Strijd Meelpakhuizen voor rechter Ganzen lijken langer te blijven Ondersteboven in de gordels Camping Tentebosch wil duidelijkheid over verplaatsing comfbrto Kli Zierikzeeënaar vraagt om wijziging bestemming perceel Diefstallen van graven in Breskens Zeeuwland vraagt voorlopige voorziening om door te kunnen met verbouwing zeeuwse almanak Principes Gewonden bij ongeval in Haamstede Sloeweg weer open voor verkeer waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 27 augustus 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Woningbouw vereniging Zeeuwland stapt naar de rechter met het verzoek om een voorlopige voorziening in de strijd om de verbouwing van vijf pakhuizen in de Zierik- zeese Meelstraat. Zeeuwland wil dat de opschorting van de monumentenvergunning voor wijziging van deze panden wordt opgeheven. Tegen het verlenen van de vergunning is door enkele omwonenden van de pakhuizen beroep ingesteld, waardoor de werking van de vergunning is opgeschort. De woningbouwvereniging heeft een spoedeisend belang dat deze impasse wordt door broken door middel van een voorlopige voorziening. Het verzoek van Zeeuwland wordt vrijdag 30 augustus in Middel burg behandeld door rechter T. Damsteegt, tijdens een openba re zitting. Zeeuwland heeft in 1999 de pakhuizen in de Meelstraat van de gemeente Schouwen-Duive- land aangekocht, onder voor waarde dat ze worden verbouwd tot zelfstandige ap partementen voor mensen met een verstandelijke handicap, cliënten van Stichting het Gors. De nieuwe huisvesting geldt voor een deel als vervanging van het verouderde tehuis Schou- wenoord aan de Touwbaan. Enkele omwonenden van de meelpakhuizen hebben echter grote problemen met de plan nen. Zij vinden dat de gemeente historisch erfgoed verkwanselt. Verder vrezen zij voor aantas ting van het eigen woongenot omdat de ruimte aan de achter zijde tussen hun woningen en de nieuw te bouwen appartemen ten veel te krap zou zijn. Volgens één van de bezwaarmakers, L. Lekkerkerk, zouden ook de cliënten van Het Gors niet ge baat zijn met deze huisvesting in de binnenstad zonder ruime groenvoorziening. In zijn optiek komt men tegenwoordig boven dien steeds vaker terug van het zelfstandig wonen voor mensen met een verstandelijke handi cap, en groeit weer de voorkeur voor centrale huisvesting. „Te gen de tijd dat die appartemen ten zijn verbouwd, is deze woonvorm weer verouderd", zegt Lekkerkerk. Hij wil de rechter daar vrijdag zeker op wijzen, evenals op de teloor gang van de vijf monumentale pakhuizen indien de plannen van Zeeuwland worden uitge voerd. Die uitvoering is tot nu toe echter vertraagd wegens fouten in diverse procedures. Zo werd aanvankelijk verzuimd een monumentenvergunning aan te vragen en bleken er ern stige twijfels of de bouw- en sloopvergunning wel paste in het geldende bestemmingsplan. Onduidelijkheid over de uitleg van het bestemmingsplan was er volgens Zeeuwland oorzaak van dat de aanvraag voor de mo numentenvergunning pas in ja nuari dit jaar kon worden inge diend. Volgens de gemeente voldoet het nieuwe plan van Zeeuwland wel aan het bestemmingsplan. De omwonenden gaan echter door in hun strijd tegen de ap partementen en hebben nu be roep aangetekend tegen de mo numentenvergunning. Mochten die bezwaren ongegrond ver klaard worden, dan kunnen de bewoners daar weer tegen in be roep gaan, tot aan de Raad van State. Kosten Zeeuwland wil deze impasse doorbreken om te voorkomen dat het Gors uiteindelijk af haakt als de bouw van de appar tementen te lang op zich laat wachten en om de financiële schade te beperken. De woning bouwvereniging heeft 494.000 euro geïnvesteerd in de aankoop van de panden. Het renteverlies is inmiddels opgelopen tot 71.000 euro. De bouwkosten van het plan zijn sinds 2000 ge stegen met tien procent, oftewel 200.000 euro. Agrarische ondernemers vrezen schade aan hun gewassen als een toenemepd aantal ganzen het gehele jaar in het natuurgebied van Schouwen-Oost vertoeft. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Dienst Landelijk Ge bied (DLG) spreekt mede namens de Landinrichtingscommissie Schouwen- Oost zijn zorg uit over de toename van het aantal overzomerende ganzen op Schou- wen-Duiveland. De DLG doet dat in een brief aan de pro vincie Zeeland met tevens het verzoek om informatie over de situatie in Zeeuws- Vlaanderen, waar het fenomeen van over zomerende ganzen zich al langere tijd voordoet. „Ik kan er niet meer over zeggen dan dat ganzen normaal gesproken in de winter hier in groten getale vertoeven, maar lan delijk schijnt het verschijnsel zich steeds meer voor te doen dat deze vogels het hele jaar blijven", zegt secretaris E. van der Meer van de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. Hij wil beslist niet bewe ren dat er nu al sprake zou zijn van gan- zenoverlast in De Prunje en aan de Zuid kust van Schouwen. Anderzijds erkent hij dat er bij de boeren in het omliggend ge bied wel enige bezorgdheid is over het toe nemend aantal ganzen. Zij vrezen schade aan de landbouwpercelen als de watervo gels hun voedsel buiten het natuurher- winningsgebied gaan zoeken. Die problematiek doet zich in Zeeuws- Vlaanderen al voor. De DLG informeert daarom bij de provincie of er in Schou wen-Oost eventueel op vergelijkbare wijze geïnventariseerd moet worden en of er specifieke maatregelen getroffen moe ten worden om eventuele ganzenoverlast tegen te gaan. De brief van de DLG staat op de lijst van uitgaande stukken voor de vergadering van de Landinrichtingscommissie don derdag 29 augustus vanaf 9.00 uur in het dorpshuis in Serooskerke. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - M. van der Valk van boomgaard camping Tentebosch wil van de gemeente Schouwen-Duive- land duidelijkheid over de toe komst van zijn bedrijf. Hoewel er al enkele jaren sprake is van verplaatsing van zijn fruitgaard en camping naar een nieuwe plek in de Schouwse Westhoek, is deze verhuizing formeel nog altijd niet beklonken. Hoewel de ondernemer nog in onzekerheid verkeert, heeft de gemeente ondertussen de pla nologische voorbereidingen voor de verhuizing in gang ge zet. Van der Valk wil nu dat de gemeente vóór 1 november dui delijkheid geeft alvorens de be stemmingsplannen worden aangepast. Boomgaardcamping Tente bosch staat in het kader van de Regiovisie Schouwen-West op de nominatie om te verhuizen naar een nieuwe plek: de zoge heten compensatielocatie in de Burgh- en Westlandpolder. Het huidige terrein van de camping annex fruitgaard wil de ge- biedscommissie gebruiken voor natuurontwikkeling. De ge meente heeft kort voor de zomer de eerste planologische stappen gezet voor de inrichting van de drie Westschouwse compensa tielocaties de Rampweg, de Burgh- en Westlandpolder en het Zoomgebied én de natuur ontwikkeling tussen Burgh- Haamstede en Renesse. Volgens ondernemer Van der Valk van Tentebosch loopt de gemeente hiermee wat voor de muziek uit. Zo is nog altijd niet zeker of zij n bedrij f daad werke- lijk zal verhuizen. Ondanks het feit dat toenmalig wethouder C. Veerhoek begin dit jaar nog aandrong op een beslissing vóór 1 mei om geen rijkssubsidies te verspelen. Daarnaast zet de on dernemer vraagtekens bij de natuurontwikkelingsplannen langs de Hogezoom. Want ter wijl hij en zijn buurman - cam ping Beukenhorst - geacht wor den plaats te maken voor de natuur, mogen andere bewoners en bedrijven wel in het gebied blijven zitten. Na jarenlang praten is Van der Valk de onzekerheid rond de verplaatsing van zijn bedrijf beu. De onzekere toekomst doet zowel de gemoedsrust van zijn gasten als die van zijn werkne mers weinig goed, zegt hij. In een brief aan de gemeenteraad dringt de ondernemer er op aan vóór 1 november van dit jaar duidelijkheid te verschaffen over het lot van Tentebosch. Te vens vraagt Van der Valk om de gemeentelijke belofte, dat hij zijn bedrijf op de huidige plek langs de Hogezoom 'op een ver antwoorde wijze' kan voortzet ten, mocht de beoogde verhui zing alsnog afketsen. Zolang de verplaatsing niet zeker is, wil hij niet dat het perceel van Ten tebosch planologisch aangewe zen wordt voor natuurontwik keling. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde zal de gemeente op korte termijn die duidelijk heid geven. „Dertig augustus geldt als interne deadline: waarover is overeenstemming en waarover niet." Wanneer be sloten is wat al dan niet in de plannen moet worden opgeno men, wil de gemeente dit najaar van start gaan met de opstelling van de ontwerpbestemmings- plannen voor de drie compensa tielocaties. Hiermee is enige haast geboden, omdat in theorie bijna 3,4 miljoen euro aan sub sidies met deze plannen ge moeid zijn. Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing I HOEKI Noordzandslraal 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ondernemer J. Rozema uit Zierikzee doet een dringend beroep op het gemeen tebestuur van Sehouwen-Dui- veland hem een kans te geven in het buitengebied bij Kerkwerve een nieuw bedrijf op te starten. Rozema wil op het perceel Bras- weg 3 onder meer een bedrijfs matige stalling van caravans, aanhangers, campers, boten, motoren en oldtimers opzetten. Verder overweegt hij de be drijfsmatige verhuur van 250 vierkante meter bedrijfshal voor (groot-)handelsactivitei- ten bij voorkeur voor de instal latietechniek. Verder wil hij een voormalige werkplaats van 120 vierkante meter bedrijfsmatig of particulier verhuren als werkplaats voor kleinschalige reparaties aan caravans, aan hangers en motorvoertuigen. Zekerheid Rozema overweegt de aankoop van het betreffende perceel maar dient voorafgaand daar aan meer zekerheid te hebben over de mogelijkheden voor de opzet van een dergelijk bedrijf. Daarvoor zal een aanpassing van het huidige bestemmings plan nodig zijn. De huidige be stemming betreft een agrarisch hulp- en nevenbedrijf. Aan dit perceel zijn echter geen land bouwgronden verbonden. Volgens Rozema is agrarische bedrijfsvoering dan ook uitge sloten. Met het oog op de huidi ge economische situatie in de landbouw en op het aantal reeds bestaande agrarische bedrijven lijkt het hem ook geen haalbare zaak een nieuw bedrijf in deze sector op te starten. Uitwerking Eerder dit jaar kreeg hij een ne gatieve beschikking op zijn ver zoek tot aanpassing van het stemmingsplan, omdat de plan nen nog niet ver genoeg waren uitgewerkt. Rozema doet nu een hernieuwde poging met een brief aan de gemeenteraad. Daarin verwijst hij tevens naar de ruimte die het plan voor ruimtelijke ontwikkeling 'Vi taal Platteland Zeeland, nieuwe economische dragers' voor hem in petto zou kunnen hebben. Hij benadrukt dat bij het opstellen van de plannen voor het nieuwe bedrijf rekening is gehouden met de uitstraling naar de om geving. Er is gekozen voor acti viteiten die voornamelijk bin nen de loodsen en slechts in beperkte mate daarbuiten zul len plaatsvinden. „Wilt u helpen jong ondernemerschap op Schouwen-Duiveland een goede kans te geven?", vraagt hij de gemeenteraad. Zijn brief staat op de lijst van ingekomen stukken voor de ge meenteraad die donderdag 29 augustus vanaf 19.30 uur verga dert in het gemeentehuis in Zie rikzee. De Middelburger is een man van principes. Hij was dan ook onvermurwbaar toen zijn kleindochter, in een on bewaakt moment, haar mooie, veelkleurige ballon losliet en die onbereikbaar hoger en hoger het zwerk in zag zweven. Ook als klein meisje moet je je verlies leren nemen, zei hij streng, 's Nachts evenwel, moest hij constant terugdenken aan de bittere tranen van zijn lieve ling en voor zijn oog zag hij haar telkens wanhopig mis grijpen naar het touwtje van de ontsnapte ballon. Die nacht besloot hij dat principes, zo af en toe en bij hoge uitzondering, niet gel den voor kleine verdrietige meisjes. In alle vroegte toog hij de volgende dag naar de ballonverkoper, kocht de mooiste ballon die hij kon vinden, reed spoorslags naar het huis van zijn kleine meid en besefte daar dat het heel goed is om een heel enkele keer je principes even te ver geten. HAAMSTEDE - Vijf mensen zijn gistermiddag rond 12.45 uur gewond geraakt bij een aan rijding op de kruising Kraaijen- steinweg/N57 bij Haamstede. Een 22-jarige Vlissingse auto mobiliste reed over de Kraaijen- steinweg, komende uit de rich ting Westenschouwen. Bij haar in de auto zaten een 56-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland en een Vlissin- ger van wie de leeftijd onbekend is. De vrouw verleende geen voor rang aan een 52-jarige plaatsge noot. Bij hem in de auto zat een 50-jarige Vlissingse vrouw. Zij moest uit de auto worden ge knipt en is naar het ziekenhuis vervoerd. Ook de Vlissinger met onbekende leeftijd werd naar het ziekenhuis gebracht. De drie andere betrokkenen raak ten gewond, maar hoefden niet naar het ziekenhuis. VLISSINGEN-OOST - Het ge deelte van de Sloeweg tussen de Stoofweg en de Bernhardweg West wordt vrijdag 30 augustus opengesteld voor het verkeer. Op het viaduct Bernhardweg- West over de Frankrijkweg is vorige week in de nacht van woensdag op donderdag een vrachtauto gekanteld. Het as falt is beschadigd en wordt over een lengte van ongeveer tachtig meter vernieuwd. Advertentie Ontdek de geheel vernieuwde Hjilsta S'/»<//i) hij Interieur Paauwe! Nu te zien in de compleet nieuwe Hülsta Studio: Het Voga wandsysteem. systeem. Innoverende schoonheid en techniek. Een nieuwe maatstaf in eigentijdse woonwanden. In Zonnemaire! hülsta !5! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. C111-401318. Maandag gesloten I vrijdagavond koopavond. www.interieur-paauwe.n door Raymond de Frel BRESKENS - Op de begraafplaats in Breskens zijn van een drietal graven persoonlijke spullen weggenomen. Van ernstige vernielingen is geen sprake. Wanneer de grafschennis precies heeft plaatsge vonden is niet helemaal duidelijk, maar een gedu peerde vermoedt dat de veelal dierbare spulletjes (waaronder beeldjes, steentjes, schelpjes en bloe men) vrijdag of zaterdag zijn ontvreemd. Zij be zocht het kerkhof afgelopen zondag en ontdekte dat er bij één graf zo'n vijf objecten waren wegge nomen. Tijdens een eerder bezoek, vorige week woensdag, lagen deze voorwerpen nog keurig op hun plaats. De vrouw heeft aangifte gedaan bij de politie. Hoewel de daders nog niet zijn getraceerd, be staan er vermoedens dat een aantal kinderen schuld heeft aan de ontvreemdingen. Vorige week woensdagavond zag een gedupeerde tussen zeven uur en acht uur een vijftal kinderen op de begraaf plaats en sprak hen aan. Op de vraag wat zij op het kerkhof deden, meldden de kinderen dat zij 'er gens naar op zoek waren'. Ook gemeentewoordvoerder W. Naessens denkt dat er sprake is van 'kinderspel'. „En daar is vooralsnog weinig tegen te doen. De begraafplaats is dagelijks geopend van half acht tot één uur voor zonsondergang. Ook jeugd mag dan het kerkhof betreden. Pas als duidelijk is wie verantwoordelijk zijn voor deze ontvreemdingen, kan er actie worden ondernomen. Het kerkhof wordt in de komende periode wel nauwlettend in de gaten gehouden. Wij zijn verantwoordelijk voor de begraafplaats, maar de grafstenen zijn ei gendom van de families van overledenen. Maar het staat natuurlijk buiten kijf dat het heel verve lend is dat dit is gebeurd." door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Nog wat onwen nig staan de brugklassers op hun nieuwe schoolplein van de Pontes Scholengroep, locatie Zierikzee. Op de eerste school dag is er genoeg te doen, want er staat een verkeersmarkt op het programma. De scholieren leren onder meer een parcours op de fiets af te leggen, hoe lang de remweg van een motor is en hoe de ver keerssituatie wordt op de Laan van Sint Hilaire als daar de nieuwe rotonde wordt aange legd. Maar het meest aanspre kende onderdeel is: hoe kom je uit een auto die over de kop is gevlogen. Ze durven niet alle maal, maar een paar dappere scholieren steken toch hun vinger op voor een rit in de au to-simulator. Als ze in de auto zitten krijgen ze van L. de Bil van 3VO precieze aanwijzin gen. „Je linkerarm boven je hoofd houden en kin op je borst." Wanneer de auto vlie gensvlug omdraait, tot hij op zijn kop hangt, gaat De Bil ver der. „Nu heel hard in je stoel duwen en je riem losdrukken zonder te kijken." De scholier doet wat er gezegd wordt en valt uit zijn zitting. Er volgt ge kreun, zowel van hem als van zijn klasgenoten. Rotonde Voor het derde jaar is er een verkeersmarkt op de eerste schooldag van Pontes Scho lengroep. 3VO Schouwen- Duiveland, de politie en de fir ma van Oeveren proberen de Een brugklasser van de Pontes Scholengroep in Zierikzee leert hoe hij uit een over de kop geslagen leerlingen beter wegwijs te maken in het verkeer. De nieu we verkeerssituatie bij de aan leg van de rotonde op de Laan van Sint Hilaire krijgt extra aandacht. De politie heeft een filmpje gemaakt waarin de scholieren hun fietsroutes krij gen uitgelegd. De eerste weken kan er nog via de Boerenweg gefietst worden. „Snappen jul lie dit allemaal?", vraagt een politieagent na afloop. „Nou, over twee weken moet je dit al lemaal weer vergeten", lacht hij. Dan wordt namelijk de Laan van Sint Hilaire afgeslo ten en, legt de agent uit, krijgen auto moeten komen. foto Marijke Folkertsma de scholieren weer een heel an dere route voorgeschoteld. Aandachtig kijkt het groepje naar de plattegrond waarop het traject naar hun nieuwe school staat uitgestippeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27