Waterschap neemt loskade over Contouren schouwburg zichtbaar Dierenasiel vraagt extra geld wegens ziekte beheerder Behouden kozijn van Vlissings monument is alsnog gesloopt PvdA'er Plasschaert wil onderzoek naar bouwoffertes inzien Delta-gebouw Goes wordt mogelijk snel helemaal gesloopt LJ HOEKMAN T Tweederde wordt gebruikt door bedrijven, rest blijft openbaar Bromfiets en auto's gestolen Raad Tholen akkoord met dure palen Kritiek besluit door te graven stationsgebied comforto zeeuwse almanak Principes BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 27 augustus 2002 door Mieke van der Jagt SCHORE - Na jaren steggelen is er eindelijk een oplossing voor de loswal in Schore. Het Water schap Zeeuwse Eilanden wil de kade, Kaai 85 in het dagelijks gebruik, van Rijkswaterstaat overnemen. Die beslissing maakt een einde aan een slepen de discussie over wie de voorzie ning zou moeten overnemen. De loswal is aangelegd in 1985. De kade ligt over een lengte van 300 meter gedeeltelijk op het grondgebied van de gemeente Reimerswaal en voor eenderde op dat van de gemeente Kapelle. Toen in 1998 het exportbedrijf Jansen van Hansweert naar Vlissingen-Oost vertrok, liep de bedrijvigheid aan de kade aan zienlijk terug en werd de exploi tatie ervan een probleem. De gemeenten Kapelle en Rei merswaal vatten het plan op om de kade over te nemen en de ex ploitatie ervan uit te besteden aan een derde. Zeeland Sea ports bleek geen interesse te RENESSE - Op Schouwen- Duiveland zijn afgelopen dagen drie auto's en een bromfiets ge stolen. Bij een woning aan de Hogeboomlaan in Renesse is zondagochtend een grijze Mer cedes ML ontvreemd. De auto met kenteken ME-RD163 heeft een waarde van enkele tiental len duizenden euro's. Van een parkeerterrein aan de Hogeboomlaan is zondagmid dag een blauwe Opel Calibra ge stolen. De auto draagt het ken teken HX-WF-485. Ook in Brouwershaven werd een auto gestolen: een Duitse Mercedes E250 met kenteken HS-UR-53. Een inwoner van Zierikzee deed aangifte van diefstal van zijn brommer. Zijn witte Thomos is zondagmiddag tussen twee en vijf uur ontvreemd. hebben en ook andere gegadig den haakten af. Struikelblok was het gegeven dat de loskade, gelegen in het Kanaal door Zuid-Beveland, deel uitmaakt van de primaire waterkering. Rijkswaterstaat hanteert de re gel dat daarop niet gebouwd mag worden. De functie van de kade als pri maire waterkering maakt het waterschap de geeigende be heerder voor de kade. Nu een oplossing is gevonden voor het gebruik, staat niets de overna me nog in de weg. Kadegeld Het waterschap geeft tweeder de van de kade in gebruik bij drie bedrijven. De Scheepswerf Reimerswaal gaat honderd me ter gebruiken en onderhouden. Aannemingsbedrijf Van der Straaten in Hansweert en zand- handel Faasse uit Goes krijgen elk 50 meter. De rest, over een lengte van honderd meter, blijft openbaar. Schepen die er afme ren, zullen kadegeld moeten be talen. Voor de regeling van de scheeps- bewegingen en de inning van de kadegelden, heeft het water schap een overeenkomst ge maakt met de scheepsbevrach ter Comex, die op de sluis in Hansweert zit. Daarvoor wordt een kadereglement met tarieven vastgesteld. De restrictie voor bouwwerken op de kade blijft van kracht. De loskade in Hansweert. foto Willem Mieras door Edith Ramakers VLISSINGEN - Er moest gered worden wat te redden viel. Dat was het oordeel van de wel standscommissie van Vlissin- gen voor een pand in Walstraat- Zuid. De slopers volgden het ad vies op en spanden het raamko zijn in een ijzeren frame. De bouwer zou rond het kozijn een nieuwe gevel optrekken. Maar deze week was het frame ineens leeg. „We hebben van die monu mentenwerkgroep toestem ming gekregen om het kozijn "i i'tTiiBHlBilHBHHWBi weg te halen", zegt projectleider W. Voet van bouwgroep Peeters. Voet legt uit dat de bouwers voor een technisch moeilijk uit te voeren karwei stonden. „Het is erg lastig om oud naast nieuw te bouwen. Vandaar dat we heb ben gevraagd om een compleet nieuwe voorkant te maken." De bouwgroep 'kreeg toestemming van de welstandscommissie', die het technische probleem er kende. Deze commissie van ex terne, buiten Vlissingen wonen de deskundigen, beoordeelt de waarde van huizen en gebou wen. Voet: „We hebben onder andere voor deze commissie de gevel in kaart gebracht. We heb ben de maat genomen van het kozijn, alle details opgetekend en natuurlijk de vlakverdeling van de hele gevel genoteerd." „Ach", zegt de eigenaar van het pand, A. van Velzen, van AW beheer. „Als je alles van tevoren weet, dan zou je misschien zo'n kozijn direct al naar een tim merwerkplaats hebben ge bracht om het netjes op te slaan en om het na te laten maken. Maar als een welstandscommis sie of gemeente zegt dat een ko zijn bewaard moet blijven, dan hebben we dat maar te doen." Eerder is opgemerkt dat de ex tra kosten om het raam te sparen ongeveer 23.000 euro hebben gekost. Van Velzen: „Hoeveel het kost maakt eigenlijk niet uit. Het belangrijkste is dat er nu weer gebouwd kan worden." door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster PvdA- fractievoorzitter P. Plasschaert wil dat burgemeester A. Kessen het onderzoek naar offertes van bouwprojecten openbaar maakt. Volgens Kessen is naar aanleiding van Plasschaerts vermoedens van malversaties binnen het kwartet van huis aannemers een aantal offertes tegen het licht gehouden. Daar uit zou blijken dat er geen onre gelmatigheden zijn. Plasschaert zegt benieuwd te zijn naar de kwaliteit van dit onderzoek. Eind vorig jaar maakte Plas schaert zijn bevindingen voor het eerst bekend. Hij had alle in- schrijfstaten van de vier huis aannemers van de gemeente (AZV uit Kloosterzande, Van den Hemel uit Biervliet, Spon- selee uit Kloosterzande en 't Gilde uit Terneuzen) op een rij gezet. Het betreft de aannemers die zich bezighouden met het aan nemen van reconstructies van straten en het vernieuwen van het rioolstelsel. Bij de vergelij king van de inschrijfstaten kwam volgens de PvdA'er een gelijke verdeling van investe ringen aan het licht, wat wijst op het maken van prijsafspra ken. De PvdA pleitte voor een controle op de offertes maar het voorstel werd niet door de ande re partijen gesteund. Volgens Kessen is aan de hand van de be schuldigingen van Plasschaert een aantal offertes eens goed be keken, maar daaruit kwam niks verdachts naar voren. De PvdA 'er vraagt zich af waarom de raad niet op de hoogte is ge bracht van het 'onderzoek'. In een brief aan Kessen vraagt Plasschaert om een afschrift van het onderzoek en een af schrift van de bespreking waar in wordt geconcludeerd dat er geen enkele onrechtmatigheid is geconstateerd. Plasschaert: „Ik vraag me af op welke wijze de gemeente de offertes tegen het licht heeft gehouden. Het is namelijk een moeilijke mate rie." Vreemd Het verbaast Plasschaert ook dat de overige fracties hem de oren wasten nadat hij zijn be vindingen herhaalde in een ra dio-uitzending vorige week. „Vorig jaar werd door hen nau welijks gereageerd en nu vallen ze over mijn uitspraken. Wat is er nu anders dan een half jaar geleden? Ik vind dat heel vreemd. Ik vind dat de collega raadsleden eind vorig jaar tij dens de raadsvergadering de discussie hadden moeten aan gaan en niet nu via de pers." Plasschaert zegt er enkel op uit te zijn dat er een goede controle op offertes wordt uitgevoerd. „Zolang dit niet gebeurt, kan er geen invulling worden gegeven aan de controlerende functie van raadsleden. Ik had eerder steun verwacht van mijn colle ga's in plaats van oppositie." De schouwburg in aanbouw. Links de toneeltoren, vooraan in het rond komen de zitplaatsen en het gebouw rechts is de voormalige drukke rij. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - De contouren van de nieuwe schouwburg aan het Bleekveld in Goes worden nu in hun volle omvang zichtbaar. Het stalen raamwerk van de to neeltoren is inmiddels com pleet. Gisterochtend werden met zwaar materieel de twee bo venste horizontale gedeelten op Advertentie Ontdek de geheel vernieuwde hun plaats gehesen, waarmee meteen het hoogste punt van het theater is bereikt. De hijsklus moest in twee etap pes gebeuren, omdat de bocht naar het Bleekveld te krap is voor grote vrachtwagens. De twee stalen spanten, tien en der tien ton zwaar, werden daarom in alle vroegte vanaf het Kolve- niershof over het voormalige ar beidsbureau getild. Vervolgens verkaste de kraan naar het Bleekveld, om daar beide delen op hun plaats te tillen. Niet alleen de toneeltoren is nu goed zichtbaar geworden; ook de vorm van de ronde zaal - op de foto op de voorgrond - laat zich al zien, al komt het werk nog nauwelijks boven het maaiveld uit. Het pand op de achtergrond is de vroegere am bachtsschool, later drukkerij, waarmee de nieuwbouw één ge heel gaat vormen. In het karak teristieke gebouw worden on der meer de foyer, kleedkamers en garderobe ondergebracht. Ook het zogeheten Cultuurhuis wordt daar gevestigd, het nieu we gezamenlijke onderkomen van Galerie van den Berge, Kunstuitleen De Bevelanden, Trechter 5 en het Gezelschap van de Zee, De bouw van het nieuwe thea- Nu te zien in de compleet nieuwe Hülsta Studio: Het Voga wandsysteem. systeem. Innoverende schoonheid en techniek. Een nieuwe maatstaf in eigentijdse woonwanden. In Zonnemaire! hülsta' 5! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. C111-401318 Maandag gesloten vrijdagavond koopavond. www.interieur-paauwe.nl door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De verzinkbare paal tjes op de Botermarkt en Kerkstraat in Tholen- stad gaan er definitief komen. De gemeenteraad van Tholen is gisteravond in meerderheid ak koord gegaan met deze 36.000 euro kostende ver keersmaatregel. Morrend weliswaar, vanwege de hoge kosten en het feit dat er geen vergelijking mogelijk is tussen meerdere eventueel goedkopere alternatieven. Die afweging is, schetste wethouder L. van door Rolf Bosboom GOES - Alles wijst erop dat het vroegere Delta-gebouw aan de Evertsenstraat in Goes, dat al enkele jaren in half gesloopte staat de wijk ontsiert, binnen kort helemaal tegen de vlakte gaat. Bemiddeling van raadslid S. de Putter (SGP/Christen- Unie), voorzitter van de raads commissie grondgebied, heeft gemeente en projectontwikke laar weer tot elkaar gebracht. Ontwikkelaar Van Garderen Dekker, die plannen heeft om op de locatie appartementen te bouwen, wilde de ruïne niet ver der slopen omdat het bedrijf geen zekerheid kreeg over de medewerking van de gemeente aan de nieuwbouw. Die verweet op haar beurt dat de ontwikke laar de situatie op ontoelaatba re wijze gebruikte als pressie middel. De situatie leidde tot een impasse, tot ergernis van de bewoners van Goes-West. De gemeente beraadde zich al op juridische stappen tegen de ont wikkelaar. De Putter heeft een poging on dernomen de impasse te door breken. Hij is, na gesprekken met de betrokkenen, tot de con clusie gekomen dat er vooral sprake is van een 'groeiend arg waan' tussen beide partijen. De bemiddeling heeft ertoe geleid tot het college van burgemees ter en wethouders schriftelijk wil bevestigen dat de gemeente de planologische procedure in gang zet als de ontwikkelaar het pand verder laat slopen. De con cept-brief met die inhoud wordt vandaag besproken doorB en W. Afspraken Van Garderen Dekker heeft De Putter verzekert inderdaad aan de slag te gaan als de brief eenmaal binnen is. „Als ieder een zich aan de afspraken houdt, wordt er op korte termijn gesloopt en kan het project ver der worden ontwikkeld"deelde De Putter gisteravond de com missie grondgebied mee. ter, de opvolger van de in 1998 gesloten Prins van Oranje, is in maart van dit jaar begonnen. Het gebouw moet medio vol gend jaar, bij het begin van het theaterseizoen 2003-2004, ge reed zijn. De naam van de schouwburg, waarvoor vorig jaar een prijsvraag is uitge schreven, wordt volgende maand bekendgemaakt. Wie de bouw op de voet wil vol gen, kan terecht op de website van de gemeente Goes. Dankzij een webcam op de bouwplaats is continu de actuele situatie te zien. Het internetadres is: www.goes.nl/theater Die reageerde verheugd en uitte haar complimenten voor de be moeienis van de voorzitter. „U hebt wijs gehandeld door te pro beren tot een oplossing te ko men in plaats van de zaak te la ten escaleren", zei S. Verheij (GroenLinks). Andere commis sieleden spraken vergelijkbare bewoordingen. Ook wethouder M. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) liet blijken ingenomen te zijn met de doorbraak die De Putter heeft geforceerd. „U hebt expli ciet gemaakt wat het college steeds van plan is geweest. Het enige wat ons al die tijd voor ogen heeft gestaan is spoedige sloop en spoedige invulling van de locatie." MIDDELBURG - De keuze om door te gaan met graven in het stationsgebied in Middelburg stuitte gisteren tij dens de raads vergadering op flinke kritiek. „Het college vindt de kosten zwaarder wegen dan de veilig heid", oordeelde C. Dekker van de SGP. Raadslid H. Akdag stel de dat bommen veel dieper de grond in kunnen boren dan nu onderzocht is. Volgens wethou der P. Bruinooge is het onmoge lijk om alle risico's uit te bannen. „Als een bom in een veenlaag terecht komt gaat-ie nog lopen ook", voegde hij er aan toe. Advertentie H/AWOFTTH m m Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 door Ingrid Huibers GOES - Stichting Dierenasiel De Tussenhaven heeft de vijf Bevelandse gemeenten die de instelling gezamenlijk bekosti gen, om een extra subsidie van ruim 42.000 euro gevraagd. Het geld is nodig om de langdurige ziekte van beheerder P. Boelée te kunnen opvangen. Boelée zit al vanaf vorig jaar ok tober ziek thuis en het ziet er volgens stichtingsbestuurster M. van Heugten niet naar uit dat hij nog in zijn functie kan terug keren. Zijn afwezigheid wordt sindsdien voor een deel opge vangen door assistent-beheer ster W. van de SchraafOok ma ken de ongeveer 25 vrijwilligers die in het asiel aan de Westha- vendijk actief zijn, al maanden lang extra uren. Om de boel niet in het honderd te laten lopen, zijn de openingstijden aange past. Het asiel is nu nog vier ochtenden per week open. Het stichtingsbestuur wil Boe lée graag een reïntegratietraject bieden. „Daarmee moeten we natuurlijk wachten tot 1 okto ber", zegt Van Heugten. „Dan gaat ook het WAO-traject lo pen." Ondertussen laat het stichtings bestuur wel alvast zijn gedach ten gaan over de mogelijke op volging van Boelée. Of er intern iemand gevonden kan worden, of dat er iemand van buiten moeten worden aangetrokken, kan Van Heugten nog niet zeg gen. Wel zit er in de extra subsi die die nu aan de gemeenten wordt gevraagd een bedrag van bijna 25.000 euro aan salaris kosten voor een nieuwe beheerder. Het outplacement- traject voor Boelée kost naar verwachting 7000 euro. De inzet van extra personeel om de leem te van Boelée te vullen kost vol gend jaar zo'n 8500 euro, denkt de stichting. Voor dit jaar is er voor de extra personele inzet een bedrag van zo'n 1800 euro nodig. Omgeslagen naar het aantal in woners zou de gemeente Goes 15.570 euro, de gemeente Rei merswaal 8900 euro, de ge meente Borsele 9790 euro, de gemeente Kapelle 4890 euro en de gemeente Noord-Beveland 3115 euro moeten bijdragen. De gemeente Kapelle heeft haar bijdrage inmiddels overge maakt; in de overige gemeenten moet de gemeenteraad er nog een uitspraak over doen. Penningmeester Behalve met het probleem van de zieke beheerder, kampt het stichtingsbestuur ook met een tekort aan bestuursleden. Voor al de financiële administratie dreigt een probleem te worden, omdat de penningmeester te kennen heeft gegeven op korte termijn met dat werk te willen stoppen. Een nieuwe penning meester blijkt echter lastig te vinden. Doorn, echter wel door het college gemaakt. De meeste fracties geloofden hem op zijn woord, vooral omdat zij tempo met de uitvoering willen maken. Twee enquêtes, één gemaakt door een om wonende en één uitgevoerd door de gemeente, hebben aangetoond dat de meerderheid van de belanghebbenden de wegen afgesloten wil heb ben. De PvdA en WD stemden tegen de aanschaf van de dure paaltjes. De PvdA wenst eenvoudigweg een goedkopere oplossing. De WD-fractie wil de noodzaak van aanschaf van deze dure exempla ren eerst aangetoond zien. De Middelburger is een man van principes. Hij was dan ook onvermurwbaar toen zijn kleindochter, in een on bewaakt moment, haar mooie veelkleurige ballon losliet en die onbereikbaar hoger en hoger het zwerk in zag zweven. Ook als klein meisje moet je je verlies leren nemen, zei hij streng, 's Nachts evenwel, moest hij constant terugdenken aan de bittere tranen van zijn lieve ling en voor zijn oog zag hij haar telkens wanhopig mis grijpen naar het touwtje van de ontsnapte ballon. Die nacht besloot hij dat principes, zo af en toe en bij hoge uitzondering, niet gel den voor kleine verdrietige meisjes. In alle vroegte toog hij de volgende dag naar de ballonverkoper, kocht de mooiste ballon die hij kon vinden, reed spoorslags naar het huis van zijn kleine meid en besefte daar dat het heel goed is om een heel enkele keer je principes even te ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23