Mbeki hekelt recht van sterkste Milosevic vol strijdlust bij hervatting Kosovo-proces PZC Minister ziet biljet van 1 euro als wapen tegen klagen in Italië Arabische Israëliërs opgepakt wegens hulp bij aanslag op bus Helft van de Britten wil eigen land verlaten Zuid-Afrikaanse president opent VN-conferentie duurzame ontwikkeling Paus zegt reis naar Filipijnen af Bandiet ontvoert ex-minister Russische helikopter is neergehaald Vliegveld dicht na bommelding N-Korea en Japan praten verder Proefgans eindigt in vriezer Ex-leider Grapo na 25 jaar vrij Leger Georgië trekt verlaten Pankisi-kloof in dinsdag 27 augustus 2002 door Anna Ferschtman LONDEN - Meer dan de helft van de Britten wil het eigen land best permanent verlaten. Dit blijkt uit een peiling die is gehouden in opdracht van de Britse krant The Daily Tele graph. Van de ondervraagden gaf 54 procent aan te willen emigreren als daartoe een reële mogelijkheid zou bestaan. Een kleine vijftig jaar geleden, toen Europa in de greep was van de Suez-crisis, zei slechts 41 procent van de Britten dat ze het land wilden verlaten. Volgens The Daily Telegraph is het niet zo dat Groot-Brittan- nië minder aantrekkelijk is ge worden, maar dat de rest van de wereld aan aantrekkings kracht en bekendheid heeft ge wonnen. Zo zagen de Britten vroeger vrijwel uitsluitend de Verenigde Staten en staten van het Britse Gemenebest als mo gelijke landen waar zij zich zouden kunnen vestigen. Nu zijn daar onder meer Spanje en Frankrijk bijgekomen. Als re den voor een eventuele emigra tie geven de meesten onder vraagden het druilerige Britse klimaat op en de relatief hoge prijzen in het land. De Britten kunnen wel dagdro men, maar de werkelijkheid ligt anders. De meerderheid vertrekt niet, en dat komt, zo blijkt uit de peiling, voorname lijk doordat zij in het land wor den gehouden door familie banden. Verder blijkt een deel ook te trots te zijn op de 'Britse ge schiedenis' om het vaderland de rug toe te keren. ANP hoge milieu-ambtenaar van de EU. Day vond overigens wel dat de top een 'veelbelovende start had gemaakt'. Ze zei dat de EU optimistisch is over het realise ren van een actieplan met daar in kwantificeerbare doelen, tijdslimieten en controleme- chanismes. De Nederlandse delegatielei der, staatssecretaris van Ont wikkelingssamenwerking, Van Ardenne, die gisteren in Johan nesburg aankwam, vond ook dat er 'rek is' en 'ruimte voor op timisme'. Het optimisme is opmerkelijk, daar de Verenigde Staten niet veel van al deze zaken willen weten. De VS, hevig bekriti seerd omdat president Bush niet naar Johannesburg komt, ziet meer in bilaterale akkoorden over praktische zaken. GPD MANILLA - Paus Johannes Paulus II heeft een bezoek aan de Filipijnen afgezegd. De 82-jarige paus zou er in januari naar toe gaan. Dat heeft een woordvoerder van de aartsbisschop van Manilla gisteren meegedeeld. Het bezoek stond op de agenda van 23 tot 26 januari. Hoogte punt zou een toespraak van de paus op een congres over fami liezaken zijn. Er zouden geen redenen voor de afzegging zijn gegeven, maar de gezondheid van de paus is al enige tijd slecht. RTR BANGALORE - India's meest gezochte bandiet, Koose Mu- niswamy Veerappan, heeft zondag een ex-minister van de deelstaat Karnataka ontvoerd. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld Ook de lijfwacht van de voormalige bewinds man is gekidnapt. Ex-minister Nagappa verdween zondag uit het dorp Kama- gere, in een bosachtig berggebied in het zuiden van het land. Daar houdt de bende van Veerappan zich al jaren verborgen. De crimineel, bekend om zijn enorme snor en camouflagekle ding, hield vorig jaar de Indiase filmster Rajkumar 108 dagen gevangen. Veerappan zou verantwoordelijk zijn voorzeker 120 moorden en voor het doden van 2000 olifanten om hun slagtanden. RTR ROSTOV-AAN-DE-DON-De Russische militaire helikopter die vorige week maandag neerstortte vlakbij Grozny in de op standige deelrepubliekTsjetsjenië, is neergehaald door rebel len. Dat zeggen leden van de officiële onderzoekscommissie, meldden de Russische persbureaus Interfax en Itar-Tass gis teren. De crash kostte 116 inzittenden het leven. De rebellen maakten gebruik van een draagbare luchtaf weer- raket, aldus de onderzoekers. Een Tsjetsjeense guerrillastrij der die mogelijk bij de aanval betrokken was, is gearresteerd, aldus het hoofd van de binnenlandse veiligheidstroepen in Tsjetsjenië, kolonel Pesjkojev, tegen Itar-Tass. AP PRAAG - De internationale luchthaven van de Tsjechische hoofdstad Praag is gisterochtend ontruimd en gesloten naar aanleiding van een telefonische bommelding. De politie vond echter geen bom en na vier uur ging het vlieg veld weer open, aldus een woordvoerder van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij. AP PYONGYANG - Japan en Noord-Korea hebben hun eerste overleg op hoog niveau sinds twee j aar gisteren afgerond zon der een oplossing te hebben gevonden voor enkele langlopen de geschillen. De twee landen hebben afgesproken binnen een maand verder te praten. Japan en Noord-Korea onderhouden geen diplomatieke be trekkingen, maar streven hier uiteindelijk wel naar. Noord- Korea wil echter pas betrekkingen met Japan aanknopen als dat land zich heeft verontschuldigd voor het Japanse kolonia le bestuur over het Koreaanse schiereiland in de periode van 1910 tot 1945. Japan wil zijn excuses wel aanbieden, maar vreest voor een schadeclaim. Japan op zijn beurt eist dat Noord-Korea opheldering ver schaft over het lot van elf Japanners die in de jaren '70 en '80 door dat land zouden zijn ontvoerd. AP Oproerpolitie bewaakt het afgezette gebied rond het conferentiecentrum in Johannesburg. i door Eelco van der Linden JOHANNESBURG - De We reldtop van de Verenigde Naties over duurzame ontwikkeling in Johannesburg is gisteren be gonnen tussen hoop en vrees over een goede afloop. Tien da gen lang proberen tienduizen den gedelegeerden overeen stemming te bereiken over hoe de wereld leefbaar te houden en tegelijk de armsten uitzicht te bieden op een beter bestaan. I Zowel de Zuid-Afrikaanse pre sident Thabo Mbeki als Natin Desai, secretaris-generaal van i de top, hekelden bij de opening wat tot zover was bereikt en rie- pen op tot internationale actie. „We moeten af van de traagheid van de laatste tien jaar en af- spraken maken over hele duide- lijk en praktische maatregelen aldus Mbeki. De president signaleerde 'eilan- I den van weelde in een zee van armoede', en het nog steeds op- j gaan van het recht van de sterk ste. Eerder vergeleek Mbeki de kloof tussen arm en rijk met de apartheidsjaren in zijn land. i „Er is een wereldwijde apart- j heid die we moeten bestrijden via duurzame ontwikkeling. Kloof Desai klaagde over de kloof tus sen beloften die werden gedaan tijdens de eerste milieutop in Rio de Janeiro in 1992, en de uit- voering daarvan. „Er zijn enige successen geweest, maar over het algemeen is het resultaat erg pover.".Hij benadrukte dat ar moede en slechte gezondheid blijven domineren en klimaat en j milieu verslechteren. LONDEN - Een weten schappelijk onderzoek naar de trek van zes wit- buikrotganzen is drama tisch geëindigd. Van de zes ganzen die door de Wildfowl and Wetlands Trust in het Britse graaf schap Gloucestershire waren voorzien van een zendertje, is er een terug gevonden in de vriezer van een eskimo op het af gelegen Canadese Corn- wallis Island. De gans, die van de weten schappers de naam Kerry kreeg, was vlak voor zijn terugkeer uit het Canade se poolgebied voor de Britse ornithologen niet meer te traceren via de sa telliet. Daarom vroegen zij Canadese collega's de gans op te sporen. Die konden het dier in de vrije natuur niet vinden. Toen zij een eskimodorpje screenden met de ontvan ger van Kerry's zendertje, begon het apparaat te pie pen. Uiteindelijk troffen zij de gans ingevroren aan. De eigenaar van de vrieskist bekende dat hij het dier niet had durven opeten, omdat hij het ap paraatje om de hals van de gans niet vertrouwde. ANP De top hinkt nadrukkelijk op twee gedachten. Aan de ene kant zijn er de echte milieupro blemen, die worden samengevat in de 'groene agenda', en aan de andere kant zijn er de proble men van armoede en onderont wikkeling, de 'bruine agenda'. De rijke, geïndustrialiseerde wereld heeft meer affiniteit met de eerste agenda, terwijl ont wikkelingslanden meer aan- door Simone van Priel DEN HAAG - Na een pauze van vier weken werd gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal het proces tegen Slobodan Milose vic hervat. De ex-president van Joegoslavië heeft niets aan strijdlust ingeboet: „Er waren helemaal geen executies." De sporen van de maandenlan ge, slopende zittingen zijn ver dwenen uit het gezicht van Milosevic. Hoewel hij een maand geleden op luide toon verkondigde dat hij het door artsen vastgestelde, grote risico van een hartaanval het pro bleem van het tribunaal vindt, is duidelijk dat de pauze in zijn proces welkom was. Uitdagend als op zijn eerste dag in Den Haag blikte hij gisteren de rechtszaal in. dacht willen voor de tweede. In een vooroverleg van twee dagen tussen arme en rijke landen is volgens sommigen de afstand iets verkleind, maar er blijft een grote kloof, die strikt genomen weinig met duurzaamheid te maken heeft. De arme landen eisen betere toegang voor hun producten tot westerse markten, terwijl het Westen garanties verlangt om- Nog drie weken hebben de aan klagers de tijd om het Kosovo- gedeelte van het proces tegen Milosevic af te ronden, die ver volgens een mega-proces voor misdaden in Kroatië en Bosnië voor de kiezen krijgt. Wat Koso vo betreft is de ex-president be schuldigd van het plegen van misdaden tegen de menselijk heid jegens de Albanese inwo ners. Achthonderdduizend van hen zou hij hebben laten depor teren, en voor de moord op ten minste negenhonderd is hij vol gens de aanklagers persoonlijk verantwoordelijk. De Kosovo-Albanees Sadik Xhemajli getuigde gisteren over de moord op 39 mannen, acht geestelijk gehandicapten en twee lichamelijk gehandicapte oudere vrouwen. Xhemajli, plaatselijk commandant van het Kosovo Bevrijdingsleger trent 'goed bestuur' alvorens concessies te doen. De Verenigde Staten en de Eu ropese Unie liggen onder vuur vanwege handhaving van land bouwsubsidies, maar zijn niet van plan iets te veranderen. „Jo hannesburg is niet de plek om over subsidies te praten; we hebben afgesproken dat in de Wereldhandelsorganisatie te doen", aldus Christine Day, een (U£K), zag vanaf zijn uitkijk post hoe vrouwen en mannen in het dorp Izbica op 28 maart 1999 van elkaar werden ge scheiden door Joegoslavische en Servische troepen. Hij beves tigde eerdere verklaringen dat twee oude gehandicapte vrou wen levend verbrandden, omdat zij niet van de aanhang wagen konden komen die die troepen in brand hadden gesto ken. Bril Volgens de aanklagers werden in Izbica zeker 116 Albanese mannen gedood; Xhemajli ver klaarde ten minste 127 slachtof fers te hebben helpen begraven. Milosevic daarentegen beweer de onmiddellijk aan het begin van zijn kruisverhoor: „Er wa ren geen executies in Izbica. Het is een verzinsel. Er is geen enke le legerofficier of politieagent die opdracht zou kunnen geven voor het doden van burgers, of die zo'n opdracht zou uitvoe ren." Waarom, zo wilde Milosevic we ten, droeg Xhemajli eigenlijk een bril met donkere glazen? Toen Xhemajli zei dat hij die droeg op doktersvoorschrift en de naam van die arts niet wilde noemen, eiste Milosevic een oogonderzoek. „Ik heb twijfel over de reden dat hij de bril draagt." De komende weken worden nog ten minste 26 getuigen opgeroe pen, van wie de meesten Alba nese slachtoffers van het Ser visch geweld zijn. Nog steeds is onbekend wanneer de voorma lige Amerikaanse gezant Hol brooke en oud-president Zoran Lilic van Joegoslavië zullen aantreden. GPD foto Philippe Desmazes/EPA SEVILLA - Een voormalige lei der van de extreemlinkse Spaanse terreurgroep Grapo is gisteren vrijgelaten uit de ge vangenis van Sevilla. Dat heb ben gevangenisautoriteiten ge meld. De nu 58-jarige Francisco Brotons Beneyto heeft bijna 25 jaar in de cel gezeten. De leider van de Antifascisti sche Verzetsgroep van de Eerste Oktober, de Grapo, werd buiten de gevangenis verwelkomd door aanhangers van de Vernieuwde Spaanse Communistische Par tij, de politieke tak van Grapo. Beneyto werd op 9 oktober 1977 aangehouden. Hij was een van de leiders van het eerste uur van de Grapo, die in 1975 voor het eerst van zich deed spreken. De splintergroep begon als radicale tegenstander van het bewind van generaal Franco, maar die overleed vlak nadat de groep voor het eerst had toegeslagen. De Grapo wordt vanaf dat jaar tot eind 2000 verantwoordelijk gehouden voor 87 moorden. In dat laatste jaar werd de top vrij wel geheel opgerold en later nog eens in juli 2001. AFP door Hans Geleijnse ROME - Het houdt maar niet op met de zomerzotheid in de Itali aanse politiek. Er was al de mi nister van Gezondheidszorg die een vlammende waarschuwing op tv-scherm of filmdoek wilde zodra er daar een sigaret werd opgestoken. Daarna introduceerde de minis ter van Landbouw het nog waanzinniger plan om geknoei met deegvoer in Italiaanse res taurants in het buitenland te be strijden door invoering van een keurmerk voor de 'echte' Itali aanse keuken. Dat talloze res taurants in Italië zelf bagger- spaghetti en kartonnen pizza's serveren vermeldde de be windsman uiteraard niet. Gemakkelijk Minister van Economische Za ken Tremonti wilde kennelijk niet bij z'n creatieve collega's achterblijven. Hij vindt dat de Europese Centrale Bank biljet ten van 1 euro moet gaan uitge ven om het geklaag in Italië over door de komst van de Europese munt veroorzaakt duurder le vensonderhoud te smoren. Vol gens Tremonti zijn de prijzen namelijk niet zo geweldig geste gen, maar laten de Italianen de euromunten te gemakkelijk rol len. Een geniaal idee volgens colle ga-bewindsman Umberto Bos- si, vooral omdat het gerijpt was tijdens een fietstochtje van hem met Tremonti. De Amerikanen kennen niet voor niets het 1 dol lar-biljet. Iedereen weet dat je zo'n waardepapier minder snel uitgeeft - bijvoorbeeld bij een fooitje - dan een muntstukje, re deneerden de ministeriële fiet sers. Angst Achter deze zomerzotheid schuilt angst. De inflatie is met 2,4 procent liefst 11 procent ho ger dan de regering had ver wacht. De komende maanden zal prijscompensatie een heet punt worden bij de CAO-onder- handelingen met de toch al re bellerende vakbonden. Volgens een door het ministerie van Eco nomische Zaken gesubsidieerd onderzoeksinstituut wacht Ita lië deze herfst in alle marktsec toren een prijsexplosie van tus sen de 2 en 15 procent. De regering overweegt nu in stelling van een plafond voor onder meer energie- en tele foontarieven en prijscontroles in bars, restaurants en winkels. Hoe dat laatste precies zou moe ten is nog een raadsel. Een eer der plan om de politie daarvoor meer bevoegdheden te geven is wegens praktische onuitvoer baarheid al gesneuveld. GPD TBILISI - Het Georgische leger heeft tot nu toe geen Tsjetsjeen se rebellen gevonden in de om streden Pankisi-kloof. Zondag trokken Georgische troepen de kloof binnen en hebben daar controleposten opgezet. Voor zover bekend hebben zich geen gevechten voorgedaan. De Georgische president Sje- vardnadze zei dat zijn regering de rebellen voor aanvang van het offensief had gemaand te vertrekken. „We hadden maar één voorstel: verlaat de Pankisi- kloof zo snel mogelijk, want wij willen daar geen bloedvergie ten." Als de rebellen de kloof hebben verlaten en nu elders zitten, 'ga ik niet op zoek naar hun adres', zei Sjevardnadze. „Het is natuurlijk moeilijk voor hen om Rusland binnen te gaan. Misschien hebben ze andere adressen. We hebben het niet met hen besproken." De kloof grenst aan de opstan dige Russische deelrepubliek Tsjetsjenië. Volgens Rusland zoeken Tsjetsjeense rebellen hun toevlucht in de kloof en krijgen ze hulp van Georgië. Vrijdag voerde Rusland bom bardementen uit op de kloof. Het Georgische parlement kwam gisteren in spoedzitting bijeen om te vergaderen over mogelijke reacties op de Russi sche bombardementen. Sommi ge parlementsleden willen de diplomatieke betrekkingen met Rusland verbreken of uit het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten stappen, een samen werkingsverband van voorma lige sovjetrepublieken. Sjevardnadze is daar tegen. Hij streeft naar samenwerking en normalisering van de betrek kingen. AP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische politie heeft gisteren laten weten dat ze in de afgelopen paar weken ze ven Arabische Israëliërs heeft aangehouden, die hulp zouden hebben verleend bij een Palestijnse zelfmoordaanslag. De zeven zijn leden van de Bakri-familie uit Ba'aneh, een Arabisch dorp in het noorden van Is raël. Volgens de veiligheidsdienst hebben ze hand- en spandiensten verleend bij een aanslag op een autobus op 4 augustus bij het stadje Sefad. Negen mensen verloren daarbij het leven en enke le tientallen raakten gewond. De meeste slachtoffers waren militaii'en, die on derweg waren naar hun bases. De belangrijkste verdachte, Ibrahim Bakri (21), heeft volgens de politie een volledige bekentenis afgelegd. Hij kende Jihad Hamada, de Hamas-zelfmoord- terrorist die de aanslag bij Sefa.d uitvoerde, om dat deze ooit in Ba'aneh heeft gewerkt. Toen Ha mada hem begin augustus om hulp vroeg stemde Ibrahim toe, en betrok zijn familielid Yassin bij de zaak. Ibrahim Bakri kocht batterijen voor de ont steking van de explosieven. De nacht voor de actie sliep Hamada in het huis van de familie Bakri. In de vroege ochtend reden Ibrahim en Yassin Bakri naar de Israëlische stad Karmiel, waar ze de bus uitkozen die Jihad Ha mada zou moeten opblazen. Vervolgens reden ze Hamada naar een bushalte en zorgden ervoor dat hij instapte. Naast Ibrahim en Yassin Bakri zijn nog vijf familieleden aangehou den, onder wie Ibrahims vader, Mohammed. De veiligheidsdienst zegt dat zij wisten dat Ha mada een zelfmoordaanslag zou uitvoeren en na lieten de politie te waarschuwen. GPD Rebecca Bakri (r) en haar broers Marwan (m) en Mahmoud (1) bedekken hun gezicht in het ge rechtsgebouw. foto Yaron Kaminski/AP j0lice - .police; [POLICE' police i police] POLICE ;pöïïc?^f police;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5