Modemuseum opent deuren Reuma en werk PZC Twijfel over diabetes? Laat ff onderzoeken! Zonnetips voor kinderen Getreuzel rond start verkeersonderzoek WCT roept vragen op 12 Japanse wilde oester in opmars Antwerpen bouwt verder aan reputatie van modestad ^2)«nsclub ^JjCnQov Cursus Stijldansen medewerk(st)ers Toyota Avensis Verso geeft rijplezier de ruimte! CAPPENDIJK TOYOTA V dinsdag 27 augustus 2002 door Rinus Antonisse YERSEKE - De Japanse oester rukt op in de Oosterschelde. Ruim 600 hectare van de platen is overwoekerd door deze schelpdieren, die in 1964 wer den geïntroduceerd. Er ligt 170 miljoen kilo schelpen en vlees in het intergetijdegebied, hebben onderzoekers van het Centrum voor Schelpdieronderzoek in Yerseke berekend. De opkomst van de wilde Ja panse oester heeft mogelijk gevolgen voor andere schelp dieren in de Oosterschelde, zo als kokkels en mossels. Ze ge bruiken hetzelfde voedsel (plankton). Het is niet uitgeslo ten dat de uitheemse oesters mossellarven eten, hetgeen kan verklaren waarom de mossel - zaadval in de Oosterschelde be duidend lager is dan in de Wad denzee. Het Centrum voor Schelp dieronderzoek heeft alleen nog de oesters op de platen in kaart gebracht. Aan de inventarisatie van de schelpdieren op de dijk- glooiingen en onder de laagwa- terlijn moet nog worden begon nen. Duidelijk is dat zich ook daar grote velden Japanse oes ters bevinden. A. Smaal, hoofd van het Cen trum voor Schelpdieronder zoek, meldt dat nader onder zoek wordt ingesteld naar de invloed die de Japanse oester heeft op het ecosysteem van de Oosterschelde. Dat is nodig om te kunnen vaststellen of maat regelen nodig zijn om de wild groei in te dammen. Er kunnen niet alleen problemen optreden voor de visserij, maar ook voor de natuur en de recreatie. De oesters vormen gevaarlijke rif fen. „Door warme zomers en zachte winters groeien die bees ten maar door. Straks zitten we bij wijze van spreken in de Oos terschelde met 2000 hectare", zegt Smaal. Volgens hem zitten de Japanse oesters ook al volop in het zoute Gre velingen meer. Daar kunnen ze een extra be dreiging vormen voor de platte (Zeeuwse) oester. pagina 19: wilde Japanse oester woekert voort door Bart De Clerck ANTWERPEN - Op modevlak ontwik kelde Antwerpen zich de laatste vijf tien jaar zo'n beetje tot het Parijs der Lage Landen. Buitenlanders weten de Scheldestad steeds vaker te liggen als ze op zoek zijn naar exclusief modede sign, Antwerpse ontwerpers gooien hoge ogen en om zich nog meer als mo demetropool te profileren werd het Flanders Fashion Institute opgericht. Het enige wat nog ontbrak was een mo demuseum. Maar ook daar wordt een mouw aan gepast: op 21 september opent in de Nationalestraat een muse um waarin mode de hoofdrol speelt. De modereputatie van Antwerpen be gon in het midden van de jaren tachtig. Zes jonge designers, Dirk Bikkem- bergs, Ann Demeulemeester, Walter Van Beirendonck, Dries Van Noten, Dirk van Saene en Marina Yee. namen deel aan de British Designer Show in Londen. Hun collecties maakten zo'n indruk dat ze prompt gebombardeerd werden tot de Zes van Antwerpen. On der invloed van de Antwerpse mode academie was de opvolging van het zes tal verzekerd met een veelvoud aan succesrijke ontwerpers. Een van de stuwende krachten achter het Antwerpse modesucces is ongetwij feld Linda Loppa, sinds 1982 chef mode aan de Antwerpse academie en drijven de kracht van het Flanders Fashion In stitute. Vijftien jaar geleden kreeg Lop pa amper gehoor in Italië voor haar enthousiaste promotie van Antwerps modetalent. Italiaanse modehuizen lie pen Antwerpen voorbij ze zochten sti listen vooral aan opleidingen in Lon den. Tegenwoordig prijkt Antwerpen hoog op het lijstje, ook bij Franse mode huizen. De Zes van Antwerpen, maar ook designers als Lieve Van Gorp, Jurgi Persoons. Anna Heylen en Christoph Broich, zijn allen ex-studenten van de Antwerpse modeacademie. Hun repu tatie vijzelde het imago van de prestigi euze school op. De instelling wordt nu algemeen beschouwd als broeinest van talent en katalysator van de modeactu aliteit. Te laat Dat Antwerpen de bakermat is van veel creatief talent is een troef die de stad pas recent begint uit te spelen. Pas in 1998 werd beslist tot het oprichten van Het pand waar het Antwerpse modemuseum wordt gevestigd. het Flanders Fashion Institute in een voormalig Engels warenhuis op de hoek van de Nationalestraat en de Drukkerijstraat. In hetzelfde pand opent zaterdag 21 september het Mode museum. in de volksmond al het MoMu geheten Eigenlijk een jaar te laat, want het was de bedoeling dat het museum vorig jaar al te bezoeken zou zijn. Ant werpen had 2001 immers uitgeroepen tot modejaar. De collectie van het mu seum wordt grotendeels gevuld met de erfenis van het vroegere textiel- en kos tuummuseum in Oelegem. Weefsels en gereedschap, maar vooral kleding, kant en borduurwerk uit de Zuidelijke Nederlanden krijgen er een plaats. Daarnaast zijn er stukken van vooral Belgische mode-ontwerpers te zien, met veel aandacht voor de Zes van Ant werpen maar ook voor nieuwe talenten. Het MoMu zal jaarlijks ook twee grote thematentoonstellingen aanbieden met workshops, lezingen en debatten erbijOok moet er een modebibliotheek komen, een leeszaal, een educatieve i"uimte en een atelier. De volledige reno vatie van het tot ModeNatie verbouwde pand aan de Nationalestraat heeft zo'n zes miljoen euro gekost. Toeristen Het museum mikt op vijftig- tot zestig duizend bezoekers per jaar. De provin cie heeft het museum een dubbele opdracht gegeven: aantonen dat Ant werpen een internationale plaats heeft op gebied van mode en zo veel mogelijk foto Wim Kempenaers belangstellenden, Antwerpenaren én toeristen, laten genieten van de mode. Dat mode nu al een belangrijke trek pleister is, weten ze bij de Antwerpse dienst toerisme. „De uitstraling van de mode reikt ver. Heel vaak moeten we voor toeristen een route uitstippelen langs de belangrijkste modepunten: van een bezoek aan de winkel van Dries Van Noten naar een verkooppunt van Van Beirendonck en Ann Demeule meester. Vooral Japanners zijn verzot op mode." Dankzij de mode komen er niet alleen meer mensen naar Antwerpen (het aan tal modetoeristen wordt op 150.000 per jaar geschat), er wordt natuurlijk ook meer geld uitgegeven. Aan kleding, maar ook in andere sectoren. door Mieke van der Jagt en Ben Jansen GOES - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Goes wil we ten of het aan de gemeente Goes te wijten is dat het onderzoek naar de gevolgen van de Wester - schelde Containerterminal (WCT) voor Goes en Kapelle niet op tijd klaar is. Gedepu teerde D. Bruinooge beweerde dat vorige week in een vergade ring van de Statencommissie economie. Goes zou, volgens Bruinooge, pas te elfder ure een ambtenaar beschikbaar hebben gesteld voor de voorbereiding van een onderzoek naar de vraag of het verkeer in Goes vast komt te zit ten bij meer en langere goede rentreinen. De christen-democraten willen weten of het waar is dat de ge meente pas in september vorig jaar een ambtenaar voor het on derzoek beschikbaar had en of Bruinooge werkelijk al in april 2001 zo'n onderzoek heeft voor gesteld. De fractie vraagt het college van burgemeester en wethouders of het Goes in dat geval valt aan te rekenen dat het onderzoek nog niet klaar is. Meewerken Het CDA is van mening dat, als Goes de WCT afwijst op grond van te verwachten negatieve ge volgen, de gemeente wel moet meewerken aan een onderzoek naar de gevreesde negatieve ef fecten. Maar Goes hoeft niet, zo blijkt uit de vragen, op te draai en voor het wegnemen van de gevolgen. Gedeputeerde Bruinooge heeft dat laatste min of meer gesugge reerd. Hij stelde dat de slechte ontsluiting van Goes-Zuid niet alleen een gevolg is van het spoorverkeer en dat Goes de problemen best had kunnen op lossen. Bruinooge had het over 'het financieel zo gezonde grondbedrijf van Goes'. De CDA-fractie wil wel eens weten waarop de gedeputeerde een dergelijke uitspraak ba seert. In een gezamenlijke vergade- 1-mg van de Statencommissies verkeer en vervoeren algemeen bestuur spraken de vertegen woordigers van CDA en PvdA gisteren hun verwondering uit over het getreuzel van de ge meente Goes met de voorberei ding van het onderzoek. „Dat talmen lijkt me toch niet in hel belang van Goes"meende M de Koster (PvdA). J. Ramondt (CDA) zei het jam mer te vinden dat het onderzoek naar de verkeersstromen m Goes pas zo laat kan worden uit gevoerd. De CDA'er meende evenwel dat het ontbreken van de resultaten een besluit over de aanleg van de containerkade op 4 oktober niet in de weg hoeft te staan. „Als er aanleiding voor is zullen de provincie en haven schap Zeeland Seaports onge twijfeld naar redelijkheid en billijkheid maatregelen treffen om die nadelige effecten weg te nemen." „Dat is dan het zoveelste open eind aan de WCT", smaalde F van Kollem (GL). Hij vond, net als de Partij voor Zeelanddat het mankeren van inzicht in de gevolgen van de toename van het goederenvervoer per spoor door Goes slechts tot één con clusie kan leiden: uitstel van de beslissing. Gedeputeerde Hennekeij beves tigde dat Goes pas naar her haald aandringen is begonnen met de voorbereidingen voor het onderzoek. Hij deelde met de opvatting van GroenLinksen Partij van Zeeland dat het on mogelijk is een besluit over de Westerschelde Container Ter minal te nemen zonder inzicht in de gevolgen voor de verkeers afwikkeling in Goes. Problemen Niettemin achtte hij het onder zoek wenselijk. Gedeputeerde Hennekeij: „Je kunt pas aange ven wat er eventueel in Goes moet gebeuren wanneer je de si tuatie eerst hebt geïnventari seerd. Daarbij moet ook worden belicht of het extra goederen vervoer door de WCT voor pro blemen zorgt, of dat er al langer sprake was van een ongewenste situatie." Aangesloten bij de Belgische sportfederatie Dansliga Start september a.s. voor het 7e seizoen. voor Beginners, Gevorderden en Senioren 50+ Kom kennismaken tijdens de OpondeUT dag op: Zondag 1 september van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis In de grote zaal van het Cultureel Centrum: "De Speye" Wilhelminastraat 1 Sas van Gent De cursussen worden gegeven door Cor en Lenie van Zuilekom Gediplomeerde leraren Dansliga Voor info of inschrijvingen Tel.: 0115-491490 0Spar, de bekende supermarktketen met winkels in diverse landen van Europa Modern ingerichte winkels waarbij vooral de versgroepen veel aandacht krijgen. Ook veel service-afdelingen zijn aanwezig in de supermarkten. Ms/Jcl Kortom; Spar een winkel voor de toekomst Voor onze nieuwe Spar supermarkt te Hulst zijn wij op zoek naar zowel full-time als part-time. Wij bieden u een prettige werksfeer in een leuk team. De werktijden zijn in de normale uren, van 8.00 tot 18.00 uur, verder in overleg. Wilt u werken in een gezellige, moderne winkel, stuur dan uw sollicitatie met CV naar: Spar Hulst. Hoofdstraat 10, t.a.v. dhr. v. Mullem 4564 AP St. Jansteen Voor inlichtingen kunt u bellen: (0114) 312495 of 06-17154349 Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl DETÏ1EUWE TOYOTA AVENSIS VERSO. Wie de nieuwe Avensis Verso ziet, begrijpt het in één keer: dit is een sublieme versie op het verschijnsel ruimtewagen. En wie er een keer in rijdt, is verkocht. Hij stuurt, hij rea geert, hij remt en hij rijdt als een re gelrechte sportwagen. De Toyota Avensis Verso, de waardige opvol ger van de Toyota Picnic, past pre cies bij uw leven. Als u tenminste een leuk leven hebt. Kom nu naar de showroom en maak een proefrit in de nieuwe Toyota Avensis Verso. Vanaf 25.850.-/nlg 56.965.- (7-zitter v.a. 26.848.- nlg 59.165.-) www.toyota.nl TERNEUZEN 4538 AS Terneuzen ■k Tel.: 0115-617751 Met een heel eenvoudige test Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Insuline is van vitaal belang bij de ener gievoorziening van het li chaam. Dit hormoon helpt glucose (suikers) in het bloed om te zetten in energie voor de spieren en organen. De alvleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glucose in het bloed niet meer in de lichaamscellen terecht en raakt de motor van het lichaam (de stofwisseling) ontregeld. DIABETES EN COMPLICATIES Dankzij medicijnen en levens stijladviezen (voeding en be weging) kan een diabeet een vrijwel normaal leven leiden. Echter, diabetes kan ook (ern stige) complicaties tot gevolg hebben. Op termijn kunnen bloedvaten, zenuwen en orga nen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nieren, ledematen, hart en bloedvaten. Tijdig ontdek ken van diabetes kan de kans op complicaties aanzienlijk verminderen. HOE HERKENT U DIABETES? Bent u vaak moe, hebt u vaak veel dorst en/of last van aanhoudende pijn aan de ogen? Laat u door de huisarts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leeftijd overgewicht of een van eerdergenoemde symptomen en zit er dia betes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. EENVOUDIGE TEST Als u diabetes heeft is de glu- cosewaarde (bloedsuikerspie- gel) in uw bloed te hoog. Met een simpele bloedtest (met 1 druppeltje bloed) kan uw huis arts vaststellen of u diabetes heeft. En we kunnen 't niet vaak genoeg zeggen: een tijdi ge behandeling kan de kansop ernstige complicaties aanzien lijk verkleinen. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mogelijk een uit gebreide gratisbrochure met meer informatie over dia betes, de behandeling en de gevolgen. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via weten schappelijk onderzoek. Giro 5766, Diabetes v Fonds in Amersfoort. Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Als u erop let dat kinderen verstan dig genieten van de zon, kan dat ongemak door zonnebrand voor komen. Bovendien lopen kinderen die te veel zon krijgen, later veel meer risico op huidkanker. Prak tische zonnetips voor uit en thuis vindt u in de folder 'Fit voor Kids, verstandig zonnen voor peuters' van de Nederlandse Kankerbestrij- ding/KWF. U kunt de folder kosteloos bestel len (bestelnr. G94) via de gratis Hulp- en Informatielijn 0800 - 0226622 of via www.kankerbe- strijding.nl. Het KWF heeft ook een brochure uitgebracht met achtergrondinfor matie. Die heet 'Verstandig zon nen, minder kans op huidkanker' en is eveneens gratis verkrijgbaar (bestelnr. F06) 3ijfe K EDERLANDSE KANKERBESTRIJDING ONINGIN WILHELMINA FONDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36