Studie naar tarief fiets-voetveer Jan van Munster wint oeuvreprijs Plan voor afrit ambulances A58 bij Goes moet over Provincie bestudeert risico's van beleggen met overheidsgeld LPF-Zeeland dient klacht in Kangoeroes zijn weer thuis Radiospotje promoot mossel Rijbewijs én motor kwijt Praatgroep voor nabestaanden Beperking aantal afvaarten kan heel misschien prijs van overtocht drukken Voedselallergie Golfen voor CliniClowns Groen licht voor samenwerking met Rotterdam Staten blij met brug Bruinisse dinsdag 27 augustus 2002 VLISSINGEN - Voorzitter L. Sturm van LPF-Zeeland heeft samen met vier anderen bij de politie aangifte gedaan van smaad, laster en belediging. De vrijwilligers van de politieke lijst voelen zich gegriefd door beledigende teksten op de in ternet-community van ZeelandNet. Die community is een platform van dissidente LPF-leden en wordt beheerd door een zekere MidrasjWie schuil gaat achter die naam is niet be kend. Sturm hoopt dat de politie dat kan achterhalen, zodat hij of zij persoonlijk aangeklaagd kan worden SINT-ANNALAND - De ontsnapte kangoeroes van de fami lie Slager uit Sint-Annaland zijn terecht. Beide dieren zijn op eigen initiatief terug naar huis gekeerd. Vrijdagmorgen meld de het eerste mannet je zich spontaan bij de woning van de fa milie aan de Oostweg. Het echtpaar Slager wist de wallabie terug te krijgen in zijn weitje. Zaterdagmorgen, bleek het in de wei weer volle bak. Het tweede ontsnapte mannetje was uit eigen beweging teruggesprongen over de afrastering. De die ren verkeren in goede gezondheid. Twee van de drie kangoeroes van de familie Slager ontsnap ten in de nacht van woensdag op donderdag. Zij sprongen over de 1 meter 50 hoge afrastering van het weitje waarin zij samen met wat andere dieren verblijven. Waarschijnlijk zijn de dieren op de vlucht geslagen voor een veulen dat nieuw in de wei was neergezet. Pogingen om de dieren te vangen mis lukten. Het veulentje is inmiddels apart gezet. YERSEKE - De Nationale Mosselweek wordt dit jaar van maandag 2 tot en met zondag 8 september gehouden. Met on der meer een intensieve reclamecampagne op de radio wordt de consument overgehaald vaker mosselen te eten. Verder zijn er kookdemonstraties en proeverijen in winkels. De mossel- week is een initiatief van het Productschap Vis. De verwach ting is dat, na de moeizame start van het seizoen in juli, er be gin september voldoende mosselen van goede kwaliteit zijn. De nieuwe oogstmosselen uit de Waddenzee zijn dan rijp voor consumptie. VOGELWAARDE - Een 36-jarige Belgische motorrijder is in de nacht van zondag op maandag in Vogelwaarde zijn rijbe wijs en zijn motor kwijt geraakt nadat hij was betrapt op veel te hard rijden onder invloed. Agenten zagen hem rond half twee met een snelheid van 170 kilometer per uur over de Hengstdijksestraat scheuren. De maximumsnelheid daar be draagt tachtig kilometer per uur. De agenten zetten de achter volging in en brachten de motorrijder op de Rapenburg tot stilstand. Zijn motor werd meteen in beslag genomen. Uit de blaastest bleek bovendien dat hij bijna drie keer meer had ge dronken dan toegestaan Hij moest zijn rijbewijs afstaan en kreeg een proces-verbaal. VLISSINGEN - Voor Zeeuwen die een dierbare aan kanker hebben verloren, start op vrijdag 4 oktober een rouwverwer- kingsgroep in Vlissingen. De bijeenkomsten vinden plaats in het Palazzoli Huis aan de Badhuisstraat. Deelnemers kunnen in acht bijeenkomsten ervaringen uitwisselen. De groep wordt begeleid door vrijwilligers Jenny van Dam en Ineke Minderhout. Zij zijn gecertificeerd als rouwbegeleider. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie gaat de komende weken onder zoeken of beperking van het aantal afvaarten van het fiets- voetveer Vlissingen-Breskens kan leiden tot lagere tarieven. Gedeputeerde J. Hennekeij (VVD, verkeer) gaf er gisteren blijk van dat hij er weinig van verwacht. „Minder dienstverle ning leidt tot minder klanten", was zijn opvatting. Niettemin zegde hij 'enkele vingeroefenin gen' toe. In een gezamenlijke vergade ring van de Statencommissies verkeer vervoer en algemeen bestuur drongen SGP en PvdA aan op beter inzicht in de vraag of een versobering van de dienstverlening het veerkaartje j goedkoper kan maken. J. Hame link (SGP) herinnerde eraan dat het fiets-voetveer oorspronke lijk is opgezet voor het woon- werk- en het woon-schoolver- keer. „Dat betekent dat je in principe aan een voorziening voor de spitsuren genoeg hebt" I M. de Koster suggereerde de eerste veerboot pas om half acht 's morgens te laten vertrekken en niet na negen uur 's avonds te varen. Beide Statenleden rede ly neerden dat lage tarieven leiden tot meer passagiers en dus tot 1 een betere exploiteerbaarheid I van het fiets-voetveer. Hennekeij plaatste daar enkele kanttekeningen bij. Hij meende MIDDELBURG - De Stichting VoedselAllergie afdeling Zee land houdt maandag 9 septem ber in Middelburg een contact- en informatieavond. F. Bune i vertelt die avond wat voor baat mensen met voedselallergie I kunnen hebben bij het gebruik van voedingssupplementen. De avond wordt gehouden in het wijkcentrum in de nieuwe brede school aan de J. Reigersberg laan in Middelburg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. dat moet worden gestreefd naar een balans tussen dienstverle ning en aantallen passagiers. Hij rekende voor dat het de be oogde exploitant, openbaar vervoersbedrijf BBA Connex, jaarlijks 50.000 passagiers zou kunnen kosten als de nieuwe veerdienst niet tot elf uur 's avonds zou varen. Daar komt dan nog bij dat - een gevolg van de manier van financieren van het openbaar vervoer - lage ta rieven resulteren in een lagere bijdrage van het Rijk. Die Rijksbijdrage is overigens nog een ongewisse factor. Ver keer en Waterstaat heeft nog steeds niet duidelijk gemaakt wat het aandeel van het Rijk in de kosten van het fiets-voetveer zal zijn. Hennekeij zei niet uit te sluiten dat daarover pas na Prinsjesdag iets met zekerheid te zeggen valt. Het gevolg kan zijn dat Provinciale Staten niet, zoals de bedoeling was, op 20 september een beslissing over de exploitatie van het veer kun nen nemen. Dit onderwerp zal dan moeten worden toegevoegd aan de agenda voor 4 oktober, wanneer de Staten bijeenko men om een besluit te nemen over de Westerschelde Contai- nerterminal. Koppeling De tarieven voor het fiets-voet veer zijn gekoppeld aan die van een treinkaartje eerste klas. De vertegenwoordigers van PvZ en GL vonden dat hoe dan ook moet worden uitgegaan van een kaartje voor de tweede klas. Dat betekent volgens Hennekeij dat de provincie jaarlijks niet 2,23 miljoen euro aan BBA Connex moet betalen, maar 1 miljoen extra. A. Smit (GL) kondigde aan met voorstellen te zullen komen om geld te vinden voor deze hogere uitgave. M. Stoffels (PvZ) liet in het midden waar het geld vandaan moet komen. De veerboot van Damen Shipyards wordt getest bij Marin. foto Rob Leenarts door Ben Jansen MIDDELBURG - Het huiswerk voor een speciaal voor het am bulancevervoer bestemde af slag op de A58 in de buurt van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes moet over. De afgelopen maanden is ge werkt aan een plan dat veel te grootschalig is. Rijkswaterstaat gaat hier stellig niet mee ak koord. Gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer) stak gisteren in een vergadering van de Staten commissies verkeer vervoer en algemeen bestuur de be schuldigende vinger uit naar de gemeente Goes. De gemeente heeft in het overleg met het adviesbureau dat het idee voor de ambulance-afslag heeft uitgewerkt, aangedron gen op een veel te ingrijpende oplossing. Glijbaan Hennekeij: „Er is iets uit de bus gekomen dat qua ruimtebeslag overeenkomt met twintig voet balvelden en dat 1,6 miljoen eu ro kost. En dat terwijl alleen maar een soort glijbaan nodig hebben om ambulances met pa tiënten uit Schouwen-Duive- land en straks ook uit Walche- GOES - De organisatie CliniClowns is 1290 euro rijker. Tijdens de Goese Golfweek in het Goese Meer is voor dit doel actie gevoerd. Naast de Piet Bénard- wisselprijs voor de beste golfprestatie, kon een steunbedrag aan de Oos- terscheldeziekenhuizen in Goes worden overhan digd. De CliniClowns tre den elke dinsdag met veel succes in dit ziekenhuis op voor jeugdige patiëntjes. De Goese Golf, die onlangs de A-status ver wierf, kiest elk seizoen een goed doel in de naaste omgeving uit voor een sponsoractie. ren vanaf de A58 snel in het ziekenhuis te kunnen krijgen." Volgens Hennekeij is in het Goe se stadskantoor zeer wel bekend dat een afslag met zodanige af metingen dat er in de toekomst eventueel een volwaardige van de maken is, op bezwaren zou stuiten bij Rijkswaterstaat. Hij veronderstelde dat Goes er toch op heeft aangedrongen omdat de gemeente in het verleden on voldoende rekening heeft ge houden met de snelle bereik baarheid van het ziekenhuis voor ambulances. Overigens erkende de gedepu teerde dat bij het overleg met het adviesbureau een een verte genwoordiger van de provincie betrokken was. MIDDELBURG - Provinciale Staten stemmen in met het ver nieuwd samenwerkingsver band met het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam in de Exploitatiemaatschappij Schelde-Maas (ESM). Zowel de Statencommissies Economische Zaken als Alge meen Bestuur hebben groen licht gegeven. De exploitatiemaatschappij gaat zich in de nieuwe opzet be zighouden met gronduitgifte en nieuwe projecten in het hele Deltagebied, van Rotterdam, via het Sloegebied tot in de Ka naalzone. De ESM krijgt een ei gen organisatiestructuur onder leiding van havenschapsdirec teur J. Philippen van Zeeland Seaports. Hoewel de Staten inhoudelijk geen bezwaren hebben tegen uitbreiding van ESM, waar schuwde een meerderheid voor het gevaar dat Rotterdam de dienst gaat uitmaken in de Zeeuwse havens. Niet overvleugeld Gedeputeerde D. Bruinooge (economie) zei dat Zeeland niet wordt overvleugeld. Doordat zowel het Havenbedrijf Rotter dam als Zeeland Seaports elk 50 procent van de aandelen bezit ten, kunnen ongewenste ont wikkelingen worden geblok keerd, aldus de gedeputeerde. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie gaat de risico's van beleggen met over heidsgeld nog eens extra onder de loep nemen. Zeeland belegt nog niet, maar wil dat gaan doen met een deel van het geld dat is bedoeld om milieumaatregelen voor oude vuilnisbelten te kun nen betalen. Nu andere provin cies met hun beleggingen mil joenen euro's verliezen door het slechte beursklimaat, is voor zichtigheid geboden. Gedeputeerde D. Bruinooge zegde gisteren in de Statencom missie Algemeen Bestuur toe de methode nader te onderzoeken. Hij deed dat naar aanleiding van vragen van CDA-Statenlid H. van Waveren. Die uitte in de vergadering zijn zorgen naar aanleiding van een artikel in het blad Binnenlands Bestuur waarin staat dat provincies mil joenen euro's verlies maken met risicovolle beleggingen. Na de Zuid-Hollandse Ceteco- affaire is het lagere overheden bij wet verboden om in aandelen te beleggen. Maar er geldt één MIDDELBURG - De voortva rendheid waarmee het dagelijks provinciebestuur en Rijkswa terstaat werken aan een tweede brug over de Grevelingensluis en een bijbehorende verkeerslus is goed gevallen bij Provinciale Staten. Op deze manier zijn opstoppin gen op de N59 tussen Goeree- Overflakkee en Zierikzee bij Bruinisse goeddeels te voorko men. De ervaringen die de afge lopen zomer zijn opgedaan op de Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland, waar een vergelijkbare oplossing is getroffen, rechtvaardigen deze verwachting. In een commissievergadering temperden verscheidene Sta tenleden gisteren de hoop dat alle problemen nu uit de wereld zullen zijn. Knelpunten zoals die bij Nieuwerkerk en Zierik zee worden er niet mee opgelost. „Maar het verkeer kan bij de Grevelingensluis in elk geval min of meer blijven doorrijden", constateerde D. Visser (CU). uitzondering: beleggen mag van het Rijk wel om het nazorgfonds stortplaatsen te spekken. De spaarpot is bedoeld om de mi lieuzorg van oude vuilnisbelten te kunnen betalen, Die nazorg kost veel geldomdat met regelmaat afdeklagen moe ten worden vervangen om te voorkomen dat de bodem en grondwater verontreinigd ra ken. Minister Zalm stond toe dat provincies maximaal 58 procent van het fonds in aande len mogen beleggen. Daardoor zou een hoger rendement wor den behaald en zouden stortta- rieven voor gemeenten en be drijven laag kunnen blijven. Nazorg Gedeputeerde Staten willen een fonds oprichten voor de nazorg van de twee nog geopende stort plaatsen in Zeeland. Het gaat om de Koegorspolder en Sloege bied. In het fonds wordt een bedrag van ruim zeven miljoen euro gestopt. Het dagelijks pro vinciebestuur wil het geld niet renteloos laten liggen en ermee beleggen. Gemikt wordt op een jaarlijks rendement van vijf procent. Volgens het blad Binnenlands Bestuur lijden provincies mil joen verlies met risicovolle be leggingen. Zes provincies, waaronder Zuid-Holland en Noord-Brabant, beleggen met geld uit het nazorgfonds. Uit jaarrekeningen van de nazorg fondsen blijkt dat Zuid-Hol land al drie jaar negatieve beleggingsresultaten boekt, waardoor een gat op de begro ting van 3,8 miljoen euro is ont staan. De aandelenportefeuille van Noord-Brabant zakte in 2001 met een half miljoen euro, schrijft Binnenlands Bestuur. Voorbarig Naar aanleiding van die berich ten, heeft gedeputeerde Bruin ooge toegezegd dat het college van Gedeputeerde Staten de ri sico's nog op een rij zal zetten. Binnenlands Bestuur meldt dat ook Zeeland geld uit het nazorg fonds belegt. Maar dat is vol gens Bruinooge niet het geval ,Er is aan het besluit om geld uit het nazorgfonds te beleggen nog op geen enkele manier uitvoe ring gegeven", verzekerde hij de Statencommissie gisteren. „We gaan de gevaren opnieuw on derzoeken voordat we ermee akkoord gaan." Kunstenaar Jan Munster foto Pieter Honhoff Wilhelminaring voor kunstenaar met passie voor energie door René de Cocq APELDOORN - Zou-ie passen? Daarnaar werd even vrolijk gegist, bij de uitreiking van de Wilhelminaring 2002, gisteren in de toepasselijk gekozen Wilhelminazaal van Paleis Het Loo. Maar winnaar Jan van Munster zag geen probleem: „Om m'n duim past-ie altijd." De winnaar van de oeuvreprijs voor Ne derlandse beeldhouwkunst, die sinds 1998 om de twee jaar wordt toegekend, toonde zich verder een man van weinig woorden. Hij nam de ring aan uit handen van Apeldoornse burgemeester Fred de Graaf, luisterde beleefd naar de 'laudatio' van Jaap Bremer (voormalig conservator van het Kröller-Müller Museum) en be dankte toen in enkele woorden de jury, de uitreikende stichting, zijn eigen klanten kring („Zonder beelden te kunnen verko pen had ik hier niet gestaan, het is toch al tijd een kwestie van geld"). En vooral zijn echtgenote, die voor haar steun kan reke nen op een halve Wilhelminaring: „Vol gens mij is-ie wel te splitsen." Aan de toekenning is ook een bedrag van 7500 euro verbonden en een opdracht van de gemeente Apeldoorn. Bremer, die de helft van zijn lofrede ge bruikte voor een pleidooi voor het bezoe ken van de Documenta in Kassei, waar vooral politiek geëngageerde kunste naars uit niet-Westerse landen hun grens- aftastende werk tonen, belichtte de speci fieke kwaliteiten van het werk van Van Munster. Perfect Zijn kunst past volgens Bremer perfect in de zeer Nederlandse traditie van helder heid en overzichtelijkheid, bij namen als Mondriaan en Rietveld en Oud. Van Munster geeft geen antwoorden, stelde Bremer. Hij neemt ook geen stelling, hij toont slechts. Hij maakt een abstract be grip als energie, uitgangspunt voor al het leven op aarde, zichtbaar als een fysieke realiteit. In zijn werk speelt polariteit een grote rol, het toepassen van tegenstellingen (zwart wit, plus-min), maar altijd in het teken van die onderliggende bedoeling: het in zichtelijk maken van energie. „Van Munster geeft en toont energie", aldus Bremer, „als een autonoom thema waar aan iedere beschouwer zichzelf kan opla den." Schouws tintje De toekenning van de prijs had dit jaar een bijzonder Schouws tintje. Jan van Munster 'versloeg' in de eindronde van het juryberaad zijn collega's Piet Siegers (ontwerper van het kunstwerk bij Zeelan- dia in Zierikzee) en Arie Berkulin uit Dreischor. De jury in kwestie omvatte de beeldhou wers Antonie den Ridder, Henk Hesselius en Roel Teewen, Lisette Pelsers (conser vator Rijksmuseum Twente) en kunsthis torica José Boyens; de laatste was tevens juryvoorzitter. Werk van de drie genomineerde kunste naars is tot en met 31 oktober te zien op een expositie in het gebouw van Centraal Beheer aan de Prins Willem Alexander- laan in Apeldoorn. In een later stadium verhuist deze expositie naar het Rijksmu seum Twente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13