Jongetjes zó weg-eloape uut 'n breiboekje Historie landleven te zien op Hongersdijk Op Hekwerk van duur kastanjehout gaat lang mee w wMw§ erfgoed} Hongersdijk is de naam van een boerderij in de Wilhelminapolder. Of eigen lijk moet ik zeggen: het was in een eerdere fase één van de zes boerderijen die overkoe peld werden door de maat schap die de Wilhelminapol der als geheel vormde. Met 'de Wilhelminapolder' wordt al bijna twee eeuwen de grootste landbouwonder neming van Nederland aan geduid. Dat grote gebied, een polder van ongeveer 1500 hectare ten noorden van Goes, werd in 1809 ingedijkt. Lang hebben de zes grote boerderijen met bedrijfslei ders, die onder krachtig cen traal gezag stonden van de di rectie van de Wilhelminapolder, gefunctioneerd. Thans zijn alle boerderijen, voorzover nog be staand, niet meer dan een verza meling bedrijfsgebouwen (min of meer verouderd en dus niet erg functioneel) onder leiding van de directie van de maat schap. Hongersdijk is een oude Zeeuw se naam. Van ongeveer 1100 tot 1334 was het een Zuid-Beve- lands dorp ten noorden van Goes, in hetzelfde gebied waar nu dus de Wilhelminapolder ligt. Zoals dat vroeger zo vaak ging in het Zeeuwse, is het dorp met de overstroming van 1334 in de golven verdwenen. Maar niet voorgoed. Een polder, dorp of stad die door de zee is veroverd, noemen we al achthonderd jaar met een typisch Zeeuws eufe misme: een drijvende polder, dorp of stad. Daarmee geven we in feite aan dat we niet berusten in de verovering door de zee. We beschouwen dat als een tijdelij ke toestand. In het geval van Hongersdijk was dat onverwoestbare opti misme gefundeerd; rond 1430 waren de schorren en het ver dronken dorp weer ingepolderd en bedijkt. Een nieuw dorp Hongersdijk verrees. Helaas, 120 jaar later verdronk ook dit dorp weer. Tweehonderd jaar later werd er weer ingepolderd, in die buurt althans. De Oost- Bevelandpolder ontstond. Die werd weer honderd jaar later, in 1809, met de Wilhelminapolder tot één geheel en een landbouw- maatschap gevormd. Het dorp Hongersdijk werd niet meer herbouwd. Min of meer er voor in de plaats kwam Wilhelmina- dorp. Dat ligt nogal wat ooste lijker dan het oude Hongers dijk. Ter herinnering aan het oude dorp werd de eerst ge bouwde boerderij Hongersdijk genoemd. Die ligt waarschijn lijk zelfs op de plek van het voormalige dorp. Tientallen ja ren lang werden er op en rond de boerderij grafzerken, stukken muur en steen opgeploegd en opgegraven. Rijke reders De rijke Rotterdamse reders, handelaren en bankiers die rond 1800 ongeveer 1500 bunder schorren kochten, hadden geenszins de bedoeling een landbouwonderneming te stichten. Het kapitaal was be stemd voor nering en handel in Nederlands-Indië en omstre ken. Maar door het ontstaan van dinsdag 27 augustus 2002 Boerderij Hongersdijk, ten noorden van Goes. foto's Dirk-Jan Gjeltema de Bataafse Republiek en later de komst van Napoleon lag de handel met de koloniën stil. Dus konden ze hun kapitaal niet te gelde maken. Het beste alterna tief leek beleggen in grond. Dat werd de Wilhelminapolder. Die moesten ze eerst zelf nog (laten) bedijken en inpolderen. De be doeling bleef echter het gewon nen land zo snel mogelijk te ver kopen - met winst. Dat lukte niet, omdat onder andere door de Franse overheersing de grondprijzen kelderden. Noodgedwongen zijn de Rotter damse heren toen maar gaan boeren. Maar nog steeds met het plan in het achterhoofd de tot waarde gebrachte grond zo snel mogelijk van de hand te doen. Toen echter na een vijftiental ja ren de vruchtbare grond veel geld opbracht, raakte men ge wend aan de winstdeling en ge hecht aan de Zeeuwse grond en bleef men boeren... tot vandaag toe. Hongersdijk, die eerste boerde rij werd heel zuinigjes gebouwd in 1813. Immers, toen warende Rotterdamse heren nog van plan de grond zo snel mogelijk te ver kopen. Maar ja, geoogste pro ducten, paarden, werktuigen en dergelijke moesten wel een on derdak hebben. Geen nood, er gens in Wolphaartsdijk en in de buurt van Rammekens (Walche ren) waren oude schuren te koop. Die werden gekocht, af gebroken, en weer opgezet in de Wilhelminapolder. De eerste vijftien jaar werd zo veel mogelijk de oogst op het veld verkocht. Of als dat niet mogelijk was, werd het graan naar Rotterdam verscheept. Vlas en meekrap werden in principe altijd te velde ver kocht. Dus konden de gebou wen in de (kortzichtige) filosofie van de maatschap klein en be perkt blijven. De eerste schuur van Hongersdijk is natuurlijk van geteerd hout geweest en be dekt met riet. Hij is afgebrand in 1887. Hoewel de oorzaak van de brand nooit is geboekstaafd, is het niet onwaarschijnlijk dat het door roken van arbeiders en/of knechten gebeurd is. Hoe wel roken volgens vele oekazes en mededelingen van de directie volstrekt verboden was, wist ie dereen in de polder dat er tij dens de schaft en soms tijdens het werk in de schuur veel aan de pijp gelurkt werd. De nieuwe schuur die in 1887 gebouwd werd, was een kapita le brede schuur, passend bij het formaat van de boerderij van meer dan vijfhonderd gemeten (ongeveer 250 hectare). De schuur had drie mendeuren, stallen over de gehele lengte van 55 meter, 18 meter breed en ong. 14 meter hoog. Niet meer met riet gedekt, maar met pannen. Met eronder een laagje riet voor betere isolatie. Nog wel met houten wanden, maar aan de mestvaaltkant al totaal van steen opgetrokken. Dat was toen modern. Men had ervaren dat het hout bij de mestvaalt door alle amoniadampen te snel rotte, en dus vaak vervangen moest worden. Deze schuur, met vele bijschuren eromheen (er was verderop een grote hangar- /kapschuur om het stro te ber gen) heeft vele decennia goed gefunctioneerd. In de loop van de tijd is een eindgevel in steen gezet, zijn de houten wanden (de wèège of aanslag) aan de men deurenkant vervangen door steen, zijn de oude mendeuren vervangen door hoge schuifdeu ren, zijn een aantal tassen ver groot, enzovoorts. Met andere woorden, men heeft het oude ge bouw steeds weer aangepast aan de nieuwe landbouwkundi ge ontwikkelingen. Ergens in de jaren vijftig van de vorige eeuw is een groot deel van de oude gebinten vervangen door nieuwe houten spancon- structies. Die bestaan uit aller lei gebogen plankdelen die met elkaar verlijmd zijn. Die con structie is zo sterk, dat er geen tussenbalken nodig zijn. Deze zogenaamde Nemamo-spanten zijn in deze schuur verant woord ingebouwd. Zo'n verlijmd hou ten spangewelf is voor het eerst toegepast in de Wieringermeer- polder omstreeks 1940. En nu, anno 2002, is de grote open ruimte van deze schuur weer niet optimaal bruikbaar in de moderne landbouw. En dus moet men opnieuw zoeken naar passende mogelijkheden. Of af braak (hopelijk niet), óf herbe stemming. Verandering lijkt wel de enige constante factor in de Zeeuwse landbouwgeschie- denis van vooral de laatste hon derd jaar. De geschiedenis van Hongersdijk - zowel van het dorp als van de boerderij - is in feite exemplarisch voor het landleven in ons Zeeland tussen 1100 en 2002. Gerard Smallegange Tussen 28 augustus en 7 septem ber wordt in de schuur van Hon gersdijk het toneelstuk 'Zwarte vogels in de bomen' opgevoerd. Dit in het kader van het Zeeland Nazomer Festival. Het is een drama over de teloorgang van het familiale boerenbedrijf. Een makelaar: een stuk hout, in de top van een kap aangebracht, dat dient tot verenigingspunt van nok, spruiten en hoekkepers. Mien moeder dee 'n paèr stappen achteruut. Toe keek ze langdurig naè mien ver- schiening. Op d'r gezicht kwam 'n vaège glimlach. Zó te zie was ze groas op de trui die ze pas vö mien ebreid ao. ,,Ie staèt je netjes", zei ze toen. „Je lieken wè 'n jongetje uut 'n breiboekje." Ik voelde 's verzichtig aan mien aols omda 'k van meêning was dat 't op die plèkke 'n bitje knel de. „Ik ao evroge of ik 'n trui kreeg mee 'n opstaènde kraège", prut telde ik. „Ma dit is 'n rolletje in 't knèltnog ok." „Jie bin noe noait 's tevree", ant woordde mien moeder. „Aoltie jie wat te moppere. Kan ik 't èl- lepe dat joe nikke a wï dikker oaren is?" Omda 'k de zinloas-eid van de discussie inzag, ield ik m'n moónd ma. 'k Zou d'r wè vö zur- rege da 't kleêdingstik nie aol te lange mee zou gaè. 'n Weke vö dien ao mien moeder mien aèr eknipt mee de nieuwe tondeuze die ze speciaol in de stad was gaè koape. Ok a gin coupe de Paris. Van achtere zo glad as 'n biljartbal in van vore 'n kuve die boven mien oagen kaèrsrechte was of-eknipt. De spiegels in oöns uus ao m'n ao- maè wè weg kunne doe want ik wou d'r nie mïr in kieke. In dan vertèlle da 'k d'r uutzag as 'n joan uut 'n breiboekje. Laè me nie lache. Das noe aomaè lang gelee. In- tusse zoek ik mien eige truien uut in kies ik mien eige kapsel. Oewèl, de aèrdracht is noe nie vee beter dan tiedens 't wérk van mien moeder. Die ao 'n vooruut- ziende blik. 't Aauwerwetse kapsel van 't durps-jongetje is vandaèg d'n dag wi eêmaè 'in'. Je mö noe vuuftien euro neertèl- le vö n' kippekoönte mee 'n kuufje. D'r is noe ok 'n nieuw jongetje uut 'n breiboekje. Wat waère m'n groas mee z'n aollen op oön- ze eige Zeêuwse Jan Peter toe de Nederlaanders in groate getaèle op 'm stèmden. As d'r eên jonge tje rechtstreeks uut 'n breiboek je is weg-eloape, is 't oönze mi nister presidènt. Inoeaandigt'n 't aomaè espeeld eit. Zö écht op z'n Zeêuws. Toe t'n in de gaoten kreeg da Wim nie mi mee zou doe, zag t'n z'n kanse schoan. Mit verzichtige opmerkingen in de richting van Pim in uut de richting van Pim eit t'n aolle bangerikken op evange. Zö'n bitje van de dit en zö'n bitje van de dat in a ras bleek dat d'r 'n nieuwe Messias was op estaè. In as je 't mien vraègt m'n 'n schot in de roas etroffe mee oönze pro- vinciegenoat. Mos j 'm zie staè op 't bordes bie Hare Majesteit, mee z'n eêle ka binet. Nie d'n groasten van alle- maèle, ma wè d'n dappersten. Joviaal in goed-lachs. Af in toe 'n bitje boas as eên van z'n disci pelen z'n moónd verbie praèt. Vol vertrouwen in eigen kunnen. Wachtliesten, asielzoekers. Jan Peter za 't aomaè tot normaole proporties terugbrienge. Helaos mos ik vandaège in de kraante leze da 't kabinet eplaèst oart vö 'n nieuwe econo mische tegenslag. Kiek, da vin ik noe stemmingmaèkerie. Wil der, 't land, 't volk, oare vö dat nieuwe prebleem eplaèst. 't Ka binet is t'r vö om 't op te losse. Ik m'n eige laète vertèlle dat de vraauwe van de minister-presi dent ok geleerd is in 'm mee raèd in daèd terziede kan staè. Ze eêt Bianca in da klienkt in oönze Zeêuwse oaren eêl exotisch. Wilder bin in de loap van de jaè- ren gewend eraèkt an Sientje in Maotje of Joppa. Ma Bianca, da's eêmaè nieuw vor oöns. Over vier jaèren zü m'n wete of oönze keuze juust ewist eit in of de optimisten geliek kriege, of... dat de beste stuurlieden an de wal staè in zö-as meêsta, wi an't langste ende zulle trèkke. Voorloapig ou ik 't ma op dat veraèl over Napoleon: Toe de keizer wat van 'n oage planke mos lange, waè d'n nie bie kon, zei 'n soldaot tegen z'n: „Laè mien 't even vör u pakke Sire. Ik bin groater dan u." „Je vergist je mien kam- meraod", antwoordde de keizer. „Jie bin langer dan ik, ma ik bin groater dan jie..." Joop van Zijp Jan Peter: Nie d'n groasten van allemaèle, ma wè d'n dappersten. foto Phil Nijhuis/GPD De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er allevier een baan bij. Hans noemt het nieuwe pot- tenveld geen sieraad in het landschap. Betonpaden, een on dergrond van zwart plastic, be tonijzeren pottenrekjes op het erf van de oude boerderij; het is allemaal niet even fraai. Om die visuele verstoring weer enigs zins op te heffen en ook de rozen te beschutten tegen al te harde wind, komen er een windsingel en een hekwerk rond het veld. „Het pottenveld detoneert met de omgeving en dat moet veran deren. Door de toepassing van natuurlijke materialen probe ren we het zo goed mogelijk in te passen. Er wordt onder andere aansluiting gezocht bij de ak kerranden en de reeds aanwezi ge houtsingels langs de kreek- rand." Er is gekozen voor de combina tie van een strook eigenge- kweekt autochtoon bos- en haagplantsoen en een hekwerk van de tamme kastanje (casta- nea sativa) in hoogtes van één tot twee meter, dat ook op De Bierkreek wordt verkocht. De argumenten voor deze keuzes zijn divers. „De gebruikte mate rialen passen prima in het land schap. Verder geven we door het gebruik ervan het goede voor beeld, maar dat is eigenlijk van ondergeschikt belang. Dat we er ook echt achter staan, is veel be langrijker", legt Marianne uit. Ze verwijst hiermee met name naar het milieuvriendelijke as pect. Zoals in het geval van tro pisch hardhout, hoeft er niet il legaal te worden gekapt omdat het hout voornamelijk afkom stig is van kastanjeplantages in Frankrijk. „Die leveren de beste kwaliteit. Door de plantage achtige aanpak gaat er ook geen waardevol bos verloren. Dat vergroot onze geloofwaardig heid, omdat we onze klanten hierop kunnen wijzen." Het vrij licht gekleurde tamme kastanjehout doorstaat de ver gelijking met tropisch hardhout volgens Hans glansrijk. Zo komt het gewicht van de diverse soorten nagenoeg overeen. Ook geeft hij hoog op van de duur zaamheid van het product. „On behandeld gaajt het gegaran inaakt. Een andere charme is dat het hout niet alleen op indu striële wijze wordt verwerkt. Een ietwat kromme paal of een afwijkende kleurstelling is bij voorbeeld geen reden tot afkeu ring", zegt Hans. Omdat er geen gebruik wordt gemaakt van schadelijke conserveringsmid delen wordt het milieu ook nog op een andere wijze gespaard. Met name door de milieuvrien delijke productiewijze kent tam kastanjehout een relatief hoge aanschafprijs. Door de grote duurzaamheid valt die prijs op langere termijn mee. De plaat sing van het hekwerk rond het pottenveld zou ook een positie ve impuls kunnen geven aan de verkoop van tam kastanjehout. René van Stee deerd twintig jaar mee. En dan niet niet alleen in een beschutte omgeving, maar ook in de meest barre weersomstandigheden." Tam kastanjehout kent tal van toepassingen die variëren van hekwerk en kozijnen tot meu bels en speelgoed. „In principe kan er dus alles van worden ge- foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22