Feyenoord is wijzer en sterker Ingrid Visser staat voor derde WK Schoenmaker stopt bal en breekt scheenbeen Hondje niet welkom aan tafel bridgesters Deense trainer bij badmintonbond Brehme weg bij Kaiserslautern Fortes als amateur naar Sparta Juve verovert Italiaanse Supercup NAC'er Tamas Petö onder het mes Regilio Tuur legt hamer neer Ian Thorpe snel op 200 vrij Rotterdammers gaan uit van eigen kracht in duel met Fenerbahge Duitser Merk scheidsrechter Van Haaren niet mee naar Turkije i Beoogde finish ver weg voor Mirjam Oremans Krajicek en Verkerk in DC-selectie Van Bon naar Lotto-Domo KAISERSLAUTERN - Bundesligaclub 1. FC Kaiserslautern heeft trainer Andreas Brehme per direct op straat gezet. De club houdt Brehme verantwoordelijk voor de moeizame com petitiestart. Kaiserslautern won nog geen enkel duel. Oud-in ternational Brehme (41) had sinds oktober 2000 de sportieve leiding op de Betzenberg. Assistent-trainer Karlheinz Emig neemt voorlopig de honneurs waar. DPA ROTTERDAM - Carlos Fortes gaat verder als amateur bij Sparta. De 28-jarige aanvaller, die geen contractverlenging kreeg bij Vitesse, hoopt nog elders op een profcontract. Hier voor heeft hij de tijd tot 31 augustus. Indien hij daarin niet slaagt, gaat hij op amateurbasis verder op het Kasteel, dat hij vijf jaar geleden verliet. ANP TRIPOLI - Juventus heeft de Italiaanse Supercup veroverd De Italiaanse kampioen was in de Libische hoofdstad Tripoli met 2-1 te sterk voor bekerwinnaar Parma. 'Juve'-aanvaller Allessandro del Piero maakte beide doelpunten. Het duel werd op uitnodiging van de Libische autoriteiten gespeeld in Tripoli. Juventus onderhoudt nauwe banden met het Afri kaanse land. Een Libische investeringsmaatschappij bezit 7,5 procent van de aandelen van de Turijnse club. De zoon van de Libische president Gaddafi is een grote fan van Juventus. Hij trainde zelfs al een keer mee bij de Turijnse club. RTR BREDA - Tamas Petö van NAC gaat binnen een week onder het mes. De Hongaar moet worden geopereerd aan de kruis banden in zijn rechterknie. Die scheurden af in de opening wedstrijd van de Bredase club tegen Roda JC. De middenvel der zal na de operatie langdurig moeten revalideren, naar ver wachting vijf tot zes maanden. ANP AMSTERDAM - Regilio Tuur heeft zich teruggetrokken als voorzitter van de Vereniging Profboksen Nederland.De Rot terdammer is kortgeleden opnieuw opgepakt op verdenking van mishandeling. De 34-jarige Tuur zit nog altijd in voorlo pige hechtenis. Hij werd in juli gekozen tot voorzitter van de profsectie van de boksbond. De VPBN zal binnen drie maan den een ledenvergadering houden om de vacature te bespre ken Voormalig wereldkampioen Tuur stapte vorig j aar na een afwezigheid van vijf jaar weer de ring in. In het verleden is de bokser al diverse keren aangehouden wegens mishandeling van zijn vrouw. ANP YOKOHAMA - Ian Thorpe heeft bij de Pan Pacific zwem- kampioenschappen in Yokohama de vierde tijd ooit op de 200 vrij neergezet. De Australische zwemmer liet een tijd van 1.44,75 noteren. Hij is met 1,44,06 wereldrecordhouder op de ze afstand. Thorpe behaalde zijn derde gouden plak bij het evenement. De Australiër klaagde na afloop over vermoeid heid. „De tank is dit hele toernooi al leeg. Ik zwem echt op mijn reserves." Thorpe's rivaal Pieter van den Hoogenband scherpte bij de EK in Berlijn zijn Europees record op de 200 vrij aan tot 1.44,89. RTR dinsdag 27 augustus 2002 ss> door Jochem Lippmann ISTANBUL - Zelfverzekerd be- r gint Feyenoord vanavond aan 5 de wedstrijd waar voorzitter 1 Jorien van den Herik de hoogte van de financiële huishouding voor komend seizoen van laat r afhangen. Gesterkt door de successen in de Uefa Cup verklaren de Rotter- 1 dammers randverschijnselen als de fel meelevende aanhang - van tegenstander Fenerbahge ondergeschikt aan het vertrou- s Wen in eigen kunnen. Ook drie r tegenvallers in de aanloop naar .ei I ISTANBUL - De Duitser Mar- I' kus Merk is vandaag in Istanbul 'j scheidsrechter in het kwalifica- c tieduel van de Champions Lea- gue tussen Fenerbahge en Feye- noord. De 40-jarige Merk is een ervaren arbiter. Hij floot onder r meer op het EK in 2000 en het afgelopen WK in Zuid-Korea en h Japan. Ook leidde hij in 1997 de finale van de Europa Cup II tus- :t' sen Barcelona en Paris St. Ger main. ANP 1 ROTTERDAM - Ramon van Haaren is gisteren op het aller laatste moment niet meegereisd 'f' met Feyenoord naar Turkije. I Van Haaren meldde zich welis- j waar bij het vertrek van de j ploeg in de Kuip, maar maakte 1 daar bekend dat hij bij de ge boorte van zijn kind wilde zijn. Zijn vrouw stond op het punt van bevallen. Trainer Bert van Marwijk heeft geen vervanger aangewezen voor de linkerver- dediger. Zondag was al duide lijk geworden dat Leonardo niet I meekon naar Turkije. De Brazi liaan heeft een scheurtje in het j bot van zijn enkel en is mini- 1 maal een week uitgeschakeld. GPD het laatste obstakel op weg naar de Champions League kunnen trainer en spelers nauwelijks van hun stuk brengen. Onbedoeld gaf trainer Bert van Marwijk tijdens de laatste test in het Sukru Saracoglu-stadion van Istanbul aan dat zijn ploeg is gerijpt. Schouderophalend reageerde de oefenmeester op het slechte nieuws over de ab sentie van de geblesseerde Leo nardo en de afmelding van Van Haaren. „Erg jammer, heel spij tig en vervelend. Een streep door de rekening, maar het is niet anders", trotseerde hij de twee tegenvallers. Ook bij de abominabele toe stand van de grasmat waarop Feyenoord de kleine voorsprong van de thuiswedstrijd (1-0) ver dedigt, stond de oefenmeester maar heel even stil. „Mijn spe lers keken met een heel sip ge zicht naar het ongelijke veld waarop ook nog eens steentjes liggen. Het is echter niet anders. Hoe graag ik het ook zou willen, ik krijg dit veld in een dag echt niet meer in goede conditie." Aanhang Hoe anders ging het nauwelijks een halfjaar geleden. Een dag voor de uitwedstrijd van Feye noord bij Glasgow Rangers rep te een duidelijk zenuwachtige Van Marwijk nauwelijks over de wedstrijd. Hij maakte zich vooral zorgen over de fanatieke Schotse aanhang. Als zijn spe lers de supporters maar konden trotseren. Alleen Van Hooij- donk had immers ooit zo'n sfeertje meegemaakt. Op bezoek in het stadion van Fenerbahge stond Van Marwijk nauwelijks stil bij de luidruch tige en gevreesde Turkse aan hang. „Ik ga ervan uit dat een ervaren scheidsrechter als de Duitser Merk zich niet laat be- invloeden. Ze zullen namelijk alles uit de kast halen om ons uit de concentratie te halen. Ik ver wacht dat ze massaal gaan aan vallen. We moeten daarom com pact spelen maar ook zeker pro beren te scoren. Alleen op de nul spelen kan geen enkele Neder landse club." Van Marwijk heeft zijn strijd plan klaar. Rzasa vervangt Van Haaren als linksback. Ook de andere tien acteurs staan voor hem vast. Hij wilde echter niet vertellen wie links in de aanval begint. Waarschijnlijk krijgt Lurling de voorkeur boven de zaterdag na afloop van de uit wedstrijd bij Roda JC veel be- luiuacciuc vmiicisic. „MetRo- bin is alles uitgepraat. Hij weet dat hij niet slim heeft gespeeld, Dat is hem nu drie keer duide lijk te verstaan gegeven. Hij heeft daar goed op gereageerd", aldus Van Marwijk. Van een afstandje keek voorzit ter Van den Herik rustig toe hoe zijn trainer de Nederlandse me dia toesprakOok voor de preses is het duel met Fenerbahge sportief en financieel van groot belang. „Deelname aan de Champions League is goed voor de uitstraling én de clubkas. Deelname aan de tweede ronde van de Champions League is lu cratiever dan de winst van de Uefa Cup. Daarom wacht ik ook tot morgenavond met het be kendmaken van de begroting voor volgend seizoen." Vermoedelijke opstelling Feye noord: Zoetebier; Gyan, Van Wonde ren, Paauwe en Rzasa; Emerton, Bosvelt, Ono en Lurling; Kalou en Van Hooijdonk. ANP NEW YORK - De kans dat Miri am Oremans haar carrière kan afsluiten met een vijftigste Grand Slam-toernooi op rij (in clusief kwalificaties), is in New York geslonken. De Berlicumse tennisster strandde op evene ment nummer 49 in de eerste ronde tegen de Hongaarse Petra Mandula: 4-6, 6-4 en 6-2. Vorig jaar haalde Oremans nog de tweede ronde op de US Open. De vroege uitschakeling bete kent dat Neerlands nummer één in het vrouwentennis zakt naar een positie rond de 110e plek op de wereldranglijst. Daarmee komt de 29-jarige Brabantse niet rechtstreeks in de grotere W f A-toernooien, moet ze zich dus kwalificeren. En dan is het moeilijk om de ranking op te schroeven voor de Australian Open in januari. In Melbourne wil Oremans, dat vijftigste Grand Slam-toernooi spelen. GPD Feyenoord werkte gisteravond een laatste, ontspannen training af voorafgaand aan het duel met Fenerbahge. foto Jasper J u i nen/AN P Volleybalster voelt zich eindelijk volwaardig captain door Frank Buschmann AMERSFOORT - Daviscupcap- fj tain Tjerk Bogtstra heeft Richard Krajicek en Martin Verkerk opgenomen in de voor- lopige selectie voor het promo- tie-degradatieduel volgende I maand in en tegen Finland. De r ploeg bestaat verder uit Sjeng -j Schalken, Raemon Sluiter en Paul Haarhuis. Krajicek zal na de US Open be- palen of hij wil meedoen in de wedstrijd tegen de Finnen. Hij wil afwachten hoe zijn elleboog het grandslamtoernooi in New j- York doorstaat. De Muiderber- [I ger speelt alleen als hij echt van waarde kan zijn voor het team. Hij tenniste in juli 2000 voor het laatst een partij in de landen- wedstrijd tegen Oezbekistan. Verkerk maakt voor het eerst deel uit van de selectie. De ten- nisser uit Alphen aan den Rijn h heeft de laatste maanden veel j progressie geboekt. Debuut j Eerder deze maand bereikte hij in Indianapolis voor het eerst de l kwartfinales op de ATP-tour. Hij maakt in New York zijn de buut op een grandslamtoernooi. Bogtstra zal tien dagen voor het I' duel zijn definitieve ploeg van j, vier bekend maken. De wed- strijd is van 21 tot en met 22 sep- tember in Turku. I Bij winst verzekert Oranje zich van een plaats in de wereld- groep voor volgend j aar. ANP WAREGEM - Wielrenner Leon van Bon rijdt het nieuwe seizoen voor de nieuwe Belgische ploeg Lotto-Domo. p Christophe Sercu, manager van de nieuwe fusieploeg, en Van p Bon bevestigden gisteren dat zij I een mondeling akkoord hebben j bereikt over een tweejarig con tract. „Het is voor 95 procent ze- I ker dat Leon volgend jaar bij jons rijdt", aldus Sercu. r Van Bon kwam eerder contract- I verlenging overeen met Domo, I de ploeg waarvoor hij dit jaar I fietst en die volgend jaar fuseert r met Lotto. j Zoals het er nu naar uitziet wordt Van Bon de derde Neder lander van Lotto-Domo. Aart Vierhouten en Stefan Van Dijk 1 hebben al getekendANP van onze sportredactie DENHAAG - Lex Schoenmaker zit weer in de lappenmand. De Haagse trainer was vrijdag, no- tabene op zijn 55e verjaardag, zo onfortuinlijk om zijn scheen been te breken. De trainer van ADO Den Haag stopte tijdens de uitwedstrijd tegen Dordrecht (1-3) een bal, en liep hierbij een scheurtje in zijn scheenbeen op. „Ik ben na de wedstrijd direct naar het ziekenhuis gegaan," al dus de ongelukkige Schoenma ker. „Daar constateerde de dok ter een breukje in mijn scheen been. Ik moet nog een keer te rug, dan hoor ik hoe erg het is. Ik heb nu een spalk om mijn been. Ik hoop volgende week ook mo biel te blijven, zodat ik toch mijn werk bij ADO Den Haag gewoon kan doen. Rinus Israel is voorlopig nog uit de roulatie, vanwege zijn by pass-operatie. We kunnen het dus niet hebben dat ik ook moet afhaken." Lex Schoenmaker was net her steld van een zware operatie, waarbij zijn been werd gecorri geerd. „Dat was op 10 april. Ik was eigenlijk de laatste tijd pas pijnvrij. Tot de afgelopen da gen, De dokter in het AMC in Amsterdam vermoedde dat ik last had van een schroef in mijn scheenbeen. Waarschijnlijk is vrijdagavond precies op die plek de bal gekomen, toen ik die wilde stilleggen. van onze sportredactie MONTREAL - Het Nederlands vrouwenteam is in het Canadese Montreal doorgedrongen tot de halve finales van het wereld kampioenschap, de McConnell Cup. Het team van Bep Vriend versloeg in de kwartfinales En geland met 161-141. Tegenstander in de halve finale is het team Sanborn uit de Ver enigde Staten. Dat levert een probleem op. De Nederlandse bridgevrouwen zijn namelijk niet zo gecharmeerd van het hondje dat altijd op schoot zit van Lynn Deas, een van de speelsters van het Amerikaanse team. Enkele Nederlandse bridgevrouwen zijn nogal ge voelig voor dit schoothondje en hebben bij de organisatie be zwaar gemaakt. Volgens een woordvoerder van de Neder landse Bridge Bond moet het probleem voor de wedstrijd worden opgelost. De Nederlandse deelnemers aan het WK voor de open viertallen (Rosenblum Cup) zijn allemaal uitgeschakeld. Het laatste team dat nog in de race was, het team van Anton Maas, verloor in de achtste finales kansloos van het Amerikaanse team Schwartz: 164-61. GPD UTRECHT - De Nederlandse badmintonbond (NBB) heeft Claus Poulsen aangetrokken als baantrainer voor de olympische selectie. Vanaf 1 september gaat de 24-jarige Deen drie maanden aan de slag. Bevalt de proefperiode dan te kent Poulsen een contract tot en met de Spelen van 2004 in Athe ne, De NBB had aanvankelijk de Chinees Yun Ling op het oog. Die viel af, nadat zijn vriendin (topspeelster Jie Yao) de relatie met hem had verbroken. Daar mee wilde technisch directeur Martijn van Dooremalen pro blemen voorkomen. De NBB zocht al lange tijd naar een baantrainer voor de natio nale selectie, die bij Van Doore malen had aangedrongen op de komst van een buitenlander. In Poulsen vond de bond een ta lentvolle trainer, die in de be langstelling stond van verschil lende Deense topclubs. GPD AMSTERDAM/SCHWERIN - Ingrid Visser is 25 jaar maar begint vrijdag al aan haar der de wereldkampioenschap vol leybal. De captain van het Nederlands vrouwenteam ver trekt met een lekker gevoel naar Duitsland, want ze heeft een sterk seizoen bij het Spaanse Las Palmas én een paar goede maanden in Oranje achter de rug. Alleen, die rug... „Ik hoop dat de rug het houdt. Het is mijn grootste angst." Waar een mooi seizoen op Gran Canaria niet goed voor is. In grid Visser speelde tot mei op het vakantie-eiland. In hoofd stad Las Palmas ging het er op vallend ontspannen aan toe. Vrijblijvend welhaast. „De president van de club kwam ons zelfs na een nederlaag een handje geven. Dat had ik in Italië nog nooit meegemaakt." Ingrid Visser voelde zich op de Canarische eilanden gewaar deerd (niet voor niets gaat ze er na de zomer verder) en dat heeft onmiskenbaar zijn weer slag op haar huidige inbreng in het Nederlands team. De vorm is goed, de sfeer binnen de na tionale ploeg ook en het lijkt wel of de pijn in haar rug ook beter valt vol te houden. Toch vormt uitgerekend die rug de vQomaamste bron van bezorgdheid. Vorige maand nog, tijdens een vijflanden- toernooi in Italië, kreeg ze een signaal dat ze moet oppassen. De pijn schoot erin op het mo ment dat ze een bal wilde slaan. „Ineens kon ik niet meer rechtop lopen. Ik moest me op de grond laten zakken van de pijn. Uiteindelijk hebben ze me op een matje van het veld moeten dragen." Nu kan ze lachen om de koddi ge aftocht. Tegelijkertijd is er dat besef. „Het kan zo weer ge beuren. Ook tijdens het WK. Dat is mijn grootste angst. Ik ben bang dat ik op m'n dertig ste krom over straat ga." Re gelmatig flitst Jerine Fleurke door haar hoofd, een oud maatje bij het Nederlands team dat in 1997 haar carrière geblokkeerd zag door rug klachten. „Ik heb nog wel eens contact met haar. Jerine kan nog steeds niet goed zitten. Ze kan niet eens op één zij liggen. Bij haar blijft het ook niet bij Ingrid Visser, aanvoerster van het Nederlands vrouwen volleybalteam. pijn in de rug. Ze heeft uitstra ling naar haar been. Zover is het bij mij gelukkig niet, maar je begrijpt dat ik niet die kant opwil." Stuitbeen Twee jaar geleden, in dienst van Vicenza, openbaarden de klachten zich voor het eerst bij de in Gouda geboren midden speelster. Een zeurende pijn vlak boven haar stuitbeen. Soms werd de pijn zo erg dat ze helemaal niets kon. „Drie maanden heb ik op bed gele gen." Bij Vicenza hadden ze niet al leen een slechte medische be geleiding, ze hadden er ook weinig geduld. „Met m'n stom me kop heb ik twee keer toege staan dat ze een spuit in mijn bil zetten. Ik zou en moest spe len van mensen in de club. Nu zal ik het nooit zover laten ko men." Hoe anders is dat bij Las Pal mas en Oranje Bij die laatste ploeg is ze na het afhaken van Erna Brinkman, eerder deze zomer, opnieuw tot aanvoer der benoemd. Onder Pierre Mathieu, voorganger van de huidige bondscoach Angiolino Frigonidroeg ze ook al eens de band. Een verantwoordelijk heid die destijds (1998-2000) te vroeg op haar schouders kwam te liggen. Het ontbrak haar aan natuur lijk leiderschap, blikt Visser terug. „Ik was 21 jaar... Op die leeftijd ben je niet klaar voor zo'n belangrijke rol. Toch maakte Mathieu me aanvoer der, omdat enkele oudere speelsters wel eens een zomer met Oranje lieten schieten en hij een aanvoerder wilde die er altijd was. Maar zodra ik kon overleggen deed ik dat." Anno 2002 voelt Visser zich een volwaardig captain. Ze durft knopen door te hakken, het woord te nemen. „Soms is het bij de nationale ploeg nog een kippenhok. Dan praat ieder een door elkaar heen. Dat mag best, maar niet altijd." Als voorbeeld haalt ze de 'discus sie' over de te dragen reiskle ding aan. „De een wil een spij kerbroek aan, de ander een legging, weer een ander een trainingspak. De afspraak is dat we uniform gekleed op pad gaan, Iemand moet dan de be slissing nemen. Dat ben ik." Communicatie Het gaat haar goed af. Zoals ze zich ook goed kan verplaatsen in andere speelsters. „Ik weet hoe Manon Flier zich voelt. Die meid is in een wedstrijd soms zó moe dat de communicatie met haar stokt. Frigoni kan haar dan niet meer bereiken, ze hoort niets meer. Dat herken ik. Ik was als jonge speelster vaak ook kapot, leeg. Dan had ik geen energie over om ook nog eens in het veld te praten. Met Manon heb ik het daar ze ker over," Vrijdag begint Visser aan haar foto Bas Beentjes/GPD derde WK, In 1994 was ze er voor het eerst bij, in Brazilië. „Ik was een broekie, speelde weinig. Ik heb geloof ik één punt gemaakt." Vier jaar later was Japan gastheer voor de mondiale top. Voor Visser kreeg dat toernooi een trieste wending. „Mijn vader was ern stig ziek. Maagkanker. Maar hij wilde dat ik naar Japan ging. Op trainingen kon ik me niet concentreren, tijdens wedstrijden ging het geloof ik iets beter. Zelf kan ik me er niet veel van herinneren, maar la ter zag ik de statistieken terug en die vielen me niet tegen." Uiteindelijk overleed haar va der een week na terugkeer uit Japan. „Ik ben dankbaar dat ik erbij kon zijn toen hij stierf." Vier jaar later is Visser erken telijk voor elke dag dat haar rug het houdt tijdens de we reldtitelstrijd in Duitsland. „Ik kan alleen maar hopen dat het goed blijft gaan." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17