Schoonmaakbranche in kwaad daglicht Lerarentekort leidt tot leerachterstand PZC FNV komt in actie tegen banenverlies door kabinetsplan OM beknibbelt op schadevergoeding Twee van Putten Kartelwaakhond vermoedt prijsafspraken Bomhoff Iaat Kwart van Marokkanen en Turken heeft uitkering verder met rust Nawijn houdt vast aan bezuiniging asielbeleid Claus blijft op intensieve zorg Prostituees willen prijsverhoging Grote drugsactie Noord-Limburg Studie naar onderzoek metrolijn Celstraf voor doodsteken dochter Oud-ambassadeurs overleden Ziekenhuis Tilburg moet betalen na zelfmoord Politie oefent preventief fouilleren dinsdag 27 augustus 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verdenkt de schoonmaakbran che ervan dat er in het verleden prijsafspraken zijn gemaakt. De kartelwaakhond heeft rap port opgemaakt tegen de On dernemersorganisatie Schoon maak- en Bedrijfsdiensten (OSB) en een aantal grote leden wegens het geven van prijsad- viezen en het coördineren van prijsverhogingen. Zij kunnen nu reageren alvorens er maatre gelen worden genomen. Uit onderzoek van de NMa is ge bleken dat de OSB haar leden onder meer een rekenmodel voor uurtarieven aanbood. Ook adviseerde de OSB om jaarlijks en soms ook tussentij ds tarieven te verhogen. De OSB heeft de prijsadviezen gebruikt om de prijsverhogin gen van de leden te coördineren. Hierdoor werd de concurrentie op prijs grotendeels uitgescha keld, aldus de NMa. Ook heeft een aantal leden van de OSB volgens de NMa de Mededin gingswet overtreden, omdat zij direct betrokken waren bij de afstemming en coördinatie van de prijsverhogingen. De leden van de OSB vertegen woordigen 60 tot 70 procentvan de totale marktomzet, die wordt geschat 2,4 miljard euro in 2000. Kritiek De OSB verwerpt de kritiek van NMa. De brancheorganisatie heeft zich volgens eigen zeggen nooit beziggehouden met het maken van gecoördineerde prijsafspraken en heeft die in tentie ook nooit gehad. Op geen enkele wijze heeft de branche zich volgens de schoonmakers schuldig gemaakt aan prijsaf spraken. NMa doet op deze ma nier geen recht aan de schoon maakbranche, zo vindt OSB. FNV Bondgenoten vraagt zich af waar de mededingingsauto riteit mee bezig is. In een reactie zegt een woordvoerder dat met de adviezen van de OSB juist duidelijk is hoe de prijs is opge bouwd. „Er is veel mis in de branche, maar het systeem van de prijzen is juist goed." ANP DEN HAAG - Ruim een kwart van de Turken en Ma rokkanen in Nederland ont vangt een uitkering. Dat is twee keer zo veel als onder autochtonen; van hen heeft twaalf procent een uitkering. Dit meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Turken en Marokkanen heb ben, met respectievelijk 29 en 28 procent, het vaakst een uitkering. Maar ook onder Antillianen, Arubanen en Surinamers is het aandeel uitkeringsgerechtigden aan zienlijk hoger dan onder au tochtonen. Bij de Antilianen en Arubanen waren er 23 procent uitkeringsgerechtig den en bij de Surinamers 21 procent. De niet-westerse allochto nen doen vooral vaak een be roep op bijstand. Veertien procent van hen had eind 2000 een bijstandsuitkering, zeven keer zoveel als autoch tonen. Van de oudere alloch tonen heeft dertig procent een bijstandsuitkering, te gen drie procent autochtone ouderen. Het percentage oudere Tur ken en Marokkanen met een arbeidsongeschiktheidsuit kering is ook zeer hoog: 61 en 46 procent, tegen 27 procent bij autochtonen. Over de ge hele beroepsbevolking ge meten is het beeld heel anders. Het percentage ar beidsongeschikten ligt onder autochtonen iets hoger dan onder allochtonen (9 tegen 8 procent). Onder de tweede generatie Turken en Marok kanen bevinden zich minder uitkeringsontvangers. Acht procent van hen heeft een uitkering, tegen 27 procent van de eerste generatie. GPD DEN HAAG - In de ambtelijke top van het ministerie van VWS wordt niet meer ingegrepen. LPF-minister Bomhoff heeft gisterochtend deze belofte ge daan in een vergadering met zijn staf. Berichten dat na directeur-ge neraal Van Lieshout ook secre taris-generaal Bekker bij de minister in ongenade zou zijn gevallen, deed Bomhoff af als 'volstrekte onzin'. Volgens de woordvoerder van de minister is tijdens de stafvergadering uit gebreid gesproken over de on rust die was ontstaan naar aan leiding van de aanvaring tussen Bomhoff en Van Lieshout. De minister benadrukte dat hij nooit het ontslag van Van Lies hout had beoogd, maar hij we gens een 'vertrouwenskwestie' op overplaatsing had aange drongen. Secretaris-generaal Bekker, de hoogste ambtenaar van VWS, heeft recent vanaf zijn vakan tieadres in Frankrijk met Bom hoff gebeld om te verifiëren dat er geen problemen waren in hun werkrelatie. De verhouding met Bekker is 'uitstekend', heeft Bomhoff de ambtelijke staf gis teren verzekerd. GPD DEN HAAG - Prins Claus ligt nog steeds op de afdeling inten sieve zorg van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Zijn toestand is sinds vori ge week niet veranderd. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gisteren gezegd. De prins werd ruim een maand geleden in het ziekenhuis opge nomen omdat hij niet goed genas van een infectie aan de luchtwegen. Zijn toestand werd daarna even 'zorgelijk' ge noemd, zoals de RVD het uit drukte. Op 9 augustus kreeg hij een pacemaker. Een week gele den mocht hij van de beade mingsapparatuur af. ANP AMSTERDAM - De afgelopen twintig jaar zijn de prijzen voor seksuele dienstverlening hetzelfde gebleven en is er geen inflatiecorrectie geweest. Veel vrouwen in clubs mogen blij zijn als ze twee klanten per dag hebben, waar ze gemiddeld 25 euro per klant aan overhouden. Het is de hoogste tijd voor prijsverhoging, zo stelde Vakwerk, de beroepsvereniging van belangenorganisatie De Rode Draad gisteren. Volgens Vakwerk moet het nieuwe kabinet-Balkenende zich meer met prostitutiebeleid gaan bezig houden. Er is werk aan de winkel voor het ministerie van Sociale Zaken, want het is slecht gesteld met de arbeidsverhoudingen in de clubs. ANP BAARLO - Tachtig politiemensen hebben gisterochtend in totaal zeventien mensen aangehouden bij verschillende in vallen en huiszoekingen in Noord-Limburg. Zij hebben onder meer drie wietplantages opgerold in Baarlo, Gennep en Reu ver, meldde de politie in Venlo. De politie heeft tijdens de actie vijftien Polen aangehouden die illegaal in Nederland verbleven. Zij heeft de mannen overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie. ANP AMSTERDAM - Een onafhankelijke deskundige gaat de zo geheten auditrapporten over de Noord-Zuidlijn in Amster dam bestuderen. De Amsterdamse wethouder G. Dales, verantwoordelijk voor de aanleg van de metrolijn, heeft inge stemd met een verzoek hiertoe van D66. De deskundige moet kijken naar mogelijke 'kostenverhogen de elementen' tijdens de bouw van de Noord-Zuidlijn. Tegen standers van de metrolijn dragen de deskundige voor. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 43-jarige vrouw uit Amsterdam veroordeeld tot tweeën half jaar celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Volgens het vonnis heeft de veroordeelde haar 17-j arige doch ter opzettelijk gedood, toen deze een ruzie tussen haar moeder en haar stiefvader probeerde te sussen. Ook heeft ze volgens het vonnis opzettelijk getracht haar echtgenoot met een mes om het leven te brengen. De vrouw zei twee weken geleden dat het nooit de bedoeling was geweest haar oudste dochter te doden. ANP DEN HAAG - De oud-ambassadeurs jonkheer mr. Eduard Roëll en Iwan Verkade zijn onlangs overleden, meldden hun families gisteren. Roëll overleed vrijdag op 64-jarige leeftijd. Hij vertegen woordigde Nederland als laatste in Brussel. In 1996 kwam Roëll in het nieuws toen hij na 35 j aar plotseling werd overge plaatst van Zuid-Afrika naar België. De overplaatsing gebeurde vlak voor het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Zuid-Afrika. De koningin zou daarop hebben aangedrongen, omdat zij het er onder meer niet mee eens was dat Roëll zijn vriendin in plaats van zijn vrouw had meegenomen naar Zuid-Afrika. Zijn oud-collega Verkade overleed vorige week dinsdag op 81-jarige leeftijd. In 1948 kwam hij als administratieve hulp kracht bij het ministerie, toen hij het 38 jaar later verliet was hij secretaris-generaal. ANP Minister Nawijn wordt aangesproken door een asielzoeker bij de ingang van het ministerie van Justitie. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie economie door Dick Hofland DEN HAAG - Minister Nawijn van Vreemdelingenza ken blijft bij zijn besluit om negentig procent te bezui nigingen op het asielbeleid. In een gesprek met de vak bonden zegde hij gisteren wel toe het budget per asielzoeker niet te zullen verminderen en tevens geld beschikbaar te houden voor een onverwacht hoger aan tal asielzoekers als gevolg van een calamiteit elders in de wereld, zoals een oorlog. De vakbonden waren tevreden met de uitkomst van het overleg, maar ze zeiden wel nog te moeten zien wat er daadwerkelijk van terecht komt. Dat zal duidelijk wor den als het kabinet op Prinsjesdag de begroting presen teert. Dan zal ook blijken of de leus van de bonden waarheid wordt: 'Nawijn komt de kater'. Tijdens het gesprek tussen de minister en de bonden de monstreerden 75 mensen tegen de voorgenomen bezui niging, die bij na neerkomt op opheffing van het asielbe leid. Nawijn wil het budget van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) nauwelijks aantasten, maar hij overweegt fors te snijden in het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA). Gebouwen die al dan niet tij delijk zijn neergezet, zullen moeten worden afgebroken en personeel zal worden ontslagen. De minister zei dat het hele systeem van budgettering is gebaseerd op het aantal asielzoekers en dat dit aantal door andere maat regelen van hem hoe dan ook (fors) omlaag zal gaan. Als dit lukt, dan blijft er mogelijk voldoende geld over voor de asielzoekers die wel worden toegelaten. GPD door Lianne sleutjes en Carine Neefjes DEN HAAG - Door het tekort aan leraren lopen leerlingen in de hoogste groepen van de ba sisschool een achterstand op in taal en rekenen. Uiteindelijk is het eindniveau in groep 8 wel stabiel maar het onderwijs is in de bovenbouw op sommige ge bieden zwak, meldt minister Van der Hoeven van Onderwijs. Daarom wil de minister scholen voortaan grotendeels de vrije hand geven in het besteden van hun budget. Dan kunnen zij zelf knelpunten verhelpen, of die nu de hoogste of de laagste groepen betreffen. Veel scholen hebben een tekort aan leerkrachten in de boven bouw; groep 5 tot met 8, zo blijkt uit onderzoek in opdracht van ministerie van Onderwijs. De leraren in die groepen kunnen daardoor minder goed rekening houden met verschillen tussen de leerlingen dan hun collega's in de onderbouw, en ze ervaren een hoge werkdruk, Afschaffen In de onderbouw zijn de groe pen sinds 1998 kleiner gewor den, Scholen hebben daar ook geld voor gekregen. Die speci fieke bestemming wil Van der Hoeven afschaffen. De scholen hoeven het geld niet meer ver plicht in te zetten voor de klas senverkleining in de onder bouw, maar ook benutten om reken- of taaiassistenten in. te zetten om de docent in de bo venbouw te ontlasten. Dat scholieren uiteindelijk een stabiel niveau halen in groep 8, komt doordat zij met een hoger niveau in de bovenbouw bin nenkomen, melden de onder zoekers. Dit is weer het resul taat van de klassenverkleining in de lagere groepen, aldus een woordvoerster van de minister. Voorzitter Dresscher van de Al gemene Onderwijsbond (AOb), met 75.000 leden de grootste le rarenorganisatie, vindt het vol strekt logisch dat leerlingen in de bovenbouw een leerachter stand hebben opgelopen. „Tot nog toe mochten scholen alleen klassen in de onderbouw ver kleinen. De prestaties in kleine groepen zijn aanzienlijk verbe terd. In de bovenbouw is de werkdruk veel hoger, omdat le raren les moeten geven aan gro te groepen kinderen. Hierdoor lopen deze leerlingen, die vaak ook veel lastiger zijn dan de kleintjes in de onderbouw, een leerachterstand op. Bovendien is het bij ziekte en verlof heel moeilijk om invallers te vinden in de bovenbouw. Er is bijna geen docent die les wil geven aan grote groepen." De AOb vindt het daarom een prima plan dat de minister scholen de vrijheid geeft het budget naar eigen inzicht te be steden. „Dan zullen ook kinde ren in deze hoogste groepen be ter presteren." GPD GRONINGEN - De vakcentrale FNV gaat actie voeren tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet-Balkenende ten aan zien van gesubsidieerde arbeid. Volgens de FNV dreigen door de plannen landelijk 31.000 gesub sidieerde banen verloren te gaan. Het gaat daarbij om 18.000 ar beidsplaatsen in de Wet Inscha keling Werkzoekenden (WIW), de vroegere banenpool-banen, en om 13.000 I/D-banen, de vroegere Melkertbanen. Voor afgaande aan een grote landelij ke manifestatie eind november is er in Groningen een eerste protestmanifestatie op 9 sep tember. De actie in Groningen is een ini tiatief van FNV Regiowerk en de Algemene Onderwijsbond AOb. Volgens H. Brouwer, re- giohoofd van de vakcentrale FNV Noord-Nederland is beslo ten de acties in het Noorden te laten beginnen omdat daar rela tief veel gesubsidieerde banen zijn. Volgens de bonden leiden de kabinetsplannen alleen al voor het Noorden tot een verlies van 4000 gesubsidieerde ar beidsplaatsen. Volgens de bonden is bij het strategisch akkoord van het ka binet-Balkenende afgesproken dat er de komende vier jaar 850 miljoen euro bezuinigd wordt op de gesubsidieerde arbeid. Formeel wordt de gesubsidieer de arbeid een zaak van de ge meenten. Het kabinet legt daar vervol gens geen geld bij voor de ge meenten, en wil bovendien de OZB (onroerend zaakbelasting) afschaffen. Dat leidt er uitein delijk toe dat eenderde van de huidige 90.000 gesubsidieerde banen in Nederland verdwijnt. Volgens de bonden zijn de plan nen zeer ingrijpend omdat in het onderwijs, bij bibliotheken, het welzijnswerk en de zorgsector zeer veel mensen actief zijn via een gesubsidieerde baan. ANP pagina 4: kabinet jaagt sociale partners in de gordijnen ROTTERDAM - De politie Rotterdam-Rijnmond heeft gisteren voor het eerst de mobiele scan van de douane ingezet bij een verkeerscontrole in het centrum van de Maasstad. De actie was een oefening. Vanaf 1 september is preventief fouilleren in aangewezen gebieden in de stad toegestaan. foto Arie Kievit/ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Als het aan het Openbaar Ministerie ligt, dan krijgen Wilco Viets en Her man Du Bois, ex-veroordeelden in de beruchte Puttense moord zaak, aanzienlijk minder scha devergoeding uitgekeerd dan zijn hebben geclaimd. Voor de tijd die het tweetal in voorlopige hechtenis en, na hun veroordelingen, in gevangen schap heeft doorgebracht, bere kent het OM de geleden schade op ongeveer eentiende van de 2,2 miljoen euro die zij ieder hebben gevraagd. Het gerechts hof veroordeelde Viets en Du Bois in 1995 tot elk tien jaar cel wegens het verkrachten en do den van de 23-jarige Christel Ambrosius. Het tweetal legde zich niet bij de veroordeling neer en slaagde er uiteindelijk in zijn zaak door de Hoge Raad herzien te krijgen. Het hof in Leeuwarden sprak hen uitein delijk in april definitief vrij. Beiden hadden hun volledige gevangenisstraf (tien jaar, waarvan zeven jaar effectief) uitgezeten. Na de vrijspraak diende het tweetal een schadeclaim in van circa 2,2 miljoen euro per per soon. Gisteren boog het hof in Leeuwarden zich in een open bare zitting over de claims. G,J. Knoops, de advocaat van Viets en Du Bois, zei in een toe lichting op de claims dat de Put tense moordzaak dermate uniek is, dat bij de schadeclaim afwij kende normen mogen gelden. Zo heeft hij namens zijn cliën ten een veelvoud gevraagd voor de geldende dagvergoedingen voor de tijd die zij in voorlopige hechtenis en gevangenschap hebben doorgebracht. Volgens Knoops zijn zijn cliën ten door toedoen van politie en justitie zeven jaar van hun leven misgelopen. Dat is nauwelijks in geld uit te drukken, aldus de raadsman. Ook wees hij erop dat de mannen een 'blijvende stigmatisering' hebben opgelo pen, vooral ook omdat zij ko men uit een kleine gemeenschap als Putten, Volgens advocaat-generaal S. Tempel hebben Viets en Du Bois daar zelf aan bijgedragen door de publiciteit te zoeken. „Wij hadden geen andere keus", was daarop het antwoord van Du Bois, „want elke deur ging voor onze neus dicht." Misdaadjour nalist Peter de Vries heeft ertoe bijgedragen dat de zaak uitein delijk werd herzien. „Als hij er niet was geweest, hadden wij hier nooit gezeten", aldus Du Bois. De advocaat-generaal zei het maar ten dele juist te vinden dat de Puttense moordzaak als een bijzondere zaak wordt gezien. Wel bijzonder is dat de rechter nu moet oordelen over een scha declaim van personen die hun straf geheel hebben uitgezeten, meent hij. Ook bijzonder is dat de herziening eindigde in een vrijspraak. Het hof doet op zijn vroegst over zes weken uitspraak. ANP van onze redactie binnenland TILBURG - Het Tweesteden Ziekenhuis in Tilburg moet een schadevergoeding van meer dan een half miljoen euro betalen aan het zoontje van een 29-jari- ge patiënte die in juli 2000 zelf moord pleegde. De vrouw was toen onder be handeling in het ziekenhuis. Over het exacte schadebedrag moeten de advocaat van de na bestaanden en de verzekeraar van het ziekenhuis nog onder handelen. Dat heeft de rechtbank van Bre da donderdag bepaald. Zij ver wijt het ziekenhuis nalatigheid. Tijdens een gymles vroeg de vrouw of ze naar de wc mocht. Hierna nam ze de benen en sprong van een flatgebouw in de omgeving van het ziekenhuis. Normaal gesproken zijn bij de gymles twee instructeurs aan wezig. „Hierin is het ziekenhuis nala tig geweest", zegt een woord voerder van de rechtbank. Door de moeder zonder begeleiding buiten de afdeling te laten, heeft het ziekenhuis een veiligheids norm overschreden. Daardoor heeft de suïcide kunnen plaats vinden, aldus het vonnis. De advocaat van de nabestaan den, M. de Witte, wil zo spoedig mogelijk met de verzekeraar van het ziekenhuis overleggen om de exacte hoogte van de schadevergoeding vast te stel len. „Ik wil het graag zonder tussenkomst van de rechter uit vechten maar weet niet wat het ziekenhuis wil", zegt hij. De letselschade-advocaat ver moedt dat het nog enkele weken kan duren voordat duidelijk is wat het ziekenhuis doet. Het bedrag aan schadevergoe ding bestaat uit de kosten van levensonderhoud voor het zoontje tot zijn achttiende le vensjaar. Doordat de moeder een hoog inkomen had is de schadeclaim volgens de advo caat extra fors. Het kind is nu twee jaar oud. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3