in elk fabricageproces is een rol weggelegd voor sulphuri cum acidum. Het wordt ge bruikt bij de productie van kleurstoffen en pigmenten, bij de fabricage van explosieven, bij de vervaardiging van papier, lijm en geneesmiddelen. Ook in de olie-industrie wordt zwavel zuur veel gebruikt. En niet te vergeten, accuzuur bestaat voor 33 uit sulphuricum acidum. Sulphuricum acidum is giftig. Inademing leidt tot ernstige ir ritatie en brandende pijn van de luchtwegen en veroorzaakt longoedeem, emfyseem en bron chitis. Contact met de huid ver oorzaakt ernstige brandwon den. Inname van sulphuricum acidum veroorzaakt verbran ding van mond, slokdarm en maag. Ook de nieren worden aangetast. Het lichaam kan in een shock raken en de patiënt kan overlijden. Hahnemann (grondlegger van de klassieke homeopathie) heeft sulphuri cum acidum beschreven en toe gepast als medicijn. Het werkingsgebied ligt voor een groot deel op het maagd armkanaal, bloedvaten en bloed. Welke patiënt komt in aanmerking voor sulphuricum acidum? Opvallend kenmerk LONDEN - Als astma-patiën ten te vaak gebruik maken van kortwerkende medicijnen in een inhalator, lopen zij een gro ter risico te overlijden door hun ziekte. Dit blijkt uit een Amerikaans onderzoek onder 96.000 Britse astma-patiënten. Het risico wordt weer veel kleiner, als de patiënten tegelijkertijd ook een inhalator gebruiken die astma- aanvallen moet vermijden. Uit het onderzoek blijkt dat mensen die per jaar zeven tot twaalf recepten kregen uitge schreven voor kortwerkende in halatoren, 16 keer zo veel kans hadden om te overlijden aan astma. Als patiënten 13 keer of meer een dergelijk medicijn kregen, steeg die kans tot 50 keer. DPA van deze patiënt is de enorme onrust en gejaagdheid. Er is geen ander met meer haast. Mentaal is patiënt gejaagd. Hij kan drie tot vier maal zoveel werk verzetten als zijn collega's. Hij heeft een goed geheugen, werkt hard en is meestal succes vol. Hij neemt vaak werk mee naar huis. Ontspannen is een groot probleem. Alcohol kan hem daarbij helpen. Lichamelijk is hij ook gejaagd. Hij heeft geen tijd te verliezen en is altijd bezig. Hij loopt snel, schrijft snel (schrijfkramp is hem niet vreemd), hij praat snel en eet vlug. Zelfs op seksueel ge bied is hij te snel. Te snelle zaad lozingen kan een klacht zijn van de patiënt. Andere problemen die de patiënt kunnen kwellen zijn uitputting en zwakte. Hij voelt de zwakte in het maag darmkanaal en dan met name in de maag. Hij kan last hebben van oprispingen en maagzuur. Vaak is er een grote behoefte aan alcohol en een afkeer van koffie. Van koffie raakt hij nog opge- fokter. Hij kan een slap en koud gevoel hebben in de maag. Dit kan gepaard gaan met misse lijkheid en rillerigheid. De pati ent kan verder last hebben van beven en trillen. Dit kan zicht baar zijn, maar hij kan dit ook inwendig beleven Sulphuricum acidum wordt fre quenter aan mannen voorge schreven. Maar ook vrouwen kunnen soortgelijke klachten vertonen. Gejaagde, gehaaste vrouwen in de overgang met veel last van warmteopwellin- gen, met name een heel heet gezicht en veel transpiratie kunnen baat hebben bij dit ge neesmiddel. Merkwaardig is het feit dat inde geschiedenis van de patiënt een of meer ongelukken zijn ge beurd, of andere traumatische gebeurtenissen zich hebben af gespeeld waar hij of zij zich ver antwoordelijk voor voelt en waardoor hij is veranderd. De gejaagdheid, de haast kan sinds het ongeval versterkt zijn, of zelfs ontstaan zijn. Ook zwakte en overmatige transpiratie kun nen een gevolg zijn. De patiënt is in het algemeen kouwelijk van aard. Uiteraard is niet elke patiënt met haast en gejaagd heid en innerlijke onrust gebaat bij sulphuricum acidum. Af hankelijk van de persoonlijke lichamelijke klachten en ach terliggende problematiek, kun nen andere patiënten beter wor den geholpen met Nux-vomica (braaknoot), Tarentula (grote wolfspin), of met Jodium. Jacques van Dam is homeopaath ui ^Ooslkapelle door Jorien van der Plas EINDHOVEN - Diabetes is een ziekte die in Nederland steeds vaker voorkomt. Ieder jaar komen er 60.000 nieuwe patiënten bij. De verwachting is dat deze trend zich zal voortzetten. Momenteel weten ongeveer 500.000 Nederlanders dat ze 'suiker' heb ben, maar er is nog eenzelfde aantal dat dit niet weet. Door het uitblijven van behande ling zijn ernstige complicaties op latere leeftijd mogelijk. Bij een vroegtijdige dia gnose kunnen deze voorkomen worden. Er gaan steeds meer stemmen op om een landelijke controle op suikerziekte te hou den. Ook diabetesarts Harm Haak van het Maxima Medisch Centrum in Eindhoven pleit voor een dergelijke screening. „Men sen worden steeds welvarender", zo stelt Haak. Dit gegeven, tezamen met een erfelij ke aanleg, is volgens de arts de voornaamste reden van de explosie van het aantal diabe tes patiënten. „Ze geven meer geld uit aan lekker eten. Bovendien gaan de mensen minder bewegen. Werken komt tegenwoor dig op de eerste plaats." Het is een gegeven dat mensen met overge wicht meer kans hebben op suikerziekte. „Door overgewicht vermindert de insulinegevoeligheid van de patiënt. Hier door stijgt de bloedsuikerwaarde.Ook dia betespatiënt Richard Althusius (48) uit Eindhoven wijt zijn ziek zijn aan zijn onge zonde levensstijl. „Ik ben kok en nuttig eigenlijk maar twee keer in de week een warme maaltijd. Verder snoep ik vaak tus sendoor van het eten. Dit is natuurlijk ont zettend ongezond." Symptomen Richard Althusius is kok en 'leeft ontzettend ongezond'. „Mijn arts kwam er bij toeval ach ter dat ik suikerziekte had." foto Rene Manders/GPD Diabetes is een ziekte waarvan de sympto men niet direct merkbaar zijn. „De ziekte ontwikkelt zich heel geleidelijk. Langzaam maar zeker stijgt de glucosewaarde in het bloed. Hierdoor hebben patiënten niet di rect klachten. Iemand kan dus suikerziekte hebben, zonder dat zelf te weten." Dat blijkt in de praktijk volgens Haak schrikbarend vaak het geval te zijn. Hij wijst op een onderzoek dat in 1990 in Hoorn is uitgevoerd. VU-onderzoekers onder zochten ruim 2500 inwoners van deze Noord-Hollandse gemeente op diabetes. Naast iedere bekende diabetespatiënt werd een tweede gevonden. „Daarom noemen wij diabetes ook wel de meest verborgen ziekte van de westerse wereld. Ook Althusius had de ziekte zonder dat hij het zelf wist. „Vier jaar geleden kwam ik bij mijn huisarts voor een ontsteking aan mijn kraakbeenweefsel. Mijn arts kwam er toen per toeval achter dat ik suikerziekte had." Wanneer dit niet was gebeurd, had dat vol gens Haak ernstige gevolgen kunnen heb ben. „Als de glucosewaarde in het bloed niet teruggedrongen wordt met insuline of ta bletten, kan de patiënt te maken krijgen met zogenaamde 'late complicaties'. Haak noemt als voorbeelden slechtziendheid, nierziekten en slecht genezende wonden die zelfs tot amputaties kunnen leiden. Om deze complicaties zo veel mogelijk te beperken en omdat mensen niet direct zelf naar een dokter stappen als zij geen klach ten hebben, is Haak van mening dat het goed zou zijn wanneer de patiënten die zich in de zogenaamde risicogroep bevinden zich jaarlijks laten testen op een verhoogde suikerspiegel. Hierdoor zal de werkdruk van de huisartsen toenemen. Gezien het huidige huisartsentekort lijkt dit geen ge makkelijke opgave te zijn. Daarom moeten de huisartsen volgens Haak in de toekomst worden bijgestaan door diabetesassisten ten. „Zij kunnen de artsen een hoop werk uit handen nemen." Landelijk Over de voordelen van een landelijke con trole is Haak duidelijk: „Wanneer wij ont dekken dat mensen zich in het beginstadi um van deziekte begeven, kunnen wij direct ingrijpen en een goede behandeling star ten." Zo wordt de kans op complicaties met de helft verminderd „Het allerbelangrijk ste bij een vroege behandeling is dat wij de patiënten proberen bij te brengen dat zij hun levensstijl moeten aanpassen. Ze moe ten gezond gaan eten en veel bewegen." Hierdoor kan medicijngebruik worden ver minderd of zelfs uitgesteld worden. In het verleden zijn er al eens vaker stem men in de medische wereld opgegaan om een landelijke controle op suikerziekte te houden. In 1995 heeft de Gezondheidsraad een advies uitgebracht over de screening op diabetes. Hierin werd opgemerkt dat het nog niet duidelijk was of een vroege diagno se de prognose ook daadwerkelijk verbe tert. „Daarom is de invoering van een lande lijke controle destijds niet doorgegaan. Nu zijn we zeven jaar verder en de medische wereld heeft in de tussentijd laten zien dat zij met behulp van een vroegtijdige behan deling van suikerziekte, complicaties effec tief te lijf kunnen gaan." Schijnzekerheid De teams die de diabetespatiënten in de ziekenhuizen moeten behandelen zijn de laatste zeven jaar uitgebreid met podothe- rapeuten, diëtisten, oogartsen en diabe tespatiënten. „Zij nemen allemaal apart een stukje van de behandeling voor hun reke ning en dit leidt tot goede resultaten." Toch kleven er ook wat nadelen aan een lan delijke screening. Zo wordt alles enorm ge- medicaliseerd. „Mensen die niet ziek zijn, moeten uit voorzorg toch een bezoekje aan de dokter brengen. Dal is vreemd, maar ze doen het voor hun eigen bestwil. Verder bied je de mensen een soort schijnzekerheid. Veel patiënten denken. 'Och als ik er maar vroeg genoeg bij ben, kan ik geen complicaties krijgen.' Maar dat is niet waar." De kans op complicaties blijft altijd aanwezig. „Maai de nadelen kunnen natuurlijk niet opbok sen tegen alle eerder genoemde voordelen van de screening Met een landelijke contro le kan een hoop leed voorkomen worden." GPD door Annie de Vreugd Blijf daar eens af. Je kunt dat bordje toch lezen? Geen re actie. Zoonlief gaat door met het betasten van een voorwerp in de dierentuin vlak naast een bordje 'niet aanraken'. „Doe dat niet, blijf er nu af", waarschuwt moeder opnieuw. Alweer geen teken dat haar waarschuwing is overgekomen. Moeder zucht, haalt haar schouders op en moppert tegen vader: „Dat doet ie nu altijd. Ik zal blij zijn als hij weer naar school gaat, daar luistert hij tenminste." Een lange zomervakantie waren de kinderen weer hele dagen on der de hoede van hun ouders. En dat hebben ze geweten. Op de camping, op het strand, in de speeltuin en in de dierentuin klonk het non stop: „Mag niet." „Blijf af." „Doe niet." „Kom hier." „Eet op." „Laat dat." Er zijn ouders die het de hele dag volhouden hun kinderen met verboden en geboden te achter volgen om 's avonds doodmoe te verzuchten dat kinderen opvoe den toch zo zwaar is. Ja dat klopt, op deze manier is opvoeden een heidens karwei. Kinderen die de hele dag hou op's en niet doen's naar hun hoofd geslingerd krijgen, horen dit niet eens meer. Voor deze kinderen is de stem van hun ou ders een cd geworden die blijft hangen, ze zijn immuun gewor den voor de vele bevelen en rea geren er niet meer op. Vaak ook lijkt het of de ouders zelf ook niet meer verwachten dat hun kind naar hen luistert. Al tijdens hun 'blijf af' kijken ze de andere kant op en volgen niet meer of het kind ook werkelijk doet wat de ouder van hem verlangt. En daar zit hem nu juist de kneep. Ouders geven geboden en ver boden aan hun kinderen om grenzen aan te geven. Op zich is dit prima, een kind gedijt het beste als het weet waar het aan toe is. Het punt is echter dat als een ouder iets verbiedt of ge biedt er vaak geen reactie op volgt als het kind niet luistert. In het openbaar zullen niet veel ouders hun kind lik op stuk ge ven uit angst voor boze en af keurende blikken. Ze kiezen lie ver voor de zenuwslopende variant van eindeloos terecht wijzen. Als er al gedreigd wordt met straf hoor je vaak dreige menten waarvan ouders en kin deren allebei weten dat ze nooit zullen worden uitgevoerd. Als ouders regels opstellen maar er geen reactie volgt op het niet naleven van deze regels, kunnen ze beter ophouden hun kinderen terecht te wijzen. Op deze ma nier doet het meer kwaad dan goed. Kinderen leren hier enkel van dat ze zich van verbodenen geboden niets hoeven aan te trekken. Aan de buitenkant lijk! het of deze ouder zich intens be zig houdt met de opvoeding van de kinderen, maar goedbe schouwd is zo'n opvoeding slechts een lege huls. Eigenlijk wordt er helemaal niet opgevoed, de commando's zijn loze kreten en dat hebben kin deren razendsnel in de gaten. Een kind zou geen kind zijn om niet met deze geboden vrijheid aan de haal te gaan. Een ieder kan zich indenken dat dit voor het kind succesvolle gedrag makkelijk overslaat naar ande re situaties. Waarschijnlijk mei op school, want leerkrachten met 2 5 kinderen in de klas weten al lang dat het niet werkt als re gels niet worden nageleefd. Zo kan het voorkomen dat een kind op school wel braaf meedoet, maar zich thuis onhebbelijk ge draagt. Er zijn ouders waarbij snauwen en commando's geven een twee de natuur is geworden, De hele dag moeten kinderen dit doen en dat laten. Voor zowel de ou ders als voor de kinderen is dit leven geen lolletje. In het ideale geval worden al leen die dingen door ouders ver boden of geboden die echt nodig zijn. Er wordt niet gepest of ge vloekt en in dit huis ruimen we 's avonds het speelgoed op. Deze grenzen dienen echter wel con sequent te worden bewaakt, daar moet een ouder er bovenop zitten. Nee is nee en blijft nee. kinderen moeten begrijpen dat op die momenten met vaders ot moeders wil niet valt te spotten. Zo wordt een ruim kader ge vormd waarbinnen nog vol doende ruimte overblijft voor een kind om te experimenteren Niet elke onbenulligheid hoeft te worden afgestraft. Binnen het door ouders gestelde kader hoeft niet elk wissewasje verbo den te worden en hebben kinde ren ook hun eigen wensen en be hoeften. Moet dat broodje nu per se gegeten worden? Is het werkelijk zo erg dat er zand naast de zandbak terecht kom! Veel kleine regeltjes kunnen best worden afgeschaft, ouders hoeven alleen de grote lijnen in de gaten te houden. Dat scheelt vele keren per dag een 'doe niet' of een pasop Het leven met kinderen wordt er dan vast een stuk gezelliger op. GrV Annie de Vreugd is orthopedagoge. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8