Alarm bij te veel verhuizingen PZC Kovalchuk gefascineerd door leven en werk Duitse kunstenaar Beuys Gemeente Axel wuift bezwaren weg tegen afblazen windmolens 10 Visser mag geen mosselzaad van Hondsbossche zeewering steken kunst cultuur Wie komt er wel en wie niet? lezers schrijven Bouw WCT Engels Méér Vervuiling Woonbonnen dinsdag 27 augustus 2002 door Ingrid Huibers YERSEKE - Kreeft- en paling visser J. Zoeteweij uit Yerseke mag geen mosselzaad steken van de Hondsbossche- en Pette- mer Zeewering bij Petten. Het Hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier wijst de ver gunningsaanvraag af, omdat het mosselzaad een gunstig ef fect heeft op de zeewering. Op de dijkbekleding vormt zich in de loop der jaren een koek van algen en zeewier. Het mossel zaad hecht zich met draden van een eiwitachtige substantie aan deze koek. Vulmateriaal De hechting van het mosselzaad zorgt er volgens het Hoogheem raadschap voor dat het vulma teriaal dat tussen de basaltzui len zit, beter op zijn plek blijft. Daardoor hoeft er minder vaak onderhoud aan de zeeweringen te worden gepleegd. Bovendien is aan de toestand van de algenkoek na een storm goed af te leiden of er schade aan de waterkering zou kunnen zijn. Tot slot wijst het Hoogheem raadschap op het ecologisch be lang van het mosselzaad voor de aanwezige vogels. Met name eidereenden schijnen door voedseltekorten in de Waddenzee steeds vaker voor de Noord-Hollandse kust te foura- geren. Vogels Volgens J. Zoeteweij senior die zijn zoon nog altijd bijstaat in het vissersbedrijf, is het mos selsteken juist goed voor de vo gels. „Het is een dichte koek die heel vast op de wering zit", zegt hij. „Haal je daar het dikste mosselzaad vanaf, dan kunnen de vogels veel makkelijker tus sen de stenen pikken." Zoeteweij probeert al een jaar of drie tevergeefs een vergunning los te peuteren om handmatig mosselzaad van de zeewering te kunnen steken. Het opkweken van het mosselzaad zou naast de kreeft- en palingvisserij een mooie bijverdienste kunnen zijn. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een gastenlijst om u tegen te zeggen. De schrijvers Martin Amis, Bret Easton Ellis en Michel Houelle- becq, de kunstenaars Damien Hirst, Matthew Barney en Joep van Lieshout, architect Rem Koolhaas, popmuzikanten Jon Spencer, John Fruciante (Red Hot Chili Peppers), Bas Kennis en Paska 1 Jakobsen (Bief) en so- ciety-figuren als Patty Brard en Sylvia Kristel. Ze staan alle maal vermeld op de lijst voor de opening van de volgende ten toonstelling in de Middelburgse Vleeshal, zondagmiddag 8 sep tember. Maar komen ze ook? Het zou kunnen. Directeur Rut- ger Wolfson van de Vleeshal heeft een uitgebreid internatio naal netwerk en van de ene gast zijn makkelijk lijntjes naar de volgende te trekken. Zo heeft Wolfson een tentoonstelling ge maakt met Chris Cunningham die op zijn beurt videoclips heeft gemaakt voor Björk die volgens de roddelbladen verke ring heeft met Matthey Barney en uitgerekend achter zijn naam staat mysterieus: 1. Dus ook Björk nog? Of wordt het publiek hier toch op het verkeerde been gezet? Immers, de tentoonstelling 'We'll slide down the surface of things...' van de schilders Frank Bauer, Amout Killian en Glen Rubsamen en vormgever Her man Verkerk, gaat over kunst matige realiteit. In de uitnodi ging vande Vleeshal wordt ver wezen naar de roman Glamora- ma van Bret Easton Ellis. In dat boek leggen mensen een lijst aan van beroemdheden die een club in New York bezoeken. Maar waarom dan ook namen van mensen die vrijwel zeker komen, zoals Valentijn Byvanck (directeur Zeeuws Museum), Maaike Ritsema (directeur Ci nema Middelburg), Wim van Gelder (commissaris van de ko ningin)? Om opheldering gevraagd, er kent Wolfson dat een spel wordt gespeeld met echt en onecht, in aansluiting op het thema. ..Er staan mensen op die niet komen en er staan mensen op die wel komen." Wie zeker wil weten of er beroemdheden komen opda gen zal zondagmiddag 8 sep tember tussen 16 en 18 uur een kijkje moeten nemen bij of in de Vleeshal door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Yegor Koval chuk is een wereldburger. Gebo ren in Siberië, kunstopleidin gen gevolgd in de Oekraïne, verhuisd naar Duitsland, ge trouwd met een Spaanse, zodat hij nu een groot deel van zijn tijd doorbrengt op het Iberisch schiereiland. Zijn reizen hebben hun sporen nagelaten in zijn kunstwerken, zoals kan worden vastgesteld op de kleine exposi tie die galerie El de Seo in Vlis- singen aan zijn werk heeft ge wijd. Het is de laatste tentoonstelling in de galerie die vanwege de toe nemende horeca van het Bella- mypark verdwijnt. Temidden van de sieraden, die de basiscol lectie van de galerie vormen, zijn negen grafische werken van Kovalchuk opgehangen. De kunstenaar beweegt zich met zijn werk in het grensgebied tussen fotografie, drukwerk en computergrafiek. Zijn afbeel dingen doen het meest denken aan kleurenetsen. Kovalchuk gebruikt foto's als drukplaten. Hij drukt beelden door elkaar, voegt kleur toe en creëert meest al unica, omdat hij het niet kan laten in verschillende drukgan gen opnieuw in te grijpen Op een aantal van de grafische werken die in Vlissingen te zien zijn, prijkt het bekende beeld van Joseph Beuys, de kunste naar met hoed. Kovalchuk is ge fascineerd door zowel leven als werk van de invloedrijke Duitse kunstenaar. Tijdens de Tweede Wereldoorlog stortte Beuys als piloot van de Duitse Luftwaffe neer in Siberië. Hij wist de kou de woestenij te overleven door zich in te smeren met vet en zich in vilt te wikkelen. Deze materi alen zouden later een belangrijk bestanddeel worden van zijn kunstwerken. Kovalchuk ver bindt de biografie van Beuys met het uit Siberië stammende sjamanisme, de godsdienst waarin de bezwering van gees ten een belangrijke rol speelt Beuys voelde zich een uitverko rene, omdat hij het gevoel had dat hem een tweede leven was geschonken. Zo beeldt Koval chuk hem ook uit, het gezicht van de kunstenaar biedt uit zicht op een andere wereld. Kovalchuk is opgegroeid met het communisme, maar dat wil niet zeggen dat hij het Westen als een paradijs beschouwt. Veel van zijn werk heeft een maat schappij-kritisch tintje, meest al geopenbaard door teksten, die voor Kovalchuk net zo be langrijk zijn als beelden. Zo is Beuys nogmaals uitgebeeld, maar nu op een bankbiljet, met daarbij de simpele vaststelling: 'Kunst geld'. Op een ander werk zijn afbeeldingen van de Mona Lisa en het Guggenheim Museum in Bilboa door elkaar gedrukt, voorzien van een op McDonald's-achtig logo. 'Wel come to McArt' luidt de titel. Het is geen opzienbarende of re volutionaire thematiek, maai de uitwerking in beeld is opmer kelijk en authentiek. In El de Seo is Kovalchuks spoor te volgen van Siberië naar Duitsland naar Spanje in een werk waarin teksten en beelden van de Spaanse dichter/kunste naar Frederico Garcia Llorca zijn gecombineerd afbeeldin gen van soldaten van de fascisti sche dictator Franco. De bot sing communisme-fascisme kent Kovalchuk van huis uit, evenals het werk van Garcia Llorca, dat in de Sovjet Unie zeer werd gewaardeerd. Dat verleden linkt de kunstenaar nu aan het heden, dat voor hem im mers ook Spaans is getint. Expositie Yegor Kovalchuk in gale rie El de Seo, in ieder geval tot en. met 22 september, open woe t/m za van 13-18.30 uur, daarna tot 5 okt waarschijnlijk elders in Vlissingen, op een nog bekend te maken locatie. Het beeld van Joseph Beuys, de kunstenaar met hoed, keert terug in de grafische werken van Yegor Ko valchuk. foto Ruben Oreel Het is een statement. De Mid delburgse componist Christian Blaha heeft de com positie waarmee vandaag het Zeeland Nazomer Festival wordt geopend bewust een ou verture genoemd. „Er zitten fanfare-achtige elementen in, het is een beetje plechtig, een stevig stuk om de opening te markeren." Het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) steunt op twee stevige be nen. Er zijn locatieprojecten in verschillende regio's van Zee- land en twee weken lang staan activiteiten gepland op en rond het Abdijplein in Middelburg, het zogenaamde festivalhart. Vanmiddag begint het festival daar met een uitvoering van Blaha's festivalhymne. In op dracht van het ZNF heeft hij muziek gecomponeerd voor het carillon van de Lange Jan. „Maar alleen beiaardmuziek vond ik een beetje kaal. Daarom heb ik koper en slagwerk toege voegd." Jos Vogel zal het caril lon bespelen, de vijf koperbla zer en de slagwerkster zijn bij het Zeeuws Orkest geworven. Blaha dirigeert het geheel. „Misschien is coördineren een beter woord. Zoals altijd bij sa menwerking is communiceren het moeilijkst. Vooral op deze toren. Ik sta met de musici net onder de kroon van de Lange Jan, dus boven het carillon. De beiaardier bevindt zich tussen twee verdiepingen met klokken in. Om te kunnen communice ren hebben we dus allerlei mi crofoons en luidsprekers opge steld." Als het een beetje wil, kan het publiek de koperblazers zien spelen. „We gaan zoveel mogelijk aan de rand staan", verzekert Blaha. Zij zullen met de slagwerkster het muziekstuk beginnen, dan valt het carillon in en uiteindelijk speelt ieder een samen. Het stuk eindigt dan weer met verwijzingen naar het begin. Blaha: „Ik zie het als een drieluik." Een onzekere factor is het weer. Gisteren blies bij de repetitie een noordenwind rond de toren, waardoor het carillon alles overstemde en de koperblazers op het Abdijplein nauwelijks werden gehoord. „We gaan uit van zuidwestenwind en geen re gen", zegt Blaha. „Dan moet de muziek het duidelijkst te horen zijn. We staan natuurlijk wel zestig meter hoog. De vraag blijft welke klanken beneden precies aankomen. Dat is heel spannend." Aanvang 17 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ve nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactiatlM beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat H redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ^e' Prachtig zo'n enquête-commis sie over bouwfraude. Maar wij Zeeuwen kunnen toch wel zelf onze boontjes doppen? Een stadskantoor voor zonnekonin gen hetwelk steeds meer miljoe nen overschrijdt, daar lachen wij toch om. Een zwembad dat opeens weg moet omdat de con structie niet deugt? Een ieder heeft toch gezien dat de onbe kende aannemer voor de onbe kende projectontwikkelaar bij de sloop nog redelijk moeite had om een en ander naar de grond te krijgen. Neen, dan blijven wij het dwarse gedeelte van de Hee- ren Zevenentien: Wij hebben geen enquête-commissies no- dig. Dirk van der Plas Vlissingsestraat 22 Middelburg mische machten. Taalplurifor miteit wordt hiermee op dit universitaire terrein voUedie uitgeschakeld. Eenheidsworst aan de onderwijslunch. Wat de internationale oriëntatie echt vergroot, is natuurlijk ook on derwijs in Duits (de grootste taal van Europa en handelstaal voor Nederland), Frans (han delstaal voor Nederland) Spaans (de tweede wereldtaai na Chinees). EnNederlandsfeen taal die toenemend in de be langstelling staat, internatio naal) etc. Maar ja... universeel zijnis lastig! Hans Schalijzer TroeLstraweg 235 Provinciale Staten gaan met grote haast (wellicht zelfs: over haast) een besluit nemen over de WCT. Blijkbaar voelt gedepu teerde D. Bruinooge aan, dat uitstel wel eens afstel kan bete kenen. Meer en meer komen de gemeentebestuurders, maar ook de gewone man en vrouw, tot de conclusie dat de WCT een ramp zal worden voor onze mooie provincie. Duizenden ex tra vrachtauto's en vele contai- nertreinen zullen dagelijks door Zeeland rollen. Deskundigen weten dat een containertermi- nal nauwelijks werkgelegen heid oplevert. Wel levert ze files en verkeersoverlast op. En veel lawaai en uitlaatgassen. Wat koopt de gewone Zeeuw hier voor? Niets Laten we hopen dat de initiatiefgroep 'Zeeland an ders' het tij nog weet te keren. Maar veel tijd is er niet meer! G.W. van Schellen Molenstraat 18 Wemeldinge Waarom niet Engels én Neder lands aan de toekomstige Zeeuwse universiteit? Dat biedt (Vlaamse) studenten een keuze mogelijkheid in welke taal zij les willen krijgen. Het Roosevelt Studiecentrum reikt ieder jaar prijzen uit aan bijzondere per sonen in New York én Middel burg. De proclamatie van de Vier Vrijheden of Four Free doms door oud-president Roo sevelt van Noord-Amerika was er niet voor niks. Die vrijheden zijn universeel. Ook dat is de ba sis van de Roosevelt Academy/ Roosevelt-Academie. De presi dent had bovendien zijn 'roots' in Zeeland. Waarom weer die opgelegde kwestie van alleen maar Engels? Hier wordt een taal'probleem' gecreëerd. Het is helemaal niet wetenschappelijk aangetoond dat de kwaliteit van de lessen verbetert (integendeel zelfs) als er in niet-engelstalige landen vakken in een vreemde taal worden gedoceerd. Daar is heel veel meer extra concentra tie voor nodig. Je zult ook de vreemde taal uitstekend moeten beheersen voor je aan je eigen lijke vak toekomt. De 'interna tionale oriëntatie van de Roose velt Academy is dus Engels? Hoe zit dat dan met van oorsprong Nederlandse universiteiten die worden opgezadeld met een engelstalige herstructurering? Ter meerdere eer en glorie van bepaalde politieke en econo- Het artikel 'Zierikzeeenaar ruimt Russisch afval' (PZC, 23- 8) vermeldt dat het Baikalmeer in ZO-Siberië het grootste, diepste en koudste zoetwater- meer op aarde is. Dit is niet ge heel correct: U vermeldt name- j lijk niet of het hier volume of oppervlakte betreft. Het Bai- I kalmeer is weliswaar het groot ste zoetwater-reservoir ter we- reld (ruim 23.000 km3 en ook het diepste en koudste meer, echter het Lake Superior (Ca nada en USA) is verreweg het grootste zoetwatermeer ter we reld qua oppervlakte. Voor alle duidelijkheid Lake Superior 83.270 km2 en Baikalmeer 30.500 km2. Dus Lake Superior is 2,5 maal groter dan Baikal meer in oppervlakte. Daarbij j niet in aanmerking genomen dat het Lake Superior in open verbinding staat met de meren Lake Huron (60.700 km2)enLa ke Michigan (58.020 km2) en als het ware een geheel vormt 1 waardoor de grootte ruim 200.000 km2 wordt. Bron: The Times Atlas of the World. C.F. Mol P.D. van Campenstraat 1 Middelburg Zeeschepen veroorzaken lucht vervuiling voor de Nederlandse en Belgische kust (PZC, 20 au gustus). D it is een eenzijdige be nadering en als milieuorganisa tie enkel om zichzelf in de kijker te brengen. Per dag komen 60 a 7 0 schepen de Schelde op en af De zwaveluitstoot valt groten deels in het water, is kortston dig en bereikt de Vlissingse bou levard niet. Per uur rijden meer dan 70 brommers en motoren over de boulevard en racen el- j kaar achterna met '30 km' per uur om remsporen te maken na bij Michiel de Ruyter, ook rij- J dende'disco's'die voor Jan Doe- del rondjes blijven draaien om j het kwartje van Kok op te rij den. Zodra het weer het toelaat ook op zondagmiddag komen de dreunende 'boomers' herhaal- I delijk voorbij. Die uitstoot is veel groter, die ruiken we de he le dag. De Boulevard is net het circuit van Zandvoort, geen i drempels, geen lichten, geen I agenten, 'geen flitspalen. Stel dat er een flitspaal aan de Ge- i vangen toren zou hangen, de ter- rasgasten zouden er lasogen van krij genmaar dat is geen priori- teit, beter de bossen en velden i afstruinen naar wildplassers, dat bevordert het milieu. L. Cloet Boul. de Ruyter 144 Vlissingen door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel legt de bezwaren die zijn ingediend tegen het stopzetten van de pro cedure voor een windmolen park in de Beoostenblijpolder naast zich neer. Volgens B en W is er tegen dat besluit namelijk helemaal geen bezwaar of be roep mogelijk. Tegen de plannen voor het windmolenpark kwam eerder massaal protest vanuit de om geving van woonwijk Zonne- mare. Het pak bezwaren heeft er mede aan bijgedragen dat B en W de procedure afbliezen. Het college vindt dat er gegronde vrees aanwezig is dat de kern Axel in de nabije toekomst om zoomd zal worden door wind turbines. Naast het park in de Beoostenblijpolder zijn er ook plannen voor windmolenpar ken in de Koegorspolder en de Axelse Vlakte. Axel meent dat er eerst maar eens een regionale afstemming moet plaatsvinden over de verschillende projecten. De nieuw raad van de fusiege meente Terneuzen moet dan maar bekijken of het plan voor de Beoostenblijpolder weer uit de kast wordt gehaald. Met dit standpunt haalt het Ax else college zich de woede op de hals van de tien Axelse land bouwers, de Windenergieont wikkelingsmaatschappij (WEOM) en Zeeuwind. Die heb ben bij de gemeente bezwaar in gediend tegen het stopzetten van de procedure. Gesteld wordt dat het college niet meer vrij is om op hun schreden terug te keren. B en W zwaaien echter met de in 2000 door alle partijen ondertekende intentieverkla ring. Daarin staat dat alle be trokken partijen bevoegd zijn om eenzijdig de samenwerking te beëindigen. Verder staat het college op het standpunt dat het besluit om de procedure te stop pen niet vatbaar is voor be zwaar en beroep. De windmolenperikelen komen morgen aan de orde in de com missie voor Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Mi lieu. De vergadering begint om 19 00 uur in het Axelse stadhuis q door Emile Calon De woonbonnen zijn een zegen voor woningcorporaties. Aan de hand van die bonnen kunnen de woning bouwverenigingen goed zien hoe populair een bepaalde buurt is. Als er meer inschrijfbonnen dan gemiddeld binnenkomen voor een woning of buurt, weet een corporaties dat het met de leefbaarheid daar wel goed zit. En als het merendeel van de aanvragen ook nog eens komt van de inwoners van het eigen dorp of de eigen stad, dan krijgt zo'n buurt een gouden randje, weet di recteur B. Baert van de Vlissingse wo ningbouwvereniging L'escaut. Baert houdt niet alleen de bonnen- stroom in de gaten. Alle verhuisbewe- gingen zijn voor hem belangrijk. Want als er veel verhuisd wordt vanuit een bepaalde straat, dan gaat op zijn kan toor aan de Hermesweg een denkbeel dig alarmlicht knipperen. En als men sen die nog maar kort in zo'n buurt wonen ook weer snel de verhuisdozen inpakken, dan gaan bij wijze van spre ken de sirenes loeien. Dan is daar iets aan de hand. Het kan zijn dat het bewuste buurtje geterroriseerd wordt, bijvoorbeeld door iemand die zijn geluidsinstallatie altijd vol open heeft staan. Of soms blijkt een van de bewoonsters een zeer oude manier te hebben gevonden om wat bij te verdienen. Want Baert weet dondersgoed dat het geen pretje is om naast zo'n vrouw te wonen, Dan bellen op de vreemdste momenten mannen aan die wat meer willen dan een gezel lig babbeltje. De directeur kent nog tal van andere redenen waarom een buurt niet langer populair is bij bewoners. Ze vallen zowat allemaal onder de noemer overlast. Uitzetting Door de verhuisbewegingen goed in de gaten te houden, kan Baert redelijk goed zien welke buurten populair zijn. Aan de hand van die gegevens kan hij in actie komen. Zo kan hij trachten een bewoner die voor veel overlast zorgt, uit de woning te krijgen. De directeur merkt wel op dat zoiets niet makkelijk is en feitelijk tegen het principe van een woningbouwvereniging ingaat. „Want wij zijn immers verhuurders, geen wo- ninguitzetters." Als omwonenden ech ter voldoende serieuze klachten heb ben, en ook bereid zijn die klachten tegenover de kantonrechter ter herha len, dan geven ze de corporatie een handvat om op te treden. Woonbonnen geven goed inzicht in de populariteit vaneen wijk, weet woningbouwvereniging l'Escaut. foto Ruben Oreel Baert weet dat niet veel huurders zo'n stap aandurven. Niet vreemd, want de tegenpartij weet dan wie over zijn of haar gedrag klaagt. En die bekendheid kan tot zeer vervelende situaties leiden. De directeur geeft aan dat zo'n klager op alle mogelijke manieren wordt bij gestaan. Door medewerkers van de wo ningbouwvereniging, het maatschap pelijk werk en de politie. Een 24-uurs bescherming tot na het moment van uitzetting is echter niet te geven, weten de huurders. Om die reden zijn maar weinigen daadwerkelijk be reid om bij overlast voor de kanton rechter te verschijnen. Ze verhuizen dus, weet Baert, en laten zo weten dat er iets aan de hand is met him woonbeurt. De directeur vindt het spijtig dat ze op die manier reageren. Want zonder klachten tegenover de kantonrechter is een corporatie niet in staat iets aan de overlast te doen. Natuurlijk kan de politie af en toe eens langs rijden. En als de overlast wordt veroorzaakt door een geluidsinstallatie kan de geluidsbron bij een tweede be zoek al worden meegenomen. Als het echter om een andere vorm van overlast gaat, een intimiderende, dan is een gang naar de rechter noodzakelijk om daadwerkelijk op te tredên. Corporaties kunnen sinds kort wel op treden tegen huurders die op grote schaal hennep kweken. De Helmondse kantonrechter heeft in een bodempro cedure bepaald dat in zo'n geval de wo ningbouwvereniging eenzijdig het huurcontract per direct kan opzeggen. Grootschalige thuisteelt is niet alleen strafbaar, maar ook slecht voor de wo ning. Door de hoge vochtigheidsgraad en warmte die nodig is voor de kweek, ont staat schimmel. Ook is er een groter ri sico op kortsluiting en wateroverlast. En - niet onbelangrijk- er ontstaat voor de omwonenden overlast door de pene trante geur en door de criminaliteit die wietkwekerijen kunnen aantrekken. Baert is blij met die uitspraak maar geeft aan dat grootschalige hennepteelt niet een veelvoorkomende vorm van overlast is. „Misschien één keer per jaar." Geluidsoverlast, prostitutie en intimidatie komen volgens hem veel vaker voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24