Installateurs bekennen afspraken Boer ziet aardappeloogst verdrinken LPF-fractie eist van Kamerlid Eberhard bewijs goed gedrag Spanning na verbod politieke tak ETA Weg- en waterbouw pleegde tot eind vorig jaar verboden vooroverleg Nederlandse bevolking groeit minder snel Bombarda keert als Feyenoorder weer terug Schoonmaakbranche op de korrel Poetin manoeuvreert om VS heen Jan Munster wint Wilhelminaring Van Marwijk heeft vertrouwen Huismus blijkt een blijvertje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 11 11 11 1 1 m J 22° 17° N 4 Zon en een bui Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Maxima rond 22 graden. Matige noordelijke HM 245e jaargang no. 202 dinsdag 27 augustus 2002 los nummer 1,00 PZC nieuwe wegen Groot Stelle slaat een nieuwe weg in 1/5 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Alle grote installatiebedrijven hou den samen een 'claimbe stand' bij, dat bepaalt welk bedrijf aan de beurt is voor een opdracht. In de grond-, weg- en water bouw (gww-sector) was verboden vooroverleg ge bruikelijk tot eind vorig jaar, toen de aannemers de parlementaire enquête naar bouwfraude zagen aankomen. Dit bleek gisteren op de derde dag van de openbare verhoren van de parlementaire enquête commissie bouwnijverheid. Directeur G. van de Pol van de Midden Betuwe Aannemings maatschappij zei dat meedoen aan het vooroverleg voor ieder een in de gww-sector voorwaar de is om 'in leven te blijven'. In de gww-sector was het tot eind vorig jaar gebruikelijk dat de aannemers die geselecteerd werden voor een openbare aan besteding, daags voor die aan besteding bijeen kwamen. Dan werd bepaald wie het werk zou krijgen en tegen welke prijs. Daarbij werd uitgegaan van een 'tegoed'. De aannemers bouw den dat op door bij een openbare aanbesteding de opdracht aan een ander laten. De 'fiches' wer den onderling tegen elkaar weg gestreept. Het kwam volgens Van de Pol maar 'een enkele keer' voor dat aannemers met elkaar afreken den door het sturen van een val se factuur. Gepensioneerd directeur Jonk man van het installatiebedrijf Unica maakte melding van 'kof- fierondjes', waarbij de verte genwoordigers van de grootste bedrijven in informele sfeer be paalden wie aan de beurt was voor een belangrijke opdracht en tegen welke prijs die zal wor den aangenomen. Daarbij werd gebruik gemaakt van gegevens van een centraal bureau, aldus de oud-directeur die in 19 9 9 met vut ging. Secretaresse Een belangrijke getuige voor de commissie was gisteren de voor malige secretaresse van Jonk man, die uit de doeken deed hoe ze elke vrijdag de claims door kreeg van het CBVI, een cen traal bureau in de branche van de installateurs. Met dit be stand gingen de regiodirecteu ren van Unica de 'koffierondjes' in. Dit systeem kon alleen wer ken, als andere grote bedrijven er ook aan meededen. De secre taresse, A. van Gelder, heeft in middels ook het bedrijf verla ten, maar zij heeft er nog wel contacten. Volgens haar gaan de verboden praktijken tot de op de dag van vandaag gewoon door. Aannemer Van de Pol zei drom mels goed te beseffen dat voor overleg tussen aannemers in de gww-sector illegaal is. Maar dat betekent volgens hem niet dat de overheid erdoor benadeeld wordt. Het is in de huidige situ atie de enige manier om tot een 'economisch verantwoorde prijs' te komen. De overheid lost niets op door simpelweg de prijsafspraken te verbieden. De drang om te over leven is zo groot, dat bedrijven zich gedwongen voelen toch daartoe over te gaan, hield Van de Pol de commissie voor. Hij pleitte ervoor ambtenaren een mandaat te geven om met aan nemers te onderhandelen als al ternatief voor de openbare aan besteding. ANP/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse bevolking groeit minder snel. In de eerste helft van dit jaar nam de bevolking toe met 39.000 mensen. In dezelfde periode vo rig jaar was de groei nog 51.000. Dat meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. De teruglopende bevolkings aanwas komt vooral omdat minder mensen zich in Neder land vestigen en meer mensen vertrekken. Bovendien overle den iets meer mensen en werd ongeveer hetzelfde aantal ba by's geboren. Over heel 2002 verwacht het CBS uit te komen op een groei met 102.000 men sen. In 2001 nam de bevolking met 118.000 inwoners toe. In 2000 was er sprake van een piek met een groei van 123.000. Het CBS raamt dat het aantal immigranten met 10.000 daalt van 133.000 in 2001 naar 123.000 dit jaar. De dalende im migratie komt onder meer door de minder gunstige economie en doordat minder asielzoekers zich melden Zo zoeken minder mensen uit Oost-Europa, Af ghanistan, Irak en Iran hier hun heil. Verder komen er minder Antillianen en Arubanen: 8300 vorig jaar en zo'n 6100 dit jaar. Ook vestigen zich minder men sen uit EU-landen in Neder land. Daar tegenover staat dat dit jaar zo'n 82.000 emigranten uit Nederland vertrekken, te genover 77.000 in 2001. ANP Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers vrezen grote schade door hoosbuien door Peter Oqgel PHILIPPINE - Schade? Ach, moeilijk te zeggen. Akkerbou wer I. van Cruyningen haalt wat mismoedig de schouders op. Hij wijst om zich heen. „Zes hectare pootaardappelen. Ik vrees dat ze allemaal kapot zijn; 24 uur onder water en het is gebeurd. Zeker is nu al dat een paar hec tare niet meer uit te rijden zal zijn. Reken per hectare een bru- to-opbrengst van vijfduizend euro..." Van Cruyningen boert in de pol ders onder Philippine, zaterdag het 'epi-centrum' van cle hoos buien die de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone in een mum van tijd onder water zetten. Van Bier vliet tot Sas van Gent werkten hij en zijn collega's zondag en gisteren in de polders om water van hun land te lozen. Greppels graven, als het even kan machi naal met de frees, maar als de trekker het land niet op kan met de hand. „Je begint met een spa, maar je weet het einde niet. Ondernemers risico „Tweehonderd millimeter regen in drie weken", rekent Van Cruyningen voor. Afgelopen za terdag ruim 80 millimeter, bo venop de 78 van vorige dinsdag, na fikse buien enkele weken ge leden. Van Cruyningen legt de vinger op de waterlijn net onder Akkerbouwer I. van Cruyningen: „24 uur onder water en het is gebeurd.. fotoCharles Strijd de top van de aardappelruggen. „Geen wonder dat alles blank staat. Het risico van de onderne mer, zeggen ze. Daar ga je toch anders over denken als je al drie of vier jaar van die gigantische hoeveelheden water hebt ge had." Met name de aardappeloogst wordt bedreigd, zegt akker- bouwbestuurder J. van Waes van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). Maar in één adem noemt hij ook kleinere teelten als witlof, peen, bruine bonen, rammenas. Ook Van Waes boert in een getroffen polder, maar evenmin als Van Cruyningen waagt hij zich aan ronde schadebedragen. Letter lijk 'natte-vingerwerk', zegt hij. ,Er zijn percelen volledig verlo ren, andere zijn nog gedeeltelijk oogstbaar. Dan is de vraag: wat doet het weer de komende tijd? Dan kan de schade per indivi dueel bedrijf uiteenlopen van een paar duizend tot misschien wel een paar honderdduizend euro.Sleuven graven in de pol der. Wie maandag door de pol ders rijdt ziet veel boeren aan het werk. „De gevolgen van de dinsdag waren vrijdag nog niet eens weg", zegt een akkerbou wer aan de Seydlitzpolderdijk- straat. Hij hoopt zijn land als nog op orde te krijgen om een groenbemester in te zaaien. iHflm „Het water even een handje hel pen, anders blijft het misschien nog een week of vier staan. En dan heb ik nog niet eens zoveel schade." Duikers Kritiek is er daags na de zomer- zondvloed ook op het water schap Zeeuws-Vlaanderen. „Er waren duikers verstopt. Achter stallig onderhoud", schampert een boer. „En als je belt, zeggen ze: 'We proberen alles zo goed mogelijk te onderhouden'. Voor proberen betaal ik geen water schapsheffing." Woordvoerder A. Goossen van het waterschap wijst de kritiek van de hand. „We hebben alle beschikbare middelen zaterdag ingezet. Er zijn zelfs mensen van verlof teruggeroepen. Het ging niet zo maar om een buitje. Een dergelijke hoeveelheid in zo'n korte tijd is moeilijk te bergen. Er zijn extra pompen ingezet, alle duikers staan open en func tioneren." De standsorganisaties gaan de schade de komende weken nauwgezet inventariseren. De leden krijgen daarvoor deze week een schadeformulier in de bus. „We willen zeker geen valse verwachtingen wekken over een schaderegeling. Zover is het niet, maar we zullen ons best doen. Want dat dit de boeren veel geld gaat kosten, dat is een ding wat zeker is." ROTTERDAM - Mariano Bom barda speelt de komende twee seizoenen voor Feyenoord. De Argentijn moet vandaag alleen nog medisch worden gekeurd. De club trekt hem aan als ver vanger voor de naar zijn vader land Zweden vertrokken spits Johan Elmander. De 29-jarige Bombarda, die in mei afscheid nam van het betaald voetbal en kort daarna met zijn gezin naar Spanje emigreerde, blijkt zich te hebben bedacht. Hij is terug gekeerd in Nederland en legde gisteren al een conditietest af bij Feyenoord. De winnaar van de Uefa-cup vindt Bombarda de ideale reser ve voor Pierre van Hooijdonk. Zeker nu de Zweed Elmander naar zijn geboorteland is terug gekeerd en daar op huurbasis gaat voetballen bij Djurgardens IF. Bombarda kwam via amateur club ACV uit Assen bij FC Gro ningen terecht. Daar maakte hij naam en faam. Hij speelde vier jaar in het Oosterpark, tussen door enkele maanden bij het Franse FC Metz. Bij Willem II speelde Bombarda ook vier sei zoenen. Hij kon zijn contract bij de Tilburgers verlengen, maar ging daar niet op in. In 220 ere divisiewedstrijden scoorde hij 96 keer. ANP De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verdenkt cle schoonmaakbranche ervan dat er in het verleden prijsafspra ken zijn gemaakt. De Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten verwerpt de kri tiek van de kartelwaakhond. Rusland profileert zich steeds sterker. De Russi sche president Poetin houdt de Verenigde Sta ten te vriend, maar hij sluit wel een handelsover eenkomst met Amerika's vijand Irak. Met Iran wor den besprekin gen gevoerd over non-prolif eratie Jan Munster uit Renesse heeft de oeuvreprijs voor Nederlandse beeldhouwkunst gewonnen. Hij kreeg gisteren de Wilhelminaring uitgereikt in Apeldoorn. Bert van Marwijk blijft de rust zelve in de aanloop naar de be langrijke wedstrijd tegen Fenerbahge. De trainer van Feye noord raakte niet in paniek na het afhaken van Van Haaren en Leonardo en gaat er vanuit dat zijn ploeg vanavond in de Turkse hel tenminste één keer scoort. De huismus leek op zijn retour, maar dat blijkt nu toch mee te vallen. De Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging, die vorig jaar nog alarm sloeg over het slin kend aantal mussen, stelt dat vast na een waarnemingsac tie. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; buitengebied: 19,21 en 22 het tegendeel bewezen is. Maai de verhalen zingen nu al zo lang rond dat het goed is ze in één klap uit de wereld te helpen." Maar ook met een bewijs van goed gedrag is Eberhard nog niet uit de gevarenzone. „Dan ligt er nog de beschuldiging dat hij computerbestanden heeft meegenomen van Leefbaar Ne derland waar hij eertijds bij hoorde. Als LN-leider Teeven aangifte doet, dan hebben we een nieuw probleem." Een woordvoerder van de Twee de Kamer noemt het besluit van de LPF-fractie 'zonder prece dent'. „Een Kamerlid kan niet op non-actief worden gesteld. De fractie kan hem wel de toe gang tot fractievergaderingen ontzeggen. Maar volksverte genwoordiger ben je op per soonlijke titel." GPD pagina 4: commentaar door Erwin Tuil en Koos van Wees DEN HAAG - LPF-Kamerlid Eberhard is door zijn fractie voor twee weken op non-actief gesteld. In die periode moet hij een bewijs van goed gedrag van de politie kunnen overleggen. Al enige tijd circuleren berich ten dat Eberhard een strafblad heeft wegens diefstal en ver duistering. Eberhard zelf ont kent dit en beticht de nieuwe fractievoorzitter Wijnschenk ervan dergelijke beschuldigin gen in de wereld te brengen. Eberhard stemde vorige week tegen de benoeming van Wijn schenk tot fractieleider. Volgens Wijnschenk moet Eber hard nu aantonen dat er van de aantijgingen niets klopt. „Voor op staat dat hij onschuldig is tot (Advertentie) straat:nr. postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002 ■■HM p noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) d noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso 52,-). 1 D per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) BARCELONA - In Spaans Baskenland is de politieke si tuatie uiterst gespannen na het tijdelijke verbod op de Baski- sche onafhankelijkheidspartij Batasuna, de politieke vleugel van de ETA. Bestuurders en aanhangers van de partij be zetten kantoren om sluiting door de politie te verhinderen. De schorsing van Batasuna werd gistermiddag afgekon digd door rechter Baltasar Garzon, net twee uur voordat het Spaanse parlement in Ma drid met grote meerderheid de regering opdracht gaf een pro cedure in werking te stellen die tot een definitief verbod van de radicale groepering moet leiden. Volgens Madrid heb ben de beide acties niets met elkaar te maken. De schorsing van de partij geldt voorlopig voor drie jaar, maar kan worden verlengd tot vijf. De maatregel houdt in dat alle kantoren en gebouwen van Batasuna worden geslo ten. Ook de meer dan honderd partijcafés, een belangrijke bron van inkomsten, moeten dicht. Bankrekeningen wor den geblokkeerd en telefoons, water en licht worden afgeslo ten. Batasuna mag geen verga deringen, bijeenkomsten of demonstraties meer houden. De partij mag ook niet rp.ee- doen aan de gemeenteraads verkiezingen volgend jaar. De gekozen bestuurders mogen hun ambtsperiode uitzitten. Batasuna telt één vertegen woordiger in het Europarle ment, 43 leden in de Spaanse en Baskische volksvertegen woordiging en 890 gemeente raadsleden. In 52 Baskische gemeenten levert Batasuna de burgemeester. Bij de gemeen- EMHBÊFP- - l teraadsverkiezingen van 1999 j^ypy,. v>,; haalde de partij 228.000 van de AIWtwee miljoen stemmen, vorig i ir |jk% 1 m jaar bij de regionale verkiezin- Ih3' P M ®lAAt&dUwi MMmi gen 142.000. PJk»MWrjMn 1 )e actie van justitie en de p "i JSmSsR* 'jl - 1 «Lf, Spaanse regering heeft een Wjij fJmk VI IvIUjU^- v scherpe scheidslijn getrokken door het politieke krachten- recht tegenover de nationalis- Aanhangers van Batasuna protesteren bij hun hoofdkwartier in Bilbao tegen het verbod van de tische partijen in Baskenland, Baskische partij. foto RTR Galicië en Catalonië. GPD t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1