PZC Goes ontkent getreuzel met WCT Modemuseum opent deuren Japanse wilde oester in opmars Te veel feesten op zelfde dagen in Zws-Vlaanderen Wethouder 't Hart reageert op aantijgingen gedeputeerde Bruinooge Muziekfeest op Middelburgse Nieuwe Burg Toertocht voor oude Peugeots door Zeeland Exotische schelpdieren verdacht van eten inheemse mossellarven GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE dinsdag 27 augustus 2002 door Rolf Bosboom en Ben Jansen GOES - De Goese wethouder M. 't Hart ontkent met klem dat het aan zijn gemeente te wijten is dat onderzoeken naar de gevol gen van de Westerschelde-con- tainerterminal (WCT) nog niet klaar zijn. Hij reageerde gister avond in de raadscommissie grondgebied, na uiterst kriti sche opmerkingen van VVD- raadslid S. Heijning, indirect op uitspraken van gedeputeerde D. Bruinooge vorige week in de Statencommissie economie. Goes zou, volgens Bruinooge, pas te elfder ure een ambtenaar beschikbaar hebben gesteld voor de voorbereiding van een onderzoek naar de vraag of het verkeer in Goes vast komt te zitten bij meer en langere goe derentreinen. 't Hart stelde gisteravond dat de feitelijke gebeurtenissen sinds april 2001, toen de provincie een dergelijk onderzoek voorstelde, het tegendeel aantonen. De CDA-fractie had inmiddels schri ftelij ke vragen gesteld over de uitspraak van de gedeputeer de. Heijning, tot april wethouder economische zaken, stelde dat het Goese college van B en W moet ophouden met kritiek te spuien op de provincie. Het zou wijs zijn om in plaats daarvan te gaan onderhandelen over com pensatie voor de overlast door de komst van de WCT. „Er ligt een pot geld van zeven miljoen klaar. Borsele is wat dat betreft veel slimmer." Die gemeente is al tot een deal gekomen. Onbenulligheid Volgens Heijning zou het ver- keersonderzoek onder meer worden gehinderd doordat er geen verkeerstellingen voor de Van Hertumweg beschikbaar zijn. Die weg is al enkele maan den opgebroken, zodat ook nu geen onderzoek mogelijk. „Dat is toch de onbenulligheid ten top! Je kunt niet verwachten dat de initiatiefnemer van een mil jardenproject daarop wacht." 't Hart zei in een reactie dat het MIDDELBURG - De Juliana Korpsen uit Middelburg hou den zaterdag 31 augustus een muziekfeest op de Nieuwe Burg in Middelburg. Omstreeks elf uur begint het evenement met een rondgang door het centrum van de stad. Daaraan doen het junior drum korps Johan Friso en het Juliana drum- en buglekorps mee. Daarna worden demonstraties gegeven door de slagwerk- en de blazersgroep van de korpsen Ook wordt gedanst en gewerkt met attributen zoals vlaggen en sabels door de colour guards. Voor kinderen van zes tot vijf tien jaar wordt een wedstrijd gehouden wie het mooiste in strument kan bouwen. Vijftien geïnteresseerde bezoe kers kunnen deelnemen aan een workshop drummen op een drumstel. Zij zullen gezamen lijk een nummer instuderen dat aan het einde van de dag samen met de korpsen ten gehoor ge bracht wordt. Als afsluiting van het feest wor den 's middags de shows 'Enjoy your Jazz' en 'Disney' opge voerd. Het evenement is om half vijf afgelopen KOUDEKERKE - Twintig Peu geots, zowel oldtimers als klassiekers, doen zondag 1 sep tember mee aan een rit door Zeeland. De rit is georganiseerd door de Belgische Club voor Ou de Peugeots. De deelnemers vertrekken zon dagochtend omstreeks half tien in Koudekerke. De rijden langs de kust van Walcheren, over de boulevard in Vlissingen en gaan via Ritthem naar de zak van Zuid-Beveland. Daar komen de wagens om ongeveer elf uur aan bij het haventje van Hoedekens- kerke. Na een eerste stop gaat de rit verder over de dijken van Zuid-Beveland. Via Vlake, We- meldinge en Wilhelminadorp gaan de deelnemers naar Het Goese Sas waar ze omstreeks één uur aankomen. Het laatste deel van de rit loopt via de Roode Wijk, Wolphaartsdijk, De Piet en Arnemuiden naar Middelburg. Rond drie uur ein digt de tocht daar op het Dam plein. vorige college, waar Heijning deel van uitmaakte, heeft uitge sproken dat alle onderzoeken naar de WCT-gevolgen klaar moeten zij n voordat kan worden onderhandeld met de provincie. Dat zijn onderzoeken op het ge bied van geluid, risico's en ver keer. Alleen van het eerste zijn voorlopige resultaten bekend. „Conform de afspraken wach ten we af tot alle onderzoeken klaar zijn." Heijning zei het verder 'buiten gewoon te betreuren' dat burge meester Dvan der Zaag stelling heeft genomen tegen de WCT door het manifest van de initia- door Rinus Antonisse YERSEKE - De Japanse oester rukt op in de Oosterschelde. Ruim 600 hectare van de platen is overwoekerd door deze schelpdieren, die in 1964 wer den geïntroduceerd. Er ligt ongeveer 170 miljoen kilo schel pen en vlees in het intergetijde- gebied. hebben onderzoekers van het Centrum voor Schelp- dieronderzoek in Yerseke bere kend. De opkomst van de wilde Ja panse oester heeft mogelijk gevolgen voor andere schelp dieren in de Oosterschelde, zo als kokkels en mossels. Ze ge bruiken hetzelfde voedsel (plankton). Het is niet uitgeslo ten dat de uitheemse oesters mossellarven eten, hetgeen kan verklaren waarom de mossel- zaadval in de Oosterschelde be duidend lager is dan in de Wad- tiefgroep Zeeland Anders mede te ondertekenen. Hij verwees naar vroegere CD A-prominen ten als Kal and die zich hebben ingezet voor meer werkgelegen heid. „Nu hebben we CDA-kop- mannen die de werkgelegenheid weer willen afbreken. Wat mij betreft is hij vanaf nu iets min der onze burgemeester." Verwondering In een gezamenlijke vergade ring van de Statencommissies verkeer en vervoer en algemeen bestuur spraken eerder op de dag ook de vertegenwoordigers van CDA en PvdA gisteren hun denzee. Het Centrum voor Schelpdieronderzoek heeft al leen nog de oesters op de platen Japanse oesters verwondering uit over het ver meende getreuzel van Goes met de voorbereiding van het onder zoek, „Dat talmen lijkt me toch niet in het belang van Goes", meende M. de Koster (PvdA). J. Ramondt (CDA) zei het jam mer te vinden dat het onderzoek naar de verkeersstromen m Goes pas zo laat kan worden uitgevoerd. Hij meende evenwel dat het ontbreken van de resul taten een besluit over de aanleg van de containerkade op 4 okto ber niet in de weg hoeft te staan. „Als er aanleiding voor is zullen de provincie en haven schap Zeeland Seaports onge in kaart gebracht. Aan de inven tarisatie van de schelpdieren op de dijkglooiingen en onder de foto Dirk-Jan Gjeltema twijfeld naar redelijkheid en billijkheid maatregelen treffen om die nadelige effecten weg te nemen." „Dat is dan het zoveelste open eind aan de WCT", smaalde F. van Kollem (GL). Hij vond, net als de PvZ, dat het mankeren van inzicht in de gevolgen van de toename van het goederen vervoer per spoor door Goes slechts tot één conclusie kan lei den: uitstel van de beslissing. Wenselijk Gedeputeerde Hennekeij beves tigde dat Goes pas naar her haald aandringen is begonnen laagwaterlijn moet nog worden begonnen. Duidelijk is dat zich ook daar grote velden Japanse oesters bevinden. Ecosysteem A. Smaal, hoofd van het Cen trum voor Schelpdieronder zoek, meldt dat nader onder zoek wordt ingesteld naar de invloed die de Japanse oester heeft op het ecosysteem van de Oosterschelde. Dat is nodig om te kunnen vaststellen of maat regelen nodig zijn om de wild groei in te dammen. Er kunnen niet alleen problemen optreden voor de visserij, maar ook voor de natuur en de recreatie. De oesters vormen gevaarlijke rif fen. „Door warme zomers en zachte winters groeien die beesten maar door. Er zijn weinig aan wijzingen dat er een natuurlijke vijand is. Straks zitten we bij wijze van spreken in de Ooster met de voorbereidingen voor het onderzoek. Hij deelde niet de opvatting van GL en PvZ dat het onmogelijk is een besluit over de WCT te nemen zonder inzicht in de gevolgen voor de verkeersafwikkeling in Goes. Niettemin achtte hij het onder zoek wenselijk. Hennekeij: „Je kunt pas aangeven wat er even tueel in Goes moet gebeuren, wanneer je de situatie eerst hebt geïnventariseerd. Daarbij moet ook worden belicht of het extra goederenvervoer door de WCT voor problemen zorgt, of dat er al langer sprake was van een on gewenste situatie." schelde met 2000 hectare", zegt Smaal. Volgens hem zitten de Japanse oesters ook al volop in het zoute Grevelingenmeer. Daar kunnen ze een extra be dreiging vormen voor de platte (Zeeuwse) oester, die daar on danks de ziekte Bonamia ostrea, weet te overleven. De Japanse oesters groeien over de platte oesters heen. Doorlaatmiddel Als in de toekomst het Veerse Meer zouter wordt (mede door het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam, dat in 2004 in bedrijf komt), kunnen de Japanse oes ters ook daar voor problemen zorgen, merkt Smaal op. „Dat kan nadelig zijn voor de recrea tie. Ze zitten er nu al en als de groeiomstandigheden verbete ren, nemen ze toe." pagina 19: Wilde Japanse oester woekert voort doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De VVV blijft het proberen, belooft voorzitter W. van Loon. Maar pogingen om de feestelijkheden in Zeeuws- Vlaanderen meer te spreiden, lopen telkens op niets uit. Orga nisatoren blijken toch vaak vooral naar de feestbehoefte in eigen dorp te kijken en kiezen dan een aantrekkelijk week eind. Zoals de laatste week van au gustus. Eind van de vakantie, begin van het schooljaar. Ieder een weer thuis en een behoorlij ke kans op mooi weer. Het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen en de VW vragen al zo'n vijftien jaar aandacht voor spreiding van evenementen in de regio. Maar alle moeite bleek dit weekeinde weer eens voor niets te zijn geweest. De feestkalen der was nog voller dan anders. Naast de traditionele Mossel feesten (Philippine), Reynaert- feesten (Hulst) en Gildefeesten (Sluiskil) waren in vele dorpen en stadjes activiteiten op touw gezet. Spreiden De Saeftingefeesten in Paal worden vaker in het laatste weekeinde van augustus ge vierd. Maar de Axelse horeca ondernemers zetten samen met ondernemersvereniging Axclu- sief een Caribbean Event op po ten. Hengstdijk en Noordstraat vierden kennis en dan konden de mensen in de grensstreek ook nog eens mensen aan het werk zien die oude ambachten levend houden. Een beetje veel van het goede, vindt ook VW-voorzit- ter Van Loon. Maar afkeuren doet hij het ook niet direct. „Op zich spreiden we de festiviteiten graag en willen we het aantal activiteiten graag coöi'dineren. Maar aan de andere kant is het natuurlijk ook prachtig als toe risten en recreanten uit een keur aan festiviteiten kunnen kie zen." Overigens is de VW weliswaar blij met één- en tweedaagse eve nementen, maar echte slecht- weervoorzieningen zijn belang rijker voor het vasthouden vali toeristen Van Loon: „Daarom zijn we ook veel meer gebaat bij de komst van de kartbaan u! Breskens en familiepark De To- versluis in Sluis. Dat zijn voor zieningen waar mensen altijd terecht kunnen als het weereen beetje tegenzit." Na de herinde ling zal de VW de spreiding van activiteiten nog eens op de agenda zetten. De nieuwe ge meenten zullen tenslotte zelf niet alle activiteiten in een be perkt aantal weekeinden willen laten plaatsvinden, veronder stelt de voorzitter. Bespreekbaar A. van Heese, uitbaatster van het Axelse café De Pieper, kan zich wel voorstellen dat het af gelopen weekeind wat al te druk was. Voor haar is verplaatsing van het Caribbean Event zeker bespreekbaar, hoewel het eerste exotische swingfeest een groot succes was. De organisatoren van de drie grootste en oudste'festiviteiten beschouwen de toevloed van nieuwe activiteiten niet echt als een probleem. „De Mosselfees ten trekken een eigen publiek. Het weer is belangrijker voor ons. Zo was het deze keer zater- dag wat rustiger, maar zondag is dat weer goed gemaakt", stelt de Philippiense restauranthou der F. Wiskerke. Ook de Reynaertfeesten - voort gekomen uit de Hulster brade rie en Molenfeesten - hebben j weinig last van andere activitei ten. „Misschien dat het anders nog drukker was geweest, maar het zag zondag al zwart van de mensen", zegt woord voerster M. de Bruijn. De Gildefeesten in Sluiskil moeten het vooral van de eigen (oud-)dorpsbevolking hebben, r „Voor Sluiskillenaren maakt j het niet uit wat er elders wordt georganiseerd. Ze zullen altijd de voorkeur geven aan de eigen Gildefeesten", weet stichtings voorzitter T. Bastiaansen. Het pand waar het Antwerpse modemuseum wordt gevestigd. door Bart De Clerck ANTWERPEN - Op modevlak ontwik kelde Antwerpen zich de laatste vijf tien jaar zo'n beetje tot het Parijs der- Lage Landen. Buitenlanders weten de Scheldestad steeds vaker te liggen als ze op zoek zijn naar exclusief modede sign, Antwerpse ontwerpers gooien hoge ogen en om zich nog meer als mo demetropool te profileren werd het Flanders Fashion Institute opgericht. Het enige wat nog ontbrak was een mo demuseum. Maar ook daar wordt een mouw aan gepast: op 21 september opent in de Nationalestraat een muse um waarin mode de hoofdrol speelt. De modereputatie van Antwerpen be gon in het midden van de jaren tachtig. Zes jonge designers - Dirk Bikkem- bergs, Ann Demeulemeester, Walter Van Beirendonck, Dries Van Noten, Dirk van Saene en Marina Yee - namen deel aan de British Designer Show in Londen Hun collecties maakten zo'n indruk dat ze prompt gebombardeerd werden tot de Zes van Antwerpen. On der invloed van de Antwerpse mode- academie was de opvolging van het zestal verzekerd met een veelvoud aan succesrijke ontwerpers. Een van de stuwende krachten achter het Antwerpse modesucces is ongetwij feld Linda Loppa, sinds 1982 chef mode aan de Antwerpse academie en drijven de kracht van het Flanders Fashion Institute. Vijftien jaar geleden kreeg Loppa amper gehoor in Italië voor haar enthousiaste promotie van Antwerps modetalent. Italiaanse modehuizen lie pen Antwerpen voorbijze zochten sti listen vooral aan opleidingen in Lon den. Tegenwoordig prijkt Antwerpen hoog op het lijstje, ook bij Franse mode huizen. De Zes van Antwerpen, maar ook designers als Lieve Van Gorp, Jurgi Persoons, Anna Heylen en Christoph Broich, zijn allen ex-studenten van de Antwerpse modeacademie. Hun repu tatie vijzelde het imago van de prestigi euze school op. De instelling wordt nu algemeen beschouwd als broeinest van talent en katalysator van de modeactu aliteit. Te laat Dat Antwerpen de bakermat is van veel creatief talent is een troef die de stad pas recent begint uit te spelen. Pas in 1998 werd beslist tot het oprichten van het Flanders Fashion Institute in een voormalig Engels warenhuis op de hoek van de Nationalestraat en de Drukkerijstraat. In hetzelfde pand opent zaterdag 21 september het Mode museum, in de volksmond al het MoMu geheten. Eigenlijk een jaar te laat, want het was de bedoeling dat het museum vorig jaar al te bezoeken zou zijn. Ant werpen had 2001 immers uitgeroepen tot modejaar. De collectie van het museum wordt gro tendeels gevuld met de erfenis van het vroegere textiel- en kostuummuseum in Oelegem. Weefsels en gereedschap, maar vooral kleding, kant en borduur werk uit de Zuidelijke Nederlanden krijgen er een plaats. Daarnaast zijn er stukken van vooral Belgische mode ontwerpers te zien, met veel aandacht voor de Zes van Antwerpen maar ook voor nieuwe talenten. Het MoMu zal jaarlijks ook twee grote thematentoon stellingen aanbieden met workshops, lezingen en debatten erbij. Ook moet er een modebibliotheek komen, een lees zaal, een educatieve ruimte en een ate lier. De volledige renovatie van het tot foto Wim Kempenaers ModeNatie verbouwde pand aan de Nationalestraat heeft zo'n zes miljoen euro gekost. Toeristen Het museum mikt op vijftig- tot zestig duizend bezoekers per jaar. De provin cie heeft het museum een dubbele opdracht gegeven: aantonen dat Ant werpen een internationale plaats heeft op gebied van mode en zo veel mogelijk belangstellenden, Antwerpenaren én toeristen, laten genieten van de mode. Dat mode nu al een belangrijke trek pleister is, weten ze bij de Antwerpse dienst toerisme. „De uitstraling van de mode reikt ver. Heel vaak moeten we voor toeristen een route uitstippelen langs de belangrijkste modepunten: van een bezoek aan de winkel van Dries Van Noten naar een verkooppunt van Van Beirendonck en Ann Demeule meester. Vooral Japanners zijn verzot op mode." Dankzij de mode komen er niet alleen meer mensen naar Antwerpen (het aan tal modetoeristen wordt op 150.000 per jaar geschat), er wordt natuurlijk ook meer geld uitgegeven. Aan kleding, maar ook in andere sectoren. Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet.zeelandnet.nl/rkruisv voor meer informatie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 030 - 2844543, reanimatie@hartstichting.nl NederiandseÓ/' Hartstichting vrienden van de hartstichting A:'A if

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30